MY.UAНовини
Слідами «справи Князєва»: Естонія воює з корупцією «цифрою», а Куба – страхом
Слідами «справи Князєва»: Естонія воює з корупцією «цифрою», а Куба – страхом

Слідами «справи Князєва»: Естонія воює з корупцією «цифрою», а Куба – страхом

Персонаж фільму «Людина з бульвару Капуцинів» пророчо сказав: «Цю країну погубить корупція!» За сюжетом фільму зрозуміло, про яку країну йдеться, але це ж можна сказати про будь-яку країну світу, і неважливо – чи це благочестива Швейцарія, чи сумнівне у всіх відносинах Зімбабве. Корупція – це загроза національній безпеці у будь-якій точці світу. Боротьбу з корупцією ведуть давно та не завжди успішно усі країни. Як вирішують проблему окремі держави із так званого колишнього соцтабору – дізнавалася KP.UA.

Найгірші…

Якщо покопатися в рейтингах антикорупційних міжнародних організацій, яких існує не менше ста, то можна виділити держави Східної Європи та Центральної Азії як найкорумпованіші регіони світу. Дуже високий рівень корупції зберігається у країнах колишнього Радянського Союзу. Саме з цієї частини суші долинають найгучніші гасла та заяви про необхідність залучити, покарати, запобігти – і саме тут усі обіцянки та очікування розходяться з реальністю.

Прогресом можна вважати той факт, що у Вірменії, Азербайджані, Грузії та Казахстані на зорі 2000-х підкуп іноземних публічних посадових осіб зробили кримінальним злочином. 2006 року Грузія криміналізувала корупцію юридичних осіб. Але це крапля в морі: корупція на пострадянському просторі процвітає у взаєминах між окремими громадянами, комерційними підприємствами та публічною адміністрацією, а також серед високопосадовців і політичних діячів. При цьому скрізь ухвалено відповідні закони та підзаконні акти, громадськість тримає на контролі життя чиновників, зарплати суддів подолали всі верхні планки, максимальна кількість послуг стала електронною – і все одно: одні - хабарі беруть, другі - хабарі дають.

Антикорупційне бюро - одна з чотирьох установ у Польщі, що протидіють корупції. Фото: facebook.com/CENTRALNEBIUROANTYKORUPCYJNE

Польща

Антикорупційна реформа розпочалася у Польщі у 2006 році, оскільки терпіти вже не було сил – корупційні злочини просто захлиснули країну. За рівнем корумпованості чиновників європейська Польща посідала тоді одне місце з Єгиптом, Лесото, Саудівською Аравією та Сирією у рейтингу, складеному Transparency International. Але оскільки 2004-го країна приєдналася до ЄС, на Польщу натиснули, вимагаючи від декларацій перейти до справи. Це була обов'язкова умова, яку Брюссель виставив уряду Республіки Польща.

Спочатку Польща ратифікувала всі можливі антикорупційні конвенції, щоб Брюссель трошки послабив тиск. Потім було ухвалено закон про свободу економічної діяльності, який скоротив список галузей, у яких потрібне отримання дозволу. Парламентарії та вищі державні чини зобов'язалися оприлюднити відомості про свої доходи та майно (декларації у вільному доступі в інтернеті). І, нарешті, польські засоби масової інформації отримали карт-бланш на викриття будь-яких корупційних дій у країні.

Боротьбою з корупцією у Польщі займаються аж чотири структури: Центральне антикорупційне бюро, Агентство внутрішньої безпеки, Центральне слідче бюро поліції та Управління податкового контролю. Різниця лише у рівнях, у яких працюють ці структури: хтось на вищому, хтось – на інших.

Звичайно, все це призвело до багаторазового зростання кількості звинувачувальних рішень у корупції, і не лише у приватних фірмах. Так, на хабарі погорів, наприклад, заступник міністра оборони Польщі Вальдемар Скжипчак, підозру було виписано керівнику будівництва автомагістралі та взято на замітку діяльність польської «дочки» американської компанії НР (Hewlett-Packard). Декілька років тому антикорупційна хвиля винесла на берег 20% від загальної кількості кримінальних справ, відкритих стосовно самих борців із корупцією.

Але самі поляки кажуть: проблему не вирішено. Вироки, мовляв, дуже м'які: штрафи та умовні терміни ув'язнення. Позбавляються свободи одиниці (і то на невеликі терміни), а от якби як у Китаї - садити довічно чи розстрілювати на стадіонах… Але поки що Польща цей китайський досвід переймати не хоче.

