MY.UAНовини
Пітер Померанцев: Аби притягти російських пропагандистів до відповідальності, потрібно показати пропаганду як систему
Пітер Померанцев: Аби притягти російських пропагандистів до відповідальності, потрібно показати пропаганду як систему

Пітер Померанцев: Аби притягти російських пропагандистів до відповідальності, потрібно показати пропаганду як систему

Дослідник пропаганди й журналіст — про зміни в інформаційному світі та необхідність проактивної журналістики.

Декілька місяців тому Академія Української Преси за сприяння Медійної програми в Україні, яка виконується організацією Internews Network за підтримки USAID, розпочала серію онлайн-мостів із медіаекспертами, медіатренерами, журналістами з різних країн, які щомісяця діляться своїми думками та досвідом. Гостем нещодавнього заходу став Пітер Померанцев — дослідник пропаганди та впливів інформації на суспільство, журналіст, телевізійний продюсер і письменник, професор Інституту глобальних питань Лондонської школи економіки, лауреат декількох нагород за дослідницькі книжки. В Україні видано його книжки «Нічого правдивого й усе можливо. Сходження до сучасної Росії», «Це не пропаганда: Подорож на війну проти реальності».

Під час виступу Померанцев обговорив із медіаексперткою АУП Тетяною Івановою, чому Кремль програв у розумінні України, чи можуть бути притягнуті до відповідальності російські пропагандисти, а також чому стандарти ВВС не працюють у сучасному світі. МеdiaSapiens публікує цю розмову.

— Ще у 2014 році ви наголошували, що новий підхід Кремля був спрямований саме на психосферу людини як чільний театр воєнних дій. Для російських стратегій, попереджали ви, інформаційна війна перестала бути лише додатком до фізичного протистояння чи військового вторгнення, а, стала самоцінним та стратегічним явищем. Чи не став саме цей підхід Кремля передумовою вторгнення Росії в нашу країну?

— Без сумнівів. Я думаю, ми маємо розглядати це вторгнення в контексті діяльності, яка активізувалася ще у 2014 році. Саме тоді ми вперше побачили використання різноманітних некінетичних, невійськових засобів проти України. Коли Росія говорить про психологічну війну, йдеться не тільки про саму війну, а й про корупцію, культуру тощо — вони мають на увазі абсолютно все, окрім танків. Тому, дійсно, це вторгнення є поєднанням діяльності, яка розпочалася у 2014-2015 роках. Але ми можемо сказати, що Кремль цілком неправильно трактував українське суспільство. Тому він дійсно програв у розумінні України. Але ми маємо усвідомити, що це глобальний феномен. Я думаю, що Китай зараз міркує про війну так само.

Існувала певна мрія, надзвичайно популярна на Заході після 1991-го року, що колись ми зможемо об'єднатися, що в нас будуть спільні економічні та культурні інтереси. А от і Росія і Китай бачать світ абсолютно іншим. Вони кажуть, що глобалізація — це просто план США, аби домінувати у світі. І саме тому ці країни «вимушені» робити те, що вони хочуть робити й роблять. Дуже довго люди на Заході не бажали це помічати. Особливо, думаю, Німеччина, яка продовжувала спрацювати з Росією і після 2014-го, тому що вважала, що це ніби зблизить два світи. Але Росія міркувала інакше.

Зараз риторика на Заході дещо змінюється — стали більше говорити про небезпеку економічних зв’язків, адже Росія та Китай вважають, що всі намагаються притиснути їх, що не існує співпраці. Сьогодні точиться економічна війна, під час якої нам слід перестворити всі наші інституції. Я наведу вам приклад санкцій. Ми весь час говоримо про санкції, накладаємо санкції на Росію, але механізм реального примусу відсутній, як і відсутня «зброя» для того, щоби присилувати. Коли щось порушується, то відправляємо до юридичної інституції. Отже, відсутня готовність до механізму санкцій.

Під час Другої світової війни у Британії були дослідники, які займалися пропагандою, існувала спеціальна інституція, яка досліджувала економічні війни, і це розглядалося як частина державної політики. Зараз немає нічого з цього.

