MY.UAНовини
Ключова реформа. Як Україна виконала рекомендацію ЄС
Ключова реформа. Як Україна виконала рекомендацію ЄС

Ключова реформа. Як Україна виконала рекомендацію ЄС


Володимир Зеленський затвердив план реформування органів правопорядку та прокуратури. Це – один із кроків, які має зробити Україна на шляху до ЄС

Україна затвердила комплексний стратегічний план реформування органів правопорядку і прокуратури, який був однією з рекомендацій Єврокомісії. Посол ЄС Матті Маасікас привітав цей крок, та попереду ще усна та письмова оцінки виконання рекомендацій.

"Ми вражені…. Україна продемонструвала розуміння потреби у сильному секторі цивільної безпеки", – переконує LIGA.net заступниця голови Консультативної місії ЄС Мора О'Саліван. Але додає: найважливіша оцінка буде надана Україні за результатами його фактичного виконання.

У громадськості є запитання до надто широких мазків плану. "Уніфікація, розвиток, гармонізація…. Конкретики немає", – каже LIGA.net член правління Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.

У владі ж запевняють, що готові над цим працювати. "Якщо все прописати крок за кроком, виписати законопроєкти, то все це можна зробити. Ми готові до цього, а зараз органи виконавчої влади мають напрацювати пропозиції", – запевняє LIGA.net член правоохоронного комітету Ради Олександр Бакумов (Слуга народу).

Що це за комплексний план, чому він був таким важливим для європейців та які є до нього зауваження – розбиралась LIGA.net.

Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube

ЩО У ПЛАНІ ТА ЧОМУ ВІН ВАЖЛИВИЙ

9 травня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн приїхала в Київ та нагадала: у червні буде надано усну оцінку прогресу України, восени – письмову. Від успіху цього процесу залежить, чи почне Україна наприкінці 2023-го або на початку 2024 року переговори про вступ до ЄС.

За два дні президент Зеленський оголосив про виконання однієї з вимог – схвалив стратегічний план реформування органів правопорядку.

Історія з цим планом довготривала, розповідає LIGA.net експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапівін. Протягом останніх років реформи лише реагували на якісь нагальні потреби – без стратегічного підходу.

"У нас взагалі було відсутнє комплексне бачення, якими мають бути правоохоронні органи, – додає LIGA.net член правоохоронного комітету Ради Олександр Бакумов (Слуга народу). – Тобто у нас немає визначеної цілі, куди ми йдемо. Для цього потрібен цей план".

За даними Офісу генпрокурора, над планом працювала група з представників ОГП, органів правопорядку, МВС, Офісу президента, Кабміну. Також були залучені партнери: міжнародні експерти Консультативної місії ЄС, проєкту ЄС Pravo-Justice, посольства США.

"Усі міжнародні партнери, зокрема ЄС, розуміють: коли постає питання про відбудову України, то ключовими є реформи органів правопорядку і судів, – пояснює членкиня правоохоронного комітету Олександра Устінова (Голос). – Верховенство права потрібне, щоб до нас нормально приходили інвестори, щоб нам нормально давали гроші на відбудову".

"Під час роботи над… планом нам було приємно бачити, що відбувалися консультації з громадянським суспільством, – каже LIGA.net Мора О'Саліван, заступниця голови КМЄС. – Ми вважаємо, що імплементація плану також має супроводжуватися дієвими механізмами контролю".

До розробки плану не долучали правоохоронний комітет Ради, зауважує перший заступник голови комітету Андрій Осадчук (Голос). "Звісно, хотілося б, щоб на етапі планування залучали всіх стейкхолдерів. Адже це нам потім ухвалювати закони для його реалізації", – каже він LIGA.net.

Тим не менш, вийшов план, який розрахований на 2023-2027 роки і стосується органів МВС, Нацполу, ДПСУ, ДБР, БЕБ, СБУ, Митної служби, прокуратури. Він визначає основні принципи та шість напрямів реформи.

За словами Бакумова, у плані можна виокремити чотири вектори:

Уніфікація структури органів правопорядку, чітке розмежування їхніх повноважень, ризико-орієнтований підхід в управлінні, KPI.

