MY.UAНовини
«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України
«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України

«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України

Чому Росії вигідно маніпулювати історією й чому цей прийом — не новий.

Російська пропаганда використовує інтерпретацію історичних подій проти України, щоб дискредитувати та знецінити досягнення українців. Агітпроп регулярно поширює власні маніпулятивні твердження щодо української «історичної пам’яті», звинувачуючи українців у переписуванні історії Київської Русі, Голодомору, Другої світової війни чи окремих територій, зокрема Криму та східної частини України. Пояснюємо, як це працює і для чого це потрібно Росії. 

Українська професорка Наталія Яковенко ще 20 років тому обговорювала існування та взаємозв’язок «двох історії»: наукової та дидактичної. Під науковою історикиня розуміє пізнавальну дисципліну, що здобуває знання шляхом критичного аналізу джерел. Наукову історію спотворити неможливо, адже тоді вона перестає бути академічною та перетворюється на дидактичну. 

«Дидактична історія» служить для зміцнення «культури пам’яті» — певного спільного уявлення людей про себе та своє минуле. Саме «культура пам’яті» ще з часів Французької революції ставала наріжним каменем національної ідентичности, перетворюючи «селян в нації». Така «історія» зазвичай не потребує верифікації джерел, адже її мета не дискутувати та інтерпретувати, а тільки «знати». Наприклад, «знати», що багато століть тому існувала «могутня держава Київська Русь», чи просто «Русь». Проте не вдаватися у наукові подробиці, що обидві ці назви є пізнішими інтерпретаціями, а поняття «держава» в сучасному розумінні не може бути застосоване до політичних утворень доби Середньовіччя. Як влучно охарактеризувала «культуру пам’яті» Наталія Яковенко — це «дорогі серцю істини». 

Історики є творцями цих «істин», проте історію здавна інструменталізували, тобто використовували в політиці. Битви за «історичну пам’ять» часто ставали аргументом для ведення справжніх воєн. Війна Росії проти України — не виняток. Ми розповімо, як агітпроп країни-агресорки знецінює, десакралізує та викривляє українську «культуру пам’яті». 

«Споконвічні історичні зв’язки Росії та України» 

Кремлівська пропаганда наголошує на історичних зв’язках між Україною та Росією, щоб довести, що такі зв’язки мають залишатися й сьогодні. Пропагандисти часто підкреслюють історичний зв’язок між Київською Руссю і Росією та Україною. Зображуючи Київську Русь як «спільну державу предків», агітпроп наголошує, що Україна й Росія мають «єдине коріння». Окрім того, Київ фігурує в таких твердженнях як «матір міст руських», що нібито підкреслює історичний зв’язок і посилює вплив країни-агресорки на Україну. 

Водночас, із початком російської агресії, анексії Криму, цей історичний наратив почав зазнавати відчутних змін. А після початку повномасштабної війни росіяни замінили словосполучення «Київська Русь» на «Древняя Русь», або просто «Русь», у медіасфері та підручниках. Спочатку російські пропагандисти, а згодом і Володимир Путін у вересні 2022 року під час промови в місті Великий Новгород заявив, що «Великий Новгород є колискою Русі». І, мовляв, саме звідти розпочалася «найбільша держава Європи того часу, що об’єднала слов’янські, фінно-угорські, тюркські та інші племена, зібрала їх під свої міцніючі крила від Ладоги і Балтики, Новгорода і Пскова до Києва і Чернігова, Азова, Чорного моря, Криму…». 

Путін мав на увазі варязького князя Рюрика, якого, згідно з «Повістю минулих літ», слов’яни закликали правити в Новгороді в ІХ столітті. Сучасна історія вважає Рюрика легендарним персонажем, адже літопис «Повість минулих літ» було створено щонайраніше у ХІІ столітті. Окрім того, всі події, які нібито відбулися до середини Х століття та описані в цій хроніці, не мають жодних додаткових джерельних підтверджень. Цим меседжем російська пропаганда намагається  нівелювати історію Києва як княжого центру Київської Русі, що є наріжним наративом української «культури пам’яті».  Відповідно, делегітимізувати історичну тяглість столиці України. 

Російська пропаганда використовує історичні постаті, які відіграли значну роль як в українській, так і в російській «культурі пам’яті». Наприклад, князя Володимира Великого, що правив Київською Руссю та охрестив її, зображують як частину спільної чи тільки російської історичної спадщини. У листопаді 2016 року в Москві відкрили монумент Володимиру Великому. З нагоди відкриття Путін виголосив промову: «Новий пам’ятник — данина поваги нашому видатному предку, особливо шанованому святому, державному діячеві і воїну, духовному засновнику держави Російської». Крім того, він сказав, що «хрещення Русі стало спільним духовним витоком для народів Росії, Білорусі, України». Наголошуючи на цих «спільних постатях», Росія прагне зміцнити почуття «культурної спорідненості» та знецінити право українців на власну, відмінну від російської, культурну ідентичність. 

