MY.UAНовини
«Феномен Івасюка» від «Загону кіноманів». Як зруйнувати кринжову міфологізацію української естради?
«Феномен Івасюка» від «Загону кіноманів». Як зруйнувати кринжову міфологізацію української естради?

«Феномен Івасюка» від «Загону кіноманів». Як зруйнувати кринжову міфологізацію української естради?

На ютуб-каналі «Загін кіноманів» з’явилася чергова документальна стрічка зі статусом «її обговорюють у соцмережах». За два дні вона вже набрала 230 тисяч переглядів. Нагадаю, попередню роботу Віталія Гордієнка про «Тіні забутих предків» за 9 місяців подивилися майже мільйон разів. Ще кілька років тому навряд чи хтось у таке повірив.

З початком війни у нашому культурному просторі зʼявилася чітка тенденція, яка триває донині: намагання зробити наших видатних діячів привабливими та цікавими. І завдання це так чи інакше обов’язково лежить через боротьбу із попередньо створеними образами – не привабливими і не цікавими. Не хочу категорично стверджувати, але моє покоління людей 35+, які формувалися у 90-х, часто мають серйозну травму сприйняття української музики радянського періоду. Те, що нині є страшенно модним і називається «вусатим фанком». 

Та й взагалі, 90-ті роки самі по собі нерідко викликають страшне відторгнення, люди не хочуть ані згадувати про них, ані, тим паче, ностальгувати – усе це просто хочеться забути. Після розвалу совка в інформаційному просторі начебто і почали показувати багато української культури, але це було настільки вбого, що, мабуть, краще не показували б. А навіть і не української. Пам’ятаю ще з дитинства якусь телевізійну замальовку, коли під музику показували різні водоспади та кадри природи. Мелодія, а це був такий максимально тужливий звук сопілки, здавалася страшенно олдскульною і доречною хіба для якихось нудних звітних концертів. 

Далі я виросла, вступила до універтитету і подивилися «Вбити Білла». І ось, одна із найвідоміших сцен: головна героїня, Чорна Мамба, яка приїхала до японського майстра мечів, натякає, кого саме збирається прикінчити. Той швидко здогадується і виводить на вологому склі ім’я Bill, а на тлі цього процесу я чую ту саму страшну музику з дитинства. І довго не можу зрозуміти, чому вона раптом опинилася у такому класному фільмі. Висновок дуже простий: якщо з дитинства бачиш і чуєш дуже невдале позиціонування навіть такого інструментального хіта як «Самотній Пастух», то дуже важко потім себе перебороти. До речі, там не сопілка, а багатоцівкова флейта. І в основі цієї мелодії –– карпатський фольклор. 

Що вже казати про Володимира Івасюка, вусатого, нудного композитора, який боровся з режимом і став його жертвою. Саме з таким образом довелося знайомитися оць цим умовним 35+. Але, дякувати Богові, у нас є трохи молодші люди, без цих телевізійно-культурних травм, які здатні сприймати ту ж українську естраду 70-х як щось справді класне. І передавати своє сприйняття іншим. 

Віталій Гордієнко, як на мене, просто із хірургічною точністю ставить на правильні місця усі пазли образу Івасюка, які раніше лежали криво та хаотичною. Навіть наважуся назвати фільм «Феномен Івасюка» таким собі маркетинговим і дуже продуманим проєктом. Наче автор ставив перед собою завдання врятувати імідж свого підопічного, зіпсований обставинами, конкурентами та неправильною роботою. 

Найголовніше, що робить Гордієнко – виправляє дві головні помилки, характерні для міфології про наших видатних митців. Показує Івасюка як нормальну, живу людину зі слабкостями, особливостями характеру і численними побутовими характеристиками. Бо памʼятники і справді не пишуть класних пісень. А друге – не впадає у жаль і голосіння про трагічну долю. Ні, усе це у фільмі є, але десь вже наприкінці і без звичних кліше та віктимізації. Звучить ось така думка. Ми не маємо постійно бідкатися, що Івасюк помер таким молодим і так багато не встиг написати. Ми маємо досліджувати його творчість, говорити про неї, бо навіть написане ним великою мірою лишається невідомим. Запитайте у людей на вулиці, які пісні Івасюка вони знають, і вам будуть давати здебільшого одну і ту ж відповідь: «Червону руту». Ок, ще може хтось «Водограй» згадає. Але після перегляду «Феномену Івасюка» у глядачів вже складеться зовсім інший плейліст, який надалі лише поповнюватиметься. 

