MY.UAНовини
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна
Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

Повернення скіфського золота: чому воно опинилося в Нідерландах та як за нього боролася Україна

У п’ятницю, 9 червня, Верховний суд Нідерландів підтвердив, що скіфське золото потрібно повернути Україні. Він підтримав рішення, ухвалене раніше Апеляційним судом Амстердама, відхиливши касаційну скаргу музеїв тимчасово окупованого Криму.

Боротьба за цю унікальну колекцію історико-культурних цінностей тривала не один рік.

Що відомо про скіфське золото, як воно потрапило до Нідерландів та як за нього боролася Україна – читайте у матеріалі Фактів ICTV.

Скіфське золото: що це за колекція та як вона опинилася у Нідерландах

Ця історія бере початок ще з 2013 року. Тоді для виставки сформували колекцію з експонатів київського Музею історичних коштовностей України, а також чотирьох кримських музеїв (йдеться про Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник Херсонес Таврійський та Бахчисарайський історико-культурний заповідник).

– це саме ця колекція археологічних предметів. До неї увійшли понад 565 унікальних музейних експонатів, серед яких – скіфський шолом, мечі, предмети домашнього начиння тощо.

Варто зазначити, що хоча колекцію й називають скіфським золотом, далеко не всі експонати мають стосунок до скіфів (є й давньогрецького походження), а також далеко не всі виготовлені із золота (є вироби із бронзи, керамічні тощо).

З липня 2013 року до січня 2014-го колекцію демонстрували у Рейнському крайовому музеї міста Бонн (Німеччина).

А на початку лютого 2014 року експонати перевезли в археологічний музей Алларда Пірсона в Амстердамі (Нідерланди). Там була організована виставка під назвою Крим – золото і таємниці Чорного моря.

У цей час в Україні відбулася Революція гідності, зміна влади, а потім – не визнана світом окупація Криму Росією.

Тобто на момент захоплення українського півострова колекція скіфського золота ще перебувала в Нідерландах. А оскільки левова частка її експонатів мала кримське походження, виникла гостра дискусія: куди саме мають повертати колекцію – в Київ чи до кримських музеїв.

Наприкінці березня 2014 року Міністерство закордонних справ України звернулося до посольства Нідерландів з офіційною нотою щодо повернення експонатів виставки на неокуповану територію України.

Міністерство культури, своєю чергою, заочно вилучило експонати у кримських музеїв та передало на зберігання до Національного музею історії України.

Водночас представники музеїв окупованого Криму наполягали на поверненні експонатів саме їм.

У цій ситуації роботу виставки було вирішено продовжити до кінця серпня 2014 року задля пошуку компромісних рішень, яких, зрештою, так і не знайшли.

Нідерланди не взяли на себе відповідальність за передачу колекції жодній із сторін: адже, з одного боку, договір було підписано з конкретними музеями, а з іншого – у документах зазначалося, що власником експонатів виступає саме держава Україна.

На початку вересня 2014 року до Києва повернулася невеличка частина експонатів, які належали Музею історичних коштовностей. У Нідерландах залишилися лише експонати з окупованого Криму.

У музеї Алларда Пірсона тоді оголосили, що передадуть колекцію тому, кого визначить кваліфікований суддя, або кого буде визначено за взаємною згодою сторін.

Відтак скіфське золото залишилося у цьому музеї на зберіганні. А Україна розпочала тривалу судову боротьбу за його повернення.

У скільки оцінюють скіфське золото?

У постанові Печерського районного суду Києва від 24 травня 2016 року зазначалося, що загальна страхова вартість 565 музейних експонатів, переданих на виставку в Амстердам, складає 1 млн 438 тис. 623 євро.

Печерський суд тоді наклав арешт на колекцію, зазначивши, що музейні експонати є власністю України. Арешт було здійснено з метою не допустити переміщення, присвоєння чи використання колекції.

Ця ухвала суду була спрямована до Інтерполу для забезпечення міжнародного розшуку арештованого майна.

Водночас вже у березні 2019 року в Міністерстві юстиції України оцінювали страхову вартість колекції в 10 млн євро.

