MY.UAНовини
«Війна в прямому ефірі». Чи треба суспільству знати про події на фронті все?
«Війна в прямому ефірі». Чи треба суспільству знати про події на фронті все?

«Війна в прямому ефірі». Чи треба суспільству знати про події на фронті все?

«Детектор медіа» розпитав експертів і медійників про баланс між свободою слова та висвітленням бойових дій.

Світлофор обмежень

Після невдалих комунікацій про доступ журналістів додеокупованого Херсона Міноборони спробувало унормувати роботу медіа на війні,«розфарбувавши» прифронтові й фронтові території за рівнем небезпеки в три кольори та заборонивши в’їзд у «червоні» зони. Як стало зрозуміло невдовзі, таке зонування насправдіне організовує роботу, аобмежує її — щоправда, не для всіх. «Червоні» зони виявилися не настільки «червоними» для репортерів телемарафону «Єдині новини», яким дозволили висвітлювати бойові дії на цих територіях. Післяпублічної критики в Офісі президента журналістам обіцяли переглянути такий підхід.

«Так, я вважаю це очевидним обмеженням свободи слова, — каже журналістка "Української правди" Ольга Кириленко, яка працює на фронті. — Те, що дозволили працювати тільки журналістам телемарафону, це, на мою думку, максимально ганебна ситуація, тому що хтось вирішив, що одні журналісти важливіші за інших».

Ці обмеження розкритикували й воєнні кореспонденти, чию роботу обмежили, і ті, хто потрапив до щасливого списку. Воєнна кореспондентка ютуб-каналу «Бутусов плюс» Ірина Сампан каже, що розуміє, навіщо потрібні певні обмеження роботи на фронті, але говорить і про відсутність пояснень, коли такі нововведення запроваджують.

«Цензура абсолютно правильна під час війни. Вона необхідна, бо ти ніколи не знаєш, яка інформація може допомогти ворогу. Журналісти, блогери можуть неправильно використати цю інформацію. Які б обмеження не запроваджували, я просто хочу, щоб це було просто правильно прокомуніковано», — каже Сампан.

Публічно керівники пресслужб Збройних сил пояснили, що зонування запровадили «для правильної організації роботи з урахуванням безпекової ситуації в зоні відповідальності з урахуванням потреб війська». Однак у приватних розмовах деякі з пресофіцерів виказували нерозуміння повного закриття передової та винятковості журналістів телемарафону. Скасування цих обмежень пізніше, власне, стало доказом того, що система «світлофора» не була надто вдалою.

Та серед комунікаційників є прихильники військової цензури. Наприклад, експерт зі стратегічних комунікацій, член наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Олексій Харченко вважає, що цензура встановила би правила того, «як грати на цьому полі й журналістам, і військовим».

«Військова цензура — це юридичний спосіб встановити цивілізовані взаємовідносини між медіа та військовими, владою. Військова цензура — це військовий обовʼязок тих, хто в тилу, це спосіб допомогти військовим. Але це обовʼязок і для військових — не керувати правилами в ручному режимі. Ми маємо розуміти, які основні завдання стоять перед ворогом, звісно, окрім тактичних — виявлення уразливих ділянок, чисельності особового складу, переміщення, систем оборони», — зазначає Харченко.

На його думку, цензурувати потрібно інформацію, яка збільшить шанси росіян на успіх, адже вони постійно намагаються виявити вразливі ділянки в українській обороні, дізнатися кількість і базування військових, а також реалізувати стратегічні завдання в інформаційному просторі, як-от підрив довіри до керівництва держави, розбрат між політичним і військовим керівництвом, підвищення конфліктності в суспільстві, підрив довіри до України, влади, політичного керівництва та суспільства з боку міжнародних партнерів, підвищення недовіри та розбрату серед міжнародних партнерів.

«З іншого боку, відповідні заходи мають застосовуватися і до військово-політичного керівництва. Зокрема, мають бути чіткі правила допуску журналістів до деокупованих територій, акредитації для роботи на лінії фронту. Військова цензура — це доведення відповідності та слідування журналістській етиці й стандартам до ідеалу всіма учасниками інформаційного фронту», — зазначає Харченко.

