MY.UAНовини
"Майстерня мрії": як дорослі з психічними порушеннями починають самостійне життя
"Майстерня мрії": як дорослі з психічними порушеннями починають самостійне життя

"Майстерня мрії": як дорослі з психічними порушеннями починають самостійне життя

Чому Україні потрібна державна програма зі створення будинків підтриманого проживання, як живуть їхні мешканці, та чим відрізняється будинок "Майстерні Мрії" від інших, дізнайтеся далі.

Історія сім'ї двійнят з психічними порушеннями

Євгенія Гоголь – мати двійнят із психічними порушеннями і засновниця фейсбук-групи для батьків дітей з аутизмом. Жінка розповідає: "Думки, що з ними буде, коли мене не стане, сильно отруювали моє життя".

Коли почалася повномасштабна війна, сім'я Вікторії жила в столиці і не планувала виїжджати. Однак, одного дня російська ракета поцілила у спеціалізовану школу, куди наступного навчального року мали піти Антон і Максим.

"Майбутнє дітей найбільше впливає на всі мої рішення", – каже Євгенія. Саме тому навесні 2022 року сім'я виїхала в Італію, де оселилася в невеликому селищі в горах на фермі. Там двійнята ходять до місцевої школи з розвиненою інклюзією. Євгенія радіє, що синам добре.

Натомість повернуться вони в Україну після війни, залежатиме від того, яке майбутнє чекатиме тут на хлопців. До речі, таке рішення ухвалюватиме не одна сім'я.

В Україні все наче непогано, коли ідеться про дітей, проте ніхто не дає відповіді, що робити, коли вони виростають. Я завжди потай мріяла, що колись будинки підтриманого проживання стануть реальністю і у нас, бо чула багато історій про те, що відбувається в інтернатах, і від цього хотілося ридати. Інтернати – це філіал пекла,
– зазначила Євгенія Гоголь.

У Львові є будинки підтриманого проживання

У Львові будинок підтриманого проживання для дорослих з психічними порушеннями діє за підтримки спільноти "Емаус" при Українському католицькому університеті. Ще один (для чоловіків) заснувала львівська спільнота отців-оріоністів.

Також у березні відкрився та прийняв перших резидентів будинок підтриманого проживання, заснований громадчською організацією "Майстерня Мрії" за підтримки програми Mental Health for Ukraine.

"Майстерня Мрії": чим особливий будинок

Засновниця "Майстерні" Анна Іванічева розповідає, що до відкриття першого будинку організація йшла довгих шість років. Спочатку, у 2017, через два роки після реєстрації організації, відкрився центр денного перебування для молоді з психічними порушеннями. Зокрема, аутизмом, синдромом Дауна, затримкою розвитку тощо.

"Діти ходять у садочки, в школи, відвідують розвиткові заняття. А щойно закінчується школа, вони залишаються в чотирьох стінах. Навіть якщо є рідні і друзі сім'ї – це надто вузьке коло спілкування. Класно, коли у них є можливість кудись піти і бути зайнятими", – каже Анна Іванічева.

Тож "Майстерня Мрії" хотіла мати мережу таких денних центрів, адже щороку нова молодь закінчує школу й опиняється в ізоляції. Натомість у таких центрах зайнятість переважно орієнтована на те, щоб молодь отримала навички самообслуговування, соціалізувалася, а ще батьки могли присвятити вивільнений час іншим справам, – навіть просто полежати і подумати про щось інше.

"Ми стараємося зробити так, щоб кожен став більш самостійним. Це класно, коли батьки розказують, що їм вже не треба робити сніданки, бо син сам робить. На це пішло багато років, але це спрацювало. Навіть якщо він просто розігріває їжу в мікрохвильовці", – зазначає Анна Іванічева.

Також організація думала про людей з психічними порушеннями, які втрачають сім'ї, адже батьки не вічні, а якщо немає іншого близького, готового взяти під опіку, людина опиняється в інтернаті.

В інтернаті у людини немає нічого особистого, там вона втрачає індивідуальність. А будинок підтриманого проживання – це наближена до сімейних умов модель,
– говорить засновниця "Майстерні Мрії".

15 нових життів

Великий триповерховий будинок для сімох хлопців і дівчат розташований в зеленому районі Погулянка. Поряд з ним сусідські будинки, квітник, парк, магазин.