"Є проблеми з нездоровою конкуренцією між правоохоронними органами, – пояснює проблему Бакумов. – Це дуже різні структури, різний порядок набору. Одні є більш відкритими, інші – консервативними. Ми навіть не до кінця розуміємо порядок добору і проходження служби…. Кожен правоохоронний орган ніби біжить автономно".

Процесуальний момент. У плані йдеться про прискорення строків досудового розслідування, розширення позасудових методів розв'язання суперечок, посилення координаційної ролі Офісу генпрокурора.

Контроль. Декілька разів згадується про залучення громадськості, проведення соцопитувань для оцінки органів правопорядку. Демократичний цивільний контроль винесено окремим підрозділом.

Послідовна кримінальна політика. За словами Бакумова, сьогодні правоохоронці більше борються вже з наслідками – тобто з самими злочинами. А от запобігати їм " не дуже вдається".

ЩО З ЦИМ ПЛАНОМ (МОЖЕ БУТИ) НЕ ТАК

Належне управління стійким правоохоронним сектором є важливою передумовою для зміцнення впевненості ЄС у більшій підзвітності українських державних установ, вважає Мора О'Саліван.

Поки щодо плану є певний скепсис. Через відсутність конкретики його радше можна назвати "дороговказом", пояснює LIGA.net Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

"Там лише загальні фрази про гармонізацію, поглиблення, розширення…. Ну, як ти це виконаєш і перевіриш? Скажеш, що щось поглибив? – запитує він. – Звісно, не можна все передбачити, але ж це назвали комплексним планом…. Я би називав це щонайбільше дороговказом. План – це коли передбачені чіткі кроки, які потім можна перевірити".

Називає документ "загальною візією" і член правління Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк. На його думку, він написаний дуже широкими мазками та дипломатично оминає гострі кути.

"Не так робляться документи про політики. Спочатку треба визначити ключові проблеми, потім – заходи для їх розв'язання, відповідальних осіб, строки. І потрібні ресурси, – пояснює він LIGA.net. – Тоді видно, чи це дійсно можна виконати. А коли я читаю цей план, то бачу просто список побажань. Хто і коли його виконуватиме – незрозуміло".

У плані прописане завдання Кабміну наповнити його конкретикою. За словами Бакумова, нардепи теж готові до цього долучатися.

Голова МВС Ігор Клименко на зустрічі з представниками посольства США запевнив: уряд готує план практичних заходів, буде широкий документ, а Міністерство внутрішніх справ працює над законопроєктом про надійне функціонування власне правоохоронної системи. І все це має вилитися у закон про формування безпекового середовища після війни.

ЧИ СТАНУТЬ ОРГАНИ ПРАВОПОРЯДКУ ПРОЗОРІШИМИ

Прозорість у плані винесено окремим розділом. І декілька разів згадується посилення демократичного цивільного контролю.

Демократичний контроль є комплексним поняттям, каже Бакумов. З одного боку – контроль з боку парламенту як обраного народом представницького органу. З іншого – з боку громадських організацій.

За словами Крапівіна, громадськість має виконувати дві основні функції:

1. Кадрову – залучатися до проведення конкурсів із набору на посади у правоохоронних органах, розгляду просувань по службі.

"До БЕБ та ДБР точно можна було би зробити нормальний конкурс із залученням міжнародних експертів та української громадськості, – переконана Устінова. – Як це було під час конкурсів до НАБУ і САП, де бачимо конкретний результат, – тому що там були незалежні комісії".

2. Дисциплінарну – участь у розгляді висновків службових розслідувань.

Наразі інститути залучення громадськості відрізняються залежно від органу, каже експерт: "У нових законах про НАБУ, БЕБ написали одне, в законі про Нацпол – інше, хто в ліс, хто по дрова".

Із загальних положень плану складно визначити, про яке саме посилення громадського контролю йдеться, зазначає Крапівін. На його думку, це має бути складовою уніфікації органів правопорядку – що у всіх органах все повинно працювати за однаковим принципом.

