MY.UAНовини
Проєкт «Історія питання»: чи можна скасувати Росію?
Проєкт «Історія питання»: чи можна скасувати Росію?

Проєкт «Історія питання»: чи можна скасувати Росію?

Журналісти ТСН зробили потужний документальний проєкт, який за допомогою історії пояснює сучасні події.

В етері «Єдиного марафону» вийшов проєкт кореспондента ТСН Станіслава Ясинського «Історія питання». Прем’єра документального циклу відбулася на початку весни на каналі «2+2», але національний марафон — то зовсім інше. Він дозволяє охопити велику частку глядачів, які через свій вік і радянську освіту досі вважають, що «брати-слов’яни» раптово збожеволіли, у всьому винен один Путін, російська культура все ж таки велика, а Пушкін — пророк її. 

«Історія питання» пояснює, чому «не раптово», «не збожеволіли» та й не брати взагалі, звісно.  Путін — лише чергова ланка в довгому ланцюжку  керманичів Росії, які намагалися знищити Україну, велич російської культури вигадала пропаганда, а Пушкін — пророк саме її, пропаганди. 

 Станіслав Ясинський

«Наші діди разом перемагали Гітлера. Як так сталося, що ми лишилися людьми, а вони стали рашистами? І до чого тут знання історії?» — звертається Станіслав Ясинський до глядачів на самому початку. Від згадки про дідів і перемоги над Гітлером, щоправда, око сіпається, адже країна-агресорка нівелювала ці поняття. Хоча таке апелювання точно приверне увагу тих,  хто ще має якісь ілюзії про спільне минуле.

Але хибно вважати «Історію питання» лише просвітницьким проєктом для пенсіонерів. Насправді це глибоке й украй цікаве історичне розслідування, що покращить розуміння природи зла навіть у обізнаних із тонкощами російсько-українських стосунків глядачів.

Документальний цикл складається з чотирьох окремих епізодів тривалістю близько 50 хвилин, що пов’язані між собою загальною ідеєю — дослідженням нашої сучасної війни в контексті глобальної історії. Ведучим проєкту є його автор Станіслав Ясинський, а допомагає йому кореспондентка ТСН Вікторія Ковцун.

 Вікторія Ковцун

Для ілюстрації матеріалу автори використовують усі найпопулярніші візуальні прийоми історичної документалки окрім хіба що реконструкції. «Історія питання» — це суміш інтерв’ю експертів, згадок очевидців, архівних відеокадрів, уривків з ігрового кіно, старих фото, картин, мап і натуральних зйомок. Інколи журналісти вплітають у розповідь якісь історичні факти, що не мають принципового значення для головної теми, але точно можуть розважити глядачів. Наприклад, історію полону автора «Дона Кіхота» Мігеля Сервантеса або таємницю зникнення напередодні Нюрнберзького процесу Мартіна Бормана. Як прихильниця принципу «багато знань не буває», таке рішення вітаю, але з драматургією автори трохи перебільшили. Коли  Станіслав Ясинський анонсує  «Моя колега Вікторія Ковцун повернулася з архівів», очікуєш дізнатися щось не дуже очевидне. Натомість журналістка переказує статтю про Сервантеса з Вікіпедії.

Але експерти, що їх залучив проєкт, компенсують будь-які занадто «ліричні» відступи. Відповіді на головні питання команда шукала за допомогою багатьох науковців. Лише в кадрі з’являються півтора десятка істориків, політологів, письменників і мовознавців, а наприкінці фільму автори дякують співробітникам ще такої ж кількості музеїв, культурних і наукових закладів. Отже, кожен висновок журналістів має міцне наукове підґрунтя, й отримувати інформацію з таких джерел — суцільне задоволення.

Перша серія фільму присвячена дослідженню історії військового полону: коли людство вирішило, що скорених ворогів не можна знищувати й чому Москва, всупереч гуманітарному праву, катує та вбиває українських бранців. 

«Зараз вони говорять “спеціальна воєнна операція”. Раніше теж були спеціальні операції, каральні. Коли хтось із чимось не погоджувався, Москва відправляла туди військо. Армія всіх вирізала та знищувала. І так за десятиліття вони примусили непокірні князівства приєднатися. В цих війнах, які йдуть з другої половини 15 століття, може, змінилася форма, але ідеологічна, психологічна складові ті самі: репресіями досягати своїх цілей. Ми бачимо, що для цієї країни людина не має жодної цінності», — каже історик Йонас Вайченоніс.

Отак у ХХІ столітті маємо середньовічну каральну операцію з «примушення до миру» територій, які Росія вважає своїми. Звіряча жорстокість є запланованою складовою цієї терористичної кампанії, яку війною вже важко назвати через порушення Росією всіх правил її ведення. Зокрема й поводження з полоненими.

