MY.UAНовини
«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України
«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України

«Русь, але вже не Київська»: як Росія інструменталізує історію України

Чому Росії вигідно маніпулювати історією й чому цей прийом — не новий.

Російська пропаганда використовує інтерпретацію історичних подій проти України, щоб дискредитувати та знецінити досягнення українців. Агітпроп регулярно поширює власні маніпулятивні твердження щодо української «історичної пам’яті», звинувачуючи українців у переписуванні історії Київської Русі, Голодомору, Другої світової війни чи окремих територій, зокрема Криму та східної частини України. Пояснюємо, як це працює і для чого це потрібно Росії. 

Українська професорка Наталія Яковенко ще 20 років тому обговорювала існування та взаємозв’язок «двох історії»: наукової та дидактичної. Під науковою історикиня розуміє пізнавальну дисципліну, що здобуває знання шляхом критичного аналізу джерел. Наукову історію спотворити неможливо, адже тоді вона перестає бути академічною та перетворюється на дидактичну. 

«Дидактична історія» служить для зміцнення «культури пам’яті» — певного спільного уявлення людей про себе та своє минуле. Саме «культура пам’яті» ще з часів Французької революції ставала наріжним каменем національної ідентичности, перетворюючи «селян в нації». Така «історія» зазвичай не потребує верифікації джерел, адже її мета не дискутувати та інтерпретувати, а тільки «знати». Наприклад, «знати», що багато століть тому існувала «могутня держава Київська Русь», чи просто «Русь». Проте не вдаватися у наукові подробиці, що обидві ці назви є пізнішими інтерпретаціями, а поняття «держава» в сучасному розумінні не може бути застосоване до політичних утворень доби Середньовіччя. Як влучно охарактеризувала «культуру пам’яті» Наталія Яковенко — це «дорогі серцю істини». 

Історики є творцями цих «істин», проте історію здавна інструменталізували, тобто використовували в політиці. Битви за «історичну пам’ять» часто ставали аргументом для ведення справжніх воєн. Війна Росії проти України — не виняток. Ми розповімо, як агітпроп країни-агресорки знецінює, десакралізує та викривляє українську «культуру пам’яті». 

«Споконвічні історичні зв’язки Росії та України» 

Кремлівська пропаганда наголошує на історичних зв’язках між Україною та Росією, щоб довести, що такі зв’язки мають залишатися й сьогодні. Пропагандисти часто підкреслюють історичний зв’язок між Київською Руссю і Росією та Україною. Зображуючи Київську Русь як «спільну державу предків», агітпроп наголошує, що Україна й Росія мають «єдине коріння». Окрім того, Київ фігурує в таких твердженнях як «матір міст руських», що нібито підкреслює історичний зв’язок і посилює вплив країни-агресорки на Україну. 

Водночас, із початком російської агресії, анексії Криму, цей історичний наратив почав зазнавати відчутних змін. А після початку повномасштабної війни росіяни замінили словосполучення «Київська Русь» на «Древняя Русь», або просто «Русь», у медіасфері та підручниках. Спочатку російські пропагандисти, а згодом і Володимир Путін у вересні 2022 року під час промови в місті Великий Новгород заявив, що «Великий Новгород є колискою Русі». І, мовляв, саме звідти розпочалася «найбільша держава Європи того часу, що об’єднала слов’янські, фінно-угорські, тюркські та інші племена, зібрала їх під свої міцніючі крила від Ладоги і Балтики, Новгорода і Пскова до Києва і Чернігова, Азова, Чорного моря, Криму…». 

Путін мав на увазі варязького князя Рюрика, якого, згідно з «Повістю минулих літ», слов’яни закликали правити в Новгороді в ІХ столітті. Сучасна історія вважає Рюрика легендарним персонажем, адже літопис «Повість минулих літ» було створено щонайраніше у ХІІ столітті. Окрім того, всі події, які нібито відбулися до середини Х століття та описані в цій хроніці, не мають жодних додаткових джерельних підтверджень. Цим меседжем російська пропаганда намагається  нівелювати історію Києва як княжого центру Київської Русі, що є наріжним наративом української «культури пам’яті».  Відповідно, делегітимізувати історичну тяглість столиці України. 