Всі ми усвідомлюємо, що світ фундаментально змінюється. І для журналістики це також велике питання. Хто журналісти в цьому новому світі? Зараз небагато нейтральних журналістів у світі, і українські медійники це помітили. Журналісти в Україні обирають щодня, чи вони журналісти, чи вони громадяни — і ті ж питання ставлять собі журналісти по всьому світу. Це феномен журналістики відданості. То де ж межа відповідальності журналістів? І тут якраз постає питання нашого фаху в контексті абсолютно нового світу.

— В Росії ментально присутній потяг до сильної руки, меседж «безсмертного полку» тисне на жертовність росіян, інспірує намагання знов стати великою неподільною імперією. Що це, на ваш погляд? Майстерна робота російської пропаганди чи якісь особливості ментальності цього народу? І що ж змушує росіян поклонятися тиранові й бути учасниками найкривавішого злочину XXI століття?

— Це чудове питання. Я зараз завершую книжку про пропаганду, і результати цієї розвідки можу застосувати для пояснення. Росіяни не бажають брати на себе відповідальність, бути індивідуалізованими, тому що це складно, значно простіше бути частиною маси, юрби. В Росії дуже добре працює пропагандистський наратив «нам не дали вибору, нас полишили напризволяще». Там кругом розлита культура смерті, це культура, яка не лише знищує країни довкола себе, але й власну країну, вбиває власних громадян. І ви можете побачити їхнє ставлення не тільки до українських цивільних, але й до власних військових, які стають гарматним м'ясом.

Це один бік медалі, а інший — це бажання бути в безпеці. Вибудовується наратив, де вони формують ставлення до українців як до недолюдей, що й дозволяє російським військовим діяти як забагнеться. Знову ж таки, ми побачили це вже багато разів у історії, і зараз ми бачимо кореляцію між пропагандою та тим, що відбувається на війні. Питання завжди полягає в тому, чому людям це подобається.

Одна з найцікавіших теорій лідерства та пропагандистського лідерства полягає в тому, що пропаганда не обов'язково має надихати чимось прекрасним, ідеальним лідером, богом, якого ви поважаєте й обожнюєте. Навпаки, дуже часто найсильніші лідери виглядають досить непривабливо, дуже істерично, майже як ніхто, як Путін. І в цьому їх привабливість. Вони дозволяють вам виражатися, висловлювати всі бажання, проявляти агресію, яка є і у вас. Це сутність того, що говорить Путін, дуже зла російська людина. Якщо ви подивитеся його промови, то завжди використовується один метод — приниження. Він сидить зігнутий, скорчений і говорить про те, як Росію принижують — весь світ, Захід, розповідає про конспірологічні теорії. І коли він це промовляє, то вивищується, зростає, і наприкінці він уже Петро Перший. Він бере націю і запускає в цикл від приниження до приниження, від депресивної закритої пози до агресії. Трамп робить це, інші політичні лідери теж роблять це. Це один і той самий трюк, і він завжди працює.

У Росії були сторіччя і сторіччя, коли вони були притлумлені, без самоаналізу, без спроби зрозуміти себе. І зараз це працює чудово: від саможаління до агресії. Жодного самоаналізу, жодних спроб пережити ці проблеми минулого, як зробила це Німеччина. «Від нас хочуть відкусити шматок», кажуть вони. «Нам потрібен лідер», кажуть вони. Це повна деструкція себе, яка присутня в російському суспільстві, і єдине, що їх може склеїти разом, — це Путін. Це безкінечна параноя, що у вас щось там заберуть. Держава вас і принижує, і дає вам відчуття того, що ви принижуєте інших. Люди дивляться на минуле, вони не хочуть брати відповідальність на себе, вони почуваються слабкими, і пропаганда заміщує це. Дуже складно зрозуміти, як це виправити.

— Ви згадали російських пропагандистів, і ми бачимо їх роль у сьогоднішній війні. Вони є справжніми співучасниками воєнних злочинів Путіна. На вашу думку, чи буде можливим притягнути їх до відповідальності?

