MY.UAНовини
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

У п’ятницю, 9 червня, Верховний суд Нідерландів підтвердив, що скіфське золото потрібно повернути Україні. Він підтримав рішення, ухвалене раніше Апеляційним судом Амстердама, відхиливши касаційну скаргу музеїв тимчасово окупованого Криму.

Боротьба за цю унікальну колекцію історико-культурних цінностей тривала не один рік.

Що відомо про скіфське золото, як воно потрапило до Нідерландів та як за нього боролася Україна – читайте у матеріалі Фактів ICTV.

Скіфське золото: що це за колекція та як вона опинилася у Нідерландах

Ця історія бере початок ще з 2013 року. Тоді для виставки сформували колекцію з експонатів київського Музею історичних коштовностей України, а також чотирьох кримських музеїв (йдеться про Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник Херсонес Таврійський та Бахчисарайський історико-культурний заповідник).

– це саме ця колекція археологічних предметів. До неї увійшли понад 565 унікальних музейних експонатів, серед яких – скіфський шолом, мечі, предмети домашнього начиння тощо.

Варто зазначити, що хоча колекцію й називають скіфським золотом, далеко не всі експонати мають стосунок до скіфів (є й давньогрецького походження), а також далеко не всі виготовлені із золота (є вироби із бронзи, керамічні тощо).

З липня 2013 року до січня 2014-го колекцію демонстрували у Рейнському крайовому музеї міста Бонн (Німеччина).

А на початку лютого 2014 року експонати перевезли в археологічний музей Алларда Пірсона в Амстердамі (Нідерланди). Там була організована виставка під назвою Крим – золото і таємниці Чорного моря.

У цей час в Україні відбулася Революція гідності, зміна влади, а потім – не визнана світом окупація Криму Росією.

Тобто на момент захоплення українського півострова колекція скіфського золота ще перебувала в Нідерландах. А оскільки левова частка її експонатів мала кримське походження, виникла гостра дискусія: куди саме мають повертати колекцію – в Київ чи до кримських музеїв.

Наприкінці березня 2014 року Міністерство закордонних справ України звернулося до посольства Нідерландів з офіційною нотою щодо повернення експонатів виставки на неокуповану територію України.

Міністерство культури, своєю чергою, заочно вилучило експонати у кримських музеїв та передало на зберігання до Національного музею історії України.

Водночас представники музеїв окупованого Криму наполягали на поверненні експонатів саме їм.

У цій ситуації роботу виставки було вирішено продовжити до кінця серпня 2014 року задля пошуку компромісних рішень, яких, зрештою, так і не знайшли.

Нідерланди не взяли на себе відповідальність за передачу колекції жодній із сторін: адже, з одного боку, договір було підписано з конкретними музеями, а з іншого – у документах зазначалося, що власником експонатів виступає саме держава Україна.

На початку вересня 2014 року до Києва повернулася невеличка частина експонатів, які належали Музею історичних коштовностей. У Нідерландах залишилися лише експонати з окупованого Криму.

У музеї Алларда Пірсона тоді оголосили, що передадуть колекцію тому, кого визначить кваліфікований суддя, або кого буде визначено за взаємною згодою сторін.

Відтак скіфське золото залишилося у цьому музеї на зберіганні. А Україна розпочала тривалу судову боротьбу за його повернення.

У скільки оцінюють скіфське золото?

У постанові Печерського районного суду Києва від 24 травня 2016 року зазначалося, що загальна страхова вартість 565 музейних експонатів, переданих на виставку в Амстердам, складає 1 млн 438 тис. 623 євро.

Печерський суд тоді наклав арешт на колекцію, зазначивши, що музейні експонати є власністю України. Арешт було здійснено з метою не допустити переміщення, присвоєння чи використання колекції.

Ця ухвала суду була спрямована до Інтерполу для забезпечення міжнародного розшуку арештованого майна.

Водночас вже у березні 2019 року в Міністерстві юстиції України оцінювали страхову вартість колекції в 10 млн євро.

– На території Королівства Нідерландів перебуває понад 565 музейних предметів колекції Крим. Золотий острів у Чорному морі державної частини Музейного фонду України… За останньою оцінкою, страхова вартість колекції становить 10 млн євро. Об’єкти зберігаються у сховищі музею Алларда Пірсона та не експонуються, – зазначав тодішній міністр юстиції Павло Петренко в одному з інтерв’ю.

