MY.UAНовини
Універсальні воїни: що відомо про морську піхоту України та її участь у війні з РФ
Універсальні воїни: що відомо про морську піхоту України та її участь у війні з РФ

Універсальні воїни: що відомо про морську піхоту України та її участь у війні з РФ

Універсальні бійці, здатні виконати найскладніші завдання на фронті – це про морських піхотинців. І 23 травня Україна відзначає їхнє професійне свято – День морської піхоти.

Що відомо про зародження української морської піхоти та участь морпіхів у війні з Росією – далі в матеріалі.

Морська піхота – що це за рід військ

Морська піхота входить до структури Військово-морських сил України.

Це високомобільний рід військ, призначений для ведення бойових дій у морських/повітряно-морських десантах, ведення наступального бою на морському узбережжі, для оборони важливих берегових об’єктів, ділянок узбережжя як самостійно, так і у взаємодії з іншими підрозділами Збройних сил України.

Під час стримування збройної агресії РФ морські піхотинці виконували завдання в зоні Операції об’єднаних сил. Після повномасштабного вторгнення РФ вони боронили Маріуполь, звільняли території Херсонщини, виконували бойові завдання на інших напрямках, здійснювали оборону острова Зміїний у Чорному морі.

Фото: Командування морської піхоти ВМС ЗСУ

Як в одному з інтерв’ю командувач морської піхоти ВМС ЗСУ генерал-лейтенант Юрій Содоль, морпіхи – це більше, ніж просто рід військ.

– Серед інших ми вирізняємося тим, що морський піхотинець – це універсальний воїн. Озброєний, вмотивований, навчений і готовий до дій, – пояснював генерал.

До структури цього роду військ входять:

  • 35 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського (заснована 2018 року);
  • 36 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського (сформована 2015 року);
  • 406 окрема артилерійська бригада імені генерала-хорунжого Олексія Алмазова;
  • 32 реактивний артилерійський полк;
  • 503 окремий батальйон морської піхоти;
  • 140 окремий розвідувальний батальйон.

Процес розбудови морської піхоти триває: нещодавно були створені 37 і 38 бригади.

Чому обрали 23 травня

Дату для Дня морської піхоти обрали недаремно: 23 травня вважається днем створення зазначеного роду військ. Цього дня у 1918 році гетьман Української Держави Павло Скоропадський видав наказ про початок формування бригади Морської піхоти в складі трьох полків.

Кожен полк мав складатися з трьох куренів (батальйонів), а кожен курінь – із чотирьох піхотних та однієї кулеметної сотень (рот). Як Український інститут національної пам’яті, перший полк морської піхоти мав дислокуватися в Одесі, другий – у Миколаєві, а третій – у Херсоні. Планувалося і створення трьох ескадронів морської кавалерії.

Підрозділи мали виконувати завдання із берегової оборони та десантних операцій. Однак до кінця правління Скоропадського формування бригади не завершилося.

Створення частин морської піхоти продовжилося за часів УНР. У березні 1919 року був сформований 1-й Гуцульський полк морської піхоти, до складу якого мали увійти військові, які раніше проходили службу в російському та австро-угорському флотах. Однак на практиці до полку увійшло багато карпатських сплавників лісу (бокорашів). Вважалося, що вони, вміючи керувати плотами та човнами на гірських річках, могли б стати вправними моряками.

Особовий склад морського полку брав участь у Першому і Другому зимових походах армії УНР.

Фото: Український інститут національної пам’яті

Формування морської піхоти тоді припало на критичний для України час визвольної боротьби 1917-1921 років із більшовицькою навалою. Попри це, морпіхи УНР виявили стійкість та вірність Україні.

А сучасна морська піхота ВМС ЗСУ стала їхньою гідною спадкоємницею, продовжуючи національні військові традиції.

