MY.UAНовини
Чому побилися мери Тростянця та Охтирки
Чому побилися мери Тростянця та Охтирки

Чому побилися мери Тростянця та Охтирки

Чому побилися мери Тростянця та Охтирки,

або Про проблеми інфраструктурної реформи МОЗ

Українці — народ гарячий. Ми це бачимо щодня по перманентних «срачах» «за ідею» в соцмережах, які, буває, переносяться й у фізичний простір. Так, у Сумській області досі згадують про те, як місяць тому побилися охтирський і тростянецький мери. Кажуть, у Тростянця з Охтиркою — старі рахунки. Цього разу сумнозвісною Кайдашевою «грушею» стала кластерна лікарня. Мери не змогли домовитися, у кого із них у місті вона розташовуватиметься.

Ще на початку липня 2022-го Міністерство охорони здоров’я повідомило про старт інфраструктурної реформи. Тоді було прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги». 28 лютого 2023 року з’явилася постанова Кабміну №174 «Порядок функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їх меж».

Плани щодо спроможної мережі медзакладів та розвитку госпітальних округів обласні та міські держадміністрації мали подати на погодження в МОЗ до 1 травня 2023 року. Однак, як видно, проблеми ще на етапі їхнього складання з’явилися далеко не тільки у охтирського і тростянецького мерів.

Про те, що інфраструктурна реформа мала б означати для пацієнтів; як це відбувається зараз; що робити з «грушами» і як, врешті, добитися, щоб українці в результаті впровадження реформи виграли, а не постраждали, ZN.UA розмовляло із співзасновником Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павлом Ковтонюком.

 

Павле Анатолійовичу, переважна більшість наших співгромадян погано або зовсім не розуміє, що це означає і якими будуть наслідки для них. Що для пацієнта, за ідеєю, мав би означати інфраструктурний етап медреформи? І чому б це мало бути добре?

— Сьогодні пацієнт не може бути впевнений, що в лікарні, куди його доставлять в якійсь серйозній ситуації або куди він сам прийде, він зможе отримати якісну допомогу за якимись нормальними стандартами, а не постраждає при цьому. І люди шукають фахівців по знайомству.

Так відбувається тому, що в Україні історично лікарень набагато більше, ніж компетентних лікарів, які мають обладнання і команду, щоб надати людині допомогу. Тобто ресурсу, аби забезпечити всі наявні лікарні якісними умовами для надання допомоги, немає. Це проблема не останніх років і навіть не 30 років незалежності. Таку систему було збудовано за СРСР.

Тому ще з 1991 року, коли ми це все успадкували, на порядку денному було щось зробити з нашою мережею лікарень. Або забезпечити їх усі купою лікарів, обладнання і ліків, або зменшити їхню кількість. Але в першому варіанті медичні послуги кращими все одно не стануть, оскільки в лікарів просто не буде достатньо пацієнтів (з 1991 року населення України зменшилося майже вдвічі), а отже, і нормальної практики для отримання необхідного досвіду. Через це часто буває, що людина потрапляє в лікарню, і там відбувається щось жахливе. У мене все життя наповнене ситуаціями, коли доводиться рятувати людину з якоїсь лікарні, де і полікувати її не можуть, і нікуди не направляють. Вона просто лежить і вмирає.

Тож скорочення лікарень було на порядку денному завжди. Але оскільки ця тема політично дуже дражлива, до неї майже ніколи не підступалися, даючи ситуації котитись якось органічно. Кількість лікарняних ліжок із часом поступово скорочувалась, але не сильно. Бо в багатьох місцях ці ліжка просто не були потрібні. Кількість лікарень у нас майже не скорочувалася. Тобто всі лікарні, набудовані в СРСР на 52 мільйони населення (яких і тоді було забагато), залишилися на 37 мільйонів чоловік на 24 лютого 2022 року. А зараз людей у нас 30–31 мільйон, і років за 15 буде ще менше. Тому що далі цю проблему відкладають, то радикальнішим і менш популярним буде її вирішення.

Перший, так би мовити, підхід до снаряда стався якраз за часів нашої команди. Тоді ми робили таку річ, як госпітальні округи. Це було спробою упорядкувати лікарні, сконцентрувати обладнання і фахівців в опорних лікарнях, які ми тоді називали «лікарнями інтенсивного лікування». Слабші лікарні, які стали б донорами фахівців для більшої лікарні, мали бути перепрофільовані в щось більш амбулаторне, що не потребувало би серйозних технологій і вузьких фахівців. Однак наша ініціатива була неуспішною. Хоча задумка була правильною, при її реалізації ми зіштовхнулися з низкою проблем, які підважили цю реформу, і вона не вдалася.

