MY.UAНовини
Засновниця Дня вишиванки: Не уявляла, що студентська акція стане таким великим святом
Засновниця Дня вишиванки: Не уявляла, що студентська акція стане таким великим святом

Засновниця Дня вишиванки: Не уявляла, що студентська акція стане таким великим святом

День вишиванки зародився в 2006 році в Чернівцях з легкої руки тодішньої студентки Лесі Воронюк. В той час її підтримало дуже обмежене коло однодумців. Зате сьогодні її ідея – вдягати в цей день вишиванку – підхоплена і стала популярна в понад сотні країн світу, де вулиці великих міст та віддалених сіл прикрашають українською вишивкою.

Хоча офіційного статусу в Україні це свято не отримало, навіть всі українські президенти, за винятком Януковича, завжди в цей день одягають вишиванку. Але починалось все зовсім по-іншому… Як саме – сайт KP.UA дізнався безпосередньо у головного ідеолога та засновниці свята Лесі Воронюк.

Рушійна сила свята - студенти

- Лесю, чи уявляли ви, що ваша ідея вдягнути вишиванки в один день разом з друзями переросте в масштабне свято, яке відзначатимуть у всьому світі? Чи це і було вашою ціллю?

- Навіть в найбільших мріях я не уявляла, що невелика студентська акція перетвориться на свято світового масштабу! Тоді ми хотіли об’єднати студентів-друзів і домовились, що в один день всі прийдемо в університет (Леся Воронюк навчалась на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Федьковича. – Авт.) у вишиванках. Це була спільна ініціатива активних студентів, які мали проукраїнську позицію та розуміли, що українська культура - важлива. Тоді мова йшла не про її збереження, а про те, щоб відновити інтерес до неї.

- Наскільки популярною в той час була українська вишиванка?

- Моди на носіння вишитої сорочки у публічному просторі, а тим більше - в молодіжному, не існувало. Їх носили тільки колективи народної творчості, а ще їх можна було побачити в музеях. Точно не було такої культури, як зараз, коли будь-якого дня ви можете побачити на вулицях міст людей в вишитих сорочках - і це норма, звичка сучасного українця.

- Чому обрано саме цей день – третій четвер травня? Через погоду – тому, що вже точно буде тепло?

- Перші роки ми відзначали його в квітні, а потім зсунули свято на кінець травня - коли вже тепліше і можна ходити без верхнього одягу, але коли ще навчається студентство, тому що студентство - це рушійна сила Дня вишиванки. В інших містах спочатку свято підхоплювали студенти, потім – викладачі, а вже потім міські громади. Обирали день, в який би не було інших свят, а також щоб це був час після Великодня, бо чимало людей дотримуються посту, а це означає, що більш веселі заходи ми б не могли собі дозволяти. Іноді, як і цього року – таке буває раз на 5-6 років, День вишиванки випав на 18 травня – це День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Ми не планували гучних яскравих заходів - це буде інтелектуальний День вишиванки.

Офіційний постер Дня вишиванки-2023. Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

«Янукович – приклад того, що відбувається, коли не вдягаєш вишиванку»

- Яка була мета – лише популяризація вишиванки?

- Кожного року це свято набуває нових географічних масштабів, у всьому світі долучається все більше людей. Також відбувається і смислове заглиблення - від первинної ідеї просто одягати сорочку і долучатись, бо красиво, люди заглиблюються в тему і шукають, чому ця річ важлива для нас, чому вишита сорочка стала сакральним символом української ідентичності, незалежності, боротьби, нескореності…

Сьогодні День вишиванки - це вже невід’ємна складова української культурної дипломатії. Цього дня вишиті сорочки також одягають іноземні президенти та прем’єри, зірки культури, жителі інших країн, які підтримують Україну. Це наш культурний символ, який набрав політичної ідентичності. Це приклад, як культура може бути духовною та культурною бронею та наскільки вона впливає на політичні рішення.

