MY.UAНовини
Дезінформація як порушення прав людини в контексті російського вторгнення в Україну: фаховий звіт
Дезінформація як порушення прав людини в контексті російського вторгнення в Україну: фаховий звіт

Дезінформація як порушення прав людини в контексті російського вторгнення в Україну: фаховий звіт

Росія порушує права людини не лише запускаючи ракети, а й поширюючи брехню.

Дезінформація — це фактичне обмеження прав людей на доступ до інформації, на вільне формування та висловлення думок, а також загалом підрив довіри до демократичних інститутів, пропаганда насильства, виправдання військових злочинів та злочинів проти людяності. Багаторічна дезінформаційна кампанія, яку Росія веде проти України, порушує права людини, адже ставить під загрозу безпеку та життя людей. 

Аналітики й аналітикині «Детектора медіа» долучилися до підготовки звіту DT Institute «Дезінформація — порушення прав людини» разом з іншими громадськими організаціями —  «Інтерньюз Україна», Інститутом масової інформації, «Текстами», Українською Гельсінською спілкою з прав людини, «Вокс Україна». Документ було підготовлено й подано до Ради прав людини ООН у рамках Універсального періодичного огляду РФ. Цим кроком хочемо підсилити міжнародний тиск на агресорку та актуалізувати проблему дезінформації не тільки як елементу гібридної війни, а і як порушення прав людини 

Чому дезінформація — це порушення прав людини?

Згідно з міжнародним правом, дезінформація та пропаганда є порушенням права на свободу вираження поглядів. Особливо коли пропаганда та дезінформація пропагують дискримінацію або ворожнечу щодо певних груп, ставлять під загрозу громадське здоров’я, руйнують демократичні суспільства або порушують здатність окремих людей отримувати та обмінюватися інформацією. Такі дії порушують численні міжнародні конвенції з прав людини. Зокрема, статтю 19 Загальної декларації прав людини (ВДПЛ) і статті 19 і 20 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (МПГПП).

Російська пропагандистська машина регулярно поширює дезінформацію про різні спільноти, зображує їх у негативному світлі, прагне дискредитувати. Наприклад, російські пропагандисти формують негативний образ українських жінок, як усередині локального інфополя, так і в інфопросторах інших країн. Пропаганда зображає українок як секспрацівниць, що виїжджають за кордон виключно заради наживи. Такі заяви поглиблюють нерівність між жінками й чоловіками, стигматизують жінок. Так само російська пропаганда поширює дезінформацію про дітей, спекулюючи чутливими темами їхнього життя й здоров’я задля досягнення своїх політичних цілей. Зокрема, під гаслами про порятунок від «українських нацистів-карателів» насправді криється примусова депортація дітей з України, яку як українська влада, так і Міжнародний кримінальний суд розцінюють як ознаку геноциду. Відтак невідомо, чи повернуться українські діти, яких незаконно вивезла Росія, до своїх батьків.

Також російські пропагандисти посягають на базові права людини, поширюючи: фейки про евакуацію з міст, де тривають бойові дії; брехню про дії російських військових, вигороджуючи їх; фейки про роботу лікарень в умовах бойових дій тощо. Така дезінформація наражає людей на фізичну небезпеку, адже, довірившись їй, людина може залишитися в місті, в якому перебувати небезпечно, чи, навпаки, потрапити під обстріл, прочитавши недостовірну інформацію про евакуацію з міста чи села. 

Як це працює на практиці?

Навмисна дискредитація обов’язкової евакуації, впровадженої українською владою

У серпні 2022 року Кабмін видав розпорядження про обов’язкову евакуацію з прифронтових територій. Причина евакуації — руйнація критичної інфраструктури в регіоні і, як наслідок, неможливість його опалювати в зимовий період. Російська пропаганда поширювала ряд фейкових та маніпулятивних тверджень, намагаючись викликати недовіру до урядової ініціативи, підірвати довіру до влади як такої та викликати почуття страху й невизначеності. Пропагандисти заявляли, що комунікації — газ, електрика, водопостачання — зникли не внаслідок обстрілів російської армії, а нібито українська влада навмисно їх відключила, щоб змусити цивільних покинути території. Мовляв, українська влада «зачищає» прифронтові регіони від мешканців, щоб українські солдати могли безперешкодно мародерити та нищити цивільну інфраструктуру, щоб та не дісталась росіянам. Також пропагандисти наполягали, що Україна не приготувала відповідних умов для евакуантів і везтиме їх поїздами «в нікуди».

