MY.UAНовини
Україна виконала рекомендацію ЄС: як планують реформувати органи правопорядку і прокуратури
Україна виконала рекомендацію ЄС: як планують реформувати органи правопорядку і прокуратури

Україна виконала рекомендацію ЄС: як планують реформувати органи правопорядку і прокуратури


Зеленський затвердив план реформування органів правопорядку та прокуратури. Це – один із кроків, які має зробити Україна на шляху до ЄС

Україна затвердила комплексний стратегічний план реформування органів правопорядку і прокуратури, який був однією із рекомендацій Єврокомісії. Посол ЄС привітав цей крок, але попереду ще – усна та письмова оцінка виконання рекомендацій.

Втім, у представників громадськості виникають питання щодо надто широких мазків плану. ""Уніфікація", "подальший розвиток", "гармонізація" – це знов широкі мазки, а конкретики немає", – каже член правління Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк

У владі ж запевняють, що готові над цим працювати. "Якщо все прописати крок за кроком, виписати законопроєкти, то все це можна зробити. Ми готові до цього, а зараз органи виконавчої влади мають напрацювати пропозиції", – запевняє LIGA.net член правоохоронного комітету Ради Олександр Бакумов (Слуга народу).

Що це за план, чому він був важливим для європейців та які є до нього зауваження – розбиралась LIGA.net.

Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube

ДАВНЯ ПРОБЛЕМА

9 травня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн приїхала в Київ та нагадала: у червні буде надано усну оцінку виконання Україною рекомендацій, восени – письмову. Від успіху цього процесу залежить, чи почне Україна наприкінці цього або на початку наступного року переговори про вступ до ЄС.

За два дні після її візиту президент Зеленський оголосив про виконання однієї з вимог – ухвалення стратегічного плану реформування органів правопорядку.

Історія з цим планом є довгою, розповідає LIGA.net експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапівін. За його словами, протягом останніх років  реформи керувалися реагуванням на якісь нагальні потреби – протидія корупції, справи Майдану чи "Беркуту" тощо. Але не було стратегічного підходу.

"У нас взагалі відсутнє комплексне бачення, якими мають бути правоохоронні органи, які стратегічні цілі для них – додає LIGA.net член правоохоронного комітету Ради Олександр Бакумов (Слуга народу). – Тобто у нас немає визначеної мети і цілі, куди ми йдемо. Для цього потрібен цей план".

Ще у 2008 році була розроблена концепція реформи кримінальної юстиції, яка закладала ідею більш системної та передбачуваної політики, каже Крапівін. За його словами, про цей документ вже давно забули. Але у 2022 році, надихнувшись цією ідеєю, Офіс генпрокурора ще до повномасштабної агресії почав працювати над новою концепцію.

"Цей документ ходив між органами, але його так і не затвердили… Коли ми заповнювали опитувальник про кандидатство в ЄС, ця історія згадалася, що є драфти цих концепцій, – каже Крапівін. – Європейці і написали в рекомендаціях, що треба затвердити комплексний – якщо він у вас вже так розроблений, то просто ухваліть".

ЩО У ПЛАНІ ТА ЧОМУ ВІН ВАЖЛИВИЙ ДЛЯ УКРАЇНИ І ПАРТНЕРІВ

За даними Офісу генпрокурора, над планом працювала група з представників ОГП, органів правопорядку, МВС, Офісу президента, Кабміну. Також були залучені партнери, зокрема міжнародні експерти Консультативної місії ЄС, проєкту ЄС Pravo-Justice, посольства США та інших.

"Всі міжнародні партнери, зокрема ЄС розуміють, що коли постає питання про відбудову України, то ключовими є реформи органу правопорядку і судів, – пояснює членкиная правоохоронного комітету Олександра Устінова (Голос). – Верховенство право потрібне, щоб до нас нормально приходили інвестори, щоб нам нормально давали гроші на відбудову".

До розробки плану не долучали правоохоронний комітет Ради, зауважує перший заступник голови комітету Андрій Осадчук (Голос). "Звичайно, хотілося б, щоб на етапі планування залучали всіх стейкхолдерів. Адже це нам потім приймати закони для його реалізації", – каже він LIGA.net.

