MY.UAНовини
Громадянське суспільство: партнер держави, «швидка допомога» для чиновників чи бекофіс органів влади?
Громадянське суспільство: партнер держави, «швидка допомога» для чиновників чи бекофіс органів влади?

Громадянське суспільство: партнер держави, «швидка допомога» для чиновників чи бекофіс органів влади?

Експерти обговорили роль недержавного сектора в досягненні перемоги та відновленні країни.

Чому громадська участь є необхідною для перемоги та відновлення України? Яка роль громадянського суспільства у творенні кращої якості життя в повоєнній Україні? А головне — в який спосіб спільна робота з наближення перемоги та відновлення України закладає основу для нового суспільного договору? Відповіді на ці питання шукали учасники візійної дискусії «Як війна та відновлення змінюють суспільний договір в Україні?».

Розмова відбулася під час Форуму громадянського суспільства, який 30 травня зібрав у київському Мистецькому арсеналі близько трьох тисяч волонтерів, громадських діячів, представників влади, бізнесу й медіа, а також західних партнерів, щоб обговорити актуальні виклики сьогодення.   

Напередодні події координаторка Форуму «Обриси майбутнього: перемога, відновлення та модернізація України» Наталя Климова в інтерв’ю «Детектору медіа» розповідала, чого очікувати від нього. Тепер ми ділимося враженнями від ключових панельних дискусій, що відбулися на Форумі, організатором якого традиційно виступив Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання».  

Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко розпочав дискусію з визначення найбільш значущого феномену України, яка воює. На його думку, цей феномен полягає у паралельному, синхронному зміцненні ключових інститутів країни — держави та громадянського сектора. 

Олександр Сушко

Головним індикатором зміцнення держави він вважає посилення відчуття громадянами держави як своєї «власності». І це підтверджують дослідження громадської думки, результати яких демонструють зростання довіри до державних інститутів. Це стосується як Збройних сил України, — які є стрижнем сталості зараз, — так і політичних інституцій (Офісу президента, Кабміну, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів тощо). Такого, наголосив Сушко, в України раніше не було ніколи.

«Це можна оцінювати по-різному. Зрозуміло, що війна — це стрес, але війна — це і долання отієї віковічної відстороненості, а подекуди навіть прірви, яка завжди існувала в Україні між громадянами та власною державою. Це ще не консолідація, а лише вектор, напрямок руху, який ще не можна назвати незворотним. Понад те — він породжений екстремальними обставинами, а тому ймовірно, що з часом такий рівень довіри до влади буде знижуватися», — поділився міркуваннями Олександр Сушко.   

Водночас, за його словами, відбувається зростання сили, впливовості, значущості організацій громадянського суспільства: «Я б навіть сказав, не організацій, а загалом організованих громадян. Їхня роль у долі нашої держави зараз перебуває на безпрецедентно високому рівні. Як приклад — підйом в Україні волонтерського руху, який вражає весь світ. Таких прикладів немає майже ніде».

За оцінками фонду «Відродження», загальний обсяг коштів, які люди жертвували задля суспільного блага протягом 2022 року, вперше в історії України перевищив суму коштів, яку громадянське суспільство отримало за цей період від міжнародних донорів. «Точних цифр наразі немає, але гіпотеза, напевне, достовірна. Так, це досягнення, породжене екстремальними умовами, але воно показове і важливе для підтвердження сили громадянського суспільства, його тісного контакту із громадянами та безпрецедентного рівня довіри до нього. Це важливий індикатор, який свідчить про рух суспільства у правильному напрямку», — вважає Олександр Сушко.

На його думку, для подальшого посилення громадянського суспільства дуже важливо підтримувати таку фінансову залученість громадян у його діяльність, щоби зменшувати залежність від іноземних донорів.

Утім, якщо говорити про цілі, на які громадяни віддають свої гроші, то серед них відсутня класична діяльність громадських організацій. На це звернув увагу керівник ГО «Офіс розвитку публічної політики» Руслан Рохов.

«Сьогодні суспільство розглядає громадські організації та благодійні фонди як платформу, як інструмент допомоги на те, що люди вважають найбільш необхідним. І тут проявляється роль соціального капіталу — довіри. Тобто люди визначають ті організації, яким вони довіряють, щодо яких відчувають впевненість, що ці кошти будуть використані належним чином та за призначенням», — сказав Руслан Рохов.   