Російська пропаганда використовує історичні постаті, які відіграли значну роль як в українській, так і в російській «культурі пам’яті». Наприклад, князя Володимира Великого, що правив Київською Руссю та охрестив її, зображують як частину спільної чи тільки російської історичної спадщини. У листопаді 2016 року в Москві відкрили монумент Володимиру Великому. З нагоди відкриття Путін виголосив промову: «Новий пам’ятник — данина поваги нашому видатному предку, особливо шанованому святому, державному діячеві і воїну, духовному засновнику держави Російської». Крім того, він сказав, що «хрещення Русі стало спільним духовним витоком для народів Росії, Білорусі, України». Наголошуючи на цих «спільних постатях», Росія прагне зміцнити почуття «культурної спорідненості» та знецінити право українців на власну, відмінну від російської, культурну ідентичність. 

Ця дискредитація у сприйнятті споживачів російської пропаганди позбавляє Україну права на суверенітет і, відповідно, обґрунтовує окупацію Росією українських земель. 

«Спільна радянська батьківщина» 

Радянська епоха відіграє значну роль у формуванні «культури пам’яті» Росії та України. Російська пропаганда намагається підкреслити позитивні аспекти радянської історії, значно применшуючи її негативні наслідки. Так пропагандисти хочуть зобразити Росію спадкоємицею Радянського Союзу й утвердити її вплив на Україну. 

Російська пропаганда применшує або заперечує страждання, яких зазнали українці за радянських часів, особливо під час Голодомору — штучного голоду-геноциду 1930-х років. Голодомор зображують як спільний радянський досвід, а не цілеспрямовану акцію проти українців. Наприклад, у грудні 2022 року МЗС Росії, коментуючи рішення Європарламенту про визнання Голодомору геноцидом українців, заявляло, що твердження про зловмисний характер Голодомору є «блюзнірськими і безглуздими, а це була трагічна сторінка спільної історії СРСР, причому основного удару зазнала РРФСР, а в Україні найбільше постраждали райони з переважно російським населенням — Харківська, Донецька, Дніпропетровська та Одеська області»

Росія підмінює поняття, щоби знецінити право українців на вшанування та пам’ять про жертв Голодомору. А отже виправдати злочини сталінського режиму; переконати читачів, що СРСР не був злом для України; утвердити наратив про «розпад Радянського Союзу як найбільшу трагедію в історії росіян, українців і білорусів». Відповідно, обґрунтувати «законність» ведення загарбницької війни проти України.

 «Велика вітчизняна війна та фашисти-українці» 

Пропагандисти країни-агресорки підкреслюють роль Радянського Союзу в перемозі над нацистською Німеччиною, однак вибірково замовчують або применшують внесок і жертви українців. Зображуючи Росію головною визволителькою України від нацизму, агітпроп використовує тактику знецінення. Пропагандисти прагнуть дискредитувати як український визвольний рух, так і українців, що в складі Червоної армії воювали проти нацизму. 

Агітпроп часто зображує весь український націоналізм і рух за незалежність нацистськими через співпрацю окремих українських націоналістичних груп із Німеччиною під час Другої світової війни. Російська пропаганда часто називає український уряд та його прихильників «фашистами» або «неонацистами», використовуючи образи Другої світової війни. Це тактика навішування ярликів. 

Агітпроп маніпулює історією військових меморіалів, пам'ятних місць та дат для просування меседжів, які прославляють Радянський Союз і зображують Росію як законну спадкоємицю та захисницю радянської спадщини. У той же час пропагандисти часто применшують або ігнорують внесок України. Усе це ― аби посилити уявлення, що Україна має бути підпорядкована російському впливу. 

«Крим завжди був російським» 

У 2014 році Росія анексувала Крим — історично та культурно пов’язаний з Україною регіон. Для виправдання своїх дій пропагандисти країни-агресорки посилалися на історичні та етнокультурні «аргументи», стверджуючи, що Крим «завжди був невід’ємною частиною Росії». 

Пропагандисти позитивно висвітлюють періоди, коли Крим перебував під російським контролем, наприклад, за часів Російської імперії та радянської доби. Водночас вони замовчують історію Кримського ханства та будь-які позитивні зміни на півострові, пов’язані з Україною. Російські фальсифікатори використовують пропагандистську тактику напівправди, адже впродовж історії Крим справді належав Росії, проте це зовсім не означає, що півострів  — «споконвічно російський». 