Нинішні закон і постанова де-факто є повторенням тієї нашої практики. Тільки з деякими нюансами і змінами назв. Тепер «лікарня інтенсивного лікування» називається «кластерною» або «загальною». Але суть від цього не змінюється. Ідея та сама — концентрація технологій і фахівців у більших лікарнях, які матимуть великий потік пацієнтів. А потім відбудова маршруту, щоб пацієнтів одразу везли туди.

І от я прогнозую: з цією ініціативою будуть такі самі проблеми, як були з госпітальними округами. Не впроваджувати цієї частини реформи на нинішньому етапі вже неможливо. Але підхід, який зараз обрав уряд, неперспективний. І перші кроки це вже показують.

Так, обласні, міські державні (військові) адміністрації мали розробити та подати для погодження МОЗ (протягом двох місяців) спроможну мережу закладів охорони здоров’я і плани розвитку госпітальних округів до 1 травня 2023 року. І проблеми почалися вже на етапі розробки. Мери Охтирки і Тростянця побилися під час наради. У Запорізькій області взагалі відбувається невідомо що. Там ліквідували департамент охорони здоров’я, і замість впровадження реформи тривають судові спори. Скандали більшої чи меншої інтенсивності відбуваються в усіх областях. Чому? Що пішло не так?

— Я назву кілька проблем із цими законом і постановою, які треба вирішити. Інакше уряд знову потрапить у пастку невдач, і ідея реформування мережі лікарень ставатиме дедалі більш токсичною.

Перша проблема — постанова дуже консервативна. Вимоги до загальних кластерних і надкластерних лікарень такі скромні, що фактично для пацієнта це нічого не змінить. Наприклад, загальна має обслуговувати 50 тисяч населення, кластерна — 120–150 тисяч, надкластерна (область) — один мільйон чоловік.

Норми СРСР були майже ідентичними і навіть більшими. Районна лікарня (еквівалент «загальної» в нашій постанові) створювалася на 50 тисяч людей. «Загальна міська» (еквівалент «кластерної») — на 200 тисяч. «Обласна» — приблизно на два мільйони.

Тобто де-факто ми залишаємося при совкових, дуже застарілих нормах охоплення. У європейській практиці заклад, що обслуговує менш як 300 тисяч населення, — це вже не лікарня, бо не має достатнього потоку пацієнтів. Якісь складні випадки лікарі районних лікарень можуть побачити раз на рік. Я зараз читаю книжку лікаря Івана Черненка «Сміх у кінці тунелю». Він дуже яскраво описує ситуації, коли в їхній районній лікарні в Одеській області траплялися випадки з ускладненнями. Це викликало паніку, бо лікарі такого ніколи не бачили.

Друга проблема. У повоєнний період, коли у нас буде цивілізаційний запит на зміни (адже Україна вже прийняла остаточне рішення, що ми — частина Європейського Союзу в якійсь перспективі), ми маємо активно інтегруватися в західне суспільство. А робити це з лікарнями, які у нас є, хоч би як ми переставляли їх місцями, не має сенсу. Навіть найкраще, що в нас є, безнадійно застаріло. Більшість лікарень збудовано у 1960–1980 роках.

Реальний порядок денний щодо мережі лікарень в Україні — це її модернізація. І інфраструктурний етап реформи, мені здається, має бути про це. Поступово, це розтягнеться на 10–20 років, але мережа має бути сучасною не просто сьогодні, а й через 10–15 років.

І найкращий час для таких змін і більш сміливих планів — повоєнний. В Україну прийдуть інвестиції. До неї буде прикуто увагу світу, її активно інтегруватимуть в Європу.

А запропонований закон і постанова фактично впорядковують те, що є. Зробити кластерну лікарню на базі певної міської — деяке покращення. Але це та сама стара лікарня, в якій просто архітектурно вже не можна зробити щось якісне і сучасне, бо вона створена в іншу епоху, з іншими технологіями.

Третя проблема — та, яку ви описали. Та сама, з якою свого часу зіштовхнулися ми і на якій обпеклися. Це проблема власності. Коли укрупнюєш медичний заклад, то він має знаходитись в якійсь громаді. В якій, якщо є кілька претендентів? Адже в цей кластерний заклад вкладатимуть гроші, концентруватимуть лікарів, обладнання.