— Зазвичай пропагандисти не потрапляють до в'язниці. Повернімося в минуле, до Нюрнберзького процесу. Там було два пропагандисти, яких допитували. Один — редактор антисемітського журналу Der Stürmer Юліус Штрайхер, якого визнали винним. По-перше, він був настільки провокаційним антисемітом, що навіть нацисти забороняли йому публічні виступи. По-друге, він був партійним функціонером і гауляйтером — тобто не тільки пропагандистом, а частиною державного апарату. Його стратили. Тобто він був не просто пропагандист, а ще й організатор. А от Ганс Фріче, чиновник міністерства пропаганди та керівник державного радіо, був набагато гіршим. Він був правим журналістом, щось на кшталт Кісельова, в нього було своє шоу. Як промовець дуже естетичний, артистичний, цікавий. У всьому винив євреїв. На відміну від Штрайхера, подобався нормальним консервативним німцям. І ось його не визнали винним, тому що в Нюрнберзі не змогли довести, що він знав про те, що коїлося після його промов. Так, він використовував мову ненависті, але мова — не злочин. Фріче стверджував, що не знав нічого про Аушвіц, що Геббельс лише надавав йому папірці, а в нього самого не було жодної іншої інформації. (Пізніше, в рамках іншого суду, Фріче все ж таки засудили до дев’яти років ув’язнення, але випустили через п’ять років через захворювання; на Нюрнберзькому процесі прокурори вимагали його страти — «ДМ».)

Так, існує приклад вироків руандійським пропагандистам, зокрема, «Радіо тисячі пагорбів», але в Руанді медіа буквально закликали: «Бери автомат, йди та стріляй». Це інструкція, це дуже-дуже прямолінійна пропаганда. Так само було декілька випадків засудження в Югославії — але чесно кажучи, пропагандисти зазвичай виходять сухими з води.

У випадку з російськими пропагандистами ми можемо говорити про цілу систему цілеспрямованих дій. Ми можемо відстежити синхронність появ певних меседжів, можемо проаналізувати цю систему за багато років — нам не потрібно доводити, що якісь конкретні слова призвели до конкретного результату. Так, сьогодні Симоньян стверджує, що не лише лідер України нацист, а всі українці — нацисти. Але ми маємо показувати системність їхньої роботи. Тут не потрібно порівнювати слова і казати, о, він щось таке погане сказав. Ні, цього недостатньо. Слід показати, як працює ціла система пропаганди для того, щоб зруйнувати цю систему. Адже ми знаємо, хто такий Соловйов, і нічого нового від нього не очікуємо. Те, що вони роблять, не має нічого спільного з реальною журналістикою. Не просто декілька людей говорять погані речі, а існує ціла система, яка створена для того, щоб контролювати людей. І якщо ми зможемо це показати, тоді ми зможемо її знешкодити.

— Розкажіть про проєкт «Розплата», в якому ви співзасновник.

— Наша команда вже 10-15 років відстежує воєнні злочини, які відбувалися в Сирії, Чечні, М'янмі та інших країнах. Ідея проєкту полягає в тому, щоб закрити прогалини між правдою і законом. Традиційно ми маємо достатньо інформації, більше, ніж коли-небудь, тому, що журналісти збирають дані. Але ця правда не призводить до реальних юридичних справ. Адже аргументи Путіна та нових диктаторів — це те, що вони можуть діяти як завгодно. Вони навіть не ховають свої злочини. Вони роблять це відкрито і кажуть: «Я сильний, і ви мене не зупините. Я не буду ховатися». Вони хочуть показати, що немає взаємозв'язку між правдою і законом.

Тоді ми маємо це зробити самі. Ми беремо журналістів і юристів, двох професіоналів, які зазвичай не працюють спільно. Більш за те, часто-густо вони мають протилежні позиції. Але ми думаємо, що коли йдеться про злочини війни, журналісти і юристи можуть спільно діяти.

В нас є й українські журналісти. Вони збирають звіти, роблять репортажі так, щоб можна було це використовувати і як матеріали для медіа, і в суді. В нас вже є 350 свідчень, і ми привертаємо увагу світової спільноти до цих злочинів. А далі розбираємося, працюючи з юридичною базою. Тоді ми стаємо силою. Китай та Росія, як я казав на початку, в усьому вбачають війну. Тож як створити цивільний супротив? Яка роль юристів, журналістів? Ми хочемо поборотися з розгубленістю. Багато з нас пише про щось важке, складне, про злочини, але після виходу матеріалів нічого не відбувається. Ми бачимо це на прикладах антикорупційних розслідувань. Чудові історії. Дуже важливі. Але нічого далі не відбувається. Коли ми розпочинали, один зі співробітників, старший редактор ВВС, зауважив, що те, що ми робимо, — не журналістика. Адже наша робота — лише показати, а інші інституції мають зробити решту. Він зауважив, що ми переступаємо кордони журналістики. Журналісти ніколи не працюють із юристами, бо у юристів є мета — когось звинуватити, а у журналістів — лише показати щось. Він вважав нашу роботу порушенням стандартів ВВС.

