MY.UAНовини
«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України
«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України

«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України

Чому Росії вигідно маніпулювати історією й чому цей прийом — не новий.

Російська пропаганда використовує інтерпретацію історичних подій проти України, щоб дискредитувати та знецінити досягнення українців. Агітпроп регулярно поширює власні маніпулятивні твердження щодо української «історичної пам’яті», звинувачуючи українців у переписуванні історії Київської Русі, Голодомору, Другої світової війни чи окремих територій, зокрема Криму та східної частини України. Пояснюємо, як це працює і для чого це потрібно Росії. 

Українська професорка Наталія Яковенко ще 20 років тому обговорювала існування та взаємозв’язок «двох історії»: наукової та дидактичної. Під науковою історикиня розуміє пізнавальну дисципліну, що здобуває знання шляхом критичного аналізу джерел. Наукову історію спотворити неможливо, адже тоді вона перестає бути академічною та перетворюється на дидактичну. 

«Дидактична історія» служить для зміцнення «культури пам’яті» — певного спільного уявлення людей про себе та своє минуле. Саме «культура пам’яті» ще з часів Французької революції ставала наріжним каменем національної ідентичности, перетворюючи «селян в нації». Така «історія» зазвичай не потребує верифікації джерел, адже її мета не дискутувати та інтерпретувати, а тільки «знати». Наприклад, «знати», що багато століть тому існувала «могутня держава Київська Русь», чи просто «Русь». Проте не вдаватися у наукові подробиці, що обидві ці назви є пізнішими інтерпретаціями, а поняття «держава» в сучасному розумінні не може бути застосоване до політичних утворень доби Середньовіччя. Як влучно охарактеризувала «культуру пам’яті» Наталія Яковенко — це «дорогі серцю істини». 

Історики є творцями цих «істин», проте історію здавна інструменталізували, тобто використовували в політиці. Битви за «історичну пам’ять» часто ставали аргументом для ведення справжніх воєн. Війна Росії проти України — не виняток. Ми розповімо, як агітпроп країни-агресорки знецінює, десакралізує та викривляє українську «культуру пам’яті». 

«Споконвічні історичні зв’язки Росії та України» 

Кремлівська пропаганда наголошує на історичних зв’язках між Україною та Росією, щоб довести, що такі зв’язки мають залишатися й сьогодні. Пропагандисти часто підкреслюють історичний зв’язок між Київською Руссю і Росією та Україною. Зображуючи Київську Русь як «спільну державу предків», агітпроп наголошує, що Україна й Росія мають «єдине коріння». Окрім того, Київ фігурує в таких твердженнях як «матір міст руських», що нібито підкреслює історичний зв’язок і посилює вплив країни-агресорки на Україну. 

Водночас, із початком російської агресії, анексії Криму, цей історичний наратив почав зазнавати відчутних змін. А після початку повномасштабної війни росіяни замінили словосполучення «Київська Русь» на «Древняя Русь», або просто «Русь», у медіасфері та підручниках. Спочатку російські пропагандисти, а згодом і Володимир Путін у вересні 2022 року під час промови в місті Великий Новгород заявив, що «Великий Новгород є колискою Русі». І, мовляв, саме звідти розпочалася «найбільша держава Європи того часу, що об’єднала слов’янські, фінно-угорські, тюркські та інші племена, зібрала їх під свої міцніючі крила від Ладоги і Балтики, Новгорода і Пскова до Києва і Чернігова, Азова, Чорного моря, Криму…». 

Путін мав на увазі варязького князя Рюрика, якого, згідно з «Повістю минулих літ», слов’яни закликали правити в Новгороді в ІХ столітті. Сучасна історія вважає Рюрика легендарним персонажем, адже літопис «Повість минулих літ» було створено щонайраніше у ХІІ столітті. Окрім того, всі події, які нібито відбулися до середини Х століття та описані в цій хроніці, не мають жодних додаткових джерельних підтверджень. Цим меседжем російська пропаганда намагається  нівелювати історію Києва як княжого центру Київської Русі, що є наріжним наративом української «культури пам’яті».  Відповідно, делегітимізувати історичну тяглість столиці України. 

Російська пропаганда використовує історичні постаті, які відіграли значну роль як в українській, так і в російській «культурі пам’яті». Наприклад, князя Володимира Великого, що правив Київською Руссю та охрестив її, зображують як частину спільної чи тільки російської історичної спадщини. У листопаді 2016 року в Москві відкрили монумент Володимиру Великому. З нагоди відкриття Путін виголосив промову: «Новий пам’ятник — данина поваги нашому видатному предку, особливо шанованому святому, державному діячеві і воїну, духовному засновнику держави Російської». Крім того, він сказав, що «хрещення Русі стало спільним духовним витоком для народів Росії, Білорусі, України». Наголошуючи на цих «спільних постатях», Росія прагне зміцнити почуття «культурної спорідненості» та знецінити право українців на власну, відмінну від російської, культурну ідентичність. 