Скільки саме українців перебуває у полоні, невідомо. Росія, як зазначається у проєкті,  оприлюднила цифру в понад 4,5 тисячі людей, з яких біля тисячі вже повернулися в Україну. Ще 15 тисяч українських військових вважаються зниклими безвісти. Припускають, що частина з них може теж перебувати у полоні. Умови утримання ми не знаємо, але всі бачили наших звільнених бранців: чоловіки втрачають десятки кілограмів ваги. Натомість окупанти повертаються додому здоровими та вгодованими. Ясинський показав в’язницю для російських полонених зі стоматологічним кабінетом і спортивним майданчиком. «Я починаю відчувати лють. Але ми маємо так ставитися до ворогів, бо це ціна цивілізованості», — каже журналіст.

Другий епізод присвячений дослідженню депортації. У вкрай насиченій серії автори встигають розповісти про появу цього явища в історії людства, його мету, найбільш жорстокі хвилі депортацій, що влаштовувала Росія впродовж свого існування, справжню мету депортації кримських татар і ціну, яку заплатив за це рішення Сталіна корінний народ Криму та Україна в цілому. «Якби не депортація, спроби анексії півострова у 2014 році не було б, адже нікому б не спало на думку сказати, що Крим — це російська земля», — вважає дослідник історії Криму Сергій Громенко. На його думку, головною метою Сталіна, за чиїм наказом понад 200 тисяч кримських татар за три дні вигнали зі свого дому, була підготовка плацдарму для запланованої СРСР війни з Туреччиною за контроль над протоками Босфором і Дарданеллами. Сталін хотів «виправити історичну помилку» Російської імперії, яка не змогла підкорити Стамбул. З якихось причин тієї війни не сталося, але мріяти про «виправлення історичних помилок» Росія, як ми бачимо, не припинила. І досі використовує депортацію як інструмент. За різними оцінками, від одного до 2,5 мільйона українців були депортовані з окупованих територій до Росії. Вони не поїхали добровільно, а були насильно вивезені в іншу країну через неможливість перетнути лінію фронту в українській бік. Про це свідчить розповідь жительки Маріуполя Вікторії Білої, яку вивезли в Росію разом із двома дітьми. Їхнє повернення до України більше нагадує шпигунський детектив, ніж реальне життя. Українці, які опинилися в Росії без грошей і підтримки близьких, самостійно повернутися додому, вочевидь, не можуть.

 

Третю серію Станіслав Ясинський присвятив дослідженню денацифікації та декомунізації. Не тих злочинних «цілей СВО», що їх проголосив Путін на початку повномасштабного вторгнення в Україну, а справжньої денацифікації, яку свого часу проходила повоєнна Німеччина, та справжньої декомунізації, що так і не відбулася на пострадянському просторі.

«Існував вузький коридор можливостей, приблизно до 1993 року, коли можна було вмовити Захід і Росію провести міжнародний процес по типу Нюрнберга з засудженням комуністичних злочинів. Але ним не скористалися», — наголошує Сергій Громенко. Через безкарність у Росії з суміші комунізму та нацизму народилася нова ідеологія — рашизм.

Журналісти та експерти проєкту розповіли, як складно насправді відбувалася денацифікація в Німеччині та скільки десятиліть це тривало, коли та як почалася декомунізація України, скільки ще залишилося пам'ятників Леніну на нашій території та чому обов’язково треба нищити будь-які «місця сили» «русского мира» — не лише істуканів «вождю пролетаріату», а й, наприклад, пам’ятники солдату-визволителю та меморіали, де поховані енкаведисти.

Щодо того, чи відбудеться денацифікація, декомунізація та взагалі покарання Росії, то історики не мають у цьому сумнівів. Справа лише в часі. «У випадку Росії світ зараз відкриває сутність. І це буде тривати дуже тяжко. Нормальній людині купа того всього просто на голову не налазить. Ми дивимось — і ми в шоку. Наші західні союзники — в не меншому шоку. Тому це буде надовго. І може бути так, що спочатку буде воєнна перемога, розчленування, денуклеаризація Росії. А потім ще потрібно буде розбиратися з тим, де Росія, а де русифікація підкорених народів», — вважає історикиня Олеся Ісаюк.

 

Остап Українець

Четверту й останню на сьогодні серію проєкту автор назвав «Відміна культури». Мені здається, це найскладніша тема циклу через те, що в українському суспільстві досі залишаються люди, які не бачать зв’язку між російською культурою та російською агресією. Мовляв, Путін і його військова кліка — то одне, а Пушкін і Толстой — зовсім інше. «Культура ж поза політикою. Чи ні?» — питає на початку серії Станіслав Ясинський.

Як і в попередніх епізодах, для пошуків відповіді на це питання автори занурюються в глибину віків і проходять складний шлях від раннього середньовіччя до сучасності. По пунктах вони зупиняються на найболючіших моментах історії української культури, починаючи з крадіжки назви нашої держави, адже ще в 17 столітті в церковній традиції Росією називалася саме Україна, й закінчуючи знищенням українських підручників на окупованих територіях. Між ними, як відомо, була тотальна русифікація, масові репресії українських культурних діячів, знецінення української культури, експансія російського шоубізнесу, зросійщення українського кіно та телебачення. Ну, і Пушкін на кожному кутку.

