MY.UAНовини
Як європейські ліві під екогаслами забирають у гуцулів Карпати
Як європейські ліві під екогаслами забирають у гуцулів Карпати

Як європейські ліві під екогаслами забирають у гуцулів Карпати

Володимир Зеленський доручив опрацювати петицію щодо захисту дикої природи закарпатського Свидовця. Екологи які її створили вимагають не допустити будівництва курорту на Закарпатті. Мовляв заповідник (якого ще не має), на думку авторів петиції, буде забудований готелями і засилля туристів не уникнути. Це, в свою чергу, порушить флору і фауну регіону, призведе до занепаду місцевих громад. Однак чомусь у петиції не сказано, що місцеві громади і так вже тривалий час занепадають, а розвиток туризму, як показує світова практика, навпаки допоможе економічному зростанню регіону.

Не тільки рисі і ведмеді

Заклик "врятувати природу" інтуїтивно зрозумілий кожному. Є злі сили, які хочуть "знищити" українські Карпати, громади, що там проживають. Є сили добра – екологи, які рятують гірські хребти. Підтримати екологів – значить показати свою громадянську позицію. У розпал масштабної російської агресії, коли багато говорять про єдність українців, це важливо та насамперед модно.

Однак самі жителі українських Карпат протягом багатьох років намагаються говорити про проблеми свого регіону: погані дороги, відсутність шкіл, як наслідок – неможливість отримати якісну освіту, високий рівень безробіття, дороговизна продуктів та масовий відтік населення. Якщо їх заклики і надалі ігнорувати, то незабаром на Свидовці залишаться тільки ведмеді, рисі, олені та лісові коти: напевне, такою є мета екоактивістів. Людей просто не стане...

Союз пилорами і екології

Вже сьомий рік Ясінянська долина виборює своє право самостійно розвивати регіон у судах, хоча це право вони мають відповідно до діючого законодавства України.

Але почнемо спочатку: а як же ж справа Свидовця взагалі потрапила до суду? Масив вважається перлиною західної України, мальовничі пейзажі, вівці, що безтурботно пасуться на гірських схилах. Все так само, як в Альпах, та фото Карпат в соцмережах і реальність – це різні речі. На відміну від економічно розвинутих та прогресивних європейських Альп, життя в українських високогір'ях - це справжній виклик.

Всього в українських Карпатах налічується 715 населених пунктів. У них проживає близько 200 тисяч чоловік. З них 279 селищ розташовані у важкодоступних місцях і складному природному середовищі. Практично щороку трапляються сильні повені, які змивають мости, лісові стежки, електромережі, сільськогосподарські угіддя. Звинувачувати в цьому можна скільки завгодно глобальне потепління, вирубку лісів, забудову з порушенням будівельних норм, але справа в тому, що жити в таких умовах чим далі тим важче.

Батіг Карпат – це майже відсутність доріг, що ускладнює сполучення між гірськими населеними пунктами. Як наслідок, у першу чергу це б'є по продовольчій безпеці високогір'я. Постачальникам продуктів харчування складно добиратися до окремих гірських населених пунктів, що позначається на ціні продуктів. Наприклад, овочі та фрукти, які неможливо виростити в гірській місцевості, подорожчали на 18% з початку року. Для регіону з доходами нижче середнього це дуже відчутно.

Ще один наслідок поганих доріг – труднощі з отриманням освіти. Діти просто не можуть дійти до школи в сусідньому селі через часті повені, селеві потоки та засніженість. Молоді простіше після закінчення школи отримати закордонний паспорт та виїхати до Європи у пошуках кращої долі.

Безробіття є ключовою причиною масового відтоку населення. Розвивати сільське господарство, виноробство в умовах суворого клімату і створювати робочі місця нереально. "З посадженого мішка картоплі, в кращому випадку, можна зібрати півтора мішка. В результаті маємо економічно депресивний регіон, низьку народжуваність і вмираючі села. Єдиним прибутковим напрямком діяльності в Карпатах є туризм", говорить 35-ти річний мешканець Ясіня Василь Климпотюк.

