MY.UAНовини
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

У п’ятницю, 9 червня, Верховний суд Нідерландів підтвердив, що скіфське золото потрібно повернути Україні. Він підтримав рішення, ухвалене раніше Апеляційним судом Амстердама, відхиливши касаційну скаргу музеїв тимчасово окупованого Криму.

Боротьба за цю унікальну колекцію історико-культурних цінностей тривала не один рік.

Що відомо про скіфське золото, як воно потрапило до Нідерландів та як за нього боролася Україна – читайте у матеріалі Фактів ICTV.

Скіфське золото: що це за колекція та як вона опинилася у Нідерландах

Ця історія бере початок ще з 2013 року. Тоді для виставки сформували колекцію з експонатів київського Музею історичних коштовностей України, а також чотирьох кримських музеїв (йдеться про Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник Херсонес Таврійський та Бахчисарайський історико-культурний заповідник).

– це саме ця колекція археологічних предметів. До неї увійшли понад 565 унікальних музейних експонатів, серед яких – скіфський шолом, мечі, предмети домашнього начиння тощо.

Варто зазначити, що хоча колекцію й називають скіфським золотом, далеко не всі експонати мають стосунок до скіфів (є й давньогрецького походження), а також далеко не всі виготовлені із золота (є вироби із бронзи, керамічні тощо).

З липня 2013 року до січня 2014-го колекцію демонстрували у Рейнському крайовому музеї міста Бонн (Німеччина).

А на початку лютого 2014 року експонати перевезли в археологічний музей Алларда Пірсона в Амстердамі (Нідерланди). Там була організована виставка під назвою Крим – золото і таємниці Чорного моря.

У цей час в Україні відбулася Революція гідності, зміна влади, а потім – не визнана світом окупація Криму Росією.

Тобто на момент захоплення українського півострова колекція скіфського золота ще перебувала в Нідерландах. А оскільки левова частка її експонатів мала кримське походження, виникла гостра дискусія: куди саме мають повертати колекцію – в Київ чи до кримських музеїв.

Наприкінці березня 2014 року Міністерство закордонних справ України звернулося до посольства Нідерландів з офіційною нотою щодо повернення експонатів виставки на неокуповану територію України.

Міністерство культури, своєю чергою, заочно вилучило експонати у кримських музеїв та передало на зберігання до Національного музею історії України.

Водночас представники музеїв окупованого Криму наполягали на поверненні експонатів саме їм.

У цій ситуації роботу виставки було вирішено продовжити до кінця серпня 2014 року задля пошуку компромісних рішень, яких, зрештою, так і не знайшли.

Нідерланди не взяли на себе відповідальність за передачу колекції жодній із сторін: адже, з одного боку, договір було підписано з конкретними музеями, а з іншого – у документах зазначалося, що власником експонатів виступає саме держава Україна.

На початку вересня 2014 року до Києва повернулася невеличка частина експонатів, які належали Музею історичних коштовностей. У Нідерландах залишилися лише експонати з окупованого Криму.

У музеї Алларда Пірсона тоді оголосили, що передадуть колекцію тому, кого визначить кваліфікований суддя, або кого буде визначено за взаємною згодою сторін.

Відтак скіфське золото залишилося у цьому музеї на зберіганні. А Україна розпочала тривалу судову боротьбу за його повернення.

У скільки оцінюють скіфське золото?

У постанові Печерського районного суду Києва від 24 травня 2016 року зазначалося, що загальна страхова вартість 565 музейних експонатів, переданих на виставку в Амстердам, складає 1 млн 438 тис. 623 євро.

Печерський суд тоді наклав арешт на колекцію, зазначивши, що музейні експонати є власністю України. Арешт було здійснено з метою не допустити переміщення, присвоєння чи використання колекції.

Ця ухвала суду була спрямована до Інтерполу для забезпечення міжнародного розшуку арештованого майна.

Водночас вже у березні 2019 року в Міністерстві юстиції України оцінювали страхову вартість колекції в 10 млн євро.

– На території Королівства Нідерландів перебуває понад 565 музейних предметів колекції Крим. Золотий острів у Чорному морі державної частини Музейного фонду України… За останньою оцінкою, страхова вартість колекції становить 10 млн євро. Об’єкти зберігаються у сховищі музею Алларда Пірсона та не експонуються, – зазначав тодішній міністр юстиції Павло Петренко в одному з інтерв’ю.