Завдяки програмі e-Estonia країні вдалося мінімізувати спілкування громадян з чиновниками. Фото: e-estonia.com

Естонія

Ось тут можна здивуватись. Естонія теж вийшла із СРСР, але її досвід боротьби з корупцією – іншим наука. Відразу після виходу в незалежній державі розпочалися адміністративна та поліцейська реформи, що включили в себе й антикорупційний аспект. Спочатку різко скоротили кількість поліцейських – майже вдвічі і після цього чисельність особового складу особливо не змінювали. З'ясувалося, що скорочення поліції ніяк не знизило її ефективності, навіть навпаки – рівень убивств у країні впав у 3,5 рази за 15 років. Вимели частково корупціонерів, підвищили престиж поліції та довіру громадян – і отримали скорочення кількості кримінальних справ щодо хабарників у верхах.

З корупцією в Естонії борються всі: повноваження мають не лише відповідні відомства, а й міністерства юстиції, внутрішніх справ, фінансів, а також міністерство економіки та комунікацій. Повноваження щодо протидії корупції мають і держсекретар Естонії. Усі міністри вищезгаданих відомств та держсекретар входять у антикорупційну комісію міністрів.

Роки пішли на те, щоб масштабно комп'ютеризувати та інформатизувати органи державної влади та державні установи – ця програма отримала назву «Електронна держава» та була прийнята ще 2000 року. Зараз Естонія стала одним із світових лідерів за рівнем доступу населення до мережі Інтернет, а також якістю надання інтернет-послуг, що дозволило практично повністю перейти на електронний документообіг, скоротивши бюрократичну тяганину та витрати мешканців та виключивши особисте спілкування з чиновниками. У «цифрі» все – від Реєстру населення до Центру електронних рецептів.

Звичайно, говорити про нульову корупцію в Естонії поки що не можна, прокуратурі є чим займатися. Згідно з опитуваннями населення, занепокоєння громадян викликають окремі депутати парламенту, яких «можна вважати корумпованими». Третина естонців, до речі, взагалі вважають, що їхня країна погано бореться з корупцією.

Глава Куби Рауль Кастро (у центрі) особисто сприяв розкриттю десятка корупційних скандалів. Photo by Yander Zamora/Anadolu Agency via Getty Images

Куба

Куба - одна з держав, яка тривалий час перебувала в орбіті інтересів СРСР і отримала масштабну спадщину – від нафти та комбайнів до корупції та гуманітарної катастрофи після розвалу Союзу. Втім, повальна корупція на Кубі була з моменту її утворення в 1902 році, а пізніше це явище отримало цілком радянське обличчя: у кафе не доливали пиво, сантехніки не починали ремонтувати унітаз без «почину», а чиновник навіть не збирався вирішувати питання без підношень чи умовної фрази-паролю "Я від Івана Івановича" або "Хосе Гонсалеса". І панувала  соціалістична економіка, де все навколо - загальне, а значить, нічиє.

Хабарництво цвіло пишно, доки в кубинську соцекономіку не вторгся капіталізм. У 2001 році кубинський уряд створив міністерство аудиту та контролю для розслідування корупції та підвищення ефективності роботи кубинської економіки. Але все вперлося в небажання кубинців оприлюднити бюджетну та фінансову інформацію, а також приховування звітності.

Будучи при владі Фідель Кастро створював численні органи контролю з недопущення корупції, а його брат Рауль після зайняття найвищої посади на Кубі навіть сприяв розкриттю десятка корупційних скандалів та арешту кількох держслужбовців на довгі строки.

Крапля в морі, але вона стала вирішальною. Кубинці якщо не злякалися, то насторожилися – і телефони у міністерстві боротьби з корупцією почали дзвонити не перестаючи. Громадяни повідомляли про лімузини у скромних чиновників та шикарні віли у головлікарів лікарень. Спецслужби літали країною караючими ангелами, але навіть це не змусило багатьох кубинців стримати апетити в частині «баранчиків у папірцях». Мало того, навіть поліцейські, відчувши небачену свободу, поповнили лави корупціонерів. Але з цим швидко впоралися. Досі кубинці переказують історію, як у 2002 році близько пів сотні співробітників поліції отримали спочатку хабар розміром 10 доларів (в рамках операції спецслужб), а потім – 20 років в'язниці. Правоохоронці з жахом і навідріз почали відмовлятися від «подарунків» та «пожертв на благодійність».

