MY.UAНовини
Засновниця Дня вишиванки: Не уявляла, що студентська акція стане таким великим святом
Засновниця Дня вишиванки: Не уявляла, що студентська акція стане таким великим святом

Засновниця Дня вишиванки: Не уявляла, що студентська акція стане таким великим святом

День вишиванки зародився в 2006 році в Чернівцях з легкої руки тодішньої студентки Лесі Воронюк. В той час її підтримало дуже обмежене коло однодумців. Зате сьогодні її ідея – вдягати в цей день вишиванку – підхоплена і стала популярна в понад сотні країн світу, де вулиці великих міст та віддалених сіл прикрашають українською вишивкою.

Хоча офіційного статусу в Україні це свято не отримало, навіть всі українські президенти, за винятком Януковича, завжди в цей день одягають вишиванку. Але починалось все зовсім по-іншому… Як саме – сайт KP.UA дізнався безпосередньо у головного ідеолога та засновниці свята Лесі Воронюк.

Рушійна сила свята - студенти

- Лесю, чи уявляли ви, що ваша ідея вдягнути вишиванки в один день разом з друзями переросте в масштабне свято, яке відзначатимуть у всьому світі? Чи це і було вашою ціллю?

- Навіть в найбільших мріях я не уявляла, що невелика студентська акція перетвориться на свято світового масштабу! Тоді ми хотіли об’єднати студентів-друзів і домовились, що в один день всі прийдемо в університет (Леся Воронюк навчалась на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Федьковича. – Авт.) у вишиванках. Це була спільна ініціатива активних студентів, які мали проукраїнську позицію та розуміли, що українська культура - важлива. Тоді мова йшла не про її збереження, а про те, щоб відновити інтерес до неї.

- Наскільки популярною в той час була українська вишиванка?

- Моди на носіння вишитої сорочки у публічному просторі, а тим більше - в молодіжному, не існувало. Їх носили тільки колективи народної творчості, а ще їх можна було побачити в музеях. Точно не було такої культури, як зараз, коли будь-якого дня ви можете побачити на вулицях міст людей в вишитих сорочках - і це норма, звичка сучасного українця.

- Чому обрано саме цей день – третій четвер травня? Через погоду – тому, що вже точно буде тепло?

- Перші роки ми відзначали його в квітні, а потім зсунули свято на кінець травня - коли вже тепліше і можна ходити без верхнього одягу, але коли ще навчається студентство, тому що студентство - це рушійна сила Дня вишиванки. В інших містах спочатку свято підхоплювали студенти, потім – викладачі, а вже потім міські громади. Обирали день, в який би не було інших свят, а також щоб це був час після Великодня, бо чимало людей дотримуються посту, а це означає, що більш веселі заходи ми б не могли собі дозволяти. Іноді, як і цього року – таке буває раз на 5-6 років, День вишиванки випав на 18 травня – це День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Ми не планували гучних яскравих заходів - це буде інтелектуальний День вишиванки.

Офіційний постер Дня вишиванки-2023. Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

«Янукович – приклад того, що відбувається, коли не вдягаєш вишиванку»

- Яка була мета – лише популяризація вишиванки?

- Кожного року це свято набуває нових географічних масштабів, у всьому світі долучається все більше людей. Також відбувається і смислове заглиблення - від первинної ідеї просто одягати сорочку і долучатись, бо красиво, люди заглиблюються в тему і шукають, чому ця річ важлива для нас, чому вишита сорочка стала сакральним символом української ідентичності, незалежності, боротьби, нескореності…

Сьогодні День вишиванки - це вже невід’ємна складова української культурної дипломатії. Цього дня вишиті сорочки також одягають іноземні президенти та прем’єри, зірки культури, жителі інших країн, які підтримують Україну. Це наш культурний символ, який набрав політичної ідентичності. Це приклад, як культура може бути духовною та культурною бронею та наскільки вона впливає на політичні рішення.

До Дня вишиванки в Україні долучались всі президенти, крім Януковича. У нас є такий корпоративний жарт: ось чим все закінчується, коли ти президент України та не одягаєш вишиту сорочку.

- Здається, що це свято святкується саме по собі, але існує оргкомітет Дня вишиванки… В чому полягає ваша робота?

