MY.UAНовини
Шовінізм, імперіалізм і біполярний розлад: яка роль культури Росії в агресії проти України
Шовінізм, імперіалізм і біполярний розлад: яка роль культури Росії в агресії проти України

Шовінізм, імперіалізм і біполярний розлад: яка роль культури Росії в агресії проти України

Участь у дискусії взяли британський журналіст і публіцист Едвард Лукас, Крістіна Сабаляускайте, одна з найвидатніших сучасних литовських письменниць, а також Рафаель Глюксман, французький журналіст, кінорежисер-документаліст, який був радником з питань зовнішньої політики та європейської інтеграції президента Грузії Міхеіла Саакашвілі. 24 Канал підготував стислий матеріал, в якому мовиться про найважливіші тези, які пролунали під час дискусії.

Зі вступним словом виступила Раса Юкнявічене, депутатка Європарламенту від Литви. Вона наголосила, що на тлі страшної війни в Україні тема російської культури викликає запеклі суперечки. Зокрема, від закликів відмовитися від російських авторів до твердої віри, що нічого міняти не потрібно.

Раса Юкнявічене зазначила, що дискусія важлива для майбутньої Росії, оскільки після повалення кремлівського режиму РФ може стати нормальною державою. На її переконання, завдання Росії полягає у тому, щоб відмовитися від свого імперіалістичного минулого.

Вступне слово сказав і посол Литви Арнольдас Пранцкявічюс. Він теж підкреслив, що важливо обговорити роль культури у російсько-українській війні, а також подумати про витоки російського імперіалізму.

Яке внутрішнє ядро Росії

Дискусію розпочав британський журналіст Едвард Лукас, який нагадав, що Росія отримала свої землі завдяки військовим завоюванням, грабежам та іншим методам, що включають імперіалістичні інструменти. При цьому він наголосив, що політика Росії підтримувалося мовною, економічною і культурною гегемонією. Відтак, за його словами, це викликає питання: яке внутрішнє ядро Росії.

Він навів приклад Великої Британії, яка також була імперією. За його словами, на відміну від Росії, у Британії, наприклад, порушується питання деколонізації. Окрім того, обговорюється повернення експонатів до країн, звідки вони були отримані чи вкрадені в минулому.

Лукас розповів, що країни Балтії та Польща на початку 1990-их років попереджали, що Росія – це імперіалістична держава, але Захід проігнорував це.

Але це було зрозуміло ще в 1990-их роках з фетишизацією Другої світової війни,
– сказав він.

На думку журналіста, Захід запізно зрозумів, що має справу з імперською державою.

"Ми не зосередили свою увагу на тому, що за цією імперською владою стоїть культура", – додав Лукас. На його думку, деімпералізація самої Росії та російської культури є процесами, які тісно пов'язані.

Він наголосив, що російський диктатор Владімір Путін і Кремль використовують культуру як зброю, що спотворює уявлення про Росію та країни, що її оточують.

Ніхто не говорить про знищення чи заборону російської культури,
– підкреслив Лукас.

Глибоко ображені на Захід: чому Росія відірвана від Європи

Сучасна литовська письменниця Крістіна Сабаляускайте згадала про свій роман "Петровська імператриця", в якому розповідає про литовську дружину Петра І та цю епоху в історії. За словами письменниці, вона намагається зрозуміти, чому російська культура така різна та своєрідна, та чому її часто зовсім неправильно розуміють на Заході і в Європі.

Як сказала Сабаляускайте, вона зрозуміла, що за останні 100 років, протягом усього ХХ століття, Росія майже не мала контактів з Європою і Заходом через залізну завісу, закриті кордони, через право вільно пересуватися, яке було відібрано в російських громадян.

Це, за словами Сабаляускайте, спонукало її до роздумів про минулі тисячі років, адже на початку Росія не була імперією. Росія перебувала під татаро-монгольським ярмом з 1230 року і була закрита від Заходу.


Крістіна Сабаляускайте / Фото LTR

Ситуація, як зазначає письменниця, змінилася у 1700 році з приходом Петра І. Зокрема, у XVIII столітті відбулася свідома європеїзація російської культури, яка 540 років була ізольована. Відтак, почалася модернізація і вестернізація Росії, в якій не було вищої освіти.

Вона звернула увагу на те, що перший і єдиний на той час університет у Росії був заснований в кінці XVII не як автономний університет, що вважалося звичною практикою на Заході, а як інструмент держави.

Це був інструмент держави, який покликаний виробляти науку для потреб держави й це триває донині. Всі гуманітарні науки залишаються сильно індокринованими державною пропагандою,
– заявила Сабаляускайте.

