MY.UAНовини
Птах Фенікс Одещини: як фламінго на «Тузловських лиманах» надихають на перемогу
Птах Фенікс Одещини: як фламінго на «Тузловських лиманах» надихають на перемогу

Птах Фенікс Одещини: як фламінго на «Тузловських лиманах» надихають на перемогу

Нещодавно у Національному природному парку «Тузловські лимани» Одеської області з'явилися рожеві фламінго. Екзотичні птахи подорожують усіма 13 лиманами парку в пошуках їжі. Тут фламінго харчуються мотилем і тримаються ближче до заповідних озер.

Біолог Іван Русєв навіть порівнює цих птахів із Феніксами.

"І ось такий метафоричний Фенікс із червоно-чорними крилами сьогодні, 24.04.23, знову, за кілька місяців, прилетів (ці птахи були в Національному природному парку "Тузловські лимани" у грудні 2022 р.). Спочатку з'явилися 35 птахів, потім прилетіли ще й ще".

Іван Русєв. Фото: ФБ

Іван Русєв не випадково порівнює їх із птахом Фенікс. За його словами, «фламінго надають екосистемам парку велику енергетику. І на Азово-Чорноморському маршруті прольоту ці птахи понесуть її заради перемоги над ворогом. Зараз, як ніколи, витонченої форми птахи, як і інші птахи, рослини, води, світанки – усе на всіх фронтах - своєю потужною та позитивною енергетикою допомагають українцям у боротьбі з орками».

KP.UA поговорила із доктором біологічних наук, начальником науково-дослідного відділу Національного природного парку «Тузловські лимани» Іваном Русєвим, щоб дізнатися, чи надовго фламінго в Тузловських лиманах, звідки береться рожевий колір їхнього оперення, як відновлюється природа парку, що зараз із дельфінами, які гинули тут через війну.

Фламінго можуть формувати у нас гніздові колонії

- Іване, розкажіть, звідки прилітають фламінго і чи надовго вони затримуються на лиманах?

– Фламінго почали до нас прилітати кілька років тому, ще до війни. Причому це було взимку. Залетіли, зупинилися тут на тиждень - і полетіли.

Фламінго з'являлися то тут, то там, зупинялися на Дунаї, прилітали на Тузловські лимани Одеської області. Тоді їх було 50-60 особин.

Цього року вони почали з'являтися набагато частіше та у більшій кількості. Нещодавно нарахували 210 особин. Можна сказати, фламінго вже мешкають на різних відрізках наших 13 лиманів біля Чорного моря.

Така тенденція появи цих птахів останніми тижнями говорить про те, що фламінго активно шукають місця для гніздування і незабаром можуть почати формувати гніздові колонії.

Наразі на "Тузловських лиманах" біологи нарахували 210 особин. Фото: facebook.com/Руслан Лупашко

- Звідки вони прилітають?

- Швидше за все, фламінго прилітають із Туреччини та Болгарії. У Болгарії ці птахи вже кілька років цілий рік живуть біля міста Бургас. Цього року вони почали гніздитись на Атанасівському озері - вперше тут.

Якщо вони почали шукати для себе привабливі ділянки в районі лиману, є шанс, що вони зможуть гніздитися у нас найближчим часом або наступного року.

- Чудова новина!

– Проте є невелика проблема. У нас на лиманах склалася екологічна криза. Ми не можемо відкрити водообмін між морем та Тузловськими лиманами – лимани починають висихати. А там, де лимани висихають, острівці стають доступними для наземних хижаків, які становлять небезпеку для фламінго.

Через проблеми з водообміном між морем та лиманами земля пересихає. Фото: facebook.com/rusevivan

- А чому почали висихати лимани?

– Нам категорично заборонили налагодити водообмін між Чорним морем та Тузловськими лиманами. Є місцева влада, яка заважає відкривати цей водообмін, прикриваючись тим, що військовий стан, а військові забороняють.