- Наш оргкомітет - це шість людей, які, власне, і заснували свято. В 2015 році ми заснували громадську організацію. Насправді над святом та іншими ініціативами в його рамках ми працюємо цілий рік. Ми організовуємо велику кількість культурних проєктів, виставок, лекцій, лекторіїв, працюємо в експедиціях. Ще до війни ми разом з Ахтемом Сеітаблаєвим та Уляною Горбачевською встигли організувати в Чернівцях величезний симфонічний концерт з буковинськими традиційними колядками.

Також знімаємо документальні фільми. «Спадок нації» – це документалка про вишиті сорочки, «Ткацький шлях» – це велика експедиційна робота про українське ткацтво, і фільм, яким ми особливо пишаємось, «Соловей співає» - документалка, яка руйнує міфи про українську мову, інтегровані російською пропагандою в наш інфопростір. Ми працюємо з ширшим культурним аспектом, ніж вишиванки, але вони є ядром.

Цього року ми презентуємо велику етнографічну книгу - артбук. Матеріали для неї ми збирали в експедиціях всю осінь, а потім зиму та весну їх опрацьовували. Це потребує багато часу та команди, яка добре розуміє тему української культури.

А думка, що свято відбувається саме по собі - це той результат, на який ми працюємо і якого хотіли досягти. Розумієте, в чому феномен Дня вишиванки – це свято не визнано офіційно на державному рівні, його нема в державних календарях свят, але все одно до нього долучаються і велика кількість українців вибирає цього дня бути у вишиванці. Це прекрасний показник того, як працює громадянське свідоме суспільство.

Артбук «Нетлінні. Українські державні символи у народній вишивці та ткацтві". Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

Сорочка-оберіг

- Ви присвячуєте цьому лише вільний час чи це є і вашою роботою?

- Взагалі я журналіст - працювала спочатку в Чернівцях на телебаченні, а потім в Києві, де й живу. Коли ми побачили, що свято набирає обертів і його можна розвивати і ця робота буде давати результат, я перейшла працювати в громадський сектор. Зараз працюю кураторкою культури.

- Є плани щодо розвитку свята чи зроблений вже максимум і залишилось лише підтримувати?

- Кожного року ми ставимо собі за мету розвиток свята та працюємо з темами, які ще малодосліджені та малорозвинені. Кожного року обираємо додаткову тему з історії чи культури, пов’язану з вишитими сорочками. Наприклад, в 2019 році наш основний слоган був про те, що вишиванка – одяг вільних. Ми говорили про вишиті сорочки, влаштовували лекції і виставки сорочок українських політв’язнів періоду радянської окупації - це українська інтелігенція, діячі культури, які через носіння вишитої сорочки чи спілкування українською мовою були на засланні і відбували покарання по 25 років.

В 2020 році темою Дня вишиванки був родовід. Наша кампанія була присвячена тому, як українці можуть досліджувати історію своєї родини. Це дуже дієвий інструмент, щоб заохочувати людей досліджувати загалом культуру України. Я багато разів зіштовхувалась з тими, хто говорив: «Ось я з великого міста, і в нашій родині ніхто ніколи не одягав вишитих сорочок, і я теж не буду». Я раджу таким найперше знайти чорно-білі фото ваших дідуся і бабусі і подивитись, в що вони були одягнені. Якщо є родичі в селі - поїдьте і подивіться у бабусину шафу, в скрині, запитайте, що вона одягала. Коли люди свою особисту сімейну історію починають досліджувати і знаходять там ці речі, в них змінюється ставлення і до української традиційної культури, і до себе.

- Якою буде тема Дня вишиванки цього року?

- Цього року говоримо про те, що вишиванка - це любов, вишивати - це вірити, оберігати та чекати. Це пов’язано з історичними контекстами - вишита сорочка в багатьох обрядах виконувала функції оберегу, її використовували на хрестинах, весіллі, навіть на похоронах вишиванці надавали певних функцій. Сьогодні сорочки вишивають не тільки майстрині, але і жіноцтво, яке чекає чоловіків, батьків, синів, братів з фронту, з полону чи просто чекає на близьку людину, яка, можливо, за кордоном та має повернутись додому. Вишита сорочка для сучасного українця є сакральним символом, який має функцію оберега не лише під час обрядів. Для багатьох вишита сорочка асоціюється з обіймами. Подарувати комусь дорогому вишиту сорочку - це те саме, що обійняти людину, яку ти любиш.

