Байден обговорив з Ердоганом F-16 та вступ Швеції до НАТО
Президент США Джо Байден заявив, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час розмови в понеділок повторив бажання Анкари купити винищувачі F-16 у Сполучених Штатів, тоді як Байден сказав йому, що Вашингтон хоче, щоб Анкара відмовилася від своїх заперечень проти вступу до НАТО Швеції, повідомляє Reuters. Розмова відбулася, коли Байден подзвонив Ердогану, щоб привітати його з перемогою на президентських виборах у Туреччині в неділю.
"Я розмовляв з Ердоганом. Я привітав Ердогана. Він все ще хоче попрацювати над питанням F-16. Я сказав йому, що ми хочемо укласти угоду зі Швецією, тож давайте це зробимо. Тому ми знову зв’яжемося", - сказав Байден журналістам.
Відповідаючи на запитання, чи очікує він якогось руху від Ердогана щодо членства Швеції в НАТО, Байден сказав: "Я порушив це питання з ним. Ми збираємося більше поговорити про це наступного тижня".
Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО минулого року, відмовившись від давньої політики військового неприєднання після вторгнення Росії в Україну. Заявки на членство повинні бути схвалені всіма членами НАТО. Туреччина та Угорщина ще не схвалили заявку Швеції.
Туреччина прагнула купити у Сполучених Штатів F-16 на суму 20 мільярдів доларів і майже 80 комплектів для модернізації. Але продаж був зупинений через заперечення Конгресу США відмови Анкари дати зелене світло розширенню НАТО, її ситуації з правами людини та політиці щодо Сирії, хоча адміністрація Байдена неодноразово заявляла, що підтримує продаж. Набагато менший пакет у розмірі 259 мільйонів доларів, включаючи оновлення програмного забезпечення авіоніки для нинішнього парку винищувачів F-16 у Туреччині, був схвалений Конгресом США на початку цього року, через кілька днів після того, як Туреччина ратифікувала вступ Фінляндії до НАТО.
Двопартійна група сенаторів у лютневому листі до Байдена заявила, що нездатність Туреччини ратифікувати протоколи про вступ для Швеції та Фінляндії, яка все ще чекала на той час, "поставить під сумнів цей очікуваний продаж", маючи на увазі F-16.
Як повідомляє видання, Сполучені Штати раніше говорили Туреччині, що буде важко змусити Конгрес схвалити угоду F-16, якщо Анкара не дасть зелене світло Швеції. Туреччина ратифікувала вступ Фінляндії до НАТО наприкінці березня, але продовжує заперечувати проти Швеції, заявляючи, що в Стокгольмі перебувають члени угруповань бойовиків, які вона вважає терористами. Угорщина також ще не схвалила заявку Швеції.
альянс повинен провести саміт лідерів у Литві, є одним з головних пріоритетів для Вашингтона. Однак, з офіційних заяв випливає, що два лідери домовилися поглиблювати співпрацю в усіх аспектах своїх двосторонніх зв'язків, які набувають все більшого значення в умовах регіональних і глобальних викликів.
Нагадаємо, президент США Джо Байден напередодні липневого саміту НАТО планує відвідати Фінляндію у межах зустрічі північноєвропейських країн та Сполучених Штатів. Глава США своїм візитом хоче надіслати сигнал Росії.