MY.UAНовини
Як взаємодіє президент із парламентом? Ризики та можливості
Як взаємодіє президент із парламентом? Ризики та можливості

Як взаємодіє президент із парламентом? Ризики та можливості

Як взаємодіє президент із парламентом? Ризики та можливості

У грудені 2022 року президенту довіряли 84% українців. Тоді як Верховній Раді — лише 35%. Кількаразова різниця в рівневі довіри до двох інституцій, які доволі тісно співпрацюють між собою, не є чимось незвичним в Україні. Але вона демонструє, що люди досі сприймають владу в державі як окремо взяті особистості, а не як механізм, різні учасники якого постійно взаємодіють. Наскільки злагоджено вони це роблять, залежить безпосередньо від амбіцій кожного з учасників, чинного законодавства та готовності його дотримуватися. Війна дещо підкоригувала амбіції ключових гравців. Щонайменше публічні.

Володимир Зеленський 2019 року очолив парламентсько-президентську республіку, але де-факто отримав президентсько-парламентську після того, як на дострокових виборах його політична сила здобула більше половини мандатів. Це дало можливість сформувати парламентську більшість і підконтрольний уряд, незважаючи на опозицію. Вторгнення Росії та запровадження воєнного стану ще більше зацементувало президентську владу. І в нинішніх умовах, коли потрібно оперативно ухвалювати рішення, це виправдано.

Однак уже зараз слід ставити собі запитання: чи буде та система влади, яка є ефективною сьогодні, найкращою для України після перемоги? Бо в офісі президента є ті, хто в цьому переконаний. Це легко побачити, якщо придивитися до того, як глава держави співпрацює із парламентом, навʼязуючи свій порядок денний, ігноруючи законодавство і випробовуючи на зговірливість депутатів.

Законодавча ефективність президента

Найбільш помітною для пересічних громадян, а заодно найрезультативнішою є взаємодія між парламентом і президентом у питаннях законотворення. Оскільки президент нарівні з Кабміном і народними депутатами наділений правом законодавчої ініціативи.

Протягом дев’ятого скликання парламенту Володимир Зеленський ініціював 250 законопроєктів, із яких законами стали аж 182. Тобто відсоток ухвалення депутатами законопроєктів президента утричі вищий за урядові73 проти 24%.

Загалом більшість ухвалених законів чи постанов стосуються конституційних повноважень глави держави. Згідно з Основним Законом він може вносити подання про призначення міністрів оборони та закордонних справ, голови Служби безпеки, генерального прокурора, подавати на затвердження рішення про запровадження воєнного стану та проведення мобілізації.

Ще однією важливою деталлю є сфери, в яких президент ініціює проєкти. До початку повномасштабного вторгнення глава держави пропонував закони в найрізноманітніших сферах: від охорони здоров’я та боротьби з ковідом до інвестицій, змін до державного бюджету та податкової політики. З 24 лютого 2022 року всі проєкти законів і постанови, які ініційовані президентом, стосуються саме сфер його компетенції — безпеки та оборони, зовнішньої політики та призначень на найвищі у державі посади.

З прийнятих 182 законів:

86 — ратифікація або денонсація міжнародних угод;

13— постанови про призначення або звільнення голів Нацбанку та СБУ, генпрокурора;

12 — закони про запровадження або подовження строку дії воєнного стану і мобілізації;

21 —постанови про здійснення начальниками військових адміністрацій повноважень відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану»;

2 — секторальні санкції;

48 — закони, з яких: про державні нагороди — 1, сектор безпеки і оборони — 8, зовнішню політику — 1, інші сфери — 38.

Конституція не обмежує сфер, в яких президент може ініціювати закони. Але те, що до початку повномасштабного вторгнення він ініціював закони у різних не дотичних до його конституційних повноважень сферах, є ознакою втручання у виконавчу владу.

Вищим органом у системі виконавчої влади є Кабінет міністрів. Він має необхідні дані, досвід і фахівців, щоб регулювати ті сфери, якими керує. Отже, саме він має бути відповідальним за формування політики у таких питаннях, як охорона здоров’я, культура, податки, внесення змін до державного бюджету, та в інших сферах. А президент мав би бути сконцентрований на виконанні завдань, покладених на нього Конституцією.