Тризуб-корінь, з якого починається деревце-рід, вишитий на рушникові, в Музей української вишиванки прислала Лесі прислала підписниця з Волині. Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

Тисяча вишиванок поїхала на фронт

- Яка у вас традиція святкування Дня вишиванки і як будете відзначати цього року?

- Щороку я проводжу цей день в різних містах та країнах, але здебільшого це Київ або Чернівці. Цього року будемо в Чернівцях - тут свято зародилось і тут наш найбільший проєкт, з яким ми працюємо, – це музей вишиванки. Ми хочемо створити діджиталізований музей, в якому, наприклад, експозиція старовинних артефактів буде поєднана з сучасними рішеннями – голограмами, тачпадами, інсталяціями. Тому всі сили зосереджені на цьому проєкті.

Кожного року День вишиванки, де б ми не перебували, починається з єдиної ранкової акції – ми їдемо в пологовий будинок і даруємо вишиті сорочки дітям, які цього дня народжуються. Цю акцію вже підхопило українство в 30 країнах світу. За кордоном вишиванки цього дня дарують в посольствах батькам, які приходять реєструвати новонароджених українців. Для мене це дуже чутлива традиція, бо я завжди вірю в те, що українець починається з вишитої сорочки.

- Святкування Дня вишиванки в якому місті вам подобається найбільше?

- В Україні його святкують досить широко і рівномірно красиво. Але найбільше емоцій і роздумів викликають окремі історії… В нас є підписниця і однодумиця – українка, що живе в Криму. Вона щороку цього дня одягає вишиту сорочку і робить вдома селфі біля дзеркала - і відправляє мені. Це її єдина можливість долучитись до свята – звичайно, вона не виходить у вишиванці на вулицю. Ось такі історії є найбільш цінні. Вони є нагадуванням, що ми ще повинні зробити і що велика війна і великі бої ще попереду, що на окупованих територіях багато українців чекають повернення.

Впродовж останніх кількох років ми також збираємо та вишиваємо сорочки для наших захисників, і коли отримуємо фото від військових у вишиванках - це теж дуже чутливо.

Торік ми, як і багато хто ще, кинулись займатися волонтерством: налагодили постачання ліків, бронежилетів, реанімобілів, і, коли передавали це на схід, військові постійно запитували: а чи привезли ви нам вишиванку? Ми спочатку думали, що це не настільки важливо, але потім оголосили акцію і передали понад тисячу вишитих сорочок. Серед військових теж багато хто вірить, що це оберіг. Для багатьох військових наша вишиванка стала першою в житті.

На виставці «Державна символіка в українській вишивці». Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/

В сімейній колекції пів тисячі вишиванок

- Що ще вас вражало чи дивувало на День вишиванки за весь час?

- Ось такі особисті історії найбільше вражають. В 2016 організували велику дипломатичну зустріч у «Мистецькому арсеналі» на 1000 осіб - з політиками, міністрами та усіма посольствами, що є в Києві. Але врешті-решт особиста історія однієї жінки вражає більше, ніж один величезний захід. Це також про те, як людям поодинці складно вистояти і не розчинитись. Ми як суспільство підтримуємо одне одного, а коли ти один протистоїш системі - це про фантастичну силу волі і духу. Такі історії дуже сильно мотивують не зупинятись.

- Наскільки важливою є вишиванка у вашій родині?

- Мені пощастило народитись в українській родині майстрів: бабуся – ткаля і вишивальниця, мама - колекціонерка та письменниця. Я виросла в цьому середовищі, і все українське для мене було дуже органічним. Коли я дорослішала, вчилась в університеті і потім працювала в Києві - для мене було повним культурним шоком, наскільки інші люди мого віку зросійщені і перебувають поза контекстом української культури. На одному каналі, де я працювала, в нас був колектив із 40 людей - це була команда з різних регіонів, і тільки я одна спілкувалась українською мовою. Але те, що я виросла в такій родині, сформувало стержень того, що я не перейшла на російську і протистояла. Це було спочатку складно, потім – цікаво, іноді навіть життєвим викликом, іноді – маргінально, але все одно позиція залишитись україномовною в Києві, в столиці України, і залишалась незмінною. Але ситуація змінювалась – спочатку друзі почали переходити в спілкуванні зі мною на українську, а потім, після 2014-го і особливо - в 2022-му, вже дуже велика кількість людей перейшла на українську мову.