Ми пояснюємо, що усі національні парки Азово-Чорноморського регіону України окуповані. Лише один парк – «Тузловські лимани» – має шанс працювати, доглядати дику природу. Крім того, у нас є договір між Україною та іншими країнами щодо різних конвенцій охорони біорізноманіття. Проте місцева влада, Білгород-Дністровська районна рада та місцеві громади використовують військових у своїх цілях. Військові кажуть, що є наказ – ми не можемо оновлювати водообмін зараз.

Існує загроза, що влітку виникне вкрай несприятлива ситуація – не буде достатньої кількості води. Тоді фламінго зникнуть із нашої території.

- Якось можна вирішити це питання, щоби фламінго залишилися?

- Адміністрація нашого парку написала листи до всіх інстанцій, які тільки можливо. Думаємо, військові не повинні керуватися вказівками місцевої влади. На цих заповідних територіях можуть з'явитися різні люди, полювання, браконьєрство... Місцева влада також намагається усунути адміністрацію нашого парку, щоби поставити свою людину.

Така політика знищить можливості фламінго для гніздування. Ми робимо все для того, щоб вода була і фламінго могли гніздитися у нас.

- На лиманах чути обстріли? Чи не лякають вони птахів?

- Звісно, якщо трапляються вибухи, вся жива природа миттєво реагує. Безліч птахів зникають з території, потім десь блукають, і ми їх вже не бачимо.

Фламінго - дуже чутливий птах. Будь-які фактори занепокоєння, навіть якщо десь з'являється людина, спричиняють переліт на інші ділянки. Тому будь-які дії, тим більше воєнні, негативно впливатимуть на фламінго.

Останнім часом, слава Богу, ситуація більш-менш спокійна - на території парку багато пернатих. Прямо зараз я бачу птахів, які шукають мотиля – черв'ячків комарів, які мешкають тут мільярдами. Вони відкладають яйця у воду, а за рік-два з'являються мотилі. І тепер вони хмарами літають над поверхнею води – птахи їх збирають. Фламінго ними теж харчуються.

– До речі, кажуть, що колір фламінго залежить від харчування. Що ж вони їдять, щоби стати рожевими?

- Якщо в їжі є каротин, як у моркві, це впливає на колір пір'я фламінго - вони набувають рожевого відтінку.

Основна їжа фламінго, там де є солоні озера, - маленький рачок Artemia salina. У нас він з'являється, коли солоність води досягає більше шести проміле (60 г солі на літр води) - тоді з'являються такі рачки.

Нині вода не настільки солона. На даний момент в літрі води міститься близько 40-50 грам солі, тому рачків поки немає. Однак є мотиль, він теж червоний: каротину в ньому достатньо, щоб підтримувати гарний рожевий колір фламінго.

Рожевий колір у фламінго через те, що вони харчуються багатим на каротин мотилем. Фото: facebook.com/rusevivan

Ситуація з дельфінами покращала: немає військових дій

- Раніше ви розповідали, як гинуть дельфіни. Що з ними зараз? Ви у фейсбуці пишете, що цього року не було «рашистського військового надводного та підводного скупчення» ні біля «Тузловських лиманів», ні біля Зміїного, як було 2022 року. Отже, зараз дельфінам має бути вже легше?

- У нас була велика проблема з дельфінами, які гинули минулого року після деокупації острова Зміїний. Тоді війська РФ фактично не залишали північно-західну частину Чорного моря.

На щастя, вже немає субмаринів, надводних човнів, а отже, немає впливу на дельфінів. Ми щодня спостерігаємо за територією та дивуємось тому, що війна є, але дельфіни на березі відсутні, а значить, вони живі, з ними все добре.

Основною причиною загибелі тварин у Чорному морі стало застосування сонарів на кораблях. Ми навіть не знаємо, скільки там децибел... Сонари впливали на акустичну систему дельфінів і руйнували її. Через них дельфіни втрачали орієнтацію у просторі, не могли ловити рибу. Залишаючись довгий час без їжі, вони могли отруюватись власним жиром.

- Отруїтися жиром?