Загалом Куба йде вірним шляхом, звільняючись від путів повальної корупції та хабарництва, але шлях цей важкий і ще дуже довгий.

Вірменія

Тут досі точаться суперечки про те, що входить у визначення слова «корупція» стосовно кримінального права. Але як би там не було, робота в антикорупційній сфері йде активно, в Кримінальному кодексі під корупційний злочин підпадають присвоєння та розтрата, заподіяння шкоди шляхом обману чи зловживання довірою, перешкоджання законній підприємницькій та іншій діяльності, відмивання грошей, незаконне усунення конкуренції, підкуп, в тому числі і комерційний, злісне ухилення від податків, мит та інших платежів, контрабанда, зловживання чи перевищення службових повноважень, хабар, незаконна участь у підприємницькій діяльності, службове підроблення, незаконне затримання чи звільнення та багато іншого.

Корупціонери або потрапляють на штрафи, наприклад, у 300 або 500-кратному розмірі мінімальної зарплати (зараз це близько 200 доларів за курсом), або позбавляються волі на строк до 12 років з конфіскацією майна або без такої.

У Вірменії також обговорюють запровадження кримінальної відповідальності для юридичних осіб за корупцію, але загалом вірмени кивають на депутатів, називаючи їх найкорумпованішими в країні, а боротьба з корупцією має безсистемний і десь хаотичний характер. Відповідно, з низьким результатом ефективності.

Transparency International у 2022 році назвав Угорщину найкорумпованішою країною ЄС. twitter.com/Transparency_HU

Угорщина

Минулого року Угорщину було визнано найкорумпованішою країною Євросоюзу, як випливає зі звітів міжнародної організації Transparency International. Угорщина зайняла один рядок разом із африканською державою Буркіна-Фасо, пропустивши до вершини рейтингу навіть Болгарію та Румунію. Угорці не надто афішують свої внутрішні корупційні проблеми, але з головою вистачає і зовнішніх. Так, минулого року поп-зірка Джастін Бібер після виступу в Угорщині на фестивалі Sziget влаштував вечірку у палаці, збудованому у ХІХ столітті. Все було б нічого, але цей палац належить зятю прем'єр-міністра країни Віктора Орбана. А Орбана лише лінивий не звинуватив у корупції та кумівстві. Не залишився осторонь і Євросоюз, який, почитавши звіт Transparency International, жахнувся. Єврокомісія у грудні 2022-го заблокувала 22 млрд євро на фінансування угорських програм розвитку – доти, доки країна не розбереться з тотальною корупцією (і правами ЛГБТ-спільнот на додачу).

Що зробила Угорщина у відповідь? Образилася. Уряд заявив, що звіт Transparency International – повна нісенітниця. Інспірована ні ким іншим, як американським фінансистом Джорджем Соросом – етнічним угорцем та творцем фонду Action for Democracy і за сумісництвом особистим ворогом нинішнього прем'єр-міністра Угорщини Орбана.

Заспокоївшись, угорський кабмін пообіцяв Єврокомісії створити найближчим часом незалежний орган для боротьби з корупцією та вивчення системи оцінок державних закупівель. Робоча назва цього органу – Управління із забезпечення непідкупності. У відповідь Брюссель обіцяв виділити чудовим угорцям допомогу у розмірі 5,8 млрд євро з фондів Євросоюзу як безоплатну фінансову допомогу та пільгові кредити.

Казахстан

Все правове поле антикорупційного законодавства Казахстану без прогалин: тут тобі і закони, і укази, і програми президентської партії, і антикорупційні програми, і ратифікація конвенції ООН проти корупції... Кілька років тому у новому Кримінальному кодексі Казахстану розширили перелік корупційних злочинів та посилили за них відповідальність - позбавлення волі до 15 років або штраф у розмірі до 80-кратної суми хабара з обов'язковою конфіскацією майна та довічним позбавленням права обіймати певні посади.

Киргизія

Тут зосередилися на політичній та системній корупції, ухваливши десятки законів. Також внесли зміни до Кримінального кодексу, за якими до злочинів за статтями «Корупція» та «Зловживання посадовим становищем» не застосовується термін давності.