- Розкажіть про вашу вишиванку - чим вона для вас особлива, чи у вас їх декілька?

- В нашій сімейній колекції 500 вишитих сорочок - і старовинних, і сучасних. Щороку на День вишиванки намагаюсь вдягати іншу - іноді це сорочка мами чи бабусі, іноді підтримую сучасних дизайнерів. Сьогодні планую одягнути відтворену сорочку Ольги Кобилянської. Письменниця родом з Буковини і в цьому році - 160 років з дня її народження. Сорочка створена в рамка проєкту «Вишивка в одязі видатних українців», який відтворює вишиванки відомих українців попередніх поколінь.

Частину сорочок вишивала бабуся, іншу збирала та купувала мама - це ядро колекції. Є сорочка прабабусі, яка залишилась ще з періоду Голоду, який був на Буковині в 1946-1947 роках. Тоді речі вимінювали на їжу на Франківщині. З дому винесли практично все - навіть ікони, але одну вишиту сорочку все-таки залишили - прабабуся не могла її віддати, настільки вона для неї цінна. На щастя, вона збереглась до наших днів. Це головна наша сімейна реліквія, яку ми особливо зберігаємо і будемо надалі передавати нашим дітям.

Вишита сорочка, як у Ольги Кобилянської, Леся вдягла сьогодні. Фото: facebook.com/lesiavoroniuk/​

«Обрала розповідати про вишиванки, а не створювати їх»

- Велика колекція - 500 вишиванок! Де зберігаєте таку кількість?

- Все зберігається в скринях чи в шафах – не на вішалках, звичайно. Також в софах – колись робила ліжка з простором під ними для зберігання речей. Головна умова – сухе місце, бо текстиль вбирає вологу. Речі треба щонайменше два рази на рік просушувати – навесні, коли вже тепло і не волого, і восени, коли ще сонячно і дуже тепло. Тоді вони добре зберігаються.

- Як часто вдягаєте вишиванки? Це ваш буденний одяг?

- Це щоденний, органічний і дуже комфортний одяг. В мене є різні вишиванки - більш цінні і менш цінні. Вишиванки ручної роботи на домотканому полотні я не дуже часто дозволяю собі одягнути, щоб вони максимально довго прослужили і залишились надалі. Купую велику кількість сорочок машинної вишивки сучасних брендів, щоб носити з джинсами, кросівками, спідницями.

- А вишиваєте сама?

- Я вмію вишивати, але я не вишиваю сорочок і це не є моїм пріоритетом. В Україні існує велика кількість майстрів, вишивальних цехів та майстерень. Це життя та основна робота майстрів, і їхня майстерність неповторна - вони її відпрацьовують десятиліттями. Я свою задачу бачу в промоції культури і культурної спадщини та в промоції цих майстрів і вишиванки. Тому я обрала розповідати про це. А створювати є кому.

