MY.UAНовини
Шовінізм, імперіалізм і біполярний розлад: яка роль культури Росії в агресії проти України
Шовінізм, імперіалізм і біполярний розлад: яка роль культури Росії в агресії проти України

Шовінізм, імперіалізм і біполярний розлад: яка роль культури Росії в агресії проти України

Участь у дискусії взяли британський журналіст і публіцист Едвард Лукас, Крістіна Сабаляускайте, одна з найвидатніших сучасних литовських письменниць, а також Рафаель Глюксман, французький журналіст, кінорежисер-документаліст, який був радником з питань зовнішньої політики та європейської інтеграції президента Грузії Міхеіла Саакашвілі. 24 Канал підготував стислий матеріал, в якому мовиться про найважливіші тези, які пролунали під час дискусії.

Зі вступним словом виступила Раса Юкнявічене, депутатка Європарламенту від Литви. Вона наголосила, що на тлі страшної війни в Україні тема російської культури викликає запеклі суперечки. Зокрема, від закликів відмовитися від російських авторів до твердої віри, що нічого міняти не потрібно.

Раса Юкнявічене зазначила, що дискусія важлива для майбутньої Росії, оскільки після повалення кремлівського режиму РФ може стати нормальною державою. На її переконання, завдання Росії полягає у тому, щоб відмовитися від свого імперіалістичного минулого.

Вступне слово сказав і посол Литви Арнольдас Пранцкявічюс. Він теж підкреслив, що важливо обговорити роль культури у російсько-українській війні, а також подумати про витоки російського імперіалізму.

Яке внутрішнє ядро Росії

Дискусію розпочав британський журналіст Едвард Лукас, який нагадав, що Росія отримала свої землі завдяки військовим завоюванням, грабежам та іншим методам, що включають імперіалістичні інструменти. При цьому він наголосив, що політика Росії підтримувалося мовною, економічною і культурною гегемонією. Відтак, за його словами, це викликає питання: яке внутрішнє ядро Росії.

Він навів приклад Великої Британії, яка також була імперією. За його словами, на відміну від Росії, у Британії, наприклад, порушується питання деколонізації. Окрім того, обговорюється повернення експонатів до країн, звідки вони були отримані чи вкрадені в минулому.

Лукас розповів, що країни Балтії та Польща на початку 1990-их років попереджали, що Росія – це імперіалістична держава, але Захід проігнорував це.

Але це було зрозуміло ще в 1990-их роках з фетишизацією Другої світової війни,
– сказав він.

На думку журналіста, Захід запізно зрозумів, що має справу з імперською державою.

"Ми не зосередили свою увагу на тому, що за цією імперською владою стоїть культура", – додав Лукас. На його думку, деімпералізація самої Росії та російської культури є процесами, які тісно пов'язані.

Він наголосив, що російський диктатор Владімір Путін і Кремль використовують культуру як зброю, що спотворює уявлення про Росію та країни, що її оточують.

Ніхто не говорить про знищення чи заборону російської культури,
– підкреслив Лукас.

Глибоко ображені на Захід: чому Росія відірвана від Європи

Сучасна литовська письменниця Крістіна Сабаляускайте згадала про свій роман "Петровська імператриця", в якому розповідає про литовську дружину Петра І та цю епоху в історії. За словами письменниці, вона намагається зрозуміти, чому російська культура така різна та своєрідна, та чому її часто зовсім неправильно розуміють на Заході і в Європі.

Як сказала Сабаляускайте, вона зрозуміла, що за останні 100 років, протягом усього ХХ століття, Росія майже не мала контактів з Європою і Заходом через залізну завісу, закриті кордони, через право вільно пересуватися, яке було відібрано в російських громадян.

Це, за словами Сабаляускайте, спонукало її до роздумів про минулі тисячі років, адже на початку Росія не була імперією. Росія перебувала під татаро-монгольським ярмом з 1230 року і була закрита від Заходу.


Крістіна Сабаляускайте / Фото LTR

Ситуація, як зазначає письменниця, змінилася у 1700 році з приходом Петра І. Зокрема, у XVIII столітті відбулася свідома європеїзація російської культури, яка 540 років була ізольована. Відтак, почалася модернізація і вестернізація Росії, в якій не було вищої освіти.