До Дня вишиванки в Україні долучались всі президенти, крім Януковича. У нас є такий корпоративний жарт: ось чим все закінчується, коли ти президент України та не одягаєш вишиту сорочку.

- Здається, що це свято святкується саме по собі, але існує оргкомітет Дня вишиванки… В чому полягає ваша робота?

- Наш оргкомітет - це шість людей, які, власне, і заснували свято. В 2015 році ми заснували громадську організацію. Насправді над святом та іншими ініціативами в його рамках ми працюємо цілий рік. Ми організовуємо велику кількість культурних проєктів, виставок, лекцій, лекторіїв, працюємо в експедиціях. Ще до війни ми разом з Ахтемом Сеітаблаєвим та Уляною Горбачевською встигли організувати в Чернівцях величезний симфонічний концерт з буковинськими традиційними колядками.

Також знімаємо документальні фільми. «Спадок нації» – це документалка про вишиті сорочки, «Ткацький шлях» – це велика експедиційна робота про українське ткацтво, і фільм, яким ми особливо пишаємось, «Соловей співає» - документалка, яка руйнує міфи про українську мову, інтегровані російською пропагандою в наш інфопростір. Ми працюємо з ширшим культурним аспектом, ніж вишиванки, але вони є ядром.

Цього року ми презентуємо велику етнографічну книгу - артбук. Матеріали для неї ми збирали в експедиціях всю осінь, а потім зиму та весну їх опрацьовували. Це потребує багато часу та команди, яка добре розуміє тему української культури.

А думка, що свято відбувається саме по собі - це той результат, на який ми працюємо і якого хотіли досягти. Розумієте, в чому феномен Дня вишиванки – це свято не визнано офіційно на державному рівні, його нема в державних календарях свят, але все одно до нього долучаються і велика кількість українців вибирає цього дня бути у вишиванці. Це прекрасний показник того, як працює громадянське свідоме суспільство.

Артбук «Нетлінні. Українські державні символи у народній вишивці та ткацтві". Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

Сорочка-оберіг

- Ви присвячуєте цьому лише вільний час чи це є і вашою роботою?

- Взагалі я журналіст - працювала спочатку в Чернівцях на телебаченні, а потім в Києві, де й живу. Коли ми побачили, що свято набирає обертів і його можна розвивати і ця робота буде давати результат, я перейшла працювати в громадський сектор. Зараз працюю кураторкою культури.

- Є плани щодо розвитку свята чи зроблений вже максимум і залишилось лише підтримувати?

- Кожного року ми ставимо собі за мету розвиток свята та працюємо з темами, які ще малодосліджені та малорозвинені. Кожного року обираємо додаткову тему з історії чи культури, пов’язану з вишитими сорочками. Наприклад, в 2019 році наш основний слоган був про те, що вишиванка – одяг вільних. Ми говорили про вишиті сорочки, влаштовували лекції і виставки сорочок українських політв’язнів періоду радянської окупації - це українська інтелігенція, діячі культури, які через носіння вишитої сорочки чи спілкування українською мовою були на засланні і відбували покарання по 25 років.

В 2020 році темою Дня вишиванки був родовід. Наша кампанія була присвячена тому, як українці можуть досліджувати історію своєї родини. Це дуже дієвий інструмент, щоб заохочувати людей досліджувати загалом культуру України. Я багато разів зіштовхувалась з тими, хто говорив: «Ось я з великого міста, і в нашій родині ніхто ніколи не одягав вишитих сорочок, і я теж не буду». Я раджу таким найперше знайти чорно-білі фото ваших дідуся і бабусі і подивитись, в що вони були одягнені. Якщо є родичі в селі - поїдьте і подивіться у бабусину шафу, в скрині, запитайте, що вона одягала. Коли люди свою особисту сімейну історію починають досліджувати і знаходять там ці речі, в них змінюється ставлення і до української традиційної культури, і до себе.