Тим не менш, вийшов план, який розрахований на 2023-2027 і стосується органів МВС, Нацполу, ДПСУ, ДБР, БЕБ, СБУ, Митної служби, прокуратури. Він визначає основні принципи та шість напрямків реформи.

*інфографіка*

За словами Бакумова, у плані можна виділити чотири вектори:

1. Інституційний. Це – про уніфіковану структуру органів правопорядку, чітке розмежування їхніх повноважень, ризик орієнтований підхід в управлінні, запровадження KPI тощо.

"У нас є проблеми з нездоровою конкуренцією між правоохоронними органами, – пояснює проблему Бакумов. – Це дуже різні структури, різний порядок набору, одні є більш відкритими, інші консервативними. Ми навіть не до кінця розуміємо порядок добору і проходження служби… Кожен правоохоронний орган ніби біжить автономно".

2. Процесуальний. У плані йдеться про прискорення строків досудового розслідування, розширення позасудових методів вирішення суперечок, передбачено посилення координаційної ролі Офісу генпрокурора тощо.

3. Демократичний цивільний контроль. Декілька разів згадується про залученням громадськості, проведення соцопитувань для оцінки органів правопорядку, демократичний цивільний контроль винесено окремим підрозділом.

4. Послідовна кримінальна політика. За словами Бакумова, сьогодні правоохоронці більше борються з наслідками – з самими злочинами. А запобігання виходить не дуже. 

Але щодо плану є скепсис. Через відсутність конкретики його радше можна назвати "дороговказом", каже LIGA.net Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

"У ньому немає конкретики, є загальні фрази про гармонізацію, поглиблення, розширення тощо. Ну як ти це виконаєш і перевіриш? Скажеш, що щось поглибив? – каже він. – Звичайно не можна все передбачити, але ж це назвали комплексним планом… Я б називав це дороговказом, а не планом. План – це мають бути чіткі кроки, які потім можна перевірити".

Називає документ "загальною візією" і член правління Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк. На його думку, він написаний дуже широкими мазками – словами про гармонізацію і подальший розвиток дипломатично оминаються гострі кути.

"Не так робляться документи про політики. Спочатку треба визначити ключові проблеми, потім заходи для їх вирішення, відповідальні особи, строки і потрібні ресурси, – пояснює він LIGA.net. – Тоді можна побачити, що це можна виконати. А коли я читаю цей план, то бачу просто список побажань. Хто і коли його виконуватиме – незрозуміло".

Втім, в плані поставлено завдання Кабміну та органам виконавчої влади наповнювати його конкретико. За словами Бакумова, нардепи теж готові до цього долучатися.

Від уряду це прокоментував поки голова МВС Ігор Клименко. На зустрічі із представниками посольства США він запевнив: уряд готує план практичних заходів, буде обширний документ, МВС готує зконопроєкт про надійне функціонування правоохоронної системи – і все це має вилитися у підписаний президентом закон про формування безпекового середовища.

ГОЛОС ГРОМАДСЬКОСТІ. ЧИ СТАНУТЬ ОРГАНИ ПРАВОПОРЯДКУ ПРОЗОРІШИМИ

Прозорість у плані винесено окремим розділом. І декілька разів згадується посилення демократичного цивільного контролю.

Демократичний цивільний контроль є комплексним поняттям, каже Бакумов. З одного боку – це контроль з боку парламента як обраного народом представницького органу. З іншого – з боку громадських організацій.

За словами Крапівіна, громадськість має виконувати дві основні функції:

1. Кадрову – залучатися до проведення конкурсів із набору на посади, розгляду просувань по службі

"До БЕБ та ДБР точно можна було би зробити нормальний конкурс з залученням міжнародних експертів і українською громадськості, – каже Устінова. – Як це було при конкурсі до НАБУ і САП, де бачимо конкретний результат, тому що там були незалежні комісії".

2. Дисциплінарну – брати участь у розгляді висновків службових росзлідувань.

Наразі інститути залучення громадськості відрізняються в залежності від органу, каже експерт: "В нових законах про НАБУ, БЕБ написали одне, в законі про Нацпол інше, хто в ліс – хто по дрова".

Із загальних положень плану важко визначити, про яке саме посилення громадського контролю йдеться, зазначає Крапівін. На його думку, це є складовою уніфікації органів правопорядку – що у всіх органах все має працювати за однаковим принципом.