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Старая-настоящая любовница Путина на фоне слухов о своей "замене" пришла на инаугурацию и сделала заявление об Олимпиаде
Comments UA
2024-05-07T20:57:16Z
НАТО готовит подлость против Украины, которую примут в Вашингтоне на саммите
Comments UA
2024-05-08T13:09:21Z
В ближайшие недели произойдут важные события: Зеленский раскрыл детали
Comments UA
2024-05-08T03:45:55Z
Покушение на президента: почему Зеленский уволил генерала Рудя
TSN
2024-05-09T20:06:54Z
Под грифом "совершенно секретно": как в СССР проверяли готовность тактического ядерного оружия
Обозреватель
2024-05-10T10:04:47Z
Орбан: Венгрия поддерживает мирный план Китая для Украины
Хвиля
2024-05-10T09:45:09Z
Беда пришла, откуда не ждали: в Польше призывают не голосовать за Украину на Евровидении-2024
Обозреватель
2024-05-08T17:46:16Z
Не только Донбасс: на параде в Москве назвали 4 города Украины, которые хотят "освободить"
Comments UA
2024-05-09T09:48:28Z
"Очень тревожная новость": у Байдена прокомментировали задержание охранников Зеленского
Фокус
2024-05-08T14:49:28Z
Больше снять и обменять не получится: какие ограничения установили банки
Знай
2024-05-07T14:30:36Z
НБУ принял решение, которого давно ждали. Что будет с курсом доллара
Telegraf
2024-05-08T04:03:13Z
Курс валют в Украине 8 мая 2024 года: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2024-05-08T03:30:05Z
ПФУ опубликовал важную информацию насчет выплаты пенсий, субсидий и больничных: когда придут деньги
Хвиля
2024-05-08T19:27:39Z
В Украине значительно выросло производство стали
Хвиля
2024-05-10T10:06:10Z
Некоторым украинцам увеличат субсидию на свет в 5 раз: кто получит повышенные выплаты
Фокус
2024-05-10T10:06:10Z
Старые 25 копеек можно продать за большие деньги: как выглядит ценная украинская монета
Обозреватель
2024-05-08T02:28:07Z
Прогноз по доллару сбывается: какой курс выставили в украинских обменниках
Обозреватель
2024-05-08T09:34:06Z
Украинская гривна стремительно обесценивается: актуальный курс валют в Киеве
Telegraf
2024-05-10T05:57:42Z
Вокруг этого города скоро развернутся ожесточенные бои: удержат ли его Силы обороны
Comments UA
2024-05-07T17:18:37Z
Таролог объяснила появление НЛО над Украиной
Фокус
2024-05-09T18:21:48Z
Назвались ДРГ ВСУ: в Белгородской области оккупанты расстреляли офицеров, приехавших с проверкой
Обозреватель
2024-05-09T16:02:31Z
В разных странах: где живут и учатся сыновья киевского мэра Виталия Кличко
Знай
2024-05-08T20:12:23Z
Песчаный пляжик и травяные луга: в Киевском зоопарке в летний вольер переселили капибар. Фото и видео
Обозреватель
2024-05-10T10:01:59Z
Обстрелы усилились: в ОВА подтвердили, что ВС РФ пытались прорвать границу на Харьковщине
Фокус
2024-05-10T09:51:04Z
Белгород подвергся массированному обстрелу: есть разрушения и много пострадавших
Фокус
2024-05-09T08:21:37Z
Спутниковые данные говорят об истощающихся запасах бронетехники на складах РФ
Фокус
2024-05-08T21:00:04Z
Прорвались на огнеупорный завод: в Красногоровке ВСУ устроили оккупантам "горячую" встречу
Telegraf
2024-05-09T09:51:12Z
Сколько действительно мужчин могут мобилизовать: военный раскрыл неожиданную правду
Знай
2024-05-08T13:30:01Z
За один день на руках умерло 16 парней, - врач Ольга Богомолец рассказала, почему пошла в политику
Знай
2024-05-07T20:21:25Z
"Даже пограничник": в Словакии фиксируют значительное увеличение беглецов из Украины
TSN
2024-05-10T03:03:38Z
В РФ школьники разрисовали портреты убитых на войне в Украине
Корреспондент
2024-05-09T12:40:51Z
В Минюсте подсчитали, что смогут мобилизовать из тюрьм до двадцати тысяч человек
ZN UA
2024-05-10T10:06:24Z
