MY.UAНовини
Дезінформація як порушення прав людини в контексті російського вторгнення в Україну: фаховий звіт
Дезінформація як порушення прав людини в контексті російського вторгнення в Україну: фаховий звіт

Дезінформація як порушення прав людини в контексті російського вторгнення в Україну: фаховий звіт

Росія порушує права людини не лише запускаючи ракети, а й поширюючи брехню.

Дезінформація — це фактичне обмеження прав людей на доступ до інформації, на вільне формування та висловлення думок, а також загалом підрив довіри до демократичних інститутів, пропаганда насильства, виправдання військових злочинів та злочинів проти людяності. Багаторічна дезінформаційна кампанія, яку Росія веде проти України, порушує права людини, адже ставить під загрозу безпеку та життя людей. 

Аналітики й аналітикині «Детектора медіа» долучилися до підготовки звіту DT Institute «Дезінформація — порушення прав людини» разом з іншими громадськими організаціями —  «Інтерньюз Україна», Інститутом масової інформації, «Текстами», Українською Гельсінською спілкою з прав людини, «Вокс Україна». Документ було підготовлено й подано до Ради прав людини ООН у рамках Універсального періодичного огляду РФ. Цим кроком хочемо підсилити міжнародний тиск на агресорку та актуалізувати проблему дезінформації не тільки як елементу гібридної війни, а і як порушення прав людини 

Чому дезінформація — це порушення прав людини?

Згідно з міжнародним правом, дезінформація та пропаганда є порушенням права на свободу вираження поглядів. Особливо коли пропаганда та дезінформація пропагують дискримінацію або ворожнечу щодо певних груп, ставлять під загрозу громадське здоров’я, руйнують демократичні суспільства або порушують здатність окремих людей отримувати та обмінюватися інформацією. Такі дії порушують численні міжнародні конвенції з прав людини. Зокрема, статтю 19 Загальної декларації прав людини (ВДПЛ) і статті 19 і 20 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (МПГПП).

Російська пропагандистська машина регулярно поширює дезінформацію про різні спільноти, зображує їх у негативному світлі, прагне дискредитувати. Наприклад, російські пропагандисти формують негативний образ українських жінок, як усередині локального інфополя, так і в інфопросторах інших країн. Пропаганда зображає українок як секспрацівниць, що виїжджають за кордон виключно заради наживи. Такі заяви поглиблюють нерівність між жінками й чоловіками, стигматизують жінок. Так само російська пропаганда поширює дезінформацію про дітей, спекулюючи чутливими темами їхнього життя й здоров’я задля досягнення своїх політичних цілей. Зокрема, під гаслами про порятунок від «українських нацистів-карателів» насправді криється примусова депортація дітей з України, яку як українська влада, так і Міжнародний кримінальний суд розцінюють як ознаку геноциду. Відтак невідомо, чи повернуться українські діти, яких незаконно вивезла Росія, до своїх батьків.

Також російські пропагандисти посягають на базові права людини, поширюючи: фейки про евакуацію з міст, де тривають бойові дії; брехню про дії російських військових, вигороджуючи їх; фейки про роботу лікарень в умовах бойових дій тощо. Така дезінформація наражає людей на фізичну небезпеку, адже, довірившись їй, людина може залишитися в місті, в якому перебувати небезпечно, чи, навпаки, потрапити під обстріл, прочитавши недостовірну інформацію про евакуацію з міста чи села. 

Як це працює на практиці?

Навмисна дискредитація обов’язкової евакуації, впровадженої українською владою

У серпні 2022 року Кабмін видав розпорядження про обов’язкову евакуацію з прифронтових територій. Причина евакуації — руйнація критичної інфраструктури в регіоні і, як наслідок, неможливість його опалювати в зимовий період. Російська пропаганда поширювала ряд фейкових та маніпулятивних тверджень, намагаючись викликати недовіру до урядової ініціативи, підірвати довіру до влади як такої та викликати почуття страху й невизначеності. Пропагандисти заявляли, що комунікації — газ, електрика, водопостачання — зникли не внаслідок обстрілів російської армії, а нібито українська влада навмисно їх відключила, щоб змусити цивільних покинути території. Мовляв, українська влада «зачищає» прифронтові регіони від мешканців, щоб українські солдати могли безперешкодно мародерити та нищити цивільну інфраструктуру, щоб та не дісталась росіянам. Також пропагандисти наполягали, що Україна не приготувала відповідних умов для евакуантів і везтиме їх поїздами «в нікуди».

Виїзд із прифронтового регіону — це у прямому сенсі питання життя та смерті. Тож подібні повідомлення — неприхована спроба спотворити реальність, залякати цивільних, змушуючи їх відмовлятися від евакуації. І, як наслідок, наражатися на загрозу місяцями перебувати в бомбосховищах без опалення, ризикувати здоров’ям та життям.