Тривала судова боротьба

Боротьба в судах за скіфське золото розпочалася у січні 2015 року. Тоді Окружний суд Амстердама розпочав розгляд позову чотирьох кримських музеїв з вимогою віддати колекцію саме їм.

Після цього у юридичну битву вступила і Україна, вимагаючи повернути експозицію до Києва.

Кримські музеї (тобто представники окупаційної “влади” РФ у Криму) апелювали до того, що саме вони є власниками переданих на виставку експонатів. Вони наполягали на збереженні цілісності музейних колекцій та фондів. Як доказ наводилися умови укладених контрактів (в частині повернення експонатів до музеїв після завершення виставки в Амстердамі).

Офіційний Київ наголошував, що вимоги кримських музеїв суперечать положенням міжнародного права, зокрема Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню та передачі права власності на культурні цінності. Згідно з цією конвенцією, художні цінності слід повернути суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції.

Як доказ українська сторона наводила і положення законодавства України, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти (музеї є лише їх тимчасовими розпорядниками).

Зрештою, після майже дворічних слухань, 14 грудня 2016 року  про те, що скіфське золото потрібно повернути саме суверенній державі Україна, оскільки експонати є частиною культурної спадщини нашої країни.

– Твердження кримських музеїв про те, що експонати є культурною спадщиною Криму, не відповідає дійсності, оскільки Крим не є суверенною державою, – зазначалося у рішенні суду.

Суд постановив, що скіфське золото слід передати Україні, а остаточне рішення про приналежність експонатів повинен ухвалити український суд.

Крім того, Україна повинна була сплатити 111 тис. євро за тимчасове зберігання експонатів у сховищах амстердамського музею.

Російські окупанти прогнозовано оскаржили це рішення. Так, наприкінці березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав апеляцію на це рішення від представників музеїв в окупованому Криму.

Слухання розпочалися в березні 2019 року.

У жовтні 2020 року Апеляційний суд Амстердама з другого разу задовольнив Дуко Ораньє. Українська сторона наполягала, що цей суддя протягом декількох років здійснював представництво інтересів російської компанії Промнефтьстрой у справі проти ЮКОСа. Наголошувалося, що Ораньє фактично захищав інтереси Росії, а тому не може розглядати справу щодо скіфського золота.

У квітні 2021 року сторони зібралися в Амстердамі для проведення вирішального раунду дебатів. Україна отримала можливість повернутися до питання застосування положень конвенції ЮНЕСКО під час розгляду справи.

Остаточне рішення амстердамський суд мав оприлюднити не пізніше 31 серпня, однак ця подія кілька разів відкладалася.

І ось 26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення, що скіфське золото є культурною спадщиною України та має бути повернуто нашій країні.

Остання крапка в суперечці

, що музей Алларда Пірсона повинен передати скіфське золото Україні.

– Хоча музейні експонати походять із Криму.., вони є частиною культурної спадщини Української держави, оскільки вона існує як незалежна держава з 1991 року… Музей Алларда Пірсона більше не зобов’язаний повертати предмети у кримські музеї. Він повинен передати кримські скарби Українській державі на зберігання до стабілізації ситуації у Криму, – йшлося в рішенні суду.

Водночас зазначалося, що переможена сторона ще може оскаржити його в касаційній інстанції – Верховному суді Нідерландів, що окупанти і зробили.

Тож , яке не підлягає апеляції, поставило крапку в цій тривалій суперечці. Тепер слід очікувати на повернення мистецьких цінностей Україні.

Як в прокуратурі АР Крим, суд зобов’язав музей Алларда Пірсона передати скіфське золото Національному музею історії України, до деокупації українського півострова.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль раніше припускав, що одним із місць зберігання колекції .

В Офісі президента України наголосили, що після майже дев’яти років судового процесу наша країна нарешті зможе повернути безцінні музейні експонати.

– РФ не шкодувала ресурсів під час спроб незаконного привласнення культурних цінностей України. Але всі три судові інстанції Нідерландів, зокрема й Верховний суд, відкинули будь-які зазіхання “кримських музеїв” на скіфське золото та ухвалили рішення на користь України, – зазначили в ОПУ.

В Офісі президента вважають судове рішення додатковим свідченням підтримки з боку Європи територіальної цілісності нашої держави.

На Банковій подякували Нідерландам за забезпечення неупередженого й об’єктивного судочинства, із дотриманням норм міжнародного права та справедливості. В ОПУ також висловили вдячність всім залученим держорганам,, команді нідерландських та українських адвокатів, дипломатам, експертам за допомогу.

