MY.UAНовини
Біткоїн та введення в блокчейн: проходимо курс про криптовалюти від Дія.Освіта
Біткоїн та введення в блокчейн: проходимо курс про криптовалюти від Дія.Освіта

Біткоїн та введення в блокчейн: проходимо курс про криптовалюти від Дія.Освіта

Криптовалюти все сильніше впроваджуються у сучасний світ. За доволі короткий термін такі активи не лише привернули увагу багатьох інвесторів – про біткоїн можна почути навіть від стареньких бабусь, що сидять у дворах.

Тому OBOZREVATEL починає проходження професіонального курсу “Криптограмотність та блокчейн" на платформі Дія.Освіта. Його було розроблено разом з партнерами Мінцифри, зокрема однією з найбільших європейських централізованих криптобірж родом з України WhiteBIT.

Курс складається з чотирьох модулів і розрахований приблизно на 100 годин проходження інформації. До кожного модуля входить певна кількість уроків – вони складаються з епізоду освітнього серіалу від Дія.Освіта та лекції для самостійного опрацювання.

Ознайомлення з курсом “Криптограмотність та блокчейн" ми починаємо з першого модуля. Його програма складається з дев’яти епізодів. В цьому матеріалі ми ознайомимося з першими трьома.

Пілотний епізод

Освітній серіал починається з того, що “цифрова" версія віцепрем'єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки й технологій – міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова розповідає про сенс курсу з криптограмотності.

“Цифрова економіка – це галузь, яку не розбити ракетами", – констатує Федоров. Він впевнений, що навички, отримані українцями під час проходження курсу стануть у нагоді задля підтримання цифрової економіки.

Епізод 1. Коротка історія грошей. Як виник біткоїн?

Освітній серіал

Спікером серії виступає віце-президент WhiteBIT Олексій Ковальов. Він наводить передумови появи криптовалют – всесвітню фінансову кризу у 2008 році, яка, в свою чергу, відбулася після іпотечної кризи в США.

Це вилилося у недовіру до традиційної фінансової системи. “З’явилася потреба зробити публічний реєстр транзакцій, де було би видно, що, куди пішло, кому і від кого. Але в той самий час – анонімний, щоб не можна було відстежити адресу гаманця або кому він належить", – розповідає Ковальов.

На цьому тлі у 2008 році анонімний розробник під псевдонімом Сатоші Накамото запропонував концепцію криптовалюти. А у 2009 році мережа Bitcoin була запущена.

Також знаковою подією для криптосвіту стала поява криптобіржі Mt.Gox, яка об’єднувала мільйони користувачів. Через натоді недостатньо розвинуту криптобезпеку цей майданчик зламували двічі, в результаті чого з нього вивели близько 65 тис. BTC.

Лекція

Навчальний матеріал присвячений давнім формам фінансових взаємовідносин – від натурального обміну (бартеру) до появи перших сучасних монет, які були знайдені на території сучасної Туреччини. Вони були викарбовані приблизно у 600 році до нашої ери за наказом царя Лідії Аліатта.

У 1260 році Китай став першою країною, що перейшла від металевих грошей до паперових. А з появою золотого стандарту (коли кожна банкнота представляє певну кількість золота) раніше незабезпечена валюта отримала цінність та стабільність. Втім у 30-их роках XX ст. від золотого стандарту відмовилися.

Найпоширенішою формою грошей сучасності є фіатна валюта – це законний платіжний засіб для товарів та послуг, що випускається урядом. Головним недоліком такої валюти є її вразливість до інфляції, проте вона має низку переваг:

  • відносна легкість у виробництві, транспортуванні та обміні;
  • гнучкість – центральні банки можуть контролювати пропозицію грошей і коригувати процентні ставки відповідно до економічних умов.

Завдяки науковому прогресу з’явилася можливість розвитку комп’ютерних наук, зокрема криптографії – науки про захист інформації, що забезпечує конфіденційність, цілісність та автентифікацію даних. Саме вона лежить в основі цифрових валют.

Активістів-криптографів, що не є науковцями, називають шифропанками. Одим з них був і творець біткоїна Сатоші Накамото.

Також з лекції можна дізнатися коротку історію розвитку криптоіндустрії загалом. Щодо сьогодення автори стверджують, що після низки падінь цей ринок вже стабілізувався, проте втратив багато інвесторів, які прийшли під час попереднього буму.

