MY.UAНовини
Життя як пастка, свобода – на війні: військовий психолог про синдром постфронтового знецінення
Життя як пастка, свобода – на війні: військовий психолог про синдром постфронтового знецінення

Життя як пастка, свобода – на війні: військовий психолог про синдром постфронтового знецінення

Про процеси, з якими можуть зіткнутися ветерани та ветеранки вдома, в інтерв'ю 24 Каналу розповів психотерапевт, а нині – військовослужбовець ЗСУ Артем Осипян.

"Цивільне життя стає пасткою, свобода – на війні"

Чим ви займалися до та на початку повномасштабного вторгнення, і над чим працюєте зараз?

Я був психологом і психотерапевтом. Мав невелику приватну практику, а ще просував питання психічного здоров'я на рівні державної політики. До прикладу, я був і залишаюсь помічником народної депутатки Тетяни Циби, з якою ми розробляємо законодавство для регулювання діяльності психотерапевтів і психологів.

24 лютого. Спочатку я був волонтером, вивозив людей з гарячих точок, зокрема з Ірпеня. Збирав гроші на дрони. Згодом долучився до тероборони. Потім до іншого добровольчого формування. Був аеророзвідником.

У серпні я поїхав у відрядження в район Бахмута до одної з бригад ЗСУ, де провів приблизно 7 місяців. На Новий рік повернувся до цивільного життя, бо трохи втомився бути в статусі добровольця. Бо це ані забезпечення, ані соціальних гарантій, ані зарплати. Почав повертатися до цивільного життя – працював з Veteran Hub як фахівець з психічного здоров'я. Але вже наприкінці березня вчергове прийшов у військкомат. І от тепер я нарешті офіційно військовослужбовець Збройних Сил і моя війна продовжується.

"Війна — це наркотик, на який я трохи підсів" – ваша фраза, яка дуже зацікавила. Можете, будь ласка, детальніше пояснити нашим читачам, що саме мали на увазі?

Війна змінює повністю те, як ти дивишся на світ. Я можу казати за себе, своїх знайомих, але не за всіх. Не для всіх, мабуть, вона "наркотик".

Особисто я це відчував, коли повертався додому. Кожного разу мав вибір залишитися тут і займатися своєю роботою, яка теж важлива. Але мене тягнуло назад на фронт. Братерство – це "наркотик". Це нові, унікальні й неповторні, неймовірно міцні й щирі стосунки, які неможливо відтворити у цивільному житті.

Кожен раз, коли ти вижив після обстрілу – це "наркотик". Ти неймовірно гостро відчуваєш життя. Коли ти знищуєш ворога, або навіть сприяєш цьому – це дуже сильно. Жоден успіх на роботі не можливо з цим порівняти. Це сильно, і це відчувається як найбільш важлива справа, яка зараз може бути.

Цей комплекс відчуттів я і назвав "наркотиком". Бо ти залежний від цих відчуттів, а їх здобути можливо лише на війні. Тому багато моїх друзів, побратимів та знайомих знову вертаються туди. Цивільне життя стає пасткою, свобода для них – на війні.

"Синдром постфронтового знецінення": що це таке і як проявляється

Розкажіть про "синдром постфронтового знецінення". Що він собою уособлює, як і в чому проявляється найчастіше?

Постфронтове знецінення – це, мабуть, мій неологізм, знову ж таки, я прийшов до нього через власний досвід. Після фронту ти сприймаєш поняття "проблема" геть інакше. Якщо ти бачиш, як хтось кудись поспішає і дратується через це – важко сприймати це адекватно, бо ти пам'ятаєш, як ти поспішав, летів на машині, аби не потрапити під обстріл, або як поспішають госпітальєри на евакуацію.

Це різне "поспішати". Тобто, ти порівнюєш цивільні проблеми з воєнними й цивільні тобі здаються менш важливими. Ти ще живеш (психічно) війною і на війні. І цей досвід нерідко перешкоджає в отриманні задоволення у нормальному житті.

Саме знецінення виникає зі зрозумілих причин. Досвід війни – це досвід виживання. Організмом він сприймається надто цінно і надінтенсивно. Тому знецінення – це результат простого порівняння двох досвідів, двох світів.