, , , , ,

Фото:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Соняшник в Україні почав поступово додавати в ціні
Agravery
2025-07-15T11:31:22Z
В Україні прогнозують рекордний урожай сої
AgroPortal
2025-07-15T11:30:42Z
Чи відшкодовує держава при банкрутстві банку криптовалюту та електронні гроші? Пояснення Фонду гарантування вкладів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:27:35Z
Україна запускає масштабну програму термомодернізації житлового фонду
Хвиля
2025-07-15T11:27:19Z
Відповідь Трампу: Євросоюз підготував новий перелік американських товарів, на які готовий збільшити мита
ZN UA
2025-07-15T11:25:05Z
Скільки в Україні пенсіонерів і скільки вони отримують
УкраинФорм
2025-07-15T11:18:04Z
Порти Одеса і Чорноморськ та італійські Трієст і Генуя стали партнерами
УкраинФорм
2025-07-15T11:12:21Z
Скільки коштує кілограм картоплі у супермаркеті: актуальні ціни
24tv
2025-07-15T11:06:34Z
Яка найбільша купюра євро та як вона виглядає
24tv
2025-07-15T11:00:30Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
ГРВІ призвела до тяжкого захворювання: в Україні 6-річному Жені пересадили серце дорослої жінки
TSN
2025-07-15T11:00:14Z
Як правильно заморожувати персики: три способи, щоб не втратили смак, текстуру та аромат
Gazeta UA
2025-07-15T09:09:53Z
Різкі перепади погоди викликають головний біль: чи справді зміни провокують мігрень
Фокус
2025-07-15T08:51:39Z
Морозиво не допоможе. Що їсти та пити у спеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T08:45:11Z
6-річний Євген, якому пересадили серце, готується до виписки з лікарні
Комсомольская правда
2025-07-15T08:13:48Z
Крупа, яка допоможе знизити "поганий холестерин"
24tv
2025-07-15T08:12:57Z
Заспокоять та зволожать: три маски для обличчя, які захистять від сонця
Gazeta UA
2025-07-15T08:09:13Z
В Україні врегулювали питання реалізації ліків і спростили вимоги до аптек
ZN UA
2025-07-15T07:37:22Z
Зеленський показав людей, з якими формує новий уряд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:34:49Z
Україна виходить з Конвенції про заборону протипіхотних мін - Рада ухвалила закон
УкраинФорм
2025-07-15T11:31:48Z
На фоні рішення США щодо зброї Європа має зберігати власний темп підтримки України - глава МЗС Чехії
УкраинФорм
2025-07-15T11:31:43Z
Сімнадцять Patriot від Трампа: чи справді Україна отримає додаткові системи ППО
Фокус
2025-07-15T11:31:33Z
Три країни Євросоюзу виступають проти зниження ціни на російську нафту - глава МЗС Данії
УкраинФорм
2025-07-15T11:27:59Z
Чи може Україна отримати ракети Tomahawk від США: у WP розкрили наміри Трампа
TSN
2025-07-15T11:27:44Z
ВРУ вкотре продовжила в Україні воєнний стан
ZN UA
2025-07-15T11:25:29Z
Понад 60 ГО засудили обшуки у Віталія Шабуніна та закликали владу не використовувати правосуддя для політичних розправ
Детектор М
2025-07-15T11:22:31Z
Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ
ZN UA
2025-07-15T11:21:48Z
ДБР перевіряє інформацію щодо перевищення повноважень працівниками ТЦК у Чернігові
УкраинФорм
2025-07-15T11:33:17Z
Нова система оплати за проїзд у Дніпропетровській області: що змінилося для місцевих
Политека
2025-07-15T11:31:46Z
Різке похолодання зі зливами і градом накриє Україну: стала відома точна дата
GlavRed
2025-07-15T11:25:05Z
В Україні незабаром очікується різка зміна погоди: деталі від синоптикині
TSN
2025-07-15T11:21:13Z
У Києві на два місяці обмежать рух транспорту вулицею Оноре де Бальзака
AutoCentre
2025-07-15T11:15:52Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: кому готові платити від 18 тисяч гривень
