MY.UAНовини
Ключова реформа. Як Україна виконала рекомендацію ЄС
Ключова реформа. Як Україна виконала рекомендацію ЄС

Ключова реформа. Як Україна виконала рекомендацію ЄС


Володимир Зеленський затвердив план реформування органів правопорядку та прокуратури. Це – один із кроків, які має зробити Україна на шляху до ЄС

Україна затвердила комплексний стратегічний план реформування органів правопорядку і прокуратури, який був однією з рекомендацій Єврокомісії. Посол ЄС Матті Маасікас привітав цей крок, та попереду ще усна та письмова оцінки виконання рекомендацій.

"Ми вражені…. Україна продемонструвала розуміння потреби у сильному секторі цивільної безпеки", – переконує LIGA.net заступниця голови Консультативної місії ЄС Мора О'Саліван. Але додає: найважливіша оцінка буде надана Україні за результатами його фактичного виконання.

У громадськості є запитання до надто широких мазків плану. "Уніфікація, розвиток, гармонізація…. Конкретики немає", – каже LIGA.net член правління Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.

У владі ж запевняють, що готові над цим працювати. "Якщо все прописати крок за кроком, виписати законопроєкти, то все це можна зробити. Ми готові до цього, а зараз органи виконавчої влади мають напрацювати пропозиції", – запевняє LIGA.net член правоохоронного комітету Ради Олександр Бакумов (Слуга народу).

Що це за комплексний план, чому він був таким важливим для європейців та які є до нього зауваження – розбиралась LIGA.net.

Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube

ЩО У ПЛАНІ ТА ЧОМУ ВІН ВАЖЛИВИЙ

9 травня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн приїхала в Київ та нагадала: у червні буде надано усну оцінку прогресу України, восени – письмову. Від успіху цього процесу залежить, чи почне Україна наприкінці 2023-го або на початку 2024 року переговори про вступ до ЄС.

За два дні президент Зеленський оголосив про виконання однієї з вимог – схвалив стратегічний план реформування органів правопорядку.

Історія з цим планом довготривала, розповідає LIGA.net експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапівін. Протягом останніх років реформи лише реагували на якісь нагальні потреби – без стратегічного підходу.

"У нас взагалі було відсутнє комплексне бачення, якими мають бути правоохоронні органи, – додає LIGA.net член правоохоронного комітету Ради Олександр Бакумов (Слуга народу). – Тобто у нас немає визначеної цілі, куди ми йдемо. Для цього потрібен цей план".

За даними Офісу генпрокурора, над планом працювала група з представників ОГП, органів правопорядку, МВС, Офісу президента, Кабміну. Також були залучені партнери: міжнародні експерти Консультативної місії ЄС, проєкту ЄС Pravo-Justice, посольства США.

"Усі міжнародні партнери, зокрема ЄС, розуміють: коли постає питання про відбудову України, то ключовими є реформи органів правопорядку і судів, – пояснює членкиня правоохоронного комітету Олександра Устінова (Голос). – Верховенство права потрібне, щоб до нас нормально приходили інвестори, щоб нам нормально давали гроші на відбудову".

"Під час роботи над… планом нам було приємно бачити, що відбувалися консультації з громадянським суспільством, – каже LIGA.net Мора О'Саліван, заступниця голови КМЄС. – Ми вважаємо, що імплементація плану також має супроводжуватися дієвими механізмами контролю".

До розробки плану не долучали правоохоронний комітет Ради, зауважує перший заступник голови комітету Андрій Осадчук (Голос). "Звісно, хотілося б, щоб на етапі планування залучали всіх стейкхолдерів. Адже це нам потім ухвалювати закони для його реалізації", – каже він LIGA.net.

Тим не менш, вийшов план, який розрахований на 2023-2027 роки і стосується органів МВС, Нацполу, ДПСУ, ДБР, БЕБ, СБУ, Митної служби, прокуратури. Він визначає основні принципи та шість напрямів реформи.

За словами Бакумова, у плані можна виокремити чотири вектори:

Уніфікація структури органів правопорядку, чітке розмежування їхніх повноважень, ризико-орієнтований підхід в управлінні, KPI.

