MY.UAНовини
Чому мешканці прикордоння не евакуюються і їдуть на заміновані поля: перше інтерв’ю голови Сумської ОВА
Чому мешканці прикордоння не евакуюються і їдуть на заміновані поля: перше інтерв’ю голови Сумської ОВА

Чому мешканці прикордоння не евакуюються і їдуть на заміновані поля: перше інтерв’ю голови Сумської ОВА

Сумська область працює на оборону, а росіянам не варто сюди потикатися. Про це розповів Фактам ICTV нещодавно призначений голова Сумської ОВА Володимир Артюх, у першому інтерв’ю на цій посаді.

Він очолив область 12 квітня цього року. До нього, під час широкомасштабного вторгнення, Сумщиною керували цивільні керманичі Дмитро Живицький та Тарас Савченко. Та, вочевидь, регіон, який був під окупацією і має найдовшу в Україні протяжність кордону із Росією, вимагає фахового військового нагляду.

Генерал-лейтенант Збройних сил України Володимир Артюх проходив військову службу на командних та штабних посадах. Має 38 років військового стажу.

Нині, перебуваючи на посаді голови Сумської ОВА, Володимир Артюх їздить регіоном, вивчаючи військові та суспільно-політичні проблеми області. Про все це – в ексклюзиві Фактів ICTV.

— Ви очолюєте область уже місяць. Які проблеми знайшли? На що звертатимете увагу у першу чергу?

— Це тільки місяць чи вже місяць? Безумовно, тільки місяць. Регіон у нас великий – і по населенню, і по території. І багато тут відбулося за цей рік війни. У нас був ворог, територія частково була окупована. Слава Богу і Збройним силам, що звільнили Сумщину. Зараз іде період відбудови, відновлення, тому стоїть дуже багато викликів як перед владою, так і перед громадою.

У першу чергу, це завдання оборони. Тому що разом із ЗСУ ми сьогодні робимо єдину справу у плані із захисту нашої ділянки кордону. А вона, до речі, одна із найбільш протяжних, в рамках України – понад 560 км.

І ці 560 км треба підготувати. Вони уже підготовлені, а ще треба більше зробити для того, щоб ворог уже не сподівався, що зможе зайти бодай на один метр української землі.

— Ми їздили за кілька кілометрів від кордону. Там зовні нібито нічого не видно. Хіба як придивитися – скрізь траншеї.

— Так і повинно бути. Сьогодні ми знаємо, як робити, щоб ворог не знав, де ми, скільки нас, і що ми можемо. Військові все правильно роблять.

А ми їм допомагаємо нашою громадою. Наші підприємства, наші лісничі, власне, вся область працює сьогодні пріоритетно на підвищення оборонного потенціалу наших ЗСУ.

— А яким має бути кордон із Росією? І чи виглядатиме він так лише під час війни, чи згодом усе так і лишиться?

— На мій погляд, ситуація нам зрозуміла. Країна-агресор, вона існує сьогодні, і вона буде існувати завжди, тому що ми сусіди. І розуміючи, що Сумська область межує із російськими територіями, ми усвідомлюємо, що кордон і рубежі мають бути підготовлені до викликів, які можуть виникнути.

Цим треба займатися щодня, і після нашої перемоги також.

— Тобто, умовно кажучи, замість проєкту “стіна” у нас з’явився проєкт “рів”?

— Так вимагає війна. Чим глибше ти зариєшся у землю, тим більше ти збережеш особовий склад, техніку, тим тяжче буде ворогу просуватися на нашу територію. Такий порядок. По-іншому не може бути. Чим більше фортифікаційних інженерних споруд, тим тяжче буде ворогу планувати щось таке активне.

— Які громади найбільше потерпають від обстрілів Росії?

— Найбільше, мабуть, потерпає Білопілля. Також на півночі – Шосткинський район. Взагалі-то практично усі громади. За один тиждень немає жодної громади, яка б не потерпала від авіаційних ударів, ракетних ударів, артилерії і систем залпового вогню.

І буквально вчора я був на панахиді за трьома енергетиками, які загинули в Юнаківській громаді. Підступний ворог вбив людей, коли вони шукали місця пошкодження лінії електропередач.

— Якась логіка у діях росіян прослідковується?

— Ми можемо лише прогнозувати тактику їхніх дій. Ми добре знаємо ворога, який навпроти нас. Знаємо його сили і можливості, у тому числі, до розгортання. Тому ми можемо прогнозувати його дії, як у стратегічному, так і в оперативному плані.

Тож ми готуємося до найбільш імовірних дій ворога, який за понад рік уже продемонстрував свої можливості.

— А давайте порахуємо гроші. Яких збитків зазнала Сумщина через вторгнення?