Политека
2025-07-15T11:01:16Z
Обстріл Сумщини: РФ, ймовірно, застосувала нові безпілотники
TSN
2025-07-15T11:00:58Z
Ворог окупував населений пункт та тисне ще поблизу п'яти інших: оновлення карти DeepState
24tv
2025-07-15T10:51:34Z
У Києві стартував сезон динь: які ціни та сорти вже доступні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T10:45:56Z
Не минуло й року: Сєдокова показала "улюблене плече"
GlavRed
2025-07-15T11:25:20Z
"Красиві люди": Ольга Сумська захопила Мережу архівним знімком із чоловіком
GlavRed
2025-07-15T11:25:13Z
Трейлер авантюрної комедії « Грабіжник за покликанням»
Кино-Театр
2025-07-15T11:18:50Z
Легенда повертається: «Гладіатор-2» уже доступний для перегляду
GlavRed
2025-07-15T11:18:29Z
У популярному радянському фільмі раптово зникли згадки про Україну
Telegraf
2025-07-15T11:15:09Z
3 пари наймодніших босоніжок на літо: що купити на спекотну пору року
24tv
2025-07-15T11:06:28Z
Олена Тополя зі сльозами на очах розповіла про рідних в окупації: "Там дуже страшно"
TSN
2025-07-15T11:00:35Z
Ювелірний дім SOVA представив літні прикраси: каблучки в кольорах лавандового поля та лотоса
Gazeta UA
2025-07-15T11:00:20Z
Обраниця зірки "Сутінків" Паттінсона потрапила до лікарні через штани й назвала діагноз
TSN
2025-07-15T11:00:19Z
Три FPV на одну голову окупанта. Як іде побудова "стіни дронів" ЗСУ
Telegraf
2025-07-15T11:31:40Z
Була приречена на провал: FT з'ясував, чому Маск і Яккаріно не порозумілись і медіаменеджерка звільнилася
InternetUA
2025-07-15T11:31:33Z
Ситуація катастрофічна: червонокнижна риба в Україні викликає тривогу в експерта
Telegraf
2025-07-15T11:31:19Z
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7, 8 і 10 липня 2025 року
Детектор М
2025-07-15T11:31:12Z
Зеленський присвоїв звання Героя України солдату Лісневському
УкраинФорм
2025-07-15T11:31:05Z
Розпочала роботу ХХ Міжнародна школа україністики «Крок до України – МІОК»
УкраинФорм
2025-07-15T11:25:04Z
Столичного екопрокурора подали на звільнення через те, що його дружина "засвітила" незадеклароване майно в шоу "Супермама"
Khreschatyk
2025-07-15T11:24:57Z
Аврора передала 2 780 000 грн для Дітей Героїв
TSN
2025-07-15T11:21:01Z
Президент присвоїв звання бригадного генерала командувачу ОК «Південь» і ще двом високопосадовцям ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-15T11:18:54Z
Агент Росії намагався підірвати багатоповерхівку у Рівному: його затримали
24tv
2025-07-15T11:31:07Z
Парамедик отримав понад 10 років в’язниці за таємне введення жінці абортивного препарату
24tv
2025-07-15T11:30:18Z
Львів'янин порізав ножицями 13-річну дівчину, що хотіла йому допомогти: як покарають зловмисника
24tv
2025-07-15T11:30:14Z
Адвокат з Дніпра за 12 тис. доларів обіцяв допомогу в ухиленні від мобілізації
Украина Криминальная
2025-07-15T11:27:40Z
Йому було 114 років. Найстаріший марафонець світу загинув у автокатастрофі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:27:15Z
СБУ викрила адміністратора та інформатора спільнот для «ухилянтів»
InternetUA
2025-07-15T11:25:32Z
В Індії після наїзду автомобіля загинув найстаріший марафонець світу
УкраинФорм
2025-07-15T11:15:54Z
Засуджено військового, який п’яним спричинив ДТП та покалічив дитину
Украина Криминальная
2025-07-15T11:12:16Z
У столиці затримали жінку, яка на першому побаченні викрала у знайомого майже 50 тисяч доларів
Украина Криминальная
2025-07-15T11:06:12Z
Спальня Емми Антонюк втілює ніжність у деталях: кадри інтимного простору блогерки
24tv
2025-07-15T11:27:24Z
Емоційні гойдалки: ТОП-6 пар знаків зодіаку, кому липень обіцяє драму у коханні