Ця дискредитація у сприйнятті споживачів російської пропаганди позбавляє Україну права на суверенітет і, відповідно, обґрунтовує окупацію Росією українських земель. 

«Спільна радянська батьківщина» 

Радянська епоха відіграє значну роль у формуванні «культури пам’яті» Росії та України. Російська пропаганда намагається підкреслити позитивні аспекти радянської історії, значно применшуючи її негативні наслідки. Так пропагандисти хочуть зобразити Росію спадкоємицею Радянського Союзу й утвердити її вплив на Україну. 

Російська пропаганда применшує або заперечує страждання, яких зазнали українці за радянських часів, особливо під час Голодомору — штучного голоду-геноциду 1930-х років. Голодомор зображують як спільний радянський досвід, а не цілеспрямовану акцію проти українців. Наприклад, у грудні 2022 року МЗС Росії, коментуючи рішення Європарламенту про визнання Голодомору геноцидом українців, заявляло, що твердження про зловмисний характер Голодомору є «блюзнірськими і безглуздими, а це була трагічна сторінка спільної історії СРСР, причому основного удару зазнала РРФСР, а в Україні найбільше постраждали райони з переважно російським населенням — Харківська, Донецька, Дніпропетровська та Одеська області»

Росія підмінює поняття, щоби знецінити право українців на вшанування та пам’ять про жертв Голодомору. А отже виправдати злочини сталінського режиму; переконати читачів, що СРСР не був злом для України; утвердити наратив про «розпад Радянського Союзу як найбільшу трагедію в історії росіян, українців і білорусів». Відповідно, обґрунтувати «законність» ведення загарбницької війни проти України.

 «Велика вітчизняна війна та фашисти-українці» 

Пропагандисти країни-агресорки підкреслюють роль Радянського Союзу в перемозі над нацистською Німеччиною, однак вибірково замовчують або применшують внесок і жертви українців. Зображуючи Росію головною визволителькою України від нацизму, агітпроп використовує тактику знецінення. Пропагандисти прагнуть дискредитувати як український визвольний рух, так і українців, що в складі Червоної армії воювали проти нацизму. 

Агітпроп часто зображує весь український націоналізм і рух за незалежність нацистськими через співпрацю окремих українських націоналістичних груп із Німеччиною під час Другої світової війни. Російська пропаганда часто називає український уряд та його прихильників «фашистами» або «неонацистами», використовуючи образи Другої світової війни. Це тактика навішування ярликів. 

Агітпроп маніпулює історією військових меморіалів, пам'ятних місць та дат для просування меседжів, які прославляють Радянський Союз і зображують Росію як законну спадкоємицю та захисницю радянської спадщини. У той же час пропагандисти часто применшують або ігнорують внесок України. Усе це ― аби посилити уявлення, що Україна має бути підпорядкована російському впливу. 

«Крим завжди був російським» 

У 2014 році Росія анексувала Крим — історично та культурно пов’язаний з Україною регіон. Для виправдання своїх дій пропагандисти країни-агресорки посилалися на історичні та етнокультурні «аргументи», стверджуючи, що Крим «завжди був невід’ємною частиною Росії». 

Пропагандисти позитивно висвітлюють періоди, коли Крим перебував під російським контролем, наприклад, за часів Російської імперії та радянської доби. Водночас вони замовчують історію Кримського ханства та будь-які позитивні зміни на півострові, пов’язані з Україною. Російські фальсифікатори використовують пропагандистську тактику напівправди, адже впродовж історії Крим справді належав Росії, проте це зовсім не означає, що півострів  — «споконвічно російський». 

Агітпроп грає на етнічному та культурному складі Криму. Пропагандисти зображають Крим як переважно російськомовний регіон зі значною кількістю етнічних росіян, применшуючи історичну присутність українців та кримських татар. Окрім того, агітпроп намагається виправдовувати геноцидальний злочин, скоєний Сталіним у 1944 році, — депортацію всіх кримських татар із півострова. Підмінюючи поняття, пропагандисти стверджують, що кримських татар депортували, «тому що вони всі були нацистськими колаборантами». «Детектор медіа» вже писав, як російський агітпроп атакує кримських татар. 

Які загрози для України? 