Антикорупційні зміни побачив і закон «Про держзакупівлі». У ньому прописали заборону на участь у тендерах, що фінансуються за рахунок державних коштів, постачальників чи підрядників, засновниками та учасниками яких виступають держслужбовці, політики, співробітники органів прокуратури та інших правоохоронних органів, а також їхні близькі родичі.

Теги за темою
Корупція
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Життя за трьома замками: 4 знаки зодіаку, у яких багато таємниць
GlavRed
2025-01-25T00:27:47Z
Ідеальний снек на вихідні: ліниві сосиски в тісті, які не треба випікати
24tv
2025-01-24T21:57:08Z
Старі капронові колготки – скарб: як їх використовувати в побуті
24tv
2025-01-24T21:42:22Z
Бонні Блу переспала з понад 1000 чоловіків: ChatGPT підрахував, чи це дійсно можливо
24tv
2025-01-24T21:36:11Z
Елементарно і бездоганно: канапе з яйцем і сьомгою на закуску або для легкої вечері
24tv
2025-01-24T20:36:54Z
Тримайте вдома ці 7 рослин: вони притягують удачу та достаток
24tv
2025-01-24T20:30:54Z
Беремо яблука і готуємо найпростіший десерт: ви впораєтесь з ним за 15 хвилин
Telegraf
2025-01-24T20:30:36Z
Це роблять всі: помилки, які допускає кожен, коли стелить килимове покриття на сходах
24tv
2025-01-24T20:21:18Z
Скільки часу зберігати готові макарони в холодильнику: про це знають одиниці
24tv
2025-01-24T20:00:39Z
Притягнете до себе негатив: що не можна робити 25 січня - прикмети
GlavRed
2025-01-25T00:27:25Z
Військові вже придбали в застосунку «Армія+» понад 4 тисячі залізничних квитків
УкраинФорм
2025-01-24T23:16:21Z
Ветеран 8 місяців чекав на підйомник у під'їзді: міськрада не давала дозвіл на встановлення
24tv
2025-01-24T22:57:19Z
Обмежено придатним продовжать термін для перепроходження ВЛК – Верещук
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T22:48:47Z
На Курщині ЗСУ проводять тактичні контрнаступальні дії, плани Росії порушені – Центр при РНБО
Лига
2025-01-24T22:27:53Z
Церковне свято 25 січня: чому цього дня не можна ділитися своїми майбутніми планами
Telegraf
2025-01-24T22:21:31Z
25 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T22:18:09Z
Штат суспільного мовника Фінляндії Yle скоротять на 309 людей
InternetUA
2025-01-24T22:01:30Z
Кім розповів, хто власник телеграм-каналу "Миколаївський Ваньок"
24tv
2025-01-24T21:42:53Z
Не відпускатимуть до кінця: 4 найкращі мінісеріали, які можна подивитися за ніч
24tv
2025-01-24T21:48:55Z
3 останні українські комедії, які можна подивитися на Netflix на вихідних
24tv
2025-01-24T20:15:13Z
Тренд тіктоку зазвучав польською: Влад Дарвін представив нову версію хіта "Три сестри"
24tv
2025-01-24T19:54:10Z
«Скоро 35»: Надя Дорофєєва показала обличчя без макіяжу
Вива
2025-01-24T19:30:08Z
Комусь можуть підказати, – учасниця "Холостяка" чесно відповіла, чи є сценарій на шоу
24tv
2025-01-24T19:09:23Z
Дружина Монатіка вперше показала фото третьої вагітності, яку тривалий час приховувала
TSN
2025-01-24T19:00:28Z
Гендиректор Apple знявся у промо до серіалу «Розрив» / Severance — його мозок теж «розщепили»
ITC
2025-01-24T18:39:59Z
Єдина дочка, онук та три пасинки: як виглядають спадкоємці легенди радянського кіно Рязанова і чим займаються
Telegraf
2025-01-24T18:36:50Z
Акцент на ноги і соковиті кольори: як створювався образ Лесі Нікітюк у новому фільмі
Вива
2025-01-24T18:36:22Z
Як не стати жертвою шахраїв у Telegram: важливі кроки для захисту
Политека
2025-01-24T23:30:21Z
Зовсім не фантастика. У США створили систему, яка дає змогу паралізованим людям керувати дронами
InternetUA
2025-01-24T22:12:52Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 січня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T21:27:54Z
