MY.UAНовини
Життя на пенсії в Естонії, частина 2: медицина та допомога малозабезпеченим
Життя на пенсії в Естонії, частина 2: медицина та допомога малозабезпеченим

Життя на пенсії в Естонії, частина 2: медицина та допомога малозабезпеченим

У першій частині KP.UA розповідала, наскільки активне життя ведуть естонські пенсіонери. І як підтримує людей похилого віку соціум.

Ставлення до людей похилого віку у суспільстві має як моральну, а й економічну сторону. У Європі переважна більшість працюючих справно сплачують податки не лише через страх покарання, а й тому, що чудово бачать, куди вони йдуть. А йдуть вони як на школи та дороги, так і на забезпечення гідної і комфортної старості.

Українці платити високі податки не вбачають сенсу: все одно на пенсії доведеться або бідувати, або жити на особисті заощадження, або розраховувати на допомогу дітей. І чим більше вітчизняні чиновники роблять заяви на кшталт « через 30 років пенсій не буде », тим впевненіше країна йтиме в «тінь».

Тому і з морального, і з економічного боку ставитися до людей похилого віку як до минулого докорінно невірно. Вони – наше справжнє. А ставлення до них – це дзеркало, в якому можна побачити наше з вами майбутнє.

Страхова медицина

Днями мені трапилася історія, описана знайомою ще до війни, 2021 року. 98-річна самотня бабуся в Києві зламала шийку стегна, і швидка допомога п'ять годин курсувала містом, намагаючись її прилаштувати. Але ніхто не горів бажанням її приймати. Кому потрібна 98-річна бабуся, коли повно молодих та життєздатних?

Довгожительство в суспільстві, якому не потрібні люди похилого віку, - це насправді страшно.

У медустановах Естонії до людей похилого віку ставляться так само, як і до молодих. А може, й краще – з більшою емпатією, чи що. У лікарнях до літніх більше уваги та турботи, медсестра може навіть обійняти, руйнуючи всі стереотипи про «застебнутих на всі гудзики» естонців.

Медицина в Естонії безкоштовна, точніше страхова. У країні діє єдине державне медичне страхування, а кошти на нього надходять із соціального податку, що сплачується працюючими людьми. Доступ до медичної допомоги не залежить від віку чи доходу: усі застраховані особи в Естонії отримують однаково якісну медичну допомогу.

В Естонії існує три рівні медичної допомоги: служба сімейних лікарів, медична допомога лікарів-фахівців та медсестринська допомога.

У сімейного лікаря пацієнтам гарантується швидка консультація, необхідні обстеження та лікування. При необхідності сімейний лікар направляє людину до лікаря-фахівця або в медсестринську службу.

У фахівця пацієнт стає на чергу на лікування залежно від серйозності проблеми. За законом людина має отримати необхідну медичну допомогу протягом періоду, коли стан її здоров'я суттєво не погіршується. При цьому застрахований може обрати відповідного лікаря-фахівця в будь-якій медичній установі, яка має договір з Лікарняною касою (страхова організація. – Авт.).

Медсестринську допомогу в залежності від потреб пацієнта надають як стаціонарно (у лікарні або в установі з догляду), так і амбулаторно (медсестринська допомога вдома, домашнє підтримуюче лікування онкохворих).

Якщо проблема зі здоров'ям виникає несподівано і є дуже серйозною, наприклад, гостре захворювання, травма чи отруєння – людина має звернутися до відділення швидкої допомоги найближчої медустанови або викликати швидку допомогу – звичайно, також безкоштовно.

Душ та туалет у кожній палаті. Фото: Наталія Мічковська

Онкологія – не вирок

З естонською медициною я близько познайомилася 6 років тому – в Естонії оперували мою близьку людину з діагнозом «онкологія». До цього у Києві вона обійшла усі платні та безкоштовні спеціалізовані клініки та отримала однозначний діагноз: не жилець. Четверта стадія, ніяких надій, за великі гроші погоджувалися спробувати прооперувати «без будь-яких гарантій», але гроші вперед.

Про університетську клініку Тарту ми дізналися зовсім випадково, і це стало величезним успіхом. Надію вселяло вже те, що до діагнозу «онкологія» ставляться досить спокійно як лікарі, так і пацієнти. Я б порівняла це зі ставленням, наприклад, до запалення легенів: хвороба може проходити у важкій формі, можливий летальний кінець, але більшість із тих, хто захворів на запалення легенів, все ж таки в істерику не впадають і виліковуються.

Впевнена, що рак в Естонії виліковний не тільки завдяки висококваліфікованим лікарям і новітньому обладнанню, а й через таке спокійне ставлення.

Авокадо в Естонії – соціальний продукт. Фото: Наталія Мічковська

Маленькі пенсії та продуктова допомога

Звичайно, не можна сказати, що естонці у своїй країні всім задоволені. Притому, що життя в Естонії та Україні відрізняється як небо від землі, скарги естонських пенсіонерів мало відрізняються від українських скарг. І основне невдоволення викликають малі пенсії.