"Уніфікація зачіпає не тільки організацію органів зсередини, а й зовнішню рамку – як їх контролює громадськість у передбачених державою формах, – пояснює Крапівін. – Мова про розвиток і уніфікацію цих форматів".

За допомогою громадських рад можна створити якісний демократичний контроль, додає Бакумов. Але для цього вони мають працювати системно і однаково у всіх органах.

"В деяких органах ми маємо більш-менш ефективну систему контролю за допомогою громадських рад, а в деяких – взагалі не діючу, – пояснює нардеп. –Якщо ми створимо у всіх органах систему демократичного контролю ми точно досягнемо мети. Ми як парламентарі готові до цього долучитись".

Але у плані дійсно не вистачає конкретики щодо залучення громадськості, зауважує Хавронюк: "Я колись писав про форму участі громадськості при взаємодії з НАБУ. Я чітко бачив заходи на доступ суспільства до інформації, заходи кадрового характеру і контрольні заходи. А тут просто посилення – і здогадуйся як хочеш".

Не вистачає конкретики щодо цивільного контролю і Устиновій. "Нам треба очищувати систему від негідників. Із системи нікуди не ділися корупціонери і зрадники. Я сподіваюсь, що із цим і допоможе цей контроль", – каже нардепка.

СЛОН У КІМНАТІ. ЧОГО МОЖЕ НЕ ВИСТАЧАТИ ПЛАНУ

План по суті виглядає як документ мирного часу, не містить згадок по воєнну юстицію, каже Крапівін.

З одного боку – це логічно, оскільки Україна навряд стане членом ЄС до завершення війни. Але відлуння війни досягатиме України протягом років. І пов’язані із війною провадження лягатимуть на плечі правоохоронців.

"Якщо подивитися на країни колишньої Югославії, то пройшло десь 25-30 років, а національні системи переслідування досі мають провадження, – каже він. – В цьому плані мало бути щось сказано про те як має формуватися система воєнної юстиції".

Бакумов не виключає, що депутати можуть звернутися із проханням додати питання воєнної юстицію до плану. Хоча вже зараз у комітеті працює, наприклад, робоча над законом про військову поліцію, яка має замінити військову службу правопорядку.

"Подивимось, наскільки ми зможемо реалізувати саме повну систему: чи вдасться це зробити органом досудового розслідування, чи не вдасться – і вони будуть тільки займатися превенцією та адмінправопорушеннями, – каже він. – Тобто зараз це все в процесі. Однак я вважаю, що воєнна юстиція має бути – хоча б військова поліція, військова прокуратура".

На думку Устинової, воєнна юстиція має виноситися окремим планом, який стосуватиметься стоврення і військової поліції, і прокуратури, і судів. "Зараз же ми говоримо про цивільні речі", – пояснює вона.

Ще одним аспектом плану є посилення координаційної ролі Офісу генпрокурора. За словами Крапивіна, у цьому немає чогось дивного, адже прокурори справді відповідають за процес розслідування: без прокурора не можна повідомити про підозру, звернутися до суду для обрання запобіжного заходу тощо.

Але інше питання – це відсутність згадок у плані створення умов для роботи самого генпрокурора.

На думку Крапівіна, потрібні зміни у процедурі звільнення генпрокурора: або створено певну комісію, яка визначатиме, що прокурор не справляється –  або збільшено кількість голосів нардепів, необхідних для його звільнення політичним шляхом через.

"Тобто не 226 голосів, а 300 голосів, – каже Крапівін. – Справді генпрокурор під високим ризиком політичного впливу через те, що він може дуже швидко і просто втратити свою посаду".

Втім, попри певну критику плану, у ЄС поки серйозних зауважень немає. Постпред Євросоюзу Маасі Маасікас привітав його, назвав "масивним" та заявив, що частину рекомендацій виконано.