Руслан Рохов

На його думку, саме активність громадян впливатиме на зміни суспільного договору в країні. Починаючи з 2013 року, за словами експерта, наше суспільство перебуває в постійному стані Майдану, коли кожна людина, яка приходить на цей Майдан, вирішує, чим вона може бути корисною для загального успіху. І таким чином у взаємодії людей формується ідентичність нації.

«Довгий час в Україні при ухваленні рішень, які визначали державну політику, домінували мажоритарні “акціонери” — великі промислові групи та олігархи. Сьогодні ж суспільна угода видозмінюється і на ці рішення починають впливати дрібні акціонери — об’єднання громадян і окремі люди. Після війни буде великий запит на те, щоб громадянське суспільство було почуто і виступало не як статист, що легітимізує вже ухвалені нагорі рішення, а як повноправний учасник процесу», — сказав Рохов. 

Втім, за твердженням керівниці ГО «Доброчин» Наталії Дрозд, люди не чекають, коли влада їх покличе разом ухвалювати рішення і втілювати їх у життя. Ознаками величезного зростання ролі громадянського суспільства в Україні вона назвала довіру, співдію та консолідацію.

Наталія Дрозд

«Можу сказати з досвіду своєї рідної Чернігівщини, що всі ці ознаки проявилися в перші дні повномасштабного вторгнення та залишаються й донині. Ми на локальному рівні не хочемо чекати, поки там, у центрі, для нас затвердять програми, плани чи стратегії, і виходимо з принципу “знизу — вгору”. Це чудова основа для подальших дій. Ми прекрасно розуміємо, що життя в прикордонній області вже не буде таким, як до великого вторгнення: велика кількість населення виїхала з регіону, значна частина бізнесу релокувалася. Але всі, хто залишився, претендують на те, щоб виробляти та ухвалювати рішення за одним столом із місцевою владою і спільно вирішувати, яким буде майбутнє регіону», — розповіла Наталія Дрозд. 

За її словами, громадян не потрібно закликати, щоб вони стали учасниками процесів, які відбуваються в країні. Вони вже ними є, і хочуть інституціоналізувати цю практику. «Доброчин» допомагає створити платформи громадської участі у відновленні громад у Чернігівські області. 

А от на думку виконавчого директора ГО «Агенція відновлення та розвитку» Олександра Солонтая, оцінки розвиненості громадянського суспільства в Україні дещо завищені. «Не все, що здається очевидним, є насправді таким», — зауважив він.

«Перші волонтери в Україні з’явилися під час Євро-2012. Люди тоді питали: хто це такий — волонтер? Це вже зараз, після Євромайдану, ми сприймаємо волонтерство, благодійні організації, громадянське суспільство як частину нашого життя. А тим часом довіра до громадських організацій почала перевищувати недовіру до них в Україні лише з 2013 року. Тобто лише останні десять років», — пояснив свій скептицизм Солонтай.

Олександр Солонтай

Так, погоджується він, ми пройшли певну частину шляху становлення громадянського суспільства. Але ми ще далекі від того, щоб воно стало вагомою частиною всього суспільства, як у розвинених країнах, де громадський сектор продукує інновації, проєкти, розвиває людський капітал, де на нього припадає 20–30% економіки, а його інститути є місцем працевлаштування величезної кількості людей. І саме така Україна нам потрібна після перемоги, переконаний експерт. 

У цьому місці розмови в її модераторки Іванни Коберник виникло логічне запитання: «А чим тоді буде займатися держава? Адже в нас й зараз є чимало проєктів, де громадські організації сильніші, ніж державні. Чи є це нормальним? Тобто де проходить та межа, за якою громадянське суспільство має сказати: “Стоп! Це все-таки має робити держава”? І чи можна її визначити?».  

У відповідь виконавча директорка Інституту законодавчих ідей Мартина Богуславець сказала: «Обставини в Україні поки такі, що в окремих випадках громадянському суспільству доводиться дублювати функції державних посадовців»

Мартина Богуславець

Для підтвердження своїх слів вона розповіла про проєкт, який Інститут законодавчих ідей розпочав спільно фондом «Відродження» ще у 2016 році. Тодішній комітет Верховної Ради з питань боротьби з корупцією прагнув залучити громадськість до проведення антикорупційної експертизи законопроєктів. Пояснювалося це тим, що державні службовці, які на той час працювали в секретаріаті ВР, були не спроможні належним чином забезпечити таку експертизу. 