Сам Гордієнко називає свою роботу «документалкою», а за це слово можна дуже легко отримати на горіхи практично від кожного поважного документаліста. Та прикол цього фільму у тому, що його автор явно не прагне потрапити на котрийсь із фестивалів класу «А», а просто розповісти глядачам цікаву історію. І водночас ця начебто проста, фанова робота зроблена у дуже складний спосіб, як у сенсі підготовки, так і у втіленні. Можливо, саме тому ось такої популярної, хітової документалістики у нас вкрай мало. Зазвичай «документалки» для широкої аудиторії зводяться до надзвичайно простих, затертих прийомів, дуже передбачуваної структури та слабкої драматургії. Ми бачимо «балакаючі голови», які змінюють одна одну, розповідаючи про головного героя чи явище, усе це перемішується фотографіями чи архівними кадрами, а у гіршому випадку нам пропонують реконструкцію якихось сцен із залученням акторів, у найкращих телевізійних вітчизняних традиціях. Усе це часто є настільки позбавленим харизми, емоцій та вибагливості, що навіть і не знаєш, за що зачепитися, аби написати відгук. 

Гордієнко усього цього уникає, бо сама структура фільму надзвичайно насичена і динамічна – за годину і сімнадцять хвилин він встигає впихнути у глядачів тонну інформації та емоцій. Це і поява у кадрі в багатьох локаціях, дуже небанальний монтаж (наприклад, він у досить непередбачуваний спосіб поєднує невеликі шматки із різних виконань «Червоної рути»), постійні паралелі із світовою поп-культурою (Івасюк носив схожу куртку, як і герой Дікапріо у «Одного разу в Голлівуді»), сторітелінг, який хвилина за хвилиною додає фігурі Івасюка усе нових і нових відтінків, поступово створюючи усе складніший образ. 

До речі, із самого початку автор робить ще одну важливу штуку: нагадує, що Володимир Івасюк помер усього у 30 років, це був молодий чоловік, а не поважний вусатий дядько. Молодий, модний, заможний, прискіпливий, вуса носив лише недовгий період, як данину тенденціям, захоплювався фотографією, був не надто вправним у побуті. Тому далі в фільмі Гордієнко називає свого героя «Володею». 

У фільмі ми бачимо усього чотирьох «балакаючих голів». Даруйте, спікерів. Це молодша сестра композитора Галина Івасюк, музичний журналіст Філ Пухарєв, поет Богдан Стельмах, психотерапевт Богдан Станчишин та музикант Святослав Вакарчук. Останній аналізує Івасюка як колегу і звертає нашу увагу на особливості його творів, як він переходив з простіших форм до складніших. Вакарчук розповідає, якою бачить ефективну популяризацію його музики, що на неї варто дивитися сучасним поглядом, робити нові аранжування, хоча цілком можливе і консервативне архівування. І головне – нікому нічого не насаджувати.  

Пухарєв – один із найбільш вдумливих український музичних журналістів, він серйозно вивчає українську радянську естраду і робить водночас чесну аналітику, але з великою любов’ю до теми. Він говорить, що пісні Івасюка згодом перетворилися на кринж, українська естрада почала отримувати жахливе позиціонування і, зрештою, перетворилася на зомбі. Як доказ цього ми бачимо і чуємо уривки із жахливого виконання «Червоної рути» Кіркоровим і Лорак чи музикантами у провінційних будинках культури. Але таке можна зробити з будь-чим. В одному епізоді цього фільму нам показують фотки Сергія Жадана, стилізовані під шкільні хрестоматії. Скажу, що нам треба цього не допустити усіма можливими способами. 

Усі спікери зафільмовані статично, проте сприйняття таки дещо інше, ніж у стандартних варіантах. Можливо тому, що вони не займають занадто багато хронометражу, а інформація від них є дуже концентрованою та, головне, дійсно оригінальною.  