Тривала судова боротьба

Боротьба в судах за скіфське золото розпочалася у січні 2015 року. Тоді Окружний суд Амстердама розпочав розгляд позову чотирьох кримських музеїв з вимогою віддати колекцію саме їм.

Після цього у юридичну битву вступила і Україна, вимагаючи повернути експозицію до Києва.

Кримські музеї (тобто представники окупаційної “влади” РФ у Криму) апелювали до того, що саме вони є власниками переданих на виставку експонатів. Вони наполягали на збереженні цілісності музейних колекцій та фондів. Як доказ наводилися умови укладених контрактів (в частині повернення експонатів до музеїв після завершення виставки в Амстердамі).

Офіційний Київ наголошував, що вимоги кримських музеїв суперечать положенням міжнародного права, зокрема Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню та передачі права власності на культурні цінності. Згідно з цією конвенцією, художні цінності слід повернути суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції.

Як доказ українська сторона наводила і положення законодавства України, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти (музеї є лише їх тимчасовими розпорядниками).

Зрештою, після майже дворічних слухань, 14 грудня 2016 року  про те, що скіфське золото потрібно повернути саме суверенній державі Україна, оскільки експонати є частиною культурної спадщини нашої країни.

– Твердження кримських музеїв про те, що експонати є культурною спадщиною Криму, не відповідає дійсності, оскільки Крим не є суверенною державою, – зазначалося у рішенні суду.

Суд постановив, що скіфське золото слід передати Україні, а остаточне рішення про приналежність експонатів повинен ухвалити український суд.

Крім того, Україна повинна була сплатити 111 тис. євро за тимчасове зберігання експонатів у сховищах амстердамського музею.

Російські окупанти прогнозовано оскаржили це рішення. Так, наприкінці березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав апеляцію на це рішення від представників музеїв в окупованому Криму.

Слухання розпочалися в березні 2019 року.

У жовтні 2020 року Апеляційний суд Амстердама з другого разу задовольнив Дуко Ораньє. Українська сторона наполягала, що цей суддя протягом декількох років здійснював представництво інтересів російської компанії Промнефтьстрой у справі проти ЮКОСа. Наголошувалося, що Ораньє фактично захищав інтереси Росії, а тому не може розглядати справу щодо скіфського золота.

У квітні 2021 року сторони зібралися в Амстердамі для проведення вирішального раунду дебатів. Україна отримала можливість повернутися до питання застосування положень конвенції ЮНЕСКО під час розгляду справи.

Остаточне рішення амстердамський суд мав оприлюднити не пізніше 31 серпня, однак ця подія кілька разів відкладалася.

І ось 26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення, що скіфське золото є культурною спадщиною України та має бути повернуто нашій країні.

Остання крапка в суперечці

, що музей Алларда Пірсона повинен передати скіфське золото Україні.

– Хоча музейні експонати походять із Криму.., вони є частиною культурної спадщини Української держави, оскільки вона існує як незалежна держава з 1991 року… Музей Алларда Пірсона більше не зобов’язаний повертати предмети у кримські музеї. Він повинен передати кримські скарби Українській державі на зберігання до стабілізації ситуації у Криму, – йшлося в рішенні суду.

Водночас зазначалося, що переможена сторона ще може оскаржити його в касаційній інстанції – Верховному суді Нідерландів, що окупанти і зробили.

Тож , яке не підлягає апеляції, поставило крапку в цій тривалій суперечці. Тепер слід очікувати на повернення мистецьких цінностей Україні.

Як в прокуратурі АР Крим, суд зобов’язав музей Алларда Пірсона передати скіфське золото Національному музею історії України, до деокупації українського півострова.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль раніше припускав, що одним із місць зберігання колекції .

В Офісі президента України наголосили, що після майже дев’яти років судового процесу наша країна нарешті зможе повернути безцінні музейні експонати.

– РФ не шкодувала ресурсів під час спроб незаконного привласнення культурних цінностей України. Але всі три судові інстанції Нідерландів, зокрема й Верховний суд, відкинули будь-які зазіхання “кримських музеїв” на скіфське золото та ухвалили рішення на користь України, – зазначили в ОПУ.

