MY.UAНовини
Універсальні воїни: що відомо про морську піхоту України та її участь у війні з РФ
Універсальні воїни: що відомо про морську піхоту України та її участь у війні з РФ

Універсальні воїни: що відомо про морську піхоту України та її участь у війні з РФ

Універсальні бійці, здатні виконати найскладніші завдання на фронті – це про морських піхотинців. І 23 травня Україна відзначає їхнє професійне свято – День морської піхоти.

Що відомо про зародження української морської піхоти та участь морпіхів у війні з Росією – далі в матеріалі.

Морська піхота – що це за рід військ

Морська піхота входить до структури Військово-морських сил України.

Це високомобільний рід військ, призначений для ведення бойових дій у морських/повітряно-морських десантах, ведення наступального бою на морському узбережжі, для оборони важливих берегових об’єктів, ділянок узбережжя як самостійно, так і у взаємодії з іншими підрозділами Збройних сил України.

Під час стримування збройної агресії РФ морські піхотинці виконували завдання в зоні Операції об’єднаних сил. Після повномасштабного вторгнення РФ вони боронили Маріуполь, звільняли території Херсонщини, виконували бойові завдання на інших напрямках, здійснювали оборону острова Зміїний у Чорному морі.

Фото: Командування морської піхоти ВМС ЗСУ

Як в одному з інтерв’ю командувач морської піхоти ВМС ЗСУ генерал-лейтенант Юрій Содоль, морпіхи – це більше, ніж просто рід військ.

– Серед інших ми вирізняємося тим, що морський піхотинець – це універсальний воїн. Озброєний, вмотивований, навчений і готовий до дій, – пояснював генерал.

До структури цього роду військ входять:

  • 35 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського (заснована 2018 року);
  • 36 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського (сформована 2015 року);
  • 406 окрема артилерійська бригада імені генерала-хорунжого Олексія Алмазова;
  • 32 реактивний артилерійський полк;
  • 503 окремий батальйон морської піхоти;
  • 140 окремий розвідувальний батальйон.

Процес розбудови морської піхоти триває: нещодавно були створені 37 і 38 бригади.

Чому обрали 23 травня

Дату для Дня морської піхоти обрали недаремно: 23 травня вважається днем створення зазначеного роду військ. Цього дня у 1918 році гетьман Української Держави Павло Скоропадський видав наказ про початок формування бригади Морської піхоти в складі трьох полків.

Кожен полк мав складатися з трьох куренів (батальйонів), а кожен курінь – із чотирьох піхотних та однієї кулеметної сотень (рот). Як Український інститут національної пам’яті, перший полк морської піхоти мав дислокуватися в Одесі, другий – у Миколаєві, а третій – у Херсоні. Планувалося і створення трьох ескадронів морської кавалерії.

Підрозділи мали виконувати завдання із берегової оборони та десантних операцій. Однак до кінця правління Скоропадського формування бригади не завершилося.

Створення частин морської піхоти продовжилося за часів УНР. У березні 1919 року був сформований 1-й Гуцульський полк морської піхоти, до складу якого мали увійти військові, які раніше проходили службу в російському та австро-угорському флотах. Однак на практиці до полку увійшло багато карпатських сплавників лісу (бокорашів). Вважалося, що вони, вміючи керувати плотами та човнами на гірських річках, могли б стати вправними моряками.

Особовий склад морського полку брав участь у Першому і Другому зимових походах армії УНР.

Фото: Український інститут національної пам’яті

Формування морської піхоти тоді припало на критичний для України час визвольної боротьби 1917-1921 років із більшовицькою навалою. Попри це, морпіхи УНР виявили стійкість та вірність Україні.

А сучасна морська піхота ВМС ЗСУ стала їхньою гідною спадкоємницею, продовжуючи національні військові традиції.

Участь морпіхів у війні з РФ: історія одного бою

Військовослужбовець 35 окремої бригади морської піхоти Юрій (позивний “73-й”) брав безпосередню участь у звільненні стратегічно важливого села Давидів Брід на Херсонщині в жовтні минулого року. Він був одним із тих захисників, які підняли прапор України над цим населеним пунктом.

Для морського піхотинця це вже другий період служби (перший був від початку 2015-го по 2017 рік). Повномасштабна війна застала Юрія в Києві, а з 24 лютого минулого року він повернувся до лав Збройних сил України.

Торік у жовтні українські війська здійснювали контрнаступальну операцію на правобережжі Херсонщини.