На кухні перші мешканці – 34-річні Микола і Михайло готують обід за допомогою асистентки. Звідти чути сміх і розмови.

"Хлопці майже все своє життя провели в інтернатах. Упродовж останнього року вони жили в психіатричній лікарні на Кульпарківській – їхній інтернат закрився, і вони чекали, поки з'явиться місце в іншому", – каже Анна Іванічева.

Згодом резидентами будинку стали ще один хлопець та одна дівчина. Невдовзі мають приєднатися ще дві дівчини. А упродовж місяця "Майстерня Мрії" відкриє ще один будинок. Цього разу уже для вісьмох мешканців.

До речі, половина резидентів зі Львівської громади, інша – люди з евакуйованих із зони бойових дій інтернатів. Наразі будинок, в якому вони живуть, організація орендує. У цьому допомагає програма Mental Health for Ukraine.

Вечір у вітальні / Фото "Мастерні Мрії"

Як хлопці вперше за 30 років купили собі взуття

"Життя в будинку підтриманого проживання дуже відрізняється від того, що наші резиденти мали раніше. Для них все нове. Наприклад, хлопці вперше за понад 30 років пішли в магазин і купили собі взуття! Раніше вони не знали своїх розмірів, не уявляли, що таке зручно, що таке подобається чи не подобається, як це, коли продавець до тебе уважний. У них нарешті є вибір", – розповідає Анна.

До речі, так само було і з першою поїздкою у трамваї, першим чищенням картоплі та приготуванням салату, скручуванням ліжка та облаштуванням власної кімнати. За словами асистентів, у перші дні в будинку хлопці постійно просили вибачення та питали дозволу навіть для того, аби зробити чай. Натомість зараз – не лише собі роблять, а й іншим пропонують.

Резидент будинку Василь здійснив мірю проїхатися в трамваї / "Майстерня Мрії"

Неможливо описати емоції, які переживають мешканці цього будинку, – це треба лише побачити. Вони звикають, що це – їхній дім, тут вони вільні,
– додає Анна.

Резиденти будинку Михайло і Микола на заняттях у центрі денного перебування / Фото "Майстерні Мрії"

Як проходить день у будинку

Для людини, яке не стикалася з психічними порушеннями, життя мешканців такого будинку цілком звичайне. Адже вони прокидаються, ідуть в душ, готують сніданок і разом їдять, ходять до центру денного перебування (нещодавно "Майстерня Мрії" відкрила другий такий) та займаються хатніми справами. Втім, усе це – з асистентом поряд. До речі, у будинку їх п'ятеро, – троє живуть тут, ще двоє – приходять.

"Для нас це теж вперше – налаштувати побут так, щоб усім було комфортно, всім підходило, всі були в ресурсі, щоб асистенти мали вихідні, а меню було складене з урахуванням смаків і особливостей здоров'я кожного. Потрібно вибудувати нову систему, – говорить Анна Іванічева.

Менторка будинку Людмила Аннич додає, що свою систему вибудовують як молода сім'я. Це справді кропіткий процес, однак, без нього ніяк: ненормально жити за чужими правилами.

Михайло і Микола купують продукти для будинку / Фото "Майстерні Мрії"

Тож у перших асистентів кладна роль. Зокрема, вони мають все впорядкувати, врахувати, прописати, а за потреби й змінити. Та, звичайно ж, і надалі мати бажання працювати.

Окрім побуту і занять в майстерні, мешканці будинку мають сімейного лікаря, ходять в супермаркет по покупки, гуляють в парку, грають в ігри, приймають гостей. Лише для них більшість цієї рутини відбувається уперше.

"До нас приїжджав пан з Німеччини, і хлопці дізналися, що існує інша мова. Вони були шоковані – що це робиться з людьми, чи вони зійшли з розуму, бо говорять щось ненормальне. Ми їм пояснювали. А потім вони з’ясували, що існує багато іноземних мов, і це для них був ще один стрес. Все, що у нас є в побуті і про що ми давно не замислюємось, для них – нове", – додає Людмила Аннич.

Люди з психічними порушеннями старіють швидше, потребують іншої програми, якої ми поки не маємо. Але всі, хто тут живе, матимуть цю родину до кінця,
– наголошує Людмила Аннич.

Що не так з інтернатами

До речі, Людмила Аннич – мама дорослої доньки Насті, в якої церебральний параліч. "Тож це для мене дуже особисте питання", – говорить вона.