Участь морпіхів у війні з РФ: історія одного бою

Військовослужбовець 35 окремої бригади морської піхоти Юрій (позивний “73-й”) брав безпосередню участь у звільненні стратегічно важливого села Давидів Брід на Херсонщині в жовтні минулого року. Він був одним із тих захисників, які підняли прапор України над цим населеним пунктом.

Для морського піхотинця це вже другий період служби (перший був від початку 2015-го по 2017 рік). Повномасштабна війна застала Юрія в Києві, а з 24 лютого минулого року він повернувся до лав Збройних сил України.

Торік у жовтні українські війська здійснювали контрнаступальну операцію на правобережжі Херсонщини.

– Давидів Брід – це був один із населених пунктів, через який проходила траса з Великої Олександрівки на Херсон. І Давидів Брід, Брускинське – досить стратегічно важливі населені пункти для противника: вони їх утримували до останнього і кидали на це всі можливі й неможливі сили, із залученням авіації, – зазначив військовослужбовець у коментарі Фактам ICTV.

Карта: Deep State

На той момент Юрій був командиром РТГ – ротно-тактичної групи. 2 жовтня його підрозділ зайшов на плацдарм і форсував річку Інгулець.

За словами військового, ворог постійно моніторив переправи ЗСУ і завдавав по них ударів. За день окупанти до 10 разів могли знищувати одну переправу, відбувалися пуски ворожих ракет класу повітря-земля.

Попри те, що українські військові потрапили під обстріл із РСЗВ Град та Ураганів, вони зайшли на плацдарм на березі річки Інгулець. Після цього отримали від командування завдання зайняти ключові точки біля Давидового Броду.

А 4 жовтня населений пункт вдалося звільнити. Проте  боїв у самому селі не було: ворог не став чекати на прихід ЗСУ і втік.

– Снайпери розстрілювали колони, які рухалися з нашого боку, були засідки. Тому 2 жовтня швидко не вдалося зайняти вказані точки. Це все ми почали організовувати вже з 3 жовтня, і малими групами підійшли впритул, за 1,5 км до населеного пункту Давидів Брід. Були зайняті контрольні точки, а вже 4 жовтня організована авіарозвідка. І десь о 10:00 ми виявили, що противник, який перебував у селі, втік. Було організовано декілька груп, які заходили в саме село, проводили зачистку. Безпосередніх сутичок уже в Давидовому Броді не траплялося, – пригадав морських піхотинець.

Юрій перебував у першій групі, яка заходила в населений пункт. Воїни отримали завдання від командування якомога швидше підняти український стяг над Давидовим Бродом. У селі вони побачили вишку мобільного зв’язку і вирішили, що це буде підходяще місце.

Символічний момент, коли над Давидовим Бродом знову замайорів прапор України, зняли на відео та швидко поширили в мережі.

– Навіть танкові обстріли нікого не стримували. Коли люди приїжджали на евакуацію побратимів, по них працював танк, стріляли постійно міномети, осколки в процесі руху залітали в салон. Але воїни якось на це не зважали. Там було бажання якомога швидше звільнити свою рідну землю. На адреналіні це все робилося тоді, – розповів Фактам ICTV морпіх.

Юрій зазначив, що найскладніше на полі бою – втрачати своїх побратимів.

А перемога України у повномасштабній війні, за словами військовослужбовця, має передбачати капітуляцію РФ та звільнення всіх тимчасово окупованих територій.

– По-перше, це повернення наших кордонів, в яких Україна була з 1991 року. По-друге, це капітуляція нашого ворога, оскільки ми всі розуміємо, що якісь там “мирні” договори – це просто відтермінування наступної війни на якісь 10-15 років, поки вони знову не наберуться сили. І надалі розвиток наших Збройних сил до такого рівня, щоб у наших “заболотних” сусідів навіть думки ніколи не було про якісь там збройні напади на нашу землю, – розповів морський піхотинець.