В Офісі президента вважають судове рішення додатковим свідченням підтримки з боку Європи територіальної цілісності нашої держави.

На Банковій подякували Нідерландам за забезпечення неупередженого й об’єктивного судочинства, із дотриманням норм міжнародного права та справедливості. В ОПУ також висловили вдячність всім залученим держорганам,, команді нідерландських та українських адвокатів, дипломатам, експертам за допомогу.

, , , , ,

Фото:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Російський дрон уразив машину, в якій їхали журналіст «Українського свідка», пресофіцер та військові
Детектор М
2025-04-04T15:22:50Z
Як забезпечити такі ЗСУ, які відібʼють будь-яку загрозу: в ОП відповіли
TSN
2025-04-04T15:20:14Z
З ТЦК чоловіка привезли на полігон, але там його відмовилися прийняти: що він зробив
TSN
2025-04-04T15:20:14Z
60-річний мер надіслав відео своєї мастурбації не туди, куди планував: подробиці курйозу
TSN
2025-04-04T15:20:07Z
РФ накопичує нові сили на Харківщині: в Третій штурмовій розкрили плани ворога
TSN
2025-04-04T15:19:49Z
У НАТО заявили про вирішення проблеми з поповненням ЗСУ новобранцями
TSN
2025-04-04T15:19:32Z
Україна отримає додаткові винищувачі F-16 — генерал Крістофер Каволі
TSN
2025-04-04T15:19:18Z
Що робити, якщо не встиг зареєструватися на НМТ у 2025 році: послідовність дій
Факти ICTV
2025-04-04T15:19:04Z
Збори перших новобранців за проєктом "Контракт 18-24": Паліса розповів, як проходить підготовка
TSN
2025-04-04T15:19:03Z
У Києві продовжує роботу центр підтримки людей з ігровою залежністю Простір життя. Life Space і телефонна лінія для всіх регіонів
Telegraf
2025-04-04T15:24:17Z
Сніг та заморозки: у Києві та області різко зміниться погода
TSN
2025-04-04T15:21:18Z
Які українські міста під загрозою: військовий експерт розповів, де Росія може піти у наступ
TSN
2025-04-04T15:20:44Z
Росіяни вдарили дроном по Харкову: що відомо про наслідки
TSN
2025-04-04T15:20:07Z
Ворог атакує Харків — є загиблий і багато поранених
TSN
2025-04-04T15:19:24Z
Вночі 4 квітня над Україною кружляли ворожі безпілотники: де пролунали вибухи
TSN
2025-04-04T15:18:47Z
Удари дронів по Харкову, Запоріжжі та Дніпру: головні новини ночі 4 квітня 2025 року
TSN
2025-04-04T15:18:47Z
Україну 4 березня накрила потужна магнітна буря
TSN
2025-04-04T15:18:42Z
Троє загиблих та десятки поранених, пожежі та зруйновані будинки: наслідки удару ворога по Харкову
TSN
2025-04-04T15:18:32Z
Голова МЗС Данії різко висловився після зустрічі з Рубіо: "Амбіції Трампа щодо Гренландії неприйнятні"
Antikor
2025-04-04T15:24:47Z
Трамп попався на брехні про потребу у митах: аналіз WP
TSN
2025-04-04T15:21:17Z
В Офісі президента зробили заяву, чи діють ще домовленості про припинення атак
TSN
2025-04-04T15:20:56Z
Генерал у відставці назвав несподівану причину, чому Путіну потрібна Україна
TSN
2025-04-04T15:20:43Z
Орбан пояснив, чому Угорщина виходить з Міжнародного кримінального суду
TSN
2025-04-04T15:20:35Z
Макрон закликав французький бізнес до жорсткої відповіді на тарифи Трампа
TSN
2025-04-04T15:20:31Z
Кремль готує Україні "нову владу": які зрадники мітять у "зовнішнє управління"
TSN
2025-04-04T15:20:30Z
Стало відомо, чим займеться Маск після DOGE
TSN
2025-04-04T15:20:28Z
Зеленський відповів, чи готова Україна скоротити армію після війни
TSN
2025-04-04T15:20:26Z
"Не їсть і не спить": дружина Джастіна Бібера закликала молитися за його здоров'я
GlavRed
