MY.UAНовини
Економіка війни: уряд в «екзилі»?
Економіка війни: уряд в «екзилі»?

Економіка війни: уряд в «екзилі»?

Економіка війни: уряд в «екзилі»?

Українська економіка, хоч як це парадоксально, справді пристосовується до умов війни. Ні, аж ніяк не стрімко. Практично в цілковитій залежності від зовнішнього фінансування, автономного існування від уряду, на основі саморегулювання та самоврядування. Ба більше, перехід економіки на роботу у воєнний час (за занафталіненою радянською термінологією — перехід на воєнні рейки) відбувається без будь-якого втручання уряду, а здебільшого взагалі всупереч діям виконавчої влади, яка лише постфактум реагує на економічні проблеми воєнного стану.

На жаль, доводиться констатувати, що урядова гілка влади «не знайшла себе» ні після анексії Криму й окупації частини Донецької та Луганської областей 2014 року; ні в жовтні 2021-го, коли розвідки країн-партнерів інформували українську владу про заплановане широкомасштабне вторгнення з боку РФ; ні після розв'язання агресії та окупації частини наших територій. Ми не побачили з боку урядових чиновників реалізації заходів навіть у ключових для військової економіки напрямах, наприклад, таких як створення умов для функціонування оборонно-промислового комплексу та скоординованих заходів щодо організації роботи підприємств, особливо тих, які мають виконувати мобілізаційні завдання, а також для життєзабезпечення населення.

 Водночас проведене Центром Разумкова на замовлення ZN.UA соціологічне опитування чітко продемонструвало, що більшість українців найбільшу відповідальність за стан підготовки України до війни покладає на президента, віддавши йому 42,4% голосів. За ним ідуть Міноборони та Генштаб із 19,3 і 9,3% респондентів відповідно. Лише 1,9% опитаних зазначають важливість ролі уряду в цьому питанні (див. мал.1).

Відповідаючи ж на запитання: «Чи достатніми були зусилля української влади щодо підготовки до широкомасштабної війни з РФ?», майже 73,6% оцінили підготовку як недостатню або зазначили, що влада взагалі не готувалася до війни (див. мал.2).

Опускаючи військовий компонент і аж ніяк не применшуючи конституційні повноваження президента, роль Генштабу, а також Міністерства оборони, яке погоріло вже під час війни на оборонних закупівлях, слід зазначити, що саме уряд мав здійснювати підготовку до переведення економіки у воєнний стан і саме виконавча влада зобов'язана забезпечувати функціонування всієї економіки держави в умовах війни.

Насправді ж неадекватно низький рейтинг відповідальності Кабінету міністрів у цьому питанні демонструє низьку політичну значущість уряду в очах народу, колосальну слабкість у реалізації своїх прямих функцій і можливість відсидітися в тіні, поки на публічній сцені всі софіти президент спрямував на себе.

Безперечно, я не маю на увазі лише уряд прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, який діє в тіні нинішнього президента Володимира Зеленського. До них обох є багато запитань, особливо після того, як наші іноземні партнери почали сигналізувати про створення ударного угруповання на українських кордонах і підготовки північного сусіда до широкомасштабного вторгнення в Україну. У лютому 2019 року ZN.UA опублікувало мою статтю «Млявоперебіжна шизофренія війни», у якій практично повністю було описано песимістичний сценарій бліцкригу РФ проти України у формі наступальної операції, в зоні проведення якої перебувала та частина країни, де зосереджено 2/3 економічного потенціалу, а також багато підприємств, що мають стратегічно важливе значення для функціонування українського ОПК.

Ні Національна рада реформ, ні Офіс простих рішень і результатів не підказали президентові й уряду, що гроші, які витрачаються на «Велике будівництво», слід направити на зміцнення передусім обороноздатності країни. Наприклад, на інтенсивне виробництво ОТРК «Грім» або того ж «Нептуна», або на створення армії дронів-камікадзе. Навіть за половину своєї каденції президент Зеленський міг стимулювати Кабмін до внесення змін до оборонних програм для створення асиметричної відповіді на воєнну загрозу й проведення мобілізаційних заходів щодо підготовки економіки для функціонування в умовах особливого періоду.

Не хочеться докладно зупинятися на внеску урядових маргіналів, які зникли в політичній безвісті, та колишнього президента, котрий періодично влаштовував «парадні» передавання військової техніки з однаковими номерами Збройним силам, але деякі «віхи» все-таки варто зазначити.

