MY.UAНовини
Пітер Померанцев: Аби притягти російських пропагандистів до відповідальності, потрібно показати пропаганду як систему
Пітер Померанцев: Аби притягти російських пропагандистів до відповідальності, потрібно показати пропаганду як систему

Пітер Померанцев: Аби притягти російських пропагандистів до відповідальності, потрібно показати пропаганду як систему

Дослідник пропаганди й журналіст — про зміни в інформаційному світі та необхідність проактивної журналістики.

Декілька місяців тому Академія Української Преси за сприяння Медійної програми в Україні, яка виконується організацією Internews Network за підтримки USAID, розпочала серію онлайн-мостів із медіаекспертами, медіатренерами, журналістами з різних країн, які щомісяця діляться своїми думками та досвідом. Гостем нещодавнього заходу став Пітер Померанцев — дослідник пропаганди та впливів інформації на суспільство, журналіст, телевізійний продюсер і письменник, професор Інституту глобальних питань Лондонської школи економіки, лауреат декількох нагород за дослідницькі книжки. В Україні видано його книжки «Нічого правдивого й усе можливо. Сходження до сучасної Росії», «Це не пропаганда: Подорож на війну проти реальності».

Під час виступу Померанцев обговорив із медіаексперткою АУП Тетяною Івановою, чому Кремль програв у розумінні України, чи можуть бути притягнуті до відповідальності російські пропагандисти, а також чому стандарти ВВС не працюють у сучасному світі. МеdiaSapiens публікує цю розмову.

— Ще у 2014 році ви наголошували, що новий підхід Кремля був спрямований саме на психосферу людини як чільний театр воєнних дій. Для російських стратегій, попереджали ви, інформаційна війна перестала бути лише додатком до фізичного протистояння чи військового вторгнення, а, стала самоцінним та стратегічним явищем. Чи не став саме цей підхід Кремля передумовою вторгнення Росії в нашу країну?

— Без сумнівів. Я думаю, ми маємо розглядати це вторгнення в контексті діяльності, яка активізувалася ще у 2014 році. Саме тоді ми вперше побачили використання різноманітних некінетичних, невійськових засобів проти України. Коли Росія говорить про психологічну війну, йдеться не тільки про саму війну, а й про корупцію, культуру тощо — вони мають на увазі абсолютно все, окрім танків. Тому, дійсно, це вторгнення є поєднанням діяльності, яка розпочалася у 2014-2015 роках. Але ми можемо сказати, що Кремль цілком неправильно трактував українське суспільство. Тому він дійсно програв у розумінні України. Але ми маємо усвідомити, що це глобальний феномен. Я думаю, що Китай зараз міркує про війну так само.

Існувала певна мрія, надзвичайно популярна на Заході після 1991-го року, що колись ми зможемо об'єднатися, що в нас будуть спільні економічні та культурні інтереси. А от і Росія і Китай бачать світ абсолютно іншим. Вони кажуть, що глобалізація — це просто план США, аби домінувати у світі. І саме тому ці країни «вимушені» робити те, що вони хочуть робити й роблять. Дуже довго люди на Заході не бажали це помічати. Особливо, думаю, Німеччина, яка продовжувала спрацювати з Росією і після 2014-го, тому що вважала, що це ніби зблизить два світи. Але Росія міркувала інакше.

Зараз риторика на Заході дещо змінюється — стали більше говорити про небезпеку економічних зв’язків, адже Росія та Китай вважають, що всі намагаються притиснути їх, що не існує співпраці. Сьогодні точиться економічна війна, під час якої нам слід перестворити всі наші інституції. Я наведу вам приклад санкцій. Ми весь час говоримо про санкції, накладаємо санкції на Росію, але механізм реального примусу відсутній, як і відсутня «зброя» для того, щоби присилувати. Коли щось порушується, то відправляємо до юридичної інституції. Отже, відсутня готовність до механізму санкцій.

Під час Другої світової війни у Британії були дослідники, які займалися пропагандою, існувала спеціальна інституція, яка досліджувала економічні війни, і це розглядалося як частина державної політики. Зараз немає нічого з цього.

