MY.UAНовини
Кінофестиваль Docudays UA працює як активістська структура далеко за межами кінозалів
Кінофестиваль Docudays UA працює як активістська структура далеко за межами кінозалів

Кінофестиваль Docudays UA працює як активістська структура далеко за межами кінозалів

Однією з особливостей фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA є розгалужена мережа кіноклубів.

Особливість мережі Docu/Club полягає в її принципах самоврядності, децентралізації та використання кіно як потужного інструменту для творення змін, адже значну частину клубної колекції складають саме фільми з виразним громадським посилом. Їхні покази та обговорення відбуваються по всій країні, у великих містах та в маленьких селах. У колекції мережі ― призери Sundance Film Festival, Sheffield Doc/Fest, Watch Docs та інших знакових фестивалів. Усі фільми перекладені й озвучені українською мовою. До кожного фільму є розроблений експертами з прав людини сценарій обговорення, інтерактивні вправи та інші методичні матеріали.

Ба більше, в останні роки кіноклуби займаються не тільки популяризацією неігрового кіно та медіапросвітою, а й підтримкою місцевих громад у розв’язанні конкретних проблем на місцях за допомогою так званих адвокаційних кампаній. «Мережа Docu/Клубів за реформи» — це всеукраїнський проєкт, який сприяє місцевому розвитку та демократичним реформам у сфері прав людини за допомогою документалістики, а також націлений на співпрацю й розбудову спроможності місцевих органів влади та громадянського суспільства.

Кінофестиваль, який де-факто працює як потужна активістська структура, виходячи далеко за мистецькі рамки, — це насправді унікальна ініціатива. Ми поговорили про неї з проєктною менеджеркою мережі Docu/Club Ніною Хомою. Вона юристка. Понад 15 років працює у громадському секторі. Займалася правозахисною, просвітницькою роботою, вела стратегічні судові справи, надавала менторський супровід у багатьох правопросвітницьких та адвокаційних проєктах. Із фестивалем Docudays UA співпрацює з 2007 року.

— Ніно, то як почався кіноклубний рух?

— Фестиваль Docudays UA проходить лише раз на рік. Потім — його мандрівна частина, коли ми возимо й показуємо фільми регіонами. Але ще був великий запит освітян, працівників культури, активістів громадського сектору, щоби працювати з фільмами як з інструментом просвіти з прав людини впродовж усього року постійно. Нашій команді довелося розв’язувати багато питань: здобуття авторських прав на покази, фінансова складова. Зрештою, у 2014 році запустилася мережа Docu/Club. Загалом у нас уже понад 400 клубів по всій Україні.

— Війна на них вплинула?

— Звісно, через бойові дії та окупацію багато з них не функціонують. Але 135 клубів відновили свою роботу, зокрема і в прикордонних регіонах — Сумщина, Харківщина.

— Як це відбувається?

— Клуби працюють на постійній основі. Ми маємо сценарії обговорення фільмів, адаптовані під різні цільові авдиторії. Залучаємо стрічки з різних фестивальних років і маємо окремий сайт, де розміщена вся методична інформація. В нас є кіноклубні колекції, у яких наразі 129 картин. Щороку ми закуповуємо права на покази приблизно ще 10–15 фільмів. Переважно це фестивальні новинки, але інколи ми ще знаходимо скарби в нашому архіві, й це така родзинка — продовжуємо життя тим фільмам, які після фестивалю часто лягають на полиці. Також окремим інформаційним приводом у кіноклубах є події, на які ми запрошуємо режисерів та героїв фільму. Такі зустрічі теж мають певний позитивний вплив на глядацьку аудиторію, дозволяють прибрати кордони між екраном і реальним життям.

— Хто клуби засновує та працює в них?