— Загалом у нас зруйновано понад 5 тис. об’єктів інфраструктури. Серед них понад 2 тис. – це будівлі, кожна четверта – багатоквартирна. На сьогодні, за програмою відбудови, ми поновили понад 50% критичної інфраструктури, а також понад половину індивідуальних помешкань.

Ми пам’ятаємо, куди ворог цілив взимку і чого він хотів цими ударами досягти. Я розбирався із цією проблематикою. В енергетичній структурі працюють дуже відважні люди. Вони поновлюють усе у найкоротші терміни, щоб населення наше не потерпало. Світло на критичних об’єктах, у медичних закладах, школах, комунальних господарствах – воно було. Електрика була.

— Що відбувається з Охтирською ТЕЦ, яку росіяни розгатили 3 березня минулого року? Торік були проблеми із освоєнням державних коштів на відбудову. Яка ситуація нині?

— Найголовніше щодо Охтирської ТЕЦ, що місто, яке від неї залежало, все ж пережило зиму із теплом та світлом, хоча росіяни розраховували зовсім на інше. Фахівці зробили там аварійні перепідключення, тому і перебоїв не було. А от гроші на відбудову торік освоїти дійсно не вдалося.

Держава виділила на це трохи менше 100 млн грн. Та були ухвалені несвоєчасні якісь рішення, допущено тяганину. Спочатку був замовник один, але він, за своїми спроможностями, не зміг цього зробити. Потім перекладали на замовника обласного – і в грудні тільки було ухвалено рішення, коли до кінця бюджетного замовлення залишилося 2 тижні, тому не вдалося виконати це завдання.

Нині створений покроковий план відновлення Охтирської ТЕЦ, аби уже цьогоріч вона змогла задовільнити потреби населення.

— А за рахунок чого планують відбудувати Тростянець? У місті знищені центр, автостанція, сильно зруйнована лікарня та розгачені житлові будинки? Частково гроші дає місцева громада та закордонні інвестори, однак, вочевидь, цього замало.

— Тростянець потрапив до списку шести зруйнованих міст, якими опікуватиметься Державне агентство відновлення та розвитку. Наразі існує декілька проєктів. Пілотний – охоплює відбудову залізниці, автостанції, прилеглої площі і спаленого житлового будиночку. Але, звісно, треба відновити іще й лікарню, та інші будинки.

Жителі Тростянця, я думаю, дочекаються вагомих зрушень у цьому та наступному році, і місто стане іще кращим, ніж було.

Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр
Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр
Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр
Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр
Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр

Місто Тростянець після звільнення від військ РФ. Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр

— Чи існують якісь певні терміни щодо відновлення? Чи усе поки що на стадії обговорення?

— Минулого тижня ми працювали у Києві. Нині створюється покроковий план. Але існує питання приватної власності. На Привокзальній площі були магазини приватних власників, і нині вони мають віддати свої землі місту. А місто уже має бути гарантом того, що підприємці повернуть їх у свою власність після відбудови.

Скільки буде коштувати відновлення, залежатиме від проєкту. Це великі гроші – до 500 млн грн, але точні суми я зможу вам назвати, коли визначать проєкт.

— А відбудову Сумщини в яку суму оцінюють? І скільки до кінця року закладено у бюджеті?

— Я вам не можу назвати цифру, бо вона цікавить мене самого. У нас є потужна міжнародна допомога. Нині я поставив завдання її порахувати, скільки витратили минулого року, а скільки планують цьогоріч. Упродовж місяця я зустрівся із багатьма партнерами. У них чимало проєктів.

Щодо бюджету минулого року, область його виконала, і на цей квартал теж. Сьогодні пріоритет у бюджеті – це оборона, тому більшість грошей іде саме на це.

Як не дивно, головна проблема прикордонних громад, що люди там настільки люблять свою землю, що просто не хочуть виїжджати. Де б я не був, з ким би не говорив. Кожного дня вони знаходяться у підвалах. Кожного дня ідуть обстріли. Але “моя хатина, мій город, мої родичі тут поховані”, і вони ніяк, не жаль, не можуть прийняти рішення, щоб виїхати у більш безпечне місце. Навіть до міста Суми.

— Що відбувається із розмінуванням полів? Який відсоток нині безпечно обробляти?

— Тут існують дві проблеми. Перша – то заміновані землі у 20-кілометровій зоні. Ця територія повністю прострілюється, бо там тривають бойові дії. Спочатку загородження поставив ворог, нині укріплюються військові. Там насиченість мінами дуже велика.

Інші землі, за межами 20-кілометрової зони, ми вважаємо умовно безпечними. Це у нас 1760 гектарів, і коли ми їх очистимо, там можна буде працювати із дотриманням заходів безпеки.