Людмила займається питанням підтриманого проживання із 2008 року. Вона згадує, що коли 15 років тому приходила до чиновників і говорила, що потрібно відкривати будинки підтриманого проживання, її не розуміли, доводилося пояснювати, що таке словосполучення взагалі існує і що воно означає. У відповідь часто чула: "Маєте зайві гроші – допоможіть інтернатам".

Ми об'їздили багато інтернатів і зрозуміли, що категорично не хочемо, щоб наші діти опинилися там. У 2008 році поїздки в інтернати були страшними – молоді люди там були занедбані і голодні. Це була катастрофа. Зараз ситуація дещо змінилася, та все одно ніхто не повинен жити у великих інституціях. Це болить, це ненормально,
– говорить Людмила Аннич.

Тож батьки дітей з психічними порушеннями стали об'єднуватися, вивчати законодавство, світовий досвід. Людмила зазначає, що за ці роки з'явилося мало будинків підтриманого проживання, втім багато змінилося у свідомості людей.

Наприклад, зараз ті, хто працює в соціальній сфері, розуміють важливість ініціативи й те, що інтернат – це погано, і хоч наразі неможливо їх закрити, не варто їх принаймні наповнювати, впевнена Людмила.

"Чим більше громадських організацій, комунальних закладів будуть працювати в напрямку будинків підтриманого проживання, тим буде краще. Це така вісімка: ми робимо – суспільство бачить, що це добре – починає допомагати – ми робимо ще більше, бо маємо більше можливостей. Я вірю, що настане день, коли будинки підтриманого проживання стануть нормою, як це є в цілому світі. Це нормально, коли доросла людина живе без мами і тата, має своїх друзів і свої інтереси", – зазначила вона.

Першим хлопцям-резидентам будинку – по 34 роки. Їхні батьки не мали шансу дати інше життя, аніж в інтернаті, зазначає Людмила Аннич.

"У ті часи в суспільстві не існувало іншої думки, окрім тієї, що інтернат – це добре. Віддати дитину було нормою, залишити – ні. Мама, яка лишала дитину в сім'ї, була поганою, бо не думала про майбутнє. Зараз все кардинально інакше", – пояснює вона.

Та й старших батьків, так би мовити, "пресували" всі – поліклініки, школи, суспільство постійно переконували, що в них "не такі" діти. Ще на початку 2000-х років, згадує Людмила, зустрічі батьків дітей з психічними порушеннями були сповнені скарг і сліз, вони були зневіреними. Натомість зараз батьки мотивовані – так, вони плачуть, але водночас приймають своє життя, усвідомлюють, що ні перед ким не винні і мають право на соціальні послуги.

Батьки – це рушії змін. Діти їх пхають в плечі. На них – величезна відповідальність: голосити про те, що їм зле, що вони потребують соціальних послуг. Це теж вісімка: з'явилися послуги – стали активніші батьки – мотивація нових послуг. У нас вже є багато: інклюзія в школі, асистент вчителя, асистент дитини. Ми йдемо,
– каже Людмила Аннич.

"Потрібна цілісна система без пробілів"

Додає, що не всі можуть витримати, особливо, коли немає підтримки. Тож іноді мама ламається, а дитина опиняється в інтернаті. Аби цього не ставалося, потрібно запровадити цілісну систему без пробілів, як це працює для звичайних батьків.

Коли ми народжуємо дітей, підсвідомо знаємо, як буде: садочок, школа, вища освіта і самостійне життя. У батьків дітей з психічними порушеннями такого немає – у них прірва,
– зауважує Людмила Аннич.

Система підтримки батьків дітей з психічними порушеннями має починатися з раннього втручання, коли їх супроводжують, правильно налаштовують на життя, допомагають зі спеціалізованими навчальними закладами чи інклюзією. Далі – із центрами денного перебування і підтриманим проживанням.

Наразі у Львові працюють програми раннього втручання. Однак, їх мало, тому утворюються черги, констатує ЛУ Львові програми раннього втручання працюють, але їх, каже Людмила Аннич, мало – утворюються черги.

"Подекуди треба чекати три місяці, а це вкрай багато втраченого часу, до того ж, мама за цей час може здати дитину в інтернат. Не тому, що вона погана мама, а тому що ламається. Потрібно працювати з батьками, щоб вони не віддавали дітей. Світ вже визнав, що інтернати – невигідні для держави, їй вигідно, щоб про дітей дбали батьки, а держава надавали би їм соціальні послуги, поки вони працюють. Це норма", – пояснює вона.