— Це дуже різні люди, волонтери. Спільні вони у своєму запиті — використовувати документалістику як частину просвіти з прав людини. Багато вчителів, причому не тільки історії та права. Є вчителі англійської мови, які хочуть на уроках практикувати розмовну англійську: учні дивляться фільми, вчаться мови й обговорюють побачене з погляду правозахисту. Є вчителі географії, які показують інші культури, географічні цікавинки. Звісно, це культурна спільнота: працівники публічних і дитячих бібліотек, будинків культури, музеїв. Також це молодіжні осередки при органах влади, громадські та благодійні організації. Є кіноклуби й при центрах пробації — за допомогою кіно легше достукатися до порушників закону. Діють клуби й у виправних колоніях. Місце зустрічі й команда кіноклубу можуть бути різні, головне — аби їхні цілі збігалися з нашими та щоб були дотримані стандарти розуміння прав людини, культури перегляду та обговорення. Для цього, як я вже згадувала, готуємо методичні сценарії для обговорення. І наші модератори спочатку проходять методичний курс онлайн, можуть потім працювати за цими методичками. Крім того, ми ще проводимо очне й дистанційне навчання, конкурси, мотиваційні зустрічі, щоб люди не втрачали інтерес і поповнювали знання.

— Виходить, ви розкинулися по всій Україні.

— Так, досить серйозна мережа.

— А ви як туди потрапили?

— Мене ще студенткою у 2007 році загітував викладач. Сказав, що є такий фестиваль, запропонував долучитися, бо для нас як для студентів це стане чудовою практикою. Тобто я починала як студентка, потім працювала юрисконсульткою під час обговорень, потім стала регіональною модераторкою мандрівного фестивалю — як юристці мені було значно легше донести цінність прав людини, розговорити глядачів за допомогою кіно, ніж просто лекцією на важливу тему. Потім, коли почали створюватися кіноклуби, я долучилася до команди, яка апробувала цей інструмент. Мене залучали як експертку до розробки методичних сценаріїв, а два роки тому я стала частиною менеджерської команди. І таких історій у нас багато. Навіть родини створювалися після таких багаторічних знайомств у нашій мережі. І це прекрасно. Docudays поєднує людей.

— Майже мафія.

— Уточню: культурна і правозахисна. Дуже гармонійне поєднання, коли в спільноті є представники й кіносфери, і правозахисту, і культури, і освіти. Здавалося б, дуже відмінні одне від одного напрямки, але всіх нас поєднує любов до документалістики та можливість використовувати цей інструмент.

— Я знаю, що у вас недавно з’явився ще один напрям: адвокаційні кампанії. Розкажете про них?

— На певному етапі ми відчули, що просто просвіти замало. Люди стали писати нам: ось, ми поговорили про проблему, добре, але як її розв’язати? І ми зрозуміли, що нам потрібно йти далі та робити локальні кампанії задля таких змін, і почали впроваджувати адвокаційні заходи.

Ми придумували різні сценарії, як за допомогою фільму підштовхнути людей до системних змін. Потім запровадили мініпрограми з певною фінансовою підтримкою, аби наші осередки могли зреалізувати ці кампанії: зібрати людей, навчити, привести тренера, залучити додаткові матеріали. Ми на це все шукали кошти і допомагали нашим модераторам, щоб вони могли це робити.

— Як це виглядало на практиці?

— Був конкурс, усі наші осередки могли на нього податися. Вони писали, які теми для них важливі. Під ці запити ми запрошували експертів, які їх навчали, як провести цю кампанію, яких результатів можна досягти, як саме їх добитися. Після цього наші модератори вже писали більш конкретні проєкти. Ми відбирали найсильніші, допомагали доробити і потім давали певний час, аби вони могли зреалізувати свої ідеї за нашої методичної та експертної підтримки. І допомагали їм висвітлювати зроблене в медіа, щоб надихати інших активних громадян. Зрештою, адвокаційний інструмент став дуже затребуваним, люди про нього питають. Тож цього року, попри складнощі воєнного часу, ми запустили ще одну програму, і зараз на етапі впровадження ми маємо 15 адвокаційних кампаній.

— Які саме ці ініціативи?

— Головне — підтримати людей під час війни. Наприклад, допомогти інтегрувати вимушено переміщених осіб та інші вразливі категорії людей у місцеві громади. Є програма протидії булінгу та кібербулінгу. Є тема впорядкування та компостування стихійних сміттєзвалищ. Просуваємо створення і розвиток молодіжних осередків при органах місцевого самоврядування, безпекові програми у громадах тощо.

