MY.UAНовини
Життя як пастка, свобода – на війні: військовий психолог про синдром постфронтового знецінення
Життя як пастка, свобода – на війні: військовий психолог про синдром постфронтового знецінення

Життя як пастка, свобода – на війні: військовий психолог про синдром постфронтового знецінення

Про процеси, з якими можуть зіткнутися ветерани та ветеранки вдома, в інтерв'ю 24 Каналу розповів психотерапевт, а нині – військовослужбовець ЗСУ Артем Осипян.

"Цивільне життя стає пасткою, свобода – на війні"

Чим ви займалися до та на початку повномасштабного вторгнення, і над чим працюєте зараз?

Я був психологом і психотерапевтом. Мав невелику приватну практику, а ще просував питання психічного здоров'я на рівні державної політики. До прикладу, я був і залишаюсь помічником народної депутатки Тетяни Циби, з якою ми розробляємо законодавство для регулювання діяльності психотерапевтів і психологів.

24 лютого. Спочатку я був волонтером, вивозив людей з гарячих точок, зокрема з Ірпеня. Збирав гроші на дрони. Згодом долучився до тероборони. Потім до іншого добровольчого формування. Був аеророзвідником.

У серпні я поїхав у відрядження в район Бахмута до одної з бригад ЗСУ, де провів приблизно 7 місяців. На Новий рік повернувся до цивільного життя, бо трохи втомився бути в статусі добровольця. Бо це ані забезпечення, ані соціальних гарантій, ані зарплати. Почав повертатися до цивільного життя – працював з Veteran Hub як фахівець з психічного здоров'я. Але вже наприкінці березня вчергове прийшов у військкомат. І от тепер я нарешті офіційно військовослужбовець Збройних Сил і моя війна продовжується.

"Війна — це наркотик, на який я трохи підсів" – ваша фраза, яка дуже зацікавила. Можете, будь ласка, детальніше пояснити нашим читачам, що саме мали на увазі?

Війна змінює повністю те, як ти дивишся на світ. Я можу казати за себе, своїх знайомих, але не за всіх. Не для всіх, мабуть, вона "наркотик".

Особисто я це відчував, коли повертався додому. Кожного разу мав вибір залишитися тут і займатися своєю роботою, яка теж важлива. Але мене тягнуло назад на фронт. Братерство – це "наркотик". Це нові, унікальні й неповторні, неймовірно міцні й щирі стосунки, які неможливо відтворити у цивільному житті.

Кожен раз, коли ти вижив після обстрілу – це "наркотик". Ти неймовірно гостро відчуваєш життя. Коли ти знищуєш ворога, або навіть сприяєш цьому – це дуже сильно. Жоден успіх на роботі не можливо з цим порівняти. Це сильно, і це відчувається як найбільш важлива справа, яка зараз може бути.

Цей комплекс відчуттів я і назвав "наркотиком". Бо ти залежний від цих відчуттів, а їх здобути можливо лише на війні. Тому багато моїх друзів, побратимів та знайомих знову вертаються туди. Цивільне життя стає пасткою, свобода для них – на війні.

"Синдром постфронтового знецінення": що це таке і як проявляється

Розкажіть про "синдром постфронтового знецінення". Що він собою уособлює, як і в чому проявляється найчастіше?

Постфронтове знецінення – це, мабуть, мій неологізм, знову ж таки, я прийшов до нього через власний досвід. Після фронту ти сприймаєш поняття "проблема" геть інакше. Якщо ти бачиш, як хтось кудись поспішає і дратується через це – важко сприймати це адекватно, бо ти пам'ятаєш, як ти поспішав, летів на машині, аби не потрапити під обстріл, або як поспішають госпітальєри на евакуацію.

Це різне "поспішати". Тобто, ти порівнюєш цивільні проблеми з воєнними й цивільні тобі здаються менш важливими. Ти ще живеш (психічно) війною і на війні. І цей досвід нерідко перешкоджає в отриманні задоволення у нормальному житті.

Саме знецінення виникає зі зрозумілих причин. Досвід війни – це досвід виживання. Організмом він сприймається надто цінно і надінтенсивно. Тому знецінення – це результат простого порівняння двох досвідів, двох світів.