У представництві ЄС в Києві заявили, що ефективні й реформовані правоохоронні органи матимуть вирішальне значення для вступу країни до ЄС і виконання 7 рекомендацій. "З нетерпінням чекаємо на впровадження та сповнені рішучості всіляко її підтримувати", – підсумовують європейські дипломати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Любов переможе": депутатка від "Слуги народу" вийшла заміж за командира підрозділу "Ахіллес"
24tv
2024-05-19T21:03:24Z
Армія РФ просунулася в районах 10 населених пунктів - DeepState
Хвиля
2024-05-20T06:37:29Z
Війна в Україні закінчиться переговорами – секретар РНБО
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T15:27:58Z
РФ сконцентрувала третину боєздатної стратегічної авіації в "Оленьї": що задумав ворог
Фокус
2024-05-19T23:06:25Z
У США вирішили запропонувати Грузії військову та торговельну допомогу, але є умови
ZN UA
2024-05-20T16:46:44Z
Історик Тімоті Снайдер сказав, чи вірить, що Україна поверне території у кордонах 1991 року
24tv
2024-05-20T16:45:47Z
"Щуру звернуть голову": розкрито несподіваний сценарій ліквідації Путіна
GlavRed
2024-05-18T18:27:25Z
Хто буде керувати Іраном після загибелі Раїсі і які наслідки це матиме: прогноз
Обозреватель
2024-05-20T08:48:17Z
Джуліані під час святкування ювілею вручили обвинувачення у фальсифікації виборів у США
УкраинФорм
2024-05-19T01:03:35Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
Стало відомо, чому вершкове масло у Європі можна купити вдвічі дешевше, ніж в Україні
AgroNews
2024-05-18T12:13:23Z
"ПриватБанк" дав пораду українцям: як зняти готівку та переказати гроші, якщо відключили світло
Политека
2024-05-19T15:04:55Z
Швейцарська авіакомпанія обклеїла літаки "акулячою шкірою". Це економить пальне
InternetUA
2024-05-20T16:43:38Z
Субсидія зросте в рази: для кого з українців діятиме нововведення
24tv
2024-05-20T16:03:57Z
Після опівночі по всій Україні діятимуть графіки відключень: за яких умов їх застосують
24tv
2024-05-20T16:36:47Z
Не поспішайте купувати багатозонний лічильник: кому це насправді буде вигідно
Telegraf
2024-05-20T16:27:23Z
В Україні знову відключатимуть світло, а тариф значно зросте: свіжі подробиці
TSN
2024-05-20T16:18:38Z
Кількість місць обмежена: "Укрзалізниція" назвала найпопулярніший поїзд в Україні
Обозреватель
2024-05-20T16:04:07Z
СБУ та ГУР атакували обʼєкт, який "перевершує Кримський міст": військове зведення від Світана
24tv
2024-05-17T17:03:50Z
Росіяни застосовують "кримську тактику" по Одесі: огляд фронту від Світана
24tv
2024-05-18T17:03:42Z
У Харкові пролунали потужні вибухи
TSN
2024-05-19T09:03:38Z
Подарована княгинею Ольгою та була частиною Чернігівщини: київська Дарниця на початку 1900-х. Фото
Обозреватель
2024-05-19T03:25:54Z
Пекельна спека і грозові дощі: якою буде погода в регіонах та де очікувати негоду
GlavRed
2024-05-20T16:42:03Z
Бій йде ледь не за кожну вулицю: що зараз відбувається у Вовчанську
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T16:30:12Z
"Страшний сон для ворогів!" Генштаб показав, як працюють у парі танк Leopard та гармата Rheinmetall
Обозреватель
2024-05-19T12:13:43Z
У Ленінградській області пролунав вибух - горить нафтобаза
УкраинФорм
2024-05-19T02:48:33Z
Росіяни обстріляли Вовчанську громаду: одна людина загинула і п'ятеро поранені
УкраинФорм
2024-05-18T16:43:13Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
Церковне свято 19 травня: що заборонено робити у другу неділю після Великодня
GlavRed
2024-05-18T08:27:00Z
Статус розшуку в Резерв+: що робити і куди звертатися, щоб швидко виправити дані
Хвиля
2024-05-20T15:37:15Z