Всі ми усвідомлюємо, що світ фундаментально змінюється. І для журналістики це також велике питання. Хто журналісти в цьому новому світі? Зараз небагато нейтральних журналістів у світі, і українські медійники це помітили. Журналісти в Україні обирають щодня, чи вони журналісти, чи вони громадяни — і ті ж питання ставлять собі журналісти по всьому світу. Це феномен журналістики відданості. То де ж межа відповідальності журналістів? І тут якраз постає питання нашого фаху в контексті абсолютно нового світу.

— В Росії ментально присутній потяг до сильної руки, меседж «безсмертного полку» тисне на жертовність росіян, інспірує намагання знов стати великою неподільною імперією. Що це, на ваш погляд? Майстерна робота російської пропаганди чи якісь особливості ментальності цього народу? І що ж змушує росіян поклонятися тиранові й бути учасниками найкривавішого злочину XXI століття?

— Це чудове питання. Я зараз завершую книжку про пропаганду, і результати цієї розвідки можу застосувати для пояснення. Росіяни не бажають брати на себе відповідальність, бути індивідуалізованими, тому що це складно, значно простіше бути частиною маси, юрби. В Росії дуже добре працює пропагандистський наратив «нам не дали вибору, нас полишили напризволяще». Там кругом розлита культура смерті, це культура, яка не лише знищує країни довкола себе, але й власну країну, вбиває власних громадян. І ви можете побачити їхнє ставлення не тільки до українських цивільних, але й до власних військових, які стають гарматним м'ясом.

Це один бік медалі, а інший — це бажання бути в безпеці. Вибудовується наратив, де вони формують ставлення до українців як до недолюдей, що й дозволяє російським військовим діяти як забагнеться. Знову ж таки, ми побачили це вже багато разів у історії, і зараз ми бачимо кореляцію між пропагандою та тим, що відбувається на війні. Питання завжди полягає в тому, чому людям це подобається.

Одна з найцікавіших теорій лідерства та пропагандистського лідерства полягає в тому, що пропаганда не обов'язково має надихати чимось прекрасним, ідеальним лідером, богом, якого ви поважаєте й обожнюєте. Навпаки, дуже часто найсильніші лідери виглядають досить непривабливо, дуже істерично, майже як ніхто, як Путін. І в цьому їх привабливість. Вони дозволяють вам виражатися, висловлювати всі бажання, проявляти агресію, яка є і у вас. Це сутність того, що говорить Путін, дуже зла російська людина. Якщо ви подивитеся його промови, то завжди використовується один метод — приниження. Він сидить зігнутий, скорчений і говорить про те, як Росію принижують — весь світ, Захід, розповідає про конспірологічні теорії. І коли він це промовляє, то вивищується, зростає, і наприкінці він уже Петро Перший. Він бере націю і запускає в цикл від приниження до приниження, від депресивної закритої пози до агресії. Трамп робить це, інші політичні лідери теж роблять це. Це один і той самий трюк, і він завжди працює.

У Росії були сторіччя і сторіччя, коли вони були притлумлені, без самоаналізу, без спроби зрозуміти себе. І зараз це працює чудово: від саможаління до агресії. Жодного самоаналізу, жодних спроб пережити ці проблеми минулого, як зробила це Німеччина. «Від нас хочуть відкусити шматок», кажуть вони. «Нам потрібен лідер», кажуть вони. Це повна деструкція себе, яка присутня в російському суспільстві, і єдине, що їх може склеїти разом, — це Путін. Це безкінечна параноя, що у вас щось там заберуть. Держава вас і принижує, і дає вам відчуття того, що ви принижуєте інших. Люди дивляться на минуле, вони не хочуть брати відповідальність на себе, вони почуваються слабкими, і пропаганда заміщує це. Дуже складно зрозуміти, як це виправити.

— Ви згадали російських пропагандистів, і ми бачимо їх роль у сьогоднішній війні. Вони є справжніми співучасниками воєнних злочинів Путіна. На вашу думку, чи буде можливим притягнути їх до відповідальності?