«Ми робили таку експертизу цілих сім років. Чи робить зараз секретаріат її краще? Так. Чи робить він її ідеально без нашої допомоги? Напевно, ні. Чи варто продовжувати бути бекофісом для державного апарату, який за стільки років все ж таки мав би підтягнути свої компетенції? Мабуть, що ні. І мені здається, що завдання громадянського суспільства дещо дублювати цю функцію, але для цього має бути чітко визначена хронологічна рамка — до якого терміну», — зауважила Богуславець.

Аналогічні проєкти, за її словами, інститут утілював також у різних містах України. І, наприклад, Хмільницькій міській раді вистачило шість місяців для того, щоб навчитися давати раду з цим завданням, тобто проводити експертизу своїх нормативних актів на предмет корупційних ризиків самостійно. Це, на думку експертки, свідчить про те, що дуже багато залежить від конкретних суб’єктів влади та посадовців.      

Мартина Богуславець додала: «Ті громадські організації, які мають ресурс, повинні тимчасово взяти на себе частину функцій держави та стати її справжніми партнерами або спільно відповідати новим викликам. Що, власне, частина з нас і робить. Від волонтерів, які збирають кошти на потреби ЗСУ, — до громадських ініціатив із протезування ветеранів. Від центрів, які займаються міжнародною адвокацією підтримки реформ і відбудови, — до ГО, які адвокатують за кордоном військову допомогу Україні».    

А Олександр Солонтай нагадав, що в Україні є такі громадські організації, які отримали ліцензію на закупівлю озброєння та завозять його в країну. В умовах воєнного стану це стало одним із проявів того, як громадяни підставляють плече державі. Однак після завершення війни, переконаний Солонтай, нас чекає наведення ладу в розумінні того, де компетенція громадянського суспільства, а де — держави.

«Але перед тим потрібно розв’язати проблему відповідальності. Бо до початку великого вторгнення велика кількість громадян країни взагалі не ототожнювали себе з державою. І це те, чим хотів скористатися ворог, розраховуючи, що ці люди не будуть захищати свою країну. Однак українці показали, що вони захищають не президента і владу, а себе, свій дім і свою країну», — сказав виконавчий директор «Агенції відновлення та розвитку». 

Підтримує необхідність розподілу компетенцій між державою та організаціями громадянської сфери й керівниця ГО «Доброчин» Наталія Дрозд: «Громадянське суспільство повинно бути партнером держави, можливо, в окремих випадках “швидкою допомогою”, але ніяк не дублером. Наша організація працює вже 20 років, за цей час у нас були різні випадки, зокрема й такі, в яких ми були змушені виконувати роль держави, і це навіть нам лестило. Але зрештою ми зрозуміли, що так не має бути. Громадянське суспільство однозначно має бути суб’єктом нового суспільного договору, має заявляти про себе, що вже робить. Але важливо розуміти: ми співдіємо з владою, а не дублюємо та не заміщаємо її».

Що ж стосується питання, де та межа, за якою закінчується співдія та починається дублювання громадською організацією функцій держави, то всі учасники дискусії погодилися з варіантом відповіді, запропонованим Мартиною Богуславець. Межа пролягає там, де починається монополія примусу. Однозначно, громадянське суспільство не має перебирати на себе функції правоохоронних органів, органів судової влади та органів сфери безпеки. Все інше, якщо це на користь суспільства, — можна.

