MY.UAНовини
Ігор Рейтерович: У «битві за Африку» не варто перебільшувати роль ПВК «Вагнер»
Ігор Рейтерович: У «битві за Африку» не варто перебільшувати роль ПВК «Вагнер»

Ігор Рейтерович: У «битві за Африку» не варто перебільшувати роль ПВК «Вагнер»

Окрім бойових зіткнень на фронті, між Україною та Росією розгорається ще одна «війна» і на дипломатичному фронті. Київ і Москва намагаються заручитися підтримкою інших країн світу, і зараз триває активна фаза « війни за Африку ». Не встиг міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба завершити своє турне на Чорний континент, як туди одразу рвонув голова російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров.

Дмитро Кулеба так і сказав, що Африка – це простір дипломатичного поєдинку з Росією. Він нагадав, що Росія 30 останніх років там потужно працювала, сіяла свою пропаганду і зараз переконує в тому, що вона є "рятівником і єдиним захисником" Африки. «Лавров, моїми слідами, навздогін відразу намагається говорити з людьми, з якими я говорив, і планує свій візит до Африки», - розповів Кулеба.

Чим же важливий зараз цей регіон, що за нього йде така інтенсивна боротьба? Про це KP.UA розповів експерт-міжнародник Ігор Рейтерович.

Африка – це голоси в ООН

- Чому Африка раптом стала таким важливим регіоном у світовій геополітиці, що за неї ламають списи Київ та Москва? І чому так швидко зросла її цінність?

Експерт-міжнародник Ігор Рейтерович. Фото: facebook.com/ihor.reiterovych/?locale=ru_RU

– Є дві причини важливості Чорного континенту. Перша: Африка – це багато голосів на голосуваннях Генеральної асамблеї ООН, де вирішуються важливі світові питання. І досі багато цих голосів було не на користь України. Тому цю ситуацію Києву треба терміново міняти.

І другий момент, що Африка – величезний ринок збуту, який після війни допоможе відновлювати Україну. Наприклад, цей регіон є важливим для нас, з точки зору зернової угоди. Раніше цьому питанню уваги не приділяли. Добре, що зараз у Києві зробили правильні висновки та посилили свою роботу на африканському напрямі, про що й кажуть турне Дмитра Кулеби до цього регіону.

- На чиїй стороні зараз африканські країни, вони підтримують санкції проти Росії? В який бік вони зараз еволюціонують?

- Тут треба розуміти, що Росія після розпаду СРСР, як країна-наступник, зберегла всі контакти з країнами Африки. А там СРСР був представлений дуже серйозно, він постачав їм зброю, гроші. І зараз усі ці зв'язки перейшли до Росії. Більше того, Москва активно зберігала та зміцнювала ці контакти. Тобто для росіян це досить відомий і освоєний континент. А Україна навпаки – на це не звертала увагу. Були спроби налагодити контакти з країнами Африки ще за президента Леоніда Кучми, але Росія туди нас не пускала. Тому Чорний континент історично тяжіє до Росії.

- Напевно, тому недарма у країнах Африки Україна має лише десять посольств, а Росія – понад 40?

- Так, це проблема, і її потрібно поступово вирішувати. І процес розпочався. Кулеба відкрив посольство у Гані. Швидко це не робиться, але треба з чогось починати.

– А чим Росія «бере» країни Африки: гроші, погрози, якісь інші преференції?

- Так, це грошові вливання, зброя. До того ж, Росія вибачила їм багато боргів ще з часів Союзу. Нині ж вона користується корумпованими режимами деяких країн Африки. Росія дає їм зброю та гроші на умовах, що їх не треба повертати. Пару мільйонів доларів для цих країн – це межа мрій. Але якщо Україна запропонує альтернативу, то вони швидко відмовляться від Росії.

- А може, це страх африканських країн перед Росією? ПВК «Вагнер», наприклад, діє та впливає на деякі країни Африки?

– Не варто перебільшувати цей фактор. Тому що Росія та її «Вагнер», як правило, діють у тих країнах, які самі перебувають у стані громадянської війни та належать до недієздатних держав. Це Центральноафриканська Республіка, Судан, Сомалі. Це ті країни, які є проблемними для інших країн Африки. Інші африканські держави намагаються контролювати ситуацію і не пускають «вагнерів» до себе.

Візит Сергія Лаврова до Африки вже зустрічають протести. Поки що нечисленними. Фото: REUTERS

ПАР навряд чи поведе за собою весь континент

– Південноафриканці запропонували свої миротворчі послуги Києву та Москві. Вони тепер такі впливові?