В кінці Віталій Гордієнко робить важливе переосмислення ще одного кепського міфу про Івасюка. Йдеться про його депресію. Зазвичай у біографіях про це намагаються не згадувати, а якщо і роблять це, то виставляють діагноз як вигаданий. Як спосіб прикрити начебто вибивство спецслужбами. Автори такого концепту сильно стигматизують проблеми ментального здоров’я, фактично стверджуючи, що така видатна людина не могла мати таких проблем і накласти на себе руки. Разом із тим, Гордієнко не заперечує версію із вбивством, нагадує, що справа досі не розкрита і оптимістично сподівається, що ми колись таки дізнаємося правду про смерть Володимира Івасюка. 

Сказати відверто, «Феномен Івасюка» – робота настільки потрібна і грамотно зроблена, що якось не виникає бажання до чогось вчепитися. Тим паче, враховуючи безліч позитивних відгуків у соцмережах та порад швидше подивитися цю роботу. Фільм про Івасюка стає хітом, викликає резонанс, провокує слухати його пісні та вивчати той історичний період. Проте, аби не бути вже аж такими солодкими, напишемо ось що. У фільмі передали куті меду із дифірамбами. Приміром, у тому, що Івасюк був таким же крутим, як Бітлз. Давайте чесно, це вже трішки ура-патріотизм. Колись зустріла ще більшу крайність, коли одна пані стверджувала, що Дастін Гоффман – дуже поганий актор, інша справа – наш Богдан Ступка

Суто об’єктивно, ми не можемо порівнювати творчість музикантів, які працювали у прогресивній, вільній країні та мали змогу експериментувати, бути сміливими та вигадувати щось нове, із їхніми радянськими колегами. У цьому ж фільмі описуються ті непереборні складнощі, на які постійно мусили наштовхуватися талановиті творчі люди у СРСР. Постійні обмеження, ідеологічні рамки, закручування гайок, не можна того і сього – в результаті людина просто не може скочити вище цієї скляної стелі і розвиватися.

І ще невеликий момент стосовно лексики. Віталій постійно намагається зробити Івасюка, скажімо так, модним і дещо перевантажує фільм одним і тим самим способом – дає тодішнім речам характеристики да допомогою сучасних трендових слів. «Спільний проєкт Івасюка та Миколайчука – це був би рознос», «Це качово звучить у виконанні «Смерічки» і так далі. Цей спосіб нині використовують доволі широко, приміром, називаючи Тараса Шевченка «метросексуалом», намагаючись «закенселити» той чортів образ у кожуху та шапці. Метод і справді дієвий. Але з ним варто не перебільшити, щоб не досягти аж занадто, скажімо так, маркетингової стилістики. Напевне, цей спосіб є тимчасовим і невдовзі буде відходити, бо образи наших видатних митців, та й не лише їх, вже не будуть потребувати ось цих прикрашань і «вибивань» з пам’яті колишнього міфу про нецікавих дядків і тіток.  




 

  

