Про це повідомила дружина Президента Олена Зеленська у Телеграмі після зустрічі з іракською правозахисницею Надею Мурад і генпрокурором Андрієм Костіним, передає Укрінформ.
"На моє запрошення Надя відвідує Україну. Під час нашої зустрічі разом із генеральним прокурором Андрієм Костіним розповіли їй про наслідки російської агресії та окупації: понад 88 тисяч воєнних злочинів, від розстрілів евакуаційних колон і депортації до сексуального насильства. Генпрокурор навів найсвіжіші дані: 190 фактів сексуальних злочинів розслідує Офіс генпрокурора. Ідеться про 136 жінок і 54 чоловіків. Найменшій жертві 4 роки, найстаршій – 82", - зазначила перша леді.
Зеленська підкреслила, що це не просто цифри, а зламані злочинцями людські долі, які тепер мусимо відновити, повернувши українцям віру в справедливість і життя.
Також дружина Президента розповіла, що навіть на тлі того, що пережили й переживають українці через російський напад, історія іракської правозахисниці Наді Мурад вражає, адже вона пройшла через рабство в терористів ІДІЛу, сексуальне насильство, тортури, страту близьких, а коли врятувалася, знайшла сили свідчити про пережите заради справедливості.
Нині лауреатка Нобелівської премії миру бореться за те, щоб захистити жертв воєнних, зокрема сексуальних, злочинів по всьому світу.
Зеленська зауважила, що існує Кодекс Мурад – покрокові стандарти роботи з постраждалими для тих, хто займається документуванням і розслідуванням злочинів. Основа кодексу, за словами першої леді, максимальна повага й безпека, щоб нікому не довелося робити хибний вибір між інтересами людини та ефективністю розслідування, адже можна поєднати і те, й інше.
"Рада, що Кодекс Мурад уже взяли на озброєння в Україні. Його вивчають і застосовують рятувальники, поліцейські, лікарі та соціальні працівники, щоб, як передбачала авторка, діяти максимально людяно й етично. І щоб кожен, хто пройшов через пекло, отримав повагу, допомогу та зрештою справедливість", - додала дружина глави держави.
Як повідомляв Укрінформ, 6 вересня 2022 року в Офісі генпрокурора створили Управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані із сексуальним насильством, яке очолює Ірина Діденко.
Нові підходи до розслідування злочинів сексуального насильства з боку російських військових передбачають повну конфіденційність для постраждалих, а також пакет сервісу, куди входить психологічна, юридична і матеріальна допомога.
Фото: Телеграм Олена Зеленська