Я дуже радий, що така відсторонена журналістика існує. Я не вважаю, що така журналістика має зникнути, але якщо ми говоримо про силу журналістики, то, в такому разі, ці правила нейтральності не працюють. Окрім того, диктатори знають, як маніпулювати інформацією в таких випадках. Але існує інша журналістика, з більшим політичним ефектом, вона проактивна і бореться за справедливість. І якщо ВВС хоче залишити собі право називатися журналістами — окей, це їхнє право. А ми тоді будемо називатися активістами від журналістики.

— У своїй книзі «Нічого правдивого і все можливо. Сходження до сучасної Росії» ви аналізуєте російське телебачення та якість російської пропаганди. Свого часу ви багато років працювали на російському телебаченні, знаєте його зсередини та ззовні як дослідник. Чи є у вас поради, як нам захиститися від пропаганди?

— Якщо ми говоримо про пропаганду поглиблено, то вона створює певні типи ідентичності. Існує значна конкуренція між моделями ідентичності, які використовували і нацисти, і Росія. Вони принижують людей і чинять так, що демократія унеможливлюється: якщо ви стверджуєте, що всі українці нацисти, то ви не будете з ними співпрацювати. Якщо ви так притемнюєте людей, то створюєте певну ідентичність, яка недемократична. Загалом виникає питання, чи можлива демократія, чи можливе інформаційне середовище, де люди сприйматимуть правду, братимуть на себе відповідальність за її аналіз? Це відбувається не лише в Росії — наприклад, в Америці теж твердять, що можна забути про демократію, її не існує. Китайська комуністична партія  каже: «Дайте нам ваші дані — і ми за вас все вирішимо». Чи ми в змозі жити в такому складному світі? Чи нам потрібен Путін, чи хтось інший? Чи це може бути, наприклад, четверо диктаторів?

Або ж ми можемо створити інформаційний простір, який просуває інші моделі та ідентичність, пропагує відповідальність та складні перемовини. Ми говоримо про мистецтво, про книги, про фільми, про музику, все, що навчає нас побутуванню в демократичному суспільстві. Це також стосується і новин, як ви доносите інформацію задля того, щоб допомогти суспільству. Це велика робота, яка триває. І йдеться не просто про вияв дезінформації — так ми лише спрощуємо ситуацію. Ми не можемо боротися за демократією, бо беремо щось велике і комплексне та зменшуємо все до того, що намагаємося лише вловити дезінформацію, — і це нас руйнує.

Насправді це величезні загальні виклики: чи може суспільство жити з такою великою кількістю інформації? Чи працювати з диктаторами? Диктатор буває хороший чи винятково поганий? Урешті решт наприкінці XX сторіччя ми вирішили, що демократія дуже складна, що дебати дуже проблемні, але вони краще, аніж диктат.

Так само зараз і в Україні – тут триває не тільки війна військ, тут точиться битва двох суспільств. Вирішується питання, яке суспільство сильніше — диктаторське, тобто російське, чи українське, яке є дуже плюралістичним, досить хаотичним, але виявилося дуже опірним? Тож Україна зараз є дуже важливою.

— Ви зараз завершуєте книгу про Сефтона Делмера, британського журналіста, а потім пропагандиста…

— Це книга про британського журналіста, який працював із німецькою пропагандою під час Другої світової війни. За завданням британської розвідки він, видаючи себе за прибічника нацизму, намагався дискредитувати Гітлера та його режим. Ця книга на 90% про минуле і на 10% про уроки для сьогодення. І це нелегкі уроки. Дуже багато складних і комплексних вимірів, адже 70 років по тому важко зрозуміти, настільки це була корисна робота. На той момент не було соціології, такої, як у нас є зараз, щоб зрозуміти, наскільки ефективна була пропаганда. Тому в мене не було всіх відповідей на всі ці питання в книжці, але коли ми говоримо про такі речі, інколи дуже важливо зробити крок назад і зрозуміти, що ми не перші, хто боровся з подібною пропагандою. Американці та британці пройшли шлях довгих, складних експериментів, у результаті яких у нас є зараз усвідомлення різниці між журналістикою і пропагандою.