Що відомо про морську піхоту: 10 важливих фактів

У День морської піхоти варто згадати знакові та маловідомі факти про цей рід військ:

1. Фундамент для створення морської піхоти України в лютому 1992 року. Тоді 880 окремий батальйон морської піхоти, що дислокувався в Севастополі, присягнув на вірність українському народові. Проте командування Чорноморського флоту РФ всіляко перешкоджало переходу морпіхів під юрисдикцію України. Зрештою командир батальйону майор Віталій Рожманов і його заступники були звільнені з посад, а сам батальйон розформували.

2. 1 липня 1993 року, після створення Військово-морських сил України, в Севастополі сформували 27 окремий батальйон морської піхоти. До нього потрапили найкращі офіцери Чорноморського флоту, які захотіли служити Україні.

3. Після злочинної окупації Криму Росією у 2014 році до двох сотень морпіхів (близько третини) не зрадили присязі українському народові та стали основою сучасної морської піхоти України. Вони були передислоковані до Миколаєва.

4. З однієї ротно-тактичної групи, яка у 2014 році вирушила виконувати бойові завдання на Сході України, морська піхота перетворилася на сучасний високомобільний рід військ із полігонами, навчальними центрами та командуванням.

5. Нинішні 35 і 36 бригади морпіхів мають імена контрадміралів Михайла Білинського та Михайла Остроградського, які були творцями морської піхоти України в період Визвольних змагань 1917-1921 років.

6. У 2018 році змінився колір беретів українських морпіхів: з чорного – на колір морської хвилі.

Фото: ВМС ЗСУ

7. Гасло морської піхоти – Вірний завжди, що символізує вірність військовій присязі та самовіддану службу українському народові. На та стягові морської піхоти – зображення “окриленого” меча гетьмана Петра Сагайдачного, накладене на якір.

8. У першому бою війни на Донбасі старший лейтенант Вадим Сухаревський, майбутній командир 503 окремого батальйону морської піхоти. Він із великокаліберного кулемета на бронетранспортері підтримав бійців спецпідрозділу Альфа Служби безпеки України під Семенівкою (в районі Слов’янська). Після цього російські окупанти відступили. У бою брали участь лише шість бійців Альфи та БТР Сухаревського.

9. Морський піхотинець Віталій Скакун, який підірвав Генічеський міст на Херсонщині разом із собою, став першим Героєм України (посмертно), удостоєним цього звання після початку повномасштабної війни.

10. Воїни 36 бригади морської піхоти разом із іншими підрозділами героїчно боронили повністю оточений окупантами Маріуполь, зокрема на металургійному комбінаті Азовсталь.

Отже, День морської піхоти України – не просто ще одна дата в календарі. Це свято має важливе значення і символізм, адже сучасні морські піхотинці є спадкоємцями найкращих бойових традицій учасників визвольної боротьби початку XX століття.