Скриншоти з трансляції дискусії

Читайте також
У Києві стартував Форум громадянського суспільства
Розмова про перемогу, відновлення та модернізацію України. Для чого збирається Форум громадянського суспільства
Форум громадянського суспільства. Розклад дискусій
Від країни волонтерів — до країни згуртованого громадянського суспільства: Україна як полігон для тестування стійкості
«Звичайні люди роблять надзвичайні речі». Як пройшов Форум розвитку громадянського суспільства в Києві
В Україні й Грузії відбувся Форум розвитку громадянського суспільства
Володимир Шейгус, ІСАР «Єднання»: «Цього року Форум розвитку громадянського суспільства виходить на міжнародну арену»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, кто мог предоставить Путину разрешение напасть на Украину
Comments UA
2024-05-28T17:12:28Z
Политический эксперт рассказал, кто может стать президентом Украины после Зеленского
Знай
2024-05-23T12:42:25Z
Зачем Янукович прилетал в Беларусь: какую игру затеял Путин
Comments UA
2024-05-25T16:27:22Z
Страшная катастрофа остановит войну в Украине: старец Игнатий получил пророческое видение
Апостроф
2024-05-23T19:33:23Z
С приговором Трампу не согласна треть американцев - опрос
Корреспондент
2024-06-02T00:37:46Z
"Путин готовится к войне": в Германии хотят призвать почти миллион резервистов
TSN
2024-06-02T00:36:14Z
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
СМИ: Трампу могут запретить въезд в почти 40 стран мира
Обозреватель
2024-05-31T21:38:28Z
У Зеленского объяснили, почему люди не хотят идти на войну
Comments UA
2024-05-22T08:54:19Z
Лечение не помогает: бывшая певица из Украины показала своего мужа-стриптизера в неадекватности
Comments UA
2024-05-26T20:45:50Z
Забрала детей и бросила мужа: российская певица уехала из страны
Comments UA
2024-05-21T20:42:59Z
17-летняя внучка российского клоуна превращается в пластиковый манекен
Comments UA
2024-05-26T19:51:09Z
Тина Кароль рассказала об обучении 15-летнего сына в Лондоне: Суперпрофессор немного
Комсомольская правда
2024-05-27T08:24:44Z
Митрополит Епифаний отметил создателей фильма "Дом "Слово": Бесконечный роман" наградами - детали
Апостроф
2024-06-01T20:06:48Z
Как блондинки изменили лицо Голливуда: рейтинг лучших фильмов
Comments UA
2024-06-01T19:30:30Z
Светлана Тарабарова сообщила о горе в семье
Корреспондент
2024-05-28T10:51:01Z
Беременная жена Сергея Тигипко показала трех сыновей-красавцев и как собирала их на последний звонок
TSN
2024-05-31T11:51:45Z
TAYANNA показала заметно подросшего 11-летнего сына и удивила, как он изменился
TSN
2024-05-26T15:33:27Z
Удар по пятиэтажке в Харькове 31 мая: число погибших увеличилось
ZN UA
2024-06-01T10:33:20Z
В Харькове раздался взрыв во время воздушной тревоги: Терехов сообщил о попадании
Обозреватель
2024-06-01T11:03:44Z
"Смерть на улице": Москву затопило, молния охотится за россиянами. ВИДЕО
Новости Украины
2024-06-01T10:54:19Z
В центре Москвы "накрыли" большой бордель с мужчинами-шлюхами
Корреспондент
2024-05-21T10:24:28Z
В Винницкой области прогремели взрывы, регион атакуют "шахеды"
ZN UA
2024-06-01T22:04:09Z
В Киеве Range Rover влетел в троллейбус: много пострадавших. Видео
Обозреватель
2024-06-01T21:59:17Z
В Харькове произошла драка с участием мужчин в военной форме: что известно
Фокус
2024-05-22T16:36:42Z
На Волыни ликвидировали подпольный завод по производству бытовой химии
Корреспондент
2024-05-31T19:06:39Z
В Румынии задержали двух граждан Украины, напавших на пограничника на Закарпатье: подробности
TSN
2024-05-26T18:06:12Z
"Вынужденный временный шаг": "Укрзалізниця" сообщила об изменениях в курсировании нескольких поездов
Обозреватель
2024-06-01T10:32:12Z