І починається «Кайдашева сім’я», бійки на засіданнях ради в Тростянці і Охтирці. Я недавно був і там, і там. В Тростянці лікарню сильно розбомбили. Охтирку як місто розбомбили, а лікарню — ні. У чому там проблема? Географічно Охтирка для лікарні розташована в кращому місці. А в Тростянці, який розміщується осторонь великих шляхів, значно краща лікарня, тому що мер багато років вкладає в неї. І що робити?

Громади починають між собою воювати. Свого часу ми теж через це пройшли. Держава не повинна бути суддею, кого обрати. Це ні до чого хорошого не призведе, просто зробить реформу токсичною. Її ворогом стане все місцеве самоврядування. А в маленьких містечках місцеве самоврядування і лікарські колективи мають дуже тісний контакт. Це означає, що ворогами реформи стануть лікарі. А отже, і пацієнти. Тобто це шлях у нікуди.

Мені здається, потрібне якесь третє рішення. І, на мою думку, воно полягає в будівництві нових лікарень під інвестиції, в яких буде інша структура власності — колегіальна та колективна. Вони не належатимуть конкретній громаді. Ними керуватиме наглядова рада, куди входять громади, які така лікарня обслуговує, і не тільки вони. Ще можуть бути пацієнтські організації, уряд та інші. Таким чином вона буде спільною. Це — корпоративне управління новими лікарнями.

Але плани вже подано...

— Щоб побудувати лікарню, потрібно 10–15 років. Це аналіз, проєкт, підрядник, пошук управлінців, пошук кадрів і їхнє навчання. В сучасній лікарні із сучасними процесами всередині, дизайном, іншими потоками пацієнтів, технологіями мають бути люди, які вміють користуватись і управляти цим. А їх дуже мало в Україні. Тому це тривалий процес. Але що раніше почнемо, то раніше закінчимо.

Я вважаю, що у цих закону і постанови немає перспектив. Максимум, що може вийти, — дещо переструктурують мережу ціною величезних втрат. Але результат не буде того вартий.

Четверта проблема. Проєкт вирішує меншу частину проблематики, — з укрупненням лікарень поза містами. Але найбільша кількість зайвих лікарень і лікарняних ліжок в Україні якраз у великих містах, наприклад у Києві, Харкові, Львові...

Як скоротити мережу в містах, на це питання закон відповіді не дає взагалі. Львів фактично робить це сам, створивши два територіальні медичні об’єднання — дві опорні лікарні на місто замість десятка тільки міських. Але там ще є купа обласних закладів, якісь відомчі і приватні лікарні. При тому, що двох на таке місто, як Львів, цілком достатньо. У Києві ж (де на місто близько двох десятків загальних міських лікарень), якщо брати стандарт на 400 тисяч населення, достатньо десяти.

А у Харкові лікарень іще більше. Там вони зараз скорочуються в природний спосіб, тому що сильно зменшилася кількість населення.

І як це об’єднувати? Закон це питання ігнорує.

Мають бути госпітальні округи…

— Це будуть міські округи, якщо вже вживати слово «округи». Або зони охоплення. Є різні терміни, які означають одне й те саме.

При поділі на які, як згадує постанова, мають бути враховані чотири показники. Ми вже згадали межі адміністративно-територіальних одиниць. Далі — географічні особливості та стан автомобільних доріг.

— Так. Наприклад, щоб не возити в Києві пацієнтів через річку Дніпро, не пхатися в центр. У сучасному місті все будується по об’їзних шляхах, тобто «швидка допомога» їздить навколо міста, а не через центр.

Один із показників — мають бути враховані оптимальні клінічні маршрути пацієнтів.

— Як я вже сказав, є більш чіткі критерії кластеризації поза містами. Там усе базується на нових районах. Загальне правило: кластерна лікарня розташовується в центрі нового району. Більш-менш чіткий і зрозумілий усім підхід і відповідно клінічний маршрут — людину везуть не в найближчу лікарню, а одразу в район.

А от коли ми беремо велике місто, то чіткості немає саме з клінічним маршрутом, тому що там великі заклади можуть дублювати один одного. Наприклад, кардіологічний центр і сильна лікарня з хорошим кардіологічним відділенням. Куди везти людину з інфарктом? Рішення приймають по ситуації.