Влада області зробила крок до такого розвитку та у 2019 році прийняла "Державну програму розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 роки". Вона визнає проблеми регіону і стимулює розвиток туризму. Однак через російську агресію план не був реалізований у повному обсязі.

Але війна – не єдина причина. Варто тільки підняти тему розвитку високогір'я Карпат, як починають кричати екологи і борці за дику природу.

"Екоактивісти вважають, що краще законсервувати регіон, а місцеві жителі якось уже і самі виживуть. В результаті будь-яка ініціатива місцевих громад рубається на корені. Ніхто не хоче заглиблюватися в проблеми гірських сіл", стверджує Голова Ясінянської селищної ради Андрій Делятинчук.

Але якщо спиратися на факти, туризм в Карпатах не розвинений, за винятком одного гірськолижного курорту. Гори в Україні займають площу, рівну 56,6 тисячі гектарів – це величезні території!

"Можна скільки завгодно говорити, що краса краю полягає в його недоторканності. Але навряд чи туристи захочуть їхати сюди при відсутності елементарних зручностей", – продовжує Василь Климпотюк.

У Карпатах всього 68 кілометрів трас, а в горах Європи 120 тисяч кілометрів. У нас працює лише 30 підйомників, тоді як лише у Франції їх 3000. Туристична галузь дає європейським країнам 5 мільйонів робочих місць, а в наших мальовничих карпатських селах – безробіття.

У 2017 виконавчою владою Рахівського та Тячівського районів Закарпатської області було зініційовано та затверджено детальний план території за межами населених пунктів смт. Ясіня, Чорна Тиса та с. Лопухів туристично-рекреаційного комплексу "Свидовець". Він дасть можливість утворити щонайменше 20 000 робочих місць (5000 на самому комплексі та 15 000 з розвитку суміжних галузей). Детальний план пройшов всі відповідні процедури, що вимагало чинне на той час законодавство України, а найголовніше — громадські слухання в населених пунктах, які охоплює запроектована забудова. Тобто, відбулось волевиявлення жителів гірських регіонів, що обрали вектор у сторону майбутнього своїх дітей не в наймах, а на рідній землі. Через 5 місяців після затвердження містобудівної документації почалася агресивна антипіар кампанія проти майбутнього запроектованого туристично-рекреаційного комплексу. Паралельно, до Закарпатського окружного адмінсуду було подано позов трьома жителями с. Лопухів (Усть-Чорнянська селищна рада) Тячівський район Закарпатської області Фабрицій Василь Васильович, Павлюк Валерій Йосипович та Сойма Михайло Михайлович до Тячівської районної державної адміністрації та Рахівської районної державної адміністрації.

Абсурд в наступному: основна теза позивачів у оскаржені містобудівної документації в тому, що майбутній курорт може завдати шкоди природі гірського масиву Свидовець, а саме лісам, річкам, озерам, флорі та фауні. Все б нічого, якби панове позивачі, а саме Фабрицій Василь Васильович, Павлюк Валерій Йосипович та Сойма Михайло Михайлович не мали стосунку до лісовидобувної діяльності.

Так, Валерій Павлюк значиться бенефіціаром ТзОВ "Брить", основним видом діяльності якого є "лісопильне та стругальне виробництво", також підприємство займається лісозаготівлями та наданням допоміжних послуг у лісовому господарстві. Працює підприємство з 1997 року.

Зрештою, судячи з інтерв’ю у ЗМІ, цей зв’язок, приміром, Валерій Павлюк раніше й сам не заперечував. При цьому він же зауважував, що Василь Фабрицій є уповноваженою особою ПП "Яблуниця", що спеціалізується на лісозаготівлі та торгівлі деревиною, а Михайло Сойма є приватним підприємцем, діяльність якого також пов’язана з деревиною.

Ба більше: кілька років тому до всіх трьох, як зізнавався Павлюк, через порушення природоохоронного законодавства навіть позивалася екологічна служба. Щоправда, цей факт він пояснював "тиском" з боку держави.