Не продати, не переписати, не вивезти: у новому законі про мобілізацію запровадили жорсткі обмеження для власників авто
Telegraf
2024-05-18T11:03:19Z
Танки Leopard та боєприпаси: Іспанія готує новий пакет допомоги Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T16:45:16Z
Бойова медикиня розповіла про розмови з військовими ЗСУ: "Інколи стає так нестримно страшно"
Политека
2024-05-20T16:43:16Z
Росіяни зібрали на Кольському півострові велику кількість боєздатних бомбардувальників
TSN
2024-05-19T21:18:41Z
Автомобіль на потреби ЗСУ: юристка пояснила, за яких умов його можуть забрати
ZN UA
2024-05-19T10:48:56Z
Україною шириться повітряна тривога: ворог запустив "Шахеди" одночасно з двох напрямків
Обозреватель
2024-05-19T00:57:42Z
В Україні затримали американського добровольця, якого у США підозрюють у подвійному вбивстві
24tv
2024-05-18T06:22:07Z
Гелікоптер із президентом Ірану на борту зазнав аварії, тривають пошуки – ЗМІ
ZN UA
2024-05-19T21:33:32Z
У Росії горять нафтобази та НПЗ після атаки дронів
TSN
2024-05-19T02:33:12Z
26 тис. росіян залишилися без світла: у Новоросійську горить підстанція
ГЛАВКОМ NET
2024-05-18T11:28:30Z
Відомий російський авіаконструктор розбився на саморобному літаку
1News
2024-05-20T15:23:26Z
Судитимуть харків’янина, який поширював інформацію про місця видачі повісток
Украина Криминальная
2024-05-20T15:06:27Z
Одружилися за 5 тисяч доларів: затримано жінку з інвалідністю за вивезення ухилянта до Польщі
TSN
2024-05-20T16:33:23Z
Суд обрав запобіжний захід прикордоннику, який застрелив чоловіка на Закарпатті
Варта1
2024-05-20T16:02:18Z
В Україні оголошена повітряна тривога через зліт МіГ-31К
УкраинФорм
2024-05-20T15:28:39Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
Дідик: Рух має показати все, на що здатний
Football.ua
2024-05-19T05:43:41Z
Син Ф'юрі сфотографувався із Усиком перед битвою за абсолют: несподіване фото
24tv
2024-05-18T18:21:27Z
Манчестер Сіті проявляє інтерес до Педру Нету
Football.ua
2024-05-20T15:55:35Z
Барклі може перейти в Астон Віллу
Football.ua
2024-05-20T15:40:05Z
Колишній суперник Усика заявив, що рефері "вкрав" в українця дострокову перемогу над Ф'юрі
TSN
2024-05-20T16:33:56Z
Григорій Козловський - "Рухівці" U-12 та U-13 тріумфували в міжнародному чемпіонаті Interliga
Telegraf
2024-05-20T16:11:43Z
З болючим підтекстом: Шахтар привіз трофеї до стели у Донецькій області – емоційні фото
24tv
2024-05-20T16:00:06Z
VIP-швидка, Інвалідка та інше: названо 6 рідкісних універсалів часів СССР
Telegraf
2024-05-20T16:36:36Z
Навіщо на бічні дзеркала наносять вертикальну смугу: 4 неочевидні плюси
Telegraf
2024-05-20T14:48:50Z
Сімейний спорткар: у Києві помітили рідкісну заряджену Skoda
Фокус
2024-05-20T14:15:06Z
Країна контрастів: у Хмельницькому розкішний спорткар припаркували у канаві біля будинку
Telegraf
2024-05-20T13:48:12Z
Розкрито цікаві подробиці нового кросовера Mazda CX-5 2026
Фокус
2024-05-20T13:42:02Z
Чому з кондиціонера дме гаряче повітря: причини несправності і способи її виправлення
Telegraf
2024-05-20T13:18:54Z
Недорогий Opel із нульовою витратою палива з'явився на українському ринку. Фото
Обозреватель
2024-05-20T12:58:44Z
В Україні розпочинаються продажі електричного мінівена Opel Combo Electric: названо ціни та характеристики
AutoGeek
2024-05-20T12:46:33Z
Мільйонер розбив свій суперкар вартістю $380 тисяч, щоб покарати злодія
Фокус
2024-05-20T12:36:56Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Населених планет набагато більше, ніж вважалося раніше: нове дослідження вчених
TSN
2024-05-19T12:03:59Z