Що стосується підтримки ініціатив глави держави, то парламент у більшості випадків тисне кнопки «за». Коли голосів монобільшості не вистачає, влада користується послугами інших фракцій чи груп. Але все ж є ситуації, коли Верховна Рада дала президенту чіткий сигнал — ні. Найяскравіший приклад — спроба президента указом усунути з посади мера Чернігова та передати повноваження голови і місцевої ради міста начальнику Чернігівської міської військової адміністрації (ВА). Проте далі рішення комітету проєкт постанови не пішов. І навіть парламентський комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки ухвалив нейтральне рішення — визначитися шляхом голосування.

Нагадаємо, що після внесення змін до Закону «Про правовий режим воєнного стану» начальник обласної військової адміністрації має право порушувати перед президентом питання про утворення військової адміністрації населеного пункту у разі наявності фактів порушення сільськими, селищними, міськими головами Конституції чи законів. Але повноваження місцевої ради може передати голові ВА лише парламент. Ситуація, однак, може незабаром кардинально змінитися: в офісі президента готується законопроєкт №8056 про військові адміністрації, що дозволяє передавати частину повноважень органів місцевого самоврядування голові адміністрації автоматично. Причому після одноосібного рішення президента про призначення голови ВА. І без чітких на те підстав — їх закон не фіксує. І це ще один чіткий авторитарний сигнал у системі держуправління, який іде врозріз із задекларованою, зокрема й міжнародним партнерам, децентралізацією влади.

Не бажаючи брати на себе відповідальність

Крім ініціювання законопроєктів, президент ще й має повноваження зробити проєкт законом або, навпаки, заблокувати його, наклавши вето. Впродовж цього скликання Верховної Ради глава держави ветував 39 законів. Лише одного разу парламент зумів подолати президентське вето — під час ухвалення закону про тимчасові слідчі комісії та тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради.

Раніше ZN.UA вже детально описувало проблему інституту президентського вето і зараз я лише нагадую, що великою проблемою є невчасне підписання ухвалених законопроєктів. Наприклад, на другий рік війни глава держави підписав збільшення видатків на оборону на понад 500 млрд грн із п’ятиденним запізненням. Загалом в офісі президента «протермінованих» законопроєктів кілька десятків. Рекордсменом є зміни до Бюджетного кодексу, ініційовані депутаткою фракції президента. Законопроєкту, який підтримали 337 народних депутатів, Володимир Зеленський не підписує уже три роки.

То, можливо, слід змінити підхід до підписання законопроєктів, узявши до уваги досвід інших країн? Наприклад, у Сполучених Штатах, якщо президент не підписує або не повертає із запереченнями законопроєкту протягом десяти днів, документ набуває чинності так само, якби він був підписаний главою держави. Або обрати діаметрально інший підхід — якщо президент не підписує закону, то він вважається заветованим. Подолати таке вето можна більшістю голосів. Після цього закон зобов’язаний підписати спікер.

Свої кадри

Здавалося б, із кадровими призначеннями все мало би бути значно простіше, ніж із прийняттям законів: президент пропонує, а парламент голосує за чи проти претендента на посаду. Але інколи наша влада замість того, щоб іти проторованими та визначеними Конституцією правовими шляхами, обирає прокладання нових там, де їх не має бути. Як це сталося із звільненням голови СБУ Івана Баканова і генеральної прокурорки Ірини Венедіктової.

Улітку 2022-го президент спробував звільнити їх без участі Верховної Ради та всупереч Конституції. Але президентські укази про тимчасове відсторонення керівників СБУ і Офісу генпрокурора та службові розслідування проти них виявилися не просто непереконливими, а й викликали гостру критику з боку суспільства та народних депутатів. (Хоча зараз ми вже знаємо, за що мав бути звільнений Баканов одразу після повномасштабного вторгнення.) Після цього президент усе ж таки пішов за процедурою і звернувся до Верховної Ради з проханням звільнити голову СБУ та генерального прокурора. І народні депутати без вагань зробили це.