– Давидів Брід – це був один із населених пунктів, через який проходила траса з Великої Олександрівки на Херсон. І Давидів Брід, Брускинське – досить стратегічно важливі населені пункти для противника: вони їх утримували до останнього і кидали на це всі можливі й неможливі сили, із залученням авіації, – зазначив військовослужбовець у коментарі Фактам ICTV.

Карта: Deep State

На той момент Юрій був командиром РТГ – ротно-тактичної групи. 2 жовтня його підрозділ зайшов на плацдарм і форсував річку Інгулець.

За словами військового, ворог постійно моніторив переправи ЗСУ і завдавав по них ударів. За день окупанти до 10 разів могли знищувати одну переправу, відбувалися пуски ворожих ракет класу повітря-земля.

Попри те, що українські військові потрапили під обстріл із РСЗВ Град та Ураганів, вони зайшли на плацдарм на березі річки Інгулець. Після цього отримали від командування завдання зайняти ключові точки біля Давидового Броду.

А 4 жовтня населений пункт вдалося звільнити. Проте  боїв у самому селі не було: ворог не став чекати на прихід ЗСУ і втік.

– Снайпери розстрілювали колони, які рухалися з нашого боку, були засідки. Тому 2 жовтня швидко не вдалося зайняти вказані точки. Це все ми почали організовувати вже з 3 жовтня, і малими групами підійшли впритул, за 1,5 км до населеного пункту Давидів Брід. Були зайняті контрольні точки, а вже 4 жовтня організована авіарозвідка. І десь о 10:00 ми виявили, що противник, який перебував у селі, втік. Було організовано декілька груп, які заходили в саме село, проводили зачистку. Безпосередніх сутичок уже в Давидовому Броді не траплялося, – пригадав морських піхотинець.

Юрій перебував у першій групі, яка заходила в населений пункт. Воїни отримали завдання від командування якомога швидше підняти український стяг над Давидовим Бродом. У селі вони побачили вишку мобільного зв’язку і вирішили, що це буде підходяще місце.

Символічний момент, коли над Давидовим Бродом знову замайорів прапор України, зняли на відео та швидко поширили в мережі.

– Навіть танкові обстріли нікого не стримували. Коли люди приїжджали на евакуацію побратимів, по них працював танк, стріляли постійно міномети, осколки в процесі руху залітали в салон. Але воїни якось на це не зважали. Там було бажання якомога швидше звільнити свою рідну землю. На адреналіні це все робилося тоді, – розповів Фактам ICTV морпіх.

Юрій зазначив, що найскладніше на полі бою – втрачати своїх побратимів.

А перемога України у повномасштабній війні, за словами військовослужбовця, має передбачати капітуляцію РФ та звільнення всіх тимчасово окупованих територій.

– По-перше, це повернення наших кордонів, в яких Україна була з 1991 року. По-друге, це капітуляція нашого ворога, оскільки ми всі розуміємо, що якісь там “мирні” договори – це просто відтермінування наступної війни на якісь 10-15 років, поки вони знову не наберуться сили. І надалі розвиток наших Збройних сил до такого рівня, щоб у наших “заболотних” сусідів навіть думки ніколи не було про якісь там збройні напади на нашу землю, – розповів морський піхотинець.

Що відомо про морську піхоту: 10 важливих фактів

У День морської піхоти варто згадати знакові та маловідомі факти про цей рід військ:

1. Фундамент для створення морської піхоти України в лютому 1992 року. Тоді 880 окремий батальйон морської піхоти, що дислокувався в Севастополі, присягнув на вірність українському народові. Проте командування Чорноморського флоту РФ всіляко перешкоджало переходу морпіхів під юрисдикцію України. Зрештою командир батальйону майор Віталій Рожманов і його заступники були звільнені з посад, а сам батальйон розформували.

2. 1 липня 1993 року, після створення Військово-морських сил України, в Севастополі сформували 27 окремий батальйон морської піхоти. До нього потрапили найкращі офіцери Чорноморського флоту, які захотіли служити Україні.

3. Після злочинної окупації Криму Росією у 2014 році до двох сотень морпіхів (близько третини) не зрадили присязі українському народові та стали основою сучасної морської піхоти України. Вони були передислоковані до Миколаєва.

4. З однієї ротно-тактичної групи, яка у 2014 році вирушила виконувати бойові завдання на Сході України, морська піхота перетворилася на сучасний високомобільний рід військ із полігонами, навчальними центрами та командуванням.

5. Нинішні 35 і 36 бригади морпіхів мають імена контрадміралів Михайла Білинського та Михайла Остроградського, які були творцями морської піхоти України в період Визвольних змагань 1917-1921 років.