- ПАР має певний вплив, але вони не є голосом африканського континенту. Їхні «миротворчі послуги» - це більше бажання примазатися до топової світової теми – війни в Україні. Вони хочуть показати свою участь у світовій геополітиці, що щось можуть. Таким чином, вони чекають на свою «хвилину уваги» у світі. Адже про них говорять, і вони через це отримують якісь свої інформаційні дивіденди. На це весь розрахунок.

- ПАР явно підігрує Росії. Чи є загроза, що й інші країни Африки підтримають її позицію?

- ПАР підігрує Росії, тому що вони входять до БРІКСу – об'єднання Бразилії, Росії, Індії, Китаю та ПАР. Вони мають давні контакти з Росією в межах цього об'єднання. Африканські сусіди ПАР можуть дивитися на це як на певний орієнтир, але це не є визначальним. Існують різні центри впливу на африканські країни. Це Європа, наприклад, та ж Франція. Отже, ПАР навряд чи поведе за собою весь континент. Тому миротворчі ініціативи ПАР підтримали лише шість країн Африки, та й усе.

- Навіщо країни Африки намагаються втручатися у геополітику? Це їхній інтерес чи до цього їх підштовхують такі світові лідери, як Китай?

- Вони розуміють, що війна, яку Росія веде проти України, опосередковано б'є по них. Через постачання зерна. І тому вони намагаються привернути увагу до себе у світі та намагаються відстоювати свої національні інтереси. Хоча все це робиться досить примітивно.

– Як нам перетягнути на свою сторону країни Африки?

– Нині саме цим і займається міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час своїх африканських турне. Нам потрібно відкрити якнайбільше посольств в африканських країнах. І цей процес уже запущено. Крім цього, ми маємо запропонувати нашим африканським партнерам щось таке, що їх могло б зацікавити. Наприклад, те ж зерно чи якісь економічні зв'язки. Потрібно домовлятися. Але насамперед треба розповісти про реальну ситуацію в Україні. Що саме Росія напала на неї. І що Україна скоро стане членом Євросоюзу, а отже, стане дуже перспективним ринком збуту для африканських товарів. Це буде не одразу, але треба працювати над цим.

Країни найбіднішого на планеті континенту теж хочуть сказати своє слово у світовій геополітиці. Фото: REUTERS

Країни Африки слід переконати, що головний імперіаліст – це Росія

- Чому багато країн Африки займають нейтральну позицію щодо війни в Україні?

- Їм треба казати, що підтримка України приведе до позитивних результатів для них саме в контексті спілкування з іншими країнами. Наша країна зараз на порядку денному геополітики, а це означає, що африканські країни через нас можуть налагодити вигідне спілкування зі світовими лідерами.

- В Африці сильні антиамериканські настрої, що опосередковано б'ють по Україні. Як їх змінити?

- Вони не так антиамериканські, як антиімперіалістичні. Це ще спадщина Радянського Союзу, який активно насаджував в Африці ненависть до Заходу. Те саме зараз робить і Росія. У відповідь нам потрібно переконувати країни Африки, що головним імперіалістом зараз є Росія, яка напала на суверенну країну і яка розглядає Африку як поле експлуатації її країн у своїх інтересах. Що вона зараз і робить у Сомалі, Судані, Центральноафриканській Республіці за допомогою своїх найманців "Вагнера". І деякі країни Африки вже відмовилися приймати у себе російського міністра Лаврова, розуміючи, яка небезпека йде від Росії.

- Багато країн Африки залежать від нашого зерна. Африканські країни відкрито підтримали підписання угоди щодо створення «зернового коридору». Як це можна використати на нашу користь?

- Тут складність полягає в тому, що наше зерно вони одержують не безпосередньо від нас, а через ООН. Тому нам потрібно посилити присутність власне України у цих процесах. Щоб країни Африки розуміли, звідки це зерно йде та кому вони мають бути вдячні за це. Тому візити нашого міністра Дмитра Кулеби були вдалими у цьому сенсі. Він чітко й виразно пояснював їм, звідки і від кого йде це зерно. Він їм наочно доводив, що їхня продовольча безпека залежить саме від України. І це дійовий аргумент.