Скрін з відео Радіо Свобода

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ваш кот чувствует вашу и не только смерть: тревожные случаи, которые наука не в силах объяснить
Знай
2025-02-13T18:51:08Z
«Абоба» явилась: В Сети появились обзоры Avowed
GameMag
2025-02-13T18:16:00Z
На самом деле мы едва выжили: историк рассказал о трех моментах, когда человечество могло вымереть полностью
Telegraf
2025-02-13T18:15:54Z
Новый iPhone SE представят 19 февраля: Тим Кук анонсировал презентацию
Фокус
2025-02-13T18:00:54Z
Плотность энергии на 50% больше: создан прорывной аккумулятор на основе кремния
Фокус
2025-02-13T17:15:36Z
Больше энергии и меньше шума: создана особая насадка на ветряные турбины
Фокус
2025-02-13T16:57:12Z
Лучше, чем панели: как уникальная плитка Pavegen генерирует энергию круглосуточно
Фокус
2025-02-13T16:57:02Z
Владельцам ПК, приготовиться: создатели GTA VI ответили, на каких платформах выйдет игра
Знай
2025-02-13T16:51:35Z
Стало известно, какая морская рыба является самой умной
TSN
2025-02-13T16:24:03Z
Гороскоп на 14 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-13T18:54:23Z
Блины на Масленицу: топ-3 лучших начинок без мяса, которые точно понравятся всем
Фокус
2025-02-13T18:12:46Z
Колбаса под запретом? Как выбрать наименее вредный вариант в супермаркете
Знай
2025-02-13T16:21:31Z
Как приучить кота пить из миски, а не из туалета
Знай
2025-02-13T15:51:09Z
Вкусные сырники: что нужно добавить в муку, чтобы они получились идеальными
TSN
2025-02-13T15:36:03Z
Народные приметы и поверья, знаки и сны, предвещающие хорошее
TSN
2025-02-13T14:51:34Z
Три слова, которые заставят замолчать того, кто вас критикует
TSN
2025-02-13T14:36:03Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на День Святого Валентина 2025
Фокус
2025-02-13T14:12:58Z
Зарплата до 30 тысяч и бесплатное проживание: в Буковеле появилась интересная вакансия
Telegraf
2025-02-13T12:48:20Z
Ребёнок погиб под колесами авто: в полиции сообщили подробности трагедии
TSN
2025-02-13T18:51:45Z
Город атаковали беспилотники: аэропорт Сочи приостановил работу
Апостроф
2025-02-13T17:30:46Z
Мощные взрывы в Одессе: РФ атаковала баллистикой - что известно
Comments UA
2025-02-13T16:39:25Z
Наезд на демонстрантов в Мюнхене: несколько человек в тяжелом состоянии, водитель задержан
TSN
2025-02-13T16:24:47Z
Россияне атаковали из дрона автомобиль в Херсоне: двое погибших
Корреспондент
2025-02-13T15:54:27Z
Женщина "помогала" мужчинам заниматься сексом с ее подругами и зарабатывала на этом
TSN
2025-02-13T15:51:02Z
Суд отпустил на свободу парня, который за 1000 грн поджег авто военных: что он рассказал
TSN
2025-02-13T15:36:46Z
ТЦК сообщил о суициде украинца
Апостроф
2025-02-13T15:15:24Z
Полицейские эвакуировали из Покровска брошенного алабая и нашли ему новый дом
Комсомольская правда
2025-02-13T14:34:14Z
Беринчик и Дэвис показали вес перед чемпионским боем
TSN
2025-02-13T19:06:34Z
17-миллионый новичок "Шахтера" забил пяткой в дебютном матче
Telegraf
2025-02-13T15:27:02Z
Назван самый высокооплачиваемый спортсмен мира
ZN UA
2025-02-13T14:03:20Z
"Бокс – это наркотик": Усик впервые прокомментировал решение Фьюри завершить карьеру
TSN
2025-02-13T13:36:17Z
В Днепре 16-летний спортсмен во время игры упал и перестал дышать
Comments UA
2025-02-13T13:18:23Z
Жена Зинченко показала фигуру в бикини на фоне живописных пляжей
Gazeta UA
2025-02-13T13:09:26Z