"Є проблеми з нездоровою конкуренцією між правоохоронними органами, – пояснює проблему Бакумов. – Це дуже різні структури, різний порядок набору. Одні є більш відкритими, інші – консервативними. Ми навіть не до кінця розуміємо порядок добору і проходження служби…. Кожен правоохоронний орган ніби біжить автономно".

Процесуальний момент. У плані йдеться про прискорення строків досудового розслідування, розширення позасудових методів розв'язання суперечок, посилення координаційної ролі Офісу генпрокурора.

Контроль. Декілька разів згадується про залучення громадськості, проведення соцопитувань для оцінки органів правопорядку. Демократичний цивільний контроль винесено окремим підрозділом.

Послідовна кримінальна політика. За словами Бакумова, сьогодні правоохоронці більше борються вже з наслідками – тобто з самими злочинами. А от запобігати їм " не дуже вдається".

ЩО З ЦИМ ПЛАНОМ (МОЖЕ БУТИ) НЕ ТАК

Належне управління стійким правоохоронним сектором є важливою передумовою для зміцнення впевненості ЄС у більшій підзвітності українських державних установ, вважає Мора О'Саліван.

Поки щодо плану є певний скепсис. Через відсутність конкретики його радше можна назвати "дороговказом", пояснює LIGA.net Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

"Там лише загальні фрази про гармонізацію, поглиблення, розширення…. Ну, як ти це виконаєш і перевіриш? Скажеш, що щось поглибив? – запитує він. – Звісно, не можна все передбачити, але ж це назвали комплексним планом…. Я би називав це щонайбільше дороговказом. План – це коли передбачені чіткі кроки, які потім можна перевірити".

Називає документ "загальною візією" і член правління Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк. На його думку, він написаний дуже широкими мазками та дипломатично оминає гострі кути.

"Не так робляться документи про політики. Спочатку треба визначити ключові проблеми, потім – заходи для їх розв'язання, відповідальних осіб, строки. І потрібні ресурси, – пояснює він LIGA.net. – Тоді видно, чи це дійсно можна виконати. А коли я читаю цей план, то бачу просто список побажань. Хто і коли його виконуватиме – незрозуміло".

У плані прописане завдання Кабміну наповнити його конкретикою. За словами Бакумова, нардепи теж готові до цього долучатися.

Голова МВС Ігор Клименко на зустрічі з представниками посольства США запевнив: уряд готує план практичних заходів, буде широкий документ, а Міністерство внутрішніх справ працює над законопроєктом про надійне функціонування власне правоохоронної системи. І все це має вилитися у закон про формування безпекового середовища після війни.

ЧИ СТАНУТЬ ОРГАНИ ПРАВОПОРЯДКУ ПРОЗОРІШИМИ

Прозорість у плані винесено окремим розділом. І декілька разів згадується посилення демократичного цивільного контролю.

Демократичний контроль є комплексним поняттям, каже Бакумов. З одного боку – контроль з боку парламенту як обраного народом представницького органу. З іншого – з боку громадських організацій.

За словами Крапівіна, громадськість має виконувати дві основні функції:

1. Кадрову – залучатися до проведення конкурсів із набору на посади у правоохоронних органах, розгляду просувань по службі.

"До БЕБ та ДБР точно можна було би зробити нормальний конкурс із залученням міжнародних експертів та української громадськості, – переконана Устінова. – Як це було під час конкурсів до НАБУ і САП, де бачимо конкретний результат, – тому що там були незалежні комісії".

2. Дисциплінарну – участь у розгляді висновків службових розслідувань.

Наразі інститути залучення громадськості відрізняються залежно від органу, каже експерт: "У нових законах про НАБУ, БЕБ написали одне, в законі про Нацпол – інше, хто в ліс, хто по дрова".

Із загальних положень плану складно визначити, про яке саме посилення громадського контролю йдеться, зазначає Крапівін. На його думку, це має бути складовою уніфікації органів правопорядку – що у всіх органах все повинно працювати за однаковим принципом.

