MY.UAНовини
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

У п’ятницю, 9 червня, Верховний суд Нідерландів підтвердив, що скіфське золото потрібно повернути Україні. Він підтримав рішення, ухвалене раніше Апеляційним судом Амстердама, відхиливши касаційну скаргу музеїв тимчасово окупованого Криму.

Боротьба за цю унікальну колекцію історико-культурних цінностей тривала не один рік.

Що відомо про скіфське золото, як воно потрапило до Нідерландів та як за нього боролася Україна – читайте у матеріалі Фактів ICTV.

Скіфське золото: що це за колекція та як вона опинилася у Нідерландах

Ця історія бере початок ще з 2013 року. Тоді для виставки сформували колекцію з експонатів київського Музею історичних коштовностей України, а також чотирьох кримських музеїв (йдеться про Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник Херсонес Таврійський та Бахчисарайський історико-культурний заповідник).

– це саме ця колекція археологічних предметів. До неї увійшли понад 565 унікальних музейних експонатів, серед яких – скіфський шолом, мечі, предмети домашнього начиння тощо.

Варто зазначити, що хоча колекцію й називають скіфським золотом, далеко не всі експонати мають стосунок до скіфів (є й давньогрецького походження), а також далеко не всі виготовлені із золота (є вироби із бронзи, керамічні тощо).

З липня 2013 року до січня 2014-го колекцію демонстрували у Рейнському крайовому музеї міста Бонн (Німеччина).

А на початку лютого 2014 року експонати перевезли в археологічний музей Алларда Пірсона в Амстердамі (Нідерланди). Там була організована виставка під назвою Крим – золото і таємниці Чорного моря.

У цей час в Україні відбулася Революція гідності, зміна влади, а потім – не визнана світом окупація Криму Росією.

Тобто на момент захоплення українського півострова колекція скіфського золота ще перебувала в Нідерландах. А оскільки левова частка її експонатів мала кримське походження, виникла гостра дискусія: куди саме мають повертати колекцію – в Київ чи до кримських музеїв.

Наприкінці березня 2014 року Міністерство закордонних справ України звернулося до посольства Нідерландів з офіційною нотою щодо повернення експонатів виставки на неокуповану територію України.

Міністерство культури, своєю чергою, заочно вилучило експонати у кримських музеїв та передало на зберігання до Національного музею історії України.

Водночас представники музеїв окупованого Криму наполягали на поверненні експонатів саме їм.

У цій ситуації роботу виставки було вирішено продовжити до кінця серпня 2014 року задля пошуку компромісних рішень, яких, зрештою, так і не знайшли.

Нідерланди не взяли на себе відповідальність за передачу колекції жодній із сторін: адже, з одного боку, договір було підписано з конкретними музеями, а з іншого – у документах зазначалося, що власником експонатів виступає саме держава Україна.

На початку вересня 2014 року до Києва повернулася невеличка частина експонатів, які належали Музею історичних коштовностей. У Нідерландах залишилися лише експонати з окупованого Криму.

У музеї Алларда Пірсона тоді оголосили, що передадуть колекцію тому, кого визначить кваліфікований суддя, або кого буде визначено за взаємною згодою сторін.

Відтак скіфське золото залишилося у цьому музеї на зберіганні. А Україна розпочала тривалу судову боротьбу за його повернення.

У скільки оцінюють скіфське золото?

У постанові Печерського районного суду Києва від 24 травня 2016 року зазначалося, що загальна страхова вартість 565 музейних експонатів, переданих на виставку в Амстердам, складає 1 млн 438 тис. 623 євро.

Печерський суд тоді наклав арешт на колекцію, зазначивши, що музейні експонати є власністю України. Арешт було здійснено з метою не допустити переміщення, присвоєння чи використання колекції.

Ця ухвала суду була спрямована до Інтерполу для забезпечення міжнародного розшуку арештованого майна.

Водночас вже у березні 2019 року в Міністерстві юстиції України оцінювали страхову вартість колекції в 10 млн євро.

– На території Королівства Нідерландів перебуває понад 565 музейних предметів колекції Крим. Золотий острів у Чорному морі державної частини Музейного фонду України… За останньою оцінкою, страхова вартість колекції становить 10 млн євро. Об’єкти зберігаються у сховищі музею Алларда Пірсона та не експонуються, – зазначав тодішній міністр юстиції Павло Петренко в одному з інтерв’ю.