Ця дискредитація у сприйнятті споживачів російської пропаганди позбавляє Україну права на суверенітет і, відповідно, обґрунтовує окупацію Росією українських земель. 

«Спільна радянська батьківщина» 

Радянська епоха відіграє значну роль у формуванні «культури пам’яті» Росії та України. Російська пропаганда намагається підкреслити позитивні аспекти радянської історії, значно применшуючи її негативні наслідки. Так пропагандисти хочуть зобразити Росію спадкоємицею Радянського Союзу й утвердити її вплив на Україну. 

Російська пропаганда применшує або заперечує страждання, яких зазнали українці за радянських часів, особливо під час Голодомору — штучного голоду-геноциду 1930-х років. Голодомор зображують як спільний радянський досвід, а не цілеспрямовану акцію проти українців. Наприклад, у грудні 2022 року МЗС Росії, коментуючи рішення Європарламенту про визнання Голодомору геноцидом українців, заявляло, що твердження про зловмисний характер Голодомору є «блюзнірськими і безглуздими, а це була трагічна сторінка спільної історії СРСР, причому основного удару зазнала РРФСР, а в Україні найбільше постраждали райони з переважно російським населенням — Харківська, Донецька, Дніпропетровська та Одеська області»

Росія підмінює поняття, щоби знецінити право українців на вшанування та пам’ять про жертв Голодомору. А отже виправдати злочини сталінського режиму; переконати читачів, що СРСР не був злом для України; утвердити наратив про «розпад Радянського Союзу як найбільшу трагедію в історії росіян, українців і білорусів». Відповідно, обґрунтувати «законність» ведення загарбницької війни проти України.

 «Велика вітчизняна війна та фашисти-українці» 

Пропагандисти країни-агресорки підкреслюють роль Радянського Союзу в перемозі над нацистською Німеччиною, однак вибірково замовчують або применшують внесок і жертви українців. Зображуючи Росію головною визволителькою України від нацизму, агітпроп використовує тактику знецінення. Пропагандисти прагнуть дискредитувати як український визвольний рух, так і українців, що в складі Червоної армії воювали проти нацизму. 

Агітпроп часто зображує весь український націоналізм і рух за незалежність нацистськими через співпрацю окремих українських націоналістичних груп із Німеччиною під час Другої світової війни. Російська пропаганда часто називає український уряд та його прихильників «фашистами» або «неонацистами», використовуючи образи Другої світової війни. Це тактика навішування ярликів. 

Агітпроп маніпулює історією військових меморіалів, пам'ятних місць та дат для просування меседжів, які прославляють Радянський Союз і зображують Росію як законну спадкоємицю та захисницю радянської спадщини. У той же час пропагандисти часто применшують або ігнорують внесок України. Усе це ― аби посилити уявлення, що Україна має бути підпорядкована російському впливу. 

«Крим завжди був російським» 

У 2014 році Росія анексувала Крим — історично та культурно пов’язаний з Україною регіон. Для виправдання своїх дій пропагандисти країни-агресорки посилалися на історичні та етнокультурні «аргументи», стверджуючи, що Крим «завжди був невід’ємною частиною Росії». 

Пропагандисти позитивно висвітлюють періоди, коли Крим перебував під російським контролем, наприклад, за часів Російської імперії та радянської доби. Водночас вони замовчують історію Кримського ханства та будь-які позитивні зміни на півострові, пов’язані з Україною. Російські фальсифікатори використовують пропагандистську тактику напівправди, адже впродовж історії Крим справді належав Росії, проте це зовсім не означає, що півострів  — «споконвічно російський». 

Агітпроп грає на етнічному та культурному складі Криму. Пропагандисти зображають Крим як переважно російськомовний регіон зі значною кількістю етнічних росіян, применшуючи історичну присутність українців та кримських татар. Окрім того, агітпроп намагається виправдовувати геноцидальний злочин, скоєний Сталіним у 1944 році, — депортацію всіх кримських татар із півострова. Підмінюючи поняття, пропагандисти стверджують, що кримських татар депортували, «тому що вони всі були нацистськими колаборантами». «Детектор медіа» вже писав, як російський агітпроп атакує кримських татар. 

Які загрози для України? 

