MY.UAНовини
Психологічний хаб та свій бізнес: як переселенці починають життя заново на Львівщині
Психологічний хаб та свій бізнес: як переселенці починають життя заново на Львівщині

Психологічний хаб та свій бізнес: як переселенці починають життя заново на Львівщині

Деякі колишні підприємці знову відкривають бізнес, а психологині з різних міст у співпраці з місцевою громадською організацією пропонують дозвілля і допомогу одне одному. Детальніше про ініціативи та інтеграцію переселенців на Львівщині – читайте далі.

Природа і люди допомогли швидше відновитися

Священик УГКЦ Роман Гром відомий своєю громадською активністю не тільки на Самбірщині. Отець домігся ремонту аварійної ділянки віддаленої сільської траси, а про його креативні методи говорила вся Україна. Тепер по добрій асфальтованій дорозі до села Мшанець з’їжджаються туристи та діти на відпочинок у "Мшанецьких колибах". Цей табір для відпочинку і вишколів молоді існує з 2019 року як соціальне підприємництво, хоча будується досі. Цього літа вже другий рік поспіль туди приїдуть в табір діти переселенців.

Все минуле літо ми проводили реабілітаційні табори для дітей, які постраждали від війни. Кожен заїзд – на 10 днів, за все літо пройшло 400 дітей. Тут застосовують психокорекційну програму, залучають психолога, аніматора, проводять арт-терапію, екскурсії, ходять у походи. Цього року маємо гроші на проведення трьох змін, шукаємо кошти на наступні. Хочемо охопити не тільки ВПО, але й дітей військових,
– пояснює священик.


Парафіяльний священик створив соціальне підприємництво для вишколу молоді / фото ZAXID.NET

Благодійний фонд при церкві придбав двом сім’ям переселенців, що втратили власне житло, будинки у селі. Одна з тих, кому пощастило потрапити в цей перелік, – мама чотирьох дітей Оксана Коваленко з Гостомеля. До війни вона була приватною підприємицею, мала продуктовий магазин. Її чоловік працював водієм на ДП "Антонов", тому сім’я жила у військовому містечку поруч. У перші дні війни вони втратили все своє майно.

"Ми мали свою квартиру, бізнес. Зараз не маємо нічого. У перший день повномасштабної війни чоловік якраз був на роботі, коли налетіли російські гелікоптери. Він встиг за хвилину вибігти і сісти у свою машину, забрати мене і дітей. Виїхали відразу, коли почався обстріл підприємства", – згадує Оксана.

Їхній будинок зруйновано, а бізнес – розграбований і теж пошкоджений обстрілами. З Гостомеля сім’я поїхала в Бучу. Наскільки фатальним було це рішення, вони зрозуміли потім. Уже за день чи два окупанти добралися і туди. Родина Коваленків з шести осіб разом з домашніми тваринами змогла вибратися, коли оголосили зелений коридор. У перший день його сильно обстріляли, було багато загиблих. Та 10 березня сім’ї пощастило виїхати неушкодженими.

За добу до того багатьох мирних розстріляли. Тоді все було окуповано, і велись великі бої. По дорозі ми бачили тіла, спалені машини. Намагались, щоб діти не дивились. Тільки казали їм: дивимось направо, наліво не дивимось. Було написано на машинах "діти", а там колисочки перекинуті поруч. Страшно дуже. Російські солдати перевіряли документи, вивели мого 16-річного сина з машини. Він дуже високий, виглядав на дорослого. Ми боялися, щоб його не забрали, показували документи, що це дитина. Пощастило, пропустили,
– тремтячим голосом розповідає Оксана.

Чоловік привіз дружину і дітей на Самбірщину до родичів, а сам пішов у військкомат, добровільно зголосився воювати. Сюди приїхала старша дочка зі своєю сім’єю, велика родина з 10 людей тіснилась у двох маленьких кімнатках, які їм виділили родичі. А потім благодійний фонд при церкві придбав для них власний будинок.


Оксана Коваленко починає життя спочатку у прикордонному селі на Львівщині / фото ZAXID.NET

Так, Оксана зі своїми чотирма дітьми, онучкою, мамою освоюється на новому місці. Каже, що доброта місцевих людей і краса природи допомогли легше і швидше пройти цей складний процес реабілітації і почати життя спочатку.