Тривала судова боротьба

Боротьба в судах за скіфське золото розпочалася у січні 2015 року. Тоді Окружний суд Амстердама розпочав розгляд позову чотирьох кримських музеїв з вимогою віддати колекцію саме їм.

Після цього у юридичну битву вступила і Україна, вимагаючи повернути експозицію до Києва.

Кримські музеї (тобто представники окупаційної “влади” РФ у Криму) апелювали до того, що саме вони є власниками переданих на виставку експонатів. Вони наполягали на збереженні цілісності музейних колекцій та фондів. Як доказ наводилися умови укладених контрактів (в частині повернення експонатів до музеїв після завершення виставки в Амстердамі).

Офіційний Київ наголошував, що вимоги кримських музеїв суперечать положенням міжнародного права, зокрема Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню та передачі права власності на культурні цінності. Згідно з цією конвенцією, художні цінності слід повернути суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції.

Як доказ українська сторона наводила і положення законодавства України, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти (музеї є лише їх тимчасовими розпорядниками).

Зрештою, після майже дворічних слухань, 14 грудня 2016 року  про те, що скіфське золото потрібно повернути саме суверенній державі Україна, оскільки експонати є частиною культурної спадщини нашої країни.

– Твердження кримських музеїв про те, що експонати є культурною спадщиною Криму, не відповідає дійсності, оскільки Крим не є суверенною державою, – зазначалося у рішенні суду.

Суд постановив, що скіфське золото слід передати Україні, а остаточне рішення про приналежність експонатів повинен ухвалити український суд.

Крім того, Україна повинна була сплатити 111 тис. євро за тимчасове зберігання експонатів у сховищах амстердамського музею.

Російські окупанти прогнозовано оскаржили це рішення. Так, наприкінці березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав апеляцію на це рішення від представників музеїв в окупованому Криму.

Слухання розпочалися в березні 2019 року.

У жовтні 2020 року Апеляційний суд Амстердама з другого разу задовольнив Дуко Ораньє. Українська сторона наполягала, що цей суддя протягом декількох років здійснював представництво інтересів російської компанії Промнефтьстрой у справі проти ЮКОСа. Наголошувалося, що Ораньє фактично захищав інтереси Росії, а тому не може розглядати справу щодо скіфського золота.

У квітні 2021 року сторони зібралися в Амстердамі для проведення вирішального раунду дебатів. Україна отримала можливість повернутися до питання застосування положень конвенції ЮНЕСКО під час розгляду справи.

Остаточне рішення амстердамський суд мав оприлюднити не пізніше 31 серпня, однак ця подія кілька разів відкладалася.

І ось 26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення, що скіфське золото є культурною спадщиною України та має бути повернуто нашій країні.

Остання крапка в суперечці

, що музей Алларда Пірсона повинен передати скіфське золото Україні.

– Хоча музейні експонати походять із Криму.., вони є частиною культурної спадщини Української держави, оскільки вона існує як незалежна держава з 1991 року… Музей Алларда Пірсона більше не зобов’язаний повертати предмети у кримські музеї. Він повинен передати кримські скарби Українській державі на зберігання до стабілізації ситуації у Криму, – йшлося в рішенні суду.

Водночас зазначалося, що переможена сторона ще може оскаржити його в касаційній інстанції – Верховному суді Нідерландів, що окупанти і зробили.

Тож , яке не підлягає апеляції, поставило крапку в цій тривалій суперечці. Тепер слід очікувати на повернення мистецьких цінностей Україні.

Як в прокуратурі АР Крим, суд зобов’язав музей Алларда Пірсона передати скіфське золото Національному музею історії України, до деокупації українського півострова.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль раніше припускав, що одним із місць зберігання колекції .

В Офісі президента України наголосили, що після майже дев’яти років судового процесу наша країна нарешті зможе повернути безцінні музейні експонати.

– РФ не шкодувала ресурсів під час спроб незаконного привласнення культурних цінностей України. Але всі три судові інстанції Нідерландів, зокрема й Верховний суд, відкинули будь-які зазіхання “кримських музеїв” на скіфське золото та ухвалили рішення на користь України, – зазначили в ОПУ.

В Офісі президента вважають судове рішення додатковим свідченням підтримки з боку Європи територіальної цілісності нашої держави.

На Банковій подякували Нідерландам за забезпечення неупередженого й об’єктивного судочинства, із дотриманням норм міжнародного права та справедливості. В ОПУ також висловили вдячність всім залученим держорганам,, команді нідерландських та українських адвокатів, дипломатам, експертам за допомогу.

