Доставка серця небом: в Україні вперше за час великої війни провели аеромедичну евакуацію
- © МОЗ України/facebook © МОЗ України/facebook
В Україні вперше за час повномасштабної війни провели аеромедичну евакуацію для донорського серця, повідомляє Міністерство охорони здоров’я у Facebook.
Медикам вдалося врятувати життя 15-річного Максима з Врадіївки, що на Миколаївщині. Після перенесеного взимку ковіду у хлопця почалися проблеми із серцем: лікарі діагностували дилатаційну кардіоміопатію. Ця хвороба є невиліковною і єдиним виходом була трансплантація. Хлопець провів у реанімації місяць.
Життя Максмові врятували родичі 40-річної жінки, якій у Вінницькій обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім.акад. О.І. Ющенка діагностували смерть мозку через розрив аневризми.
Вони дали згоду на вилучення органів загиблої. Це рішення її сім’ї дало змогу врятувати життя чотирьом людям. Серед них і 15-річний Максим.
Інформаційна система виявила сумісність Максима з донором, але перед лікарями постала проблема: донорське серце «живе» лише кілька годин. За цей час його треба транспортувати, підготувати до трансплантації й пересадити.
Стан хлопчика не дозволяв транспортувати його, тож, попри закрите під час війни небо, було прийняте рішення залучити для доставки донорського серця аеромедичну евакуцію.
Заради порятунку хлопчика МВС підняли у небо гелікоптер, і вже за годину донорський орган доправили з Вінниці до Інституту серця у Києві.
Поки Максиму пересаджували серце, ще в двох лікарнях проводили трансплантації. У НДСЛ Охматдит пересадили нирку 16-річному Дмитрові Дуднику з Полтавщини. А у Національному Інституті хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова трансплантували печінку 46-річній киянці та нирку 22-річному чоловікові.
У Мінохорони здоров’я повідомили, що всі трансплантації пройшли вдало, стан всіх чотирьох пацієнтів наразі є стабільним.
У грудні 2021 року Верховна Рада ухвалила закон №5831 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині».
25 грудня 2020 року у львівській лікарні швидкої допомоги лікаріпересадили серце і дві нирки трьом пацієнтам від одного донора.
На жаль, на початку 2021 року 30-річний чоловік, якому пересадили донорське серце, помер через поліорганну недостатність.
Торік лікарі «Охматдиту» провели першу в своєму роді в Україні трансплантацію кісткового мозку дорослій пацієнтці