«Військові завжди будуть тяжіти до закриття, це зрозуміло, бо це їм заважає робити їхню роботу, — пояснює заступниця голови правління Центру оборонних стратегій та колишня заступниця міністра оборони Аліна Фролова. — Не щодо висвітлення, а тому, що вони мають кимось перейматися і когось охороняти. Більша частина командувачів підрозділів, вибираючи пріоритети, скоріше вибере не допускати».

На думку Фролової, в таких випадках «напевно, має бути політичний тиск з точки зору того, що вони мають знаходити серединні рішення». Ці проблеми Фролова частково пов’язує з тим, що, на її думку, «Міністерство оборони, з одного боку, не виконує свою функцію контролю політичної складової військової кампанії, з іншого боку, тому що не відбудовані нормальні робочі процеси між військовими, політиками та ОПУ».

Натомість щоденною комунікацією Генштабу Аліна Фролова задоволена.

«У них кожного дня є звіт, він неемоційний, без накручування усіх цих речей. Якщо у нас відбуваються екстраординарні ситуації, вони реагують, є чіткі зрозумілі спікери з точки зору базової комунікації», — каже Фролова.

Проблеми, на її думку, виникають, коли з’являються «складні ситуації політично чи з точки зору порушення правил ведення війни». Тоді в інформаційному полі з’являється пауза, пов’язана, за її припущеннями, з необхідністю погоджувати повідомлення з Офісом президента.

Скора перемога

У декого з журналістів більше претензій до Генштабу та інформування суспільства про перебіг бойових дій. Настя Станко критикувала замовчування виходу із Соледара. Інститут вивчення війни писав 12 січня, що росіяни захопили «більшу частину Соледара, якщо не весь», і ЗСУ вже не вели бої в самому місті, тоді як Генштаб заперечував захоплення до 25 січня. Заступниця голови правління Центру оборонних стратегій Аліна Фролова припускає, що ми можемо всього не знати про військові операції, і за цим міг стояти план, який не спрацював.

Після захоплення Соледара росіяни зосередилися на Бахмуті, де просунулися до західної частини міста. Комунікацію щодо ситуації в Бахмуті теж критикує Ольга Кириленко.

«Від оцього наративу "ура, ми переможемо вже завтра" мене як людину, яка працює на фронті, нудить. Я не знаю, що відчувають військові або їхні родичі, коли натикаються на ці новини. Виходить із заявами (командувач Сухопутних військ. — "ДМ") Сирський, (заступниця міністра оборони. — "ДМ") Маляр, (речник Східного угруповання військ Збройних сил України. — "ДМ") Череватий — вони всі говорять, що все під контролем, не ведіться на фейки. Усе добре. Росіяни все перебільшують. Я розумію, що інформація від людей там й інформація, яку генерує влада і марафон, незрівнянна між собою. Я вважаю, що в демократичній країні так не має бути, і влада повинна бути більш чесною з людьми, які живуть у цій країні, і з військовими, які захищають цю країну», — каже журналістка Ольга Кириленко.

Натомість  заступниця голови правління Центру оборонних стратегій Аліна Фролова каже, що у неї не склалося враження, що Генштаб применшує критичність ситуації, адже щодня повідомляє про запеклі бої за Бахмут, що відображає реальну ситуацію. Що ж стосується наративу про швидку перемогу, то, на її думку, він все ще працює, бо підтримує бойовий дух військових.

«Я думаю, що це дуже сильно тримає і військових, і цивільних, тому що набагато складніше було військовим у 2019 році, коли ти приїжджаєш, і вони питають: "Для чого ми тут стоїмо, щоб що?". Це питання, на які не було відповіді. Коли у них є питання і відповідь про те, що ми будемо звільняти, але маємо зачекати, накопичити ресурс, вони можуть бути невдоволені у певний час, але в цілому це тримає бойовий дух», — вважає Фролова.

Мирних громадян запевнення у швидкій перемозі, мовляв, теж підтримують, бо, на думку Фролової, більша частина суспільства не готова до того, що «це війна на якусь кількість років, що буде погано ще три роки».