Конфлікти з держпідприємством у згаданих людей дійсно були. Так, у 2017-му в офіційній відповіді журналістам "Радіо Свобода" , які стали жертвами нападу під час зйомок у Свидовці, у державному підприємстві "Брустурянське ЛМГ" так описували їхню діяльність :

"Хочемо відмітити, що всі нападки на підприємство за останні 10 років проходять за сприяння та безпосередньої участі заступника директора ТзОВ "Бирть" Фабріція В.В. та його маріонетки Павлюка Валерія так званого "громадського активіста", які любими методами намагаються очорнити всі щабелі влади та колектив підприємства. Фабріцій В.В. в 2003-2005 рр. очолював підприємство і був звільнений за порушення вимог лісового законодавства. За роки керування прославився незаконним захопленням лісових земель та будівництвом триповерхового котеджу за рахунок підприємства. Про низький моральний рівень Володимира Фабріція та його команди свідчить його любимий вислів що всі односельчани будуть ходити до нього просити "блюдо сербанки" (тарілку супу). На жаль за всі роки після звільнення пана Фабріцій В.В. жодного разу не звертався в лісгосп з проблемними питаннями. Він живе більше 10 років надією на повернення на посаду директора, колектив який його не сприймає. Вважаємо, що з метою чергової дискредитації вони намагалися використати і Вас. Але ці підприємці (Володя Фабріцій, Валерій Павлюк, Михайло Сойма та Василь Фабріцій) протягом багатьох років нічого доброго не зробили для села Лопухово та верхнього регіону, постійно конфліктують з лісгоспом".

Відтак закрадається нехороша думка, що згадані чоловіки нині можуть перейматися не захистом природи, а можливостю заробляти на рубці лісу, звідкись знаходячи гроші на геть не дешеві послуги столичних адвокатів. При цьому вирубування лісів тягне за собою прямий наслідок – знищення флори та фауни, а на додачу – підвищує ризики виникнення повеней, від яких потерпає регіон. І це вже точно не має нічого спільного з турботою про природу.

"Іронія в тому, що ці самі екоактивісти, які зараз закликають до консервації Свидовця, усі попередні роки чомусь не чули шум пилорам та не бачили лисих гір карпатських лісів", – говорить староста села Чорна Тиса Анатолій Павлюк.

Та чомусь в союзі пилорамників та екологів проти "Свидовця" нікого не збентежили докази відповідачів, що проект торкнеться лише 0,06% територій Карпат і це мізерно в порівнянні з тим, скільки нелегальної деревини вивозиться з регіону. Так само екоактивісти не звертають увагу на потенційні екологічні лиха, які можуть статися через відсутність очисних споруд та проблеми із побутовими відходами, які з Чорно та Білою Тисою потрапляють до Євросоюзу.

Карпати – це люди

Місцеві громади Карпат, зокрема Тячівська та Рахівська районні державні адміністрації, по-справжньому задумалися про розвиток туристичного потенціалу Свидовця після того, як побачили економічний ріст своїх сусідів через перевал – у селі Поляниця.

Загалом карпатські громади не приховують, що для реалізації проекту потрібні великі інвестиції – понад 2 млрд доларів. Розвивати туризм на високогір’ї за рахунок дрібних інвесторів не вигідно. Вкладення просто не окупляться, а економічний ефект буде нульовим. Крім того, що місцеві бюджети суттєво не зростуть, збільшиться кількість проблем спричинених відсутністю каналізації та утилізацією відходів і сміття.

Що ж це за рух "Free Svydovets", який розгорнув бурхливу кампанію проти освоєння гірських територій Карпат, якраз паралельно з початком судової тяганини у 2017 році? Чи знають активісти цього руху, ініціатором якого є лівий французький фермер Орест Дель Соль (будемо вважати випадковістю те, що він є вихідцем із Франції, де щонайменше 260 гірськолижних курортів) про повсякденні проблеми жителів високогірних сіл?

Більше 20 років пан Дель Соль розвивав фермерську діяльність на Закарпатті: на своїй еко-фермі "Зелений Гай" випасав кіз, варив сир та робив бекон і ковбаси на околицях Нижнього Селища (Хустська міська громада Закарпатської області) та вважав себе переконаним соціалістом.