- Так. У жирі дельфінів є хімічні сполуки, які накопичуються протягом багатьох років – дельфіни отруювалися цією хімією. Також вони могли заражатись вірусами і гинути від них.

Віруси є і в здоровому тілі дельфіна, але коли через відсутність їжі імунна система слабшає, дельфін починає хворіти через віруси, а потім гинути від інфекцій.

Дельфінам було дуже складно торік. Цього року, дякувати Богу, ця проблема не актуальна: зараз мертвих дельфінів немає.

- Чи можна сказати, що ситуація покращала?

- Загалом можна сказати, що природа оновлюється. Особливо там, де були пожежі – торік їх було багато. Це негативно впливало на рослини, комах, птахів, що гніздилися тут. Сьогодні на цих місцях уже росте зелена трава.

Після «прильотів» були великі вирви, в яких залишалися хімічні сполуки, - у цих місцях може бути проблема. Які там рослини виростуть, ми поки що не знаємо.

У деяких лиманах лишилося багато снарядів. Зараз місцеві не можуть виходити туди купатися: в окремих місцях вони прямо стирчать з-під землі. Минулого року снаряди падали у великій кількості, не розривалися – і це проблема. Потрібно розмінувати територію.

Але загалом спокійна ситуація сприяє тому, що тваринний світ оновлюється. Особливо коли немає полювання. На щастя, його немає другий рік. Це життєво важливо для зайців, фазанів, косуль, кабанів.

Загалом у нас все більш-менш нормально. Ми чекаємо, коли закінчиться війна. Головне, щоб це сталося якнайшвидше. Чекаємо, щоби на наших піщаних територіях відновилися люди, які постраждали. У нас тут дуже гарне море, прекрасна незабудована дика природа, здатна оновлювати людину.

Літаючі фламінго - чудове видовище. Фото: facebook.com/rusevivan

А хто ще?

На кордоні «Тузловська Амазонія» у Національному природному парку «Тузловські лимани» з'явилися тропічні птахи сиворакші, занесені до Червоної книги України. Вони прилетіли з Південної Африки, а це понад 6000 км.

Сиворакші зазвичай віддають перевагу місцям на схилах лиманів. Вони підчищають старі нори і невдовзі починають гніздитися. Вже в серпні ці птахи полетять назад у Африку.