Середня пенсія в Естонії становить 700 євро, і місцеві жителі вважають, що цього для життя вкрай мало. При цьому ціни на продукти в Естонії приблизно такі ж, як в Україні. Але місцеві ЗМІ не втомлюються писати про те, що естонські пенсіонери – найбідніші у країнах ЄС. Тож на пенсії багато хто продовжує працювати.

Більше того: ті, хто не має необхідного робочого стажу, отримують так звану «народну пенсію» - всього 336,39 євро на місяць. І якщо щодо достатності 700 євро можна посперечатися, то 336 – дійсно замало.

Таким пенсіонерам, як і іншим незаможним, допомагають насамперед продуктами. Кількість клієнтів Продуктового банку Естонії становить близько 20 тис. клієнтів на тиждень.

Продуктовий набір соціальної допомоги від Європейського фонду. Фото: Наталія Мічковська

У Естонії продуктову допомогу надають двома способами. По-перше, її можна отримати через соціальний відділ місцевого самоврядування. Фахівці соціальної служби аналізують доходи та витрати і вирішують, чи належить людині допомога чи ні. Якщо потреба у отриманні продуктів підтвердилася, призначається конкретний день, коли клієнт може прийти за своїм набором. У нього входять як продукти тривалого зберігання (крупи, макаронні вироби, консерви, печиво), так і продукти, що швидко псуються (м'ясні або рибні продукти, готові салати, молочні продукти і т.д.). Крім того, на місці можна брати в необмеженій кількості хлібобулочні вироби та овочі – від картоплі та моркви до броколі та авокадо.

Другий вид допомоги – продовольча допомога від Європейського фонду. У цей продуктовий набір входять лише продукти тривалого зберігання – олія, крупи, м'ясні, рибні, овочеві та фруктові консерви, печиво, мед, чай, кава, шоколад тощо.

Періодичність продуктової допомоги коливається від одного разу на тиждень до одного разу на квартал.

Однак, на такі набори можуть розраховувати далеко не всі, хто по-справжньому потребує. Для таких людей є ще один спосіб поповнити харчові запаси – продуктові шафи Tartu toidujagamine. Наприклад, у Тарту таких шаф чотири, а заповнює їх платформа Foodsharing і всі охочі: можна просто принести продукти та залишити їх на полицях.

Організатори співпрацюють із популярними кафе, кейтеринговими компаніями, Продуктовим банком. Тобто в шафи, як правило, потрапляють продукти з терміном придатності, що закінчується, а також овочі і фрукти, що вимагають сортування. При цьому організатори відзначають, що така взаємодопомога продуктами – це все ж таки не благодійність, а швидше, рух, що сприяє вихованню екологічно стійкого способу мислення, заснованому на повазі до їжі.

Продуктові шафи: вид зовні та всередині. Фото: Наталія Мічковська

Дорогі ліки та черги на планові операції

Але повернемось до скарг естонських пенсіонерів. Серед інших поширених нарікань - високі комунальні рахунки. Якщо в нових або реновованих будинках рахунок за комунальні послуги у двокімнатній квартирі становить близько 100 євро, то у старому будинку вийде вдвічі більше.

Також багато скарг пов'язані з високими цінами на ліки та дорогими стоматологічними послугами. Кілька років тому – ще до війни та коронавірусу – знайома розповідала, що на протезування та інші стоматологічні процедури деякі естонці їздили до Білорусі.

І, нарешті, проблема, спільна для всієї Європи – довгі черги до вузьких фахівців та на планові операції. Якщо проблема гостра – онкологія, кровотеча, сильний біль, критично низький гемоглобін тощо. – допомога буде надана негайно. Але якщо пацієнт може зачекати – чекатиме. Якщо, звісно, ​​не готовий платити за позачергові обстеження та операції.

Місцевий знайомий чекав на свою операцію із заміни колінного суглоба два роки. Нарешті черга підійшла, але на передопераційній консультації лікар сказав, що йому потрібно скинути 30 кг, причому не екстремально, а плавно. Пацієнт захвилювався: а як же черга? Він же два роки чекав! Лікар його заспокоїв: раз уже один раз чергу відстояв, тепер його поставлять у чергу для тих, хто без черги.

30 кг він скидав ще майже два роки, таким чином вийшло, що операцію зробили за чотири роки після того, як поставили в план. Втім, знайомий запевняє, що залишився задоволеним, адже він нікуди не поспішає.