Організм та психіка кажуть, що "там" було важливіше все. А тут... А тут якісь дрібниці. Але насправді життя, воно тут. Мало б бути тут. Та у багатьох війна триває так довго, що вже і незрозуміло, де то життя. І яке насправді життя "нормальне".

Чи "синдром постфронтового знецінення" є частиною ПТСР? Чи вони різняться між собою?

Вони можуть бути пов'язані, а можуть і не бути. Постравматичний розлад – це трохи про інше. Хоча нерідко люди, травмовані війною, можуть відчувати агресію і тотальне неприйняття "цивільного життя". Воно може здаватися несправжнім, фіктивним.

Адаптація до цивільного життя та "домовленості зі совістю"

Чи можете виділити орієнтовні кроки адаптації, які проходять військові, коли повертаються додому?

Перший етап – кінець служби, перехід від статусу військового до статусу ветерана. Цей етап може починатися ще у військовій частині, людина не одразу повертається додому. Тому вже тоді, коли ти розумієш, що служба добігає кінця, з тих чи інших причин, важливо почати думати про цивільне життя. Це можуть бути абстрактні плани про повернення або більш-менш чіткі плани.

Другий етап – повернення додому до цивільного життя. Він складається з декількох кроків:

  • Стабілізація. Просто звикнути до нових умов життя. Потрібно декілька днів або тижнів, аби зрозуміти, усвідомити, де ти і що відбувається. На цьому етапі важливо просто відпочити, дати собі час, зрозуміти свої потреби, почати думати над планами. На цьому ж етапі або на наступному можуть виникнути бюрократичні нюанси, типу проходження ВЛК, МСЕК, оформлення пільг і так далі.
  • Важливим кроком є піклування про себе. Після служби можуть бути труднощі як із фізичним, так і з психічним здоров'ям. Тому важливими можуть бути фізична реабілітація, відновлення, а також звернення за психологічною допомогою, психотерапія. Це зайвим точно не буде. Повернення до цивільного життя з хорошим психологом буде легшим.
  • Відновлення самореалізації, віднайдення нового себе. На війні люди трохи гублять попередню версію себе. Бо шлях розвитку у війську, набуття військових спеціальностей, звань – це окремий процес, окреме життя. Коли ти повертаєшся до цивільного життя, то фактично починаєш заново, або, як мінімум, намагаєшся інтегрувати свій попередній досвід. І це непростий процес. Ким я буду працювати тут? Чим я буду займатися? Як я можу тут сповідувати свої цінності?

На цьому ж кроці відбувається зміна чи доповнення кола спілкування. Бо ти продовжуєш підтримувати контакт, стосунки з побратимами, але і має наростити соціальний капітал серед цивільних. Друзі й знайомі, які не дотичні до війни та служби – це теж дуже важливо. Важко буде залишитись лише у воєнній бульбашці. Вже окрема тема – це формування сім'ї, вкорінення і романтичні стосунки.

Усі етапи переходу до цивільного життя добре описані у мапі потреба ветеранів, яку розробили фахівці Veteran Hub.


"Шлях ветерана" / інфографіка Veteran Hub

Які характерні емоції може відчувати військовий або військова, які намагаються адаптуватися до цивільного життя?

Дуже різні. Розгубленість, апатія, бо це, як я вже казав, перехід від одного світу в інший. Ці процеси можуть відчуватися нормально, а можуть й ускладнено – все індивідуально. Іноді ти просто не розумієш, що тепер робити, як рухатись далі.

Це може бути й відчуття провини. Втрати побратимів та посестер, розуміння того, що хтось продовжує служити, а ти повертаєшся до цивільного життя. Усе це може провокувати відчуття провини, що ти "не з ними". Це непросто. Дуже непросто.

Знецінення, агресія через те, що динаміка життя відбувається інакше. Стимули, які впливали на мотивацію на війні фактично відсутні у цивільному житті. Немає чіткості, наказів, немає конкретних задач. Натомість є величезний простір свободи вибору. Не всім він комфортний після служби. Сюди ж про загострене відчуття справедливості.

Може бути й страх, і тривога. Бо на війні ти в постійному очікуванні, готовності. А по поверненню цього немає, але енергія продовжує свій рух по інерції й ти несвідомо, автоматично шукаєш загрозу. Простіше кажучи, спектр емоцій, іноді надлишкових, може бути дуже різний. Загалом емоції будуть залежати від індивідуального досвіду.