— Місцева влада як реагує?

— Дуже по-різному. Подекуди це опозиція і несприйняття. Особливо щодо волонтерства. Ніколи б раніше не подумала, що волонтерський рух може бути в опозиції до місцевої влади, але є й такі ситуації. А є організації, які знайшли собі підтримку місцевого депутатського корпусу, переконали їх, що варто співпрацювати, і починають проштовхувати програми розвитку в громадах. Наприклад, програми безпеки й творення молодіжних рад, розробки програм і планів їхньої діяльності за участі в цьому самої молоді — там жодних перешкод, чиновники дослухаються та радіють, що є ініціативна група, сама готова щось робити.

— А де більше опираються?

— Це залежить не від регіону, а від конкретного чиновника та депутатів на місці. Як скрізь: бувають люди адекватні й не дуже. Дехто сприймає так: якщо це не моя ініціатива, то вона ворожа. А буває й таке, що посеред кампанії влада розуміє, що ніякого злого умислу немає і громада налаштована дружньо. Зрештою, якщо громада хоче, то чому голова має бути проти? Перш за все такі швидкі позитивні зміни відбуваються в невеликих громадах, де відносно скромні бюджети та менше бізнес-інтересів. Але варто розуміти, що коли йдеться про національні кампанії, де є складні політичні чинники (згадаймо опір ратифікації Стамбульської конвенції чи Римського статуту), то там складніше досягти змін. У локальних проєктах менше політики, а завдяки децентралізації тепер трохи більше коштів на місцях. Із досвіду наших попередніх кампаній — нам усе одно вдавалося чиновників переконати і впровадити те, що замислили. Навіть усупереч затримкам коштів, «теркам» на сесіях. Такими маленькими кроками йдемо до великої мети. В цьому й цінність — люди на місцях відчувають свою силу, силу громади. А потім можуть переходити до масштабніших перетворень. Ми працюємо поки в основному на локальному рівні.

— Тобто фестиваль Docudays вийшов далеко за межі кіно та змінює світ за межами кінозалу?

— Так. Вплив колосальний. Діти розповідають, як наші фільми вплинули на їхній вибір професії. Школярі зізнавалися вчителям про випадки насильства в родині або починали вчитися краще, бо вийшли на контакт з учителями, а ті краще зрозуміли поведінку дітей  та інакше з ними працювали. Зміни моделей життя в громаді, починаючи, наприклад, із сортування сміття тощо. Тобто люди відчувають, що все в їхніх руках. Тому радію, що можу бути частиною цієї тихої еволюції.

— Що далі у ваших планах?