- Якою буде тема Дня вишиванки цього року?

- Цього року говоримо про те, що вишиванка - це любов, вишивати - це вірити, оберігати та чекати. Це пов’язано з історичними контекстами - вишита сорочка в багатьох обрядах виконувала функції оберегу, її використовували на хрестинах, весіллі, навіть на похоронах вишиванці надавали певних функцій. Сьогодні сорочки вишивають не тільки майстрині, але і жіноцтво, яке чекає чоловіків, батьків, синів, братів з фронту, з полону чи просто чекає на близьку людину, яка, можливо, за кордоном та має повернутись додому. Вишита сорочка для сучасного українця є сакральним символом, який має функцію оберега не лише під час обрядів. Для багатьох вишита сорочка асоціюється з обіймами. Подарувати комусь дорогому вишиту сорочку - це те саме, що обійняти людину, яку ти любиш.

Тризуб-корінь, з якого починається деревце-рід, вишитий на рушникові, в Музей української вишиванки прислала Лесі прислала підписниця з Волині. Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

Тисяча вишиванок поїхала на фронт

- Яка у вас традиція святкування Дня вишиванки і як будете відзначати цього року?

- Щороку я проводжу цей день в різних містах та країнах, але здебільшого це Київ або Чернівці. Цього року будемо в Чернівцях - тут свято зародилось і тут наш найбільший проєкт, з яким ми працюємо, – це музей вишиванки. Ми хочемо створити діджиталізований музей, в якому, наприклад, експозиція старовинних артефактів буде поєднана з сучасними рішеннями – голограмами, тачпадами, інсталяціями. Тому всі сили зосереджені на цьому проєкті.

Кожного року День вишиванки, де б ми не перебували, починається з єдиної ранкової акції – ми їдемо в пологовий будинок і даруємо вишиті сорочки дітям, які цього дня народжуються. Цю акцію вже підхопило українство в 30 країнах світу. За кордоном вишиванки цього дня дарують в посольствах батькам, які приходять реєструвати новонароджених українців. Для мене це дуже чутлива традиція, бо я завжди вірю в те, що українець починається з вишитої сорочки.

- Святкування Дня вишиванки в якому місті вам подобається найбільше?

- В Україні його святкують досить широко і рівномірно красиво. Але найбільше емоцій і роздумів викликають окремі історії… В нас є підписниця і однодумиця – українка, що живе в Криму. Вона щороку цього дня одягає вишиту сорочку і робить вдома селфі біля дзеркала - і відправляє мені. Це її єдина можливість долучитись до свята – звичайно, вона не виходить у вишиванці на вулицю. Ось такі історії є найбільш цінні. Вони є нагадуванням, що ми ще повинні зробити і що велика війна і великі бої ще попереду, що на окупованих територіях багато українців чекають повернення.

Впродовж останніх кількох років ми також збираємо та вишиваємо сорочки для наших захисників, і коли отримуємо фото від військових у вишиванках - це теж дуже чутливо.

Торік ми, як і багато хто ще, кинулись займатися волонтерством: налагодили постачання ліків, бронежилетів, реанімобілів, і, коли передавали це на схід, військові постійно запитували: а чи привезли ви нам вишиванку? Ми спочатку думали, що це не настільки важливо, але потім оголосили акцію і передали понад тисячу вишитих сорочок. Серед військових теж багато хто вірить, що це оберіг. Для багатьох військових наша вишиванка стала першою в житті.

На виставці «Державна символіка в українській вишивці». Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

В сімейній колекції пів тисячі вишиванок

- Що ще вас вражало чи дивувало на День вишиванки за весь час?