Вона звернула увагу на те, що перший і єдиний на той час університет у Росії був заснований в кінці XVII не як автономний університет, що вважалося звичною практикою на Заході, а як інструмент держави.

Це був інструмент держави, який покликаний виробляти науку для потреб держави й це триває донині. Всі гуманітарні науки залишаються сильно індокринованими державною пропагандою,
– заявила Сабаляускайте.

За її словами, Росія до 1700 року не мала контакту чи досвіду ренесансних або реформаційних ідей і не брала участі в ранніх європейських морських експедиціях, не ділилася жодним науковим відкриттям з рештою Європи.

"До 1700 року в російського государя не було світського мистецтва, музики чи літератури, ні лицарської традиції, ні ввічливості", – зазначає литовська письменниця.

Водночас за Петра I російська культура раптово почала розвиватися і Росія "робить свою культурну домашню роботу протягом усього XVIII століття". Як розповідає письменниця, на початку XIX століття росіяни починають подорожувати, "переконані, що вони зробили свою культурну домашню роботу".

Однак у Європі вони відчули себе дуже відчуженими, "що їх не приймають і ними не захоплюються за їхні зусилля". Сабаляускайте вказує, що це простежується завдяки Денису Фонвізіну і Миколі Карамзіну, які "глибоко образилися, що Європа не сприймає їх такими".

"А потім у російської культури починається синдром "кислого винограду" і це проблема", – сказала письменниця.

У контексті висловлювання Сабаляускайте британський журналіст Едвард Лукас дозволив собі ремарку, що відповідна реакція Росії "була поєднанням свого роду комплексу вищості та меншовартості щодо західної культури".

Імперіалізм у поезії Пушкіна нагадує пропагандиста Соловйова

Едвард Лукас порушив питання творчості Сергія Пушкіна, зокрема його конфлікту з Адамом Міцкевичем. Саме це, як можна зробити висновок, стало ще одним проявом розриву зв'язків Росії із Заходом та спричинило антизахідне бачення у росіян.

Сабаляускайте звернула увагу, що Пушкін почав писати, коли поезія в Росії не сприймалася серйозно. Водночас, за її словами, саме Пушкін був одним з перших, хто переосмислив та відшліфував російську мову.

У цей час в російському середовищі був Адам Міцкевич, на якого, як каже литовська письменниця, і рівнявся Пушкін. У цей час розпочалося повстання проти царизму і так звана "війна віршів". Британський історик і письменник Орландо Файджес переконаний, що Пушкін зіграв роль у зраді декабристів.

Сабаляускайте зазначає, що в цей час Міцкевич пише поему "Дзяди", де пристрасно звертається до росіян, "що з вами сталося, чому ви стали імперіалістичними?" Пушкін відповів Міцкевичу віршем "Клеветникам России".

Сабаляускайте звернула увагу, що відповідь Пушкіна була в стилі пропагандиста Владіміра Соловйова, однак додала, що вся агресія втрачена в перекладі. Письменниця заявила, що резюме вірша Пушкіна дуже імперіалістичне.

Вона розповіла, що Пушкін після еміграції Міцкевича до Парижа заявляє, що той став одним із західних ненависників. У цьому контексті вона навела цитату французького аристократа, мандрівника та письменника Астольфа де Кюстіна, який ділився тим, що росіяни стурбовані, як їх оцінюють сторонні. Зокрема, "будь-яке несхвалення вони сприймають як зраду, а небажану правду як брехню".

Литовська письменниця резюмує, що Пушкін сприйняв толерантний вірш Міцкевича як зраду, мовляв, як можна не любити таку велику країну як Росія?

Як почався російський шовінізм і біполярний розлад у культурі Росії

Далі дискусію продовжив Едвард Лукас, сказавши, що саме з цього плацдарму для Росії розпочинається XIX століття. Він пригадав, що в цей період Лев Толстой пише роман про Кавказ "Хаджи-Мурат", який трохи романтизує, але також екзотизує чеченців. Лукас зазначив, що він був вражений тим фактом, що в романі не фігурує черкеський геноцид.

Сабаляускайте у відповідь заявила, що з XIX у росіян починає з'являтися відчуття виключення з європейського культурного дискурсу. Вона вважає, що важливим моментом була наполеонівська війна 1812 року.