Крім того, треба розуміти, що великі міста — це агломерації. Тобто реальна зона охоплення їхніх медичних закладів більша, ніж межі міста. Все приміське населення, яке може доїжджати до великого міста, їхатиме туди, бо там краще за визначенням. Але цього теж немає в законі, і це створює велику нечіткість, яка буде ще однією проблемою.

Також мають бути враховані поточні і прогнозовані демографічні показники.

— Так, демографія й епідеміологія, тобто який є профіль захворюваності. Коли ми говоримо про планування мережі, то передусім ідеться про загальні багатопрофільні лікарні, які є основним місцем лікування більшості стандартних для регіону захворювань (з погляду епідеміології). Але при цьому має значення кількість населення, про це ми вже згадували.

Щодо демографічних показників давайте поговоримо більш детально. Наразі немає статистики ані щодо кількості наявного населення, ані щодо кількості медперсоналу в тому чи іншому регіоні. Наприклад у Запоріжжя переїхали майже всі заклади з окупованої території (а це 80%). Зараз там надлишок закладів і лікарів. Це питання не вирішується, і щодо цього немає жодної політики. Тобто за фактом інформація щодо географічного розташування закладів і медперсоналу відсутня. Як і щодо стану обладнання. Це так?

— Так. Але я не можу сказати, що це проблема, яку потрібно розв’язувати негайно. Поки ситуація не стабілізувалася, ми не можемо зафіксувати це в якомусь регіоні.

Однак це один із показників, на який треба спиратися при розподілі.

— Правильно. Ви назвали п’яту причину, чому реформа з кластерами недоречна і невчасна, — ми не знаємо географічного розташування населення. На сьогодні внутрішня міграція в Україні величезна. Ми навіть не уявляємо, якими будуть ці географія і демографічний розподіл, коли ситуація стабілізується. Наприклад, як буде заселено території після деокупації. Тому я не вважаю проблемою неприйняття цих рішень зараз. Конкретних, детальних, на операційному рівні. Розподіл населення по територіях ми будемо знати тільки після закінчення бойових дій і стабілізації ситуації.

Вести розмову про нову мережу спроможних лікарень, мабуть, мала б Національна служба здоров’я України, бо це її мережа.

— Так, НСЗУ повинна була б придумати і сказати, яку вона хоче мережу. Бо це єдина організація, яка все знає, у неї є найбільше даних. Але на сьогодні вона цього не робить, тому що не має спроможності.

Служба деградує з величезною швидкістю. За останні два роки майже наполовину впало фінансування НСЗУ. Цього року в абсолютних цифрах воно менше, ніж було на момент її створення, коли там працювало десяток людей.

НСЗУ якось підтримує базову поточну роботу, але керівництво не мислить у категоріях стратегічних закупівель. Служба втратила свою основну функцію.

І в перспективі повоєнного відновлення мене це турбує набагато більше, ніж конкретні речі, які потрапляють у новини і перебувають у мейнстримному обговоренні.

Тоді давайте про те, що робити. Наскільки можливий інфраструктурний етап медреформи в таких умовах? І що робити, аби хороша по суті ідея втілилася в життя, і пацієнт при цьому виграв, а не постраждав іще більше?

— Я вважаю, що потрібна об’єднавча ідея, а не така, що спричинятиме конфлікти. А об’єднавча ідея — це модернізація лікарень шляхом побудови нових або, в дуже одиничних випадках, модернізація старих. Час для цього ідеальний.

І під цю ідею потрібно починати дискусію — і про демографію, і про маршрути, і про те, куди кого об’єднувати. Це величезна робота, яка мобілізує і об’єднає медичну спільноту, суспільство і стане частиною нашої інтеграції в ЄС.

Я правильно розумію: треба відкинути те, що зараз оголосили, і розпочати обговорювати зовсім іншу концепцію?

— Ви правильно розумієте. Можуть бути якісь попередні кроки. Об’єднувати певні заклади, формувати команди фахівців, концентрувати обладнання, вчити управлінців треба вже зараз. Коли ми говоримо про загальне населення і загальні тенденції, то тут ми можемо вже багато чого сказати. Різні фахівці, у тому числі і наша команда, роблять свої розрахунки, і більшість із них збігаються. Є оцінки певних загальних тенденцій. Не можна чекати кінця війни. Потрібно розробляти плани. Вони мають бути готові на день закінчення війни чи бойових дій.