Теги за темою
Африка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало відомо, коли в Україну прийде потепління
AgroNews
2024-11-25T06:51:59Z
Харків створить «острів енергетичної системи», аби не залежати від відключень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:51:31Z
На Миколаївщині внаслідок атаки дронів на енергетичну інфраструктуру є знеструмлення
УкраинФорм
2024-11-25T06:48:38Z
Скільки часу є, щоб добігти до укриття: експерт розповів про ракетні обстріли ворога
Политека
2024-11-25T06:42:11Z
Росіяни вранці обстріляли Куп’янськ
УкраинФорм
2024-11-25T06:34:04Z
Росія наростила темпи просування і не полишає намірів захопити всю Донеччину, – ISW
24tv
2024-11-25T06:30:05Z
Військові РФ окупували два населені пункти і перепливли Оскол - DeepState
GlavRed
2024-11-25T06:27:08Z
Начальник Генштабу розповів, як ЗСУ зірвали плани ворога на запорізькому напрямку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:21:17Z
У Миколаєві Росія влучила по енергоструктурі, а на Дніпропетровщині ворог атакував Марганець
Комсомольская правда
2024-11-25T06:19:29Z
Підраховано майже 100 відсотків голосів: на виборах президента Румунії – несподіваний лідер
24tv
2024-11-25T06:51:13Z
У Грузії протест з вимогою нових виборів ночував під парламентом перед першим засіданням
Европейская правда
2024-11-25T06:49:18Z
Сибіга візьме участь у міністерському засіданні G7 в Італії
УкраинФорм
2024-11-25T06:48:52Z
Стефанчук на полях сесії ПА НАТО: Україна потребує більшої та своєчасної підтримки
УкраинФорм
2024-11-25T06:48:47Z
ІМІ: Росія скоїла 762 злочини проти журналістів та медіа в Україні за два роки й дев'ять місяців повномасштабної війни
Детектор М
2024-11-25T06:48:34Z
Як Трамп планує посилити військову міць США: аналіз The Wall Street Journal
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:45:22Z
Війська РФ вночі та вранці 20 разів били по прикордонню Сумщини
УкраинФорм
2024-11-25T06:34:20Z
У Дії з’явиться функція отримання дозволу на зброю
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:33:10Z
КНДР може отримати від Росії технології для ракет і підводних човнів - адмірал США
УкраинФорм
2024-11-25T06:19:52Z
"Світле майбутнє": Максим Галкін наробив багато галасу своїм новим фото
GlavRed
2024-11-25T06:27:10Z
Микита Добринін зізнався, що не воює зараз оскільки зайнятий на іншому "фронті": "Це справді складно"
Знай
2024-11-25T05:51:44Z
Компанія Microsoft стала видавцем книг
InternetUA
2024-11-25T02:01:00Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
«Попай убивця» — трейлер горору з персонажем мультфільмів
ITC
2024-11-24T19:05:55Z
Дизайнери бренду Andreas Moskin запустили подкаст про факапи відомих людей: чим він особливий
24tv
2024-11-24T18:36:53Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Лікарі відкрили секрети самовідновлення людського серця
Portaltele
2024-11-25T05:49:28Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
ПСВ – "Шахтар": букмекери зробили прогноз на матч Ліги чемпіонів
ZN UA
2024-11-25T06:46:57Z
«Полісся» та «Зоря» у Житомирі завершать 14-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-11-25T06:39:22Z
Тренер Полісся накинувся на суддю після рятівного пенальті для суперника: скандальне відео
24tv
2024-11-25T06:36:11Z
Анчелотті прокоментував зміну позицій Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-11-24T22:45:20Z
Ван Ністелрой претендує на посаду головного тренера Гамбурга
Football.ua
2024-11-24T22:39:48Z
Лаціо розгромив Болонью
Football.ua
2024-11-24T22:18:47Z
Верес — Олександрія 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T21:51:27Z
Барселона хоче влітку підписати захисників на обидва фланги
Football.ua
2024-11-24T21:37:18Z
Лестер може призначити Поттера
Football.ua
2024-11-24T19:57:09Z
Не нафтобазою єдиною: у Калузі під удар міг потрапити і завод "Тайфун"
24tv
2024-11-25T06:27:25Z
США зафіксували невідомі дрони над трьома британськими авіабазами
InternetUA
2024-11-25T06:25:43Z
Росія запроваджує штучний інтелект у дронах, аби обходити українську ППО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:24:02Z
Вийшла монографія про боротьбу з російською пропагандою в умовах війни
УкраинФорм
2024-11-25T06:09:34Z
Росія вивела в Чорне море ракетоносій: який можливий залп «Калібрів»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:09:29Z