У США збудують бункер для мільярдерів за 300 мільйонів доларів
24tv
2025-01-24T20:45:40Z
Samsung Galaxy S25 Edge і iPhone 17 Air: чого очікувати від майбутніх ультратонких смартфонів
InternetUA
2025-01-24T20:18:41Z
На застосунок «Тривога!» очікують зміни. Інтерв’ю з розробником Степаном Танасійчуком
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T19:03:18Z
Вчені кажуть, що зрозуміли звідки взялися динозаври
Portaltele
2025-01-24T18:48:50Z
Користувачі скаржаться на сповільнення iPhone з iOS 18 — компанія отримала офіційний запит від держави та має відповісти
ITC
2025-01-24T18:40:08Z
Аналог бойлера нагріває більше води та суттєво економить гроші: чим саме
24tv
2025-01-24T18:39:05Z
Зеленський відреагував на протестні виступи у Братиславі
УкраинФорм
2025-01-25T00:21:25Z
Включаючи Україну та Тайвань: Держдеп США призупинив програми іноземної допомоги на 90 днів
Хвиля
2025-01-25T00:06:00Z
Портрет російського окупанта. Цікаві дані BBC
ГЛАВКОМ NET
2025-01-25T00:00:50Z
У ДБР не виключають допит Сирського та Синєгубова у справі про прорив кордону на Харківщині
Мій Харків
2025-01-24T23:46:25Z
Указ Держдепу не стосується допомоги Україні, – джерела ЗМІ у Пентагоні
24tv
2025-01-24T23:42:23Z
Келлог придумав, як посадити Путіна за стіл переговорів
GlavRed
2025-01-24T23:27:23Z
Росія зазнала провалу в досягненні воєнних цілей в Україні - ЗМІ
Хвиля
2025-01-24T23:12:06Z
Reuters: USAID призупинить усі програми в Україні
Хвиля
2025-01-24T23:09:39Z
Війна, день 1066. Державний департамент США має намір призупинити іноземну допомогу на 90 днів, — Politico
Football.ua
2025-01-24T23:00:48Z
Азійські НПЗ скорочують виробництво через значні витрати на нафту
Хвиля
2025-01-25T00:12:24Z
Aкції Apple рекордно впали за останні 17 років - Bloomberg
InternetUA
2025-01-25T00:01:35Z
У діяльності Нацакадемії аграрних наук виявлено порушень на суму понад ₴1 млрд
Украина Криминальная
2025-01-24T23:45:49Z
Розкриття банківської таємниці: експерт розповів, як це може зашкодити економіці та українцям
Политека
2025-01-24T21:27:35Z
Витрати користувачів на мобільні ШІ-застосунки зросли на 200%
Хвиля
2025-01-24T21:06:27Z
Найнижчі зарплати в Україні: в яких регіонах та галузях платять найменше
Политека
2025-01-24T21:00:57Z
Ніцца оголосила обмеження на круїзні лайнери
Европейская правда
2025-01-24T20:28:45Z
В Україні знову дорожчає морква: на скільки зросли ціни за два тижні
Политека
2025-01-24T20:24:40Z
Американські танкери із СПГ пливуть до Європи через низький рівень газу у сховищах – FT
iPress
2025-01-24T19:57:33Z
Моторошна ДТП на Вінниччині: загинула мати з трирічним сином
TSN
2025-01-25T00:18:14Z
На Прикарпатті поліція розслідує жорстоке побиття двох дівчат: подробиці
TSN
2025-01-25T00:09:30Z
У Києві ліквідували канал незаконної легалізації іноземців шляхом укладення фіктивних шлюбів
УкраинФорм
2025-01-24T23:57:10Z
Прикордонники у пункті пропуску «Краківець» завадили контрабанді техніки на ₴2 мільйони
УкраинФорм
2025-01-24T23:39:34Z
На Рівненщині внаслідок пожежі у будинку загинули двоє малолітніх дітей
Украина Криминальная
2025-01-24T22:57:06Z
Збагатився на 12 мільйонів: затримали експрацівника Львівської митниці, який торік уже попався на хабарі
УкраинФорм
2025-01-24T22:33:20Z
₴40 тис. за запис «обмежено придатний» у медичній картці – лікаря позаштатної ВЛК тримуть під вартою
Украина Криминальная
2025-01-24T22:06:07Z
Чоловік категорично відмовився отримувати повістку та побив знайомого: все закінчилось несподівано
TSN
2025-01-24T21:51:26Z
Інфлюенсерка Анна Жук загинула у ДТП на Полтавщині: як відреагували блогери