- Ось такі особисті історії найбільше вражають. В 2016 організували велику дипломатичну зустріч у «Мистецькому арсеналі» на 1000 осіб - з політиками, міністрами та усіма посольствами, що є в Києві. Але врешті-решт особиста історія однієї жінки вражає більше, ніж один величезний захід. Це також про те, як людям поодинці складно вистояти і не розчинитись. Ми як суспільство підтримуємо одне одного, а коли ти один протистоїш системі - це про фантастичну силу волі і духу. Такі історії дуже сильно мотивують не зупинятись.

- Наскільки важливою є вишиванка у вашій родині?

- Мені пощастило народитись в українській родині майстрів: бабуся – ткаля і вишивальниця, мама - колекціонерка та письменниця. Я виросла в цьому середовищі, і все українське для мене було дуже органічним. Коли я дорослішала, вчилась в університеті і потім працювала в Києві - для мене було повним культурним шоком, наскільки інші люди мого віку зросійщені і перебувають поза контекстом української культури. На одному каналі, де я працювала, в нас був колектив із 40 людей - це була команда з різних регіонів, і тільки я одна спілкувалась українською мовою. Але те, що я виросла в такій родині, сформувало стержень того, що я не перейшла на російську і протистояла. Це було спочатку складно, потім – цікаво, іноді навіть життєвим викликом, іноді – маргінально, але все одно позиція залишитись україномовною в Києві, в столиці України, і залишалась незмінною. Але ситуація змінювалась – спочатку друзі почали переходити в спілкуванні зі мною на українську, а потім, після 2014-го і особливо - в 2022-му, вже дуже велика кількість людей перейшла на українську мову.

- Розкажіть про вашу вишиванку - чим вона для вас особлива, чи у вас їх декілька?

- В нашій сімейній колекції 500 вишитих сорочок - і старовинних, і сучасних. Щороку на День вишиванки намагаюсь вдягати іншу - іноді це сорочка мами чи бабусі, іноді підтримую сучасних дизайнерів. Сьогодні планую одягнути відтворену сорочку Ольги Кобилянської. Письменниця родом з Буковини і в цьому році - 160 років з дня її народження. Сорочка створена в рамка проєкту «Вишивка в одязі видатних українців», який відтворює вишиванки відомих українців попередніх поколінь.

Частину сорочок вишивала бабуся, іншу збирала та купувала мама - це ядро колекції. Є сорочка прабабусі, яка залишилась ще з періоду Голоду, який був на Буковині в 1946-1947 роках. Тоді речі вимінювали на їжу на Франківщині. З дому винесли практично все - навіть ікони, але одну вишиту сорочку все-таки залишили - прабабуся не могла її віддати, настільки вона для неї цінна. На щастя, вона збереглась до наших днів. Це головна наша сімейна реліквія, яку ми особливо зберігаємо і будемо надалі передавати нашим дітям.

Вишита сорочка, як у Ольги Кобилянської, Леся вдягла сьогодні. Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/​

«Обрала розповідати про вишиванки, а не створювати їх»

- Велика колекція - 500 вишиванок! Де зберігаєте таку кількість?

- Все зберігається в скринях чи в шафах – не на вішалках, звичайно. Також в софах – колись робила ліжка з простором під ними для зберігання речей. Головна умова – сухе місце, бо текстиль вбирає вологу. Речі треба щонайменше два рази на рік просушувати – навесні, коли вже тепло і не волого, і восени, коли ще сонячно і дуже тепло. Тоді вони добре зберігаються.

- Як часто вдягаєте вишиванки? Це ваш буденний одяг?

- Це щоденний, органічний і дуже комфортний одяг. В мене є різні вишиванки - більш цінні і менш цінні. Вишиванки ручної роботи на домотканому полотні я не дуже часто дозволяю собі одягнути, щоб вони максимально довго прослужили і залишились надалі. Купую велику кількість сорочок машинної вишивки сучасних брендів, щоб носити з джинсами, кросівками, спідницями.

- А вишиваєте сама?