Крім того, зараз ми починаємо велику освітню програму — магістратуру для керівників у Києво-Могилянській академії. Зараз, під час війни. Щоб, коли настане час, вона вже була. Те саме стосується і лікарень. Щоб, коли закінчаться бойові дії, прийдуть інвестори і попросять інвестиційні проєкти, вони в нас вже були. Цим і треба зараз займатися.

І дуже важливо підготуватися до повоєнної інтеграції в Захід шляхом посилення наших державних інституцій. Нам потрібна сильна держава. Слабка не зможе інтегруватися в Євросоюз, не буде спроможною зробити всі необхідні зміни, і ми знову опинимося відсталою країною на цивілізаційній околиці.

Закапсульованість системи і перехід із розвитку в стадію просто підтримування якихось операційних процесів є великою проблемою. І він спостерігається абсолютно в усіх сферах — від eHealth до первинки, до апарату НСЗУ і моніторингу, який майже відсутній. Тому у нас багато зловживань, які ми так радо обговорюємо.

Зараз ми голосно говоримо про важливість реабілітації, про психічне здоров’я. Але у мене запитання: ми ж розуміємо, що для цього мають бути сформовані цілі системи? Що має йтися не про окремий реабілітаційний центр, а про багаторівневу систему реабілітації, яка починається, якщо говоримо про військових, з госпіталя, куди їх привіз медевак. Там, де військовому зробили операцію. Одразу. Тільки так у реабілітації можна досягнути найбільших результатів. Ми займаємося не цим, а реабілітаційним центром, бо це красиво, будується щось. Але після реабілітаційного центру людина потрапляє в громаду, де вона має продовжувати реабілітацію тривалий час. Там мають бути умови. А їх там немає, і інфраструктури — теж.