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Фінал VI Фестивалю-премії «GRA» пройде у Львові, Івано-Франківську та Києві
УкраинФорм
2024-11-17T14:18:09Z
Підпирали двері у сарай: на аукціоні за шалену суму продадуть мармуровий бюст
24tv
2024-11-17T14:09:33Z
"За задоволення доводиться платити": режисер Девід Лінч розповів про своє захворювання
Фокус
2024-11-17T13:51:57Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T13:27:59Z
Максим Галкін показав зворушливе возз'єднання Пугачової та Орбакайте
GlavRed
2024-11-17T13:27:16Z
Солістка Kazka натякнула на вагітність: "Не помічаєте"
GlavRed
2024-11-17T13:27:02Z
Шафа як у Вікторії Бекхем: як повторити зірковий інтер'єр
24tv
2024-11-17T13:06:57Z
У Києві презентували документальний фільм про костел святого Миколая
Детектор М
2024-11-17T12:39:53Z
Кольори волосся, які молодять жінку: як пофарбуватися після 40, 50 та 60 років
24tv
2024-11-17T12:12:24Z
Відомі імена двох енергетиків, яких вбила Росія під час масованої атаки 17 листопада
24tv
2024-11-17T14:39:04Z
Шольц виправдався за дзвінок Путіну, але змін у його позиції щодо війни не побачив
Комсомольская правда
2024-11-17T14:37:05Z
“Наступні тижні будуть вирішальними”: прем’єр Польщі відреагував на масштабний удар по Україні
TSN
2024-11-17T14:36:27Z
Трамп розкусить Путіна: на яку хитрість може піти російський диктатор
24tv
2024-11-17T14:33:19Z
"Поборник викопного палива": Трамп доручить Міністерство енергетики США бізнесмену з нафтогазової сфери
Хвиля
2024-11-17T14:30:49Z
"Імпульс для народу": Зеленський анонсував "план стійкості" України, що він дасть
Фокус
2024-11-17T14:30:13Z
"Нехороші новини": Шольцу не терпиться знову зателефонувати Путіну
GlavRed
2024-11-17T14:27:28Z
Путін розпочав "тіньову" війну: Росія атакує, над Європою нависла загроза - Welt
GlavRed
2024-11-17T14:27:08Z
"Молдова не терпітиме спроб дезінформації": у Кишиневі засудили пропаганду посла РФ
ZN UA
2024-11-17T14:25:31Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Як пенсіонери можуть збільшити розмір своїх виплат
24tv
2024-11-17T14:39:21Z
Воррен Баффет розсекретив, які акції придбав після продажу Apple: одна компанія працює в Україні
24tv
2024-11-17T14:39:09Z
Українські АЕС скоротили виробництво через російські обстріли, пошкоджені кілька підстанцій - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-17T14:34:01Z
Міністром енергетики США може стане бізнесмен, що заперечує кліматичну кризу
InternetUA
2024-11-17T14:27:53Z
З 2025 року щомісяця "капатимуть" додаткові 2600 грн: за яких умов розпочнеться виплата
Знай
2024-11-17T14:12:48Z
Яйця дорожчають шаленими темпами: які ціни наразі у магазинах
24tv
2024-11-17T14:03:32Z
Україна стала драйвером з вирощування сої
AgroPortal
2024-11-17T14:00:08Z
Ставки за кредитами та вкладами в російських банках зросли до рекордного рівня
ZN UA
2024-11-17T13:45:19Z
Загроза відключень електроенергії: експерт пояснив, як уникнути, не обмежуючи населення
Знай
2024-11-17T13:30:59Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:48:50Z
Україна переходить на нову модель харчування в школах: що це змінить
Знай
2024-11-17T14:30:44Z
Будівельники рознесли нову ванну кімнату після того, як клієнт відмовився платити
Фокус
2024-11-17T14:30:36Z
Мобілізація жінок у листопаді: чи можуть призвати українок
24tv
2024-11-17T14:27:07Z
Жінка народила відразу чотирьох малюків, але найбільший сюрприз чекав на неї попереду
Фокус
2024-11-17T14:21:29Z
Микола Томенко розповів про українське село у війні: "На два фронти"
Знай
2024-11-17T14:21:19Z
"Справжнє пекло": переможниця лотереї розповіла, як змінилося життя після виграшу
Фокус
2024-11-17T14:15:10Z
Експерт пояснив, чому Росія рідко застосовує гіперзвукові ракети "Циркон"
TSN
2024-11-17T14:12:56Z
Дружина Мірошниченка довела до сліз, як названа донька змінилася за чотири місяці у їхній родині
TSN
2024-11-17T14:12:18Z
Війська РФ обстріляли громаду на прикордонні Сумщини, загинув рибалка
УкраинФорм
2024-11-17T14:39:51Z
На Вовчанському напрямку прикордонники відбили російський штурм
УкраинФорм
2024-11-17T14:36:21Z
На Харківському напрямку відбулося чотири бойових зіткнення, на Куп’янському росіяни атакували 12 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-17T14:34:38Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T14:30:45Z