Маніпулювання питанням безпеки дітей задля виправдання депортації

Російська пропаганда навмисно використовує чутливу тему життя та безпеки дітей, щоб уникнути відповідальності за це порушення прав людини. Зокрема, агітпроп послуговується набором маніпулятивних тверджень, як от: «діти Донбасу» — російські діти; Україна та Захід вбивають «дітей Донбасу», тож їх потрібно «рятувати» (депортувати в Росію), а також, що повномасштабне вторгнення — помста за «дітей Донбасу». Про те, як пропаганда маніпулює терміном «діти Донбасу» та в чому небезпека його вживання, читайтетут.

Міжнародний кримінальний суд визнав незаконну депортацію українських дітей з окупованих територій до Росії військовим злочином. Вітчизняні та закордонні інституції бачать тут умисел Росії примусово перевести дітей з однієї національної групи в іншу і знищити їхню українську ідентичність, такі кроки фактично мають ознаки геноциду.

Маніпулювання причинами російського вторгнення задля виправдання війни та злочинів 

Агітпроп країни-агресорки зображує Росію як благородну захисницю російськомовних людей і традиційних цінностей. Ці наративи пропагандисти використовують, щоб представити дії Росії праведними і виправдати її вторгнення в Україну. Наприклад, Росія зображується як сила добра на окупованих територіях, де вона нібито докладає всіх  зусиль, щоб виправити буцімто «безгосподарність» і «звірства» українського уряду, надаючи гуманітарну допомогу й відновлюючи доступ до основних послуг. Навіть коли Росія вдається до воєнних злочинів, таких як обстріли об'єктів критичної інфраструктури, щоб позбавити цивільне населення тепла, води та електроенергії, вона маніпуює правдою, щоб представити свої дії в позитивному світлі — як необхідне зло. Про тактику «героїзації», яку використовує Росія, читайте тут. 

Російське вторгнення визнане на міжнародному рівні як неспровоковане й невиправдане. Саме через агресію Росії окуповані нею території потребують гуманітарної допомоги та відновлення. Створюючи альтернативну реальність, де нібито погана й невміла Україна протиставляється хорошій і ефективній Росії, дезінформація змушує людей вірити в силу Росії і навіть підтримувати країну-агресорку. 

Маніпулятивні звинувачення щодо української влади в корупції, некомпетентності та злочинах 

Російські пропагандисти стверджують, що наміри українського уряду зловмисні й контролюються Заходом. Це було помітно в російській дезінформації навколо катастрофи вертольота в Броварах, в якій загинуло керівництво Міністерства внутрішніх справ. З одного боку, агітпроп представив це як нібито загострення внутрішньої української боротьби за владу, мовляв, під час катастрофи хотіли позбутися лояльних до Зеленського людей. З іншого боку, за версією пропаганди, вертоліт розбився нібито через недбалість і корупцію під час закупівель. 

Просуваючи кілька іноді суперечливих меседжів, Росія створює плутанину, що сприяє загальній недовірі до влади, а також полегшує примус і маніпулювання українцями. Інші приклади таких меседжів: український уряд — це нацисти; українська армія чинить звірства — в тому числі навмисно вбиває дітей, використовуючи цивільних як «живий щит» та обстрілюючи цивільну інфраструктуру;  Україна нападає на власних громадян, щоб «підставити Росію». 

Ці меседжі впливають на громадську думку в Україні, особливо на російськомовних українців та етнічні спільноти. Дезінформація змушує їх повірити, що в українському суспільстві панують упередження, а також припускати, що їх переслідуватимуть за їхні переконання та етнічну приналежність. Це фактично позбавляє їх можливості вільно формувати свою думку й обмежує свободу вираження поглядів.

Авторки та автори звіту закликають Росію забезпечити безперебійний рівноправний доступ до різних джерел інформації для жителів окупованих територій України. А також припинити навмисно маніпулювати громадською думкою і спотворювати інформацію з метою втручання у право людей вільно отримувати точну інформацію.

Презентація дослідження «Як російська дезінформація порушує права людини в Україні та Європі» відбулася 23 травня 2023 року, більше деталей про подію тут. 