На фронте в Украине погибли бывшие военные из Шри-Ланки, — BBC
Фокус
2024-05-10T10:06:14Z
Курсанта выгнали из Академии Сухопутных войск за "правду" и готовятся отправить на фронт: что произошло
Знай
2024-05-09T02:51:34Z
Киевлян массово атакуют неизвестные мошки: что говорят медики и насколько укусы этих насекомых опасны
TSN
2024-05-08T15:15:11Z
9 мая: будет ли выходной в этом году
ZN UA
2024-05-08T14:40:11Z
На Херсонщине оккупант более месяца насиловал украинку: женщине понадобилась помощь врачей
Фокус
2024-05-08T10:15:48Z
"Слабонервным не смотреть": в сеть попали ужасные кадры пожара в российском Екатеринбурге. ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-07T10:12:55Z
Россияне ударили по Ивано-Франковской области, где на энергообъекте возник пожар
ZN UA
2024-05-08T06:16:35Z
В Одесской области произошли взрывы
TSN
2024-05-07T11:48:16Z
Не искал простых способов: на Закарпатье мужчина, который имел право выезда за границу, попытался переплыть Тису
Обозреватель
2024-05-10T10:04:05Z
Организатор нашумевших "пьяных вечеринок" в Киеве, где издевались над девушками и насиловали их, вышел из СИЗО
Telegraf
2024-05-10T09:54:35Z
Взрыв прогремел посреди улицы: последствия трагические
Политека
2024-05-09T04:21:31Z
В Киевской области окурок едва не привел к трагедии. Подробности и фото
Обозреватель
2024-05-08T10:10:50Z
Под атакой вокзал Херсона: выяснилась судьба пассажиров и куда целил враг
Политека
2024-05-08T07:33:38Z
"Ему отдадут победу". Непобедимый боксер сказал, что случится в бою Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-05-09T16:52:56Z
"Все были удивлены". Непобедимый боксер впервые рассказал про случай с Ломаченко
Обозреватель
2024-05-08T16:37:42Z
Официально. Россию "отменили" на чемпионате мира по хоккею
Обозреватель
2024-05-08T18:58:18Z
"Останешься в Москве – ты мне не сын": за украинским футболистом в СССР охотились российские клубы, мама ставила ультиматум, а Киев грозил ЦК
Обозреватель
2024-05-09T15:04:52Z
Серия А: расписание и результаты матчей 36-го тура чемпионата Италии по футболу, турнирная таблица
TSN
2024-05-10T09:48:38Z
Ломаченко и Камбосос провели открытую тренировку перед боем
ZN UA
2024-05-10T09:45:55Z
Победитель поединка Усик-Фьюри будет владеть титулом абсолютного чемпиона мира всего две недели
Известия Киев
2024-05-08T11:31:23Z
Определились финалисты Лиги чемпионов: когда главный матч за трофей
TSN
2024-05-08T21:21:54Z
Появилось видео с истинным отношением Усика к России
Обозреватель
2024-05-08T19:55:21Z
Украинцы стали чаще покупать гибридные автомобили: Toyota RAV-4 в лидерах
AutoCentre
2024-05-09T08:40:38Z
Новый соперник Toyota RAV4 от Geely приятно удивил ценой. Фото
Обозреватель
2024-05-09T19:52:46Z
Сел, и поехал с Богом... Мечту украинских перекупов Hyundai Sonata продали всего за 25 баксов
Знай
2024-05-08T15:51:32Z
В машине отсутствует огнетушитель: какое наказание предусмотрено для водителей
Апостроф
2024-05-10T06:06:05Z
Новый Kia Sportage в Украине: сколько стоит кроссовер и чем оснащен
Обозреватель
2024-05-10T09:17:47Z
Lamborghini приготовила грандиозный подарок для меломанов
AutoCentre
2024-05-10T09:07:16Z
В автомобилях Hyundai появятся платные функции
AutoCentre
2024-05-08T16:07:54Z
Фургоны MAN TGE Next Level – новый уровень безопасности и комфорта
AutoCentre
2024-05-07T19:40:01Z
Заброшенное сокровище: культовый американский спорткар 60-х простоял 36 лет заброшенным
Фокус
2024-05-10T09:57:50Z
Стиральная машинка сама "удалит" плесень и грязь: нужно зажать эти две кнопки
Знай
2024-05-09T14:51:57Z
Что делать, если телефон быстро разряжается и как исправить проблему
Политека
2024-05-07T20:01:27Z
Ученые раскрыли причину глухоты Бетховена
Корреспондент