— Найближча подія — наш ювілейний фестиваль, багато цікавих нових фільмів, очікуємо поповнення клубної колекції. Загалом через пандемію, а тепер і через широкомасштабну агресію Росії проти України багато кіноклубів не мали й не мають можливості відвідувати фестиваль. Тому з великим сподіванням очікуємо на зустрічі за участі тих, хто зможе приїхати до Києва, бо це дає додаткову енергію для нових програм, єднань, ідей і планів. До кінця травня очікуємо на перші результати від наших адвокаційних заходів. І це теж уже трепетний момент, коли ми до кінця не знаємо, як воно спрацює. Ми ніколи не впроваджували адвокацій під час війни. Тож цей рік особливий.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Американські розробники представили новітню радіолокаційну систему LTAMDS для ЗРК Patriot
InternetUA
2025-04-23T21:16:58Z
24 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T21:03:02Z
Уроки мови: як українською сказати «маргарітка»
ZN UA
2025-04-23T21:01:10Z
Військовий експерт сказав, на який час ворог призупинить виробництво БпЛА після удару по Єлабузі
24tv
2025-04-23T20:12:21Z
Безкоштовні речі для ВПО у Харкові: як переселенцям отримати допомогу
Политека
2025-04-23T20:01:54Z
Показали нацистські жести: на Харківщині підлітки осквернили меморіал жертвам Голокосту
Фокус
2025-04-23T20:00:04Z
На Тернопільщині провели підготовчі роботи перед початком ексгумації у Пужниках
УкраинФорм
2025-04-23T19:49:53Z
Швеція, Фінляндія, Норвегія та Литва закуповують військову техніку для спільного використання
InternetUA
2025-04-23T19:49:21Z
4-5 дронів пройшли російську ППО, – у ЦПД підтвердили влучання у завод з виробництва "Шахедів"
24tv
2025-04-23T19:42:53Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Чому США так поспішають "помирити" Україну та Росію: в CNN пояснили дії адміністрації Трампа
Telegraf
2025-04-23T21:12:14Z
Трамп накинувся на Зеленського через Крим: Україна втратила його "багато років тому"
Европейская правда
2025-04-23T21:09:47Z
“Тиждень тому я мав інший вигляд”, – Юрій Макаров уперше зʼявився на публіці після нападу
24tv
2025-04-23T20:48:19Z
Шмигаль і глава Мінфіну США домовились продовжити роботу над "угодою про надра"
Европейская правда
2025-04-23T20:48:01Z
Російське право на Варшаву таке ж легітимне, як і наше на Смоленськ, – Сікорський
24tv
2025-04-23T20:45:34Z
Після зустрічі у Лондоні Келлог закливав діяти за "планом Трампа"
Telegraf
2025-04-23T20:40:12Z
Віткофф уже мчить до Росії: у ЗМІ назвали дату нової зустрічі з Путіним
GlavRed
2025-04-23T20:27:33Z
"Ми досягнемо своїх цілей": Кремль залишає за собою право на війну
Gazeta UA
2025-04-23T20:22:02Z
Троянда стане королевою саду: чим її треба підживити за місяць
24tv
2025-04-23T20:09:56Z
На 15% знижує ризики деменції: фактор, який варто взяти під контроль
24tv
2025-04-23T19:21:15Z
100 кг за 382 дні: історія найдовшого голодування в історії медицини
Знай
2025-04-23T17:51:54Z
Що приховує запаморочення: від стресу до серйозних хвороб
24tv
2025-04-23T17:51:23Z
Ви могли цього не знати: що не можна робити у свій день народження
24tv
2025-04-23T16:48:03Z
Словаччина призупиняє закупівлю вакцин проти COVID-19 на час їхньої перевірки
Европейская правда
2025-04-23T16:37:39Z
Дієта довголіття: науково доведено, що цей тип харчування продовжує активне життя
24tv
2025-04-23T15:21:29Z
Реформа МСЕК: на які строки встановлюють інвалідність за новою системою та від чого вони залежать
Украина Криминальная
2025-04-23T14:27:45Z
Яку вправу робити щодня, якщо у вас сидяча робота і болить спина
Gazeta UA
2025-04-23T13:51:44Z
"Мене там грохнуть": брехлива путіністка Симоньян зібралася в Україну
GlavRed
2025-04-23T20:45:44Z
Леся Нікітюк показалася в купальнику на тлі чуток про вагітність