Армія РФ за добу втратила в Україні ще 1610 військових
УкраинФорм
2024-11-25T05:57:16Z
Сім'я блогерів обікрала магазини одягу на мільйон доларів
InternetUA
2024-11-25T05:37:16Z
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Знай
2024-11-25T05:36:09Z
Дострокова пенсія у 50 років: кому з українців доступна пільга
Хвиля
2024-11-25T05:30:03Z
Небезпечний кешбек: чому споживачі насправді витрачають більше
Украина Криминальная
2024-11-25T06:40:03Z
Європі цікавіша українська фуражна пшениця, ніж продовольча
Agravery
2024-11-25T06:28:53Z
Від 33 гривень: АЗС опублікували нові ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2024-11-25T06:15:22Z
Не овочі, а делікатеси: ціни на помідори та огірки шокують навіть найстійкіших
Знай
2024-11-25T06:06:31Z
Призначення пенсії: як підтвердити період підприємницької діяльності до 2004 року
ZN UA
2024-11-25T06:04:09Z
Озвучено оновлені ціни на землю в Україні
AgroNews
2024-11-25T06:03:40Z
Більшість озимих перебувають у стані вимушеного зимового спокою
AgroPortal
2024-11-25T06:00:25Z
Польські фермери припинили блокувати кордон з Україною
Европейская правда
2024-11-25T05:25:29Z
Мінімум 2000 грн, максимум 14 000 грн: на яких монетах можна заробити
Знай
2024-11-25T05:21:50Z
Затопило залізничну станцію і міст: Британія потерпає від шторму
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T06:54:01Z
Ворог вдарив по Харкову, у Київському районі - пожежа
УкраинФорм
2024-11-25T06:42:36Z
У Литві вантажний літак впав на житловий будинок: є жертви
Фокус
2024-11-25T06:31:18Z
Трагедія на Рівненщині: 13-річного хлопчика засипало піском
24tv
2024-11-25T06:30:06Z
Суд виніс вирок адміністраторці чату про місця роздачі повісток
InternetUA
2024-11-25T06:28:33Z
БпЛА атакували НПЗ та оборонний завод у Калузі, повідомляють про пожежу, — ЗМІ
Фокус
2024-11-25T05:36:11Z
Росіяни за добу 200 разів били по Запорізькій області, поранена дитина
УкраинФорм
2024-11-25T05:27:50Z
РФ атакувала Київ дронами: у двох районах зафіксували падіння уламків
GlavRed
2024-11-25T05:27:02Z
Десятки "Шахедів" атакували Запоріжжя: поранена дитина
24tv
2024-11-25T05:24:20Z
Зануртеся у культуру Японії: як приготувати наваристий рамен
24tv
2024-11-25T06:24:44Z
Імбир можна зберегти свіжим понад місяць: головні секрети
Знай
2024-11-25T04:51:05Z
Плани геть сходять з рейок в Овнів і Стрільців: чоловічий гороскоп на 25 листопада – 1 грудня
24tv
2024-11-25T04:45:19Z
Рецепт тонких млинців: що додати в тісто для ідеального результату
24tv
2024-11-25T04:12:55Z
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Знай
2024-11-25T02:30:32Z
Ідеальний гарбузовий крем-суп за 30 хвилин: кулінар поділилася простим рецептом
Политека
2024-11-25T02:01:35Z
Грілки із гарячою водою можуть бути небезпечними: як перевірити їх
GlavRed
2024-11-24T22:27:38Z
Це знають не всі: навіщо додавати оцет під час варіння картоплі
24tv
2024-11-24T22:18:26Z
Він бюджетний та смачний: відеорецепт нового яблучного пляцка від Лілії Цвіт
24tv
2024-11-24T22:00:32Z
У NASA створили роботів для пошуку інопланетян у Сонячній системі: що відомо
Фокус
2024-11-25T06:51:25Z
7 маловідомих функцій Telegram, які полегшать ваше користування месенджером
InternetUA
2024-11-25T06:43:55Z
Як знайти загублений смартфон Android: 3 способи, які допоможуть користувачам
InternetUA
2024-11-25T06:22:10Z
Науковці створили пластик, що повністю розкладається у морській воді
УкраинФорм
2024-11-25T06:21:19Z
Дрон-амфібію розробили українські винахідники: чим допоможе нова модель військовим на фронті
InternetUA
2024-11-25T06:01:49Z
Casio представляє золотистий годинник A158WEGV-9A з сучасними функціями
Portaltele
2024-11-25T05:49:56Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 листопада: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T05:03:54Z
Valve розповіла походження легендарної фіолетової шахової текстури в іграх на Source
InternetUA
2024-11-25T05:01:07Z
Колапс основної системи циркуляції води в океані Землі вже відбувається
Portaltele
2024-11-25T04:48:05Z
Представлений Jeep Wrangler 4xe Willys ’41
Portaltele
2024-11-25T05:49:04Z
Тиск у шинах заощадить до 2000 гривень: що треба знати водіям
Знай
2024-11-24T22:30:20Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z