Агітпроп грає на етнічному та культурному складі Криму. Пропагандисти зображають Крим як переважно російськомовний регіон зі значною кількістю етнічних росіян, применшуючи історичну присутність українців та кримських татар. Окрім того, агітпроп намагається виправдовувати геноцидальний злочин, скоєний Сталіним у 1944 році, — депортацію всіх кримських татар із півострова. Підмінюючи поняття, пропагандисти стверджують, що кримських татар депортували, «тому що вони всі були нацистськими колаборантами». «Детектор медіа» вже писав, як російський агітпроп атакує кримських татар. 

Які загрози для України? 

Інструменталізація Росією історії несе низку загроз для України. Наприклад, «історичні аргументи» Росії можуть спрацювати за кордоном, зокрема на Глобальному Півдні. Легітимізуючи російську агресію, підриваючи ставлення до України як до повноцінного суб’єкта геополітики, а не просто «частини Росії». Чи «викрадаючи» в України історичні заслуги й персоналій в очах світової громадськості. Щодо внутрішньоукраїнських загроз, то виправдання СРСР та ролі Росії в українській історії можуть призвести до посилення проросійських рухів та політичних партій в Україні. А переписування підручників на окупованих територіях, про що «Детектор медіа» вже згадував, у майбутньому заважатиме реінтеграції українців в єдиний культурний простір.