GlavRed
2025-04-23T20:27:20Z
Тарас Цимбалюк відреагував на чутки про вагітність від нього СолоХи
Фокус
2025-04-23T20:00:20Z
Комедія з Тарасом Цимбалюком знову в лідерах: 10 найпопулярніших фільмів на Netflix
24tv
2025-04-23T19:54:02Z
YUNA роздала нагороди - більшість переможців на премію на прийшли
Комсомольская правда
2025-04-23T19:34:37Z
Цимбалюк відреагував на чутки про роман із відомою співачкою та можливе батьківство
GlavRed
2025-04-23T19:27:22Z
"Спасибі, моє життя": чоловік Лорак ніжно звернувся до "щастя" і це не співачка
GlavRed
2025-04-23T19:27:09Z
Clair Obscur: Expedition 33 стала найрейтинговішою грою 2025 року – критики в захваті
24tv
2025-04-23T19:00:05Z
Справа випадку: як одягається відома модель Джіджі Хадід
24tv
2025-04-23T19:00:00Z
Удар РФ по автобусу в Марганці: кількість постраждалих зросла до 54, дев’ятеро загиблих
УкраинФорм
2025-04-23T20:58:41Z
На Чернігівщині повідомлено про підозру жінці, яка активно шпигувала на користь ворога
InternetUA
2025-04-23T19:43:58Z
У низці областей України - повітряна тривога через ворожі безпілотники
УкраинФорм
2025-04-23T19:43:09Z
У Києві затримали чоловіка, який кинув гранату на автомобіль
УкраинФорм
2025-04-23T19:21:09Z
В Австралії снайпери розстріляли з гелікоптера понад 700 коал: названо причину
Фокус
2025-04-23T19:06:58Z
Російський дрон атакував село в Куп’янському районі, двоє постраждалих
УкраинФорм
2025-04-23T18:09:07Z
У Запоріжжі засудили експоліцейського за передачу інформації ритуальникам про померлих містян
InternetUA
2025-04-23T18:07:20Z
Детонація продовжується, а мешканці рахують дірки: що відбувається після вибуху на арсеналі під Москвою
Telegraf
2025-04-23T17:54:12Z
СБУ затримала коригувальника російських ракетно-дронових ударів по Черкащині
InternetUA
2025-04-23T17:25:07Z
Yuga Labs подала позов проти криптоблогера за невиконання ним судового рішення
InternetUA
2025-04-23T21:13:49Z
Мінрозвитку презентувало Централізовану закупівельну організацію: чим вона займатиметься
ZN UA
2025-04-23T20:46:16Z
Найбільша китайська держкомпанія відновила закупівлю російської нафти – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T20:16:33Z
Більше не 220: Україну переведуть на новий стандарт напруги струму
Хвиля
2025-04-23T19:24:05Z
В якій державі зараз найбільші запаси золота
24tv
2025-04-23T19:15:14Z
Світовий банк підтвердив прогноз зростання ВВП України на 2025 рік
360ua.news
2025-04-23T19:12:03Z
Майже 59 гривень за літр: АЗС знову підвищили ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-04-23T19:03:43Z
Скільки землі може отримати учасник бойових дій у 2025 році
24tv
2025-04-23T19:00:52Z
Алкогольний бізнес іде в плюс, а бюджет – ні: що відбувається з податками
24tv
2025-04-23T18:51:56Z
Влупила з новою силою і затягується: коли закінчиться потужна магнітна буря
GlavRed
2025-04-23T20:27:07Z
Лінія фронту станом на 23 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-23T20:22:06Z
ЗСУ завдали потужного удару по окупантах під Покровськом і Торецьком - Генштаб
Gazeta UA
2025-04-23T19:49:19Z
«Душити треба Крим в обіймах»: експерт розповів, як повернути півострів
Знай
2025-04-23T19:43:45Z
На фронті за добу стались 124 боєзіткнення, найгарячіший - Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-04-23T19:21:08Z
В Києві обмежать рух транспорту Дніпровським узвозом
AutoCentre
2025-04-23T18:57:38Z
Росіяни просунулись на Донеччині: під ударом Торецьк, Тарасівка і Неліпівка, – DeepState
24tv
2025-04-23T18:36:02Z
Завершення опалювального сезону в Одесі: наскільки подорожчає комуналка
Политека
2025-04-23T18:30:59Z
У Львові розпочалася ексгумація останків радянських солдатів
Комсомольская правда