Провідне місце в переліку «досягнень» уряду посідає розпочатий 2014 року проєкт «Стіна», на який із державного бюджету витрачено 2347 млрд грн. Ці асигнування цілком можна було б спрямувати на створення системи укріплених сховищ на складах, базах і арсеналах Збройних сил. У ліпшому ж варіанті — на організацію повного циклу власного виробництва боєприпасів і спеціальної хімії.

Замість Кабміну, який, згідно з чинним законодавством, відповідає за постачання армії озброєнь і боєприпасів, матеріально-технічне забезпечення, після окупації того ж року частини територій Донецької і Луганської областей це завдання почали вирішувати сотні волонтерів, які розвозили по військових частинах форму, бронежилети, каски, продукти та медикаменти. Водночас приватні виробники намагалися хоч якось (звісно, без державної підтримки) налагодити випуск бронежилетів, касок і дронів, а функціонери концерну «Укроборонпром», що перебуває під управлінням Кабміну, металися по армійських складах у пошуку чогось непотрібного, щоб заробити на мутних схемах зовнішньоекономічних контрактів (статті ZN.UA «Брехня, що вбиває», «З чого збирається Батьківщина?», «Тінь війни»).

Попри активні бойові дії, які точилися вже понад чотири місяці, уряд лише в липні 2014 року почав розглядати оборонне замовлення, в якому не було «Стугни» й «Корсара», що вже перебували на озброєнні, викресливши при цьому роботи щодо «Нептуна» та «Верби». Полум'яний привіт крейсеру «Москва»!

У січні 2015 року Арсеній Яценюк одним розчерком пера зарубав ініціативу «Укроборонпрому» щодо забезпечення виробництва вибухових речовин, пороху, гільз, снарядів і детонаторів, що дало б змогу лише за два роки й зовсім невеликим коштом розмістити виробництво на вільних потужностях концерну (ZN.UA, «Наказано вижати»).

Влучнішої оцінки діяльності урядових чиновників і функціонерів оборонної промисловості, ніж дав президент Петро Порошенко під час своєї каденції, не зробиш — тут і «мародери», і «шатуни», й «відрубані руки» (ZN.UA, «Мародери країни відрубаних рук», «Шатуни з оборонки», «Корупція для службового користування»)…

«Новацією» вінницького прем'єр-міністра стало тріумфальне повернення спеціального фонду державного бюджету, який Міноборони зобов'язали наповнювати завдяки продажу зайвих озброєнь і боєприпасів. Щоправда, з доповненням — іще одним джерелом надходжень від коштів, конфіскованих у корупціонерів, і коштів від продажу конфіскованого в них майна.

Не приховуватиму, що спеціальний фонд держбюджету за час свого існування жодного разу не було наповнено. Він є простою відмазкою уряду для демонстрації його «турботи» про фінансування розміщення на підприємствах ОПК державного оборонного замовлення.

Можна лише позаздрити країні, де масштаби корупції і злодійства такі, що дають змогу фінансувати армію! Можливо, саме цими цифрами, запланованими урядом у бюджеті, оперував у вересні 2016 року колишній президент країни в посланні Верховній Раді, говорячи про імпортні контракти для Збройних сил на суму 1,5 млрд дол. і величезні успіхи оборонно-промислового комплексу України, забувши водночас, що на все оборонне замовлення в бюджеті передбачається спрямувати лише третину цієї суми? Особливо з огляду на те, що левову частку асигнувань збиралися спрямувати зі спеціального фонду?

До речі, навіть зверстаний Генштабом список надлишкового військового майна для продажу колишній міністр оборони не наважився виносити на засідання Кабміну (ZN.UA, «Паралельний світ оборонки»).

Досі візитівкою кожного уряду дев'ятьох років війни є провали та проблеми забезпечення армії озброєнням і військовою технікою вітчизняного виробництва. Млявість реалізації програм реформ і розвитку ОПК, пов'язану з хронічним їх недофінансуванням, слід розглядати як акт саботажу та сприяння агресорові.