6. У 2018 році змінився колір беретів українських морпіхів: з чорного – на колір морської хвилі.

Фото: ВМС ЗСУ

7. Гасло морської піхоти – Вірний завжди, що символізує вірність військовій присязі та самовіддану службу українському народові. На та стягові морської піхоти – зображення “окриленого” меча гетьмана Петра Сагайдачного, накладене на якір.

8. У першому бою війни на Донбасі старший лейтенант Вадим Сухаревський, майбутній командир 503 окремого батальйону морської піхоти. Він із великокаліберного кулемета на бронетранспортері підтримав бійців спецпідрозділу Альфа Служби безпеки України під Семенівкою (в районі Слов’янська). Після цього російські окупанти відступили. У бою брали участь лише шість бійців Альфи та БТР Сухаревського.

9. Морський піхотинець Віталій Скакун, який підірвав Генічеський міст на Херсонщині разом із собою, став першим Героєм України (посмертно), удостоєним цього звання після початку повномасштабної війни.

10. Воїни 36 бригади морської піхоти разом із іншими підрозділами героїчно боронили повністю оточений окупантами Маріуполь, зокрема на металургійному комбінаті Азовсталь.

Отже, День морської піхоти України – не просто ще одна дата в календарі. Це свято має важливе значення і символізм, адже сучасні морські піхотинці є спадкоємцями найкращих бойових традицій учасників визвольної боротьби початку XX століття.

Сьогодні морпіхи разом із іншими підрозділами української армії героїчно боронять Україну від російських загарбників, виборюючи право на свободу та мирне життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Путин уволил главкома сухопутных войск РФ
Корреспондент
2025-05-15T18:12:22Z
Ультраправый кандидат в президенты Румынии оскандалился, назвав оппонента "аутистом"
Европейская правда
2025-05-15T18:09:51Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Илона Гвоздева после подачи заявления на развод неожиданно показалась с мужем
TSN
2025-05-15T14:34:39Z
Рейтинг кинопремьер: что смотреть в кинотеатрах с 15 по 22 мая
VGorode
2025-05-15T09:06:05Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Армия РФ наступает на 10 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-15T13:42:56Z
НМТ-2025: устранить недостатки в регистрационных документах можно до 19 мая
Корреспондент
2025-05-15T12:30:38Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Почему рукола горчит: как вырастить нежный урожай
TSN
2025-05-15T14:33:20Z
Ученые выяснили, связана ли вакцина от COVID-19 с риском выкидыша
TSN
2025-05-15T14:33:03Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Киеве раскрыли сеть сбыта психотропных веществ
Корреспондент
2025-05-15T17:27:23Z
В Луцке адвокат "выводила" из розыска уклонистов
Корреспондент
2025-05-15T15:24:20Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Житель Киева ночью запустил салют из окна квартиры
Корреспондент
2025-05-15T17:09:39Z
Гороскоп для знаков зодиака на 16 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-15T15:48:02Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
2025-05-15T17:09:05Z
Нацбанк снова снизил курсы доллара и евро
Корреспондент
2025-05-15T16:12:08Z
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
2025-05-15T14:35:24Z
В Украине резко изменились цены на сезонный овощ: что известно
TSN
2025-05-15T14:34:48Z
Реестр убытков начал принимать заявления о разрушенной нежилой недвижимости
Корреспондент
2025-05-15T14:03:52Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
UAToday
2025-05-15T14:03:35Z
Небрежность экс-руководителей обошлась Запорожьеоблэнерго в 730 млн
Корреспондент
2025-05-15T12:00:24Z
Последствия весенних заморозков ощутим осенью: что будет с урожаем-2025
Корреспондент
2025-05-15T11:51:50Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Оскорбление Винисиуса: фанаты наказаны судом
Корреспондент
2025-05-15T17:57:41Z
Тоттенхэм теряет очередную звезду перед финалом Лиги Европы
Корреспондент
2025-05-15T17:45:04Z
В три раза больше, чем МЮ: Тоттенхэм солидно заплатит за триумф в еврокубке
Корреспондент
2025-05-15T17:27:40Z
Страдает имидж: Украинская федерация оценила дисквалификацию Кокошко
Корреспондент
2025-05-15T17:09:37Z
Первый трансфер Алонсо: Реал без торга готов выкупить защитника Борнмута
Корреспондент
2025-05-15T17:03:48Z
Идет разбор: Федерация легкой атлетики Украины о ситуации с Бех-Романчук
Корреспондент
2025-05-15T16:48:47Z