У журналістки «Української правди» дещо інша думка. Ольга Кириленко вважає, що українське суспільство «заслуговує знати про цю війну все, що не шкодить українській армії».

Експерт зі стратегічних комунікацій Олексій Харченко хоч і вважає, що телемарафон відіграє позитивну роль, адже підбадьорює українців, але разом із тим зазначає, що влада у всіх ситуаціях невизначеності має дати суспільству інформацію про те, як діяти, і давати розуміння, що знає, що відбувається, і тримає контроль.

«Позитивні емоції допомагають долати труднощі. Але більше цьому допомагає розуміння, як діяти у складних ситуаціях. Як майже кожен американець чи японець знає, що треба робити під час урагану, так і українці мають знати, що робити під час війни. Знання долають страх. Позитивні емоції запалюють серця й очі, дають сили на подвиги. Але занадто позитивні й обнадійливі можуть спалити. Тому має бути розумний і зважений підхід як до маркетингу позитивних очікувань, так і застосування демаркетингу — зниження занадто обнадійливих емоцій. Це комбінація спринтів і марафонів», — вважає експерт.

Стурбоване суспільство

Соціальний психолог Олег Покальчук зазначає, що аудиторія з різною інтенсивністю стежить за бойовими діями та, відповідно, по-різному сприймає інформацію.

«Є люди, у яких підвищений запит на перебіг війни. Ця потреба базується на можливості якось прокоментувати цю інформацію та поширити. Ця частина суспільства реалізує свою політичну активність, свідомість, патріотизм, відповідальність. Наскільки все відбувається ефективно й до ладу, у мене великі сумніви, оскільки це люди переважно цивільні, які з об'єктивних причин не можуть інтерпретувати оперативну обстановку. І є частина суспільства, яка, скажімо так, емоційно нестабільна та шукає у комунікаціях влади всякого роду інформацію, яка підсилює тривожні політичні очікування», — каже Покальчук.

Через це, пояснює психолог, одне й те ж повідомлення Міністерства оборони чи президента можуть інтерпретуватися по-різному.

«Суспільство небайдуже, тому що суспільство знервоване, стурбоване, стривожене. Водночас цей високий рівень невротизації спричиняє те, що, який би меседж ви не спрямовували цим групам населення, він матиме кореляцію з цим рівнем невротизації. Людина у спокійному стані щось сприймає по-одному, а в іншому — воно її дратує», — пояснює Покальчук.

Через це, на його думку, владі краще менше заглиблюватися в деталі, зважаючи на проблеми владних інституцій із комунікаціями.

«У цих обставинах я б мінімізував інформацію, яка надходить від влади до суспільства, через те, що навіть попри запит від людей вона не здатна його кваліфіковано оформити в такі комунікації, які б мали ефект, на який вона очікує. Якщо ви не можете і не вмієте, то не беріться», — каже Покальчук.

Журналістка Ольга Кириленко все ж вважає, що українське суспільство готове сприймати інформацію про те, що відбувається на фронті, а час паніки минув 24 лютого.

«Мені здається, що зараз майже в кожній родині є людина, яка воює, яка розказує, що відбувається на якомусь напрямку. Я не думаю, що люди живуть у такому невіданні. Слова на кшталт «все буде добре», я вважаю, дуже погані під час війни», — каже журналістка.