Тропічна сиворакша прилетіла до нас за 6 тис. км. Фото: facebook.com/rusevivan

Довідка КП

Національний природний парк "Тузловські лимани" – водно-болотні угіддя міжнародного значення. Забезпечує біологічну різноманітність як регіону, а й світу, т.к. тут гніздяться, зимують безліч видів птахів, у тому числі із Червоної книги України та Європейського Червоного списку. Площа НВП – 2022 га.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нелюдське поводження та непомірна застава: міжнародні експерти IAC ISHR знайшли порушення в справі Коломойського
Telegraf
2024-04-26T09:18:56Z
Кілька дзвінків можуть вирішити хід війни в Україні: наскільки це реально
24tv
2024-04-26T19:03:26Z
Поспішають просунутися: як росіяни діють в районі Часового Яру
24tv
2024-04-28T01:45:17Z
В США пояснили, навіщо передали Україні ракети ATACMS: росіянам буде непереливки
Telegraf
2024-04-26T00:03:33Z
Депутатка підготувала альтернативну версію законопроєкту про демобілізацію
ГЛАВКОМ NET
2024-04-28T13:12:19Z
Боїться атак БПЛА: Росія масово скасовує «ходу з дідами» до 9 травня
GlavRed
2024-04-28T12:57:24Z
Американський політолог розповів, як Трамп ставиться до путіна: "Вплинула пропаганда..."
Политека
2024-04-26T04:16:18Z
Білорусь схвалила декларацію, яка допоможе офіційно воювати проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-04-26T08:48:23Z
Через родичів на окупованій території тепер можуть звільнити з роботи: Рада ухвалила новий закон
Telegraf
2024-04-26T14:34:14Z
Затхлий запах одягу після прання: звідки він береться та як уникнути
Telegraf
2024-04-28T10:18:11Z
У спеку довго не псуватиметься і пліснявіти: ось як найкраще зберігати хліб
Telegraf
2024-04-28T05:12:26Z
Хліб буде свіжим та пухким на 7 днів довше: пекар поділився простим секретом
GlavRed
2024-04-26T00:27:09Z
Як швидко розносити тісне взуття: 7 простих способів, які точно допоможуть
GlavRed
2024-04-28T03:27:48Z
Так робили ще наші бабусі: для чого люди перед сном солять шкарпетки
GlavRed
2024-04-28T13:09:22Z
3 найгірші місця в літаку, які ніколи не потрібно обирати: досвідом поділилася стюардеса
24tv
2024-04-28T12:42:25Z
Стане в пригоді, як тільки стане спекотно: робимо морозиво з двох бананів
24tv
2024-04-27T21:00:17Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 26 квітня для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-04-25T21:07:31Z
Ці 5 речей зруйнують навіть найміцніші стосунки
24tv
2024-04-25T15:51:32Z
У Міноборони пояснили, чому медики часто служать не за спеціальністю і як ця проблема вирішується
ZN UA
2024-04-28T12:07:52Z
Скільки разів на день можна пити каву: експерти дали свою відповідь
UNIAN NET
2024-04-26T06:21:44Z
Ліків не існує: у МОЗ попередили українців про небезпечну хворобу
24tv
2024-04-25T16:00:51Z
Безоплатне протезування: хто може ним скористатися
ZN UA
2024-04-28T02:04:05Z
Скаргу "контузію в підрозділах ЗСУ лікують абияк" прокоментували в Міноборони
ZN UA
2024-04-28T13:01:40Z
Менше 10 тисяч кроків і не щодня: скільки треба ходити, щоб бути здоровим
UNIAN NET
2024-04-28T12:45:23Z
Жінка схудла на 200 кг: до і після
GlavRed
2024-04-27T21:27:18Z
Що станеться з вашим тілом, якщо жувати сушену гвоздику щодня
UNIAN NET
2024-04-25T13:57:19Z
Гороскоп на завтра 27 квітня: Овни - допоможіть колезі, Левам - неймовірні враження
GlavRed
2024-04-26T07:27:49Z
Церковне свято 29 квітня: що не можна робити в Страсний тиждень
GlavRed
2024-04-28T12:27:00Z
Буде безкоштовним: "Київстар" після підвищення тарифів здивував рішенням
Политека
2024-04-26T02:34:39Z
Без обмежено придатних: в Україні вводять нові категорії для чоловіків
Знай
2024-04-27T14:21:19Z