"Добра інклюзія – це коли добре всім"

Людмила Аннич наголошує, що добра інклюзія – це коли добре всім. Пояснює: "Ми не будемо серед чийогось городу ставити свій будинок і казати, що нам треба, бо ми бідні і нещасні. Ми маємо домовитися – адже місце має бути всім людям".

Тому потрібно йти знайомитися з сусідами, розповідати про себе, показувати добрим прикладом, що люди з психічними порушеннями – не ті, з ким страшно жити по-сусідству чи від кого можна "заразитися". Зрозуміло, що для пояснень потрібен час, велика терпеливість і ресурс.

Коли ми орендували цей будинок, нам потрібно було повитягати всі свої знання, щоб переконати власника. Він прекрасний, але каже: "Я думав, тут житиме сім'я, а так я переживаю за своє майно". Та власник побачив, що будинок добре функціонує, ми про нього дбаємо, і змінив свою думку. Ми дуже відкриті і завжди запрошуємо його із сім'єю до нас в гості, щоб показати, що це потрібно, що це існує,
– розповідає менторка будинку.

Анна Іванічева додає, що це нормально, коли люди бояться, бо мають стереотипи. Тож потрібно багато говорити і бути прикладом, тоді люди сильно змінюються.

Грандіозні плани "Майстерні Мрії"

"Майстерня Мрії" планує стати надавачем соціальних послуг, які купуватиме держава або місто, і для цього веде роботу з владою.

Для мене важливе дотримання прав людини, людська гідність. Це наскрізний мотив роботи нашої організації. В наших документах прописано, що ми керуємось Конвенцією ООН з прав людини, про це ідеться в наших цінностях. Ми живемо в суспільстві: щодня і скрізь – люди. Хочеться, щоб всі мали рівний доступ до використання можливостей, що дає життя,
– підкреслює Анна Іванічева.

Мешканці будинку та асистенти на ґанку / Фото "Майстерні Мрії"

Будинки підтриманого проживання вкрай необхідні

Львівський реабілітаційний центр "Джерело" у 2020 році також розпочав облаштування будинку підтриманого проживання для дорослих з інвалідністю, які втратили батьків або опікунів. У 2021-му на реконструкцію будинку (проєкт-переможець "Громадського бюджету Львова") виділили 3 мільйони гривень, а далі – завадила війна.

Зараз "Джерело" шукає благодійників, які допоможуть завершити реконструкцію та облаштування. За словами керівниці Зореслави Люльчак, послуги підтриманого проживання потребують не лише люди з психічними порушеннями, але й з іншою інвалідністю. Окрім того, люди похилого віку, які не мають сім'ї, та ті, хто не має дому.

І до війни потреба у цій соціальній послузі була велика, а тепер стала ще більшою – багатьох людей, які її потребують, евакуювали із зони бойових дій. Я думаю, що приблизно 10 тисяч людей у нас потребують послуги підтриманого проживання. Лише послугу "Догляд вдома" отримують 1800 людей – їм би краще підійшло підтримане проживання,
– наголошує Зореслава Люльчак.

Втім, важливо розуміти, що це не обов'язково має бути саме будинок. Підійде навіть велика квартира, де, наприклад, можуть жити шестеро людей. Адже, як показує світова практика, максимальна кількість резидентів будинку підтриманого проживання – до 20.

"Потрібно створювати умови, максимально наближені до сімейних, щоб люди гідно жили в громадах. Інституції мають відійти", – каже Зореслава Люльчак.

Додає, що управління соціальної політики Львівської міської ради вже розпочало роботу над програмою розвитку соціальних послуг у громаді. Окрім того, про прийом заявок на фінансування відкриття будинків підтриманого проживання в громадах області оголосила ОВА.