"Уніфікація зачіпає не тільки організацію органів зсередини, а й зовнішню рамку – як їх контролює громадськість у передбачених державою формах, – пояснює Крапівін. – Йдеться про розвиток і уніфікацію форматів".

За допомогою громадських рад можна забезпечити якісніший демократичний контроль, додає Бакумов. Але для цього вони мають працювати системно і однаково у всіх органах правопорядку.

"В деяких органах ми маємо більш-менш ефективну систему контролю за допомогою громадських рад, а в деяких – взагалі недієву, – пояснює нардеп. – Якщо ми створимо у всіх органах систему контролю, ми точно досягнемо мети. Ми як парламентарі готові долучитись".

Але у плані дійсно не вистачає конкретики – щодо залучення громадськості теж, зауважує Хавронюк: "Я колись писав про форму участі громадськості за взаємодії з НАБУ. Я чітко бачив заходи на доступ суспільства до інформації, заходи кадрового характеру і контрольні заходи. А тут просто "посилення" – і здогадуйся як хочеш".

Не вистачає конкретики щодо цивільного контролю і Устиновій: "Нам треба очищувати систему від негідників. Нікуди не поділися корупціонери і зрадники. Я сподіваюсь, що з цим і допоможе цей контроль".

СЛОН У КІМНАТІ. ЧОГО МОЖЕ НЕ ВИСТАЧАТИ НА ШЛЯХУ ДО ЄС

План, по суті, виглядає як документ мирного часу, – не містить жодних згадок про воєнну юстицію, стверджує Крапівін.

З одного боку, це логічно, оскільки Україна навряд стане членом ЄС до завершення війни. Але відлуння війни досягатиме України роками. І пов’язані з війною провадження лягатимуть на плечі правоохоронців.

"Якщо подивитися на країни колишньої Югославії, то минуло десь 25-30 років, а національні системи переслідування досі мають провадження, – каже він. – В цьому плані мало бути щось сказано про те, як має формуватися система воєнної юстиції".

Бакумов не виключає, що народні депутати звернуться з окремим проханням додати питання воєнної юстиції до плану. Хоча вже зараз у комітеті робоча група працює над законом про військову поліцію, яка має замінити військову службу правопорядку.

"Подивимось, наскільки ми зможемо реалізувати саме повну систему: чи вдасться це зробити органом досудового розслідування, чи не вдасться – і вони займатимуться тільки превенцією та адмінправопорушеннями, – каже нардеп LIGA.net. – Тобто зараз це все в процесі. Воєнна юстиція має бути – бодай військова поліція, військова прокуратура".

На думку Устинової, воєнна юстиція має виноситися окремим планом, який стосуватиметься створення і військової поліції, і прокуратури, і судів. "Зараз же ми говоримо про цивільні речі", – пояснює вона.

Ще одним аспектом плану є посилення координаційної ролі Офісу генпрокурора. За словами Крапівіна, у цьому немає чогось дивного, адже прокурори справді відповідають за процес розслідування: без них не можна повідомити про підозру, звернутися до суду для обрання запобіжного заходу тощо. Але інше питання – це відсутність згадок у плані створення умов для роботи самого генпрокурора.

На думку Крапівіна, потрібні зміни у процедурі звільнення генпрокурора: або через створення певної комісії, яка визначатиме, що прокурор не справляється, або через збільшення кількості голосів нардепів, необхідних для його звільнення політичним шляхом.

"Тобто не 226 голосів, а 300 голосів, – пропонує Крапівін. – Справді, генпрокурор під високим ризиком політичного впливу через те, що він може дуже швидко і просто втратити свою посаду".

Втім, попри певну критику плану, у ЄС поки серйозних зауважень немає. Постпред Євросоюзу Маасі Маасікас привітав його, назвав "масивним" та заявив, що частину рекомендацій уже виконано.

У представництві ЄС у Києві заявили, що ефективні правоохоронні органи матимуть вирішальне значення для вступу України до ЄС.

"З нетерпінням чекаємо на впровадження та сповнені рішучості всіляко її підтримувати", – підсумовують європейські дипломати.