28 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-04-27T21:03:34Z
Скільки вихідних у травні 2024 і що відзначатимуть українці: календар свят
Telegraf
2024-04-28T13:09:50Z
Військові ЗСУ розкрили, чи справді Bradley ефективні на фронті
UNIAN NET
2024-04-28T13:06:50Z
Вербна неділя: заборони та народні прикмети
ZN UA
2024-04-26T01:31:35Z
Росіяни запустили КАБи по Харківщині
ZN UA
2024-04-25T22:10:48Z
На Майдані пройшла акція за чіткі терміни служби в ЗСУ
1News
2024-04-27T17:48:42Z
Експерт попередив про загрозу енергетичного колапсу в Україні: "Вже не смішно"
Хвиля
2024-04-25T14:03:48Z
Прийде купувати: клієнти ПриватБанку поскаржилися на "нюанс" з POS-терміналами
Хвиля
2024-04-28T04:36:59Z
Курс валют в Україні 26 квітня 2024 року: скільки коштує долар і євро
VGorode
2024-04-26T05:48:36Z
Відключення світла: Міненерго пояснило, що має зробити кожен у себе вдома вже зараз
Политека
2024-04-25T17:31:41Z
Чи зміниться курс долара до кінця весни: у травні можливі "просідання"
24tv
2024-04-28T12:42:49Z
Міненерго назвало мету підвищення тарифу на світло
1News
2024-04-28T12:36:15Z
Суд взяв під варту міністра агрополітики Сольського із можливістю внесення застави: подробиці
Обозреватель
2024-04-26T14:01:38Z
Добровільне скорочення споживання електроенергії могло б стабілізувати енергосистему: що заважає
ZN UA
2024-04-28T13:07:06Z
Впала ціна на один із популярних овочів: помітно подешевшав через збільшення пропозиції та зниження попиту
Политека
2024-04-28T13:01:48Z
"Мінус" 950 окупантів і понад 100 одиниць різної техніки: втрати ворога на 26 квітня
24tv
2024-04-26T05:10:42Z
Йде термінова евакуація лікарень у Києві: заява, що сталося
Политека
2024-04-26T20:18:31Z
Чому евакуюють лікарні Києва: у мережі показали погрози КДБ Білорусі
24tv
2024-04-26T14:27:56Z
Голову Броварської райдержадміністрації Майбоженка буде звільнено – Київська ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-04-26T22:09:40Z
На 2 напрямках захисники відступили на нові рубежі: Сирський пояснив причину
24tv
2024-04-28T12:57:47Z
Українським захисникам вдалося встановити контроль над островом Нестрига, – Сирський
24tv
2024-04-28T12:51:52Z
Росіяни у Криму нарощують оборону - експерт
Хвиля
2024-04-25T23:12:23Z
Ситуація загострилася: Сирський підтвердив втрату трьох сіл поблизу Авдіївки – що відбувається на фронті
TSN
2024-04-28T13:09:21Z
Росія майже 180 разів обстріляла українські ТЕС від початку війни
УкраинФорм
2024-04-28T13:06:15Z
У Запорізькому цирку акробати зірвалися з 5-метрової висоти
ГЛАВКОМ NET
2024-04-27T19:36:46Z
Анастасія Приходько викликала швидку й розповіла про різке погіршення самопочуття
TSN
2024-04-26T08:33:19Z
Сукня українки здивувала жюрі Miss Eco International 2024: яке місце посіла Ангеліна Усанова
24tv
2024-04-27T17:48:50Z
Справа Вайнштейна: суд Нью-Йорка призначив новий розгляд
УкраинФорм
2024-04-25T19:18:41Z
Дружина Олександра Скічка показала рідкісні фото з коханим і ніжно привітала його з особливим святом
TSN
2024-04-28T13:00:12Z
Перед важливою репетицією до Євробачення: alyona alyona налякала фанів погіршенням самопочуття
24tv
2024-04-28T12:57:27Z
Старий і не схожий на себе: Андрій Губін з'явився на публіці
GlavRed
2024-04-25T21:27:05Z
Його можна передивлятися знову і знову: відомий серіал, який ніколи не набридає
24tv
2024-04-28T13:06:35Z
Зірка "Кухні" Кузнєцова показала рідкісне фото з мамою-красунею та як зустріла Вербну неділю
TSN
2024-04-28T13:03:00Z
Майже 2-тижнева буря: країну накрив затяжний геомагнітний шторм
GlavRed
2024-04-28T03:27:10Z
Розстріл поліцейських на Вінниччині: викрили військових, які допомагали підозрюваним перехову
24tv
2024-04-26T12:16:30Z