Інструменталізація Росією історії несе низку загроз для України. Наприклад, «історичні аргументи» Росії можуть спрацювати за кордоном, зокрема на Глобальному Півдні. Легітимізуючи російську агресію, підриваючи ставлення до України як до повноцінного суб’єкта геополітики, а не просто «частини Росії». Чи «викрадаючи» в України історичні заслуги й персоналій в очах світової громадськості. Щодо внутрішньоукраїнських загроз, то виправдання СРСР та ролі Росії в українській історії можуть призвести до посилення проросійських рухів та політичних партій в Україні. А переписування підручників на окупованих територіях, про що «Детектор медіа» вже згадував, у майбутньому заважатиме реінтеграції українців в єдиний культурний простір.

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як дізнатися, чи стежать за вами через телефон: експерти назвали головні ознаки
Политека
2025-02-13T16:01:51Z
Вчені виявили прихований портрет жінки під картиною Пікассо
360ua.news
2025-02-13T16:00:21Z
PGL Cluj-Napoca 2025: розклад турніру, команди і де дивитися трансляції
24tv
2025-02-13T15:54:47Z
RTX 5080 теж плавляться — але поки лише на боці блоку живлення
ITC
2025-02-13T15:52:53Z
Створив легендарну систему "Delta". Що відомо про звільненого начальника Центру інновацій і хто його замінить
Telegraf
2025-02-13T15:48:39Z
Що не так з новим іранським дроном-камікадзе із підводним стартом: аналіз Defense Express
24tv
2025-02-13T15:45:07Z
Огляд Avowed: меч та магія, але ніякої романтики
ITC
2025-02-13T15:37:50Z
Tides of Annihilation — боси як в Elden Ring у сучасному Лондоні
ITC
2025-02-13T15:37:49Z
Sony показала єдиний ексклюзив на State of Play — екшн-гра Saros розповість про загадкові затемнення і навали монстрів
ITC
2025-02-13T15:37:38Z
Турист посеред білого дня покатався голяка на мопеді – фото
TSN
2025-02-13T16:21:04Z
Туристичне Яремче: що подивитися, де зупинитися та скільки це коштує
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T16:18:31Z
3 найгірших подарунки на День Валентина, які точно не сподобаються вашому хлопцю
24tv
2025-02-13T16:15:23Z
Як вишукано прикрасити стіл на День святого Валентина: ідея декору для романтичної вечері
24tv
2025-02-13T16:15:02Z
"Це кайф" - Інна Бєлєнь розказала про секс у стосунках
Gazeta UA
2025-02-13T15:42:23Z
Сніданок у ліжко на День святого Валентина: чим порадувати свою половинку
24tv
2025-02-13T15:33:54Z
Купувати не доведеться: найкращі квіти для саду, з яких виходять професійні букети
24tv
2025-02-13T15:30:20Z
Ця звичка руйнує наші стосунки: чого варто уникати у спілківанні з партнером
TSN
2025-02-13T15:21:36Z
Пристрасть чи стабільність: які стосунки вас чекають у лютому за знаком зодіаку
24tv
2025-02-13T15:09:54Z
На Херсонщині під кригу провалились п’ятеро дітей - троє загинули
УкраинФорм
2025-02-13T16:21:36Z
15 людей дістали поранення: у Франції в бар кинули гранату
Фокус
2025-02-13T16:15:22Z
Затримано ще 17 ділків, які намагались продати криміналітету «трофейну» зброю
Украина Криминальная
2025-02-13T16:12:34Z
У Хмельницькому чоловік скоїв самогубство у будівлі ТЦК
УкраинФорм
2025-02-13T16:07:16Z
У Хмельницькому чоловік вчинив самогубство у ТЦК: що кажуть у центрі комплектування
24tv
2025-02-13T16:00:32Z
Афганець-мігрант скоїв теракт у Мюнхені, десятки поранених, є важкі: з'явилися відео, що він накоїв
FaceNews
2025-02-13T15:54:21Z
Чоловік їхав на роботу та отримав повістку: він відмовився від мобілізації "через свій вік"
TSN
2025-02-13T15:51:54Z
Через службову недбалість посадовця з Херсонщини прострочено медикаменти на суму понад ₴1,4 млн
Украина Криминальная
2025-02-13T15:51:25Z
На Херсонщині внаслідок російських атак двоє людей загинули, одна поранена
УкраинФорм
2025-02-13T15:51:00Z