Фото: Генеральний штаб ЗСУ/Facebook

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Українська студія готує ремастер відомої детективної гри
24tv
2025-02-15T12:48:38Z
Схожі на нас: нове дослідження показує, що інопланетяни можуть виглядати як люди
Фокус
2025-02-15T12:21:27Z
Дослідження Microsoft виявило, що використання ШІ вбиває навички критичного мислення
24tv
2025-02-15T12:03:19Z
Учені знайшли спосіб заряджати акумулятори у 10 разів швидше
InternetUA
2025-02-15T12:01:21Z
В мережу злили дизайн iPhone 17 Pro, який отримає гігантський модуль камер
InternetUA
2025-02-15T11:31:49Z
Одна з кращих кооперативних інді-відеоігор отримає DLC через 17 років після релізу
24tv
2025-02-15T11:18:23Z
Цукерберг обіцяє повернути велич Facebook, але ми йому не віримо. Згадуємо, за що соцмережу так не люблять у всьому світі
ITC
2025-02-15T11:01:58Z
Німецька Helsing допоможе впровадженню технологій ШІ в українські оборонні розробки
УкраинФорм
2025-02-15T10:36:51Z
Майже 2 тисячі вчених підписали лист із закликом виключити Ілона Маска з Королівського товариства
InternetUA
2025-02-15T10:24:09Z
Вода збирається в манжеті пральної машини: виправити проблему легко
24tv
2025-02-15T13:09:47Z
Вкорениться навіть палиця: що додати у воду для утворення коренів
GlavRed
2025-02-15T12:51:42Z
Переставте 2 сірники за 15 секунд , щоб виправити рівність
TSN
2025-02-15T12:48:24Z
Як приготувати курячі стегна: фіналістка "Мастер Шеф" дала простий і смачний рецепт
Политека
2025-02-15T12:30:35Z
Заощадять гроші та прикрасять сад: які багаторічники виростити в березні з насіння
GlavRed
2025-02-15T12:27:51Z
Про що вам слід просити на роботі, якщо ви хочете бути справді успішним
24tv
2025-02-15T11:48:36Z
Впорається навіть дитина: шоколадний кекс у мікрохвильовці за 5 хвилин
24tv
2025-02-15T10:54:30Z
Час сіяти розсаду: який контейнер обрати, як поливати, чим підживлювати
Комсомольская правда
2025-02-15T10:01:47Z
Китайський гороскоп на завтра 16 лютого: Щурам - проблеми, Бикам - розчарування
GlavRed
2025-02-15T09:27:40Z
З Берислава поліцейські евакуювали чоловіка та жінку, поранених внаслідок атаки російських дронів
УкраинФорм
2025-02-15T12:54:25Z
На Сумщині легковик зіткнувся з вантажівкою, двоє загиблих
УкраинФорм
2025-02-15T12:15:24Z
У Молдові перекинувся автобус Київ-Кишинів: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T12:06:12Z
Пограбування банку в Німеччині на 10 мільйонів євро
360ua.news
2025-02-15T12:03:52Z
Російський дрон атакував укриття ЧАЕС: чи є загроза витоку радіації станом на ранок
24tv
2025-02-15T11:36:24Z
Поліція Київщини встановлює обставини загоряння автівок у Бучанському районі
Украина Криминальная
2025-02-15T11:33:06Z
З’явились нові подробиці пошкоджень на ЧАЕС
1News
2025-02-15T11:12:53Z
На Житомирщині сталася ДТП, рух на трасі М-06 у напрямку Києва перекрито
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T11:12:39Z
Російський дрон атакував громаду на Сумщині
УкраинФорм
2025-02-15T11:09:27Z
Світоліна проти "нейтральної" росіянки: визначилися суперниці українок на турнірі в Дубаї
24tv
2025-02-15T13:12:57Z
Піке викликали до суду у справі про корупцію у RFEF
Football.ua
2025-02-15T13:01:26Z
Першу ракетку світу дискваліфікували через позитивну допінг-пробу
24tv
2025-02-15T12:55:36Z
Баварія та Челсі зацікавлені в трансфері півзахисника Атлетіко – Bild
Football.ua
2025-02-15T12:43:02Z
Кабаєв: У Динамо відчуваєш відповідальність, але це приємний тягар
Football.ua
2025-02-15T12:39:30Z