Сьогодні морпіхи разом із іншими підрозділами української армії героїчно боронять Україну від російських загарбників, виборюючи право на свободу та мирне життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зима почнеться з туманів і морозів: якою буде погода 1 грудня
24tv
2024-11-30T12:33:57Z
Зима почнеться з антициклону Clemens: прогноз погоди на 1 грудня
TSN
2024-11-30T12:33:27Z
Окупанти обстріляли зупинку транспорту на Херсонщині, є загиблі та поранені
TSN
2024-11-30T12:33:10Z
На Україну насуваються нові заморозки 1 грудня, частину країни накриє туман
Комсомольская правда
2024-11-30T12:28:54Z
Окупанти обстріляли Херсон та передмістя: є жертви, поранені та руйнування об'єктів енергетики
24tv
2024-11-30T12:18:58Z
Якою буде погода в перші дні зими в Україні
24tv
2024-11-30T12:09:53Z
У більшості областей України в неділю прогнозують туман, без опадів
УкраинФорм
2024-11-30T12:06:27Z
У Харкові засудили навідника ракет рф на оборонні заводи міста
InternetUA
2024-11-30T12:03:14Z
РФ завдала ударів по одному з міст Донецької області: є загибла та поранені
ZN UA
2024-11-30T11:57:58Z
Прем'єр Грузії після розгону протесту заговорив про неможливість "сценарію Майдану"
Европейская правда
2024-11-30T12:33:37Z
Чому Путін лякає "Орешніком": Клімкін пояснив геополітичну логіку кремлівського диктатора
TSN
2024-11-30T12:33:27Z
Членство в НАТО може зупинити гарячу фазу війни: Зеленський видав заяву про вступ
GlavRed
2024-11-30T12:33:21Z
Зеленский щодо Путіна та його ідей знищити Україну
360ua.news
2024-11-30T12:33:10Z
«Орєшнік» заправляють мікстурой «бояришник»?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T12:27:57Z
Підтримка Зеленського впала: у The Times пояснили, що підірвало рейтинг президента
TSN
2024-11-30T12:27:16Z
Зеленський: Партнери укомплектували зброєю дві з половиною бригади, потрібно - десять
УкраинФорм
2024-11-30T12:24:19Z
Удар за ударом: що війна в Сирії змінить для Путіна
24tv
2024-11-30T12:12:41Z
У Латвії засудили до в'язниці тіктокера, який прославляв Росію і війну
Европейская правда
2024-11-30T12:06:48Z
Як уникнути втрати м'язової маси з віком: ось 5 способів
24tv
2024-11-30T12:18:08Z
Японська компанія передасть Україні роботизовані костюми для реабілітації важкотравмованих
УкраинФорм
2024-11-30T10:06:07Z
Міцний та еластичний. Вчені створили новий матеріал, який переверне уявлення про полімери
InternetUA
2024-11-30T09:01:45Z
Магнітні бурі у грудні: буде багато сильних і ретроградний Меркурій на додачу
Комсомольская правда
2024-11-30T08:05:15Z
Міноборони: Чоловіків від 17 до 25 років будуть брати на військовий облік без медкомісії
Петр и Мазепа
2024-11-30T07:36:36Z
Чому жінки й чоловіки по-різному відчувають біль
24tv
2024-11-30T07:27:18Z
Вживання авокадо щодня може збільшити ваше життя на роки
Portaltele
2024-11-30T06:19:58Z
Гороскоп на завтра 1 грудня: Тельцям - щасливий день, Рибам - удача у кар'єрі
GlavRed
2024-11-30T04:27:21Z
Українські медики провели військовому унікальну операцію на обличчі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T03:00:56Z
У Баку проходять Дні українського кіно
УкраинФорм
2024-11-30T12:24:25Z
Рецензія на фільм «Єретик» / Heretic
ITC
2024-11-30T12:06:35Z
Так виглядає позамежна розкіш: 5 найнеймовірніших коштовностей шейхі Мози
Фокус
2024-11-30T12:00:59Z
Оля Полякова зізналася, що не віддала дочку до психлікарні: "Сказала, купити їй чоловічі плавки"
Знай
2024-11-30T11:51:40Z