, , , , ,

Фото:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мелоні і Рютте: Нашою спільною метою є справедливий мир для України
Европейская правда
2024-11-05T13:37:56Z
Прем’єр Ірландії цього тижня оголосить дострокові парламентські вибори
Европейская правда
2024-11-05T13:37:29Z
Уряд Польщі хоче інвестувати понад 700 млн доларів у збільшення виробництва боєприпасів
Европейская правда
2024-11-05T13:36:48Z
Міністр транспорту Сербії йде у відставку після смертельної трагедії на залізничному вокзалі
УкраинФорм
2024-11-05T13:33:45Z
Росіяни відправляють футурологів і фантастів у пропагандистський «тур» захопленими містами України
УкраинФорм
2024-11-05T13:30:43Z
Вибори у США: коли будуть результати
TSN
2024-11-05T13:28:30Z
Вибори президента США: як американці роблять доленосний вибір, онлайн
GlavRed
2024-11-05T13:25:18Z
Чому Україна отримала "двійки" від ЄС у сфері довкілля і клімату та як це змінити
Европейская правда
2024-11-05T13:24:45Z
Кабмін відновив держконтроль за якістю ліків
УкраинФорм
2024-11-05T13:24:11Z
Мольфарка розповіла, як у листопаді правильно підготуватись до Нового року
TSN
2024-11-05T13:36:53Z
У Херсоні будують школи попри протести мешканців: чому так сталося
TSN
2024-11-05T13:36:22Z
2025 — рік вдови чи вдівця: що означають ці назви, чи можна одружуватися в такі періоди
TSN
2024-11-05T13:36:17Z
На окремих спеціальностях у вишах скорочують державне замовлення
24tv
2024-11-05T13:33:55Z
У ФРН завершила підготовку четверта група українських операторів ЗРК Patriot
Фокус
2024-11-05T13:30:56Z
В ізоляторі по 5 днів: Лубінець заявив про маніпуляції у притулку для дітей Львівської ОВА
24tv
2024-11-05T13:30:17Z
У Києві в одній із книгарень на дівчину напав чоловік через прохання перейти на українську мову
24tv
2024-11-05T13:27:41Z
Сильно розгніваєте душі покійних родичів: що не можна робити 6 листопада
GlavRed
2024-11-05T13:25:49Z
В Україні можуть скасувати призовну мобілізацію: в ТЦК назвали умову
GlavRed
2024-11-05T13:25:31Z
Як запобігти вірусам: 3 прості кроки для здоров’я
360ua.news
2024-11-05T13:33:13Z
Назвали основну причину дитячого ожиріння
24tv
2024-11-05T13:30:09Z
Український лікар Ілля Ємець увійшов до сотні найкращих кардіохірургів світу
УкраинФорм
2024-11-05T13:13:31Z
Як зберегти авокадо свіжим надовго: цікавий лайфхак від професійного шеф-кухаря
24tv
2024-11-05T13:09:18Z
Виплати за поранення: які суми отримують бійці на лікуванні
24tv
2024-11-05T12:54:51Z
В Україну доставили 270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії
УкраинФорм
2024-11-05T11:51:20Z
Навіщо досвідчені водії беруть із собою в дорогу скибочку лимона: корисний лайфгак
TSN
2024-11-05T11:43:03Z
Що таке дофамінове голодування та чи може воно впливати на задоволення
24tv
2024-11-05T11:42:12Z
Як виявити та вилікувати рак: в Україні запустили просвітницький проєкт від онкологів
24tv
2024-11-05T11:04:44Z
Жили "на межі", – Тоня Матвієнко чесно розповіла про кризу у шлюбі з Арсеном Мірзояном
24tv
2024-11-05T13:36:27Z
«Пророка» Гомера Сімпсона цензурують на американському ТБ
Детектор М
2024-11-05T13:34:00Z
Пісня Klavdia Petrivna у тизер-трейлері новорічного фільму «Потяг у 31 грудня»
Вива
2024-11-05T13:30:49Z
У Києві відбудеться Сьомий міжнародний форум Центральної та Східної Європи
Детектор М
2024-11-05T13:28:09Z
"Мене від цього нудить": у хворої на вовчак Селени Гомес нова хвороба
GlavRed
2024-11-05T13:25:17Z
Їх обирають найкращі дизайнери світу: головні тренди диванів у 2025 році
24tv
2024-11-05T13:18:57Z