У квітні ми звернулися до ДСНС, і нам дали декілька додаткових груп для розмінування. Ми звернулись до Нацгвардії, де нам теж додатково дали групи. Ми їх сьогодні підтримуємо. Буквально півтора тижні залишилося до завершення робіт, щодня мені доповідають, як виконують цей план. Я думаю, що до кінця травня наші аграрії почнуть обробляти землі.

Але є проблема із замінуванням території в 20-кілометровій зоні. І ми розказуємо фермерам, що там не можна працювати: ось табличка, ось міни. Адже схема продумана: є представник і від громади, і від військових. І чітко обговорюється питання, де небезпечно працювати.

Та часто люди вирішують виходити в поле на власний ризик. На жаль. І тоді стається біда, як для фермера, так і для того тракториста, який знаходиться за кермом трактора. У нас за останні 2 тижні аграрії підірвалися на мінах двічі.

Адже є господарства потужні, які заміновані поля заморозили і сплачують своїм людям під час простою певну зарплату. А є ті, у кого немає таких можливостей. Тому і ризикують. І це проблема, із якою нині ми працюємо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Apple подала апелляцию на штраф ЕС в размере €500 млн
Корреспондент
2025-07-08T00:01:32Z
Переход на новый стандарт электронапряжения: как экономить свет
ZN UA
2025-07-07T22:22:18Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Похудение без диет: как крыжовник помогает сжигать жир
Gazeta UA
2025-07-08T00:00:45Z
Три причины, почему просыпаемся за мгновение до звонка будильника
Gazeta UA
2025-07-07T21:42:40Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Все ли люди готовы к демократии? Неприятная правда
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T20:24:36Z
В Москве отреагировали на "таможенную" угрозу Трампа
Корреспондент
2025-07-08T02:36:12Z
Российский министр умер за сутки до увольнения с должности - СМИ
Корреспондент
2025-07-08T02:27:53Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Николаев атаковали российские дроны: пожар в пригороде
Корреспондент
2025-07-08T01:12:24Z
РФ вторглась в пять населенных пунктов - DeepState
Корреспондент
2025-07-08T00:00:05Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Вместо пенсии дадут копейки: кому назначат государственную помощь – хватит ли не умереть от голода
Знай
2025-07-08T02:12:43Z
Куда нельзя ехать 8 июля и что нужно поставить дома в вазу: приметы и запреты на Прокопия
Знай
2025-07-08T02:03:48Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Будни городских птиц: воробьи исчезают, вороны голодают, а попугаи размножаются
Комсомольская правда
2025-07-07T14:45:37Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Гороскоп сегодня 8 июля: недоразумения с коллегами, скрытые интриги и выяснение отношений – прогноз для всех знаков Зодиака
Знай
2025-07-08T01:30:59Z
Жить долго и счастливо и умереть и один день: миф или реальность
Comments UA
2025-07-07T22:00:26Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Зеленский прокомментировал взрывы под Житомиром
Корреспондент
2025-07-07T20:24:18Z
Наводнение в Техасе: число жертв превысило сотню
Корреспондент
2025-07-08T01:42:29Z
Очередная авария "теневого" танкера РФ: в соцсетях пишут о взрыве
Корреспондент
2025-07-07T22:30:46Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Супруга Козловского в купальнике очаровала фигурой и показала свой отдых с сыном
TSN
2025-07-07T19:36:09Z
Никто не решался строить здесь 500 лет, но этот особняк изменил правила игры
Telegraf
2025-07-07T19:24:41Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Porsche представила новую спецверсию 911
Корреспондент
2025-07-07T17:30:56Z
Важно перед поездкой: где за границей не признают украинское водительское удостоверение
Comments UA
2025-07-07T13:15:51Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Зачем водители держат в гараже теннисный мячик: интересный лайфхак
Gazeta UA
2025-07-07T09:03:13Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Подводные камни Krafton: Создателя Subnautica выгнали из собственной студии
GameMag
2025-07-07T21:33:17Z
В Саудовской Аравии начинается мировой чемпионат по киберспорту
Корреспондент
2025-07-07T20:06:30Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
ПСЖ — "Реал": онлайн-трансляция матча Клубного чемпионата мира-2025
ZN UA
2025-07-07T23:18:15Z
Один из самых дорогих новичков Манчестер Сити может быть продан
Корреспондент
2025-07-07T18:09:21Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Щенсны останется в Барселоне, продлив свое соглашение с клубом
Корреспондент
2025-07-07T17:15:36Z
Галатасарай планирует сделать попытку трансфера Осимхена
Корреспондент
2025-07-07T16:48:11Z