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Завезти допомогу до чотирьох міст на Донеччині майже неможливо - дороги обстрілюються
УкраинФорм
2024-11-27T17:45:32Z
Заплуталися у методичках: окупаційна влада Криму недолуго спростовує ранкові вибухи
24tv
2024-11-27T17:33:59Z
Скільки будинків та шкіл росіяни розбомбили у Харкові. Мер оприлюднив жахливу статистику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:30:12Z
Мороз, сніг та дуже сильний туман: синоптики оголосили штормове попередження
GlavRed
2024-11-27T17:27:49Z
Яка буде погода в Одесі 28 листопада: синоптики дали свіжий прогноз
Политека
2024-11-27T17:25:09Z
У районі Антонівського мосту є загострення, але без загрози форсування ворогом Дніпра - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-27T17:18:49Z
Пошкоджені медзаклад і будинки: влада показала наслідки обстрілу Херсона
УкраинФорм
2024-11-27T17:15:41Z
Військові на покровському напрямку побоюються значного прориву російської армії через брак піхоти — CNN
ZN UA
2024-11-27T17:09:06Z
Війська РФ посилили обстріли Куп’янська
УкраинФорм
2024-11-27T17:00:40Z
У США працюють над перехоплювачем гіперзвукових ракет РФ: що відомо про програму GPI
InternetUA
2024-11-27T17:45:33Z
Сербський режисер, який є в "Миротворці", заявив, що буде отримувати російське громадянство
24tv
2024-11-27T17:45:16Z
Делегація на чолі з Умєровим прибула до Південної Кореї - Yonhap
УкраинФорм
2024-11-27T17:43:55Z
Камала Харріс готується до реваншу: стало відомо про її плани після поразки на виборах
Политека
2024-11-27T17:42:35Z
Північна Корея готує до передачі Росії додаткові балістичні ракети - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-27T17:42:13Z
Офіс президента пояснив, чим важливий візит Умєрова до Сеула
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:39:43Z
Пропонував більше зброї Києву: ЗМІ про кандидата Трампа на посланця по Україні
GlavRed
2024-11-27T17:39:12Z
Україна і Литва обговорили спільну програму дій у сфері культури та стратегічних комунікацій
УкраинФорм
2024-11-27T17:37:06Z
Глобальне торжество сказу в Росії
GlavRed
2024-11-27T17:33:37Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Знайшли простий, але страшний спосіб, покращити роботу імунітету
24tv
2024-11-27T16:30:12Z
Які пільги доступні зараз ветеранам праці
24tv
2024-11-27T16:18:34Z
Вчені розкривають, як фізичні вправи борються з депресією
Portaltele
2024-11-27T16:04:03Z
Мала чоловічі статеві органи: в "Охматдиті" прооперували 12-річну дівчинку з рідкісною патологією
FaceNews
2024-11-27T15:30:31Z
Те, як людина спить, може підвищувати ризик серцево-судинних захворювань на майже 30%, — дослідження
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
Історія про українських героїв отримала премію Foreign Press Association Media Awards
УкраинФорм
2024-11-27T17:06:20Z
Скільки коштує ремонт кухні у 2024 році: переможниця "МастерШеф" приголомшила сумою
24tv
2024-11-27T16:42:14Z
Джеймс Ганн назвав головну відмінність нового «Супермена» від решти фільмів DC — вона «в рази» збільшить базу фанатів
ITC
2024-11-27T16:40:01Z
Зірка серіалу "Реванш" вперше заговорила про коханого: "Не публічна людина"
24tv
2024-11-27T16:39:17Z
Віталій Козловський вперше показав свою тещу і привітав її з важливим святом
TSN
2024-11-27T16:39:17Z
"Міс Всесвіт Україна 2023" Ангеліна Усанова заснувала дитячий пісенний фестиваль HumanKind Fest
Комсомольская правда
2024-11-27T16:13:59Z
Василіса Фролова у весільній сукні показала, як виходила заміж в ОАЕ за відомого продюсера
TSN
2024-11-27T16:09:40Z
Справа Гатчінс: у США прокурор подав апеляцію, щоб скасувати рішення суду щодо Болдвіна
УкраинФорм
2024-11-27T15:36:46Z
Як номінальний власник «Трухи» заглядав у телефон оператора «Еспресо»
Детектор М
2024-11-27T15:30:57Z
Шмигаль повідомив, коли набере чинності історичне підвищення податків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:42:35Z
Уряд забере кошти з програми підтримки бізнесу та розмінування на «тисячу від Зеленського»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:39:49Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 28 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:32:05Z
АЗС встановили нові ціни на бензин, дизель та автогаз в Одеській та Львівській областях
Хвиля
2024-11-27T17:24:07Z
Україна приєдналася до Європейського альянсу стартап-асоціацій
УкраинФорм
2024-11-27T17:21:37Z
Знижки чи пастка? Як уникнути шахраїв під час Чорної пʼятниці
Украина Криминальная
2024-11-27T17:21:36Z
Податковий комітет підтримав скасування податків "заднім числом" для ФОП
Комсомольская правда
2024-11-27T17:18:13Z
Ціни на продукти продовжать невпинно зростати: перелік товарів, що здорожчають напередодні новорічних свят
Политека
2024-11-27T17:04:09Z
Китай розширює розслідування щодо субсидій на молочну продукцію у ЄС
AgroPortal
2024-11-27T17:00:56Z
Нововведення у військовому обліку: що слід знати українцям
TSN
2024-11-27T17:39:03Z