Берінчик програв у важкому бою та втратив пояс чемпіона світу
360ua.news
2025-02-15T12:36:26Z
Усик прийняв виклик Чісори: український чемпіон назвав місто, де влаштують поєдинок
24tv
2025-02-15T12:24:48Z
Вікаріо відновився після травми
Football.ua
2025-02-15T12:21:17Z
Україна піднялася на 4-е місце у медальному заліку Європейського юнацького олімпійського фестивалю
УкраинФорм
2025-02-15T12:12:52Z
В одному з міст України з березня подорожчає вода: нові тарифи та причини підвищення
Telegraf
2025-02-15T13:21:21Z
Морози до -17 й невеликі снігопади: прогноз погоди на 16 лютого
24tv
2025-02-15T13:15:22Z
Погода в Україні в неділю та на найближчі дні передбачає помірний сніг та ожеледицю - синоптики
Gazeta UA
2025-02-15T13:12:49Z
"Сотні еваків щодня": військова розкритикувала главу ОВА через стан доріг на Дніпропетровщині
Фокус
2025-02-15T13:12:39Z
"Почалося все з прохання хлопців": українець допомагає бійцям ЗСУ своїм хоббі
Политека
2025-02-15T13:03:57Z
На окупованих територіях російські військові займатимуть адміністративні посади
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T13:03:46Z
Хотів звільнити рідну Макіївку: у боях загинув поліцейський з Донеччини Сергій Русінов
24tv
2025-02-15T12:48:06Z
На столичному Подолі можуть знести неоготичну 130-річну садибу Ніцке під виглядом реконструкції
Украина Криминальная
2025-02-15T12:42:55Z
Не встигли й "розчохлити": РФ втратила на Запоріжжі розрахунок БПЛА "Орлан"
Фокус
2025-02-15T12:12:58Z
Який колір дивана обрати для маленької вітальні, щоб не зіпсувати інтер'єр
24tv
2025-02-15T13:15:19Z
Рецензія на мультфільм «Відьмак: Сирени з глибин» / The Witcher: Sirens of the Deep
ITC
2025-02-15T12:43:53Z
Підписали договір: гурт Ziferblat офіційно представить Україну на Євробаченні-2025
24tv
2025-02-15T12:42:06Z
"Це – улюблена справа": Кошовий прокоментував чутки про закриття "Вечірнього Кварталу"
Фокус
2025-02-15T12:12:45Z
Кошовий зізнався, як з дружиною долав кризу 17-річної доньки: "Дуже складно"
TSN
2025-02-15T11:48:28Z
Чули хоч раз – "кіно і німці": звідки взявся цей вислів та що означає
24tv
2025-02-15T11:48:05Z
Олег Винник дав перший за три роки концерт у Чехії та порушив свою обіцянку
Комсомольская правда
2025-02-15T11:37:36Z
Пономарьов показав дорослого сина і привітав його з днем народження
GlavRed
2025-02-15T11:27:15Z
Соломія Вітвіцька вдруге виходить заміж: їй освідчився коханий-військовий
24tv
2025-02-15T11:06:22Z
Квіти, коти та меблі: харків'янка оживлює метал і перетворює його на витвори мистецтва
Комсомольская правда
2025-02-15T13:04:36Z
Французькі розробники створили революційну торпеду F21 для знищення бойових кораблів
InternetUA
2025-02-15T13:01:39Z
26-річна коханка Ілона Маска заявила про народження йому 13-ої дитини
TSN
2025-02-15T12:48:04Z
Плюс 150 тисяч солдатів: Зеленський заявив, що Росія планує створити 15 нових дивізій
24tv
2025-02-15T12:45:18Z
Укроборонпром та французька Thales International створять спільне підприємство
УкраинФорм
2025-02-15T12:43:02Z
Влітку Україна, ймовірно, збила свій F-16 з Patriot: виною всьому є "обережність США", – WSJ
24tv
2025-02-15T12:39:48Z
Авторка Ешлі Сент-Клер народила Маску тринадцту дитину
УкраинФорм
2025-02-15T12:33:39Z
Розкриті технічні характеристики індійського багатоцільового винищувача Tejas Mk 2
InternetUA
2025-02-15T12:31:47Z
До Дня закоханих: Меган Маркл показала рідкісне романтичне фото з принцом Гаррі
24tv
2025-02-15T12:24:14Z
Україна отримала 30 мобільних рентген-систем від Південної Кореї