Виїзд із прифронтового регіону — це у прямому сенсі питання життя та смерті. Тож подібні повідомлення — неприхована спроба спотворити реальність, залякати цивільних, змушуючи їх відмовлятися від евакуації. І, як наслідок, наражатися на загрозу місяцями перебувати в бомбосховищах без опалення, ризикувати здоров’ям та життям.

Маніпулювання питанням безпеки дітей задля виправдання депортації

Російська пропаганда навмисно використовує чутливу тему життя та безпеки дітей, щоб уникнути відповідальності за це порушення прав людини. Зокрема, агітпроп послуговується набором маніпулятивних тверджень, як от: «діти Донбасу» — російські діти; Україна та Захід вбивають «дітей Донбасу», тож їх потрібно «рятувати» (депортувати в Росію), а також, що повномасштабне вторгнення — помста за «дітей Донбасу». Про те, як пропаганда маніпулює терміном «діти Донбасу» та в чому небезпека його вживання, читайтетут.

Міжнародний кримінальний суд визнав незаконну депортацію українських дітей з окупованих територій до Росії військовим злочином. Вітчизняні та закордонні інституції бачать тут умисел Росії примусово перевести дітей з однієї національної групи в іншу і знищити їхню українську ідентичність, такі кроки фактично мають ознаки геноциду.

Маніпулювання причинами російського вторгнення задля виправдання війни та злочинів 

Агітпроп країни-агресорки зображує Росію як благородну захисницю російськомовних людей і традиційних цінностей. Ці наративи пропагандисти використовують, щоб представити дії Росії праведними і виправдати її вторгнення в Україну. Наприклад, Росія зображується як сила добра на окупованих територіях, де вона нібито докладає всіх  зусиль, щоб виправити буцімто «безгосподарність» і «звірства» українського уряду, надаючи гуманітарну допомогу й відновлюючи доступ до основних послуг. Навіть коли Росія вдається до воєнних злочинів, таких як обстріли об'єктів критичної інфраструктури, щоб позбавити цивільне населення тепла, води та електроенергії, вона маніпуює правдою, щоб представити свої дії в позитивному світлі — як необхідне зло. Про тактику «героїзації», яку використовує Росія, читайте тут. 

Російське вторгнення визнане на міжнародному рівні як неспровоковане й невиправдане. Саме через агресію Росії окуповані нею території потребують гуманітарної допомоги та відновлення. Створюючи альтернативну реальність, де нібито погана й невміла Україна протиставляється хорошій і ефективній Росії, дезінформація змушує людей вірити в силу Росії і навіть підтримувати країну-агресорку. 

Маніпулятивні звинувачення щодо української влади в корупції, некомпетентності та злочинах 

Російські пропагандисти стверджують, що наміри українського уряду зловмисні й контролюються Заходом. Це було помітно в російській дезінформації навколо катастрофи вертольота в Броварах, в якій загинуло керівництво Міністерства внутрішніх справ. З одного боку, агітпроп представив це як нібито загострення внутрішньої української боротьби за владу, мовляв, під час катастрофи хотіли позбутися лояльних до Зеленського людей. З іншого боку, за версією пропаганди, вертоліт розбився нібито через недбалість і корупцію під час закупівель. 

Просуваючи кілька іноді суперечливих меседжів, Росія створює плутанину, що сприяє загальній недовірі до влади, а також полегшує примус і маніпулювання українцями. Інші приклади таких меседжів: український уряд — це нацисти; українська армія чинить звірства — в тому числі навмисно вбиває дітей, використовуючи цивільних як «живий щит» та обстрілюючи цивільну інфраструктуру;  Україна нападає на власних громадян, щоб «підставити Росію». 