А з 2017 року раптом різко почав захоплюватись політикою та закликати до бойкоту інвестпроєкту з будівництва курорту у Свидовці і навіть став "координатором руху Free Svydovets", як представляють його не перший рік поспіль ЗМІ. Протягом багатьох років він, як писали ЗМІ, був членом європейського кооперативу "Лонго Май", відомого своєю антикапіталістичною діяльністю.

Українська "Вікіпедія" зазначає, що члени руху скуповують землі по всій Європі та прагнуть до розширення своєї території. Це подекуди викликає невдоволення у місцевих жителів, адже чим менше вільної землі, тим менше територій лишається їм для випасу власної худоби та розвитку сільського господарства.

Подейкують, що бували навіть приклади, коли члени кооперативу на тій чи іншій території під гаслом захисту навколишнього середовища навіть забороняють місцевим громадам займатися та будь-якою комерційною діяльністю, однак прецедентів, коли хтось би звернувся через це до суду чи заявив би публічно та відкрито, поки не спостерігається.

Орест дель Соль також називає свою ферму в Карпатах власністю "Лонго Май".

"Це все – не моя власність. Це належить "Лонго маю", інвестиції також кооперативу. Але водночас усі інші землі по Європі "Лонго маї" - теж мої. Це важко усвідомлювати. Усюди я у себе. Документ про право власності – хіба це важливо? Ви його щодня їсте? Важливо мати будинок, де тепло, де не переживаєте, що його заберуть", – наводить цитату Ореста дель Соля "Газета по-українськи".

Здавалося б, рух "Free Svydovets" цілком відповідає соціалістичній ідеології, яку, як зізнавався його координатор Орест дель Соль, він сповідує. Адже якщо не буде інвестицій у Карпатах — не буде там і віковічних опонентів соціалістів, капіталістів. Але залишається одне "але": там живуть люди, і живуть вони у гірських селах менш ніж скромно. Тож інвестиції у той же Свидовець допомогли би їм покращити рівень життя. Інакше тенденція з виїзду українців Закарпаття на заробітки за кордон, лише набиратиме обертів.

Цікавим є той факт, що рух "Free Svydovets" підтримують низка інших екологічних організацій в Україні, що з високою долею імовірності існують на європейські ґранти або й засновані за кордоном . Представники іноземних організацій, до яких, як розповідав Дель Соль, він та однодумці неодноразово зверталися (у цій колонці він сам каже, що зверталися до різних організацій закордонних), з 2017 року влаштували паломництва на Свидовецький хребет.

Хвиля невдоволення проти проєкту розвитку Карпат піднялася завдяки їх медійному ресурсу та активності в соціальних мережах. Але віртуальний хайп, мабуть, головне, до чого вдаються екологи. Представники високогірних карпатських громад неодноразово запрошували їх до спільного обговорення екологічних проблем. Але були проігноровані.

"Наприклад, ми нещодавно у Ясінянській громаді організували круглий стіл, де обговорювали, як розвивати Свидовець, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу. Усі учасники руху "Вільний Свидовець" отримали запрошення, але жоден з них не прийшов на обговорення", – обурюється Ясінянської селищної ради Андрій Делятинчук.