360ua.news
2025-02-15T13:00:51Z
Чи треба вам худнути: відповість дасть ІМТ
24tv
2025-02-15T12:48:21Z
Прості способи зберегти молодість вашого мозку
TSN
2025-02-15T12:48:15Z
Встановили два фактори, які можуть збільшувати термін вагітності
24tv
2025-02-15T12:36:46Z
Готуємо газон до весни: 5 важливих кроків для догляду
24tv
2025-02-15T12:36:43Z
Топ продуктів, що зневоднюють шкіру і призводять до появи зморщок
TSN
2025-02-15T11:06:33Z
Лікарі назвали найкращий чай, який варто пити щодня
24tv
2025-02-15T09:18:32Z
Популярний кисломолочний продукт захищає від раку
24tv
2025-02-15T07:06:09Z
Південна Корея передала українським лікарням 30 мобільних рентген-систем
УкраинФорм
2025-02-15T06:42:33Z
Міноритарним акціонером Ювентуса стала криптокомпанія Tether
Football.ua
2025-02-15T13:18:29Z
Газовики масово штрафують українців: через що можна опинитися по вуха у боргах
Знай
2025-02-15T13:12:23Z
БЕБ "пресує" компанію РІА за нібито несплату податків: юристи заявляють про тиск і незаконність
TSN
2025-02-15T13:06:32Z
У 2024 році Kernel сплатив до бюджету 5,8 млрд грн податків
AgroNews
2025-02-15T13:01:05Z
Курс євро наступного тижня: чи змінюватиметься ціна валюти
24tv
2025-02-15T12:57:56Z
Максимальна ефективність: новий підхід Агрейн до захисту врожаю
AgroPortal
2025-02-15T12:30:17Z
Вершкове масло, молоко і сир завдадуть нищівного удару по гаманцю: як змінилися ціни
Знай
2025-02-15T12:12:41Z
У ЄС розкритикували Трампову "взаємну" торговельну політику
Европейская правда
2025-02-15T12:07:56Z
В Україні можуть відкрити аеропорт: чи реально це наразі та які ризики для пасажирів
TSN
2025-02-15T12:06:27Z
Якими були найперші джипи
AutoCentre
2025-02-15T13:12:14Z
Топ-5 найдешевших нових автомобілів в Україні на початок 2025 року
ТСН
2025-02-15T12:36:07Z
Визначено найнадійніші вживані автомобілі віком до 3 років
Фокус
2025-02-15T09:21:42Z
Volkswagen готує новий електрокросовер за 30 тисяч євро
AutoCentre
2025-02-15T08:03:09Z
ТОП-5 помилок при виборі акумулятора для легкових автомобілів
AutoSite
2025-02-15T05:47:00Z
Маск планує побудувати тунелі в Дубаї
InternetUA
2025-02-15T05:04:57Z
"Світить" великий штраф: де водіям заборонено гучно закривати двері авто
GlavRed
2025-02-15T04:27:59Z
Volkswagen готує бюджетний електромобіль за €20 тис
Gazeta UA
2025-02-14T20:27:21Z
В Україні з’явився ексклюзивний дистриб’ютор вантажівок JAC
AutoCentre
2025-02-14T19:15:28Z
ЗМІ: Угорщина блокує відкриття переговорів про вступ України до ЄС через питання нацменшин
Европейская правда
2025-02-15T13:21:48Z
Зеленський у Мюнхені закликав до створення Збройних сил Європи
УкраинФорм
2025-02-15T13:21:18Z
Виступ президента на Мюнхенській конференції з питань безпеки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-15T13:18:36Z
Сенатор Грем про угоду щодо копалин: Тепер американці зрозуміють, навіщо захищати Україну
Лига
2025-02-15T13:18:25Z
Контроль за азартними іграми та лотереями в Україні: про що забув Кабмін, покладаючись на Мінцифри
ZN UA
2025-02-15T13:18:02Z
Президент Чехії сподівається на надання чітких перспектив членства України в ЄС і НАТО
УкраинФорм
2025-02-15T13:15:48Z
Зеленський обговорив з премʼєром Нідерландів гарантії безпеки та оборонні потреби України
УкраинФорм
2025-02-15T13:13:42Z
Прем’єр Швеції про переговори: Не може бути ніяких розмов про Україну без України
УкраинФорм
2025-02-15T13:12:04Z
Я публічно беру 180 днів, аби зробити так, щоб усі сторони війни були задіяні в переговорах — Келлог
ZN UA
2025-02-15T13:10:17Z