Рекордный гонорар в карьере: стало известно, сколько Беринчик заработает за бой с Дэвисом
TSN
2025-02-13T12:33:42Z
Соперник Беринчика обвинил его в расизме перед титульным боем – что ответил украинец
TSN
2025-02-13T12:19:49Z
Беринчик назвал желаемого соперника в случае победы над Кишоном Дэвисом
Корреспондент
2025-02-13T12:03:22Z
Огромный комплекс с бронзовой статуей: как выглядит могила экс-мера Киева Омельченко
Telegraf
2025-02-13T19:12:09Z
Киев оказался в плену "грязного" облака: в Сети публикуют ФОТО
Новости Украины
2025-02-13T18:51:52Z
"Хороший результат": Зеленский сообщил об успешных боях полка "Скала", детали
Фокус
2025-02-13T18:30:45Z
Сырский рассказал о подконтрольной территории в РФ
Корреспондент
2025-02-13T17:57:33Z
Циничный удар "Искандером" по Одессе: стало известно, куда целились оккупанты
Comments UA
2025-02-13T17:18:32Z
Россияне на резиновых лодках пытаются форсировать реку в Харьковской области
ZN UA
2025-02-13T17:01:19Z
На юге – угроза от баллистики, в Одессе раздались взрывы
TSN
2025-02-13T16:39:09Z
Гороскоп на пятницу 14 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-13T16:00:18Z
В Украину придет долгожданная зима: какая будет погода на День святого Валентина
Фокус
2025-02-13T15:51:29Z
"Укрпошта" выпустит марку в честь города Волноваха
Комсомольская правда
2025-02-13T19:06:48Z
"Капитан Америка: Дивный новый мир": рецензия на новую часть франшизы с Харрисоном Фордом
Фокус
2025-02-13T18:57:08Z
Жена Позитива после родов похудела на 12 кг и показала, как изменилась ее фигура: "Стыжусь тела"
TSN
2025-02-13T18:42:00Z
Потап вышел на связь после скандального интервью Дудю
GlavRed
2025-02-13T18:30:14Z
Звезда "Лиги смеха" Люленов назвал условие, при котором получит украинское гражданство
TSN
2025-02-13T18:24:13Z
Джамала на редком фото показала, как выглядела с родной сестрой в юности
TSN
2025-02-13T18:00:42Z
«Вселенная Любви»: в Киеве открыли выставку памяти художницы-шестидесятницы
ZN UA
2025-02-13T17:49:40Z
Ким Кардашьян шокировала последствиями после ношения очень тесных корсетов
Gazeta UA
2025-02-13T17:45:25Z
Роскошная позолоченная статуя: как выглядит могила украинки Миансаровой, которая пела песню о черном коте
Telegraf
2025-02-13T17:06:52Z
Зеленский анонсировал новое назначение в командовании Воздушных сил ВСУ
Апостроф
2025-02-13T19:12:10Z
Дети не умеют считать деньги – исследование показало проблему подрастающего поколения
Знай
2025-02-13T19:12:06Z
Авианосец USS Harry Truman США столкнулся с торговым судном в Средиземном море
Фокус
2025-02-13T18:54:54Z
Появились детали годовых контрактов для мужчин 18-24 лет
Лига
2025-02-13T18:42:35Z
Портал в другой мир: в Австрии лыжница сняла удивительное природное явление
Фокус
2025-02-13T18:36:15Z
​Наибольшая операция: НАТО испытывает новую модель развертывания войск без США
Апостроф
2025-02-13T18:30:14Z
В Украине появился дорожный знак с черным котом: что он меняет
Политека
2025-02-13T18:01:49Z
МОН отменило золотые и серебряные медали для выпускников школ
Gazeta UA
2025-02-13T17:18:52Z
Тысячи домов "передали" частникам без ведома жильцов: как разобраться в "двойных" платежках за ЖКХ
Знай
2025-02-13T17:06:56Z
Дефицит витамина В12: как он влияет на кожу и аппетит
TSN
2025-02-13T18:36:20Z
Стартует снижение цен на лекарства: что обещают аптеки и производители
Знай
2025-02-13T18:36:05Z
Ваша сковородка может вас отравить: почему не стоит готовить на поцарапанном покрытии
Знай
2025-02-13T17:51:44Z