“Хоча були випадки скандалів та зламів, цифрові проєкти постійно розвиваються та змінюються для забезпечення більшої безпеки для користувачів. В майбутньому нові технології, такі як блокчейн та "розумні" контракти, можуть змінити спосіб, яким ми бачимо фінанси та економіку", – припускають автори лекції.

Після уроку можемо пройти легкий тест задля закріплення інформації, відповівши на три запитання що темі лекції.

Епізод 2. Виникнення технології блокчейну

Освітній серіал

Знову вітаємо Олексія Ковальова. Він нагадає нам передумови появи криптовалюти.

Лекція

В цьому матеріалі ми дізнаємося про епохи розвитку інтернету, відмінності Web 1 та Web 3, а також основу нової версії Всесвітньої мережі – технологію блокчейну.

Web 1 – це перше покоління Інтернету. Напочатку ця мережа переважно використовувалася для доступу та обміну інформацією. Тобто користувачі переглядали веб-сторінки, але не взаємодіяли з їхнім вмістом.

До цієї мережі належали чати, месенджери, FTP-сервери та DNS, а доступ до мережі виділявся через телефонні модеми.

Web 2 ще називають “мережею участі", оскільки користувачі отримали можливість легше взаємодіяти з вмістом веб-сторінок: залишати коментарі, створювати свій контент чи ділитися чужим та використовувати соцмережі. Втім за своєю суттю друге покоління інтернету не сильно відрізняється від першого – його архітектура побудована на основі структури “клієнт-сервер".

Web 3 – наступне покоління Інтернету, яке називають “семантичною мережею". Відмінні риси цієї версії – це прозорість, справедливість та конфіденційність. Ця система буде краще розуміти запити людей та слухняно виконувати завдання завдяки семантичному аналізу.

Базуватиметься інтернет майбутнього на сучасних технологіях: блокчейні, штучному інтелекті, машинному навчанні, інтернеті речей та mesh-мережах. Ще одна його особливість – це базування не на сайтах, а на децентралізованих додатках (dApps).

Вперше технологію блокчейн реалізували у криптовалюті біткоїн у 2009 році. Це забезпечило безпечний та прозорий запис транзакцій у децентралізованому реєстрі без необхідності залучення центрального органу.

А з часом на цій базі з’явилися й інші системи, наприклад смарт-контракти та децентралізовані додатки.

Особливість уроку: задля проходження тесту необхідно пройти симуляцію від виробника віртуального криптогаманця Metamask та WhiteBIT. Біржа вже запровадила Web3-інструменти, дозволивши авторизацію за допомогою криптогаманця.

Епізод 3. Мережа Біткоїн. Децентралізовані технології. Блокчейн

Освітній серіал

Олексій Ковальов пояснює, чому Bitcoin – це справжній прояв блокчейну. Ця мережа не має центрального органу підпорядкування, а власне біткоїн використовується в якості платіжного засобу.

Лекція

Біткоїн – не лише криптовалюта, але й назва мережі, який вона підтримує. Сама мережа є одноранговою електронною грошовою системою.

Технологія блокчейн забезпечує зберігання та передачу інформації серед користувачів у вигляді ланцюга блоків даних. Кожен такий блок містить дані про певну кількість транзакцій, які відбулися у мережі за певний період часу.

Кожна транзакція містить певний набір інформації: скільки, від та кому передається внутрішньої цінності блокчейн-мережі, а також час операції та підписи сторін. Підтверджені підписами транзакції додаються до ланцюга блоків, кожен з яких пов’язаний з попереднім за допомогою криптографії. Таким чином змінити чи підробити увесь блокчейн неможливо.

Блокчейн-мережі діляться на три типи: публічні (до них зокрема відноситься Bitcoin), приватні та консорціумні. Вони мають різні особливості, але об’єднує їх децентралізація, головними принципами якої є відсутність єдиного керуючого органу та розподілення між багатьма користувачами, а не на одному сервері.

Публічні блокчейни – найпоширеніші. Кожну транзакцію в них можна проаналізувати завдяки спеціальним онлайн-сервісам – експлорерам.

Криптографія та децентралізована архітектура допомогла криптовалютам усунути головні недоліки традиційної фінансової системи. Разом із тим це гарантувало їм безпеку, доступність, швидкість та анонімність транзакцій.

Але блокчейн-технології і досі можуть стикатися з проблемою даблспендінгу – коли той самий цифровий актив можна витратити більше одного разу. Для запобігання цьому використовується механізм консенсусу, про який буде розказано в наступних уроках.