Українські бійці показали знищення логістики ворога
TSN
2024-11-17T14:12:47Z
Похолодання "на носі": синоптик розповіла, коли в Україну прийдуть сильні снігопади
Фокус
2024-11-17T14:12:21Z
"Одна з жінок була вагітною": Кім розповів деталі цинічного обстрілу Миколаєва
TSN
2024-11-17T14:12:17Z
До 1 листопада планували захопити Куп’янськ-Вузловий: командир "Ахіллеса" про наступ РФ на Харківщині
TSN
2024-11-17T14:03:03Z
У Херсоні через ворожі обстріли одна людина загинула, ще одна - поранена
УкраинФорм
2024-11-17T13:37:47Z
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає щастя й велике кохання
TSN
2024-11-17T14:36:55Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T14:27:23Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T14:12:55Z
Як за допомогою оцту позбутися плодових мушок на кухні: цей лайфгак працює на відмінно
TSN
2024-11-17T14:12:12Z
Всі забувають прати ці 5 речей: вже час покласти їх у пральну машину
24tv
2024-11-17T13:54:59Z
Істинні й чесні правдоруби: які ТОП-7 знаків зодіаку звикли викладати все, як є
GlavRed
2024-11-17T13:27:52Z
Пухкі оладки на кефірі: шеф-кухар поділилася перевіреним рецептом
Политека
2024-11-17T12:31:34Z
Експертка з ремонту поділилась порадами, які допоможуть створити дім мрії
24tv
2024-11-17T12:27:49Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T12:10:06Z
Джейк Пол програв парі Майку Тайсону: скільки грошей заплатить блогер легенді боксу
24tv
2024-11-17T14:42:12Z
Легендарний Холіфілд відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T14:36:58Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T14:12:20Z
Ліга націй-2024/25: хто вже вийшов до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-17T14:12:13Z
Хорватія – Португалія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T14:12:07Z
"Ми не травмпункт": у Палмейрасі відреагували на питання про підписання Неймара
24tv
2024-11-17T13:54:55Z
Шахтар нехай не розраховує: ексфорвард Динамо повідомив про варіанти продовження кар'єри
24tv
2024-11-17T13:39:08Z
На очах у Трампа та Маска: чемпіон UFC Джонс нокаутував Міочича та захистив титул
ZN UA
2024-11-17T13:27:49Z
Біатлон: Дудченко фінішував шостим у спринті Відкритого чемпіонату Швеції
УкраинФорм
2024-11-17T12:45:49Z
Атака на Миколаїв: загинула вагітна жінка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:48:15Z
У Херсоні кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2024-11-17T14:36:06Z
На Житомирщині горів рейсовий автобус - вогонь пошкодив моторний відсік
УкраинФорм
2024-11-17T14:33:01Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T14:27:26Z
У ДТП на Полтавщині загинули водій та пасажир мотоциклу
Украина Криминальная
2024-11-17T14:24:32Z
На місцях, де вирувало життя, тепер лише руїни: в ДСНС показали наслідки російського терору
24tv
2024-11-17T14:18:13Z
У Херсоні окупанти скинули вибухівки з дронів. Двоє людей загинуло
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:12:30Z
Житель Київщини під час прогулянки виявив уламки БпЛА на воді — на місце прибули водолази
TSN
2024-11-17T14:12:28Z
Диверсія на залізниці в Запорізькій області: агент "Атеш" вивів з ладу важливе електрообладнання
24tv
2024-11-17T14:09:42Z
Як уникнути шахрайства при бронюванні житла через соцмережі
InternetUA
2024-11-17T14:34:02Z
Вчені знайшли два таємничі кам'яні кола, які нагадують Стоунхендж
TSN
2024-11-17T14:12:54Z
Як відключити прослуховування на телефоні Android та iPhone: експерти назвали робочі способи
Политека
2024-11-17T13:34:42Z
20 років Half-Life 2 — покращена гра і всі епізоди безплатно в Steam та геймплей Episode 3 у документальному фільмі
ITC
2024-11-17T13:21:02Z
Дані з "Вояджера-2" вирішили 38-річну загадку про магнітосферу Урана
24tv
2024-11-17T13:06:23Z
Blizzard пофіксила Warcraft III Reforged, і випускає одразу два ремастери: чим порадують олдів
Знай
2024-11-17T13:06:01Z
Google назвала п’ять найпопулярніших трендів серед шахраїв
InternetUA
2024-11-17T13:01:45Z
До Землі наближається потенційно небезпечний 259-метровий астероїд
УкраинФорм
2024-11-17T12:45:05Z
Назвали простий спосіб зекономити місце на смартфоні, налаштувавши WhatsApp, Telegram і Viber
InternetUA
2024-11-17T12:31:07Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z