Какие признаки свидетельствуют о том, что цветок может погибнуть: смотрите на листья
TSN
2025-02-13T16:39:28Z
Мужчина съел 100 столовых ложек сливочного масла в течение 10 дней: результат был неожиданным
TSN
2025-02-13T15:51:07Z
Какие части тела мы пропускаем во время принятия душа
Знай
2025-02-13T14:51:52Z
С 1 марта аннулируют декларации с семейными врачами: что нужно сделать срочно
Знай
2025-02-13T12:30:02Z
ВИЧ может вернуться с новой силой: организация, борющаяся с ним, на грани коллапса
Фокус
2025-02-13T12:12:51Z
Заставил 40% людей завязать с алкоголем: ученые открыли неожиданный эффект оземпика
Фокус
2025-02-13T11:36:21Z
Повышение минимальных выплат в Украине: какие изменения ждут граждан в 2025 году
Политека
2025-02-13T19:01:13Z
Российский миллиардер Шелков потерял в Украине значительные активы
Корреспондент
2025-02-13T18:45:00Z
Найдете – сорвете "джекпот": 2 копейки можно продать за астрономическую сумму
Знай
2025-02-13T18:21:25Z
Цены на молочку в Украине могут не вырасти, а кое-где даже упасть
Знай
2025-02-13T18:06:31Z
В НБУ предупредили украинцев, выросло количество фальшивых долларов: где можно встретить подлог
Политека
2025-02-13T17:04:15Z
Курсы доллара и евро выросли четвертый день подряд
Корреспондент
2025-02-13T16:54:35Z
Украинские предприятия могут стать первыми жертвами газового дефицита – Рябцев
TSN
2025-02-13T16:09:24Z
Снова одно государство? Приднестровье объявило о неожиданном решении
Telegraf
2025-02-13T15:06:48Z
Снова за свое! Банки не принимают старые доллары? Рассказываем, как действовать
ZN UA
2025-02-13T15:04:57Z
Владельцы Ferrari и McLaren могут экономить тысячи гривен: их освободили от налога
Знай
2025-02-13T17:21:07Z
Черный как ночь: в Киеве заметили эксклюзивный кроссовер Maybach
Фокус
2025-02-13T16:27:13Z
Седан, кроссовер и вен: Kia презентует сразу три недорогих электромобиля
Фокус
2025-02-13T15:42:29Z
Семья попала в аварию на Tesla: ее заставили выплатить компании Маска $23 000 компенсации
TSN
2025-02-13T15:36:47Z
На рынок выходит большой американский электрофургон с запасом хода 290 км
Фокус
2025-02-13T12:06:27Z
Байкер из кровати и скотча создал мотоцикл, который ездит по воде
Фокус
2025-02-13T12:00:40Z
Новый 900-сильный суперкар от Toyota рассекретили на первых изображениях
Фокус
2025-02-13T10:42:29Z
Слияние отменяется: Honda и Nissan прекратили переговоры об объединении
Фокус
2025-02-13T09:42:08Z
Дешевле Duster: самый доступный электрокроссовер Chevrolet показали до премьеры
Фокус
2025-02-13T07:42:19Z
Кремль празднует победу: радостный Лавров высмеял ЕС после переговоров Трампа и Путина
Comments UA
2025-02-13T19:15:00Z
ФСБ застрелила двух "выходцев одной из стран Центральной Азии"
Корреспондент
2025-02-13T19:12:36Z
Предательство? Реакция мира на звонки Трампа
Корреспондент
2025-02-13T19:12:04Z
Без этого территории не имеют смысла. Какая красная линия Украины на переговорах
Лига
2025-02-13T19:09:57Z
Глава Пентагона: Трамп никому не позволит "превратить дядю Сэма в дядю Лоха"
Европейская правда
2025-02-13T19:06:19Z
Министр обороны США Хегсет обозначил приоритеты по Украине
Хвиля
2025-02-13T19:03:12Z
"В Кремле пьют водку прямо из бутылки": экссоветник Трампа "в шоке" от его стратегии
Comments UA
2025-02-13T18:57:53Z
США ввели санкции против прокурора МКС, выдавшего ордер на арест Путина – Reuters
TSN
2025-02-13T18:55:49Z
В РФ сделали заявление об участии Киева в переговорах
Корреспондент
2025-02-13T18:51:17Z