GlavRed
2025-07-15T11:25:51Z
Чому досвідчені господині обов’язково додають вершки у фарш для котлет: кулінарний секрет
TSN
2025-07-15T11:21:25Z
Ці 5 квітів можна посадити у липні: зацвітуть за лічені тижні
24tv
2025-07-15T11:12:49Z
Баклажани, які затьмарять м’ясо: цю страву ви готуватимете знову і знову
Telegraf
2025-07-15T11:12:09Z
Коли, як не в сезон: готуємо соковиту галету з томатами – добавки проситимуть ще не доївши
24tv
2025-07-15T11:12:06Z
Де потрібно зберігати соус і спеції на кухні: чому дверцята холодильника не підходять
TSN
2025-07-15T11:00:46Z
Чим засіяти грядку після часнику, щоб земля стала пухкою та родючою: найкращі варіанти
TSN
2025-07-15T11:00:06Z
Цікаві хитрощі з вазеліном: як його можна використовувати з користю
24tv
2025-07-15T10:45:49Z
Ліверпуль відхилив першу пропозицію Баварії щодо Діаса – The Athletic
Football.ua
2025-07-15T11:31:59Z
"Час Арсеналу підсилити позицію форварда — Ніколас Джексон чекає": найкращі коментарі тижня на Football.ua
Football.ua
2025-07-15T11:31:36Z
Де Хеа: Фіорентина хоче провести успішний сезон
Football.ua
2025-07-15T11:22:26Z
"Челсі" отримає копію: Трамп вирішив залишити собі оригінальний трофей КЧС
Фокус
2025-07-15T11:12:23Z
Барселона відпустила свого воротаря в оренду до клубу Піке
Football.ua
2025-07-15T11:07:58Z
Черкаський ФК ЛНЗ віддав в оренду албанського легіонара Саліху
УкраинФорм
2025-07-15T10:54:30Z
Тренер Саутпорта отримав дискваліфікацію за ставки під час минулої ігрової кар'єри
Football.ua
2025-07-15T10:52:46Z
Кривбас посилився венесуельським нападником
Football.ua
2025-07-15T10:43:56Z
ФК «Шахтар» проведе спаринг зі словенським «Триглавом»
УкраинФорм
2025-07-15T10:39:14Z
Українська капсула часу: виявлено 19-річний Lanos у заводському пакуванні
Фокус
2025-07-15T11:00:46Z
Google таємно значно покращив систему навігації у вашому Hyundai
Топ Жир
2025-07-15T10:48:25Z
Велика Британія повертає субсидії при купівлі електромобілів
AutoGeek
2025-07-15T10:33:30Z
Назвали найпопулярніші в Україні вживані авто зі США
Gazeta UA
2025-07-15T10:24:05Z
Land Rover Defender отримав яскраву версію із відкритим верхом
AutoCentre
2025-07-15T10:16:48Z
Запас ходу — 760 км: представлено стильний сімейний електромобіль Mercedes
Фокус
2025-07-15T10:15:07Z
Новий електричний 7-місний Kia коштує дешевше, ніж здається, і пропонує більше, ніж очікується
Топ Жир
2025-07-15T09:48:10Z
15 липня 1941 року: день, коли народився Jeep — символ витривалості, свободи й перемоги
AutoCentre
2025-07-15T09:45:01Z
Новий Mercedes CLA дебютував у практичній версії
AutoCentre
2025-07-15T09:15:17Z
Поведінка зірки допомогла виявити величезну планету: що її ріднить із Землею
Фокус
2025-07-15T11:31:58Z
Знайдено причину несподіваного прискорення потепління Землі: підозрюють чисте повітря Китаю
Фокус
2025-07-15T11:27:55Z
Для смартфонів Samsung повернеться аксесуар, якого всім не вистачало
Фокус
2025-07-15T11:21:50Z
Зберегла красу через роки: 92-річна бабуся в традиційному вбранні підкорила мережу
Фокус
2025-07-15T11:21:19Z
Apple готується до анонсу iPhone 17: відома попередня дата заходу
InternetUA
2025-07-15T11:15:55Z
Рослини спілкуються не тільки між собою, а й із комахами: про що вони говорять
Фокус
2025-07-15T11:15:27Z
Чому смартфони 2010-х залишаються культовими навіть сьогодні
InternetUA
2025-07-15T11:01:05Z
Проектор чи телевізор: що краще купити у 2025 році. Порівняння характеристик
Фокус
2025-07-15T11:00:42Z
Одна з найдавніших: археологи знайшли таємничу мапу на півдні Болгарії
Фокус
2025-07-15T10:51:41Z