Теги за темою
Здоров'яЛьвів
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Кабмин урегулировал порядок военного учета осужденных
Корреспондент
2025-01-14T12:48:15Z
Ведущий Алексей Суханов обматерил нардепа Марьяну Безуглую из-за слов об ЛГБТ
Фокус
2025-01-14T12:45:34Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Тоня Матвиенко поделилась фотографиями с отдыха в Дубае с дочкой
Фокус
2025-01-14T12:40:21Z
Жена Павлика похвасталась лицом после ринопластики и заговорила о новых пластических операциях
TSN
2025-01-14T12:06:59Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Президент Сербии хочет консультативного референдума по своей отставке
Европейская правда
2025-01-14T12:49:27Z
На инаугурации Трампа споет звезда кантри-музыки Кэрри Андервуд
Комсомольская правда
2025-01-14T12:46:42Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
На Закарпатье пограничники спасли ухилянтов, которые потерялись в горах и неделю выживали в снегу
Известия Киев
2025-01-14T12:46:28Z
Задержан россиянин, планировавший переправить украинцев в Приднестровье
Корреспондент
2025-01-14T12:24:18Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
Мобилизированные возрастом 50+ считаются пригодными для несения службы только в частях обеспечения – Киевский райвоенкомат
Апостроф
2025-01-14T11:27:50Z
Россию атаковали БпЛА, способные переносить КАБы и большие мины
Comments UA
2025-01-14T10:48:17Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
РФ может потерять контроль над оккупированным Крымом: что происходит
Comments UA
2025-01-03T09:39:54Z
Во Львове торжественно открыли улицу в честь языковеда Фарион
Апостроф
2025-01-01T18:09:15Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
"Возвращение на родину": украинская чемпионка служила в Нацгвардии, но сбежала в РФ
Фокус
2025-01-14T11:57:33Z
Дюбуа оценил слова Фьюри о завершении карьеры
Корреспондент
2025-01-14T11:09:29Z
Третья украинская теннисистка преодолела стартовый круг Australian Open-2025
TSN
2025-01-14T11:06:40Z
Украинскому футболисту угрожали пистолетом на дороге в США
ZN UA
2025-01-14T10:42:44Z
Работал в ФСБ: российского спортсмена застрелили в здании Минобороны в центре Москвы
ZN UA
2025-01-14T10:38:48Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Еще одна угроза: пожары в Калифорнии могут распространить смертоносные грибковые споры
Фокус
2025-01-14T12:33:14Z
Битва с роботами: что несет человечеству взрывное развитие искусственного интеллекта
Фокус
2025-01-14T12:15:24Z
СМИ: Sony готовит сервисную MOBA-игру Gummy Bears — разработчики вдохновляются Super Smash Bros. от Nintendo
GameMag
2025-01-14T11:56:32Z
Меняет представление о Вселенной: астрономы обнаружили больше скрытых черных дыр, чем ожидалось
Фокус
2025-01-14T11:30:39Z
SEGA обновила торговую марку Ecco the Dolphin
GameMag
2025-01-14T11:12:19Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Украинский автопарк пополнился 2241 автобусом за год
Корреспондент
2025-01-14T12:33:24Z
Ощадбанк требует 100 грн за карту кешбека: как действовать клиентам
Знай
2025-01-14T12:12:15Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Суммы в платежках за доставку газа могут уменьшиться: кому из украинцев повезет
Знай
2025-01-04T14:06:19Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Идеальный рецепт: физики раскрыли секрет приготовления вкуснейшей итальянской пасты
Фокус
2025-01-14T12:06:44Z
На хлеб больше класть не будете: рецепт шпротов в лаваше, которые украсят любой стол
Знай
2025-01-14T10:51:43Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Медленно, но верно: как похудеть к лету за 6 месяцев
Marie Claire
2025-01-14T11:01:32Z
Почему отказ от секса опасен: ответ ученых
UAToday
2025-01-14T10:00:52Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Раскупают как горячие пирожки: новый электромобиль Tesla поступил в производство
Фокус
2025-01-14T11:36:40Z
Британское качество: как выглядит Bentley с пробегом более 800 000 км
Фокус
2025-01-14T09:30:00Z
В Украине появится новый налог на авто: кому и сколько придется заплатить в 2025 году
TSN
2025-01-14T08:36:22Z
Откроете рот - останетесь без прав: украинских водителей предостерегли от разговоров с полицейскими
Знай
2025-01-13T21:54:38Z
Лайфхаки для водителей: как разморозить стекло автомобиля за считанные минуты
Фокус
2025-01-13T14:45:34Z
Оригинальный дизайн и цена $20 800: в Европе появится недорогой городской электрокар
Фокус
2025-01-13T13:51:32Z
Mercedes зафиксировал падение продаж по итогам года
Корреспондент
2025-01-13T12:51:19Z