Російський народ вважав, що робить все можливе, щоб інтегруватися у європейську культуру, в першу чергу через французьку мову і звичаї, тому що це було модою часу. І раптом вони воюють з цією захоплюючою культурою,
– каже письменниця.

А потім, як додала Сабаляускайте, починаються теорії про російську "вищість". Зокрема, Фонвізін чи Карамзін після подорожей на Захід пишуть про те, який Захід "прогнилий", підступний, нещирий, зіпсований, має жахливі звичаї. Вони протиставляють Заходу Росію, яка нібито дуже духовна.

Учасники дискусії звернули увагу на біполярний синдром в російській культурі. Зокрема, філософ Іван Ільїн, який має величезний вплив на Путіна та ідеолога рашизму Алєксандра Дугіна, писав, що "Росія – наймерзенніша, найбільш нудотна країна за всю історію світу".

Але потім, як каже Сабаляускайте, він винайшов квазірелігійну теорію про "вищість" Росії і місію про так зване відродження християнства. За її словами, так само й Достоєвський, який міг описати, як селянин жорстоко б'є дружину, а потім написати про чистоту російської душі та близькість до Бога.

Сабаляускайте резюмувала, що коли погляд російських письменників цього періоду спрямований всередину Росії, то вони писали про абсолютне презирство, але коли творчість спрямована на Захід, то вони намагалися переконати у своїй "кращості".

Культура – інструмент пропаганди

Литовська письменниця розповіла, що Радянський Союз використовував культуру. Зокрема, мистецтво стало інструментом пропаганди, особливо кіно, адже воно доступне для неписьменних мас.

Вона нагадала, що Росія під час Жовтневої революції значною мірою була неписьменною. Письменниця пригадала, як документальний фільм Сергія Ейзенштейна про події Жовтневої революції вважали правдою.


Едвард Лукас / Фото "Громадське"

Водночас британський журналіст Лукас звернув увагу на парадокс, що Радянський Союз "визначив як повалення корумпованого феодального теократичного відсталого старого порядку, але також легітимізував себе, сказавши, що ми є культурним спадкоємцем великого XIX століття", тобто культурним спадкоємцем Росії того періоду.

У відповідь Сабаляускайте сказала, що російська культура була торговою маркою в Європі, маючи великих композиторів та вигнанців в Парижі. Як приклад вона навела Сергія Дягілєва.

Напрошується питання, чи був би Дягілєв настільки успішним, якби залишився у Росії? Ті, хто покинули Росію, могли процвітати в дружньому та більш експериментальному середовищі,
– вважає письменниця з Литви.

Водночас уряд СРСР і пропаганда використали цей символічний капітал у своїх цілях.

Також учасники дискусії побіжно обговорили ганебні вірші російського поета Йосипа Бродського, зокрема його скандальний твір "На независимость Украины".

Сабаляускайте зазначила, що литовський поет Томаш Венцлов був знайомий з Бродським і розповів, що росіянин пристрасно писав ганебний вірш про Україну. Але друзі порадили Бродському не публікувати його. Вірш так і не було опубліковано, однак його двічі прочитали публічно й відповідно в мережі є відео.

Лукас запропонував Сабаляускайте прочитати кілька рядків, однак литовська письменниця з поваги до українців відмовилася це робити. Водночас вона підкреслила, що Росія поглинула українських авторів, письменників і художників. Крім того, за її словами, Росія увібрала татарські таланти.

Нам невідомі найбільші татарські артисти, виконавці. Їх завжди представляють як російських чи радянських,
– зазначила литовська письменниця.

Також Сабаляускайте нагадала, що після поділу Речі Посполитої Росія поглинула Велике князівство Литовське, яке було більш розвинене з культурної точки зору за Росію. Але Катерина ІІ заявила, що принесла литовцям культуру і цивілізацію.

"Тому я завжди прошу людей розповісти, як можна принести культуру і цивілізацію в країну, яка мала університети на сотні років раніше, ніж у Росії", – заявила Сабаляускайте.

Нова ілюзія – це війна Путіна

Згодом до дискусії приєднався Рафаель Глюксман, який розпочав з того, що тепер на Заході є нова ілюзія. Вона полягає в тому, що побутує думка, мовляв, вторгнення в Україну, – це війна Путіна і "що в Росії моноспектакль".

Це абсолютно неправдиво, це так ніби сказати, що німецький нацизм був шоу одного божевільного. Це ніколи не було шоу одного божевільного,
– заявив Глюксман.