У Києві визначили переможців премії Богдана Хмельницького за твори на воєнну тематику
УкраинФорм
2024-11-05T13:03:41Z
Камалія показала доньку на милицях і приголомшила, як вона зі зламною ногою їздить верхи на коні
TSN
2024-11-05T12:54:55Z
Дорофєєва зворушливо привітала Позитива з вагітністю дружини й поділилася милим відео з парою
24tv
2024-11-05T12:48:12Z
У Туреччині стався вибух на нафтопереробному заводі
УкраинФорм
2024-11-05T13:36:55Z
У Києві горів ресторан
УкраинФорм
2024-11-05T13:36:15Z
На Київщині викрили підприємця, який ухилявся від сплати податків
24tv
2024-11-05T13:33:15Z
Жителя Жовтих Вод затримали за замах на вбивство чоловіка
Украина Криминальная
2024-11-05T13:25:48Z
Отруєння грибами: у багатодітній родині з Тернопільщини вже друга смерть - у лікарні помер чоловік
УкраинФорм
2024-11-05T13:21:45Z
Чиновники Мін’юсту вимагали хабарі з боржників - у справі оголосили ще одну підозру
УкраинФорм
2024-11-05T13:13:06Z
Удар по Запоріжжю: кількість поранених зросла до 23, шестеро загиблих
УкраинФорм
2024-11-05T13:03:16Z
Розкрито злочинну схему одержання хабарів за закриття виконавчих проваджень в міжрегіональному управлінні Мін’юсту
Украина Криминальная
2024-11-05T12:54:40Z
Чоловік втратив 65 тисяч гривень через інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-11-05T12:43:42Z
На Київщині директор КП «брав»і $2000 за «бронювання» місць для поховання на кладовищі
Украина Криминальная
2024-11-05T13:36:30Z
Названо втрати танків Росії у з початку року
1News
2024-11-05T13:36:00Z
Понад 60 тисяч військових: росіяни зосередили увагу на одному з напрямків фронту
24tv
2024-11-05T13:33:53Z
У виведеного з-під санкцій РНБО контрабандиста Куртушова знайшли родинний бізнес в Криму: що відомо
Политека
2024-11-05T13:33:20Z
Армія Росії атакує Україну угрупуванням понад 600 тисяч військових: експерт розповів про ключові напрями на фронті
Политека
2024-11-05T13:30:37Z
Новий підхід у роботі ТЦК: на Одещині військкоми вийшли агітувати на вулиці
Фокус
2024-11-05T13:30:34Z
Чи варто публікувати некрологи солдатів під час війни?
Фокус
2024-11-05T13:27:12Z
Росіяни влучили ракетою в підприємство в Харківській області: поранено працівника
ZN UA
2024-11-05T13:26:53Z
Вдарить мороз -3 градуси: синоптик попередила про небезпечну погоду
GlavRed
2024-11-05T13:25:42Z
Бартерна економіка: як Росія реагує на санкції Заходу
24tv
2024-11-05T13:39:27Z
ЄС розслідує імпорт російської нафти через турецькі порти в обхід санкцій – Politico
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T13:39:14Z
Обсяги продажу сільгоспземель в Україні оновили рекорд за час війни
AgroPortal
2024-11-05T13:30:08Z
В офісах Netflix проводять обшуки за підозрою у шахрайстві з податками
ITC
2024-11-05T13:26:53Z
На Донеччині розкрили вугільну схему на мільярд
1News
2024-11-05T13:24:42Z
Уряд визначив умову для збереження субсидій під час встановлення альтернативних джерел живлення
УкраинФорм
2024-11-05T13:22:10Z
Чому долар дешевшає у день виборів у США
24tv
2024-11-05T13:18:57Z
Французький Netflix підозрюють у податковому шахрайстві
УкраинФорм
2024-11-05T13:16:30Z
Швидкісну залізницю Берлін-Варшава продовжать до Києва
Петр и Мазепа
2024-11-05T13:13:47Z
Треба знайти людину, яка в небезпеці: одиниці впораються із загадкою за 4 секунди
GlavRed
2024-11-05T13:25:08Z
Прості способи, як зекономити на авіаквитках – можна зберегти сотні доларів
24tv
2024-11-05T13:18:09Z
Вдихніть нове життя в старий садовий шланг: як перетворити його на чарівний декор
24tv
2024-11-05T13:15:59Z
Рецепт смачнющих булочок із мʼясом від фіналістки "Мастер Шеф": в азійському стилі