Щороку на заходи із убезпечення цих об'єктів уряд виділяє кошти з державного бюджету. Чи їх достатньо? Звісно ж ні! Озвучувати версії про диверсантів чи злочинну недбалість — невдячна справа. Фінансування заходів цієї статті за залишковим принципом, яке спостерігається щороку під час формування держбюджету, слід кваліфікувати як найтяжчий злочин. За дуже оптимістичними оцінками Міноборони, якщо поточний рівень фінансування збережеться, на створення спеціальних сховищ знадобиться близько 15 років.

Поява на Банковій Володимира Зеленського та формування парламентської монобільшості, що супроводжувалося зміною двох урядів, лише посилило тенденцію до розмивання відповідальності виконавчої влади за функціонування економіки в умовах воєнного стану, та аж ніяк не зняло з порядку денного потреби вирішувати ці проблеми не лише для економічного блоку Кабміну, а й для всієї виконавчої влади країни.

До «заслуг» чинного уряду належить повний провал імплементації закону про оборонні закупівлі, який, з одного боку, має забезпечувати прозорість цінової політики, а з іншого — створити можливість довгострокового планування та конкурентне середовище в питаннях оборонних закупівель із використанням закритих процедур.

На превеликий жаль, слід зазначити, що створений за рішенням Радбезу на уламках департаменту економіки оборони та безпеки Мінекономіки Мінстратегпром дивним чином примудрився не лише не забезпечити створення автоматизованого електронного реєстру виконавців державних контрактів, а й дискредитувати саму ідею його створення.

Місія цього міністерства «з формування й реалізації державної промислової та військово-промислової політики, державної політики у сфері оборонного замовлення та оборонно-промислового комплексу», задекларована на сайті відомства, виявилася більш схожою на фільм «Місія нездійсненна», де одного з міністрів у Туреччині сильно вкусив «зелений змій», а іншого відправили за кордон як «останнє китайське попередження Пекіну».

За такий короткий період існування Мінстратегпрому питати за оборонні закупівлі доведеться вже з третього міністра. Врахуємо великий «залізничний досвід» новопризначеного керівника відомства та сподіватимемося, що йому вдасться перевести в режим воєнного часу бодай стратегічні галузі вітчизняної економіки.

А тим часом реальною організацією виробництва боєприпасів займається віцепрем'єр-міністр Олександр Кубраков, а реальною підтримкою програм із виробництва  безпілотників — його колега з Кабміну Михайло Федоров.

А чим тоді займається Мінстратегпром? Переводить промисловість на воєнні рейки? Аж ніяк! Наразі на воєнні рейки встав лише один із заступників міністра, пошивши собі чорний формений однострій, прикрашений шевронами цього міністерства у вигляді птаха фенікс із шаблею в одній лапі та булавою в другій.

Аж ніяк не натякаю на те, що символізм відродження міфічного птаха може добряче зашкодити Мінстратегпрому, якому знову доведеться стати департаментом Мінекономіки. До речі, це не така й погана ідея. Можливо, у відомстві, очолюваному першим віцепрем'єр-міністром уряду Юлією Свириденко, нарешті з'явиться структура, що допоможе встановити контроль над оборонними закупівлями, створити систему санкційної протидії російському ракетному тероризму, зайнятися координацією заходів щодо гуманітарного розмінування. Наразі ж ми спостерігаємо не лише провали в реалізації цих напрямів, а й цілковитий управлінський вакуум у економіці загалом.

У червні минулого року Свириденко зробила пафосну заяву про те, що відкрито «Другий фронт великої війни: як Україна перейшла до військової економіки». Так, правильно, Україна перейшла! А от заслуги Мінекономіки в цьому проглядаються ледь-ледь. «Скромно» зазначено, що вони залучили понад 22 тисячі підприємств, установ і організацій до виконання мобілізаційних завдань. А також що в перші десять днів війни вони почали виробляти товари й надавати послуги, передбачені мобілізаційними планами.

От лишень Мінекономіки до цього не має жодного стосунку. Ця сфера перебуває в управлінні місцевих адміністрацій. До нашої перемоги не розкриватиму подробиць усього процесу мобілізаційного планування, щоб не завдати шкоди обороні та безпеці, але ми маємо справу з «паперовим драконом», а не цілісною системою управління реалізацією мобілізаційного плану національної економіки та контролю над виконанням мобзавдань.

Аналогічно склалася ситуація зі створенням електронної системи бронювання та реєстру заброньованих фахівців, що так і не було реалізовано.