Раніше OBOZREVATEL повідомляв про кадровий голод, з яким стикаються українські блокчейн-компанії. CEO WhiteBIT розповів про спільний освітній проєкт з Києво-Могилянською академією, який має перекрити нестачу фахових IT-спеціалістів.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мер Одеси Геннадій Труханов призначив собі радницю: хто нею став
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T10:45:55Z
Число поранених різко зросло: трагічні наслідки ворожого удару
Политека
2024-11-22T10:40:48Z
В Одесі виділили 30 мільйонів на відновлення будинків, постраждалих від обстрілів
УкраинФорм
2024-11-22T10:37:23Z
До 12 років позбавлення волі засуджено колишнього поліцейського з Донеччини, який добровільно обійняв посаду «міністра юстиції днр»
Украина Криминальная
2024-11-22T10:32:39Z
Погода на любителя: де на вихідних буде +15, а де — сильні опади та мороз
Фокус
2024-11-22T10:21:47Z
На вихідних Україні прогнозують від -4 до +13, у суботу - дощі з мокрим снігом
УкраинФорм
2024-11-22T10:18:37Z
У Харкові встановили новорічну ялинку в метро
УкраинФорм
2024-11-22T10:13:53Z
Мінрозвитку заявляє про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
УкраинФорм
2024-11-22T10:09:26Z
Сильний вітер, сніг і ожеледиця: синоптики попередили про погіршення погоди у низці областей
Фокус
2024-11-22T10:09:03Z
Путін «попереджатиме» українців про «Орєшнік». Пєсков повідомив деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T10:45:08Z
У NYT пояснили, для чого росіянам запускати по Дніпру "Орєшнік", якщо туди долітають й інші потенційно ядерні ракети
ZN UA
2024-11-22T10:44:09Z
Для ранкової атаки на Суми ворог використав споряджені шрапнеллю дрони
УкраинФорм
2024-11-22T10:43:39Z
Шольц назвав використання Росією нової ракети жахливою ескалацією
УкраинФорм
2024-11-22T10:43:37Z
Удари РФ пошкодили чотири важливі для ядерної безпеки підстанції в Україні - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-22T10:40:53Z
Швеція готує значну інвестицію у виробництво Україною власної далекобійної зброї
Европейская правда
2024-11-22T10:40:49Z
Альянс проведе Раду Україна-НАТО 26 листопада за запитом України - джерело
УкраинФорм
2024-11-22T10:37:20Z
Удари з далекобійної зброї вглиб РФ допоможуть утримати "ситуацію на землі" — експерт
Хвиля
2024-11-22T10:36:44Z
Розвідка Британії назвала ключову подію, яка змінила характер війни в Україні
Европейская правда
2024-11-22T10:33:50Z
Біллі Айліш стала артисткою року Apple Music
1News
2024-11-22T10:42:38Z
Настя Каменських розчулила зустріччю з українськими військовими у реабілітаційному центрі
TSN
2024-11-22T10:33:28Z
«У втрачених землях»: новий погляд на Мілу Йовович у ролі Сірої Еліс в екранізації темного фентезі Джорджа Мартіна
ITC
2024-11-22T10:31:34Z
Український "Щедрик" заграв у рекламі Chanel
Фокус
2024-11-22T10:29:22Z
Кара Делевінь у шикарному костюмі відвідала захід L'Oreal Paris
Фокус
2024-11-22T10:21:31Z
Це любов: Віра Брежнєва публічно зізналася в коханні
Вива
2024-11-22T10:00:19Z
Актор Григорій Бакланов озвучив 23 персонажів гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»
УкраинФорм
2024-11-22T09:48:43Z
"Були частиною життя": батьки Бреда Пітта не бачили своїх онуків вісім років
Фокус
2024-11-22T09:30:37Z
Володимир Шейко: «Такі турне об’єднують Україну навколо музики»
Детектор М
2024-11-22T09:01:21Z
Чи справді корисний чай з корицею та чи варто його вживати
24tv
2024-11-22T09:42:20Z
Зміна клімату сильно вдарить по алергікам – Euronews
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:33:43Z
Наскільки корисна хурма і в яких випадках вона може нашкодити
24tv
2024-11-22T09:21:55Z
Neuralink Ілона Маска почне випробування на людях у ще одній країні після отримання дозволу