Фокус
2025-01-24T21:51:00Z
Манчестер Юнайтед і Челсі обговорювали можливість обміну Гарначо на Нкунку
Football.ua
2025-01-24T23:00:35Z
Наполі — Ювентус: прогноз букмекерів на матч Серії А
Football.ua
2025-01-24T22:42:39Z
Пізній гол Янузая врятував Лас-Пальмас від поразки Осасуні
Football.ua
2025-01-24T22:09:14Z
Дубль Адамса приніс Торіно перемогу над Кальярі
Football.ua
2025-01-24T21:45:02Z
Анульовано всі результати: російського "вітязя" знову відсторонили за допінг
24tv
2025-01-24T21:42:09Z
Вольфсбург і Гольштайн не виявили сильнішого в результативному поєдинку
Football.ua
2025-01-24T21:30:25Z
ЛНЗ придбав у Кривбасу Драмбаєва
Football.ua
2025-01-24T21:01:45Z
Капітан Манчестер Сіті підписав контракт з Міланом: що відомо
24tv
2025-01-24T20:45:42Z
Захисник Полісся Смоляков може перебратися до МЛС
Football.ua
2025-01-24T20:36:51Z
Окупанти просунулись поблизу чотирьох сіл – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T23:42:02Z
На фронті 190 бойових зіткнень, ворог не полишає спроб прорвати оборону на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-24T23:12:44Z
У передмісті Києва пролунали вибухи, столичний регіон атакують "шахеди"
ZN UA
2025-01-24T23:09:29Z
Росія продовжує терор "Шахедами": де атакують ворожі БпЛА
24tv
2025-01-24T23:09:14Z
У Києві змінять голів районних адміністрацій ‒ Ткаченко
ZN UA
2025-01-24T22:51:13Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T22:12:11Z
На Прикарпатті повідомили підозру адміністратору Телеграм-каналу для ухилянтів
УкраинФорм
2025-01-24T22:03:00Z
Херсону загрожує масований обстріл – ОВА
1News
2025-01-24T21:48:58Z
Палата депутатів Люксембургу засудила порушення Росією прав кримських татар
Детектор М
2025-01-24T21:48:16Z
Ці продукти не треба мити перед приготуванням: повний список
24tv
2025-01-24T22:18:02Z
Підвищена або знижена кислотність у шлунку: чому виникає та як лікувати
24tv
2025-01-24T20:15:17Z
У МОЗ стурбовані кількістю охочих вступати до медичних вишів
24tv
2025-01-24T19:30:33Z
5 принципів здорового харчування, які має знати кожен
24tv
2025-01-24T19:06:24Z
2 найнебезпечніші дні, про які варто знати: місячний календар на лютий
24tv
2025-01-24T18:24:12Z
Наскільки років продовжує життя хороша освіта
24tv
2025-01-24T17:45:58Z
Що зробити, щоб молоко довше зберігалося: одна проста дія для подовження його терміну придатності
TSN
2025-01-24T17:21:00Z
На Вінниччині зафіксовано грип, який спричинив пандемію у 2009 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T17:15:48Z
Спалах кору у прикордонних регіонах
360ua.news
2025-01-24T17:00:29Z
"Намальовані" кілометри: експерт показав, як перевірити реальний запас ходу електромобіля
Хвиля
2025-01-24T20:24:41Z
Попит перевершив очікування: новий кросовер Peugeot активно розкуповують
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T18:42:49Z
Компанія Rheinmetall поставить Бундесверу 568 вантажівок на 330 млн. євро
AutoCentre
2025-01-24T18:22:07Z
Розкішний електрокросовер від Hyundai перетворили на всюдихід для найсуворіших зим
Фокус
2025-01-24T17:15:17Z
Mercedes-Benz Zetros в Україні перетворили на дорожню комбіновану машину
AutoCentre
2025-01-24T16:03:55Z
Власники Tesla готові продати свої електрокари через дії Ілона Маска, — опитування
Фокус
2025-01-24T15:51:18Z
В Україні з'явився доступний седан з великим багажником
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T15:21:48Z
Українцям приготували зміни в реєстрації авто: чого чекати від нових правил
Знай
2025-01-24T14:51:43Z
Як не заснути за кермом: ключові рекомендації для водіїв, які вирушають в нічні поїздки
ТСН
2025-01-24T14:51:35Z