MY.UAНовини
Чому башкири помирають за Путіна?
Чому башкири помирають за Путіна?

Чому башкири помирають за Путіна?

Під час строкової військової служби одним із моїх найкращих армійських товаришів був башкир. Днями переглядав статистику втрат російських окупаційних військ в Україні. Це підштовхнуло до написання цього тексту – свого роду звернення до мого товариша та всього башкирського народу.

Я – Міністр оборони України. Сьогодні моє завдання – створювати умови, щоби Сили оборони України ефективно знищували ворогів моєї країни. У тому числі і башкирів, якщо вони будуть у складі армії російських окупантів.

Але в ситуації, що склалася, я бачу привід задуматися для справжніх лідерів башкирського народу – одного з найчисленніших у Росії.

Республіка Башкортостан займає 7-е місце за чисельністю населення серед суб'єктів Російської Федерації та 10-те за розміром ВРП.

Проте за підсумками 2022 року регіон був на 20-му місці за якістю життя та у третьому десятку за рівнем добробуту сімей. І це – на тлі аномально високих доходів РФ від продажу нафти та нафтопродуктів.

Після запровадження санкцій проти нафтового сектора РФ ситуація для мешканців Башкортостану значно погіршиться.

У той же час, згідно з російськими даними, наголошую – не українськими, а російськими, Башкирія ділить 4-5 місце серед усіх регіонів РФ за кількістю загиблих в Україні солдатів окупаційної армії Кремля. І посідає перше місце у Приволзькому федеральному окрузі. Безповоротні втрати за 4 місяці 2023 року значно перевищили кількість за весь 2022 р.

Лік загиблих, тих які зникли безвісти або стали інвалідами, йде на тисячі. Ви це знаєте краще за мене.

Виникає запитання: за що башкири гинуть в Україні – далеко від свого дому?

Хіба українці – вороги башкирам? Ні.

Українці порушують громадянські, національні та культурні права башкирів? Ні.

Українці заважають розвитку башкирської мови? Ні.

Українці зазіхають на історичні землі башкирів? Ні.

Українці привласнюють багатства, які дає земля башкирів? Теж ні.

Все це роблять інші люди. І вони мешкають не в Україні.

А у Москві.

Може, башкири воюють, щоби вигаданий «український нацизм», про який просторікує російське телебачення, не пустив коріння в Уфі, Стерлітамаку чи Салаваті?

Наведу аналогію.

Одним із найвидатніших діячів башкирського народу є Ахмет-Закі Валіді Тоган. Відомий вчений-історик, сходознавець, лідер національно-визвольного руху. Якого більшовики змусили залишити рідну землю, півстоліття жити в еміграції та померти на чужині.

За радянських часів його ім'я намагалися зганьбити, називали ідеологом «буржуазно-націоналістичної опозиції». Однодумці Закі Валіді піддавалися репресіям. Це робилося на основі сфабрикованих чекістами звинувачень.

Здавалося, чорну сторінку вдалося перегорнути. Добре ім'я Ахмет-Закі Валіді було відновлено, а його заслуги нарешті гідно оцінені. Зокрема, його ім'ям назвали Центр тюркських досліджень петербурзького університету, було створено музей. А на території університету у 2008 році встановили його погруддя, подароване СПбДУ Міністерством культури Башкирії.

Однак у 2021 році цю спробу віддати данину поваги видатному синові башкирського народу Генпрокуратура РФ назвала «героїзацією діянь поплічників нацистських злочинців». Яка нібито «справляє негативний вплив на студентів і є неприпустимою».

Співробітників університету змусили виправдовуватися. А встановлення погруддя, на відкритті якого була присутня висока офіційна делегація Республіки Башкортостан та керівництво Санкт-Петербурга, оголосили… самоправством.

У 2021 році також прибрали і «загубили» бюст Закі Валіді у м. Сібаї, у самій Башкирії.

Це виглядає дуже образливо. Достойну людину через 50 років після смерті перетворили на «нацистського злочинця» та «екстреміста». Чому? Лише тому, що він говорив про права башкирського народу, у тому числі – самовизначення.