24tv
2024-11-22T08:12:42Z
Знайшли нові корисні властивості кави та чаю
24tv
2024-11-22T08:07:50Z
Лікар назвав овоч, який потрібно споживати регулярно
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:54:32Z
Як почистити навушники від сірки: прості і дієві поради
GlavRed
2024-11-22T07:27:15Z
Як позбутися другого підборіддя: що насправді допомагає
24tv
2024-11-22T06:06:55Z
Як встановлюватимуть інвалідність після ліквідації МСЕК? Пояснення МОЗ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T05:15:37Z
Микола Матвієнко увійшов до топ-10 гвардійців збірної України з футболу
УкраинФорм
2024-11-22T10:37:24Z
"На кордоні гравця забрали до ТЦК": двоє українських волейболістів не повернулися з Бельгії після матчу
TSN
2024-11-22T10:33:22Z
Жеребкування плей-оф Ліги націй: сьогодні Україна дізнається наступного суперника
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T10:28:41Z
Мендеш пропустить найближчий матч ПСЖ
Football.ua
2024-11-22T10:23:43Z
Мірзоєв здобув для України «срібло» молодіжного Євро з тхеквондо
УкраинФорм
2024-11-22T10:05:46Z
Гвардіола подовжив контракт з "Манчестер Сіті": на скільки розрахована нова угода
TSN
2024-11-22T09:52:27Z
Ван де Вен має шанс повернутися на поле до Нового року
Football.ua
2024-11-22T09:20:38Z
Забарний перебуває на радарі трьох грандів АПЛ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:12:32Z
Олександр Усик зробив заяву про реванш із Тайсоном Ф’юрі
360ua.news
2024-11-22T09:12:14Z
Лідер "Підпільного стендапу" Свят Загайкевич відповів, чому не служить у ЗСУ
Комсомольская правда
2024-11-22T10:44:17Z
Як вийти на пенсію без стажу
24tv
2024-11-22T10:42:42Z
Українці отримають майже 22 тисячі гривень для підготовки до зими: деталі
Фокус
2024-11-22T10:42:26Z
Стартувала «Школа відповідального блогерства» для молодих лідерів думок від «Детектор Медіа» та UMIND
Детектор М
2024-11-22T10:31:18Z
Авіаносець ВМС США прибув до Японії для постійного базування
InternetUA
2024-11-22T10:31:00Z
У пункті «Солотвино - Сігету-Мармацієй» на кордоні з Румунією призупинять пропуск автомобілів
УкраинФорм
2024-11-22T10:27:06Z
росіяни змушують українців в окупації здавати кров для армії рф – Центр нацспротиву
iPress
2024-11-22T10:17:20Z
Румунія уклала контракт зі США на постачання 32 винищувачів F-35
InternetUA
2024-11-22T10:17:10Z
Арсеній Яценюк зворушливо привітав маму з днем народження
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T10:12:45Z
Насупного тижня Касаційний господарський суд ВС розгляне позов ексвласників «ПриватБанку» про повернення його собі
ZN UA
2024-11-22T10:40:05Z
«Прометей» завершує сезон: озима пшениця на 95% площ вже дала сходи
Agravery
2024-11-22T10:37:06Z
"Північний потік – 2" під прицілом інвестора зі США: чи стане він американським
24tv
2024-11-22T10:36:59Z
На Миколаївщині фермери сіють зимуючий горох
AgroNews
2024-11-22T10:22:03Z
Польські фермери відзавтра можуть заблокувати пункт пропуску «Медика - Шегині»
УкраинФорм
2024-11-22T10:16:37Z
В Україні продовжує сповільнюватися промислова інфляція - Держстат
УкраинФорм
2024-11-22T10:16:02Z
Можна заощадити тисячу гривень на поїзд: лайфхак від "Укрзалізниці"
Знай
2024-11-22T10:12:50Z
Кувейт витратить понад 30 млрд доларів на збільшення видобутку нафти
Хвиля
2024-11-22T10:12:16Z
Скільки українці витратили за дев'ять місяців на покупки в інтернеті
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T10:10:20Z
Речі швидко висохнуть після прання навіть в мороз: простий лайфхак
24tv
2024-11-22T10:24:04Z
Секрет ввічливої помсти: як відповісти грубіяну і залишитися на висоті
Знай
2024-11-22T09:57:55Z
Апельсинові шкірки та розпилювач з водою: як захистити ялинку від кішки