Після мобілізації музикантів у Вараші: Оля Цибульська висловилася про свою концертну діяльність
24tv
2024-11-30T11:48:47Z
Лунін разом з дружиною відвідав презентацію Louis Vuitton : фото розкішної пари
24tv
2024-11-30T11:18:35Z
Доньки Брюса Вілліса замилували рідкісними фото з тяжкохворим батьком
24tv
2024-11-30T11:03:28Z
Український стенд представлять на благодійному ярмарку у Празі
УкраинФорм
2024-11-30T09:45:55Z
У мережі обговорюють Ліндсі Лохан, яка змінилася до невпізнання
GlavRed
2024-11-30T09:27:34Z
Чи зміниться мінімальна та максимальна пенсія у 2025 році
24tv
2024-11-30T12:33:58Z
У старості платитимуть копійки: як не втратити частину пенсії
Знай
2024-11-30T12:30:42Z
Фермери США попередили, що масова депортація нелегалів підніме ціни на продукти
AgroPortal
2024-11-30T12:30:23Z
Страшилка чи неминуча реальність: чи встановлюватиме автогаз нові цінові рекорди
Знай
2024-11-30T12:12:38Z
Деякі області зіштовхнулись з більш частими відключеннями світла: українцям розкрили, де ситуація найбільш складна
Политека
2024-11-30T12:03:23Z
Через блокаду польського кордону ягідникам довелось змінити експортний маршрут
AgroNews
2024-11-30T12:01:03Z
Укрпромінвест переробив більше 1 млн т цукрових буряків
AgroPortal
2024-11-30T11:30:43Z
В Україні через війну закрились 1200 агропідприємств
AgroNews
2024-11-30T11:30:26Z
Стало відомо, яка вартість переоформлення земельного паю у листопаді 2024 р
AgroNews
2024-11-30T11:03:12Z
США схвалили продаж Тайваню запасних частин до F-16 та обладнання на $385 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-30T12:30:25Z
Армія Росії не зможе утримувати свої позиції: військовий експерт розповів про зброю, яка стане вирішальною на полі бою
Политека
2024-11-30T12:30:12Z
«Буки», «Солнцепьоки» та «Зоопарк»: Міноборони перелічило уражені у листопаді зразки військової техніки РФ
УкраинФорм
2024-11-30T12:24:55Z
Скандал у спецшколі на Тернопільщині: директорку відсторонили від роботи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T12:18:12Z
Відстрочки від мобілізації: кому та коли їх скасують
24tv
2024-11-30T12:09:05Z
Зеленський розповів, скільки ракет знищили пілоти F-16 під час нещодавнього удару Росії
24tv
2024-11-30T12:06:30Z
Жінка лишила пса самого вдома: їй досі важко повірити, чим він там займався
Фокус
2024-11-30T12:00:56Z
Рої "Шахедів" проти України: нова страшилка Росії чи реальна воєнна загроза
Фокус
2024-11-30T12:00:12Z
Захід замість 10 бригад оснастив лише 2,5 – Зеленський
iPress
2024-11-30T11:57:45Z
Як убезпечити себе від телефонного шахрайства
InternetUA
2024-11-30T12:33:50Z
На Вінниччині четверту добу шукають 15-річну дівчинку. ВІДЕО
Новости Украины
2024-11-30T12:09:22Z
На Закарпатті внаслідок вибуху гранати загинуло троє людей: чеку висмикнула 29-річна жінка
TSN
2024-11-30T11:48:37Z
Поліцейські затримали одесита, який скоїв розбійний напад на працівницю крамниці
Украина Криминальная
2024-11-30T11:43:58Z
У Косові невідомі підірвали канал, який постачає воду на головні електростанції
УкраинФорм
2024-11-30T11:39:28Z
Ворог скинув з дрона вибухівку у Дніпровському районі Херсона - поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-30T11:21:56Z
До 15 років за ґратами загрожує українцям, які створювали та поширювали дитячу порнографію
InternetUA
2024-11-30T10:48:19Z
У передмісті Херсона внаслідок атаки дрона постраждала жінка
УкраинФорм
2024-11-30T10:39:01Z
Прикордонники затримали «марафонців» з Київщини, які бігли у бік Румунії
VGorode