Організм та психіка кажуть, що "там" було важливіше все. А тут... А тут якісь дрібниці. Але насправді життя, воно тут. Мало б бути тут. Та у багатьох війна триває так довго, що вже і незрозуміло, де то життя. І яке насправді життя "нормальне".

Чи "синдром постфронтового знецінення" є частиною ПТСР? Чи вони різняться між собою?

Вони можуть бути пов'язані, а можуть і не бути. Постравматичний розлад – це трохи про інше. Хоча нерідко люди, травмовані війною, можуть відчувати агресію і тотальне неприйняття "цивільного життя". Воно може здаватися несправжнім, фіктивним.

Адаптація до цивільного життя та "домовленості зі совістю"

Чи можете виділити орієнтовні кроки адаптації, які проходять військові, коли повертаються додому?

Перший етап – кінець служби, перехід від статусу військового до статусу ветерана. Цей етап може починатися ще у військовій частині, людина не одразу повертається додому. Тому вже тоді, коли ти розумієш, що служба добігає кінця, з тих чи інших причин, важливо почати думати про цивільне життя. Це можуть бути абстрактні плани про повернення або більш-менш чіткі плани.

Другий етап – повернення додому до цивільного життя. Він складається з декількох кроків:

  • Стабілізація. Просто звикнути до нових умов життя. Потрібно декілька днів або тижнів, аби зрозуміти, усвідомити, де ти і що відбувається. На цьому етапі важливо просто відпочити, дати собі час, зрозуміти свої потреби, почати думати над планами. На цьому ж етапі або на наступному можуть виникнути бюрократичні нюанси, типу проходження ВЛК, МСЕК, оформлення пільг і так далі.
  • Важливим кроком є піклування про себе. Після служби можуть бути труднощі як із фізичним, так і з психічним здоров'ям. Тому важливими можуть бути фізична реабілітація, відновлення, а також звернення за психологічною допомогою, психотерапія. Це зайвим точно не буде. Повернення до цивільного життя з хорошим психологом буде легшим.
  • Відновлення самореалізації, віднайдення нового себе. На війні люди трохи гублять попередню версію себе. Бо шлях розвитку у війську, набуття військових спеціальностей, звань – це окремий процес, окреме життя. Коли ти повертаєшся до цивільного життя, то фактично починаєш заново, або, як мінімум, намагаєшся інтегрувати свій попередній досвід. І це непростий процес. Ким я буду працювати тут? Чим я буду займатися? Як я можу тут сповідувати свої цінності?

На цьому ж кроці відбувається зміна чи доповнення кола спілкування. Бо ти продовжуєш підтримувати контакт, стосунки з побратимами, але і має наростити соціальний капітал серед цивільних. Друзі й знайомі, які не дотичні до війни та служби – це теж дуже важливо. Важко буде залишитись лише у воєнній бульбашці. Вже окрема тема – це формування сім'ї, вкорінення і романтичні стосунки.

Усі етапи переходу до цивільного життя добре описані у мапі потреба ветеранів, яку розробили фахівці Veteran Hub.


"Шлях ветерана" / інфографіка Veteran Hub

Які характерні емоції може відчувати військовий або військова, які намагаються адаптуватися до цивільного життя?

Дуже різні. Розгубленість, апатія, бо це, як я вже казав, перехід від одного світу в інший. Ці процеси можуть відчуватися нормально, а можуть й ускладнено – все індивідуально. Іноді ти просто не розумієш, що тепер робити, як рухатись далі.

Це може бути й відчуття провини. Втрати побратимів та посестер, розуміння того, що хтось продовжує служити, а ти повертаєшся до цивільного життя. Усе це може провокувати відчуття провини, що ти "не з ними". Це непросто. Дуже непросто.

Знецінення, агресія через те, що динаміка життя відбувається інакше. Стимули, які впливали на мотивацію на війні фактично відсутні у цивільному житті. Немає чіткості, наказів, немає конкретних задач. Натомість є величезний простір свободи вибору. Не всім він комфортний після служби. Сюди ж про загострене відчуття справедливості.