Проте й на цьому спроби проводити кадрові призначення без участі Ради не закінчилися. Бо президент замість того, щоб внести нові кандидатури, запропонував тимчасових виконувачів обов’язків, існування яких Конституція не передбачає, а тому парламент не може давати чи ні згоду на їхнє призначення. І якщо нового генерального прокурора призначили через десять днів після звільнення Венедіктової, то Василь Малюк втратив статус виконувача обовʼязків аж у лютому 2023-го.

Де парламентський контроль над президентом?

Український президент є дуже специфічним правовим інститутом. На відміну від своїх колег із президентських республік і Франції, в якої ми запозичили значну частину своєї моделі влади, наш глава держави не керує виконавчою владою. Але водночас його повноваження не схожі й на повноваження глав держав у парламентських республіках. На відміну від них, він має не лише представницькі та церемоніальні повноваження, а й власний шмат виконавчої влади — керує сферами безпеки, оборони і зовнішньої політики.

За частину виконавчої влади, зокрема сфери безпеки, оборони і міжнародної політики, відповідає безпосередньо президент, а не профільні міністри чи голова СБУ. Плюс голови обласних адміністрацій, яких призначає і звільняє президент за (часто формальним) поданням Кабміну, координують у регіонах діяльність територіальних підрозділів центральної виконавчої влади. Така гібридність дає президенту змогу за бажанням тримати у своїх руках виконавчу вертикаль. А таке бажання у наших президентів є завжди. Парламент же у жодному разі не контролює такої діяльності президента, хоча законодавча влада завжди повинна контролювати виконавчу від імені та в інтересах виборців. І мала би робити це у спосіб, подібний до того, як це робить із урядом.

Зокрема через механізм парламентських запитів до президента. Депутати мають значно активніше його використовувати, бо запити депутатів цього скликання більше схожі на прохання про допомогу у розв'язанні проблеми. Із понад 100 постанов про звернення до президента лише кілька стосувалися безпосередньо виконання ним своїх обовʼязків. Так, наприкінці 2021 року депутати з комітету з питань правоохоронної діяльності надіслали запит до глави держави щодо статусу законопроєкту, яким вносилися зміни до закону про Національну поліцію. У такий спосіб вони натякнули Володимиру Зеленському, що він уже більш як пів року не підписував ухваленого документа. Запит не допоміг — законопроєкт уже понад два роки чекає підпису на Банковій. Як і залишився без відповіді запит депутатів від фракції «Голосу» щодо якості забезпечення продовольством Збройних сил України.

У результаті частина виконавчої влади перебуває поза демократичними механізмами парламентського контролю. Це й стало однією з причин постійного недофінансування та руйнування армії у перші два десятиліття незалежності, зловживання із боку спецслужб, які прямо підпорядковані президенту, та невизначеності зовнішньої політики впродовж тривалого часу. А сам Кабмін незалежний лише номінально, бо наскрізь прошитий нитками обласних державних адміністрацій, контрольованих президентом.

…Підсумовуючи, можна констатувати: якщо під час війни концентрацію влади в руках президента можна виправдати, то після — це питання буде ключовим для подальшого становлення держави, яка вже визначила вектор децентралізації влади. Очевидно, що сьогоднішнє публічне дистанціювання президента від законопроектів і сфер, які не властиві його повноваженням, пояснюється виключно глобальною зайнятістю глави держави питаннями безпеки та міжнародної політики. Однак після війни стратегічно нам доведеться повернутися до питання гібридності нашої Конституції та закріплення чіткої форми політичного устрою.