Для урядових чиновників, які борознять простори всіх континентів, уже давно настав час закінчувати політичний туризм і хоч іноді повертатися до України, займатися своїми прямими обов'язками, забезпечуючи нарощування наших власних оборонно-промислових можливостей.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сувора зима і морози: кліматолог дала прогноз на зиму 2025 в Україні
GlavRed
2024-11-22T14:15:53Z
У столиці виведено на дороги понад 250 одиниць техніки для подолання негоди
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T14:09:59Z
На 3 знаки зодіаку чекає грандіозне фінансове поповнення: гороскоп на грудень 2024 року
GlavRed
2024-11-22T14:07:40Z
Скільки росіян беруть участь у бойових діях проти України? Дані розвідки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T14:03:45Z
Столицю засипає снігом, рух ускладнений
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T14:00:13Z
Негода на Одещині: енергетики попередили про можливі проблеми зі світлом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T13:51:08Z
На Миколаївщині відновлюють сховища для тривалого зберігання овочів та фруктів
УкраинФорм
2024-11-22T13:37:02Z
Головний корпус Львівської політехніки визнали памʼяткою національного значення
УкраинФорм
2024-11-22T13:35:18Z
СБУ і Нацполіція ліквідували нові «схеми для ухилянтів» у трьох вишах України
Украина Криминальная
2024-11-22T13:30:26Z
Сибіга підтвердив скликання Ради Україна - НАТО через застосування Росією нової ракети
УкраинФорм
2024-11-22T14:18:57Z
Путін мав 3 цілі, використавши міжконтинентальну ракету по Україні
24tv
2024-11-22T14:18:49Z
Баррозу: Путін казав мені, що не хоче існування України
Хвиля
2024-11-22T14:18:44Z
Білий дім готується до інавгурації Трампа: Україні можуть повернути ядерну зброю, — NYT
Фокус
2024-11-22T14:15:48Z
Оперний театр у Неаполі скасував виступ російського співака через підтримку ним Путіна
УкраинФорм
2024-11-22T14:15:09Z
Помаранчевій революції – 20. Євген Нищук розповів про найстрашнішу ніч на Майдані
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T14:15:00Z
Як влада продовжує ігнорувати уроки війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T14:12:08Z
Польща запросила Словаччину до проєкту «Щит Схід» на кордоні з РФ і Білоруссю
УкраинФорм
2024-11-22T14:10:37Z
Його вважали зрадником: де зараз та чи виїхав із Росії Михайло Пшеничний
24tv
2024-11-22T14:09:45Z
Ілону Маску запропонували банан до ракети
ITC
2024-11-22T14:02:57Z
Майлі Сайрус вперше розповіла про стосунки з бойфрендом, молодшим за неї на 6 років
24tv
2024-11-22T13:48:45Z
Spotify назвав пісню, яка найшвидше сягнула мільярда прослуховувань
УкраинФорм
2024-11-22T13:46:03Z
Біллі Айліш стала артисткою року Apple Music
1News
2024-11-22T13:33:38Z
"Ми не втомлюємося одне від одного": Артемій Єгоров поділився секретом ідеального шлюбу
GlavRed
2024-11-22T13:28:54Z
"Я змогла вийти з цього": Альона Мозгова публічно повідомила про зміни в житті
GlavRed
2024-11-22T13:28:02Z
У Києві відбудеться презентація документального фільму «Битва мемів»
Детектор М
2024-11-22T13:23:19Z
Названо ім'я найкращої співачки 2024: нею стала 22-річна популярна хітмейкерка
TSN
2024-11-22T13:21:17Z
«Той птах, що п’є сльози. Книга 1: Серця наґів» Лі Йондо: яскраве фентезі з азійською душею. Рецензія ITC.ua
ITC
2024-11-22T13:20:53Z
Пневмонія стане невиліковною за 10 років? Ляшко пояснив, як запобігти цьому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T14:12:41Z
Чи потрібно чистити печериці перед приготуванням: господині будуть здивовані
GlavRed
2024-11-22T12:25:33Z
Чому лікарі кажуть, що настільний теніс зменшує стрес, ба й загалом корисний для здоров'я