Що було найскладнішим особисто для вас, коли повернулися з фронту?

Найважче було в принципі прийняти себе як людину, яка не там. Тобто особисто в моєму випадку, це було щось схоже на знецінення свого цивільного статусу. Так, я усвідомлював, що моя роль у цивільному житті важлива, і що я в принципі мав повне право повернутися.

Адже був залучений і до роботи з ветеранами, й працював з депутатами, де ми намагалися налагодити систему психологічної допомоги. Мені пропонували й бронювання, і батько з I групою інвалідності. Тобто причин залишитися було достатньо, але найважче було – це відчуття того, що найважливіше і найкорисніше зараз відбувається там. А ти тут. Це було найважче і, власне, я не витримав і мобілізувався.

У своєму дописі ви зазначали про складність переходу до цивільної рутини. Мовляв, раціо розуміє, що потрібно повертатися до цивільної роботи та рутини. Однак внутрішньо виникає різкий супротив цьому і доводиться йти на певні "домовленості з совістю". Чому вони виникають та як їх побороти в собі?

Бо всі розуміють, що війна – це дуже важливо. Там відбувається щось дуже важливе на світовому масштабі. Всі розуміють, що там братерство, що там живе героїзм, що там зараз найпотужніші історії, що там сила і честь. Як можна з попереднім задоволенням робити свої цивільні задачі, коли ти пережив найсильніший досвід? Він далеко не завжди позитивний, але ти все одно розумієш, що це важливий досвід.

Через це, зокрема, багато цивільних, особливо чоловіки (зі зрозумілих причин) відчувають провину або почувають себе неповноцінними. Бо все зараз гудить ідеєю, що справжнє місце на війні. Тому багато хто намагається домовитися зі своєю совістю, якщо вона, звісно, є. Типу "зроблю донат". Але якщо в тебе є певні амбіції, якщо почуття гідності й честі є важливими у твоєму житті, якщо в тебе загострене почуття справедливості, то тебе буде тягнути на війну.

Допомога ветеранам в адаптації до цивільного життя. Курси від Veteran Hub

Поділіться, будь ласка, деякими порадами, які допомогли особисто вам в адаптації після повернення з зони бойових дій.

У мене адаптація не зовсім відбувалася, бо я повернувся назад. Не можу давати порад, у будь-якому разі, бо кожен досвід унікальний.

Єдине, що можу сказати, мені особисто допомагало розуміння того, що неможливо визначити те, коли ти зробив "достатньо". Немає можливості виміряти це. Скільки це, "достатньо бути на війні"? Достатньо вбити чи допомогти Збройним Силам? Тут немає нормативу.

Є лише один показник – чи є в тебе ще сили й здоров'я, чи ні. Бо знищувати залишки свого здоров'я через відчуття, що ти недостатньо зробив – це недобре.

І наостанок, чим рідні та друзі можуть допомогти людині, яка повернулася з передової й тільки починає звикати до цивільної рутини?

Як мінімум прийняттям, взаємоповагою і здатністю толерувати певні зміни всередині людини. "Толерувати зміни" не означає терпіти агресію чи зловживання алкоголем. Свої кордони теж важливо зберігати.

Також важливим було б вивчати матчастину (матеріальну частину, теорію – 24 Канал), тобто ті ж онлайн курси, де пояснюється, що відбувається з людиною по поверненню. Допомогти можна, якщо є бажання і розуміння. Бо зазвичай, якщо в сім'ї в принципі були проблеми, то з поверненням вони просто посиляться.

Попередні стосунки (до мобілізації) – це те, про що також варто замислитися. Бо хтось через відчуття провини буде забагато на себе брати, інвалідизувати людину, а хтось навпаки буде занадто відстороненим.