Поглумилися над пам'яттю Закі Валіді на догоду людожерливій політиці Москви, яка намагається викорінити все, що не вписується в імперську та нацистську за своєю стуттю концепцію «русского мира». Сьогодні вони знищують археологічну спадщину стародавнього міста Башкорт. А завтра можуть зробити «екстремістом» Салавата Юлаєва.

Так само у «русский мир» «не вписалися» й українці. Народ десятиліттями називали «братнім», а потім він став неугодним. Весь поголовно. Від малого до великого. Лише за те, що ми вирішили самі визначати свою долю, без Москви.

Російська пропаганда перетворила нас на ворогів, яких треба «денацифікувати». Російська армія вже вбила сотні українських дітей, десятки тисяч мирних громадян, зруйнувала безліч міст.

Сьогодні українські воїни демонструють масовий героїзм. А прості люди підтримують армію всім, чим можуть.

Тому що ми знаємо, що захищаємо.

Свої будинки. Своїх близьких. Спадщину наших дідів-прадідів. Майбутнє наших дітей на нашій землі.

У центрі Києва стоїть храм – собор Святої Софії, який тисячу років тому збудував наш великий князь Ярослав Мудрий. Усередині знаходяться фрески із зображенням його сім'ї, а на стінах – написи, які століттями залишали наші пращури. Сучасні українці можуть їх прочитати. У нас понад тисячу років безперервної історії перед очима.

Ми воюємо за своє.

Ми не віддамо жодного сантиметра території. А все, що тимчасово окуповано – повернемо.

Ми хочемо і житимемо вільно, в достатку, самостійно приймаючи рішення. Наші воїни б’ються за це, ми їх шануємо як героїв.

Мінінгалі Шаймуратов у 1943 р. загинув у Луганській області, воюючи із гітлерівцями. Нині весь вільний світ та країни антигітлерівської коаліції вважають, що головні адепти Гітлера – у Москві.

Тож за що вмирають башкирські юнаки та чоловіки в Україні, зокрема – з батальйону імені Шаймуратова?

Вони загинуть – і у башкирів стане в Росії більше прав? Ні.

Ви відправите ваших людей на смерть і отримаєте більше поваги для башкирського народу? Ні.

Ви їх поховаєте, і побільшає уроків башкирської мови у школах? Ні.

Сайт Башкирського державного університету – п'ятьма мовами. Але башкирська серед них відсутня. Вона з'явиться там, якщо ви заплатите кров'ю?

Нарешті, башкири почнуть отримувати більше коштів від нафтової галузі, і ці кошти будуть розподілятися справедливо? Щоб ваша молодь могла себе реалізувати, а літні люди жили безбідно? Ні.

Ви це розумієте?

Тож за що ви воюєте?

Жертви в Україні не покращать ситуацію для башкирського народу. Тільки погіршать. Тому що тепер ви несете колективну відповідальність за злочини. Ваших людей перетворили на вбивць. Кілька поколінь башкирів розплачуватимуться за жадібність московських божевільних. І за слабкість ваших керівників, які бояться протистояти тиску Кремля.

Ситуація зміниться лише в одному випадку – якщо змінити політику Москви щодо народів Росії.

Українцям абсолютно зрозуміле прагнення башкирів визначати долю своєї Батьківщини та добиватися блага для свого народу.

Але боротися за це потрібно не в Україні – а в Росії проти Кремля.

Це правда. Хто відмовляється її бачити – зраджує свій народ.

Заберіть своїх людей із України. Віддайте нам військових злочинців. І тоді ми станемо союзниками у справі побудови найкращого майбутнього для наших народів.

Кремль уже програв цю війну. Спільно ми змусимо його відмовитись від імперських амбіцій.

Чим раніше це станеться – тим більше життів вдасться врятувати. І тим раніше вдасться стати на шлях творення.

Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Гробницю папи римського Франциска відкрили для вірян – фото
Лига
У Міноборони відповіли, кого можуть мобілізувати до 25 років
24tv
У Ватикані 200 тис. вірян зібрались на месу у пам'ять про Папу Франциска
Gazeta UA
Кому в Україні заборонено одружуватися: запам'ятайте це
24tv
Тисячі людей прийшли до гробниці папи Франциска в Римі
ГЛАВКОМ NET
Солома, смола, вугілля, сірка: як кардинали роблять білий та чорний дим над Сикстинською капелою
24tv
Китайські полонені розповіли, чи готова їхня країна воювати із США
ГЛАВКОМ NET
Виганяв демонів і скоїв убивство: горе-екзорцист випадково позбавив життя матір і собаку
Фокус
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
Ескалація на кордоні Індії та Пакистану через водні ресурси
360ua.news
У Трампа – найнижчий рівень підтримки порівняно з попередниками за 80 років
Факти ICTV
Лавров зізнався, що Росія продовжить атакувати Україну
ГЛАВКОМ NET
Макрон засудив вбивство вірянина у мечеті
Европейская правда
"Увійде до історії": саме Трамп наполягав на приватній зустрічі з Зеленським, — Волц
Фокус
Хамас оголосив про готовність до п'ятирічного перемир'я
iPress
В армію рф за рік набрали 1500 іноземців на війну в Україні – британська розвідка
iPress
"Торпеди в запасі": Трамп окреслив свої цілі на наступні 100 днів президентства
24tv
Ціни впадуть на 25%: в Україні різко знижується вартість популярного продукту
GlavRed
У травні частина українців платитиме менше за електроенергію
24tv
Більше мінімальної пенсії в Україні: скільки прийдеться віддати за 100 євро
24tv
Подорожчання молочних продуктів в Одесі: як змінилися ціни на Привозі
Политека
ФГВФО отримав значні надходження від ліквідованих банків у першому кварталі 2025 року
360ua.news
Хліб дорожчатиме щомісяця: експерт назвав межу зростання цін
Хвиля
Вистачить на один похід у магазин: пенсіонерам доплачуватимуть 300 грн - який документ потрібен
Знай
"Доводять до несправності": експертка назвала термін відновлення роботи ЗАЕС після її деокупації
Фокус
Чи видобувають в Україні один із найпопулярніших дорогоцінних каменів у світі
24tv
Дехто досі разом: українські зірки, які мали та мають стосунки з росіянами
24tv
До уваги випускниць: яку сукню варто обрати на випускний 2025
24tv
Вперше в історії. Столичний театр здійснив постановку за романом Майка Йогансена, розстріляного НКВС: фото з прем’єри
ГЛАВКОМ NET
Наймодніший тренд 2025: що одягнути з джинсами жінці
GlavRed
Держкіно уклало угоду на виробництво шпигунської комедії з компанією дружини депутата Київради
Детектор М
Дантес зізнався, що у стосунках із Кацуріною робить його щасливим
GlavRed
Сукні, які обирають для себе на літо наймодніші дівчата з інстаграму: вона варті вашої уваги
24tv
Анастасія Іванюк: Після вистав люди чекають з нашими фотографіями, щоб ми розписалися
Комсомольская правда
Буду сумувати за тобою, – Джастін Бібер шокував звісткою про горе в родині
24tv
Вибух в іранському порту: що там відбувається
Gazeta UA
Стрілянина в Миколаєві: нетверезий чоловік відкрив вогонь після зауваження на його адресу
Факти ICTV
Tesla згоріла на станції техобслуговування в Одесі: рятувальники ліквідували пожежу
InternetUA
Росіяни скинули на Херсон дві авіабомби: у багатоповерхівці зруйновані верхні поверхи
Подробности
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждало двоє людей
Мій Харків
Потужний вибух у порту Ірану: десятки загиблих і сотні постраждалих
360ua.news
У Литві не виключають, що пожежу на сміттєпереробному заводі спричинив підпал
Европейская правда
Масштабні фінансові махінації у медичній сфері та на АЕС розслідують на Миколаївщині
360ua.news
У Ванкувері автомобіль протиранив натовп на фестивалі, загинули 9 людей
Подробности
Спогади в обмін на бургер: учені виявили нову небезпеку шкідливої їжі
Фокус
Анестезія не така вже й "загальна": вчені заявили про її різний вплив на чоловіків і жінок
Фокус
