У Національному банку України повідомили, що інфляція в Україні різко сповільнилася і розповіли, як змінилися ціни.
Як передає "Хвиля", про це йдеться у макроекономічному та монетарному огляді НБУ.
Так, споживча інфляція в Україні у квітні 2023 року знизилася до 17,9% у річному обчисленні. Виходячи з оцінок Нацбанку, уповільнення зростання цін тривало й у травні. Згідно з оприлюдненим графіком, інфляція сповільнилася приблизно до 15,5%.
При цьому в НБУ наголосили, що уповільнення відображало вплив достатньої пропозиції продовольства та пального, зміцнення гривні на готівковому валютному ринку, покращення інфляційних очікувань, а також ефект бази порівняння.
"Водночас, фундаментальний інфляційний тиск також послаблювався під впливом покращення інфляційних та курсових очікувань в умовах сприятливої ситуації на валютному ринку, все ще слабкого споживчого попиту та зменшення тиску з боку витрат на тлі стабільної ситуації в енергетиці", - йдеться у звіті.
До того ж, дані фактори продовжували уповільнювати інфляцію і в травні.
У Нацбанку також розповіли, що подорожчання продовольчих товарів суттєво сповільнилося, що пояснюється зниженням темпів зростання витрат на сировину та пальне, відновленням виробничих та логістичних ланцюгів, зокрема на тлі стабільної ситуації в енергетиці.
Отже, зниження світових цін на тлі слабкого попиту, а також невизначеність, пов'язана з обмеженням транзиту продовольства через сусідні країни ЄС, зумовили уповільнення подорожчання молочних продуктів та олії.
При цьому ціни на крупу та борошно знизилися, а на цукор – уповільнили зростання завдяки достатнім для внутрішніх потреб урожаям минулого року.
Як зазначається, незважаючи на сезонне збільшення пропозиції, річні темпи зростання цін на яйця прискорилися, відбиваючи низьку базу порівняння минулого року. Крім того, надалі дорожчало м'ясо з огляду на обмежені можливості виробництва та слабкий імпорт.
Також тривало уповільнення зростання цін на пальне завдяки наявності значних запасів, сформованих у попередні місяці за нижчими світовими цінами на нафту.
"Це сприяло і зниженню темпів подорожчання транспортних послуг, а також послабленню тиску цієї компоненти на ІСЦ через вторинний ефект", - йдеться у звіті.
Щодо тютюнових виробів, то вони дорожчали повільніше, ймовірно, під тиском тіньового ринку цієї продукції.
"Зростання адміністративно регульованої інфляції також утримувало мораторій на підвищення тарифів на послуги ЖКГ для населення", - додали в Нацбанку.
Нагадаємо, Черги в обмінниках або курсове "затишшя": чого чекати від долара протягом тижня