Политека
2024-11-05T13:04:12Z
Навіщо радянські люди загортали пульти в целофан: чому це не лише не практично, але й небезпечно
TSN
2024-11-05T12:36:08Z
Господиням на замітку: чи можна заморожувати живі дріжджі
GlavRed
2024-11-05T12:25:59Z
Млинці більше ніколи не будуть прилипати до сковорідки: простий лайфхак
24tv
2024-11-05T12:24:57Z
Пишні, як пух: готуємо оладки, які не впадуть, навіть у "чайника"
24tv
2024-11-05T12:12:36Z
Бісквітний рулет із яблуками за 15 хвилин: рецепт швидкого десерту для всієї родини
Политека
2024-11-05T12:01:13Z
Сила Голу: кожен забитий гол в УПЛ — крок до майбутнього спортивного центру на ДВРЗ
Football.ua
2024-11-05T13:37:33Z
Чудові вихідні для Ліверпуля, Забарний повечеряв Голандом, найгірший Арсенал: підсумки 10 туру АПЛ
Football.ua
2024-11-05T13:04:53Z
«Агробізнес» уп’яте виграв чемпіонат України з футболу серед ветеранів
УкраинФорм
2024-11-05T13:04:48Z
"Перемагає той, хто має більшу впевненість": ексчемпіон світу дав прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
TSN
2024-11-05T12:54:35Z
Ньюкасл розглядає Жезуса в якості потенційної заміни для Ісака
Football.ua
2024-11-05T12:36:51Z
Едегор повернувся до тренувань з Арсеналом
Football.ua
2024-11-05T12:27:59Z
Збірна України з таеквон-до стала третьою у командному заліку Кубка світу
УкраинФорм
2024-11-05T11:54:22Z
Молодіжна збірна України назвала склад на товариські матчі проти Португалії та Італії
TSN
2024-11-05T11:43:30Z
Магучіх вийшла до фіналу голосування за найкращу легкоатлетку світу 2024 року
TSN
2024-11-05T11:42:50Z
ШІ забирає робочі місця: Netflix закриває AAA-студію і робить ставку на штучний інтелект в розробці ігор
ITC
2024-11-05T13:37:32Z
Тести показали, який смартфон може бути "найпотужнішим на планеті". І це не iPhone
Фокус
2024-11-05T13:34:04Z
У Південній Кореї оштрафували Meta на $15,67 мільйона за збір конфіденційних даних
УкраинФорм
2024-11-05T13:27:11Z
Зашифроване зображення побачать лише одиниці: приголомшлива стереокартинка
GlavRed
2024-11-05T13:25:55Z
У Швеції археологи знайшли незвичайне поховання жінки залізної доби: що відомо
TSN
2024-11-05T13:18:39Z
Ілон Маск розповів, що входить у 20-ку найкращих гравців світу в Diablo 4
ITC
2024-11-05T13:16:06Z
Японія запустила в космос перший у світі дерев'яний супутник LignoSat
TSN
2024-11-05T13:12:17Z
Новий ігровий смартфон REDMAGIC 10 Pro отримав дату виходу
InternetUA
2024-11-05T12:48:25Z
Блокування Telegram: ВНЗ Києва почали обмежувати доступ до месенджера у своїх мережах
ITC
2024-11-05T12:43:56Z
Оновлений Kia Sportage дебютував у Південній Кореї
AutoCentre
2024-11-05T13:13:29Z
Від $21 000: електричний кросовер Zeekr X отримав нову версію та значно подешевшав
AutoGeek
2024-11-05T12:57:15Z
З запасом ходу понад 840 км: гібридний кросовер Mitsubishi Outlander користується рекордним попитом
AutoGeek
2024-11-05T12:15:53Z
Українські автомобілісти віддають перевагу автівкам з ДВЗ
AutoCentre
2024-11-05T12:13:40Z
Яскравий дизайн і заводське ГБО: в Італії показали недорогий молодіжний кросовер
Фокус
2024-11-05T11:36:45Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого бувалі водії возять в машині шкарпетку
GlavRed
2024-11-05T11:27:43Z
У гаражі пенсіонерки виявили занедбані суперкари Ferrari та Lamborghini 80-х
Фокус
2024-11-05T11:24:51Z
Заради зниження ціни: електромобіль Avatr 12 перетворили на гібрид з запасом ходу понад 1100 км
AutoGeek
2024-11-05T11:15:40Z
Мобільні групи розмінування поповнять 230 нових пікапів
AutoCentre
2024-11-05T11:15:01Z