Теги за темою
Здоров'яПсихологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Понад 80 мільярдів євро для України: Єврокомісія готує новий бюджет
24tv
2025-07-16T12:22:37Z
Завдання з зірочкою: як зловити квиток на потяг у сезон відпусток
24tv
2025-07-16T12:18:27Z
Український бізнес назвав свою ключову проблему станом на середину 2025: результати опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T12:06:55Z
Люксембург перерахував €10 мільйонів до Фонду підтримки енергетики України
УкраинФорм
2025-07-16T11:55:49Z
Долар в Україні продовжує зростати - курс валют знов обновив історичний максимум
Известия Киев
2025-07-16T11:46:15Z
Єврокомісар із питань торгівлі терміново їде у США для обговорення мит
Европейская правда
2025-07-16T11:34:57Z
Ринку вантажних перевезень бракує близько 40000 водіїв - Деркач
УкраинФорм
2025-07-16T11:31:55Z
Пшениця поступається за прибутковістю іншим культурам, попри зростання цін
Agravery
2025-07-16T11:31:48Z
Цукерберг бідніє: хто обігнав власника Facebook і став другою найбагатшою людиною у світі
24tv
2025-07-16T11:31:15Z
Шабунін привласнив авто, яке ми передали фронту, – керівник фонду "Паладини" заявив, що його втягнули у шахрайську схему
Telegraf
2025-07-16T12:25:37Z
Трамп усвідомлює, що Путін йому бреше - Зеленський
УкраинФорм
2025-07-16T12:25:21Z
Рада підтримала постанову про відставку уряду прем’єра Дениса Шмигаля
Детектор М
2025-07-16T12:25:21Z
Зеленський порівняв Байдена і Трампа у контексті війни в Україні
TSN
2025-07-16T12:25:10Z
Верховна Рада визнала переселення 1944-1951 років з Польщі в Україну депортацією
Комсомольская правда
2025-07-16T12:25:07Z
Рада відправила Шмигаля у відставку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T12:25:02Z
"Стратегія божевільного": як непередбачуваність Трампа може допомогти Україні
Хвиля
2025-07-16T12:22:41Z
Головним драйвером зміни риторики і поведінки Трампа є його роздратування Путіним - дипломат
УкраинФорм
2025-07-16T12:22:26Z
Мера Стамбула засудили до майже двох років за ґратами
Европейская правда
2025-07-16T12:21:32Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Іноземець за $9 000 допомагав майбутнім лікарям успішно скласти єдиний державний кваліфікаційний іспит КРОК
Украина Криминальная
2025-07-16T12:22:43Z
Ключ до хорошого сну доступний кожному: вчені назвали чотири ключові "інгредієнти"
Фокус
2025-07-16T12:07:13Z
Чи є користь від вітамінних комплексів: можливо, це просто зайва трата коштів
TSN
2025-07-16T11:30:17Z
Як відновити волосся після відпустки: особливі поради для дівчат
24tv
2025-07-16T11:24:48Z
Кава як потенційний антидепресант: нове дослідження зв'язку між кишківником та настроєм
24tv
2025-07-16T11:24:14Z
Ожиріння частіше спричинене надмірним споживанням висококалорійної їжі, а не браком фізичної активності
ZN UA
2025-07-16T11:07:08Z
Як зрозуміти, що в домашніх пухнастиків - сонячний опік: перші ознаки і що робити
Gazeta UA
2025-07-16T11:04:59Z
Скільки чашок кави на день зменшує ризик розвитку діабету 2 типу
Gazeta UA
2025-07-16T11:01:43Z
На вулицю лише у масках: мешканців Вінниччини попередили про небезпеку після обстрілу РФ
Фокус
2025-07-16T12:25:21Z
Пороблено в Брюховичах: родичі депутатів стали власниками незаконних котеджів на березі озера біля Львова
Telegraf
2025-07-16T12:10:37Z
"Готуйте парасолі": в Україну прямує відчутне похолодання, — Діденко
Фокус
2025-07-16T12:07:37Z
На фронті за добу відбулося 171 зіткнення
360ua.news
2025-07-16T12:01:45Z
18 постраждалих і пошкоджене житло: у Запоріжжі розповіли про наслідки атаки дронів РФ
УкраинФорм
2025-07-16T12:01:12Z