Може бути й страх, і тривога. Бо на війні ти в постійному очікуванні, готовності. А по поверненню цього немає, але енергія продовжує свій рух по інерції й ти несвідомо, автоматично шукаєш загрозу. Простіше кажучи, спектр емоцій, іноді надлишкових, може бути дуже різний. Загалом емоції будуть залежати від індивідуального досвіду.

Що було найскладнішим особисто для вас, коли повернулися з фронту?

Найважче було в принципі прийняти себе як людину, яка не там. Тобто особисто в моєму випадку, це було щось схоже на знецінення свого цивільного статусу. Так, я усвідомлював, що моя роль у цивільному житті важлива, і що я в принципі мав повне право повернутися.

Адже був залучений і до роботи з ветеранами, й працював з депутатами, де ми намагалися налагодити систему психологічної допомоги. Мені пропонували й бронювання, і батько з I групою інвалідності. Тобто причин залишитися було достатньо, але найважче було – це відчуття того, що найважливіше і найкорисніше зараз відбувається там. А ти тут. Це було найважче і, власне, я не витримав і мобілізувався.

У своєму дописі ви зазначали про складність переходу до цивільної рутини. Мовляв, раціо розуміє, що потрібно повертатися до цивільної роботи та рутини. Однак внутрішньо виникає різкий супротив цьому і доводиться йти на певні "домовленості з совістю". Чому вони виникають та як їх побороти в собі?

Бо всі розуміють, що війна – це дуже важливо. Там відбувається щось дуже важливе на світовому масштабі. Всі розуміють, що там братерство, що там живе героїзм, що там зараз найпотужніші історії, що там сила і честь. Як можна з попереднім задоволенням робити свої цивільні задачі, коли ти пережив найсильніший досвід? Він далеко не завжди позитивний, але ти все одно розумієш, що це важливий досвід.

Через це, зокрема, багато цивільних, особливо чоловіки (зі зрозумілих причин) відчувають провину або почувають себе неповноцінними. Бо все зараз гудить ідеєю, що справжнє місце на війні. Тому багато хто намагається домовитися зі своєю совістю, якщо вона, звісно, є. Типу "зроблю донат". Але якщо в тебе є певні амбіції, якщо почуття гідності й честі є важливими у твоєму житті, якщо в тебе загострене почуття справедливості, то тебе буде тягнути на війну.

Допомога ветеранам в адаптації до цивільного життя. Курси від Veteran Hub

Поділіться, будь ласка, деякими порадами, які допомогли особисто вам в адаптації після повернення з зони бойових дій.

У мене адаптація не зовсім відбувалася, бо я повернувся назад. Не можу давати порад, у будь-якому разі, бо кожен досвід унікальний.

Єдине, що можу сказати, мені особисто допомагало розуміння того, що неможливо визначити те, коли ти зробив "достатньо". Немає можливості виміряти це. Скільки це, "достатньо бути на війні"? Достатньо вбити чи допомогти Збройним Силам? Тут немає нормативу.

Є лише один показник – чи є в тебе ще сили й здоров'я, чи ні. Бо знищувати залишки свого здоров'я через відчуття, що ти недостатньо зробив – це недобре.

І наостанок, чим рідні та друзі можуть допомогти людині, яка повернулася з передової й тільки починає звикати до цивільної рутини?

Як мінімум прийняттям, взаємоповагою і здатністю толерувати певні зміни всередині людини. "Толерувати зміни" не означає терпіти агресію чи зловживання алкоголем. Свої кордони теж важливо зберігати.

Також важливим було б вивчати матчастину (матеріальну частину, теорію – 24 Канал), тобто ті ж онлайн курси, де пояснюється, що відбувається з людиною по поверненню. Допомогти можна, якщо є бажання і розуміння. Бо зазвичай, якщо в сім'ї в принципі були проблеми, то з поверненням вони просто посиляться.

Попередні стосунки (до мобілізації) – це те, про що також варто замислитися. Бо хтось через відчуття провини буде забагато на себе брати, інвалідизувати людину, а хтось навпаки буде занадто відстороненим.