За її словами, Росія до 1700 року не мала контакту чи досвіду ренесансних або реформаційних ідей і не брала участі в ранніх європейських морських експедиціях, не ділилася жодним науковим відкриттям з рештою Європи.

"До 1700 року в російського государя не було світського мистецтва, музики чи літератури, ні лицарської традиції, ні ввічливості", – зазначає литовська письменниця.

Водночас за Петра I російська культура раптово почала розвиватися і Росія "робить свою культурну домашню роботу протягом усього XVIII століття". Як розповідає письменниця, на початку XIX століття росіяни починають подорожувати, "переконані, що вони зробили свою культурну домашню роботу".

Однак у Європі вони відчули себе дуже відчуженими, "що їх не приймають і ними не захоплюються за їхні зусилля". Сабаляускайте вказує, що це простежується завдяки Денису Фонвізіну і Миколі Карамзіну, які "глибоко образилися, що Європа не сприймає їх такими".

"А потім у російської культури починається синдром "кислого винограду" і це проблема", – сказала письменниця.

У контексті висловлювання Сабаляускайте британський журналіст Едвард Лукас дозволив собі ремарку, що відповідна реакція Росії "була поєднанням свого роду комплексу вищості та меншовартості щодо західної культури".

Імперіалізм у поезії Пушкіна нагадує пропагандиста Соловйова

Едвард Лукас порушив питання творчості Сергія Пушкіна, зокрема його конфлікту з Адамом Міцкевичем. Саме це, як можна зробити висновок, стало ще одним проявом розриву зв'язків Росії із Заходом та спричинило антизахідне бачення у росіян.

Сабаляускайте звернула увагу, що Пушкін почав писати, коли поезія в Росії не сприймалася серйозно. Водночас, за її словами, саме Пушкін був одним з перших, хто переосмислив та відшліфував російську мову.

У цей час в російському середовищі був Адам Міцкевич, на якого, як каже литовська письменниця, і рівнявся Пушкін. У цей час розпочалося повстання проти царизму і так звана "війна віршів". Британський історик і письменник Орландо Файджес переконаний, що Пушкін зіграв роль у зраді декабристів.

Сабаляускайте зазначає, що в цей час Міцкевич пише поему "Дзяди", де пристрасно звертається до росіян, "що з вами сталося, чому ви стали імперіалістичними?" Пушкін відповів Міцкевичу віршем "Клеветникам России".

Сабаляускайте звернула увагу, що відповідь Пушкіна була в стилі пропагандиста Владіміра Соловйова, однак додала, що вся агресія втрачена в перекладі. Письменниця заявила, що резюме вірша Пушкіна дуже імперіалістичне.

Вона розповіла, що Пушкін після еміграції Міцкевича до Парижа заявляє, що той став одним із західних ненависників. У цьому контексті вона навела цитату французького аристократа, мандрівника та письменника Астольфа де Кюстіна, який ділився тим, що росіяни стурбовані, як їх оцінюють сторонні. Зокрема, "будь-яке несхвалення вони сприймають як зраду, а небажану правду як брехню".

Литовська письменниця резюмує, що Пушкін сприйняв толерантний вірш Міцкевича як зраду, мовляв, як можна не любити таку велику країну як Росія?

Як почався російський шовінізм і біполярний розлад у культурі Росії

Далі дискусію продовжив Едвард Лукас, сказавши, що саме з цього плацдарму для Росії розпочинається XIX століття. Він пригадав, що в цей період Лев Толстой пише роман про Кавказ "Хаджи-Мурат", який трохи романтизує, але також екзотизує чеченців. Лукас зазначив, що він був вражений тим фактом, що в романі не фігурує черкеський геноцид.

Сабаляускайте у відповідь заявила, що з XIX у росіян починає з'являтися відчуття виключення з європейського культурного дискурсу. Вона вважає, що важливим моментом була наполеонівська війна 1812 року.

Російський народ вважав, що робить все можливе, щоб інтегруватися у європейську культуру, в першу чергу через французьку мову і звичаї, тому що це було модою часу. І раптом вони воюють з цією захоплюючою культурою,
– каже письменниця.

А потім, як додала Сабаляускайте, починаються теорії про російську "вищість". Зокрема, Фонвізін чи Карамзін після подорожей на Захід пишуть про те, який Захід "прогнилий", підступний, нещирий, зіпсований, має жахливі звичаї. Вони протиставляють Заходу Росію, яка нібито дуже духовна.