Він переконаний, що для того, аби дати пояснення подіям, що відбуваються зараз, сліді зрозуміти, що сталося в минулому і що призвело до цього.

Рафаель Глюксман / Фото з Вікіпедії

"Після десятиліть злочинів комунізму та сотень років злочинів імперіалізму з боку Російської імперії у вас (росіян – 24 Канал) ніколи не було глибокого самоперегляду і глибокого демонтажу імперіалістичного менталітету", – додав французький журналіст.

За його словами, суд над російськими воєнними злочинцями має бути не тільки судовим питанням, але й філософським і культурним.

Що могло призвести до цих імперіалістичних злочинів? Це питання, яке ми маємо поставити, і найбільше його мають поставити собі самі росіяни,
– додав Глюксман.

Він підкреслив, що росіянам потрібно розуміти, що агресія проти України – це спадок і спільна відповідальність, тому що "Путін не стоїть за кожною окремою людиною, яка ґвалтує українських жінок".

На його переконання, росіяни винні у цих злочинах, хоч і керовані пропагандою. Він вважає, що потрібно дослідити бажання росіян підтримувати воєнні злочини. Як приклад, він навів схвальні коментарі росіян у соцмережах, коли ті бачать вбитого українського військового.

"Так само німецьке керівництво не стояло за кожним злочинцем, який вбивав євреїв чи мирних людей", – заявив Глюксман.

Французький журналіст вважає, що російську культуру не потрібно скасовувати, але варто поставити під сумнів.

Це щось глибше, ніж просто поліцейська держава чи вистава одного актора. І тому дуже важливо поставити під сумнів (російську – 24 Канал) культуру,
– сказав Глюксман.

Кінорежисер-документаліст заявив, що Захід втратив 20 – 30 років культурно, морально і ментально, адже не визнавав того факту, що половина Європи була колонізована Росією.

За його словами, Західна Європа ніколи не була відкрита для тривог і попереджень та історії країн Центральної та Східної Європи. Відтак, він закликав об'єднати спогади.

Російську культуру потрібно поставити на карантин

У залі виникла дискусія після питання українки. Представниця України порушила питання про те, що російські культурні діячі продовжують нести культуру Росії в Європі попри війну, а також можуть спрямовувати отримані кошти на війну.

Едвард Лукас звернувся до залу, чи є серед присутніх росіяни, щоб послухати їхній погляд на тезу українки. Слово взяла представниця Росії, яка заявила, що це несправедливо, що організатори не запросили жодного росіянина, який би підготував свою версію щодо російської культури.

На звинувачення росіянки цитатою Астольфа де Кюстіна відповіла Крістіна Сабаляускайте: "Будь-яке несхвалення вони (росіяни – 24 Канал) сприймають як зраду, будь-яку небажану правду як брехню", що люди в залі зустріли бурхливими оплесками.

Я вважаю, що шлях для Росії – це розібратися і вилікуватися трохи самокритично, а також звертати увагу на те, що про неї думають сусіди Росії, на те, що про неї думають інші країни і реагують на ваші команди,
– заявила литовська письменниця.

Вона наголосила, що російську культуру не потрібно скасовувати та цензурувати, а слід зрозуміти у світлі подій, які відбуваються зараз.

Відповідаючи на питання українки, Крістіна Сабаляускайте заявила, що "російську культуру потрібно поставити на карантин, щоб не платити їй, поки Росія не розбереться і не почне поводитися цивілізовано, щоб заслужити повагу інших країн".