Інструменталізація Росією історії несе низку загроз для України. Наприклад, «історичні аргументи» Росії можуть спрацювати за кордоном, зокрема на Глобальному Півдні. Легітимізуючи російську агресію, підриваючи ставлення до України як до повноцінного суб’єкта геополітики, а не просто «частини Росії». Чи «викрадаючи» в України історичні заслуги й персоналій в очах світової громадськості. Щодо внутрішньоукраїнських загроз, то виправдання СРСР та ролі Росії в українській історії можуть призвести до посилення проросійських рухів та політичних партій в Україні. А переписування підручників на окупованих територіях, про що «Детектор медіа» вже згадував, у майбутньому заважатиме реінтеграції українців в єдиний культурний простір.

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Севгіль Мусаєва, Стас Козлюк, Анастасія Горпінченко — про те, як робили розслідування вбивства Вікторії Рощиної
Детектор М
2025-04-30T07:15:43Z
Як пенсіонерам заробляти 25 тисяч в місяць, прогулюючись вулицями
Telegraf
2025-04-30T07:15:01Z
Свята у травні – 2025: календар державних та міжнародних свят
Лига
2025-04-30T07:06:15Z
Росію атакували дрони: ймовірно, "прилетіло" по складах оборонного підприємства в Муромі
24tv
2025-04-30T07:06:00Z
Північна Корея провела випробування систем озброєння нового есмінця — фото
ZN UA
2025-04-30T06:48:00Z
Філологиня Олена Івановська та ексзаступник міністра освіти Павло Полянський є кандидатами на посаду мовного омбудсмана
Детектор М
2025-04-30T06:46:38Z
Повітряні сили ЗСУ вистояли проти РФ, а тайванські не зможуть проти Китаю: ЗМІ вказали причину
Фокус
2025-04-30T06:45:56Z
Принц Вільям і Кейт Міддлтон показали знімок в обіймах на честь річниці весілля
Комсомольская правда
2025-04-30T06:43:26Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Путін має зрозуміти, що Німеччина стоятиме на боці України – майбутній глава МЗС ФРН
ZN UA
2025-04-30T07:16:37Z
Мерц и его команда: кто войдет в новое правительство Германии и что это значит для Украины
Европейская правда
2025-04-30T07:13:15Z
Генсек ООН запропонував Індії та Пакистану свою допомогу у деескалації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T07:12:20Z
Суддя, який критикував реформу кремлівськими наративами, отримав довічні виплати з бюджету ‒ ЗМІ
ZN UA
2025-04-30T07:12:07Z
Британія вперше після переобрання Трампа долучилась до ударів США по хуситах
Европейская правда
2025-04-30T07:09:59Z
Без цього Путін не піде на тривале перемир'я: польський дипломат розкрив секрет дій Росії
24tv
2025-04-30T06:57:34Z
Путін перейменує аеропорт Волгограда на «Сталінград» через нібито прохання містян
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T06:57:16Z
У Португалії створять незалежну комісію після масштабного блекауту
Европейская правда
2025-04-30T06:57:01Z
У Києві пройде другий Арт Маркет сучасного мистецтва
Вива
2025-04-30T07:03:17Z
Кіно у травні: можливо, остання «Місія нездійснена», повернення «Пункту призначення» і нові Ліло та Стіч
Комсомольская правда
2025-04-30T07:03:05Z
Усик і «Скеля» готуються до бою: вийшов трейлер спортивної драми «Розгромна машина» про легенду UFC Марка Керра
ITC
2025-04-30T07:01:22Z
Для справжніх фанатів "Зоряних війн": як виглядає зсередини незвичайний "дім Дарта Вейдера"
24tv
2025-04-30T06:42:41Z
Крістіна Орбакайте потрапила до "чорного списку" Латвії - причина і що це означає
GlavRed
2025-04-30T06:27:23Z
Син Корольової позбувся схожості з Ігорем Ніколаєвим і покинув РФ із дружиною
GlavRed
2025-04-30T05:27:54Z
Наомі Кемпбелл показала підрослих дітей та підігріла чутки про роман з мільйонером
Фокус
2025-04-30T05:21:51Z
Найцікавіші музичні релізи квітня 2025 року: Wu-Tang & Mathematics, Елтон Джон, повернення Machine Head та Юля Юріна
ITC
2025-04-30T05:16:25Z
6 українських зірок, які зникли зі сцени на піку популярності: чому так сталось