"Природа тут дуже відволікає. Місцевість нам дуже подобається. Якби це було в іншому місці, може, не так скоро пережили б. Я хвилювалась, що діти пережили стрес, але вони дуже здружилися з місцевими діточками", – каже Оксана.

Жінка думає відновити свою підприємницьку діяльність. Тут, у глухому прикордонному селі на 140 людей, бракує магазинів. Тож Оксана Коваленко перевезла з Гостомеля все, що вціліло від її магазинчика, і на виділеній церквою землі у Мшанці відкриє новий. Планує працевлаштувати продавцями переселенок. А сама поки працює адміністраторкою табору.


У "Мшанецьких колибах" реабілітовують дітей, що пережили війну / фото ZAXID.NET

Працює у "Мшанецьких колибах" і 18-річний Олександр Кардаш з Краматорська. Юнак тут із мамою, яка у Стрілківській громаді є координаторкою проєкту Women’s New Horizons від Центру "Жіночі перспективи".

Людмила Кардаш за фахом психологиня і шкільна вихователька, але до війни працювала ріелторкою. Коли довелося виїхати з дому, все покинула і згадала свою освіту, яка допомагає пережити всі випробування. За проектом допомагає й іншим.

Люди сюди приїхали і не знали, що робити, чи лишатися. Ті, хто адаптувалися, звикли, шукають постійне житло і роботу. У селі роботи нема, але налагодили співпрацю з центром зайнятості у Старому Самборі. У Стрілках дві жінки створили гуртки. Маємо зрозуміти, що життя продовжується, треба йти далі. Я сподіваюся, що я тут якось віднайду себе і почну в цьому напрямку розвиватися,
– каже Людмила.


Людмила Кардаш не відкидає ідеї залишитися на Самбірщині / фото ZAXID.NET

Такий енергообмін підтримує

А у райцентрі, Самборі, утворився цілий хаб психологинь з місцевих жінок та переселенок. У місті живе 3600 ВПО з Харкова, Очакова, Бердянська, Маріуполя, Токмака, Пологів. Центр "Жіночі перспективи" почав співпрацювати з місцевою громадською організацією "Територія АРТ", яка займається підтримкою переселенців.

Голова ГО "Територія АРТ" Світлана Захарченко розповідає, що перший рік різні заняття для постраждалих жінок проводили безкоштовно, а зараз отримали підтримку партнерів. Чотири рази на тиждень охочі збираються у приміщенні райради, де займаються англійською, живописом, ейдетикою, психотерапією.

У нас живуть люди, які втратили все. Вони приходять з тривожними станами, сімейними ситуаціями, втратою рідних і майна, панічними нападами, розладами сну. І шукають можливості знайти себе в нових умовах. Даємо підтримку, щоб люди могли адаптуватися й інтегруватися у нашому місті. Це індивідуальна і групова форма підтримки, у нас працюють два психотерапевти, психолог. Проект розростається і виникають нові ініціативи: ейдетика, малювання, хор, англійська мова. Усі заняття для дорослих. Тому що стабільна мама – стабільна дитина. Коли мама має силу справитися сама з життєвою ситуацією, вона більш спокійна, врівноважена і може допомогти інтегруватися дітям,
– пояснює Світлана Захарченко.


Переселенки ходять на заняття з англійської, живопису, ейдетики, психотерапії / фото ZAXID.NET

Координаторка проекту Women’s New Horizons від Центру "Жіночі перспективи" у Самборі Анастасія Пирогова розповідає, що її сім’я поїхала із Запоріжжя, коли почалися сильні обстріли. Пережили важку дорогу з дитиною, але тут вона розвивається, бо є багато безкоштовних навчань, можливостей для підвищення кваліфікації.

У Самборі жінка спершу волонтерила як психологиня, потім почала координувати питання допомоги ВПО – медичної, юридичної, створила дорожню карту Самбірського району для переселенців, де вказані всі інстанції, куди можна звернутися. До того Анастасія Пирогова працювала у бізнесі, керувала благодійним фондом, тому соціальні проекти їй близькі.

"Я вважаю, що людина покращує свій стан, коли робить щось корисне для суспільства. Це такий енергообмін, який підтримує", – каже Анастасія.