— Зазвичай пропагандисти не потрапляють до в'язниці. Повернімося в минуле, до Нюрнберзького процесу. Там було два пропагандисти, яких допитували. Один — редактор антисемітського журналу Der Stürmer Юліус Штрайхер, якого визнали винним. По-перше, він був настільки провокаційним антисемітом, що навіть нацисти забороняли йому публічні виступи. По-друге, він був партійним функціонером і гауляйтером — тобто не тільки пропагандистом, а частиною державного апарату. Його стратили. Тобто він був не просто пропагандист, а ще й організатор. А от Ганс Фріче, чиновник міністерства пропаганди та керівник державного радіо, був набагато гіршим. Він був правим журналістом, щось на кшталт Кісельова, в нього було своє шоу. Як промовець дуже естетичний, артистичний, цікавий. У всьому винив євреїв. На відміну від Штрайхера, подобався нормальним консервативним німцям. І ось його не визнали винним, тому що в Нюрнберзі не змогли довести, що він знав про те, що коїлося після його промов. Так, він використовував мову ненависті, але мова — не злочин. Фріче стверджував, що не знав нічого про Аушвіц, що Геббельс лише надавав йому папірці, а в нього самого не було жодної іншої інформації. (Пізніше, в рамках іншого суду, Фріче все ж таки засудили до дев’яти років ув’язнення, але випустили через п’ять років через захворювання; на Нюрнберзькому процесі прокурори вимагали його страти — «ДМ».)

Так, існує приклад вироків руандійським пропагандистам, зокрема, «Радіо тисячі пагорбів», але в Руанді медіа буквально закликали: «Бери автомат, йди та стріляй». Це інструкція, це дуже-дуже прямолінійна пропаганда. Так само було декілька випадків засудження в Югославії — але чесно кажучи, пропагандисти зазвичай виходять сухими з води.

У випадку з російськими пропагандистами ми можемо говорити про цілу систему цілеспрямованих дій. Ми можемо відстежити синхронність появ певних меседжів, можемо проаналізувати цю систему за багато років — нам не потрібно доводити, що якісь конкретні слова призвели до конкретного результату. Так, сьогодні Симоньян стверджує, що не лише лідер України нацист, а всі українці — нацисти. Але ми маємо показувати системність їхньої роботи. Тут не потрібно порівнювати слова і казати, о, він щось таке погане сказав. Ні, цього недостатньо. Слід показати, як працює ціла система пропаганди для того, щоб зруйнувати цю систему. Адже ми знаємо, хто такий Соловйов, і нічого нового від нього не очікуємо. Те, що вони роблять, не має нічого спільного з реальною журналістикою. Не просто декілька людей говорять погані речі, а існує ціла система, яка створена для того, щоб контролювати людей. І якщо ми зможемо це показати, тоді ми зможемо її знешкодити.

— Розкажіть про проєкт «Розплата», в якому ви співзасновник.

— Наша команда вже 10-15 років відстежує воєнні злочини, які відбувалися в Сирії, Чечні, М'янмі та інших країнах. Ідея проєкту полягає в тому, щоб закрити прогалини між правдою і законом. Традиційно ми маємо достатньо інформації, більше, ніж коли-небудь, тому, що журналісти збирають дані. Але ця правда не призводить до реальних юридичних справ. Адже аргументи Путіна та нових диктаторів — це те, що вони можуть діяти як завгодно. Вони навіть не ховають свої злочини. Вони роблять це відкрито і кажуть: «Я сильний, і ви мене не зупините. Я не буду ховатися». Вони хочуть показати, що немає взаємозв'язку між правдою і законом.

Тоді ми маємо це зробити самі. Ми беремо журналістів і юристів, двох професіоналів, які зазвичай не працюють спільно. Більш за те, часто-густо вони мають протилежні позиції. Але ми думаємо, що коли йдеться про злочини війни, журналісти і юристи можуть спільно діяти.