Ці меседжі впливають на громадську думку в Україні, особливо на російськомовних українців та етнічні спільноти. Дезінформація змушує їх повірити, що в українському суспільстві панують упередження, а також припускати, що їх переслідуватимуть за їхні переконання та етнічну приналежність. Це фактично позбавляє їх можливості вільно формувати свою думку й обмежує свободу вираження поглядів.

Авторки та автори звіту закликають Росію забезпечити безперебійний рівноправний доступ до різних джерел інформації для жителів окупованих територій України. А також припинити навмисно маніпулювати громадською думкою і спотворювати інформацію з метою втручання у право людей вільно отримувати точну інформацію.

Презентація дослідження «Як російська дезінформація порушує права людини в Україні та Європі» відбулася 23 травня 2023 року, більше деталей про подію тут. 

Теги за темою
ООНпропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Заплуталися у методичках: окупаційна влада Криму недолуго спростовує ранкові вибухи
24tv
2024-11-27T17:33:59Z
Скільки будинків та шкіл росіяни розбомбили у Харкові. Мер оприлюднив жахливу статистику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:30:12Z
Мороз, сніг та дуже сильний туман: синоптики оголосили штормове попередження
GlavRed
2024-11-27T17:27:49Z
Яка буде погода в Одесі 28 листопада: синоптики дали свіжий прогноз
Политека
2024-11-27T17:25:09Z
У районі Антонівського мосту є загострення, але без загрози форсування ворогом Дніпра - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-27T17:18:49Z
Пошкоджені медзаклад і будинки: влада показала наслідки обстрілу Херсона
УкраинФорм
2024-11-27T17:15:41Z
Військові на покровському напрямку побоюються значного прориву російської армії через брак піхоти — CNN
ZN UA
2024-11-27T17:09:06Z
Війська РФ посилили обстріли Куп’янська
УкраинФорм
2024-11-27T17:00:40Z
Артилерія та дрони: росіяни за день 14 разів били по Нікопольському району
УкраинФорм
2024-11-27T16:55:56Z
Камала Харріс готується до реваншу: стало відомо про її плани після поразки на виборах
Политека
2024-11-27T17:42:35Z
Північна Корея готує до передачі Росії додаткові балістичні ракети - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-27T17:42:13Z
Офіс президента пояснив, чим важливий візит Умєрова до Сеула
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:39:43Z
Пропонував більше зброї Києву: ЗМІ про кандидата Трампа на посланця по Україні
GlavRed
2024-11-27T17:39:12Z
Україна і Литва обговорили спільну програму дій у сфері культури та стратегічних комунікацій
УкраинФорм
2024-11-27T17:37:06Z
Глобальне торжество сказу в Росії
GlavRed
2024-11-27T17:33:37Z
"РФ сприймають, як КНДР": експерт сказав, як Захід відповість на ядерні погрози Путіна
GlavRed
2024-11-27T17:33:36Z
Медведєв поскиглив через удари по Росії і пригрозив "високим" ризиком ядерного удару
24tv
2024-11-27T17:33:20Z
«Мультимедійна платформа іномовлення» отримала погрози про замінування підприємства
Детектор М
2024-11-27T17:31:06Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Знайшли простий, але страшний спосіб, покращити роботу імунітету
24tv
2024-11-27T16:30:12Z
Які пільги доступні зараз ветеранам праці
24tv
2024-11-27T16:18:34Z
Вчені розкривають, як фізичні вправи борються з депресією
Portaltele
2024-11-27T16:04:03Z
Мала чоловічі статеві органи: в "Охматдиті" прооперували 12-річну дівчинку з рідкісною патологією
FaceNews
2024-11-27T15:30:31Z
Те, як людина спить, може підвищувати ризик серцево-судинних захворювань на майже 30%, — дослідження
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
Історія про українських героїв отримала премію Foreign Press Association Media Awards