- Я вмію вишивати, але я не вишиваю сорочок і це не є моїм пріоритетом. В Україні існує велика кількість майстрів, вишивальних цехів та майстерень. Це життя та основна робота майстрів, і їхня майстерність неповторна - вони її відпрацьовують десятиліттями. Я свою задачу бачу в промоції культури і культурної спадщини та в промоції цих майстрів і вишиванки. Тому я обрала розповідати про це. А створювати є кому.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна перевезла морським коридором понад 130 мільйонів тонн вантажів - Кулеба
УкраинФорм
2025-07-14T10:34:11Z
Ціни на малину удвічі вищі за торішні, але швидко знижуються
AgroPortal
2025-07-14T10:30:54Z
Ціни стрімко зросли. Як змінилася вартість гектара за час роботи ринку землі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:22:33Z
Чи слід наразі українцям вкладатися у євро
24tv
2025-07-14T10:22:04Z
Українці взяли іпотечних кредитів 30 млрд: які категорії серед позичальників
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:04:38Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: який товар починає дорожчати через нестачу
Политека
2025-07-14T10:01:44Z
Мінсільгосп США знизив прогноз виробництва пшениці для України
1News
2025-07-14T10:01:38Z
Бавовник в Україні, як на Одещині вирощують стратегічну культуру
360ua.news
2025-07-14T10:01:23Z
Долар стає "ризиковою" валютою: як змінився курс
24tv
2025-07-14T10:00:29Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Полтаві: літні люди можуть отримати низку безкоштовних послуг
Политека
2025-07-14T10:31:55Z
Одна порада батькам знизила випадки харчової алергії у дітей
Фокус
2025-07-14T10:16:10Z
Ефективний засіб у боротьбі зі старінням: отруйна речовина збільшить тривалість життя
Фокус
2025-07-14T10:10:03Z
Мікробіолог розповів, як часто потрібно прати постільну білизну
Фокус
2025-07-14T09:37:49Z
Норвегія вперше транспортувала пацієнтів на ШВЛ з України літаком C-130J Hercules
Европейская правда
2025-07-14T09:04:32Z
Як перейти на електронні сигарети, щоб позбутися залежності від тютюну
Comments UA
2025-07-14T08:40:00Z
Спорт зменшує ризик смерті на 40%: скільки потрібно займатись
24tv
2025-07-14T08:16:34Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Влада США модифікувала відео у справі Епштейна і подала його, як важливий доказ
24tv
2025-07-14T10:36:45Z
У складі Франції з’явиться держава, яка матиме автономію, але не отримає повну незалежність
Известия Киев
2025-07-14T10:34:24Z
Справедливість восторжествувала: ЄСПЛ визнав незаконним позбавлення мандата Миколи Томенка
Знай
2025-07-14T10:34:19Z
Федоров розказав про технології, що конче потрібні на фронті
Gazeta UA
2025-07-14T10:31:53Z
Найстаріший президент світу знову балотуватиметься на вибори
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:30:47Z
Новий удар по доходах РФ: ЄС знижує цінову межу на нафту
Gazeta UA
2025-07-14T10:28:18Z
У Німеччині кажуть, що Європа може профінансувати більше ніж три Patriot для України
Европейская правда
2025-07-14T10:28:09Z
РФ спіткає нова біда до 1 січня 2026 року: з чим стикнуться окупанти – експерт розповів
GlavRed
2025-07-14T10:25:37Z
Президент Румунії прокоментував заборону на в’їзд меру Кишинева
Европейская правда
2025-07-14T10:22:38Z
У Миколаєві через аварію перебої з водою
УкраинФорм
2025-07-14T10:28:31Z
У разі загрози ліквідувати: на Донбасі четверо полонених окупантів втекли з-під конвою
Фокус