Теги за темою
Здоров'яПсихологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Hubble показав туманність Вуаль у сузір’ї Лебедя
УкраинФорм
2025-02-25T01:36:14Z
Microsoft більше не орендуватиме дата-центри для ШІ-обчислень
InternetUA
2025-02-25T01:01:57Z
Сонце змінило колір: вчені пояснили рідкісне явище
TSN
2025-02-24T21:51:59Z
Проникла в римський пантеон: в Іспанії археологи випадково виявили сліди релігійного культу
Фокус
2025-02-24T21:45:32Z
Т-1000 з "Термінатора 2" з’явиться в Mortal Kombat 1 разом із новим бійцем
24tv
2025-02-24T21:42:20Z
Оголосили нагороду в 1 млн доларів: вчені досі не розшифрували мову Індської цивілізації
Фокус
2025-02-24T21:06:21Z
Нове оновлення Windows 11: п’ять корисних функцій, які незабаром з’являться
InternetUA
2025-02-24T20:58:53Z
Нові деталі Doom: The Dark Ages – акцент на історії та різноманітний геймплей
24tv
2025-02-24T20:51:41Z
Голову так і не знайшли: вчені дослідили останки жертви жорстокого ритуалу
Фокус
2025-02-24T20:30:11Z
Бур'яни "зникнуть назавжди": садівник поділився хитрим, але простим секретом
GlavRed
2025-02-25T02:06:35Z
Ретро Венера 1 березня - 12 квітня: Рибам - проблеми з грошима, Овнам - мрії
GlavRed
2025-02-25T01:27:28Z
Як прибрати подряпини зі скла: 4 безвідмовних способи
GlavRed
2025-02-25T00:27:13Z
Кращі за класичні: готуємо голубці з новою начинкою – цікавий замінник м'яса
24tv
2025-02-24T23:06:38Z
Не повірите, поки не спробуєте: як зварити буряк за 10 хвилин – оригінальний спосіб
24tv
2025-02-24T22:00:58Z
Ейфелеву вежу у Парижі сьогодні підсвітили жовтим і синім
УкраинФорм
2025-02-24T21:18:16Z
Не зрівняти з магазинним: рецепт неймовірно паштету, що буде танути в роті
GlavRed
2025-02-24T20:39:58Z
Неперевершений смак дитинства: пляцок "Дрова під снігом" – готуємо за рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-02-24T20:36:42Z
Магія 25 лютого 2025: чому ця дзеркальна дата може змінити долю, як загадати бажання
Знай
2025-02-24T20:30:51Z
Суд призначив п'ять років тюрми чоловіку, який підпалював військові автомобілі на Закарпатті
УкраинФорм
2025-02-25T02:06:45Z
У Кривому Розі чоловік забив до смерті власну матір
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T01:48:47Z
До суду передали справу працівників колонії на Полтавщині, які катували в'язнів
УкраинФорм
2025-02-25T01:24:49Z
У Дніпрі чоловік погрожував підірвати вибухівку та утримував у номері працівника готелю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T23:54:26Z
Посадовець Херсонської ОВА та його спільники привласнили понад 300 га сільськогосподарських земель
Украина Криминальная
2025-02-24T23:45:53Z
До 8 років ув’язнення засуджено чоловіка, який пограбував 78-річну мешканку Деснянського району
Украина Криминальная
2025-02-24T22:57:44Z
Поліція шукає свідків розстрілу росіянами десятьох людей на околиці Чорнобаївки в лютому-2022
УкраинФорм
2025-02-24T22:15:54Z
У Чернігові викрито адміністратора Telegram-каналу, який допомагав уникнути мобілізації
InternetUA
2025-02-24T20:52:45Z
На Київщині та в низці областей - повітряна тривога через російські безпілотники
УкраинФорм
2025-02-24T19:54:43Z
Український футболіст Довбик може змінити клуб в Італії – ЗМІ
ZN UA
2025-02-24T23:37:53Z
Галатасарай — Фенербахче 0:0 Відео найкращих моментів та огляд матчу Суперліги
Football.ua
2025-02-24T22:46:26Z
Шастал: Важко вриватися в чемпіонат проти такого суперника, як Шахтар
Football.ua
2025-02-24T22:25:20Z
Рома без Довбика розгромила Монцу
Football.ua
2025-02-24T22:15:24Z