В нас є й українські журналісти. Вони збирають звіти, роблять репортажі так, щоб можна було це використовувати і як матеріали для медіа, і в суді. В нас вже є 350 свідчень, і ми привертаємо увагу світової спільноти до цих злочинів. А далі розбираємося, працюючи з юридичною базою. Тоді ми стаємо силою. Китай та Росія, як я казав на початку, в усьому вбачають війну. Тож як створити цивільний супротив? Яка роль юристів, журналістів? Ми хочемо поборотися з розгубленістю. Багато з нас пише про щось важке, складне, про злочини, але після виходу матеріалів нічого не відбувається. Ми бачимо це на прикладах антикорупційних розслідувань. Чудові історії. Дуже важливі. Але нічого далі не відбувається. Коли ми розпочинали, один зі співробітників, старший редактор ВВС, зауважив, що те, що ми робимо, — не журналістика. Адже наша робота — лише показати, а інші інституції мають зробити решту. Він зауважив, що ми переступаємо кордони журналістики. Журналісти ніколи не працюють із юристами, бо у юристів є мета — когось звинуватити, а у журналістів — лише показати щось. Він вважав нашу роботу порушенням стандартів ВВС.

Я дуже радий, що така відсторонена журналістика існує. Я не вважаю, що така журналістика має зникнути, але якщо ми говоримо про силу журналістики, то, в такому разі, ці правила нейтральності не працюють. Окрім того, диктатори знають, як маніпулювати інформацією в таких випадках. Але існує інша журналістика, з більшим політичним ефектом, вона проактивна і бореться за справедливість. І якщо ВВС хоче залишити собі право називатися журналістами — окей, це їхнє право. А ми тоді будемо називатися активістами від журналістики.

— У своїй книзі «Нічого правдивого і все можливо. Сходження до сучасної Росії» ви аналізуєте російське телебачення та якість російської пропаганди. Свого часу ви багато років працювали на російському телебаченні, знаєте його зсередини та ззовні як дослідник. Чи є у вас поради, як нам захиститися від пропаганди?

— Якщо ми говоримо про пропаганду поглиблено, то вона створює певні типи ідентичності. Існує значна конкуренція між моделями ідентичності, які використовували і нацисти, і Росія. Вони принижують людей і чинять так, що демократія унеможливлюється: якщо ви стверджуєте, що всі українці нацисти, то ви не будете з ними співпрацювати. Якщо ви так притемнюєте людей, то створюєте певну ідентичність, яка недемократична. Загалом виникає питання, чи можлива демократія, чи можливе інформаційне середовище, де люди сприйматимуть правду, братимуть на себе відповідальність за її аналіз? Це відбувається не лише в Росії — наприклад, в Америці теж твердять, що можна забути про демократію, її не існує. Китайська комуністична партія  каже: «Дайте нам ваші дані — і ми за вас все вирішимо». Чи ми в змозі жити в такому складному світі? Чи нам потрібен Путін, чи хтось інший? Чи це може бути, наприклад, четверо диктаторів?

Або ж ми можемо створити інформаційний простір, який просуває інші моделі та ідентичність, пропагує відповідальність та складні перемовини. Ми говоримо про мистецтво, про книги, про фільми, про музику, все, що навчає нас побутуванню в демократичному суспільстві. Це також стосується і новин, як ви доносите інформацію задля того, щоб допомогти суспільству. Це велика робота, яка триває. І йдеться не просто про вияв дезінформації — так ми лише спрощуємо ситуацію. Ми не можемо боротися за демократією, бо беремо щось велике і комплексне та зменшуємо все до того, що намагаємося лише вловити дезінформацію, — і це нас руйнує.

Насправді це величезні загальні виклики: чи може суспільство жити з такою великою кількістю інформації? Чи працювати з диктаторами? Диктатор буває хороший чи винятково поганий? Урешті решт наприкінці XX сторіччя ми вирішили, що демократія дуже складна, що дебати дуже проблемні, але вони краще, аніж диктат.

Так само зараз і в Україні – тут триває не тільки війна військ, тут точиться битва двох суспільств. Вирішується питання, яке суспільство сильніше — диктаторське, тобто російське, чи українське, яке є дуже плюралістичним, досить хаотичним, але виявилося дуже опірним? Тож Україна зараз є дуже важливою.