Українські спортсмени вчаться рятувати життя: новий проєкт від FAST та Favbet Foundation
Telegraf
2025-02-13T16:21:15Z
Гаверцу знадобиться операція – німець не зіграє до кінця сезону
Football.ua
2025-02-13T16:16:15Z
Берінчик спробує закрита рота скандальному супернику: як змінився прогноз на бій проти Девіса
24tv
2025-02-13T16:15:39Z
Українські параспортсмени стали чемпіонами світу з лижних перегонів
Комсомольская правда
2025-02-13T16:07:27Z
"Це не твоє шоу": Девіс різко висловився у бік відомого українського промоутера
24tv
2025-02-13T16:00:28Z
Легенда Карпат та експартнер Мілевського стануть головними тренерами юнацьких збірних України
24tv
2025-02-13T15:54:16Z
ПСЖ розглядає Меньяна та Шевальє на заміну Доннаруммі — ЗМІ
Football.ua
2025-02-13T15:52:10Z
Ексчемпіон світу спрогнозував переможця бою Берінчик – Девіс
24tv
2025-02-13T15:33:36Z
ЧС-2025 з біатлону. Збірна України назвала склад на чоловічий спринт
УкраинФорм
2025-02-13T15:21:32Z
У київському ЦУМі продають каблучку за мільйон гривень. Чим вона особлива
Telegraf
2025-02-13T16:18:48Z
Росіяни вдарили фугасною авіабомбою по приватному сектору Краматорська – є загиблий та поранені
Лига
2025-02-13T16:03:17Z
ЗСУ здійснили контрудар під Покровськом – ЗМІ
1News
2025-02-13T16:00:36Z
Росіяни стикаються з дефіцитом артилерії через українські удари, – Трегубов
24tv
2025-02-13T16:00:23Z
Битва за Куп'янськ: чому росіяни хочуть взяти місто і навіщо їм Харківщина
24tv
2025-02-13T16:00:05Z
Росіяни обстріляли селище на Харківщині, є поранена
УкраинФорм
2025-02-13T15:46:12Z
На Куп'янському напрямку українські дрони знищили ворожий «Урал»
УкраинФорм
2025-02-13T15:46:10Z
В Запоріжжі витратять майже півтора мільйона на постери та банери
Telegraf
2025-02-13T15:42:07Z
У харківському метро відкрили центр обслуговування платників податків
УкраинФорм
2025-02-13T15:39:11Z
Про них говорив фронтмен Ziferblat: що відомо про музичні гурти 5Vymir та Tik Tu
24tv
2025-02-13T16:15:58Z
58-річна Ольга Сумська планує написати книгу. Про що вона буде
Gazeta UA
2025-02-13T16:00:14Z
Ексклюзивний Brucnh + Public Talk до прем'єри фільму «Бріджит Джонс: Закохана у хлопця»
Вива
2025-02-13T15:57:59Z
LAMA – "Тішу" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-02-13T15:43:42Z
Акторка Буйновська розкрила, як почалися її стосунки з Козловим і як він освідчився під час війни
TSN
2025-02-13T15:33:47Z
Свято закоханих: що подивитись на День святого Валентина
ZN UA
2025-02-13T15:25:34Z
Моя мрія, – Ольга Сумська розповіла про свій новий проєкт та показала кадри з сімейного архіву
24tv
2025-02-13T15:03:11Z
Викладача КНУТКіТ імені Карпенка-Карого Юрія Висоцького відсторонили від роботи
24tv
2025-02-13T14:37:01Z
5 кроків, які зроблять образ дорогим: гроші витрачати не доведеться
24tv
2025-02-13T14:33:22Z
Під Москвою знищили два новітні радіолокаційні комплекси «Валдай» - ГУР
УкраинФорм
2025-02-13T16:21:54Z
Бібліотекарі із Шостки: Читати книги по телефону будемо й надалі, адже це потрібно людям
Комсомольская правда
2025-02-13T16:15:04Z
Хлопець набив бороду-тату у вигляді кладовища: абсурдне фото
24tv
2025-02-13T16:06:51Z
Ви про це і подумати не могли: що насправді розповідає казка про Курочку Рябу
Telegraf
2025-02-13T15:57:08Z
Кейт Міддлтон освистали ув'язнені
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T15:51:10Z
Добровольці 18-24 мають пів року відслужити у бойових бригадах на передовій - Міноборони
УкраинФорм
2025-02-13T15:49:12Z
Тест з ПДР: хто з велосипедистів порушує правила
ТСН
2025-02-13T15:48:51Z
Стало відомо, скількох водіїв за місяць оштрафували за відсутність ременів безпеки
ТСН
2025-02-13T15:36:19Z
Українці зможуть подарувати кохання у хвилинах та гігабайтах: lifecell запустив вигідну акцію до Дня Закоханих