24tv
2024-11-22T12:14:26Z
Пошкоджений "Охматдит" відновлює прийом маленьких пацієнтів
Khreschatyk
2024-11-22T12:09:47Z
Що таке стокгольмський синдром та як він проявляється
24tv
2024-11-22T12:04:22Z
Для здорового кишечника: 5 речей, які потрібно робити щоранку
Фокус
2024-11-22T11:45:47Z
Чи справді корисний чай з корицею та чи варто його вживати
24tv
2024-11-22T09:42:20Z
Зміна клімату сильно вдарить по алергікам – Euronews
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:33:43Z
Наскільки корисна хурма і в яких випадках вона може нашкодити
24tv
2024-11-22T09:21:55Z
Пономарьов: Лівий Берег є прикладом того, що зараз в УПЛ немає простих суперників
Football.ua
2024-11-22T14:02:46Z
Крутих та Орлов в українському дербі розіграють місце у фіналі турніру ITF у Греції
УкраинФорм
2024-11-22T13:52:24Z
"Не хочу ризикувати і воювати": український волейболіст пояснив, чому не повернувся після виїзду за кордон
TSN
2024-11-22T13:51:28Z
Головні матчі вікенду: битва Ман Сіті проти Тоттенгема, Мілан — Ювентус та "перший" крок для Раньєрі в Ромі
Football.ua
2024-11-22T13:47:50Z
Жеребкування плей-оф Ліги націй: сьогодні Україна дізнається наступного суперника
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T13:45:20Z
Лемпард погодився очолити Ковентрі
Football.ua
2024-11-22T13:38:53Z
У Шахтарі відреагували на бойкот з боку ультрасу Баварії
24tv
2024-11-22T13:18:45Z
Слот розповыв про травмований гравцыв Лыверпуля перед матчем з Саутгемптоном
Football.ua
2024-11-22T12:58:35Z
Україна - Ізраїль: історія протистоянь чоловічих баскетбольних збірних
УкраинФорм
2024-11-22T12:54:08Z
Святковий "феєрверк": у США на Новий рік планують підірвати 16-поверховий готель
24tv
2024-11-22T14:15:01Z
Чим Росія атакувала Дніпро 21 листопада? Розвідка розкрила деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T14:12:30Z
Захистите себе і сім'ю: які продукти потрібно освятити в церкві 23 листопада
GlavRed
2024-11-22T14:07:26Z
Українці Швейцарії провели акцію до 1000 днів опору повномасштабній російській війні
УкраинФорм
2024-11-22T13:52:50Z
Допомога пенсіонерам в Україні: хто отримає доплату у 2025 році
24tv
2024-11-22T13:48:21Z
Королівський смак: ЗМІ з'ясували улюблений напій принца Вільяма
24tv
2024-11-22T13:45:30Z
Станом на жовтень Росія мала виготовити два дослідні зразки ракети "Кедр", – Буданов
24tv
2024-11-22T13:33:30Z
Стало відомо, скільки коштуватиме харчування одного військового з нового року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T13:33:26Z
Марджорі Тейлор Грін очолить новий DOGE разом з Ілоном Маском та Рамасвамі
InternetUA
2024-11-22T13:29:52Z
Які ціни на овочі “борщового набору” на “Шуварі” у Львові
Форпост
2024-11-22T14:04:57Z
Харкову й Одесі передали енергетичне обладнання від ПРООН та уряду Японії
УкраинФорм
2024-11-22T14:01:42Z
Свобода у фінансових операціях: все про проєкт від HitBitPro
Фокус
2024-11-22T14:00:20Z
В Україні намолотили майже 73 млн т зернових та олійних
AgroPortal
2024-11-22T14:00:14Z
За новими умовами програми єОселя видали перший кредит для молоді
УкраинФорм
2024-11-22T13:46:55Z
Українські аграрії обмолотили вже 98% від прогнозованих площ
УкраинФорм
2024-11-22T13:41:54Z
Наступниця Ілона Маска в Tesla продала акції компанії на понад 35 мільйонів доларів
24tv
2024-11-22T13:33:44Z
Індонезія хоче більших інвестицій від Apple, щоб зняти заборону на iPhone 16
Portaltele
2024-11-22T13:32:11Z
Україна та Світовий банк презентували "Матрицю реформ"
Хвиля
2024-11-22T13:31:34Z
Відкрита консервація ніколи не буде пліснявіти: елементарний лайфхак
24tv
2024-11-22T14:09:51Z
Якими дровами не можна опалювати камін чи піч: вони можуть бути небезпечними
24tv