— Ви зараз завершуєте книгу про Сефтона Делмера, британського журналіста, а потім пропагандиста…

— Це книга про британського журналіста, який працював із німецькою пропагандою під час Другої світової війни. За завданням британської розвідки він, видаючи себе за прибічника нацизму, намагався дискредитувати Гітлера та його режим. Ця книга на 90% про минуле і на 10% про уроки для сьогодення. І це нелегкі уроки. Дуже багато складних і комплексних вимірів, адже 70 років по тому важко зрозуміти, настільки це була корисна робота. На той момент не було соціології, такої, як у нас є зараз, щоб зрозуміти, наскільки ефективна була пропаганда. Тому в мене не було всіх відповідей на всі ці питання в книжці, але коли ми говоримо про такі речі, інколи дуже важливо зробити крок назад і зрозуміти, що ми не перші, хто боровся з подібною пропагандою. Американці та британці пройшли шлях довгих, складних експериментів, у результаті яких у нас є зараз усвідомлення різниці між журналістикою і пропагандою.

Скрін з відео Радіо Свобода

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Це далеко не Донбас: експерт назвав напрямок, де вирішується доля війни просто зараз
GlavRed
2024-11-27T20:27:12Z
Але всім начхати: у Тверській області понад 1000 сімей тиждень виживають без електрики
24tv
2024-11-27T20:21:32Z
Цей напрямок вирішить долю війни, – полковник запасу сказав, звідки почнеться деокупація Криму
24tv
2024-11-27T20:06:36Z
Курахівський напрямок - найгарячіший: Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
УкраинФорм
2024-11-27T20:00:50Z
Росіяни зосереджують сили у Запорізькій області, але не для наступу, – Сили оборони Півдня
24tv
2024-11-27T19:57:10Z
Були обшуки і затримання: чому окупанти тиснуть на колишніх силовиків в Криму
24tv
2024-11-27T19:51:54Z
Загроза оточення ЗСУ: генерал розповів про погіршення ситуації в районі Великої Новосілки
Политека
2024-11-27T19:42:05Z
В Харківській області триває посилена робота для забезпечення альтернативними джерелами живлення об’єктів критичної інфраструктури
Мій Харків
2024-11-27T19:37:47Z
"Я зрозумів, що потрапив в пекло": морпіх провів 29 місяців в російському полоні та поділився важкими спогадами
Политека
2024-11-27T19:27:23Z
Точно дістане до Москви: Франція хоче створити свою балістичну ракету
24tv
2024-11-27T20:42:50Z
У Франції наближаються до відставки уряду меншості
Европейская правда
2024-11-27T20:37:27Z
Секретна доповідь Кучмі: Україна могла зберегти свої бомбардувальники Ту-160
24tv
2024-11-27T20:36:50Z
ЗМІ: Спецпосланцем Трампа з питань України може стати американський генерал
Европейская правда
2024-11-27T20:30:18Z
Міськрада Вільнюса ухвалила резолюцію про підтримку України до перемоги
Европейская правда
2024-11-27T20:27:36Z
Призначення Трампа по Україні та вступ до ЄС: головні новини України
GlavRed
2024-11-27T20:27:36Z
Північна Корея готує до передачі Росії додаткові балістичні ракети - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:12Z
"На завтра – ні": чи наважаться союзники передати далекобійну зброю Україні
24tv
2024-11-27T20:27:00Z
США та Китай провели обмін ув'язненими – Politico
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:18:23Z
Ось як часто потрібно прати бюстгальтер: несподівана відповідь
24tv
2024-11-27T20:36:07Z
«Статистика – то вершина айсберга». Названо найбільш розповсюджені в Україні венеричні хвороби
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:12:50Z
Що робити, щоб уникнути застуди
24tv
2024-11-27T20:06:39Z
Українська асоціація канабісу закликала припинити медійний тиск на депутата Володимира Горковенка
Bagnet