І це точно не буде легко.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Фермери випробовують ГМО-картоплю, яку не потрібно обприскувати фунгіцидами
AgroNews
2025-03-29T13:13:34Z
Разработчики Blades of Fire опубликовали 5 минут геймплея — возможны сюжетные спойлеры
GameMag
2025-03-29T11:31:48Z
Split Fiction установила три мировых рекорда Гиннесса
GameMag
2025-03-29T11:18:49Z
Ученый раскрыл тайну "магических" артефактов из гробницы Тутанхамона
Апостроф
2025-03-29T09:21:40Z
Протягом тижня в рамках проєкту «Земельний банк» відбулося 42 аукціони
AgroNews
2025-03-29T08:09:07Z
Озвучено оновлені ціни на пшеницю в Україні
AgroNews
2025-03-29T06:06:40Z
Наша реальность – это всего лишь внутренности черной дыры: ученые шокированы данными из телескопа Вебба
Знай
2025-03-29T05:51:40Z
Маск объединяет соцсеть X и искусственный интеллект: сделка на $45 млрд
Gazeta UA
2025-03-29T04:48:10Z
Пирамида в Гизе и тайная комната: ученые нашли новую сенсацию в Египте
Знай
2025-03-29T03:51:16Z
Это мясо просто тает во рту: как приготовить ребрышки лучше, чем в реберне
Telegraf
2025-03-29T11:45:08Z
Сытный завтрак из банки рыбки: чудо-овсянка, которой можно наесться
Telegraf
2025-03-29T10:48:30Z
Остановился Ниагарский водопад. Прогнозировали конец света
Gazeta UA
2025-03-29T08:33:19Z
Эти овощи обязательны к посеву в апреле 2025: список и советы, как получить богатый урожай
Telegraf
2025-03-29T08:15:26Z
Обходите стороной: какие "сюрпризы" таят в себе купальники и нижнее белье из секонд-хенда
Фокус
2025-03-29T08:00:39Z
Эти фрукты нельзя выбрасывать в мусорное ведро: какая причина
Comments UA
2025-03-29T07:36:14Z
Овны и Скорпионы: финансовый Таро-прогноз для всех знаков в солнечное затмение 29 марта 2025
Фокус
2025-03-29T07:00:41Z
Секреты рассады: как стимулировать семена прорасти с помощью простых, но эффективных методов
Знай
2025-03-29T04:51:28Z
Самый удачный рецепт пасхальной выпечки: как приготовить "золотую" паску на желтках от Дарии Цвек
Telegraf
2025-03-29T04:18:25Z
В Хмельницкой области мужчина трижды не явился в ТЦК из-за давления - суд вынес приговор
Новости Украины
2025-03-29T13:03:01Z
Атака на Кривой Рог: появились фото последствий
Корреспондент
2025-03-29T12:27:01Z
Россияне обстреляли Харьковскую область: пострадал мужчина
ZN UA
2025-03-29T12:10:23Z
Атака на Днепр: масштабные пожары ликвидированы, пострадавших стало больше
UAToday
2025-03-29T10:51:40Z
Россия атаковала Киев ночью: детали "налета" дронов
UAToday
2025-03-29T10:51:00Z
Кривой Рог россияне атаковали баллистикой: что известно
Апостроф
2025-03-29T10:21:22Z
Двое пытались спрятаться от дронов: выяснились детали гибели людей в Днепре
Telegraf
2025-03-29T09:00:53Z
Землетрясение в Мьянме: СМИ пишут о сотнях жертв
Корреспондент
2025-03-29T08:36:14Z
В Мариуполе подожгли базу россиян - мэрия
Корреспондент
2025-03-29T08:30:16Z
В Лиге Путина может появиться американская команда
Telegraf
2025-03-29T13:12:56Z
Промоутер Джошуа решил отправить Усика на пенсию, не видя особой мотивации
Корреспондент
2025-03-29T13:03:18Z
После победы над Фьюри Усик нацелился на Джейка Пола после победы над Фьюри
Новости Украины
2025-03-29T12:27:08Z
"Предатель": вторая ракетка России сменила гражданство
Telegraf
2025-03-29T12:06:51Z
Лучшая теннисистка России приняла австралийское гражданство
ZN UA
2025-03-29T10:00:49Z
Усик озвучил свою главную мотивацию продолжать боксировать
Корреспондент
2025-03-29T09:15:38Z
Усик намекнул на бой с популярным американским блогером