Учасники дискусії звернули увагу на біполярний синдром в російській культурі. Зокрема, філософ Іван Ільїн, який має величезний вплив на Путіна та ідеолога рашизму Алєксандра Дугіна, писав, що "Росія – наймерзенніша, найбільш нудотна країна за всю історію світу".

Але потім, як каже Сабаляускайте, він винайшов квазірелігійну теорію про "вищість" Росії і місію про так зване відродження християнства. За її словами, так само й Достоєвський, який міг описати, як селянин жорстоко б'є дружину, а потім написати про чистоту російської душі та близькість до Бога.

Сабаляускайте резюмувала, що коли погляд російських письменників цього періоду спрямований всередину Росії, то вони писали про абсолютне презирство, але коли творчість спрямована на Захід, то вони намагалися переконати у своїй "кращості".

Культура – інструмент пропаганди

Литовська письменниця розповіла, що Радянський Союз використовував культуру. Зокрема, мистецтво стало інструментом пропаганди, особливо кіно, адже воно доступне для неписьменних мас.

Вона нагадала, що Росія під час Жовтневої революції значною мірою була неписьменною. Письменниця пригадала, як документальний фільм Сергія Ейзенштейна про події Жовтневої революції вважали правдою.


Едвард Лукас / Фото "Громадське"

Водночас британський журналіст Лукас звернув увагу на парадокс, що Радянський Союз "визначив як повалення корумпованого феодального теократичного відсталого старого порядку, але також легітимізував себе, сказавши, що ми є культурним спадкоємцем великого XIX століття", тобто культурним спадкоємцем Росії того періоду.

У відповідь Сабаляускайте сказала, що російська культура була торговою маркою в Європі, маючи великих композиторів та вигнанців в Парижі. Як приклад вона навела Сергія Дягілєва.

Напрошується питання, чи був би Дягілєв настільки успішним, якби залишився у Росії? Ті, хто покинули Росію, могли процвітати в дружньому та більш експериментальному середовищі,
– вважає письменниця з Литви.

Водночас уряд СРСР і пропаганда використали цей символічний капітал у своїх цілях.

Також учасники дискусії побіжно обговорили ганебні вірші російського поета Йосипа Бродського, зокрема його скандальний твір "На независимость Украины".

Сабаляускайте зазначила, що литовський поет Томаш Венцлов був знайомий з Бродським і розповів, що росіянин пристрасно писав ганебний вірш про Україну. Але друзі порадили Бродському не публікувати його. Вірш так і не було опубліковано, однак його двічі прочитали публічно й відповідно в мережі є відео.

Лукас запропонував Сабаляускайте прочитати кілька рядків, однак литовська письменниця з поваги до українців відмовилася це робити. Водночас вона підкреслила, що Росія поглинула українських авторів, письменників і художників. Крім того, за її словами, Росія увібрала татарські таланти.

Нам невідомі найбільші татарські артисти, виконавці. Їх завжди представляють як російських чи радянських,
– зазначила литовська письменниця.

Також Сабаляускайте нагадала, що після поділу Речі Посполитої Росія поглинула Велике князівство Литовське, яке було більш розвинене з культурної точки зору за Росію. Але Катерина ІІ заявила, що принесла литовцям культуру і цивілізацію.

"Тому я завжди прошу людей розповісти, як можна принести культуру і цивілізацію в країну, яка мала університети на сотні років раніше, ніж у Росії", – заявила Сабаляускайте.

Нова ілюзія – це війна Путіна

Згодом до дискусії приєднався Рафаель Глюксман, який розпочав з того, що тепер на Заході є нова ілюзія. Вона полягає в тому, що побутує думка, мовляв, вторгнення в Україну, – це війна Путіна і "що в Росії моноспектакль".

Це абсолютно неправдиво, це так ніби сказати, що німецький нацизм був шоу одного божевільного. Це ніколи не було шоу одного божевільного,
– заявив Глюксман.

Він переконаний, що для того, аби дати пояснення подіям, що відбуваються зараз, сліді зрозуміти, що сталося в минулому і що призвело до цього.

Рафаель Глюксман / Фото з Вікіпедії

"Після десятиліть злочинів комунізму та сотень років злочинів імперіалізму з боку Російської імперії у вас (росіян – 24 Канал) ніколи не було глибокого самоперегляду і глибокого демонтажу імперіалістичного менталітету", – додав французький журналіст.

За його словами, суд над російськими воєнними злочинцями має бути не тільки судовим питанням, але й філософським і культурним.

Що могло призвести до цих імперіалістичних злочинів? Це питання, яке ми маємо поставити, і найбільше його мають поставити собі самі росіяни,
– додав Глюксман.