У Німеччині вбито двох українців, підозрюваний росіянин
ГЛАВКОМ NET
2024-04-28T12:15:13Z
Майбоженка, який збив людей у Броварах, взяли під варту: він просився під домашній арешт. Всі деталі
Обозреватель
2024-04-27T12:19:39Z
Чорний дим видно здалеку: на Дарниці у Києві почалась сильна пожежа
Telegraf
2024-04-28T12:57:41Z
"Нео прийняв не ту пігулку": у Києві чоловік з шатківницею для капусти намагався пограбувати банк
Telegraf
2024-04-28T12:48:42Z
Атака «Шахедів» на Миколаїв: пошкоджено готелі та критичну інфраструктуру
ГЛАВКОМ NET
2024-04-28T04:54:47Z
У Запоріжжі неповнолітні акробати цирку зірвались з висоти під час виступу: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-04-28T13:03:27Z
Під час пограбування загинув покерист: опинився не в тому місці, не в той час
24tv
2024-04-28T12:57:48Z
Білодід завоювала золото чемпіонату Європи
Чемпион
2024-04-25T22:21:45Z
"Обидва можуть перемогти нокаутом": ексчемпіон світу зробив прогноз на поєдинок Усик – Ф'юрі
24tv
2024-04-28T13:12:33Z
Вікторія здолала Агробізнес: результати матчів Першої ліги
Чемпион
2024-04-28T13:10:46Z
Миколенко: Відчуваю, що цього сезону граю набагато краще, ніж минулого та стаю стабільнішим
Football.ua
2024-04-28T13:10:17Z
Бойові нулі: Зоря й Оболонь не виявили сильнішого у матчі 26 турі УПЛ
Чемпион
2024-04-28T13:06:58Z
У РФ заговорили про "вірус русофобії": названі перші "жертви"
Telegraf
2024-04-28T13:03:18Z
Реал переграв ДонДУВС: результати матчів жіночої Суперліги
Чемпион
2024-04-28T12:57:30Z
Інтер завдяки дублю Чалханоглу переміг Торіно в матчі 34 туру Серії А
Чемпион
2024-04-28T12:51:09Z
Сака: Роналду — ідеальний приклад для мене
Football.ua
2024-04-28T12:49:22Z
Зник Bluetooth у Windows 11: ось як можна виправити цю проблему
24tv
2024-04-28T13:06:43Z
Користувачі Apple масово скаржаться на таємниче блокування облікових записів
InternetUA
2024-04-28T13:01:23Z
Система лазерного космічного зв’язку NASA продовжує бити рекорди
Portaltele
2024-04-28T12:43:38Z
Huawei наближається до 100% внутрішнього виробництва смартфонів
Portaltele
2024-04-28T12:43:12Z
Українці створили новий далекобійний дрон-камікадзе, який здатен долати до 1000 км – Forbes
InternetUA
2024-04-28T12:31:31Z
Як розблокувати телефон, якщо ви забули PIN-код: використовуйте ці способи
Политека
2024-04-28T12:31:30Z
Як контролювати гучність повідомлень у смартфонах Xiaomi
InternetUA
2024-04-28T12:01:41Z
Українські полярники показали, як стрибають кити в Антарктиці
Комсомольская правда
2024-04-28T11:57:46Z
Харків’янка виграла перший титул в році: Вікторія Лівшиц вдало інвестувала 5 100 доларів
24tv
2024-04-28T11:36:00Z
Досвідчений механік показав, як перевірити двигун за секунди і заощадити на ремонті
UNIAN NET
2024-04-27T22:24:18Z
Безпечна їзда під час весняної зливи: перевірені поради, як не вбити авто і себе
Telegraf
2024-04-28T13:00:32Z
Маск несподівано полетів до Китаю домовлятись про дозвіл на використання автопілота
ZN UA
2024-04-28T12:01:28Z
В Україні з 1 травня набувають чинності важливі зміни до ПДР: порушникам загрожує штраф
Фокус
2024-04-28T11:49:46Z
Ілон Маск поїхав до Китаю аби обговорити включення у країні автономного режиму водіння на Tesla – Reuters
iPress
2024-04-28T10:52:28Z
Чому українці віддають перевагу авто з багатолітровими двигунами
24tv
2024-04-28T10:18:09Z
На чому їздять зірки українського футболу: авто Ярмоленка, Мудрика та інших
Telegraf
2024-04-28T10:03:26Z
Прибулець із 80-х: виявлено 36-річну Honda Accord в новому стані
Фокус
2024-04-28T09:42:41Z
Як у "Назад у майбутнє": світ скоро можуть заполонити летючі авто і ось найкрутіші новинки. Фото
Обозреватель
2024-04-28T09:10:03Z