ZN UA
2025-03-29T09:01:38Z
НХЛ: Флорида одолела Юту и победы Виннипега и Вегаса
Корреспондент
2025-03-29T06:36:40Z
Усик пока не хочет подводить итоги своей карьеры
Gazeta UA
2025-03-28T19:24:03Z
На войне погиб тернопольский поэт и музыкант Любомир Сарабун/До армии боец ВСУ играл в рок-группе
Апостроф
2025-03-29T12:33:27Z
ВСУ продвинулись на 3-4 км в глубь Белгородской области РФ - Reuters
UAToday
2025-03-29T12:27:55Z
Партія українського яблука вже прибула до Індії
AgroNews
2025-03-29T12:18:46Z
Дожди и изменение температуры: что ждет Украину в последние дни месяца
Gazeta UA
2025-03-29T11:45:30Z
Прокремлевский блоггер Патрик Ланкастер услышал правду про ВСУ от жителей Курщины
Апостроф
2025-03-29T11:39:21Z
Перевод часов 2025: как изменится время в Украине и Польше
Хвиля
2025-03-29T11:30:35Z
Солнечное затмение в марте: Овнов перестанет "штромить", а Львов ждет удача
GlavRed
2025-03-29T11:27:38Z
Всю ночь РФ массированно била по Украине: Зеленский отреагировал на вражеские атаки
GlavRed
2025-03-29T11:27:11Z
Генштаб: по состоянию на 29 марта общие потери вражеской армии в личном составе составили 912 490 солдат
UAToday
2025-03-29T10:51:22Z
Маша Ефросинина в неожиданном образе впечатлила фанатов/Телеведущая примерила на себе образ блондинки
Апостроф
2025-03-29T12:06:16Z
Любовница или просто друг? Оля Цибульская разъяснила слухи о романе с Dzidzio
Знай
2025-03-29T10:51:49Z
Не дожила до своего 45-летия несколько дней: от чего умерла певица Квитка Цисык и как выглядит ее могила
Telegraf
2025-03-29T07:21:59Z
Веня из "Ветеранов космических войск" впервые появился на публике после кровоизлияния в мозг
Комсомольская правда
2025-03-29T07:04:29Z
Дженнифер Энистон "накормила" звезду "The Lust of Us": эти снимки обсуждает весь мир
Знай
2025-03-29T06:51:15Z
Маша Ефросинина показалась в образе блондинки
Комсомольская правда
2025-03-29T06:04:48Z
РФ отомстила Алле Пугачевой новым способом
Comments UA
2025-03-28T21:51:57Z
Внучка российского комика удивила своим видом без макияжа
Comments UA
2025-03-28T20:57:26Z
Ефросинина стала блондинкой и поизгибалась в кружеве на фоне двери
GlavRed
2025-03-28T20:06:13Z
Перебирали вещи в шкафу: семья нашла тайное "наследство" дедушки, которое он хранил 57 лет
Фокус
2025-03-29T13:06:49Z
Польша заказала для своей армии более сотни новейших боевых машин пехоты Borsuk
Известия Киев
2025-03-29T12:37:07Z
Топ-10 стран с самым большим количеством состоятельных людей: кто в лидерах
Comments UA
2025-03-29T12:36:54Z
Уклонистам "свяжут руки": что готовят тем, кто попал в розыск ТЦК
Знай
2025-03-29T12:30:48Z
Полиция Украины потратит десятки миллионов на шапки
Telegraf
2025-03-29T11:54:36Z
За помощь фронту и тылу: кто из волонтеров получил отличие «Варті» в этом году
Апостроф
2025-03-29T11:42:01Z
Мужчинам за границей сделали важное объявление: как теперь оформить отсрочку от мобилизации
Знай
2025-03-29T11:12:34Z
Открытая наука — шаг в будущее. Но готовы ли мы к ее вызовам?
ZN UA
2025-03-29T11:03:33Z
Что обязательно нужно сделать женщинам: приметы в праздник 29 марта 2025
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
Ключевой момент старения: ученые выяснили, когда наш мозг особенно подвержен болезням
Фокус
2025-03-29T13:06:40Z
Назван самый полезный и вкусный утренний напиток: бодрит лучше, чем кофе
UAToday
2025-03-29T13:06:04Z
Анита Луценко развеяла популярный миф о дневной норме шагов
Gazeta UA
2025-03-29T12:48:07Z