Матеріал підготовлений у партнерстві з Freedom House Ukraine у межах проєкту "Громадський контроль над органами безпеки в Україні".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Росіяни у квітні скинули понад п'ять тисяч КАБів на Сили оборони та прифронтові населені пункти
УкраинФорм
2025-05-01T08:55:59Z
Розробники Lockheed Martin успішно випробували автономну версію артилерійської ракетної системи HIMARS
InternetUA
2025-05-01T08:46:35Z
Китайські розробники представили новий ударний дрон Jiutian зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-05-01T08:31:22Z
США уклали угоду з Кувейтом щодо системи Patriot
360ua.news
2025-05-01T08:30:42Z
Ваші предки були еллінами: 13 українських прізвищ, які мають давньогрецьке коріння
24tv
2025-05-01T08:24:31Z
Понад 83 тис. цілей у квітні: Сирський повідомив про зростання ефективності дронів ЗСУ
Факти ICTV
2025-05-01T08:19:04Z
Тайвань накопичує зброю для війни проти Китаю: названо 6 найбільш небезпечних засобів нападу
Фокус
2025-05-01T08:15:07Z
Найбільший та найменший собаки у світі нарешті зустрілися: курйозні фото
24tv
2025-05-01T08:09:16Z
Зірка українських комедій із сумною долею: як виглядає могила Лімеріхи із фільму "За двома зайцями"
Telegraf
2025-05-01T08:51:44Z
Зворотний відлік розпочато: Ziferblat відправився у Швейцарію на Євробачення-2025
24tv
2025-05-01T08:45:18Z
«Вальс із системою» — історія співочого опору
Детектор М
2025-05-01T08:40:43Z
Що треба зробити у Львові в травні: 7 цікавих ідей
24tv
2025-05-01T08:30:50Z
Яка туш для вій від Maybelline найкраща – обираємо серед 5 варіантів
24tv
2025-05-01T08:24:18Z
Вистава «Баланс» від Театру Ветеранів
Кино-Театр
2025-05-01T08:10:58Z
Серед викрадених Росією з Херсона картин - українська ікона, подарована музею бароном Фальц-Фейном
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:27Z
У віці 100 років: померла зірка фільму "Жахіття на вулиці В'язів"
24tv
2025-05-01T07:40:18Z
Наталку Денисенко запідозрили в новому романі на фоні розлучення: вона відповіла
Фокус
2025-05-01T07:33:24Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп хоче угоду з "другом Володимиром": чому США не потрібна поразка РФ
GlavRed
2025-05-01T08:55:57Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-05-01T08:51:30Z
На акції антиукраїнського кандидата в президенти Польщі зірвали з мерії прапор України
Европейская правда
2025-05-01T08:49:35Z
Келлог заявив, що Україна готова поступитися територіями "де факто", але не "де юре"
Европейская правда
2025-05-01T08:43:57Z
Чи здатен Трамп юридично визнати Крим російським: названо важливий нюанс
GlavRed
2025-05-01T08:42:16Z
Путін повірив у свою перемогу в Україні через помилки політики Трампа, – Time
24tv
2025-05-01T08:36:45Z
Кібератаки та фейки: Росія продовжує розгойдувати країни Європи
InternetUA
2025-05-01T08:31:50Z
Монголія – під загрозою? У "Правому секторі" пояснили, чому Російську імперію слід зруйнувати
Telegraf
2025-05-01T08:30:30Z
Росіяни штурмують магазини: вартість популярного овоча злетіла на 260%
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:42:16Z
«Спав на підлозі». Милованов розказав, як став мільйонером
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:39:34Z
Цей тариф зросте у 20 разів із 3 травня
Telegraf
2025-05-01T08:37:39Z
Курс долара дешевшає, як і курс євро
24tv
2025-05-01T08:36:31Z
Рада директорів Tesla шукає заміну Маску – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:33:40Z
Фермери, які вирощують горох, не розраховують на ринок Китаю