Зеленський відповів на 22 петиції щодо присвоєння звання Героя - нагороду отримала одна людина
Комсомольская правда
2024-11-27T17:38:03Z
Штрафи ТЦК заженуть в боргову яму: які порушення коштують найбільше
Знай
2024-11-27T17:36:14Z
У школах посилюють безпеку: як працюють і за що відповідають офіцери безпеки
24tv
2024-11-27T17:30:11Z
Галина Бабій стала лауреаткою премії імені Джеймса Мейса
Детектор М
2024-11-27T17:21:00Z
В ГУР озвучили, скільки ракет Х-101 та "Іскандер" накопичила Росія
TSN
2024-11-27T17:18:58Z
Чи треба присідати перед дорогою: що станеться, якщо це не зробити
24tv
2024-11-27T17:15:50Z
З початку повномасштабного вторгнення за станом здоров'я звільнено в запас 41 генерала ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:03:54Z
На ютуб-каналі «Характер» запустили відеоподкаст бойової медикині Олени Риж
Детектор М
2024-11-27T16:57:20Z
Овчаренко вийшов до 1/8 фіналу «челенджера» ATP у Португалії
УкраинФорм
2024-11-27T17:45:54Z
Ліга конференцій. Башакшехір поділив очки з Петрокубом
Football.ua
2024-11-27T17:45:43Z
Шовковський. Прес-конференція головного тренера перед грою з Вікторією
Football.ua
2024-11-27T17:25:48Z
Динамо знищило клуб із Косова у першому матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T17:24:39Z
Битва монстрів боксу: промоутер Джошуа анонсував топ-поєдинки після реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-27T17:24:25Z
Перша ліга. Вікторія розгромила ЮКСУ, матч Кременя та Маріуполя не відбувся
Football.ua
2024-11-27T17:21:37Z
Молодь «Шахтаря» відібрала очки у ПСВ в Юнацькій Лізі УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T16:55:08Z
Український футболіст отримав поранення внаслідок російського обстрілу Сум
ZN UA
2024-11-27T16:46:56Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T16:28:51Z
В Україні судитимуть чоловіків, які на замовлення інтернет-кураторів з рф підпалили автомобіль військовослужбовця
InternetUA
2024-11-27T17:31:53Z
У Великій Британії затримали одного з найрозшукуваніших терористів ФБР
360ua.news
2024-11-27T17:03:43Z
Українку судитимуть за дописи на підтримку дій окупаційної влади
InternetUA
2024-11-27T16:43:10Z
Сотні людей повелись на обіцянки: керівник ветеранської організації провернув шахрайську схему
Политека
2024-11-27T16:27:37Z
Потерпілий у реанімації: чоловік завдав ножового удару військовослужбовцю в будівлі ТЦК, деталі
Фокус
2024-11-27T16:06:43Z
На Сумщині за привласнення коштів судитимуть директорку коледжу
Украина Криминальная
2024-11-27T16:06:36Z
Сім років за ґратами проведе рівнянин за вчинення грабежу та тяжкого тілесного ушкодження
Украина Криминальная
2024-11-27T16:00:31Z
WSJ: Слідство вважає, що кабелі в Балтійському морі пошкодило якорем судно з КНР
Европейская правда
2024-11-27T15:58:30Z
Троє людей загинуло внаслідок фатальної помилки Google Maps – фото
TSN
2024-11-27T15:51:02Z
Бармени й парфумери мають дещо спільне: чому духи з алкогольними нотами вражають цього сезону
24tv
2024-11-27T17:30:16Z
Впливає на смак: як правильно зберігати каву – хитрість, про яку мало хто знає
GlavRed
2024-11-27T17:27:17Z
Що насправді означають цифри від 1 до 5 на батареї: це зовсім не її температура
TSN
2024-11-27T17:21:24Z
Підійде не лише для ялинки: чим особливий тренд різдвяного декору 2024 року
24tv
2024-11-27T17:15:24Z
Як і коли вкривати троянди на зиму
TSN
2024-11-27T17:09:28Z
Пісне меню: рецепт смачного супу без м'яса
Фокус
2024-11-27T17:06:35Z
Швидке прання у мікрохвильовці: всі рушники будуть ідеально чистими
24tv
2024-11-27T16:33:54Z
Гороскоп Таро на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: будуйте великі плани
Политека
2024-11-27T16:30:39Z
Стоятиме в рази довше: що потрібно зробити, щоб ялинка не обсипалася
GlavRed
2024-11-27T16:27:43Z
Оголосили полювання на тролів: учені створили інструмент, що знаходить зашифровані образи
Фокус
2024-11-27T17:42:43Z
10 грудня — міжнародна конференція «Точка перетину: Взаємодія саморегулювання та співрегулювання медіа в Україні»
Детектор М
2024-11-27T17:31:57Z
Війна проти S.T.A.L.K.E.R. 2: росіяни скуповують негативні відгуки за мізерні суми
ITC
2024-11-27T17:05:53Z
Ключова постать PlayStation покидає Sony після 31 року роботи
24tv
2024-11-27T16:54:56Z
Потрібно просто стиснути: нові біокристали дадуть гаджетам енергію замість батарей
InternetUA
2024-11-27T16:43:36Z
Як національний роумінг допоможе залишитися на зв'язку під час відключень електрики
24tv
2024-11-27T16:42:27Z
Українські підприємці можуть створювати безкоштовні бізнес-профілі у «Вайбері»
Детектор М
2024-11-27T16:40:54Z
Leaftronics: дослідники створили біорозкладані мікросхеми за допомогою структури листя
ITC
2024-11-27T16:40:24Z
Ілон Маск та NASA запустять місію на Титан для пошуку життя
360ua.news
2024-11-27T16:33:49Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
iPress
2024-11-27T14:37:45Z
Покарають навіть тверезих: водіїв попередили про хитрощі поліції з алкотестером
Знай
2024-11-27T13:51:30Z
На тести виїхав дизельний суперник Ford Ranger
AutoCentre
2024-11-27T13:09:20Z