Хвиля
2025-02-13T15:33:20Z
Вчені створили «розумну бомбу» для подолання агресивного раку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T16:12:18Z
Все, що ви соромились запитати про геморой: інтервʼю з проктологинею
24tv
2025-02-13T16:06:34Z
Лікарі назвали фрукт, який допоможе запобігти деменції та хворобі Альцгеймера
TSN
2025-02-13T15:21:11Z
5 причин пити більше зеленого чаю: він корисніший, ніж ви думали
24tv
2025-02-13T14:33:35Z
В Україні зростає кількість випадків ГРВІ та грипу: у МОЗ відповіли, чи можливий карантин
TSN
2025-02-13T13:51:59Z
Чи потрібно прати нові речі після покупки: причини, про які не здогадуєтеся
TSN
2025-02-13T13:21:50Z
Як швидко відновити сили після безсонної ночі: 5 найкращих методів, щоб збадьоритися
TSN
2025-02-13T12:51:57Z
Чому навʼязливі тривожні думки дуже шкідливі: як їх побороти
24tv
2025-02-13T12:51:52Z
Що станеться, якщо повністю відмовитись від м'яса
Gazeta UA
2025-02-13T12:30:07Z
Чому в Польщі злоті, а не євро: простими словами про складне
24tv
2025-02-13T16:21:40Z
Російські посадовці бачать зростання економічних ризиків
24tv
2025-02-13T16:15:38Z
Зеленський відвідав Хмельницьку АЕС
УкраинФорм
2025-02-13T16:12:07Z
НБУ змінив тактику щодо курсу євро: валюта почала дорожчати
24tv
2025-02-13T16:06:40Z
Депутатка пояснила, вигоду добудови ХАЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T16:06:17Z
Ось 6 найбільших виробників чипів у світі
InternetUA
2025-02-13T16:01:59Z
МХП за час війни сплатив 18,2 млрд грн податків
AgroPortal
2025-02-13T16:00:48Z
Зеленський провів енергетичну нараду на ХАЕС
1News
2025-02-13T16:00:46Z
У розвідці показали, як російська штурмова група зірвала ротацію експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
УкраинФорм
2025-02-13T15:58:14Z
Ram представив сімейство електричних фургонів ProMaster EV
AutoCentre
2025-02-13T16:10:21Z
Держдеп США планує витратити $400 мільйонів на закупівлю автомобілів Tesla - NYT
УкраинФорм
2025-02-13T15:57:19Z
Поки Маск зайнятий ліквідацією всього, що можна, акції Tesla падають у ціні
ZN UA
2025-02-13T15:43:13Z
Rezvani представив свій варіант спортивного Porsche 911
AutoCentre
2025-02-13T15:13:54Z
Офіційно представлено найдешевший електрокросовер Chevrolet Spark EUV
ГЛАВКОМ NET
2025-02-13T15:06:01Z
На яких дорогах заборонено пристібатися ременем безпеки: важливо знати
GlavRed
2025-02-13T14:27:15Z
У Сhery придумали, як використовувати нейромережу DeepSeek
AutoGeek
2025-02-13T14:12:39Z
Третій дубль: тест-драйв нового Volkswagen Tiguan
Фокус
2025-02-13T14:06:10Z
Від $62 000: спортивний електрокросовер Chevrolet Blazer EV SS запустять у серію
AutoGeek
2025-02-13T13:33:10Z
Дрони СБУ повторно уразили нафтопереробну станцію «Андреаполь» у Тверській області - джерела
УкраинФорм
2025-02-13T16:21:41Z
На виборах у Румунії для дестабілізації задіяли «сплячі» акаунти у соцмережах - джерело в НАТО
УкраинФорм
2025-02-13T16:21:15Z
У Польщі переглянуть справу активістки, яка хотіла допомогти вагітній з абортом
Европейская правда
2025-02-13T16:15:51Z
Я не знаю, що в нього в голові, – Рютте відповів, чи вірить у наміри Путіна закінчити війну
24tv
2025-02-13T16:15:48Z
Влада невизнаного Придністров’я демонтує 11 блокпостів за домовленістю з Кишиневом
Европейская правда
2025-02-13T16:15:47Z
Приводів для радості у Росії немає взагалі: що важливо розуміти після розмови Трампа з Путіним
24tv
2025-02-13T16:15:34Z
Рубіо, Реткліфф, Волтц та Віткофф: кого Трамп призначив мирними переговорниками
Комсомольская правда
2025-02-13T16:15:06Z
Зеленський повідомив, чи обговорював з Трампом вибори в Україні
TSN
2025-02-13T16:06:20Z
Завершення війни у 2025 році: який прогноз букмекерів
Фокус
2025-02-13T16:06:19Z