Російські незалежні ЗМІ та «Репортери без кордонів» закликали технологічних гігантів не допустити «повного відключення російського інфопростору»
Низка незалежних російських ЗМІ спільно з організацією «Репортери без кордонів» підписали листа до керівників провідних технологічних компаній із закликом не допустити блокування усіх соцмереж у Росії перед майбутніми президентськими виборами в країні.
Лист скерований головним «технологічним лідерам», зокрема генеральному директору Apple Тіму Куку, технічному директору Twitter Ілону Маску, генеральному директору Meta Марку Цукербергу, генеральному директору Google Сундару Пічаю, генеральному директору Microsoft Сатьї Наделлі, генеральному директору YouTube Нілу Мохану, генеральному директору Telegram Павлу Дурову та генеральному директору LinkedIn Раяну Росланскі.
Послання підписали засновники, очільники чи редактори таких видань, як «Дождь», Meduza, «Медиазона», «ОВД-Инфо», «Эхо» «Важные истории», The Bell, «Трансперенси Интернешнл — Россия» та низки інших, головний редактор російської «Новой газеты», лауреат Нобелівської премії миру Дмитро Муратов, а також генеральний секретар «Репортерів без кордонів» Крістоф Делуар.
Автори листа закликають керівників технокомпаній «звернути увагу на можливість повного відключення російського інформаційного онлайн-простору» та пропонують створити робочу групу «Інженери проти диктатури» для «вироблення рішень щодо запобігання відключенню Росії від решти світу».
«Російська влада готується до переобрання Володимира Путіна у 2024 році. Вони будуть дедалі більш нетерпимими до будь-яких висловлювань, що суперечать офіційній версії Кремля», — йдеться у листі.
У листі вказують, що в Росії вже знищено усі незалежні ЗМІ, більшість незалежних журналістів були змушені виїхати, а в результаті ухвалення законів, націлених проти ЗМІ, журналісти одержують вкрай суворі тюремні терміни — зокрема, 15 років за «дезінформацію» про російські збройні сили.
Автори також нагадують, що після вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року більшість великих соцмереж, таких як Facebook та Instagram, були заборонені у російському сегменті мережі і лише дві великі платформи наразі пережили цю чистку — Telegram та YouTube. «Це єдині інформаційні простори, які залишаються у розпорядженні російських журналістів, які намагаються інформувати своїх співгромадян про реальність війни, яку веде від їхнього імені Володимир Путін», — йдеться у листі.
Автори побоюються, що вже цієї осені в міру наближення передвиборчого періоду YouTube і Telegram можуть виявитися повністю заблокованими в Росії, що «перетворить понад 140 мільйонів людей на заручників державного пропагандистського апарату».
«Ми не хочемо опинитися у новій епосі холодної війни. Необхідно терміново відновити підключення російських громадян до різноманітної інформації та решти світу. Сама суть Інтернету полягає у забезпеченні цієї функції.
Основні інтернет-сервіси, які перебувають в зоні вашої відповідальності, стали головними акторами цієї місії: соціальні мережі, пошукові системи та магазини додатків — це двері, які ведуть у світ відкритої інформації. Потрібно відновити доступ до них. Інакше громадяни Росії залишаться замкненими у темряві наодинці зі своїм президентом», — йдеться у листі.
Як один з технологічних варіантів для обходу цензури автори листа називають дозвіл «доменного фронтингу» всередині хмарних рішень, які Кремль не зможе відключити, та просування доступу до заблокованих в Росії сайтів через безпечний браузер Tor шляхом поширення їх URL-адрес за допомогою реклами.
«Ми закликаємо найбільші технологічні компанії приєднатися до нас у зусиллях щодо запобігання блокуванню провідних соціальних платформ у Росії та виступити на захист громадянських прав людей у всьому світі. Зараз нам як групі російських незалежних ЗМІ необхідно встановити канал зв'язку між представниками ваших платформ і нами — і спільно розробити рішення щодо возз'єднання російських громадян із незалежними ЗМІ.
Путінська пропаганда не має отримати монополію на інформування росіян», — резюмують автори листа.
Як писав «ДМ», у січні 2023 року віцепрезидентка Єврокомісії Вєра Йоурова пропонує створити європейський медіапроєкт, за допомогою якого незалежні російські ЗМІ та журналісти могли б створювати матеріали для російської авдиторії без цензури з боку Кремля. Новий проєкт означає не створення абсолютно нової радіостанції, а радше платформи для підтримки російських медіа, які опинились у вигнанні. Його Йоурова пропонувала назвати «Радіо Вільна Росія».
Фото: Getty Images