Цена важного продукта растет по всему миру: какая стоимость будет в украинских магазинах
Политека
2024-06-01T10:32:41Z
Пенсии в Украине пересчитают с 1 июня не всем: кто получит 1000 грн прибавки
Обозреватель
2024-05-24T22:34:45Z
В Минэнерго почти определились с новым тарифом на свет: каким будет подорожание
Знай
2024-05-23T18:30:51Z
Украинцев заставляют переплачивать в супермаркетах: какую хитрость используют
Обозреватель
2024-06-02T00:26:06Z
Доходы общего фонда госбюджета снизились
Корреспондент
2024-06-01T20:25:01Z
Украинцам могут отменить пенсии: существует пять оснований для прекращения выплат
Политека
2024-05-22T16:40:30Z
Ночью россияне атаковали гидроэлектростанции: детали
TSN
2024-06-01T14:16:46Z
В Украине скорректировали цены на крупы: сколько заплатим за гречку, рис и пшено
Знай
2024-05-30T05:06:20Z
Ольгу Сумскую всколыхнуло новое большое горе: "Светлая память"
Политека
2024-05-31T08:04:15Z
Уничтожили все: мужчина показал, что арендаторы сделали с его идеальным жильем
Фокус
2024-06-01T06:10:15Z
Настанет время великой радости: старец Анастасий увидел конец войны
Апостроф
2024-05-27T20:39:47Z
Стало известно, как в Китае унизили Путни с помощью еды: чем кормили диктатора
Comments UA
2024-05-20T16:09:15Z
Трудовые отношения: может ли работать дистанционно учитель, находящийся за границей
ZN UA
2024-06-02T01:02:42Z
В ООН назвали число убитых РФ украинских детей
Корреспондент
2024-06-02T00:58:01Z
Украинцы могут перейти на другой вид пенсии и получать большее: в ПФУ сообщили важные моменты
Политека
2024-05-21T18:01:59Z
ВСУ выбивают окупантов на севере Харьковщины: что происходит на фронте
Comments UA
2024-05-26T18:03:01Z
Когда в Украине закончится война – прогноз майора ВСУ
TSN
2024-05-19T12:09:49Z
Аналитики назвали площадь Украины, захваченную россиянами с 2024 года
TSN
2024-06-01T09:33:45Z
Прогноз погоды на июнь 2024 года: появилось предупреждение о возможных морозах
Политека
2024-06-01T03:23:11Z
Возле Киева появился гигантский столб дыма: что произошло
TSN
2024-05-25T13:18:37Z
Россияне нацелились на крупный украинский город: враг хочет "перерезать" ключевую трассу на востоке
Comments UA
2024-05-28T18:51:36Z
На оккупированных территориях захватчики проводят "инвентаризацию" сельскохозяйственных земель — ЦНС
TSN
2024-06-01T23:48:47Z
В Киеве продлили графики отключения света
Корреспондент
2024-06-01T23:19:19Z
"Стыдно на них смотреть": пенсионер пытался записаться в ВСУ из-за уклонистов
Фокус
2024-05-23T08:51:37Z
Россияне отводят войска от украинского города, который хотели захватить: в ВСУ объяснили ситуацию
Comments UA
2024-05-22T18:51:44Z
Счастливчики судьбы: три знака Зодиака, которые получат все, о чем мечтали в июне
Апостроф
2024-05-27T18:30:19Z
"Одна из ужаснейших вещей". То, что сделал Фьюри после боя с Усиком, вызвало возмущение в сети
Обозреватель
2024-05-23T16:58:14Z
Реванш Фьюри против Усика все же будет: промоутер британца назвал время и место
Comments UA
2024-05-22T08:22:49Z
Экс-чемпион мира пересмотрел бой Усик – Фьюри и сделал откровенное признание о случившемся в поединке
Обозреватель
2024-05-22T16:52:39Z
Драматичная развязка! Полуфинал чемпионата мира по хоккею завершился громкой сенсацией. Видео
Обозреватель
2024-05-25T19:49:04Z
Немецкий производитель оружия проиграл финал Лиги чемпионов
ZN UA
2024-06-01T23:43:06Z
Официально. Результат финала "Боруссия" – "Реал" вывел "Шахтер" в Лигу чемпионов
Обозреватель
2024-06-01T21:59:59Z
Промоутер Фьюри заявил, что британец действительно победил Усика
Корреспондент
2024-05-24T14:12:21Z
Стало известно, какую травму получил Усик в бою с Фьюри
Корреспондент
2024-05-21T10:51:20Z
"Сделали так, что Усик выиграл": легенда бокса из России "раскрыл" заговор вокруг боя украинца с Фьюри
Обозреватель