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Кабмин подал на ратификацию соглашение с США
Корреспондент
2025-05-04T15:31:46Z
Зеленский: Украина может получить 1,8 млн снарядов в рамках "чешской инициативы"
Европейская правда
2025-05-04T15:28:46Z
Дональд Трамп вызвал бурю ярости у американских епископов из-за одного изображения
Comments UA
2025-05-04T11:33:23Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Санта Димопулос призналась, из-за чего после приезда в Киев сразу попала в больницу
TSN
2025-05-04T15:19:51Z
Екатерина Осадчая с мужем Горбуновым показалась с их сыновьями-красавцами в деловых образах
TSN
2025-05-04T15:06:50Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Готовится большой артиллерийский контракт с Чехией: Зеленский сделал заявление
TSN
2025-05-04T15:31:18Z
База SpaceX Илона Маска стала новым городом в Техасе
UAToday
2025-05-04T14:00:03Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
ПФУ начал пересмотр субсидий: кто потеряет выплаты, а кому можно не волноваться
Знай
2025-05-04T15:30:24Z
Цена на яйца взлетели и будут расти еще? Украина решила экспортировать продукт в Канаду
Знай
2025-05-04T15:12:12Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Брянской области подвергся атаке завод Стрела
Корреспондент
2025-05-04T15:12:16Z
На Харьковщине ликвидируют 11 лесных пожаров
Корреспондент
2025-05-04T13:21:54Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Полтаве грузовик провалился сквозь асфальт
Апостроф
2025-05-04T12:51:06Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Про корицу можно забыть? Диетологи подсказали, какие продукты испортят любую чашку кофе
Знай
2025-05-04T13:51:07Z
Болезнь Альцгеймера можно выявить при движении: ученые рассказали о ее признаках
Фокус
2025-05-04T13:36:15Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Назвали суперфуд, который диетологи считают идеальным для похудения
Gazeta UA
2025-05-04T13:30:38Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 5 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-04T15:30:58Z
"На глаз" здесь не подойдет. Где нельзя устанавливать розетки, чтобы не переделывать их
Telegraf
2025-05-04T13:18:53Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Отключение света в неделю 5-11 мая в Житомирской области: кому стоит подготовиться
Политека
2025-05-04T15:31:24Z
Синоптики прогнозируют дожди и грозы в большинстве регионов
Корреспондент
2025-05-04T15:18:47Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Кроуфорд намерен превзойти Альвареса в сентябре
Корреспондент
2025-05-04T13:39:36Z
Олимпийскую чемпионку сравнивают с Микки Маусом, но она этому не рада
Telegraf
2025-05-04T13:30:14Z
Реванш с победителем: Гарсия намерен снова вести бой за титулы
Корреспондент
2025-05-04T12:48:37Z
Шахтер не сыграет в Лиге чемпионов впервые за 25 лет
Факти ICTV
2025-05-04T12:46:07Z
Бешикташ нацелился на Довбыка: форвард может сменить Италию на Турцию
Gazeta UA
2025-05-04T11:21:59Z
Клопп изменил свое первоначальное решение относительно работы в Реале
Корреспондент
2025-05-04T11:09:05Z
Альварес победил Скулла, но остался разочарован его выступлением
Корреспондент
2025-05-04T10:54:18Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Леклер пропустит спринт Гран-при Майами из-за повреждения болида
Корреспондент
2025-05-03T19:48:55Z
Формула 1: 18-летний пилот Мерседес побил рекорд Феттеля
Корреспондент
2025-05-03T14:15:57Z
Монстр на 700 "лошадок": в Украину приехал уникальный пикап Ford за 4,6 млн грн
Знай
2025-05-03T11:51:49Z
Говорить "лобовое стекло" - ошибка. Как правильно на украинском
Gazeta UA
2025-05-03T11:10:30Z
Никогда не отвечайте на эти три вопроса полицейского, иначе могут быть проблемы
Comments UA
2025-05-03T10:42:58Z
Штрафы от ПДД могут обернуться конфискацией авто: юрист объяснил детали
Знай
2025-05-03T03:51:06Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Владелец дома нашел в шкафу жуткую записку: что его удивило
Фокус
2025-05-04T15:06:06Z
Star Wars: Grand Collection вышла на День «Звёздных войн»
GameMag
2025-05-04T14:55:11Z
Таинственный гость в окрестностях Солнечной системы: астрономы обнаружили возможную девятую планету
Знай
2025-05-04T14:51:27Z
Как Атлантик-Сити бросил вызов Лас-Вегасу и сменил азартные игры в США
Comments UA
2025-05-04T13:06:35Z
У больших синиц обнаружили необычный музыкальный вкус: ученые выяснили, как он появился
Фокус
2025-05-04T11:57:26Z
Apple придется принять новые правила: Fortnite возвращается на смартфоны
Знай
2025-05-04T11:51:08Z
Готовимся к лету: три ошибки по установке вентилятора, которые лучше не повторять
Фокус
2025-05-04T09:00:35Z
Предок всего живого появился сразу после формирования Земли: ученые узнали, когда это случилось
Фокус
2025-05-04T07:36:30Z