2025-04-23T18:27:19Z
Щоб не зашкодити сну та здоровʼю: що варто їсти на ніч
24tv
2025-04-23T21:00:57Z
Найсуворіший готель у світі: у вас заберуть телефон і заборонять розмовляти
24tv
2025-04-23T20:39:52Z
Місячний гороскоп на 24 квітня: як притягнути до себе гармонію та достаток
GlavRed
2025-04-23T20:27:50Z
Коли висаджувати квасолю: ідеальний час для неймовірного врожаю
24tv
2025-04-23T19:42:45Z
Усі все знають і всім ок: правила гри у відкритих стосунках і як вони взагалі працюють
24tv
2025-04-23T19:33:48Z
Підживіть рослини попелом: користь від цього буде неймовірна
24tv
2025-04-23T19:27:02Z
Не треба випікання, і результат буде кращим за магазинний: легкий рецепт торта "Снікерс"
24tv
2025-04-23T19:15:02Z
Це не музей: 10 речей, які нарешті варто викинути з гаража
24tv
2025-04-23T19:00:04Z
Навіщо перед посадкою на картоплі робити надріз: хитрість, про яку знають не всі
Telegraf
2025-04-23T18:33:19Z
Бенфіка без Трубіна у заявці вдруге розгромила Тірсенсе на шляху до фіналу Кубка Португалії
Football.ua
2025-04-23T21:13:52Z
Крістал Пелес відібрав очки в Арсеналу без Зінченка, але все ще не зробив Ліверпуль чемпіоном
Football.ua
2025-04-23T21:10:41Z
Мілан у принциповому дербі розгромив Інтер та став першим фіналістом Кубка Італії
24tv
2025-04-23T21:00:25Z
Мілан розгромив Інтер й вийшов у фінал Кубка Італії
Football.ua
2025-04-23T20:58:57Z
Парма — Ювентус 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-23T20:52:18Z
Зірка "Гри престолів" зганьбився візитом до РФ - деталі
GlavRed
2025-04-23T20:45:09Z
Чурілов — про 1/2 Кубка України: Вірю, що після таких матчів якомога більше дітей захочуть займатися футболом
Football.ua
2025-04-23T20:24:31Z
Важка перемога над британкою: Ястремська пробилася в друге коло турніру в Мадриді
24tv
2025-04-23T19:57:39Z
Арсенал веде переговори з Парті щодо нового контракту — Орнштейн
Football.ua
2025-04-23T19:55:12Z
One UI 8 не за горами: названі смартфони та планшети, які отримають оновлення
InternetUA
2025-04-23T20:16:18Z
Понад 200 французьких ЗМІ позиваються до Meta
Детектор М
2025-04-23T19:55:18Z
Ремастер The Elder Scrolls IV: Oblivion став хітом серед користувачів Steam
24tv
2025-04-23T19:33:54Z
OpenAI готова купити браузер Chrome, якщо Google змусять його продати
AIN
2025-04-23T18:03:10Z
Вигоріло 30%: з'явились перші супутникові фото 51 арсеналу ГРАУ після детонації, — OSINT
Фокус
2025-04-23T17:51:47Z
Тікток розриває вірусний танець: як його повторити
24tv
2025-04-23T17:30:10Z
iPhone 17 Air стане найтоншим смартфоном Apple: у мережі показали дизайн
InternetUA
2025-04-23T17:28:20Z
"Секретна зброя" проти США: Китай створив цілу армію роботів, — NYT
Фокус
2025-04-23T17:15:30Z
Їх краще замінити: названо найгірші паролі, які легко можуть зламати
InternetUA
2025-04-23T16:58:09Z
Audi робить акцент на розмірах у ключових моментах для ринку розкоші в Китаї
Топ Жир
2025-04-23T20:45:10Z
Електричний спортивний купе MG виходить на виробництво цього року
Топ Жир
2025-04-23T20:30:14Z
Водіям пояснили значення загадкових цифр у правах: що обмежує код "78"
Хвиля
2025-04-23T19:42:32Z
Nissan представила новий плагін-гібридний пікап
1News
2025-04-23T19:09:22Z
Бренд DS AUTOMOBILES інтегрує технології Formula E для флагманського електромобіля DS N°8
AutoCentre
2025-04-23T19:07:39Z
Представлений Mercedes-Benz Vision V
Portaltele
2025-04-23T19:04:16Z
Позов у Каліфорнії проти прямих продажів Scout може змінити спосіб, як ви купуєте автомобілі
Топ Жир
2025-04-23T19:00:52Z
Ілон Маск погрожував інженерці Tesla депортацією, коли вона вказала на проблему в гальмах машин
InternetUA
2025-04-23T18:49:20Z
Cadillac CT5-V Blackwing 120-річчя: втрата майже $50,000 після 3,600 милей
Топ Жир
2025-04-23T18:30:13Z