Фокус
2024-11-22T09:36:08Z
Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут
TSN
2024-11-22T09:33:48Z
Коли гості на порозі: рецепт смачної закуски за кілька хвилин
Фокус
2024-11-22T09:30:55Z
Екошуба – найкраща альтернатива пуховику: 5 найкращих ідей для зими
24tv
2024-11-22T09:27:50Z
Як рідше змінювати губку для миття посуду: 4 лайфхаки за копійки
GlavRed
2024-11-22T09:25:42Z
Як залучити кохання на Новий рік: дієві ритуали для щастя
GlavRed
2024-11-22T08:28:03Z
Усе почалося з малюнка: як молода пара з нуля побудувала собі чарівний будиночок
24tv
2024-11-22T08:27:07Z
Поласував військовими пайками: до військової бази на Алясці увірвався голодний ведмідь
Фокус
2024-11-22T10:42:30Z
В Кривому Розі у наркоділків вилучили майже 3 тис. рослин конопель та 4 кг канабісу
Украина Криминальная
2024-11-22T10:37:44Z
У Лондоні правоохоронці підірвали "підозрілий пакунок" біля посольства США
Европейская правда
2024-11-22T10:34:51Z
Замах на вбивство двох осіб та незаконне поводження з боєприпасами: мешканця Вознесенщини засуджено до 10 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-22T10:30:19Z
Повідомлено додаткову підозру учасникам злочинного угрупування, які вкрали навігаційне обладнання з тракторів на ₴3,5 млн
Украина Криминальная
2024-11-22T10:19:05Z
У Дніпрі прогриміли вибухи: РФ запустила по місту ракету
GlavRed
2024-11-22T10:12:41Z
Поліцейські повідомили про підозру голові міжрайонної МСЕК, яка «допомагала» чоловікам отримати інвалідність
Украина Криминальная
2024-11-22T10:10:39Z
В Європі без попередження почав вивергатися вулкан – повністю евакуювали популярний курорт
24tv
2024-11-22T10:09:15Z
Під німецьким Кельном зіткнулися вантажний і технічний потяги, є постраждалі
Европейская правда
2024-11-22T10:03:58Z
На Землі живуть три безсмертні істоти: одні повертають час назад, а інші просто не старіють
Фокус
2024-11-22T10:42:58Z
Представлений смартфон Nubia Z70 Ultra з Snapdragon 8 Elite, підекранною камерою та ціною від $635
ITC
2024-11-22T10:37:23Z
"Настав час завершення": астрологічний прогноз на 2025 рік
Фокус
2024-11-22T10:36:41Z
Мінімум зусиль – максимум комфорту: ідея стильного ремонту на балконі
24tv
2024-11-22T10:32:13Z
Ілон Маск став найкращим гравцем у Diablo 4
InternetUA
2024-11-22T10:31:58Z
У 200 разів менше за людську волосину: створено найтонші спагеті у світі
Фокус
2024-11-22T10:29:56Z
Фанати S.T.A.L.K.E.R. 2 не чекають розробників і вже випустили моди для оптимізації гри
ITC
2024-11-22T10:27:02Z
Розумні інопланетяни керують найшвидшими зірками в Чумацькому Шляху: про що нова теорія
Фокус
2024-11-22T10:21:31Z
У космосі розгорнуто прапор України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T10:17:57Z
Шакіра подарує одному з фанатів новенький Lamborghini за $240 000
Фокус
2024-11-22T10:21:48Z
Гібридні кабріолети Bentley отримали спецверсію на честь курортного міста в Каліфорнії
AutoGeek
2024-11-22T10:16:44Z
Kia показала рестайлінгову версію електрокросовера EV6
AutoCentre
2024-11-22T10:13:02Z
Без важливого елементу кузова: новий електричний Jaguar показали на офіційному фото
AutoGeek
2024-11-22T09:46:36Z
Ексклюзив із 80-х: рідкісний Mercedes W126 продали за ціною нового Rolls-Royce
Фокус
2024-11-22T09:30:42Z
ТОП 5 автомобільних компресорів 2024 року: порівняння популярних моделей
AutoCentre
2024-11-22T09:28:49Z
Новий порт зарядки та більше кольорів: електричний кросовер Genesis GV70 суттєво оновився
AutoGeek
2024-11-22T09:25:49Z
Названо марку автомобілів, яка має найбільшу кількість аварій зі смертельними наслідками
24tv
2024-11-22T09:06:38Z
Які автомобілі найпопулярніші у Європі: цікава статистика
ЗаРулем
2024-11-22T08:12:14Z