2025-04-04T15:24:20Z
Дженніфер Лопес вперше за довгий час вийшла в люди з підрослою донькою
Gazeta UA
2025-04-04T15:21:19Z
Дмитро Волканов розсекретив свої стосунки та прокоментував чутки про роман з Данилком
TSN
2025-04-04T15:21:07Z
Дмитро Волканов розсекретив, яку зарплату йому платив Данилко і як "витягнув його зі смітника"
TSN
2025-04-04T15:20:24Z
Катерина Осадча здивувала, яку операцію їй нав'язували під час роботи в моделінгу
TSN
2025-04-04T15:16:35Z
Відома українська акторка шокувала втратою зв'язку із сестрою в Маріуполі: "Не знаю, що з нею"
TSN
2025-04-04T15:16:28Z
Дженніфер Лопес зачарувала появою на публіці з 17-річною донькою й підкорила образом
TSN
2025-04-04T15:15:45Z
Зірка фільму "Веном" Мішель Вільямс вчетверте стала мамою
Комсомольская правда
2025-04-04T15:15:44Z
"Це вже соромно": Анастасія Цимбалару вразила своїм зізнанням
GlavRed
2025-04-04T15:15:01Z
ISU довічно дискваліфікував суддю, який намагався вплинути на оцінки української пари
24tv
2025-04-04T15:21:36Z
Українська арбітриня працюватиме на поєдинках фінальної частини жіночого Євро-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:18:32Z
Боксер перекинув стіл після погроз суперника на пресконференції у Манчестері: скандальне відео
24tv
2025-04-04T15:18:21Z
Фоден: Не можна вічно залишатися на вершині
Football.ua
2025-04-04T15:13:21Z
Суспільний мовник Фінляндії не транслюватиме матч збірної країни з футболу, у якому вона зіграє з Білоруссю
Детектор М
2025-04-04T15:10:05Z
Шевченко: Через політичні аспекти Україну та мене особисто не хочуть бачити в керівному органі УЄФА
Football.ua
2025-04-04T15:09:13Z
«Сподіваюсь, Овечкіну відірве ноги». Український хокеїст зробив жорстку заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T14:57:36Z
Вокер — про аренду в Мілані: Я можу повернутися в Манчестер Сіті
Football.ua
2025-04-04T14:42:28Z
Георгій Бущан оцінив рівень футболу в Саудівській Аравії
360ua.news
2025-04-04T14:24:22Z
На весну немає надії? Чому в Україні картопля, помідори та огірки залишаються дорогими
Знай
2025-04-04T15:21:56Z
У ЄБА пояснили, по якій галузі економіки України вдарять мита Трампа
Лига
2025-04-04T15:19:48Z
Навчання, премії та кадровий резерв: Метінвест Ахметова ввійшов до десятки незламних роботодавців України
TSN
2025-04-04T15:15:47Z
Тарифи Трампа: за один день рекордно збідніли Маск, Цукерберг та китайські бізнесмени
InternetUA
2025-04-04T15:15:37Z
НБУ готує заміну копійці — коли з’являться шаги
TSN
2025-04-04T15:15:34Z
Борги українців по мікрокредитах зросли майже вдвічі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:15:28Z
Українські мобілізовані-ФОПи накопичили мільйонні борги: що буде робити ДПС
TSN
2025-04-04T15:13:54Z
Курс валют на 7 квітня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-04-04T15:13:17Z
Світова економіка летить у прірву через торговельну війну Трампа — Reuters
TSN
2025-04-04T15:13:12Z
Турист з українським корінням залишив кока-колу для найізольованішого племені: його заарештували
TSN
2025-04-04T15:21:41Z
Як виростити соковиту редиску без теплиці за три тижні: детальна інструкція
TSN
2025-04-04T15:21:38Z
Кулінари назвали три помилки під час приготування котлет, які роблять 80% господинь
TSN
2025-04-04T15:20:33Z
Посадіть цю рослину на грядках з полуницею і ви здивуєтеся результату: ягоди будуть більшими і смачнішими
Telegraf
2025-04-04T15:19:09Z
День ангела 4 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-04T15:17:26Z