Ядерна зброя РФ у космосі — вчені попередили про апокаліпсис у разі вибуху
InternetUA
2024-05-18T08:28:10Z
Застосунок Резерв+ може бути недоступним за кордоном: у Міноборони назвали причину
TSN
2024-05-20T16:18:13Z
Як користуватися інтернетом, коли немає електроенергії: лайфхак для українців
InternetUA
2024-05-20T15:44:27Z
Redmi Pad Pro вийшов на світовий ринок
Portaltele
2024-05-20T16:16:21Z
Астронавти NASA випробовують нетрадиційні скафандри в пустелі Арізони і це виглядає дивно
24tv
2024-05-20T16:09:02Z
Як дізнатися пароль від телефону, якщо ви його забули: експерти назвали найпростіший спосіб
Политека
2024-05-20T16:01:42Z
Нова теорія квантової гравітації може пояснити головну загадку космології
InternetUA
2024-05-20T15:55:19Z
Без пасток та отрути: як назавжди вигнати мурах з дому - 5 найкращих методів
GlavRed
2024-05-20T15:27:54Z
Як правильно – "згУщене" чи "згущЕне молоко": якої поширеної помилки треба уникати
GlavRed
2024-05-19T13:27:56Z
Коли кидати яйця у воду: головний секрет приготування для господинь
GlavRed
2024-05-20T16:27:27Z
Як виростити гарний урожай помідорів у відкритому ґрунті: головні лайфхаки городників
Политека
2024-05-20T16:22:41Z
Справжня казка: у Вермонті продають чарівний будинок біля Зелених гір
24tv
2024-05-20T16:18:49Z
Навіщо солити унітаз перед приходом гостей: простий лайфхак
Telegraf
2024-05-20T16:18:29Z
Фарширована куряча грудка: виручить, коли немає часу на приготування
Обозреватель
2024-05-20T16:04:51Z
Як відмити до блиску вінілову підлогу: потрібен всього один продукт
Обозреватель
2024-05-20T16:04:02Z
Стануть м'якими і пухнастими: секрет прання банних рушників
24tv
2024-05-20T16:03:47Z
Лідія Лі відкрила фанатам страшний секрет: співачка тільки оговтується та продовжує боротьбу
Знай
2024-05-20T16:21:56Z
Вікторія Бекхем замилувала рідкісними фото з батьком і показала, як його привітала з днем народження
TSN
2024-05-20T16:18:40Z
У Києві відбувся гала-концерт з нагоди ювілею багаторічного керівника Ансамблю Вірського
УкраинФорм
2024-05-20T15:52:53Z
37-річна Ірина Сопонару вперше вийшла заміж і показала фото зі свого весілля
TSN
2024-05-20T15:39:52Z
Завжди можна почати спочатку: яким батьком зараз є 80-річний Роберт Де Ніро
24tv
2024-05-20T15:33:50Z
Світло та єдність у темні часи: Макс Барських виступив з надихаючим шоу «Зорепад. На біс»
Вива
2024-05-20T15:33:43Z
"Маріуполь: 86 днів оборони": в Києві відкрилася виставка присвячена другим роковинам полону
24tv
2024-05-20T15:18:59Z
85-річчя у Палаці «Україна». Хто прийшов вітати легендарного керівника Ансамблю Вірського
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T15:18:32Z
Сильвестр Сталлоне у 27 річницю шлюбу з дружиною показав фото з їхнього весілля
TSN
2024-05-20T15:03:26Z
Ризикуєте отримати пігментні плями: помилки, яких слід уникати у догляді за шкірою
24tv
2024-05-20T16:39:46Z
Як вчасно виявити рак шкіри: поради дерматологині
24tv
2024-05-20T16:39:42Z
5 корисних порад для схуднення: розвінчуємо міфи
Обозреватель
2024-05-20T16:34:36Z
Експерти назвали спеції, які слід вживати для покращення пам’яті та роботи мозку
AgroNews
2024-05-20T16:28:30Z
Не лише гарне ліжко: головні секрети якісного сну
Обозреватель
2024-05-20T16:04:25Z
Кожне поранення обличчя – індивідуальне: як хірурги працюють з травмами війни
24tv
2024-05-20T15:33:41Z
Додають віку і псують шкіру: найгрубіші помилки у макіяжі
Обозреватель
2024-05-20T15:32:05Z
За тиждень Медзакупівлі доправили у регіони ліків на ₴115 мільйонів
УкраинФорм
2024-05-20T14:48:23Z
5 продуктів, які можуть допомогти покращити сон
Обозреватель
2024-05-20T14:37:14Z