"Уніфікація зачіпає не тільки організацію органів зсередини, а й зовнішню рамку – як їх контролює громадськість у передбачених державою формах, – пояснює Крапівін. – Йдеться про розвиток і уніфікацію форматів".

За допомогою громадських рад можна забезпечити якісніший демократичний контроль, додає Бакумов. Але для цього вони мають працювати системно і однаково у всіх органах правопорядку.

"В деяких органах ми маємо більш-менш ефективну систему контролю за допомогою громадських рад, а в деяких – взагалі недієву, – пояснює нардеп. – Якщо ми створимо у всіх органах систему контролю, ми точно досягнемо мети. Ми як парламентарі готові долучитись".

Але у плані дійсно не вистачає конкретики – щодо залучення громадськості теж, зауважує Хавронюк: "Я колись писав про форму участі громадськості за взаємодії з НАБУ. Я чітко бачив заходи на доступ суспільства до інформації, заходи кадрового характеру і контрольні заходи. А тут просто "посилення" – і здогадуйся як хочеш".

Не вистачає конкретики щодо цивільного контролю і Устиновій: "Нам треба очищувати систему від негідників. Нікуди не поділися корупціонери і зрадники. Я сподіваюсь, що з цим і допоможе цей контроль".

СЛОН У КІМНАТІ. ЧОГО МОЖЕ НЕ ВИСТАЧАТИ НА ШЛЯХУ ДО ЄС

План, по суті, виглядає як документ мирного часу, – не містить жодних згадок про воєнну юстицію, стверджує Крапівін.

З одного боку, це логічно, оскільки Україна навряд стане членом ЄС до завершення війни. Але відлуння війни досягатиме України роками. І пов’язані з війною провадження лягатимуть на плечі правоохоронців.

"Якщо подивитися на країни колишньої Югославії, то минуло десь 25-30 років, а національні системи переслідування досі мають провадження, – каже він. – В цьому плані мало бути щось сказано про те, як має формуватися система воєнної юстиції".

Бакумов не виключає, що народні депутати звернуться з окремим проханням додати питання воєнної юстиції до плану. Хоча вже зараз у комітеті робоча група працює над законом про військову поліцію, яка має замінити військову службу правопорядку.

"Подивимось, наскільки ми зможемо реалізувати саме повну систему: чи вдасться це зробити органом досудового розслідування, чи не вдасться – і вони займатимуться тільки превенцією та адмінправопорушеннями, – каже нардеп LIGA.net. – Тобто зараз це все в процесі. Воєнна юстиція має бути – бодай військова поліція, військова прокуратура".

На думку Устинової, воєнна юстиція має виноситися окремим планом, який стосуватиметься створення і військової поліції, і прокуратури, і судів. "Зараз же ми говоримо про цивільні речі", – пояснює вона.

Ще одним аспектом плану є посилення координаційної ролі Офісу генпрокурора. За словами Крапівіна, у цьому немає чогось дивного, адже прокурори справді відповідають за процес розслідування: без них не можна повідомити про підозру, звернутися до суду для обрання запобіжного заходу тощо. Але інше питання – це відсутність згадок у плані створення умов для роботи самого генпрокурора.

На думку Крапівіна, потрібні зміни у процедурі звільнення генпрокурора: або через створення певної комісії, яка визначатиме, що прокурор не справляється, або через збільшення кількості голосів нардепів, необхідних для його звільнення політичним шляхом.

"Тобто не 226 голосів, а 300 голосів, – пропонує Крапівін. – Справді, генпрокурор під високим ризиком політичного впливу через те, що він може дуже швидко і просто втратити свою посаду".

Втім, попри певну критику плану, у ЄС поки серйозних зауважень немає. Постпред Євросоюзу Маасі Маасікас привітав його, назвав "масивним" та заявив, що частину рекомендацій уже виконано.

У представництві ЄС у Києві заявили, що ефективні правоохоронні органи матимуть вирішальне значення для вступу України до ЄС.

"З нетерпінням чекаємо на впровадження та сповнені рішучості всіляко її підтримувати", – підсумовують європейські дипломати.