Астрологи назвали жінок за знаком зодіаку, які ніколи не програють
TSN
2025-04-04T15:16:17Z
Сім фатальних помилок, які перетворюють плов на звичайнісіньку кашу
TSN
2025-04-04T15:16:11Z
Мальовничий італійський регіон заплатить 100 000 євро за переїзд туди: які умови
TSN
2025-04-04T15:15:25Z
Додайте дві столові ложки одного продукту у воду для миття підлоги — зміни помітить вся родина: сяятиме чистотою
TSN
2025-04-04T15:15:09Z
На Вінниччині вчитель побив школяра, який ігнорував зауваження
Комсомольская правда
2025-04-04T15:22:39Z
В Буковеле мужчина жестоко избивал коня: что известно об инциденте
TSN
2025-04-04T15:21:56Z
Вибух на столичному ринку "Юність": в поліції назвали причину
TSN
2025-04-04T15:21:17Z
Хтиву пару заскочили за сексом просто на могилі — фото
TSN
2025-04-04T15:20:59Z
У метро Києва пасажир потрапив під потяг: відео
TSN
2025-04-04T15:20:52Z
Секс-рабство під виглядом роботи: в Одесі затримали вербувальника
TSN
2025-04-04T15:20:24Z
На Хмельниччині мобілізований побив працівника ТЦК стільцем: деталі історії
TSN
2025-04-04T15:20:08Z
У Буковелі відреагували на побиття коня: шоковані та обурені
TSN
2025-04-04T15:19:58Z
Два вибухи у Києві за один день: що відомо про наслідки та причини
TSN
2025-04-04T15:19:33Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T15:16:41Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T15:16:03Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:27Z
Що робити, якщо навесні жовтіє часник: яке підживлення найкраще для вирішення проблеми
TSN
2025-04-04T15:15:09Z
Виробники ліків не поспішають знижувати ціну за рішенням РНБО — політолог
TSN
2025-04-04T15:13:49Z
Microsoft запустила пошуковик Copilot та зробила Copilot для Windows нативним
ITC
2025-04-04T15:22:33Z
Яка земна форма життя здатна вижити на Марсі: відповідь науковців
TSN
2025-04-04T15:20:58Z
Як повернути квитки, які були втрачені після кібератаки: план дій від "Укрзалізниці"
TSN
2025-04-04T15:20:11Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T15:19:45Z
TikTok загрожує штраф у 500 мільйонів євро
24tv
2025-04-04T15:19:26Z
Миші побували у космосі і допомогли ученим зробити важливе відкриття
TSN
2025-04-04T15:19:08Z
Невеликий "трюк" підвищує ефективність сонячних панелей: що зробили вчені
Фокус
2025-04-04T15:12:25Z
Ubisoft випустила патч для Far Cry 4 з цензурою оголених тіл — через 11 років після релізу
ITC
2025-04-04T14:55:55Z
"Масове складання зброї": як працює фабрика дезінформації і клікбейту у фейсбуці, – ЗМІ
24tv
2025-04-04T14:51:40Z
Кому-то вдалося придбати BMW M850i на $30,000 дешевше після всього 2 тис. миль пробігу
Топ Жир
2025-04-04T15:15:49Z
Kіа оголошує про випуск першого середньорозмірного пікапа для Америки
Топ Жир
2025-04-04T15:00:39Z
Найзнаменитіша дівчина у світі: на честь кого назвали "Мерседес"
Фокус
2025-04-04T15:00:04Z
Можуть пробратися й туди: як захистити свій автомобіль від мишей
24tv
2025-04-04T14:33:08Z
Mercedes оновлює 2026 S-Class із великими змінами для автопілоту
Топ Жир
2025-04-04T14:00:45Z
За $449 000: класичний Ford Bronco перетворили на швидкісний електромобіль
AutoGeek
2025-04-04T13:54:49Z
Нову Toyota Corolla 2026 на 300 сил показали до презентації
Фокус
2025-04-04T13:36:41Z
Найекстремальніший суперкар Ferrari з V6 вже представлено 29 квітня
Топ Жир
2025-04-04T13:15:18Z
Поблизу України: гібридний кросовер Jeep Avenger 4xe надійшов у виробництво
AutoGeek
2025-04-04T13:12:55Z