Він підкреслив, що росіянам потрібно розуміти, що агресія проти України – це спадок і спільна відповідальність, тому що "Путін не стоїть за кожною окремою людиною, яка ґвалтує українських жінок".

На його переконання, росіяни винні у цих злочинах, хоч і керовані пропагандою. Він вважає, що потрібно дослідити бажання росіян підтримувати воєнні злочини. Як приклад, він навів схвальні коментарі росіян у соцмережах, коли ті бачать вбитого українського військового.

"Так само німецьке керівництво не стояло за кожним злочинцем, який вбивав євреїв чи мирних людей", – заявив Глюксман.

Французький журналіст вважає, що російську культуру не потрібно скасовувати, але варто поставити під сумнів.

Це щось глибше, ніж просто поліцейська держава чи вистава одного актора. І тому дуже важливо поставити під сумнів (російську – 24 Канал) культуру,
– сказав Глюксман.

Кінорежисер-документаліст заявив, що Захід втратив 20 – 30 років культурно, морально і ментально, адже не визнавав того факту, що половина Європи була колонізована Росією.

За його словами, Західна Європа ніколи не була відкрита для тривог і попереджень та історії країн Центральної та Східної Європи. Відтак, він закликав об'єднати спогади.

Російську культуру потрібно поставити на карантин

У залі виникла дискусія після питання українки. Представниця України порушила питання про те, що російські культурні діячі продовжують нести культуру Росії в Європі попри війну, а також можуть спрямовувати отримані кошти на війну.

Едвард Лукас звернувся до залу, чи є серед присутніх росіяни, щоб послухати їхній погляд на тезу українки. Слово взяла представниця Росії, яка заявила, що це несправедливо, що організатори не запросили жодного росіянина, який би підготував свою версію щодо російської культури.

На звинувачення росіянки цитатою Астольфа де Кюстіна відповіла Крістіна Сабаляускайте: "Будь-яке несхвалення вони (росіяни – 24 Канал) сприймають як зраду, будь-яку небажану правду як брехню", що люди в залі зустріли бурхливими оплесками.

Я вважаю, що шлях для Росії – це розібратися і вилікуватися трохи самокритично, а також звертати увагу на те, що про неї думають сусіди Росії, на те, що про неї думають інші країни і реагують на ваші команди,
– заявила литовська письменниця.

Вона наголосила, що російську культуру не потрібно скасовувати та цензурувати, а слід зрозуміти у світлі подій, які відбуваються зараз.

Відповідаючи на питання українки, Крістіна Сабаляускайте заявила, що "російську культуру потрібно поставити на карантин, щоб не платити їй, поки Росія не розбереться і не почне поводитися цивілізовано, щоб заслужити повагу інших країн".

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сибіга: Україна повертатиме в офіційний вжиток українські назви іноземних міст
Европейская правда
2025-07-19T11:25:11Z
Зеленський доручив синхронізувати санкції ЄС в українській юрисдикції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:18:59Z
Генпрокурор заявив про закриття понад 30% кримінальних проваджень щодо бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:00:56Z
У Польщі поширюють фейк щодо промови посла України про Волинь
Европейская правда
2025-07-19T10:37:59Z
Що буде після "трампівських" 50 днів для України та росії? ВИСНОВКИ.
FM-TV
2025-07-19T10:12:19Z
У Польщі заплановані масштабні мітинги проти імміграції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:09:17Z
У Польщі стався серйозний збій системи управління повітряним рухом
Европейская правда
2025-07-19T09:48:08Z
Половина жителів Німеччини вважають Росію загрозою
Европейская правда
2025-07-19T09:36:14Z
Конгесмени США підтримали продовження військової допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:18:35Z
Найбільший український енергохолдинг заявив про великі плани на Європу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:12:15Z
За півроку ДТЕК інвестував 4 млрд грн у ремонти ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:48:46Z
Чехія легалізувала вирощування та зберігання канабісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:45:19Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
На Сумщині телятник пропонують в оренду за 75 грн
AgroPortal
2025-07-19T10:30:02Z
Конфлікт у столичному метро: поліція розшукала дівчину, яка схвалювала РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:54:30Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Більшість німців не підтримують заборону ультраправої "АдН"
Европейская правда
2025-07-19T11:01:10Z
Кажани дедалі частіше оселяються у багатоповерхівках: пояснення науковиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:00:00Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
На Київщині потяг збив чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:30:26Z
Вдарила чоловіка шампурем: поліція на Черкащині розслідує вбивство під час відпочинку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:39:23Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Липневі тарифи: скільки коштує зарядити електрокар в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:00:44Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z