Така сама проблема з психічним здоров’ям. І ці ризики для нашого повоєнного успіху набагато більші, ніж скандали, які потрапляють у новини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
2025-02-22T09:03:09Z
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
90% людей ошибается: сколько минут можно держать чайный пакетик в чашке
TSN
2025-02-22T09:33:00Z
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-22T08:51:33Z
Практика «Путь героя»: 7 вопросов, которые помогут найти смысл жизни
Marie Claire
2025-02-22T08:00:51Z
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
2025-02-22T06:51:09Z
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
2025-02-21T19:00:47Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T08:51:50Z
ВМС Германии сорвали попытку загрязнения водоснабжения на фрегате "Гессен": подробности инцидента
TSN
2025-02-22T07:51:05Z
В российском Ростове вспыхнул мощный пожар
Корреспондент
2025-02-22T07:39:45Z
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
2025-02-22T01:45:40Z
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
2025-02-21T23:51:21Z
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
2025-02-21T20:03:04Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Гвоздик оценил шансы Бетербиева и Бивола в реванше
Корреспондент
2025-02-22T10:24:57Z
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
2025-02-22T09:24:41Z
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-22T08:31:21Z
Уоррен назвал потенциальных соперников Дюбуа после срыва боя с Паркером
Корреспондент
2025-02-22T08:24:08Z
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
2025-02-22T07:18:24Z
Багатскис оценил поражение Украины в отборе на Евробаскет
Корреспондент
2025-02-22T06:12:39Z
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2025-02-21T22:10:06Z
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
2025-02-21T18:18:28Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
2025-02-22T09:37:33Z
В Украину скоро придет потепление: синоптик рассказала, когда закончатся морозы
Фокус
2025-02-22T09:30:35Z
Киев попал в топ-30 самых загрязненных городов мира
Комсомольская правда
2025-02-22T08:48:05Z
452 рассвета в плену. История защитника Мариуполя, прошедшего российские застенки
Лига
2025-02-22T08:00:25Z
Проседание фронта продолжается: в США рассказали, куда прорвались оккупанты
Comments UA
2025-02-22T06:30:13Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 22 февраля в Украине
UAToday
2025-02-22T06:12:43Z
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
2025-02-22T05:06:14Z
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
2025-02-22T04:51:13Z
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
2025-02-22T04:03:35Z
5 лучших драматических мини-сериалов Netflix, которые можно посмотреть прямо сейчас
Фокус
2025-02-22T10:15:37Z
Скандал в Европе: почему Италия требует дисквалификации представителя Эстонии с Евровидения
Comments UA
2025-02-22T10:15:22Z
Денис Родькин и Элеонора Севенард: 10 фото звезд балета, которые доказывают, что между ними настоящая любовь
Marie Claire
2025-02-22T10:09:24Z
Звезда "Лиги смеха" Настя Ткаченко шокировала исчезновением жениха после предложения: "Он испугался"
TSN
2025-02-22T09:06:21Z
Core недели: расстегиваем куртку снизу, как Кайли Дженнер
Marie Claire
2025-02-22T09:00:09Z
Могилевская перенесла операцию: "Была в стрессе"
TSN
2025-02-22T08:06:33Z
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
2025-02-22T05:51:45Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
2025-02-21T19:33:57Z
Получение загранпаспорта за пределами Украины: можно ли это сделать без военного билета
ZN UA
2025-02-22T10:00:08Z
Масляна-2025: ритуалы обряды, которые помогут узнать будущее и притянуть богатство и удачу
Знай
2025-02-22T09:51:37Z
Отсрочка от мобилизации с 1 марта: кто имеет право
Политека
2025-02-22T09:30:49Z
Пенсионный фонд уменьшает выплаты без ведома людей
Знай
2025-02-22T09:30:41Z
Россияне запустили по Украине 162 дрона: сколько из них смогло приземлить ПВО
ZN UA
2025-02-22T09:24:44Z
Успешный бизнес: умный пес всего за три дня принес хозяину 27 тысяч долларов
Фокус
2025-02-22T09:00:09Z
Чехия отменит временную защиту для украинцев: стало известно, когда это произойдет
GlavRed
2025-02-22T08:27:42Z
Если завтра выборы: социологи показали, кому больше всего доверяют украинцы
Comments UA
2025-02-22T08:21:05Z
В послевоенном восстановлении Украине важно использовать территориальный капитал громад: почему и как это сделать
ZN UA
2025-02-22T08:16:48Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
UAToday
2025-02-22T09:06:08Z
Как созреть авокадо: простые способы, которые помогут сделать фрукт мягким
TSN
2025-02-22T07:51:29Z
Принимая этот витамин, вы снизите риск образования камней в почках больше, чем на 20%
Comments UA
2025-02-22T07:33:24Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
2025-02-22T05:54:34Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
2025-02-21T22:09:45Z
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
2025-02-21T19:51:22Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
В России остановлена перекачка нефти на два НПЗ - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T10:15:04Z
Для "сладкой" жизни нужно 39 грн: магазины изменили ценники сахара, соли и муки
Знай
2025-02-22T10:12:40Z
Курс валют в Украине 22 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-02-22T09:42:15Z
Денежные переводы через платежные системы: поступления в Украину снова упали
ZN UA
2025-02-22T09:24:40Z
Клиентка ПриватБанка потеряла средства с кредитной карты: "В отделении помочь не смогли"
Политека
2025-02-22T09:03:55Z
Цены пошли вниз: в Украине подешевела капуста
ZN UA
2025-02-22T07:01:49Z
Пенсия в Украине: как изменились выплаты за время полномасштабной войны
Фокус
2025-02-22T07:00:49Z
Как Евросоюз покупает у Лукашенка масло из рапса украденного рашистами с оккупированной части Украины
Украина Криминальная
2025-02-22T06:30:11Z
Крупнейший в мире золотодобытчик увеличил производство на четверть
Корреспондент
2025-02-22T06:12:00Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
США подали проект резолюции ООН по войне - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T10:21:14Z
Мадонна раскритиковала Трампа, назвавшего себя "королем": Если это шутка, то не смешно
Комсомольская правда
2025-02-22T10:18:40Z
Сибига "согласовал дипломатические усилия" с Каллас и главой МИД Франции
Европейская правда
2025-02-22T10:13:10Z
В действиях Трампа и Маска увидели проявления колониализма
Апостроф
2025-02-22T09:51:26Z
ISW назвали стратегию победы Путина в войне против Украины
TSN
2025-02-22T09:45:07Z
В России анонсировали еще одну встречу с США для обсуждения "раздражителей"
Европейская правда
2025-02-22T09:36:40Z
Почему США отворачиваются от Европы и как Украине заключить приемлемое соглашение о недрах
Европейская правда
2025-02-22T09:36:04Z
Джастин Трюдо подтвердил, что Канада в любом случае будет поддерживать Украину
Известия Киев
2025-02-22T09:34:17Z
США могут выйти из трибунала против россии: что известно о позиции Трампа
UAToday
2025-02-22T09:24:53Z