Дощі, град, шквали невдовзі накриють Україну: в яких областях пануватиме негода
24tv
2025-07-16T12:00:05Z
Поліцейські затримали 22-річного жителя Ізмаїла, який хотів підпалити будівлю ТЦК
Украина Криминальная
2025-07-16T11:51:33Z
Завтра в Україні короткочасні дощі з грозами, спека послабне у західних і північних областях
УкраинФорм
2025-07-16T11:49:51Z
"Вони зруйнували все", – жителька знищеного будинку на Вінниччині про нічний обстріл
24tv
2025-07-16T11:48:46Z
У Римі відбулася виставка українських художниць «Міст кольорів»
УкраинФорм
2025-07-16T12:07:38Z
Пробирає до мурах: Вакарчук представив пісню, записану з військовослужбовцем "Азову"
24tv
2025-07-16T12:04:22Z
Виступ Ані Лорак з компанією "скасували" в Азербайджані: росіяни в істериці
Фокус
2025-07-16T11:58:29Z
Наталія Сумська і Анатолій Хостікоєв назвали причину, чому не знімаються в кіно: "Дуже цікава історія"
TSN
2025-07-16T11:36:40Z
Знайшли мертвим у підземному переході: як загинув і де похований актор Віталій Лінецький
Telegraf
2025-07-16T11:34:54Z
43-річна дочка Стінга вийшла заміж і показала фото із весілля в Італії
Комсомольская правда
2025-07-16T11:30:35Z
Короткі шорти – знову топ: Пол Мескаль задав тренд, який наслідують чоловіки по всьому світу
24tv
2025-07-16T11:16:29Z
Її рідний Нікополь цинічно обстрілює Росія: як виглядає колишня дружина путініста Лепса і що говорить про війну
Telegraf
2025-07-16T10:49:27Z
Не завжди, з безпекових міркувань, можна викладати відео відразу після виступу на передовій. Тому, наші музиканти, зокрема, Андрій КНЯЗЬ, тільки зараз оприлюднили кадри, відзняті на північному сході України.
FM-TV
2025-07-16T10:34:12Z
Келлог вшанував загиблих під час війни українських дітей
УкраинФорм
2025-07-16T12:22:45Z
У ВМС ЗСУ сказали, через скільки років Чорне та Азовське моря очистять від мін
FaceNews
2025-07-16T12:19:00Z
Виробники дронів Frontline та Quantum Systems уклали стратегічну угоду про партнерство
УкраинФорм
2025-07-16T12:16:01Z
Воєнкора та оператора Reuters Івана Любиша-Кірдея відзначили орденом «За заслуги»
Детектор М
2025-07-16T12:13:24Z
Осадча і Свириденко представили у Римі колекцію прикрас, створену українськими дітьми
24tv
2025-07-16T12:06:23Z
"Ветеранський спорт": як подати заявку на участь у програмі
Хвиля
2025-07-16T11:55:16Z
Господарі не могли повірити очам, коли побачили, хто стоїть на порозі їхнього будинку
Фокус
2025-07-16T11:52:16Z
З’явилися фото українських дронів-перехоплювачів ODIN Win_Hit
TSN
2025-07-16T11:52:11Z
Жодного дня не працювали: чи зможуть такі українці отримувати пенсію
24tv
2025-07-16T11:42:03Z
Шахрайка видурила у пенсіонерки 60 тисяч гривень, представившись працівницею банку
InternetUA
2025-07-16T12:25:38Z
На Київщині викрито ОЗГ, яка отримала ₴122 млн доходу з виробництва контрафактної кави відомих брендів
Украина Криминальная
2025-07-16T12:19:27Z
Елітні автомобілі у кавових шахраїв: БЕБ розслідує діяльність злочинної групи з мільйонними оборудками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T12:16:56Z
СБУ затримала агентів ФСБ, які готували вибух на складі селітри в порту Одещини
Комсомольская правда
2025-07-16T12:16:44Z
Керівник поліції Києва призначив розслідування після скандального затримання у центрі
24tv
2025-07-16T12:12:38Z
До 12 років ув’язнення засуджено чоловіка, який убив знайомого та закопав тіло у власному подвір’ї
Украина Криминальная
2025-07-16T12:10:37Z
АРМА виявило активи фігурантів справи про фіктивні дрони для ЗСУ
1News
2025-07-16T12:10:23Z
На Дніпропетровщиніі затримали підозрюваного в розсилці погроз підірвати школи в Чехії і Словаччині
Украина Криминальная
2025-07-16T11:58:19Z