2024-11-22T14:00:31Z
Цікавий рецепт голубців без м’яса на Різдво: сподобається всім рідним
GlavRed
2024-11-22T13:55:22Z
Як прикрасити ялинку до Нового року: варіант чарівного декору своїми руками
24tv
2024-11-22T13:54:36Z
Китайський гороскоп на завтра 23 листопада: Бикам - роздратування, Кроликам - потік любові
GlavRed
2024-11-22T13:37:23Z
Як позбутися плісняви на пляшках: простий продукт з кухні без зусиль впорається з нальотом
TSN
2024-11-22T13:33:01Z
Чому італійці не люблять пасту з кетчупом: шеф-кухар здивував відповіддю
GlavRed
2024-11-22T13:28:13Z
Як швидко повернути шкіряному взуттю блиск і гладкість: допоможе цей засіб
TSN
2024-11-22T13:21:54Z
Не поспішайте з вологим прибиранням: 5 речей в домі, які не можна мити водою
24tv
2024-11-22T13:03:44Z
Відомий український письменник та військовий потрапив у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T13:54:40Z
На Закарпатті зіткнулися легковик та пасажирський автобус, є загибла
УкраинФорм
2024-11-22T13:37:59Z
У Пакистані люди вийшли на вулиці після чергового теракту, що забрав життя 40 людей
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T13:33:03Z
Поліція Кривого Рогу перевіряє повідомлення про замінування супермаркету «Метро»
InternetUA
2024-11-22T13:25:12Z
У столичному бізнес-центрі викрито підпільне казино
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T13:15:55Z
5 років позбавлення волі отримав волинянин, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
Украина Криминальная
2024-11-22T13:07:18Z
Засуджено киянку, яка вбила кота, викинувши його з 8-го поверху
Украина Криминальная
2024-11-22T12:40:31Z
У Тячеві поліція затримала водія, який скоїв смертельну ДТП та втік з місця події
Украина Криминальная
2024-11-22T12:38:23Z
У Херсоні росіяни атакували безпілотником тролейбус
УкраинФорм
2024-11-22T12:24:29Z
Як працює Stalker2.exe: технічний стан гри, оптимізація, графіка, баги
ITC
2024-11-22T14:16:40Z
Насправді їх не чотири: вчені розповіли, скільки сторін у Великої піраміди в Гізі
Фокус
2024-11-22T14:00:59Z
"Стріляю на звуки мови": росіянина Медісона забанили у Twitch після стриму Stalker 2
Фокус
2024-11-22T13:57:21Z
Українська відеогра Stalker 2 перетнула позначку в мільйон проданих копій
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T13:36:09Z
Oppo випустила Reno 12F 5G Harry Potter Edition з магічними аксесуарами для фанатів франшизи
24tv
2024-11-22T13:33:23Z
Кіберспортивні канали Maincast дистрибутуватиме група «1+1»
Детектор М
2024-11-22T13:32:28Z
Як знайти вірус на телефоні та видалити його: що терміново потрібно зробити, експерти відповіли
Политека
2024-11-22T13:31:11Z
У Сирії знайшли найдавніший алфавіт віком 4400 років
УкраинФорм
2024-11-22T13:24:46Z
Названо ще одну важливу функцію iOS 19
InternetUA
2024-11-22T13:23:20Z
Пікапи та позашляховики Isuzu отримали новий дизельний мотор
AutoCentre
2024-11-22T14:16:50Z
Ексклюзив із 60-х: знайдено унікальне українське купе "Акула"
Фокус
2024-11-22T14:12:40Z
В Україні виготовили перший автопаливозаправник на шасі IVECO T-Way 4×4
AutoCentre
2024-11-22T14:10:28Z
У Європі назвали найбільш трендовий колір для авто у 2025 році
AutoGeek
2024-11-22T13:37:51Z
Виявлено раритетний автомобіль «Акула» українського виробництва
Топ Жир
2024-11-22T13:30:05Z
"Світить" штраф: кому заборонено їздити в Польщі на авто з українськими номерами
GlavRed
2024-11-22T13:28:33Z
Недорогий електромобіль Toyota стане "зеленим" аналогом Corolla
Фокус
2024-11-22T13:16:33Z
Українські воїни отримали новий всюдихід-амфібію: що відомо
InternetUA
2024-11-22T13:02:38Z
З більшими батареями та віртуальною КПП: електрокросовер Kia EV6 суттєво оновили
AutoGeek
2024-11-22T12:15:46Z