2025-07-14T10:28:05Z
Нацгвардійці знищили взвод окупантів та кілька одиниць техніки: в мережі показали відео
24tv
2025-07-14T10:22:34Z
Будинок на вулиці Олени Степанівни у Львові, в який 12 липня влучив російський дрон, знесуть
Комсомольская правда
2025-07-14T10:16:51Z
Українці зможуть нарешті трошки відпочити. Що потішить їх 19 липня
Telegraf
2025-07-14T10:10:23Z
«Вони давно перетнули усі межі витривалості»: історія однієї позиції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:04:55Z
На війні загинув військовий і журналіст Богдан Заяць
Детектор М
2025-07-14T10:04:14Z
Переплата майже ₴350 тис. за проєкт ремонту парку у Дарницькому районі – затримано одного з екскерівників КО «Київзеленбуд»
Украина Криминальная
2025-07-14T10:00:30Z
У ще одній області України нашестя сарани
AgroPortal
2025-07-14T10:00:01Z
50 тис. грн за народження дитини. Кабмін погодив законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:36:00Z
Літній наступ росіян зірвався, але вони не заспокоїлись: генерал армії припустив плани ворога
24tv
2025-07-14T10:34:25Z
Українські ракети нового покоління проходять випробування
360ua.news
2025-07-14T10:31:47Z
Які військово-облікові документи потрібно носити із собою
24tv
2025-07-14T10:28:49Z
У Німеччині змінюють правила виплат соцдопомоги: що чекає на українців
GlavRed
2025-07-14T10:25:39Z
800 тис. гривень від держави: люди з інвалідністю отримають грошову допомогу
GlavRed
2025-07-14T10:25:28Z
"Щоб не просили в борг": пенсіонерка витратила 280 тисяч доларів на покупки, які ховає в орендованому житлі
Фокус
2025-07-14T10:22:25Z
У Лондоні відбулися збори Союзу українців у Великій Британії
УкраинФорм
2025-07-14T10:13:50Z
"Ікона перестала бути святою": журналістка звинуватила Ліну Костенко у брехні й лицемірстві
Фокус
2025-07-14T10:01:09Z
Євгенія Емеральд здивувала заявою про стосунки з ексчоловіком після скандального розлучення
TSN
2025-07-14T10:34:07Z
Була за життя легендою, але її могила виглядає забутою: де похована уродженка Києва Алла Балтер
Telegraf
2025-07-14T10:25:56Z
Брітні Спірс удочерила дівчинку: зізнання 43-річної співачки
GlavRed
2025-07-14T10:25:44Z
The Rasmus виступить на Atlas Festival 2025
Вива
2025-07-14T10:22:14Z
Ірина Білик виклала рідкісне фото сина після питаннь підписників
Gazeta UA
2025-07-14T10:16:49Z
Жінка купила за 55 грн гарну сукню у секонд-генді: її справжня ціна шокувала
Фокус
2025-07-14T10:10:42Z
Пінаколада від Козловського і п’ятсот одна півонія від LOBODA: як святкувала день народження Юла
Вива
2025-07-14T09:52:18Z
Костянтин Грубич розповів про неприємну зупинку працівником ТЦК і що обурило в його поведінці
TSN
2025-07-14T09:48:41Z
У Києві завтра відкриють виставку «Скарби державності»
УкраинФорм
2025-07-14T09:43:12Z
Посадовиця ТЦК та її чоловік вимагали «відкати» за гарантовані державою виплати на загиблих воїнів ЗСУ
Украина Криминальная
2025-07-14T10:30:44Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T10:28:48Z
Трагедія на Київщині. Рятувальники дістали з річки Рось тіло потопельника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:27:06Z
У Запоріжжі чоловіка взято під варту за систематичне домашнє насильство щодо 89-річної матері
Украина Криминальная
2025-07-14T10:22:14Z
У Кривому Розі чоловік ударив викруткою поліцейського та працівника ТЦК: його зупинили пострілом
24tv
2025-07-14T10:22:12Z
“Шахеди” вдарили по місту на Харківщині, багато поранених