Севілья на останніх хвилинах втратила перемогу проти Мальорки
Football.ua
2025-02-24T22:01:48Z
Шахтар — Лівий Берег 1:0 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-02-24T21:33:39Z
Два бразильські клуби хотіли орендувати Егіналду в Шахтаря
Football.ua
2025-02-24T21:25:47Z
Первак: Тримали Шахтар в напрузі майже до кінця
Football.ua
2025-02-24T21:00:39Z
Їлдиз зацікавив Барселону — ЗМІ
Football.ua
2025-02-24T20:54:44Z
Загроза більш серйозна, ніж втрата позицій: росіяни просунулися у принциповому селищі на Луганщині
ZN UA
2025-02-25T01:21:45Z
У Харкові обласному ветеранському центру потрібно найняти 30 фахівців
УкраинФорм
2025-02-25T01:06:22Z
На Сумщині працівників Держрибагентства та їх спільника судитимуть за незаконний вилов риби в промислових масштабах
Украина Криминальная
2025-02-25T00:33:30Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T22:30:01Z
Росіяни вдарили по Слов'янську – загинула людина, двоє постраждалих, є пошкодження
Лига
2025-02-24T22:12:54Z
Ворог обстріляв Харківщину, дві жінки отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-24T21:39:18Z
На фронті 92 бойових зіткнення, майже третина з них - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-24T21:27:47Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через атаку ворожих «Шахедів»
УкраинФорм
2025-02-24T20:51:17Z
Армія РФ ударила по Федорівці та Костянтинівці Донецької області, є поранені - прокуратура
УкраинФорм
2025-02-24T20:36:25Z
У Відні знову підсвітили «Ворота героїв» в українські кольори
УкраинФорм
2025-02-25T01:48:39Z
На концерті співачки-путіністки Олени Ваєнги померла фанатка
GlavRed
2025-02-25T00:27:14Z
Яке взуття купити на весну 2025: підказки фешн-блогерів
GlavRed
2025-02-24T23:27:18Z
MOLODI розкрили ім'я відомого співака, який покинув гурт: "Нам було трохи образливо"
24tv
2025-02-24T22:36:51Z
Мода 2025 року – що носити, щоб бути в тренді цього сезону
GlavRed
2025-02-24T22:27:31Z
Алла Пугачова публічно висловилася про Крістіну Орбакайте - причина
GlavRed
2025-02-24T21:27:30Z
Померла американська соул-співачка Роберта Флек
УкраинФорм
2025-02-24T21:06:50Z
Легендарний виступ Яремчука, Зінкевича й Івасюка можна переглянути в кольорі: як він виглядає
24tv
2025-02-24T20:57:44Z
5 неймовірних фільмів про Україну, від яких йдуть мурахи по шкірі
24tv
2025-02-24T20:36:22Z
Війна вкрала дитинство: як Україна бореться за майбутнє своїх дітей
Хвиля
2025-02-25T02:12:37Z
Міноборони посприяло поновленню необґрунтовано припинених грошових виплат для понад пів сотні бійців ЗСУ
УкраинФорм
2025-02-25T01:54:17Z
Чоловікові наснився джекпот у лотереї, а коли він прокинувся, то був шокований: що сталося
Фокус
2025-02-25T01:30:55Z
Установка 3 в 1: перед війною Україна працювала над унікальним ракетним комплексом "Сапсан"
24tv
2025-02-25T01:21:48Z
МВС планує запустити платформу для збору інформації про безвісти зниклих
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T01:21:10Z
«Паска» чи «Пасха»: як на Великдень правильно називати обрядовий хліб
ZN UA
2025-02-25T01:03:13Z
У Польщі жінка викликала швидку пам’ятнику
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T00:51:09Z
Міноборони визначило місце під майбутній полігон, де тестуватимуть нові технології розмінування
УкраинФорм
2025-02-24T23:42:44Z
Журналістка розповіла, за що можуть забрати субсидію
Политека
2025-02-24T23:06:31Z
Більшість забуває: чому потрібно знімати каблучку перед тим, як лягати спати
GlavRed
2025-02-25T01:36:34Z
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