2024-11-30T09:57:39Z
"Все ще у чудовій формі": відомий промоутер оцінив можливе повернення на ринг Володимира Кличка
24tv
2024-11-30T12:33:47Z
Підсанкційний російський олігарх Усманов очолив Міжнародну федерацію фехтування
ГЛАВКОМ NET
2024-11-30T12:24:06Z
Бенфіка цікавиться Артуром Мело
Football.ua
2024-11-30T12:15:35Z
Збірна України з футболу в очікуванні жеребкування групового етапу відбіру ЧС-2026
УкраинФорм
2024-11-30T12:06:08Z
В Італії невідомі розбили автомобіль Марти Костюк, яка приїхала на концерт Kaleo
Комсомольская правда
2024-11-30T11:54:21Z
Манчестер Сіті визначився з кандидатурами на заміну травмованому Родрі — The Telegraph
Football.ua
2024-11-30T11:51:02Z
Пятенко: Не думаю, що можна дорікати команді. Дівчата виклалися повністю
Football.ua
2024-11-30T11:47:17Z
Кривенцов залишив посаду головного тренера ФК «Буковина»
УкраинФорм
2024-11-30T11:18:48Z
Аморім перед матчем з Евертоном: Я сподіваюся перемогти та побачити зміни у грі
Football.ua
2024-11-30T11:15:28Z
Речі, які варто прибрати з кухні, щоб підготуватися до свята
24tv
2024-11-30T12:18:46Z
Вхід – безкоштовний: коли відкриється одна з найатмосферніших ковзанок Варшави
24tv
2024-11-30T11:27:10Z
Всього лише 30 секунд – і кислі мандарини перетворяться на солодкі: перевірений лайфхак
24tv
2024-11-30T10:57:25Z
Навіщо вішати прищіпку на душ: несподіваний лайфхак, про який знають не всі
24tv
2024-11-30T10:51:01Z
Експерти рекомендують: 11 найстильніших ідей дизайну душової кабіни
24tv
2024-11-30T10:27:04Z
Терен прокоментував поцілунки з дівчатами на "Холостяку": "Це важлива частина знайомства"
24tv
2024-11-30T10:18:52Z
Пляцок мрії: рецепт, що поєднує соковиті вишні, маковий крем і хрусткі горіхи
24tv
2024-11-30T08:21:20Z
Зробила себе сама: 39-річна мільйонерка назвала 3 звички, які ведуть до багатства
Фокус
2024-11-30T08:00:56Z
Уже відомо, які знаки зодіаку знайдуть свою другу половинку у 2025 році
24tv
2024-11-30T07:06:17Z
Дослідники показали, як глибоководні водорості процвітають на тлі глобального потепління
Portaltele
2024-11-30T12:20:31Z
Експерт розкрив секрети складання надійного пароля для максимального захисту даних
InternetUA
2024-11-30T12:03:57Z
Запаси прісної води швидко скорочуються по всій планеті
24tv
2024-11-30T12:03:53Z
Експерти протестували сотні смартфонів Android і визначили топ-5 найкращих
InternetUA
2024-11-30T12:01:03Z
Треба знайти краба за 5 секунд: загадка, яку майже нереально розгадати
GlavRed
2024-11-30T11:27:45Z
У STALKER 2: Heart of Chornobyl знайшли цікаву великодку на легендарний момент з Call of Duty
24tv
2024-11-30T11:06:12Z
Для генерації енергії в морі: представлено незвичайну систему із сонячних панелей
InternetUA
2024-11-30T10:34:42Z
Вчені намагаються розгадати таємницю загадкових звуків із басейну Південного Фіджі
Portaltele
2024-11-30T10:22:21Z
"Нарнія для шкарпеток": дівчина показала приховану нішу в пралці
24tv
2024-11-30T10:03:47Z
Нереставрований раритет: виявлено 50-річний Buick з мінімальним пробігом
AutoCentre
2024-11-30T08:01:16Z
Нова схема шахрайства з QR-кодами загрожує автомобілістам
Хвиля
2024-11-30T07:15:54Z
Білий ромб на блакитному тлі: водіїв попередили про появу нового знаку на дорогах
Хвиля
2024-11-30T05:45:11Z
Топ-5 найлегших авто у світі: гараж для них можна облаштувати і на балконі
Знай
2024-11-29T21:51:54Z
Покладіть це під килимок, щоб більше ніколи не мерзнути за кермом
24tv
2024-11-29T21:24:38Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z