«Пушкін, як і решта російської культури, — це частина імперського апарату, який повинен культурно нести лише ті цінності, які замовляє влада. Таких “правильних” поетів, письменників, художників і композиторів імперія підніме, зробить відомими, поставить їм пам’ятники. Імперським духом і ненавистю просякнута більшість творів російської культури, яку нам нав’язують як наше власне коріння», — говорить Станіслав  Ясинський.

Але чи варто нині в Україні забороняти російську культуру через її багатовіковий нищівний вплив? Експерти проєкту вважають, що ні. З урахуванням однієї важливої деталі. «Скасувати Росію? Як це можливо — скасувати культуру, навіть для себе самих? Очевидно, що у нас не з’явиться ніяка бандерівська поліція моралі, яка буде ходити по хатах і перевіряти,  а чи не слухаєте ви тут часом “Сплін”. Ми повинні визначити російську культуру як Іншого, інвазійного Іншого, який зайняв ті позиції, які зайняв, у єдиний доступний йому спосіб — витісненням і фізичним знищенням культури української», — наголошує письменник Остап Українець.

Ну, а далі кожен українець може визначитися сам, чи готовий він і далі плекати того Іншого, поки ця «інопланетна» істота не зжере його зсередини.

І наостанок — гарні новини. Перші чотири серії «Історії питання» позначені як перший сезон, а це означає, що далі буде.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
13 января 2025 года: святых Ермила и Стратоника - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-01-12T22:57:52Z
День ангела 13 января: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-01-12T22:21:16Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
В Ровенском театре сыграют спектакль "Энеида" в память погибшего актера, игравшего главного героя
ZN UA
2025-01-12T23:36:27Z
Премьера мультфильма "Шрэк 5" была сдвинута на более поздний срок
GameMag
2025-01-12T21:10:46Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
AfD в своем манифесте отказалась осудить агрессию РФ против Украины
Корреспондент
2025-01-12T23:12:43Z
Байден и Нетаньяху обсудили прекращение огня в секторе Газа – Reuters
ZN UA
2025-01-12T22:42:51Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
В Сумах после атаки БПЛА горел детский центр
Корреспондент
2025-01-12T23:30:30Z
В Полтаве ночью раздался взрыв — СМИ
TSN
2025-01-12T22:36:52Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Враг нанес массированный удар по жилому сектору Сум
TSN
2025-01-12T23:33:32Z
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2025-01-12T23:06:14Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Заговор на удачу: простой способ привлечь успех в свою жизнь
Знай
2025-01-12T21:30:29Z
Как одеться в стиле apres-ski: полный список вещей
Marie Claire
2025-01-12T18:00:14Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Макуана сделал скандальное заявление о Полесье - клуб отреагировал
Корреспондент
2025-01-12T21:34:15Z
Довбик із пенальті вирвав для Роми нічию проти Болоньї
Football.ua
2025-01-12T19:04:08Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинский футболист отдал дебютный голевой пас в матче против шотландского гранда
ZN UA
2025-01-12T18:03:13Z
Манчестер Юнайтед у серії пенальті вибив Арсенал із Кубка Англії
Football.ua
2025-01-12T17:57:43Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Азербайджан не будет прекращать поставки газа в Сербию - Вучич
Корреспондент
2025-01-12T21:30:31Z
Новые цены на сыр, колбасу и хлеб: украинцы не позволят себе даже бутерброд
Знай
2025-01-12T20:12:47Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Начало истории и продолжение саги: Capcom может выпустить ремейк Resident Evil 0 и Resident Evil 9 в 2026 году — инсайдер
GameMag
2025-01-12T21:03:39Z
Издатель Lords of the Fallen пообещал не добавлять DEI-элементы в свои игры — они бьют по продажам
GameMag
2025-01-12T21:03:10Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Отстрел оживших мертвецов в анонсирующем трейлере ремейка The House of the Dead 2 — классика Dreamcast возвращается
GameMag
2025-01-12T20:57:22Z
5 астрологических причин, по которым 2025 год станет трансформационным
Marie Claire
2025-01-12T20:00:06Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Психологи назвали действенные методы борьбы с тревожностью и беспокойством
Comments UA
2025-01-12T22:15:35Z
Почему возникают судороги в ногах и признаком каких болезней они могут быть
Comments UA
2025-01-12T13:51:28Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Специалисты назвали 10 старых автомобилей, которые стоят целое состояние
Фокус
2025-01-12T13:21:17Z
Самый большой кроссовер Volkswagen рассекретили до презентации
Фокус
2025-01-12T10:51:05Z
"Укравтодор", обратите внимание: китайцы научили автомобили перепрыгивать ямы на скорости 120 км/ч
Знай
2025-01-12T08:51:44Z
Как избежать замерзания автомобильных замков зимой: советы, которые ищут все водители
Знай
2025-01-12T06:51:31Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z