Теги за темою
ООНпропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Пакистан вооружается китайскими системами ПВО для сдерживания Индии
Хвиля
2025-04-30T07:15:57Z
Это провал: какое обещание Украине Европа оказалась не в состоянии выполнить
Comments UA
2025-04-30T06:57:34Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
В Воздушных силах показали, как пилот МиГ-29 уничтожает «шахед»
Апостроф
2025-04-29T12:43:07Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Мир должен быть на справедливых условиях, а не ради парада - Украина в ООН
Gazeta UA
2025-04-30T07:15:00Z
Госдеп о войне в Украине: США отойдут от роли посредника, если не будет прогресса
Факти ICTV
2025-04-30T07:13:02Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Трамп заявил о разочаровании Путиным и призвал подписать соглашение
ZN UA
2025-04-28T12:54:48Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Трейлер фильма «Иллюзия обмана 3»
Кино-Театр
2025-04-30T07:15:45Z
Женя Галич запускает сольный проект
Корреспондент
2025-04-30T07:03:32Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Теперь с биоэтанолом: в мае в Украине будут добавлять спирт в бензин
ZN UA
2025-04-30T07:09:38Z
СМИ: Китай создал тайный список товаров из США, которые избежат 125% пошлин
Корреспондент
2025-04-30T07:06:58Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Стало відомо, як в Україні змінилась ціна гектара землі
AgroNews
2025-04-30T07:09:36Z
Россияне устроили адскую ночь в Днепре - есть жертвы
Gazeta UA
2025-04-30T07:03:01Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Съев этот продукт перед сном, вы точно забудете о храпе
Comments UA
2025-04-30T06:12:54Z
Майские шашлыки без последствий: какое мясо выбрать, чтобы не навредить здоровью
Знай
2025-04-30T05:51:22Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Одежда, подгузник и вода: как быстро и безопасно охладить ребенка в жару
Знай
2025-04-30T03:51:25Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
На "Устилуг-Зосин" до лета ограничат движение
Gazeta UA
2025-04-30T07:00:33Z
Украинский военнослужащий растрогал историей о пожилой супружеской паре с прифронтовых территорий
Апостроф
2025-04-30T06:54:57Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Детские горки - универсальные игровые конструкции для дома и улицы
Gazeta UA
2025-04-30T07:06:57Z
У соседей потечет слюна: из каких дров получается пожарить вкуснейший шашлык
Telegraf
2025-04-30T05:54:43Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Среда 30 апреля проверит ваши чувства: любовный гороскоп на сегодня
Знай
2025-04-30T04:12:15Z
Не спешите выбрасывать джинсы: креативные идеи для дома и дачи
Gazeta UA
2025-04-30T00:00:55Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
ЛЧ: ПСЖ одолел Арсенал голом на 4-й минуте
Корреспондент
2025-04-30T06:54:58Z
"Откройте глаза": Усик обратился к Трампу с призывом
Telegraf
2025-04-30T06:37:02Z
Вышел трейлер фильма Машина для боёв с Александром Усиком
Корреспондент
2025-04-30T06:28:20Z
"Это чушь": Усик обратился к Трампу с просьбой относительно войны
Comments UA
2025-04-30T05:51:36Z
НБА ищет новый формат для Матча всех звезд-2026
Корреспондент
2025-04-30T05:45:38Z
Усик анонсировал начало подготовки к реваншу с Дюбуа
Корреспондент
2025-04-30T05:27:14Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Феррари готовит крупные обновления болидов на сезон 2025 года
Корреспондент
2025-04-30T06:30:30Z
Три дисплея, семь мест и полный привод: представлен обновленный Volkswagen Talagon
Gazeta UA
2025-04-29T22:15:46Z
Длиннее Bentley Bentayga: дебютировал самый большой кроссовер Volkswagen
Фокус
2025-04-29T16:43:54Z
BMW начинает использовать ИИ для проверки качества авто
Корреспондент
2025-04-29T15:33:36Z
Citroën представил новое поколение C5 Aircross
Корреспондент
2025-04-29T15:25:56Z
Банки начали охоту за подержанными авто: украинцев заставят платить годами
Знай
2025-04-29T12:30:29Z
Названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом стоимостью до $13 000
Фокус
2025-04-29T11:45:15Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
ИИ подбирается все ближе: популярный чат-бот будет помогать с шоппингом
Фокус
2025-04-30T06:57:58Z
Помогут пережить лето: названы 7 лучших кондиционеров 2025 года
Фокус
2025-04-30T06:51:46Z
Ціни на продукти в Україні продовжують зростати: оприлюднено аналіз ринку
AgroNews
2025-04-30T06:07:48Z
Глаз крокодила и Водоворот: сделаны фотографии интересных спиральных галактик
Фокус
2025-04-30T05:51:35Z
Озвучено оновлені ціни на зернові в Україні
AgroNews
2025-04-30T05:06:10Z
В Україні зросли ціни на апельсини, банани та лимони
AgroNews
2025-04-30T04:01:56Z
Вдвое старше Древнего Египта: ученые нашли затерянную цивилизацию каменного века
Фокус
2025-04-30T03:28:01Z