24tv
2025-02-24T20:36:08Z
ВООЗ повідомила, на які хвороби найчастіше скаржаться українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T19:06:48Z
Аналіз на непереносимість лактози: як відбувається та кому потрібен
24tv
2025-02-24T18:18:02Z
Як зберегти жіноче здоров’я
360ua.news
2025-02-24T18:06:50Z
Вилікувати чи зрізати: смола на плодових деревах – як боротися
GlavRed
2025-02-24T17:27:38Z
Стало відомо, яке найкорисніше м’ясо в світі
AgroNews
2025-02-24T17:21:32Z
Ви б ніколи не здогадались: дієтологи розповіли про 7 найкорисніших круп
24tv
2025-02-24T16:51:38Z
Піднімуть настрій за лічені миті: варто спробувати ці 5 неймовірних напоїв
24tv
2025-02-24T16:09:14Z
Україна відновила половину енергопотужностей – глава Міненерго
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T02:24:46Z
Пенсія держслужбовців в Україні: скільки отримують та як змінилася ситуація в 2025 році
Политека
2025-02-25T01:30:59Z
Нові перспективи для технологічного бізнесу: уряд розширив можливості R&D в Дія.City
Хвиля
2025-02-25T00:30:47Z
Alibaba інвестує $53 мільярди у штучний інтелект та хмарні технології
InternetUA
2025-02-25T00:01:25Z
Нідерландська Prosus готується купити компанію з доставки їжі Just Eat за €4,1 млрд
InternetUA
2025-02-24T23:01:28Z
Про що йдеться в угоді про корисні копалини між США та Україною — в Axios повідомили деталі
TSN
2025-02-24T22:21:43Z
В Україні змінили порядок створення державних ІТ-систем
Хвиля
2025-02-24T22:15:16Z
У Південній Кореї будують найбільший у світі дата-центр
InternetUA
2025-02-24T22:10:07Z
Україна готується до можливих змін у торгівлі з ЄС та шукає нові ринки збуту
Хвиля
2025-02-24T21:06:35Z
Стиль водіння, який "вбиває" мотор авто: експерт спростував поширену думку
ТСН
2025-02-24T20:33:19Z
Audi A6 шостого покоління
360ua.news
2025-02-24T20:18:17Z
Компанія Volvo Trucks вперше лідирує на ринку Європи
AutoCentre
2025-02-24T19:04:14Z
Гуру водіння обіцяє ідеальне паралельне паркування з допомогою цього 20-секундного трюку
24tv
2025-02-24T18:51:30Z
Ексклюзив за ціною суперкара: представлено найдорожчий у світі мотоцикл
Фокус
2025-02-24T17:33:04Z
Bathurst 12 Hour – як пройшов марафон для пілотів КЦА ФАУ
AutoCentre
2025-02-24T16:45:47Z
Діджиталізація замість бійок: Tesla запускає довговочікувану електронну чергу на станціях Supercharger
ITC
2025-02-24T16:31:40Z
Jeep Wrangler отримав спортивну модифікацію Speedster для любителів бездоріжжя
360ua.news
2025-02-24T16:00:53Z
На аукціон виставили раритетний кемпер Alfa Romeo
AutoCentre
2025-02-24T15:04:00Z
Шалені гроші: чим рідкісне родовище біля окупованого Нікольського, на яке росіяни поклали око
24tv
2025-02-25T02:27:44Z
Ізраїль відмовив у в'їзді двом євродепутаткам: причина
ZN UA
2025-02-25T02:12:27Z
«У нас тут 300 спартанців борються»: експерт пояснив, чому Україні складно даються переговори
Политека
2025-02-25T02:12:21Z
Південна Корея не знімала санкції з Росії: у ЦПД спростували фейк пропагандистів
ZN UA
2025-02-25T01:39:12Z
"Наступною буде Польща, далі – Чехія": Буданов спрогнозував, що буде у разі захоплення України
24tv
2025-02-25T01:00:31Z
США мають намір укласти кілька економічних угод з РФ
1News
2025-02-25T00:51:46Z
Україна в Радбезі ООН: Угода без життєздатних і ефективних гарантій безпеки - погана угода
УкраинФорм
2025-02-25T00:51:27Z
"З усіма гарантами": Макрон пригрозив Росії початком конфлікту, якщо вона порушить умови миру
Фокус
2025-02-25T00:42:44Z
Цей мир не може означати капітуляцію України - Макрон
УкраинФорм
2025-02-25T00:34:36Z