24tv
2025-04-30T04:03:42Z
Курити стане розкішшю: нові ціни розірвуть гаманці - у скільки обійдеться шкідлива звичка
Знай
2025-04-30T07:12:25Z
Як змінився рейтинг найбагатших людей за останні 50 років: від нафтових баронів до техногігантів
InternetUA
2025-04-30T07:07:24Z
Коли зʼявиться молода картопля і яка буде її ціна
24tv
2025-04-30T07:06:49Z
Валюти дешевшають на готівковому ринку
24tv
2025-04-30T07:03:35Z
Як розпізнати іранські фініки та фісташки: корисні поради споживачам
Telegraf
2025-04-30T06:36:46Z
Набули чинності нові правила лабораторних досліджень молокопродуктів на ринках
AgroPortal
2025-04-30T06:30:17Z
Українцям телефонують з "банків" і крадуть гроші: як розпізнати шахраїв
InternetUA
2025-04-30T06:28:36Z
Криза в Tesla. Маск ухвалив неочікуване рішення
InternetUA
2025-04-30T06:28:02Z
Долар під загрозою: що означатиме вихід США з Міжнародного валютного фонду
Хвиля
2025-04-30T06:27:49Z
Пороховий завод у Росії потужно палав після атаки дронів, чим він особливий
Telegraf
2025-04-30T07:03:32Z
Внаслідок масованого російського удару по Харкову постраждали 45 людей
Мій Харків
2025-04-30T06:49:40Z
РФ атакувала дронами Дніпропетровщину: вирували пожежі, загинув чоловік
GlavRed
2025-04-30T06:42:30Z
Мешканець Подільського району столиці під час застілля забив співмешканку до смерті
Украина Криминальная
2025-04-30T06:42:17Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 30 квітня
Мій Харків
2025-04-30T06:40:57Z
У російських Рильську та Муромі вночі прогриміли вибухи та здійнялася пожежа
Комсомольская правда
2025-04-30T06:31:41Z
Росіяни били по Дніпропетровщині: загинув чоловік, пошкоджено підприємство та горів ресторан
24tv
2025-04-30T06:27:45Z
На Сумщині росіяни дроном вбили чоловіка, який збирався везти вулики на пасіку
Украина Криминальная
2025-04-30T06:27:19Z
До 10 років ув’язнення за вбивство жінки шляхом підриву гранати засуджено мешканця Київщини
Украина Криминальная
2025-04-30T06:12:25Z
Олеся Єгоричева, яка схудла на 40 кг, назвала 5 головних правил здорового схуднення
Вива
2025-04-30T06:31:29Z
Готується 5 хвилин, а виходить поживним та ситним: як приготувати хумус з нуту та авокадо
Telegraf
2025-04-30T06:12:42Z
Швидкість клубочкової фільтрації: що це за аналіз та кому він потрібен
24tv
2025-04-30T05:03:45Z
Тренер радить саме ці 4 вправи, щоб спалювати жир на животі
24tv
2025-04-30T03:27:01Z
Знижує холестерин і покращить роботу серця: який горіх ефективний
Gazeta UA
2025-04-30T02:18:36Z
Німецькі вчені вказали на шість головних ознак раку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T00:00:21Z
Мухи миттєво зникнуть: найкращі натуральні засоби проти комах
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Як сходити на пікнік і не отримати харчове отруєння
24tv
2025-04-29T17:22:16Z
Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
24tv
2025-04-29T16:36:25Z
Масова атака дронів на Харків спричинила десятки поранень і пожеж
360ua.news
2025-04-30T07:15:16Z
На Подолі виявлено археологічну знахідку – контейнер з людськими кістками
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T07:09:47Z
Знищення Кримського мосту ракетами Taurus: чи це можливо
Telegraf
2025-04-30T07:09:03Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Полтаві з 1 травня: місцевих попередили про зміни
Политека
2025-04-30T07:01:56Z
Літнє тепло, але.... Як буде мінятися погода у Києві
Telegraf
2025-04-30T07:00:29Z
На Харківському напрямку Сили оборони зупинили 2 російські атаки, на Куп’янському минулої доби відбулося 9 атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-30T06:43:40Z
Прогноз погоди на травень в Одесі: метеорологи зробили важливе попередження про холод
Политека
2025-04-30T06:31:42Z
ЗС РФ окупували Суху Балку на Донеччині, — DeepState
Фокус
2025-04-30T06:27:51Z