УкраинФорм
2024-11-27T17:06:20Z
Скільки коштує ремонт кухні у 2024 році: переможниця "МастерШеф" приголомшила сумою
24tv
2024-11-27T16:42:14Z
Джеймс Ганн назвав головну відмінність нового «Супермена» від решти фільмів DC — вона «в рази» збільшить базу фанатів
ITC
2024-11-27T16:40:01Z
Зірка серіалу "Реванш" вперше заговорила про коханого: "Не публічна людина"
24tv
2024-11-27T16:39:17Z
Віталій Козловський вперше показав свою тещу і привітав її з важливим святом
TSN
2024-11-27T16:39:17Z
"Міс Всесвіт Україна 2023" Ангеліна Усанова заснувала дитячий пісенний фестиваль HumanKind Fest
Комсомольская правда
2024-11-27T16:13:59Z
Василіса Фролова у весільній сукні показала, як виходила заміж в ОАЕ за відомого продюсера
TSN
2024-11-27T16:09:40Z
Справа Гатчінс: у США прокурор подав апеляцію, щоб скасувати рішення суду щодо Болдвіна
УкраинФорм
2024-11-27T15:36:46Z
Як номінальний власник «Трухи» заглядав у телефон оператора «Еспресо»
Детектор М
2024-11-27T15:30:57Z
Шмигаль повідомив, коли набере чинності історичне підвищення податків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:42:35Z
Уряд забере кошти з програми підтримки бізнесу та розмінування на «тисячу від Зеленського»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:39:49Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 28 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:32:05Z
АЗС встановили нові ціни на бензин, дизель та автогаз в Одеській та Львівській областях
Хвиля
2024-11-27T17:24:07Z
Україна приєдналася до Європейського альянсу стартап-асоціацій
УкраинФорм
2024-11-27T17:21:37Z
Знижки чи пастка? Як уникнути шахраїв під час Чорної пʼятниці
Украина Криминальная
2024-11-27T17:21:36Z
Податковий комітет підтримав скасування податків "заднім числом" для ФОП
Комсомольская правда
2024-11-27T17:18:13Z
Ціни на продукти продовжать невпинно зростати: перелік товарів, що здорожчають напередодні новорічних свят
Политека
2024-11-27T17:04:09Z
Китай розширює розслідування щодо субсидій на молочну продукцію у ЄС
AgroPortal
2024-11-27T17:00:56Z
Нововведення у військовому обліку: що слід знати українцям
TSN
2024-11-27T17:39:03Z
Зеленський відповів на 22 петиції щодо присвоєння звання Героя - нагороду отримала одна людина
Комсомольская правда
2024-11-27T17:38:03Z
Штрафи ТЦК заженуть в боргову яму: які порушення коштують найбільше
Знай
2024-11-27T17:36:14Z
У школах посилюють безпеку: як працюють і за що відповідають офіцери безпеки
24tv
2024-11-27T17:30:11Z
Галина Бабій стала лауреаткою премії імені Джеймса Мейса
Детектор М
2024-11-27T17:21:00Z
В ГУР озвучили, скільки ракет Х-101 та "Іскандер" накопичила Росія
TSN
2024-11-27T17:18:58Z
Чи треба присідати перед дорогою: що станеться, якщо це не зробити
24tv
2024-11-27T17:15:50Z
З початку повномасштабного вторгнення за станом здоров'я звільнено в запас 41 генерала ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T17:03:54Z
На ютуб-каналі «Характер» запустили відеоподкаст бойової медикині Олени Риж
Детектор М
2024-11-27T16:57:20Z
Шовковський. Прес-конференція головного тренера перед грою з Вікторією
Football.ua
2024-11-27T17:25:48Z
Динамо знищило клуб із Косова у першому матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T17:24:39Z
Битва монстрів боксу: промоутер Джошуа анонсував топ-поєдинки після реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-27T17:24:25Z
Перша ліга. Вікторія розгромила ЮКСУ, матч Кременя та Маріуполя не відбувся
Football.ua
2024-11-27T17:21:37Z
Молодь «Шахтаря» відібрала очки у ПСВ в Юнацькій Лізі УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T16:55:08Z