2024-11-27T18:31:32Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Знайшли простий, але страшний спосіб, покращити роботу імунітету
24tv
2024-11-27T16:30:12Z
Українські військові отримали «гострі картузи» з автографом Кілліана Мерфі
ITC
2024-11-27T20:40:38Z
Дівчина ексзірки Тоттенхема звабила публіку світлинами у ліжку: фото палкої моделі
24tv
2024-11-27T20:30:13Z
Софія Ротару зв'язалася з російськими артистами - причина
GlavRed
2024-11-27T20:27:57Z
Пропутініська співачка Арбеніна зірвалася зі страхувальної сітки під час концерту
GlavRed
2024-11-27T20:27:41Z
Nata Gryviuk випустила зрілу рефлексію «Юність»
Storyboom
2024-11-27T20:19:30Z
Міс планета-2024: українка здобула один з титулів конкурсу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:00:12Z
Олександр Пономарьов розкрив правду, чому не їздив із концертами в РФ
GlavRed
2024-11-27T19:27:52Z
Легендарна співачка Шер оголосила про завершення кар’єри
360ua.news
2024-11-27T19:21:54Z
10 популярних фільмів, які найчастіше дивляться українці на Netflix
24tv
2024-11-27T19:21:09Z
З початку року виробництво сталі в Росії впало на 7%
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:53Z
Європу очікує найхолодніша зима за останні роки
360ua.news
2024-11-27T20:12:40Z
Кавомани засмутились: чому в Україні подорожчала кава з молоком
24tv
2024-11-27T20:06:09Z
У Харкові пройде форум цифрової трансформації Східної України
Мій Харків
2024-11-27T19:58:17Z
29 листопада — дискусійна панель «Telegram війни в Україні: Як пережити кібербулінг та зберегти компанію. Історії бізнесу та позиція держави»
Детектор М
2024-11-27T19:58:01Z
Українці повертатимуть продукти в супермаркети за новими правилами, — Мінекономіки
Фокус
2024-11-27T19:21:34Z
Жителі Харківщини можуть отримати компенсації за встановлення гібридних сонячних електростанцій
Мій Харків
2024-11-27T19:07:17Z
Шмигаль повідомив, коли набере чинності історичне підвищення податків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T18:51:37Z
Податковий комітет підтримав скасування податків "заднім числом" для ФОП
Комсомольская правда
2024-11-27T18:51:03Z
Державні та міжнародні свята у грудні 2024: як відпочиватимуть українці на Різдво
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:06:54Z
ЗМІ: США готуються схвалити продаж Ізраїлю зброї на $680 млн
Европейская правда
2024-11-27T20:01:14Z
Нововведення у військовому обліку: що слід знати українцям
TSN
2024-11-27T19:57:21Z
За час війни в Україні людей з інвалідністю стало на 300 тисяч більше
Комсомольская правда
2024-11-27T19:55:20Z
На полігоні Brave1 провели краш-тести 100 наземних дронів
InternetUA
2024-11-27T19:48:52Z
Зеленський відповів на 22 петиції щодо присвоєння звання Героя - нагороду отримала одна людина
Комсомольская правда
2024-11-27T19:42:16Z
Зеленський нагородив ще 497 військових, 435 з них - посмертно
УкраинФорм
2024-11-27T19:36:06Z
Харків назвав кількість дітей, що народилися у місті за 1000 днів війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T19:24:33Z
У Міноборони відповіли, чи введуть в Резерв+ "трекінг повістки"
Хвиля
2024-11-27T19:24:02Z
ПСВ U-19 — Шахтар U-19 1:1 Відео голів та огляд матчу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T20:37:07Z
Українець Трубін не потиснув руку росіянину Головіну перед матчем Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:33:33Z
Реал готує трансферну бомбу: "Королівський клуб" націлився на зірку АПЛ
24tv
2024-11-27T20:15:56Z
Блавацький обслужить матч Колос – Динамо та інші призначення на 15 тур УПЛ
Football.ua
2024-11-27T20:15:01Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T20:00:14Z