Реєстратура в естонській лікарні – згинатися у глибокому поклоні, щоб заглянути у віконце, як у нас – не треба. Фото: Наталія Мічковська

Теги за темою
Естонія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Психологія російської імперії – брехня, маніпуляції та війна за «мир»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:36:15Z
Нардеп Федієнко може піти на підвищення, а Куницький – втратити посаду: законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:40Z
Поляки розблокували найбільший пункт пропуску на кордоні з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:30:28Z
Нардепка зі Львова звернулася у СБУ щодо блогерки Алхім і тепер отримує погрози
VGorode
2025-05-14T06:30:26Z
Втрати Росії станом на 13 травня: Генштаб оновив дані
TSN
2025-05-14T06:27:52Z
Зеленський повідомив, чим обернеться для РФ відмова від припинення вогню
TSN
2025-05-14T06:06:53Z
Зеленський зробив заяву про терміни завершення війни в Україні
ТСН
2025-05-14T06:06:47Z
Зеленський розповів про стосунки з Трампом: що на них вплинуло
TSN
2025-05-14T06:06:42Z
Cибіга вирушає до Туреччини, де зберуться міністри НАТО
Европейская правда
2025-05-14T05:46:38Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Дитяче Євробачення-2025": оголошено дату та місце проведення конкурсу
ТСН
2025-05-14T06:21:30Z
На Євробаченні-2025 несподівано згадали Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:21:41Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у першому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-14T03:59:29Z
Сестра Софії Ротару розкрила, де зараз в Україні живе співачка: "Ми постійно на зв'язку"
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
На Міжнародній архітектурній бієнале показали, яким буде Маріуполь після деокупації та відбудови
ТСН
2025-05-14T03:58:10Z
Жерара Депардьє визнали винним у справі про сексуальне насильство: яке покарання отримав актор
ТСН
2025-05-14T03:57:44Z
Спливли жахливі подробиці секс-вечірок P. Diddy: доньки репера не витримали й покинули суд
TSN
2025-05-14T03:57:41Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:57:05Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Папа Римський у першому закордонному турне відвідає Україну - ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:58:12Z
Таємниці нацистських архівів: у Аргентині виявили 83 ящики з документами
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
Мобілізований відмовився виконати наказ командира та їхати на передову: його покарали
ТСН
2025-05-14T03:58:05Z
"Це не наша робота": у ТЦК розповіли, чому не повинні ловити ухилянтів
TSN
2025-05-14T03:58:00Z
В Україні перевіряють виші: значну частину студентів-чоловіків можуть відрахувати
ТСН
2025-05-14T03:57:41Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Онкологія не може чекати до перемоги: як і де у Києві рятують дітей — історії Андрійка та Насті
ТСН
2025-05-14T03:53:43Z
Порти «великої Одеси» перевищили довоєнні обсяги експорту зерна
Agravery
2025-05-14T06:07:44Z
Перемир'я у торговій війні не відновить позиції США на ринку сої Китаю
AgroPortal
2025-05-14T06:00:10Z
"Укрзалізниця" змінює квитки для рейсів між Україною та Польщею
Европейская правда
2025-05-14T05:58:21Z
Український біометан в ЄС: МХП здійснив першу поставку Bio-LNG
Agravery
2025-05-14T05:21:50Z
USDA прогнозує, що виробництво соняшнику в Україні зросте на 11%
AgroPortal
2025-05-14T05:00:12Z
Ротаційна борона ROTO-MASTER RMN для обробітку посівів протягом року
AgroPortal
2025-05-14T04:00:03Z
Як змінилися ціни за останній місяць, і що буде далі: прогноз від НБУ
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
В Україні змінились ціни на зарядження електромобілів
TSN
2025-05-14T03:57:59Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця року: аналітики повідомили, до чого готуватися
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
Понад 2,3 тис. компаній зареєстровано у звичайній п’ятиповерхівці у центрі столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:47Z
Армія РФ атакувала Рівненську область: що відомо про наслідки
ТСН
2025-05-14T06:33:35Z
Народний депутат виявив недоліки нового сервісу реєстрації домашніх тварин у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:09:39Z
Наступ РФ на Дніпропетровщину: Зеленський відповів, чи є загроза
TSN
2025-05-14T06:06:53Z
«Шахеди» атакували Рівненщину: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:51:10Z
Карта бойових дій в Україні станом на 14 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:18:23Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-14T04:48:20Z
Кличко показав енергоефективну 25-поверхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:27:04Z
Нічний обстріл України: скільки "Шахедів" збили Сили ППО
TSN
2025-05-14T03:59:43Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
2025-05-14T03:55:58Z
Колцентр надурив європейців на мільйони: на Закарпатті викрили шахраїв
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
Чому буряк виростає дрібним і блідим: більшість городників повторюють одну фатальну помилку
ТСН
2025-05-14T03:56:13Z
Український тенісист з Донецька отримав російське громадянство
ТСН
2025-05-14T03:52:17Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
«Називають хохлушками». Українська тенісистка розповіла про поведінку «нейтральних» росіянок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:54:41Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Молода українська баскетболістка продовжить кар'єру у США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:27Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z
Ці шість помилок під час прибирання пилососом псують техніку і роблять вашу оселю бруднішою
ТСН
2025-05-14T03:53:10Z