Ученые наконец-то нашли ответ, почему мужчины не слушают того, что говорят женщины
Comments UA
2025-03-29T11:51:22Z
Чем отличается красный лук от обычного: врач раскрыла, что лучше выбирать
UAToday
2025-03-29T10:51:33Z
Мошенники крадут медданные украинцев через eHealth: крайними сделали настоящих семейных врачей
Знай
2025-03-29T08:12:30Z
Тех, кто не выполнит, оштрафуют: в апреле в аптеках снизятся цены еще на 116 препаратов, — Ляшко
Фокус
2025-03-29T04:45:41Z
Скрытая опасность в ванной: как часто нужно менять мочалку
Gazeta UA
2025-03-29T01:00:50Z
Мясо способно разрушать мозг: что обнаружили учёные
Gazeta UA
2025-03-28T22:39:36Z
НБУ увеличил продаж долларов третью неделю подряд
Корреспондент
2025-03-29T13:09:08Z
По цене смартфона: в Украине выставили на продажу сапоги советского лётчика
Telegraf
2025-03-29T13:00:56Z
Начнется масштабный перерасчет субсидий: у кого изменится размер помощи
Знай
2025-03-29T12:12:16Z
Как изменятся доллар и евро в первую неделю апреля: мнение банкира
Gazeta UA
2025-03-29T11:46:16Z
Пенсионный фонд увеличит выплаты: деньги поступят в апреле
Знай
2025-03-29T11:30:03Z
В Україні вже засіяли понад 550 тис га зернових
AgroNews
2025-03-29T11:12:52Z
В Дании начали маркировать европейские товары
Корреспондент
2025-03-29T10:51:43Z
Потеря конкурентоспособности и минус 96 миллиардов ВВП: эксперт рассказал о последствиях повышения тарифа "Укрзализныци"
Апостроф
2025-03-29T09:45:10Z
Акции крупнейших автопроизводителей обвалились из-за введения таможенных пошлин Трампа
Известия Киев
2025-03-29T09:34:56Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
В Украине появился оригинальный семейный электрокар Zeekr с запасом хода 700 км
Фокус
2025-03-29T08:57:04Z
Элитный спа на колесах за 20 млн грн: Mercedes Sprinter превратили во внедорожный шикарный автодом
Знай
2025-03-29T07:51:27Z
Toyota заявила о рекордном производстве автомобилей
Корреспондент
2025-03-29T07:45:37Z
Начато производство летающего одноместного мультикоптера Jetson One
Корреспондент
2025-03-28T19:15:41Z
Tesla, осторожно: обновленный Nissan Leaf заходит на рынок с новым форматом
Знай
2025-03-28T18:51:23Z
Пошлины Трампа на импорт авто "обогатили" Маска - СМИ
Корреспондент
2025-03-28T18:24:05Z
Honda подвесила три Passport TrailSport друг за другом на кране
Корреспондент
2025-03-28T17:54:07Z
Porsche готовится к регуляторным изменениям в отношении аккумуляторов
Корреспондент
2025-03-28T17:12:53Z
Россия готовит новое масштабное наступление в Украине
Апостроф
2025-03-29T13:09:53Z
"Это нарушение энергетического перемирия": всплыли детали договоренности РФ и США относительно ударов по Украине
Апостроф
2025-03-29T13:03:39Z
Венс заявил о "невероятном прогрессе" в отношении Украины
Корреспондент
2025-03-29T12:57:51Z
Трамп таки доигрался: кто готовится покинуть США из-за действий новой власти
Comments UA
2025-03-29T12:57:01Z
Зеленский рассказал, сколько областей этой ночью пострадало от "Шахедов"
Comments UA
2025-03-29T12:45:33Z
Возле посольства США в Дании - протест после визита Вэнса в Гренландию
Европейская правда
2025-03-29T12:36:00Z
У Трампа не видят ударов РФ по энергетике Украины: что заявили о перемирии
Comments UA
2025-03-29T12:06:58Z
Эксперт призывает отменить требование о физическом присутствии законных представителей во время возвращении похищенных РФ детей
ZN UA
2025-03-29T12:01:42Z
В Украине регламентировали условия работы на удаленке - Рада изменила КЗОТ
Известия Киев
2025-03-29T11:37:34Z