Психологиня розповідає, що доводиться допомагати різним людям, серед них є жінки, які постраждали від насильства. Для них та жінок з інвалідністю у Самборі відкрили гінекологічний кабінет, куди можна звернутися анонімно.

"Насправді не тільки війна є проблемою. Багато жінок, які постраждали від насильства, пережили страшний досвід. Зазвичай вони звертаються з іншими питаннями, а потім у процесі розмови це з’ясовується. Вони поводяться дуже по-різному. Є такі, що пережили багато чого, а ще й зголошуються до волонтерства. Одна жінка, яка пережила важку ситуацію, почала ходити на хор, співи, малювання, терапію групову й індивідуальну. Результати відразу видно. Помітно, як прогресує суспільство, яке собою займається. Моя ціль – вивести психологічно-емоційний стан до такого рівня, щоб кожна допомагала собі сама, а не чекала допомоги від держави, фондів. Як і у мене було. Я пішла попросити допомоги, сама запропонувала, отримала підтримку – і почався мій шлях адаптації. Все змінилося в житті", – пояснює Анастасія Пирогова.


Анастасія Пирогова займається психотерапією і координує допомогу для ВПО у Самборі / фото ZAXID.NET

Також особливої уваги потребують дружини військових. Вони тривожні щодня, в очікування поганого, не можуть собі дозволити жити, радіти, і їхні діти також віддзеркалюють цей стан, каже психологиня.

Коли ми проводили для них майстер-клас, вони раділи тому, що можна жити тим життям, яке було у них раніше. Бо вони відчувають свій обов’язок горювати разом з дорослими. А вони мають проживати своє щасливе дитинство,
– зазначає Анастасія.

Англійську переселенкам викладає Олена Кремьонова з Херсона. Жінка проживає у Самборі від початку війни. Спочатку на волонтерських засадах викладала англійську дорослим з нуля. Тоді за підтримки гранту і завдяки співпраці з "Жіночими перспективами" розпочався повноцінний проект. На заняттях жінки діляться останніми новинами зі своїх міст, навчання поєднують з терапевтичною практикою.


Олена Кремьонова з Херсона навчає з нуля дорослих англійської мови / фото ZAXID.NET

"По приїзді перші три місяці приводила себе до ладу, потім почала шукати роботу. Це дуже складно, всюди ВПО відмовляли, бо “ви скоро повернетесь додому”. Але тоді Херсон був окупований, і ні про який дім не було й мови. Ось так ми вже другий рік не можемо повернутися додому, тому мусимо інтегруватися. Після першого оголошення про курси було багато дзвінків від охочих. Всі хотіли вивчати англійську, щоб не з’їхати з глузду. Хотілося чимось зайнятися і щось робити", – каже Олена.

Психологиня з Херсона Олена Познякова веде арт-терапевтичний напрямок психологічної групи, допомагає справитися з травмою, знайти ресурси для натхнення, життя і подолання труднощів. Жінки працюють з інтуїтивним живописом, ейдетикою, який допомагає розвивати пам’ять, творчість.

Ми виїхали з дому у перший день війни. Я сама пережила шокову травму, але змогла відновитися і працювати. З травня приєдналася до місцевої групи психологів, що працюють з ВПО, "Території АРТ". Також проводжу індивідуальні консультації. Люди проходять психотерапевтичний супровід, щоб подолати травматичні наслідки,
– зазначає Олена Познякова.


Олена Познякова веде арт-терапевтичний гурток / фото ZAXID.NET

Оксана з Очакова, яка малює на заняттях, згадує, що пережила болючі втрати рідних, а мистецтво допомагає віднайти їй спокій і баланс.

З активних переселенок у Самборі, які небайдужі до того, як розвивається громада, потрохи утворилася фокус-група, вони об'єднуються, щоб разом вирішувати питання. У переселенців є свої ініціативи. Наприклад, вони хочуть засадити клумбу квітами і залишити у місті свій внесок.

"Ми створюємо якийсь простір, бачимо, що це людям потрібно, потім шукаємо фінансування. У нас попереду дуже великий шлях. Бо навіть, якщо закінчиться війна, ще довго себе треба буде приводити до ладу", – підсумовує Анастасія Пирогова.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z