Перший випадок у регіоні: у Запоріжжі жінка захворіла на ботулізм після уколів ботоксу
24tv
Вчені розробили матеріал, що може замінити пломби та імпланти
360ua.news
Бюджетна чистка обличчя проти чорних цяток
360ua.news
Епігенетик назвав звички українців, які скорочують життя
ГЛАВКОМ NET
Несподівана відповідь вразить наповал: із чого насправді роблять протеїн
GlavRed
Як шампунь може зіпсувати ваше волосся
360ua.news
Один засіб для шкіри, який треба використовувати щодня
24tv
Як довго ще будуть заморозки в Україні
24tv
Морському піхотинцю у полоні допомагали п’ять копійок
ГЛАВКОМ NET
Відключення світла в Києві та області з 28 квітня по 4 травня: графіки на тиждень від ДТЕК
Политека
"Ситуація непроста": штурмові групи росіян намагаються зайти на Сумщину
24tv
В Україні вдарять сильні заморозки: синоптики оголосили штормове попереджання
GlavRed
Підтримувала окупацію України та виправдовувала росіян: на Полтавщині засудили жінку
InternetUA
Втрати та результати наступу РОВ за третій тиждень квітня в цифрах
GlavRed
Українські спецпризначенці продовжують успішно воювати на Курщині – відео
Лига
Воював на Донеччині та Курщині: ЗСУ ліквідували комбата з "Ахмату" Бувайсара Умханова
24tv
Посівний календар на травень 2025: що посадити до літа
GlavRed
Ставки, фонтани та архітектурні споруди: скільки коштує відпочинок в уманській "Софіївці"
Telegraf
Результати вразять: як виростити картоплю в пластикових ящиках
24tv
Дощі та спека стануть нічним жахом: популярні країни, в які не варто їхати на відпочинок влітку
24tv
Календар рибалки на травень 2025 року: дні найкращого кльову
ГЛАВКОМ NET
Птахи самі полетять з городу: ось ефективний спосіб їх відлякати
24tv
Як зробити, щоб бойлер споживав менше електроенергії
24tv
Не пропустіть: 3 знаки зодіаку, для яких кінець квітня стане успішним
24tv
Урожай буде чудесним: чим підживити часник у травні
24tv
Динамо Київ вирвало нічию проти Шахтаря в розжареному Класичному
Football.ua
Вогняний камбек Динамо: команда Шовковського вирвала нічию в матчі із Шахтарем
24tv
"Динамо" на останніх секундах вирвало нічию у "Шахтаря"
Telegraf
Анчелотті може покинути Реал найближчими годинами
Football.ua
Колишній чемпіон світу прокоментував результат бою зірок британського боксу
24tv
Гойлунн перервав свою шестиматчеву безгольову серію у матчі проти Борнмута
Football.ua
Вільярреал мінімально здолав Еспаньйол
Football.ua
Трабзонспор обіграв Аланьяспор завдяки дублю Сікана та голу Зубкова
Football.ua
Збірна України з хокею з поразки за буллітами стартувала на чемпіонаті світу
ZN UA
Кібервантажівка випереджає Fisker Ocean як найбільший збиток Едмундсу, проданий лише за $8K
Топ Жир
Новий Ranger Wildtrak 2025: не лише звичайний пікап
Топ Жир
Знову на вершині: найпопулярніші авто в Європі за березень
24tv
На вулицях Києва помітили справжню автолегенду BMW M6 з тюнінгом Hamann
360ua.news
Цей автомобіль Mustang насправді є від Hyundai
Топ Жир
Як виявити биту машину за допомогою магніта
360ua.news
Фільтри рятують, а шини – ні: електромобілі виявилися не такими чистими
Знай
Знову на дорогах? Porsche 963 може отримати цивільну версію
360ua.news
Новий 1000-сильний кросовер Alfa Romeo показали до презентації
Фокус
Як налаштувати новий роутер, куди його поставити та як розібратися в меню
InternetUA
"Загроза є справжньою": ШІ посилює контроль над мисленням людини швидше очікуваного, – експерти
Фокус
Що потрібно зробити, якщо смартфон почав повільно працювати: поради експертів
InternetUA
"Не їж жука на узбіччі": нейромережа Google вигадує смішні приказки
Фокус
Microsoft повернула у Windows 11 найбільш спірну функцію: що з нею не так
InternetUA
iPhone став повільним? Ось як режим енергозбереження може уповільнити його
360ua.news
Скільки годин після першого побачення має минути, перш ніж можна написати повідомлення
24tv
Розроблено квантові сенсори, які бачать «невидиме»
Portaltele
Усі будуть “босами”: у Microsoft спрогнозували майбутнє зі штучним інтелектом
InternetUA