Головний тренер Вікторії Коубек оцінив шанси своєї команди в матчі проти Динамо
Football.ua
2024-11-27T19:54:34Z
Фатальний нефарт команди Циганкова: Жирона зазнала четвертої поразки у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-27T19:42:06Z
Вербич може покинути Панатінаїкос у січні
Football.ua
2024-11-27T19:22:39Z
Синиця пропустить шість тижнів через травму
Football.ua
2024-11-27T18:48:48Z
У Сеулі стався найсильніший за 117 років снігопад
УкраинФорм
2024-11-27T20:36:10Z
У Києві чоловік у формі поліцейського погрожував пістолетом у кафе: що відомо
TSN
2024-11-27T20:00:29Z
В Іспанії стався вибух на хімзаводі, троє людей загинули
УкраинФорм
2024-11-27T19:12:19Z
Українець привласнив гроші Червоного Хреста та відбувся смішним покаранням: подробиці скандального інциденту
Политека
2024-11-27T19:00:47Z
В Одесі затримали підлітків, які підпалили пошту, щоб “заробити” грошей
InternetUA
2024-11-27T18:43:11Z
WSJ: Слідство вважає, що кабелі в Балтійському морі пошкодило якорем судно з КНР
Европейская правда
2024-11-27T18:21:43Z
Вийшли "поговорити": невідомі влаштували стрілянину в центрі Москви
24tv
2024-11-27T17:54:49Z
В Україні судитимуть чоловіків, які на замовлення інтернет-кураторів з рф підпалили автомобіль військовослужбовця
InternetUA
2024-11-27T17:31:53Z
У Великій Британії затримали одного з найрозшукуваніших терористів ФБР
360ua.news
2024-11-27T17:03:43Z
Що категорично не можна сушити на батареї: це треба запам'ятати
24tv
2024-11-27T19:42:51Z
Що подарувати татові на Новий рік: варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-27T19:27:31Z
Будуть на сьомому небі від щастя: 3 знаки зодіаку, яким кінець року принесе шалену радість
24tv
2024-11-27T19:09:12Z
Ці 5 речей потрібно прибрати з коридору: зробіть це до початку зими
24tv
2024-11-27T19:00:18Z
Так оселедець ще в житті не смакував: оригінальна подача з лавашем і захват гостей
24tv
2024-11-27T18:51:12Z
Гороскоп Таро на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: будуйте великі плани
Политека
2024-11-27T18:30:08Z
Багато хто даремно цього не робить: чому потрібно вивертати джинси під час прання
GlavRed
2024-11-27T18:27:26Z
Як не вбити свою кімнатну рослину: важливі поради по догляду
24tv
2024-11-27T18:18:12Z
Не встаючи з дивану – в один клік: пройтися найвідомішою пам'яткою Риму тепер можна віртуально
24tv
2024-11-27T18:03:31Z
Ботоксні губи скасовуються: TikTok заблокує підліткам доступ до "фільтрів краси"
FaceNews
2024-11-27T20:39:04Z
TikTok заблокує доступ до «фільтрів краси» підліткам через загрозу заниження їхньої самооцінки
Детектор М
2024-11-27T20:33:51Z
Samsung анонсувала складаний смартфон для любителів відеоігор
InternetUA
2024-11-27T20:27:14Z
Археологи виявили найстарішу у США вогнепальну зброю
УкраинФорм
2024-11-27T20:09:19Z
Майже марні: від яких функцій варто відмовитися, щоб купити смартфон дешевше
InternetUA
2024-11-27T19:16:07Z
З’явився спосіб виявляти астероїди, які можуть знищити Землю
TSN
2024-11-27T19:06:52Z
Як полагодити смартфон, якщо його екран став чорно-білим: практичні поради
Фокус
2024-11-27T18:48:32Z
Звичайні акумулятори відходять у минуле: в Австралії представили нову технологію
24tv
2024-11-27T18:36:51Z
Європейські країни накрили великий піратський стримінговий сервіс
Европейская правда
2024-11-27T18:31:18Z
Канадським автобусам Prevost виповнилося 100 років
AutoCentre
2024-11-27T19:24:23Z
Водії спантеличені через новий дорожній знак: до чого тут хом’яки
GlavRed
2024-11-27T18:27:40Z
На шасі Ford Trucks в Україні виготовили спеціалізований автомобіль для водоканалів
AutoCentre
2024-11-27T18:25:22Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z