1News
2025-07-14T10:19:06Z
Росіяни атакували Златопіль: є жертва та 7 постраждалих, серед яких – дитина
24tv
2025-07-14T10:12:52Z
На Ужгородщині затримали підозрюваного у переправленні ухилянтів через кордон до Словаччини
Украина Криминальная
2025-07-14T10:07:58Z
Росія атакувала «Шахедами» Златопіль на Харківщині, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-14T09:55:53Z
Три найгірші країни для переїзду у світі
24tv
2025-07-14T10:12:51Z
Море перетворилось у болото і не тільки. Росія продовжує знущатися з відомого українського курорту
Telegraf
2025-07-14T10:01:14Z
Ось як пересадити заміокулькас: викине нове листя вже за тиждень
24tv
2025-07-14T10:00:45Z
Як заморозити пельмені, щоб ніколи не злипалися: є декілька простих хитрощів
24tv
2025-07-14T09:40:02Z
Охолонь, окрошка: 5 літніх супів, які смачніші і бадьоріші за класику, рецепти потрібно зберегти
Знай
2025-07-14T08:52:36Z
Зробіть це підживлення для смородини у липні: рецепт супердобрива
24tv
2025-07-14T08:45:22Z
Не Говерла: з якої гори відкривається одна з найкрасивіших панорам на Карпати
24tv
2025-07-14T08:28:41Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Не Усик, і не Тайсон: Кличко назвав найвидатнішого боксера в історії
24tv
2025-07-14T10:36:43Z
Бейл подав нову заявку на придбання Кардіфф Сіті
Football.ua
2025-07-14T10:22:53Z
Чорноморець оголосив про підписання одразу трьох новачків
Football.ua
2025-07-14T10:19:08Z
Справжня фантастика. 17-річна баскетболістка забила ефектний данк двома руками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:18:26Z
Зірковий супертяж несподівано змінив думку щодо переможця реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-14T10:12:26Z
Максим Шульга вдруге вийшов у старті в Літній лізі НБА
УкраинФорм
2025-07-14T09:54:27Z
Українська шосейниця здобула «срібло» на велогонці у Словаччині
УкраинФорм
2025-07-14T09:52:29Z
Трамп "зіпсував" церемонію нагородження "Челсі" після перемоги над ПСЖ
Фокус
2025-07-14T09:43:04Z
Ювентус знову повернувся до варіанту із захисником Штутгарта
Football.ua
2025-07-14T09:37:39Z
Де 3 відмінності між зображеннями дівчини на сцені: треба знайти відповідь за 45 секунд
GlavRed
2025-07-14T10:34:28Z
Складаний iPhone вийде разом з iPhone 18: що планує Apple
InternetUA
2025-07-14T10:31:10Z
Хрумтять, як свіжі: незвичайний і простий рецепт пікантних огірків на зиму
GlavRed
2025-07-14T10:25:10Z
NVIDIA випустила нову технологію для відеокарт, яка збільшує FPS в іграх
InternetUA
2025-07-14T10:16:53Z
Несподіване відкриття: рівно 10 років тому зонд NASA вперше побачив Плутон зблизька
Фокус
2025-07-14T09:58:33Z
Смартфони 2026 року отримають вигнуті акумулятори для тривалішої роботи
InternetUA
2025-07-14T09:46:44Z
У Лондоні створили центр, який досліджуватиме “спілкування” з тваринами за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-14T09:43:41Z
Україна впроваджує ШІ у керування дронами, щоб прибрати операторів з поля бою, – Федоров
24tv
2025-07-14T09:40:23Z
Щось неабияк "насолило" Антарктиді: знайдено причину руйнування морського льоду континенту
Фокус
2025-07-14T09:40:14Z
Запчастини до електромобілів: які можна замінити самостійно?
AutoCentre
2025-07-14T10:10:44Z
Volkswagen закрив свій перший великий завод у Китаї після 17 років роботи
Топ Жир
2025-07-14T09:48:08Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T09:04:20Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z