Український футболіст отримав поранення внаслідок російського обстрілу Сум
ZN UA
2024-11-27T16:46:56Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T16:28:51Z
Очікувані перемоги лідерів, нудна нічия в центральному матчі та Комо в зоні вильоту: підсумки 13-го туру Серії А
Football.ua
2024-11-27T16:28:29Z
"Виглядав смішно": у Франції рознесли вибір тренера ПСЖ поставити на гру ЛЧ російського воротаря
24tv
2024-11-27T16:18:25Z
В Україні судитимуть чоловіків, які на замовлення інтернет-кураторів з рф підпалили автомобіль військовослужбовця
InternetUA
2024-11-27T17:31:53Z
У Великій Британії затримали одного з найрозшукуваніших терористів ФБР
360ua.news
2024-11-27T17:03:43Z
Українку судитимуть за дописи на підтримку дій окупаційної влади
InternetUA
2024-11-27T16:43:10Z
Сотні людей повелись на обіцянки: керівник ветеранської організації провернув шахрайську схему
Политека
2024-11-27T16:27:37Z
Потерпілий у реанімації: чоловік завдав ножового удару військовослужбовцю в будівлі ТЦК, деталі
Фокус
2024-11-27T16:06:43Z
На Сумщині за привласнення коштів судитимуть директорку коледжу
Украина Криминальная
2024-11-27T16:06:36Z
Сім років за ґратами проведе рівнянин за вчинення грабежу та тяжкого тілесного ушкодження
Украина Криминальная
2024-11-27T16:00:31Z
WSJ: Слідство вважає, що кабелі в Балтійському морі пошкодило якорем судно з КНР
Европейская правда
2024-11-27T15:58:30Z
Троє людей загинуло внаслідок фатальної помилки Google Maps – фото
TSN
2024-11-27T15:51:02Z
Бармени й парфумери мають дещо спільне: чому духи з алкогольними нотами вражають цього сезону
24tv
2024-11-27T17:30:16Z
Впливає на смак: як правильно зберігати каву – хитрість, про яку мало хто знає
GlavRed
2024-11-27T17:27:17Z
Що насправді означають цифри від 1 до 5 на батареї: це зовсім не її температура
TSN
2024-11-27T17:21:24Z
Підійде не лише для ялинки: чим особливий тренд різдвяного декору 2024 року
24tv
2024-11-27T17:15:24Z
Як і коли вкривати троянди на зиму
TSN
2024-11-27T17:09:28Z
Пісне меню: рецепт смачного супу без м'яса
Фокус
2024-11-27T17:06:35Z
Швидке прання у мікрохвильовці: всі рушники будуть ідеально чистими
24tv
2024-11-27T16:33:54Z
Гороскоп Таро на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: будуйте великі плани
Политека
2024-11-27T16:30:39Z
Стоятиме в рази довше: що потрібно зробити, щоб ялинка не обсипалася
GlavRed
2024-11-27T16:27:43Z
Оголосили полювання на тролів: учені створили інструмент, що знаходить зашифровані образи
Фокус
2024-11-27T17:42:43Z
10 грудня — міжнародна конференція «Точка перетину: Взаємодія саморегулювання та співрегулювання медіа в Україні»
Детектор М
2024-11-27T17:31:57Z
Війна проти S.T.A.L.K.E.R. 2: росіяни скуповують негативні відгуки за мізерні суми
ITC
2024-11-27T17:05:53Z
Ключова постать PlayStation покидає Sony після 31 року роботи
24tv
2024-11-27T16:54:56Z
Потрібно просто стиснути: нові біокристали дадуть гаджетам енергію замість батарей
InternetUA
2024-11-27T16:43:36Z
Як національний роумінг допоможе залишитися на зв'язку під час відключень електрики
24tv
2024-11-27T16:42:27Z
Українські підприємці можуть створювати безкоштовні бізнес-профілі у «Вайбері»
Детектор М
2024-11-27T16:40:54Z
Leaftronics: дослідники створили біорозкладані мікросхеми за допомогою структури листя
ITC
2024-11-27T16:40:24Z
Ілон Маск та NASA запустять місію на Титан для пошуку життя
360ua.news
2024-11-27T16:33:49Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
iPress
2024-11-27T14:37:45Z
Покарають навіть тверезих: водіїв попередили про хитрощі поліції з алкотестером
Знай
2024-11-27T13:51:30Z
На тести виїхав дизельний суперник Ford Ranger
AutoCentre
2024-11-27T13:09:20Z