AgroPortal
2025-05-01T08:30:55Z
Рідкісноземельні метали: які переваги отримує США перед Китаєм після підписання угоди про надра
Комсомольская правда
2025-05-01T08:16:59Z
У пошуках картоплі: чи загрожує українцям дефіцит та подорожчання популярного овочу
Фокус
2025-05-01T08:12:58Z
Сюрприз до 1 травня: чи подорожчав злотий сьогодні
24tv
2025-05-01T08:06:51Z
Загроза вибухів відтермінованих касетних боєприпасів. Влада звернулася до жителів Оболонського району
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:54:19Z
Судитимуть зловмисника, який ошукав військову на 300 тис. гривень
Украина Криминальная
2025-05-01T08:42:33Z
На Київщині таксист намагався викрасти малолітню дівчинку
Украина Криминальная
2025-05-01T08:25:37Z
У полі на Херсонщині підірвався фермер
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:17Z
Судитимуть киянина, який ледь не зарізав 73-річного батька
Украина Криминальная
2025-05-01T07:27:14Z
У Ромнах керівництва ліцею судитимуть за вимагання грошей зі студентів
Украина Криминальная
2025-05-01T06:57:39Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 1 травня
Мій Харків
2025-05-01T06:46:48Z
Хмельничанин збирав кошти на сайті знайомств, видаючи себе за військового
Украина Криминальная
2025-05-01T06:42:38Z
Шахраї видурили у двох українок 43 тисячі гривень
InternetUA
2025-05-01T06:27:22Z
Чи дійсно щеплення в одну руку підсилює імунну відповідь
24tv
2025-05-01T08:15:42Z
Схуднете до літа, якщо викреслите з меню ці 11 продуктів
Gazeta UA
2025-05-01T07:40:16Z
Як навчитись рано прокидатись: поради експерта
24tv
2025-05-01T07:27:41Z
Страшний досвід: король Чарльз III висловився про свій діагноз раку
Факти ICTV
2025-05-01T06:07:13Z
Неврози без маски: чому варто вчасно реагувати на тривожні сигнали
Детектор М
2025-05-01T05:48:20Z
Один інгредієнт, який варто додавати до чаю для зміцнення імунітету
24tv
2025-05-01T05:15:12Z
Новий штам небезпечного вірусу вирує на круїзних лайнерах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:48:26Z
У «гормону задоволення» дофаміну є ще одна фунція: відкриття науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:18:28Z
Яку мінімальну кількість відтискань ви повинні робити у вашому віці
24tv
2025-05-01T03:39:54Z
Збройні сили відбили спробу заходу російської ДРГ на Чернігівщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:36:30Z
Графік відключення води в травні 2025 у Полтаві: кому готуватися до тривалих незручностей
Политека
2025-05-01T08:31:34Z
КМДА назвала дату останнього дзвоника в школах столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:27:32Z
Скільки територій України потрапили в окупацію за квітень: у DeepState назвали цифри
GlavRed
2025-05-01T08:19:31Z
Літаки РФ “упустили” вісім авіабомб на Білгородщину та Донеччину – ЗМІ
1News
2025-05-01T08:18:30Z
Тендерна хроніка. Таємниці підземних шкіл Запоріжжя
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:12:39Z
Залізничник передавав ворогу дані про перевезення військової техніки на Харківщині
Украина Криминальная
2025-05-01T08:12:06Z
Нова шахрайська схема – підроблені платіжки за комуналку
Украина Криминальная
2025-05-01T08:06:45Z
Росія використовує Крим як майданчик для запуску балістичних ракет - Плетенчук
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:44Z
Несподіваний засіб проти мурашок: як раз і назавжди позбавитися шкідників у будинку
Знай
2025-05-01T08:51:09Z
Чим відмити фарбу для волосся зі шкіри: копійчаний засіб для ідеальної краси
GlavRed