Гороскоп для всіх знаків зодіаку на травень: що чекає саме на вас
24tv
2025-04-30T06:18:55Z
Ідеальний весняний гарнір: готуємо спаржу по-корейськи з кунжутом
24tv
2025-04-30T07:12:51Z
Горілка Nemiroff De Luxe: преміальний стандарт смаку та якості
Фокус
2025-04-30T07:00:24Z
Як розмножити орхідею у домашніх умовах: три способи, які працюють
GlavRed
2025-04-30T06:54:27Z
Троянди будуть здоровими і красивими: чим удобрити кущі у травні для казкового цвітіння
Telegraf
2025-04-30T06:48:42Z
Замінять бутерброди: як приготувати на сніданок сирні перепічки
Gazeta UA
2025-04-30T06:42:36Z
Що не можна робити у Вальпургієву ніч: основні прикмети і заборони
24tv
2025-04-30T05:51:29Z
Їх варто побачити усім: 7 чудес світу, які досі існують і зачаровують величчю
24tv
2025-04-30T05:21:58Z
Гороскоп на завтра 1 травня: Терезам - успіх, Дівам - омріяний відпочинок
GlavRed
2025-04-30T04:28:22Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 7 секунд знайти собаку
GlavRed
2025-04-30T03:28:59Z
Угода поміж Анчелотті на збірною Бразилії на межі зриву
Football.ua
2025-04-30T07:09:02Z
Дует футболістів збірної України потрапив до команди тижня чемпіонату Туреччини
24tv
2025-04-30T07:03:29Z
Буде кривава баня, – Дюбуа дав зухвалу обіцянку щодо реваншу з Усиком
24tv
2025-04-30T06:42:26Z
Усик і Дюбуа знову зійшлися у дуелі поглядів у Лондоні
Gazeta UA
2025-04-30T04:45:59Z
Усик і Дюбуа провели нову дуель поглядів у Лондоні після провокації британця на "Вемблі"
ZN UA
2025-04-29T22:51:27Z
Битва за фінал Ліги чемпіонів: онлайн-трансляція матчу Барселона – Інтер
24tv
2025-04-29T22:45:28Z
Українська тенісистка Костюк вибила другу поспіль росіянку на турнірі у Мадриді
ZN UA
2025-04-29T22:09:14Z
Прибила фанатку Спартака: українка Костюк здолала росіянку та вийшла у чвертьфінал в Мадриді
24tv
2025-04-29T21:57:20Z
ПСЖ на виїзді здобув важку перемогу над Арсеналом у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-29T21:45:44Z
Ferrari показав екстремальний суперкар із рекордною потужністю
AutoCentre
2025-04-30T07:13:47Z
Мудрик засвітився на тюнінгованій BMW M8 під час шопінгу в Лондоні
Топ Жир
2025-04-30T07:06:36Z
Презентовано величезний кросовер VW Talagon, який переріс навіть Bentley Bentayga
Топ Жир
2025-04-30T06:51:58Z
Новий японський електропікап стане недорогою альтернативою Tesla Cybertruck
Фокус
2025-04-30T06:51:30Z
Nissan закриває завод у Китаї, що постачав популярні електрокросовери
AutoGeek
2025-04-30T06:51:27Z
Isuzu презентував 188-сильний електропікап: може з’явитися в Україні
AutoCentre
2025-04-30T06:19:13Z
Названо ТОП-10 автомобільних бестселерів Європи: попереду Peugeot
ЗаРулем
2025-04-30T04:54:07Z
Автовиробники вмовили Трампа пом'якшити вплив мит
ZN UA
2025-04-30T00:18:28Z
Таємничий електричний пікап від Ram зник без шуму, але постачальники вимагають компенсацію
Топ Жир
2025-04-30T00:15:33Z
Органічні сонячні панелі вперше досягли ККД у 8,7% — вдвічі більше за попередній рекорд
ITC
2025-04-30T07:16:40Z
Катастрофа в космосі змінює простір-час: фізики створили спосіб "почути" Всесвіт
Фокус
2025-04-30T07:15:45Z
Названо 5 помилок зі смартфоном, які ставлять під загрозу вашу безпеку
InternetUA
2025-04-30T07:09:19Z
Смартфони серії Galaxy A матимуть підтримку Gemini AI
Portaltele
2025-04-30T07:03:12Z
Huawei прагне конкурувати з Nvidia H100 за допомогою нового чіпа штучного інтелекту
InternetUA
2025-04-30T07:01:16Z
Google Play стрімко втрачає застосунки, але це чудові новини для користувачів
24tv
2025-04-30T06:57:25Z
Атмосферна аномалія чи кібератака: що могло спричинити історичний блекаут у Європі
Фокус
2025-04-30T06:57:21Z
Безшумна вітряна турбіна Vind Panel Wiatrowy виглядає, як паркан: що в ній ще особливого
InternetUA
2025-04-30T06:55:00Z
Alibaba представляє Qwen3, сімейство «гібридних» моделей мислення на основі штучного інтелекту
InternetUA
2025-04-30T06:46:47Z