2024-05-08T15:52:11Z
Ученые во время раскопок нашли фиолетовое "нечто", дороже золота: что оно такое
Знай
2024-05-07T19:51:52Z
Electronic Arts рассматривает возможность размещения рекламы в ААА-играх
Overclockers
2024-05-10T10:06:36Z
Физики развенчали страшную сцену в "Оппенгеймере": как на самом деле работает атомная бомба
Обозреватель
2024-05-10T10:04:16Z
Избавьтесь от назойливых спамеров: как заблокировать номер на iPhone и Android
Апостроф
2024-05-09T23:12:07Z
Загадка наконец раскрыта. Через 27 лет ученые выяснили, почему попугаи убивают и усыновляют птенцов друг друга
Обозреватель
2024-05-09T11:43:14Z
Будет "летать": попробуйте действенные способы, чтобы улучшить сигнал Wi-Fi
TSN
2024-05-08T09:33:15Z
Как очистить дверь для душа: полезные советы от экспертов
Политека
2024-05-10T04:01:37Z
Какие продукты нельзя хранить в холодильнике и почему: список
Обозреватель
2024-05-07T17:10:52Z
Для трех знаков 8 мая начнется счастливый период: кто в списке
Обозреватель
2024-05-08T08:04:43Z
Как почистить жалюзи, даже не снимая их с окна: быстрый способ
Telegraf
2024-05-08T19:03:59Z
Сочные куриные рулетики в духовке: что положить внутрь
Обозреватель
2024-05-10T10:04:10Z
Запеченная вырезка с сухофруктами: рецепт вкуснейшего блюда из свинины
Фокус
2024-05-10T09:21:13Z
Вафельный торт по-новому: рецепт самого простого и вкусного десерта
Обозреватель
2024-05-07T18:04:08Z
Электрочайник, холодильник и пылесос: как пользоваться, чтобы уменьшить счета за свет
Знай
2024-05-07T19:12:38Z
Неделя будет очень напряженной: что обещают каждому знаку карты Таро
Обозреватель
2024-05-07T17:10:38Z
alyona alyona и Jerry Heil установили рекорд Украины на "Евровидении" и разорвали музыкальные тренды мира
TSN
2024-05-10T09:06:16Z
Безуглая снова жестко "атаковала" Залужного: что ей не понравилось на этот раз и как отреагировала Сеть
TSN
2024-05-09T14:33:36Z
Наталья Мосейчук призналась, что ее 25-летний сын живет за границей и нарвалась на хейт
Фокус
2024-05-09T08:42:03Z
Худший номер Евровидения 2024: кому букмекеры прогнозируют последнее место в финале. Видео
Обозреватель
2024-05-09T15:04:20Z
Первые подробности нового фильма о Средиземье
Кино-Театр
2024-05-10T10:03:10Z
"Она не вернется". Коллега Ольги Фреймут раскрыл неожиданные подробности о телеведущей, которая уехала от войны за границу с мужем и детьми
Обозреватель
2024-05-10T09:41:07Z
Павел Зибров восхитил редким фото с 27-летней дочерью и зятем
TSN
2024-05-09T08:03:42Z
"Евровидение-2024": представительницу Израиля прямо на сцене освистала публика
TSN
2024-05-09T21:03:22Z
2 млн просмотров за сутки. Каков тайный смысл номера alyona alyona& Jerry Heil, вызвавшего фурор
Фокус
2024-05-09T07:00:58Z
Тайна всех долгожителей: эта вещь продлит вашу жизнь на 5 лет
Marie Claire
2024-05-09T03:31:04Z
Чтобы кишечник работал как часы: 6 продуктов, которые следует включить в рацион питания
Обозреватель
2024-05-07T20:52:57Z
В Британии впервые в истории ребенка вылечили от глухоты генной терапией
Обозреватель
2024-05-09T19:04:23Z
Как улучшить здоровье костей: 5 продуктов, которые следует включить в рацион
Обозреватель
2024-05-09T04:34:03Z
Незаменимый корнеплод: преимущества моркови для здоровья
Обозреватель
2024-05-10T10:04:46Z
Почему нельзя парацетамол принимать при алкоголе: что может произойти
Обозреватель
2024-05-10T09:41:38Z
Диета при гипертиреозе: что есть для нормализации работы щитовидной железы
Обозреватель
2024-05-08T04:40:17Z
Как достичь ровного тона лица: назван идеальный заменитель тональной основы
Обозреватель
2024-05-08T12:04:50Z
Как сделать губы мягкими: 4 способа защитить кожу от трещин и язв в любое время года
Обозреватель
2024-05-09T20:01:52Z