Українці в мережі висловлюють підтримку віртуальним екоактивістам, вважають їх патріотами України. Парадоксально, але виходить, що інтереси людей, які живуть у високогір'ї Карпат і виступають за розвиток свого регіону, не почуті (адже не профінансовані!). Зараз вони готуються до наступного судового засідання. Бо інакше, як пояснити своїм дітям, чому не боролися за їхнє майбутнє? Адже Карпати – це перш за все люди. Це родини, сім’ї, варті гідного життя, як і кожен українець. І якщо єдність є нашою силою, а без економічної свободи будь-якої іншої й бути не може, то давайте вже думати нарешті про себе. Шанси дають сміливим!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Медиум, говорящая с мертвыми, утверждает, что ее преследовал дух актера Пола Уокера
Фокус
2024-11-16T13:21:07Z
8 худших пальто, которые носила Меган Маркл
Marie Claire
2024-11-16T18:00:00Z
Оля Полякова призналась, что лично знает артистов, которые общались с россиянами: "Не испугались и продолжили"
Знай
2024-11-16T16:51:35Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Двусторонний диалог по вопросам безопасности и $3 млрд: как прошел визит министра иностранных дел Японии в Киев
Апостроф
2024-11-16T18:12:08Z
Илон Маск посмеялся со слов Зеленского: что вызвало такую реакцию у бизнесмена
Comments UA
2024-11-16T17:51:08Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Пожилые люди в опасности: ученые обнаружили опасный побочный эффект у популярных обезболивающих
Фокус
2024-11-16T17:12:16Z
Страх заполняет все пространство: ученые рассказали, как стресс влияет на нашу память
Фокус
2024-11-16T16:27:42Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Главное за 16 ноября: блокировка кадр, разврат на "Холостяк-13", новые тарифы на газ и свет и ужесточение мобилизации
Знай
2024-11-16T18:15:44Z
Россия прекратила поставки газа компании из Австрии
Корреспондент
2024-11-16T17:48:13Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
В Украине "нарисовали" новые тарифы на газ и свет: сколько придется платить в 2025 году
Знай
2024-11-16T17:36:18Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
Литва согласовала закупку снарядов 155 мм без тендера
Корреспондент
2024-11-16T18:21:47Z
Польша упростила легализацию для украинцев: как остаться в стране еще на три года
Знай
2024-11-16T18:06:57Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Романтическая пора: кому из знаков Зодиака повезет в любви зимой 2024-2025 года
Фокус
2024-11-16T18:21:55Z
Не нужно тратить деньги на чистку: как быстро отмыть ковер с помощью того, что есть дома, секреты уборки
Знай
2024-11-16T17:51:57Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Обходите стороной: какие вещи категорически нельзя покупать в секонд-хендах и на барахолках
Фокус
2024-11-16T17:00:51Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Netflix случайно показал голый зад Майка Тайсона: как отреагировали зрители шоу
Фокус
2024-11-16T17:57:36Z
Матч с Албанией рассудит рефери, при котором Украина уже разгромно побеждал
Корреспондент
2024-11-16T15:45:44Z
Матч між Грузією та Україною можуть перенести через погодні умови - журналіст
Корреспондент
2024-11-16T15:45:37Z
"Он нуждается во мне": Пол нацелился на другого зменитого соперника после победы над Тайсоном
Корреспондент
2024-11-16T15:03:13Z
Криштиану Роналду отметился шикарным голом в Лиге наций и установил очередной рекорд
ZN UA
2024-11-16T09:24:16Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Сергей Жадан провел акцию в поддержку украинских энергетиков
Апостроф
2024-11-16T18:21:52Z
«Хорошо сдаются в плен»: военный рассказал, как россияне проводят сбросы на своих за попытку сдаться ВСУ
Апостроф
2024-11-16T17:51:16Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T17:48:41Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Враг атаковал дроном авто в Херсоне
Корреспондент
2024-11-16T16:09:00Z
Россияне ударили по Харьковщине КАБом. Пострадали три человека
ZN UA
2024-11-16T13:25:52Z
В Аргентине обнаружили арсенал нацистского оружия
Корреспондент
2024-11-16T12:27:03Z
В КГВА сообщили о последствиях атаки беспилотников на Киев
Корреспондент
2024-11-16T04:33:38Z
В Сумской области раздался 71 взрыв
TSN
2024-11-16T03:36:51Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2024-11-16T00:15:16Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Россиян «учат» искать иноагентов через настольные игры
Апостроф
2024-11-16T17:30:08Z
Топ-6 функций, которые важно учитывать при покупке дешевого Android-смартфона
Фокус
2024-11-16T12:00:12Z
10 конкретных подарков для Него, которые можно купить в Черную пятницу и подарить на Новый год
VGorode
2024-11-16T11:21:41Z
Третья часть ремейка Final Fantasy VII перешла на стадию разработки — сюжет и концепт готовы
GameMag
2024-11-16T11:18:40Z
Dying Light 2 обновилась под PS5 Pro в преддверии добавления в PS Plus — детали новых режимов
GameMag
2024-11-16T11:07:57Z
Чан-чан-чан! Создатели Patapon представили геймплейный трейлер Ratatan
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
Новые машины и поддержка PS5 Pro: Gran Turismo 7 получит обновление на следующей неделе
GameMag
2024-11-16T10:55:42Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z