На Харківщині ударний дрон поцілив в автомобіль швидкої медичної допомоги
Мій Харків
2025-07-16T11:30:43Z
Вам легко вдасться зібрати 1000 доларів. Що для цього потрібно
Telegraf
2025-07-16T12:10:52Z
Відчистіть сантехніку від нальоту за кілька секунд: елементарний спосіб
24tv
2025-07-16T12:06:48Z
Дівчина спробувала диню за 300 доларів: що в ній особливого
Фокус
2025-07-16T12:01:23Z
Назвали 3 найдешевші країни для переїзду у світі: 2 з них в Європі
24tv
2025-07-16T11:52:29Z
Колір "таупе": з якими відтінками він утворює найкращу комбінацію
24tv
2025-07-16T11:30:24Z
Ви навіть не здогадуєтесь. Чим холоденьким можна замінити морозиво
Telegraf
2025-07-16T11:28:41Z
У одному з міст Польщі більше туристів, ніж жителів: влада вживе заходів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T11:27:13Z
Чим відрізняються 2 дівчини: найкраща загадка для перевірки уважності за 19 секунд
GlavRed
2025-07-16T11:25:45Z
Діти будуть в захваті: готуємо трендові спагеті-панкейки з TikTok
24tv
2025-07-16T11:16:25Z
Навіть Рада готується до бою Усик – Дюбуа. Один із депутатів пообіцяв "вимкнути світло" колезі
Telegraf
2025-07-16T12:07:18Z
Динамо втрачає захисника: польський клуб оголосив про перехід гравця
1News
2025-07-16T12:01:47Z
Джака може повернутися до АПЛ
Football.ua
2025-07-16T12:01:11Z
Призера Олімпіади під час пробіжки покусав пес
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T12:00:36Z
Онлайн-трансляція відкритого тренування Усика та Дюбуа в Лондоні
24tv
2025-07-16T11:52:59Z
Італія презентувала медалі зимових Олімпійських ігор-2026
УкраинФорм
2025-07-16T11:43:38Z
На війні загинув український боксер Юрій Єгоров
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T11:42:06Z
Мальорка підписала колишнього воротаря Челсі
Football.ua
2025-07-16T11:40:17Z
Олександр Бабич очолив Ворсклу після відставки Любеновича
360ua.news
2025-07-16T11:28:42Z
Навіщо водії в липні закривають шини картонними коробками: хитрий лайфхак
GlavRed
2025-07-16T12:25:21Z
Porsche готує найбожевільніший електромобіль у своїй історії
AutoCentre
2025-07-16T12:16:21Z
Tesla відкрила продажі Model Y в Індії — вдвічи дорожче, ніж в США
ITC
2025-07-16T12:07:51Z
Tesla прийшла до Індії, але замість доступності вражає високими цінами
Топ Жир
2025-07-16T11:48:26Z
Stellantis припиняє інвестиції в водневі авто
AutoGeek
2025-07-16T11:34:05Z
Перше позашляхове купе: в Україні помітили рідкісний і незвичниий Suzuki 90-х
Фокус
2025-07-16T11:31:17Z
У Тернополі відкрився перший дилер PEUGEOT та CITROEN – Stellantis разом з партнерами в Україні рухаються вперед
AutoCentre
2025-07-16T10:52:17Z
Тойота планує створити мінівен у стилі Land Cruiser
Топ Жир
2025-07-16T10:48:09Z
Раритетний колекційний Ford Mustang 60-х за $100 000 простояв 33 роки в гаражі
Фокус
2025-07-16T10:31:03Z
Starlink запустить супутники третього покоління у 2026 році
УкраинФорм
2025-07-16T12:22:25Z
Суперміцний смартфон отримав ще й потужну батарею: що відомо про Honor X70 за $300
Фокус
2025-07-16T12:16:39Z
Хаос, безсонні ночі та стрес: колишній інженер OpenAI розповів про роботу в компанії
24tv
2025-07-16T12:06:42Z
Розробники запропонували спосіб захистити біткоїн від квантових атак
InternetUA
2025-07-16T12:01:46Z
Стало відомо, чому Apple випустила iOS 26, а не iOS 19
InternetUA
2025-07-16T11:46:47Z
"Вимерлий" птах повернувся: знайдено пернатого, якого вважали зниклим 50 років
TSN
2025-07-16T11:30:45Z
Cyberpunk 2077 виходить на Mac: точна дата і системні вимоги
24tv
2025-07-16T11:24:20Z
Fallout 5 отримав офіційне "зелене світло"
24tv
2025-07-16T11:04:49Z
60 років тому людство вперше побачило Марс зблизька
24tv
2025-07-16T11:04:16Z