2025-05-01T08:48:08Z
Китайський гороскоп на завтра 2 травня: Драконам - біль, Собакам - гнів
GlavRed
2025-05-01T08:30:38Z
В нього закохуються з першої ложки: рецепт варення з кульбаби – це хіт сезону з 3 інгредієнтів
24tv
2025-05-01T07:48:52Z
Люди з завжди чистою кухнею дотримуються всього 5 звичок: вони елементарні
24tv
2025-05-01T07:40:29Z
Як стильно облаштувати гараж
24tv
2025-05-01T07:27:20Z
Флірт, вогонь і ніжність: любовний гороскоп для всіх знаків зодіаку на травень
24tv
2025-05-01T06:15:47Z
Якщо лишилось пюре, приготуйте цю страву: рецепт ситної картопляної запіканки з куркою
Telegraf
2025-05-01T06:12:15Z
Красиво як в ресторані, а смакує ще краще: ідеальний рецепт для курячого філе за лічені хвилини
24tv
2025-05-01T05:30:36Z
Де Маркос: У нас особливий клуб, один такий на весь світ
Football.ua
2025-05-01T08:55:31Z
Костюк програла у чвертьфіналі WTA1000 у Мадриді
360ua.news
2025-05-01T08:52:41Z
Мессі та компанія вилетіли з Кубка чемпіонів, зазнавши розгромної поразки: відеоогляд матчу
24tv
2025-05-01T08:51:18Z
Депутатка Держдуми РФ влаштувала істерику через вимогу України відсторонити російську гімнастку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:45:48Z
Відомий боксер розкритикував рішення організувати реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-01T08:30:46Z
Гойлунн: Нам додає впевненості те, що в цій Лізі Європи ми не програємо
Football.ua
2025-05-01T08:25:57Z
"Вбивця короля": легенда боксу оцінив готовність Дюбуа стати абсолютним чемпіоном світу
24tv
2025-05-01T08:12:25Z
Усик отримав престижну нагороду від BWAA: відео нагородження чемпіона
24tv
2025-05-01T08:03:39Z
Мареска: Аналізувати Юргорден дуже непросто
Football.ua
2025-05-01T07:55:24Z
Isuzu випустила перший бюджетний електропікап
Gazeta UA
2025-05-01T08:30:21Z
Бензин зі спиртом уже на АЗС: експерти попередили про ріст цін і небезпеку для авто
GlavRed
2025-05-01T08:25:21Z
Honda показала позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-05-01T08:21:22Z
Новий Jeep Compass з’явився в інтернеті раніше запланованого показу
Топ Жир
2025-05-01T08:15:52Z
Преміальна "маршрутка": Mercedes V-Class перетворили на розкішний палац на колесах
Фокус
2025-05-01T08:12:54Z
Audi готує оновлення для суперника Tesla Model Y
AutoCentre
2025-05-01T08:01:31Z
Третій у родині: електричний універсал BMW i3 Touring покажуть наступного року
AutoGeek
2025-05-01T07:31:27Z
Зірковий український футболіст засвітив у Лондоні яскравий тюнінгований BMW
Фокус
2025-05-01T07:21:17Z
Представлено спецверсію Volkswagen Polo у культовій лівреї Harlequin
AutoCentre
2025-05-01T07:07:08Z
Фізики виявили нові стани речовини: як це змінить наші технології
Фокус
2025-05-01T08:51:21Z
У Франції археологи знайшли два древні кельтські мечі
ZN UA
2025-05-01T08:37:53Z
Рослини насправді кричать від стресу й болю, ми просто ніколи їх не чули
24tv
2025-05-01T08:36:27Z
Багатофункціональна та різнопланова: естонські зброярі представили безекіпажну наземну колісну платформу
InternetUA
2025-05-01T08:16:16Z
Шахраї в TikTok — через яке відео можна залишитися без грошей
InternetUA
2025-05-01T08:01:29Z
Астрономи зробили найкращі фотографії планет, які народжуються навколо зірок
Фокус
2025-05-01T07:51:18Z
OpenAI пояснює, чому ChatGPT став надто підлабузницьким
InternetUA
2025-05-01T07:36:09Z
Ці налаштування непомітно уповільнюють ваш Android-смартфон
InternetUA
2025-05-01T07:25:49Z
Перші 27 інтернет-супутників Amazon запущені в космос
InternetUA
2025-05-01T07:16:29Z