2024-05-20T19:31:01Z
"Дьявольская комета подлетает": известный астролог определил, что ждет Украину летом на всех фронтах
Знай
2024-05-27T01:30:12Z
Слух: раскрыты спецификации первых процессоров AMD Ryzen 9000 для платформы AM5
Overclockers
2024-05-31T21:15:17Z
Как дома сделать фонарь из подручных средств: будет светить долго
Апостроф
2024-05-22T18:27:53Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Эти аниме-ресницы взорвали мир бьюти-трендов, Google и TikTok: наконец стало известно, как их сделать
Знай
2024-06-01T20:51:24Z
Визиты в ТЦК станут лишними: "Резерв+" запускает новый функционал
Знай
2024-06-01T19:32:38Z
Не от мира сего. В глубинах Северного Ледовитого океана нашли то, чего "там быть не должно"
Фокус
2024-05-24T08:36:56Z
Зубы из стекла и усики-лампочки: полуночный кошмар из глубин океана выбросило на пляж
Фокус
2024-05-23T08:57:17Z
Разыскиваемый за хакерство в США украинец зарабатывает миллионы в Украине
Comments UA
2024-05-23T06:21:37Z
5 лучших поз йоги для уменьшения жира на животе
Обозреватель
2024-05-21T03:40:48Z
Напоите свой мозг: 4 напитка, которые улучшат память, настроение и концентрацию
Фокус
2024-05-28T20:36:28Z
Как быстро сбросить лишний вес: 6 упражнений на скакалке
Обозреватель
2024-05-28T17:04:03Z
От них болит живот: 8 фруктов, которые могут вызвать вздутие живота
Фокус
2024-05-27T16:27:44Z
Как правильно пропалывать картошку: советы для щедрого урожая
Апостроф
2024-06-01T23:12:58Z
В Украине ввели новые правила для реабилитации пациентов: что изменилось
Comments UA
2024-06-01T22:00:52Z
Без химии: 5 эфирных масел, которые помогут от мошек и комаров
Фокус
2024-05-27T09:12:45Z
Значительно лучше, чем обычная каша: как приготовить шоколадный блинчик из овсянки
Обозреватель
2024-05-27T03:10:53Z
Почему стоит употреблять яблочный чай: преимущества для здоровья
Обозреватель
2024-05-25T07:37:39Z
Шеф-секреты: как приготовить молодой картофель с чесноком и травами
Comments UA
2024-05-21T07:45:46Z
Чем подкормить чеснок, чтобы головки были крупными и здоровыми/Поможет органическое удобрение
Апостроф
2024-05-27T13:24:34Z
Как найти белку среди лис за 10 секунд: коварная оптическая иллюзия
Апостроф
2024-05-25T19:33:43Z
Ракам - счастье, Водолеям - грандиозный фарт. Таро-прогноз на деньги в июне 2024
Фокус
2024-05-25T07:12:05Z
​Тест на внимательность: найди на рисунке 9 животных
Апостроф
2024-06-01T22:15:06Z
Близнецам – новые знакомства, а Весам – саморазвитие: что приготовили звезды знаками Зодиака 2 июня
Апостроф
2024-06-01T21:06:45Z
Секреты хозяйкам: как почистить молодой картофель без ножа
Апостроф
2024-05-24T19:12:41Z
Гороскоп на субботу 25 мая 2024 года
UAToday
2024-05-24T15:03:15Z
Как замариновать свежие огурцы за 5 минут: с чесноком, укропом и медом
Обозреватель
2024-05-26T20:07:19Z
Свежий, мощный и современный: в сети неожиданно появились эскизы новой модели "Lanos"
Знай
2024-05-24T16:51:23Z
В Украине собственники авто с ГБО под угрозой потери прав: почему не получится "сэкономить"
Знай
2024-05-25T14:51:52Z
Новый недорогой Volkswagen для большой семьи выехал на дорогу. Фото
Обозреватель
2024-05-31T21:49:22Z
Как развивалось автомобильное ателье Pininfarina
AutoCentre
2024-05-22T21:57:34Z
Немедленно остановите авто: на какие тревожные звуки нужно обращать внимание
Апостроф
2024-06-02T00:18:29Z
Новый Kia Sportage показали в сети: каким будет недорогой кроссовер
Обозреватель
2024-06-01T17:20:01Z
На дорогах был замечен автопоезд со стратегическим бомбардировщиком B-1
AutoCentre
2024-05-25T17:04:42Z
В Китае выпустили стильный и недорогой гибрид с рекордным запасом хода
Фокус
2024-05-24T16:45:48Z
Зарядки на колесах: какие модели электрокаров могут питать дом
Апостроф
2024-05-22T21:18:25Z