Матеріал підготовлений у партнерстві з Freedom House Ukraine у межах проєкту "Громадський контроль над органами безпеки в Україні".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
Вера в победу РФ? Новый курс Трампа по войне
Корреспондент
2025-05-21T18:27:59Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
По стопам Зеленского. Новый скандал в Белом Доме
Корреспондент
2025-05-21T21:24:11Z
США официально приняли самолет для Трампа от Катара
Корреспондент
2025-05-21T21:21:21Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
У Байдена обнаружили рак: сколько времени он проживет
TSN
2025-05-21T20:27:58Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Лидер "Другої Ріки" Харчишин высказался о личной жизни после развода
TSN
2025-05-21T16:06:40Z
Лидер "Другої Ріки" Харчишин закрутил новый роман и неоднозначно высказался об избраннице
TSN
2025-05-21T14:36:42Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Больше не будет безобразных разводов: как правильно мыть бокалы — оказывается существуют определенные секреты
TSN
2025-05-21T16:06:52Z
Британцы покорили Эверест новым способом
Корреспондент
2025-05-21T15:57:17Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Малоподвижный образ жизни может уменьшать мозг - исследование
Корреспондент
2025-05-21T19:51:12Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Польша хочет приобрести у США перехватчики к Patriot за почти $6 млрд
Европейская правда
2025-05-21T17:48:26Z
Франция возобновила поставки авиационного топлива для Сил обороны
Корреспондент
2025-05-21T17:21:57Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Атака БПЛА на Москву продолжается
Корреспондент
2025-05-21T20:51:22Z
В Киеве пьяный парень разбил стекло в вагоне метро
Корреспондент
2025-05-21T19:30:34Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
2025-05-17T17:33:33Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В Харькове сотруднику ТЦК объявили подозрение в избиении мужчины
Корреспондент
2025-05-21T17:00:41Z
Фиктивные браки: в Украине раскрыли схему легализации иностранцев
Корреспондент
2025-05-21T17:00:40Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Мехико киллеры на мотоциклах застрелили двух помощников мэра
Корреспондент
2025-05-21T16:09:52Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Основной производитель iPhone для Apple инвестирует $1,5 млрд в Индии
Корреспондент
2025-05-21T18:27:48Z
Bitcoin обновил исторический максимум до $109 тысяч
Корреспондент
2025-05-21T17:48:49Z
Шмыгаль рассказал о расходах в размере 1,2 трлн грн
Корреспондент
2025-05-21T17:03:33Z
Официальный курс доллара падает второй день подряд
Корреспондент
2025-05-21T16:15:06Z
Кабмин обязал таможенников работать с бодикамерами
Корреспондент
2025-05-21T15:54:01Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
2025-05-20T16:45:14Z
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
2025-05-19T16:09:30Z
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
2025-05-19T09:15:43Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Компания Google представила ИИ-генератор видео со звуком
Корреспондент
2025-05-21T12:27:38Z
В части РФ произошёл масштабный сбой интернета после налета дронов
Корреспондент
2025-05-21T10:24:04Z
Покупка бонуса в слотах: преимущества и недостатки
GameMag
2025-05-21T09:48:12Z
SpaceX запустила 23 спутника Starlink новой ракетой Falcon 9
Корреспондент
2025-05-21T09:27:17Z
Во Вьетнаме обнаружены уникальные деревянные двухкорпусные лодки
Корреспондент
2025-05-20T19:54:34Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Финал Лиги Европы завершен: Тоттенхэм переигрывает Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-05-21T21:42:40Z
Так часто пропускает первым: МЮ пропускает снова первый в матче Лиги Европы
Корреспондент
2025-05-21T21:15:52Z
Майами Хит будет стремиться выменять суперзвезду НБА к новому сезону
Корреспондент
2025-05-21T20:48:36Z
Война забрала жизнь украинского чемпиона по марафонскому бегу
Корреспондент
2025-05-21T20:03:49Z
Реал едет на Клубный ЧМ без форварда: перспективный Эндрик травмировался
Корреспондент
2025-05-21T19:03:00Z