– На території Королівства Нідерландів перебуває понад 565 музейних предметів колекції Крим. Золотий острів у Чорному морі державної частини Музейного фонду України… За останньою оцінкою, страхова вартість колекції становить 10 млн євро. Об’єкти зберігаються у сховищі музею Алларда Пірсона та не експонуються, – зазначав тодішній міністр юстиції Павло Петренко в одному з інтерв’ю.

Тривала судова боротьба

Боротьба в судах за скіфське золото розпочалася у січні 2015 року. Тоді Окружний суд Амстердама розпочав розгляд позову чотирьох кримських музеїв з вимогою віддати колекцію саме їм.

Після цього у юридичну битву вступила і Україна, вимагаючи повернути експозицію до Києва.

Кримські музеї (тобто представники окупаційної “влади” РФ у Криму) апелювали до того, що саме вони є власниками переданих на виставку експонатів. Вони наполягали на збереженні цілісності музейних колекцій та фондів. Як доказ наводилися умови укладених контрактів (в частині повернення експонатів до музеїв після завершення виставки в Амстердамі).

Офіційний Київ наголошував, що вимоги кримських музеїв суперечать положенням міжнародного права, зокрема Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню та передачі права власності на культурні цінності. Згідно з цією конвенцією, художні цінності слід повернути суверенній державі, яка надала їх для тимчасової експозиції.

Як доказ українська сторона наводила і положення законодавства України, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти (музеї є лише їх тимчасовими розпорядниками).

Зрештою, після майже дворічних слухань, 14 грудня 2016 року  про те, що скіфське золото потрібно повернути саме суверенній державі Україна, оскільки експонати є частиною культурної спадщини нашої країни.

– Твердження кримських музеїв про те, що експонати є культурною спадщиною Криму, не відповідає дійсності, оскільки Крим не є суверенною державою, – зазначалося у рішенні суду.

Суд постановив, що скіфське золото слід передати Україні, а остаточне рішення про приналежність експонатів повинен ухвалити український суд.

Крім того, Україна повинна була сплатити 111 тис. євро за тимчасове зберігання експонатів у сховищах амстердамського музею.

Російські окупанти прогнозовано оскаржили це рішення. Так, наприкінці березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав апеляцію на це рішення від представників музеїв в окупованому Криму.

Слухання розпочалися в березні 2019 року.

У жовтні 2020 року Апеляційний суд Амстердама з другого разу задовольнив Дуко Ораньє. Українська сторона наполягала, що цей суддя протягом декількох років здійснював представництво інтересів російської компанії Промнефтьстрой у справі проти ЮКОСа. Наголошувалося, що Ораньє фактично захищав інтереси Росії, а тому не може розглядати справу щодо скіфського золота.

У квітні 2021 року сторони зібралися в Амстердамі для проведення вирішального раунду дебатів. Україна отримала можливість повернутися до питання застосування положень конвенції ЮНЕСКО під час розгляду справи.

Остаточне рішення амстердамський суд мав оприлюднити не пізніше 31 серпня, однак ця подія кілька разів відкладалася.

І ось 26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення, що скіфське золото є культурною спадщиною України та має бути повернуто нашій країні.

Остання крапка в суперечці

, що музей Алларда Пірсона повинен передати скіфське золото Україні.

– Хоча музейні експонати походять із Криму.., вони є частиною культурної спадщини Української держави, оскільки вона існує як незалежна держава з 1991 року… Музей Алларда Пірсона більше не зобов’язаний повертати предмети у кримські музеї. Він повинен передати кримські скарби Українській державі на зберігання до стабілізації ситуації у Криму, – йшлося в рішенні суду.

Водночас зазначалося, що переможена сторона ще може оскаржити його в касаційній інстанції – Верховному суді Нідерландів, що окупанти і зробили.

Тож , яке не підлягає апеляції, поставило крапку в цій тривалій суперечці. Тепер слід очікувати на повернення мистецьких цінностей Україні.

Як в прокуратурі АР Крим, суд зобов’язав музей Алларда Пірсона передати скіфське золото Національному музею історії України, до деокупації українського півострова.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль раніше припускав, що одним із місць зберігання колекції .

В Офісі президента України наголосили, що після майже дев’яти років судового процесу наша країна нарешті зможе повернути безцінні музейні експонати.

– РФ не шкодувала ресурсів під час спроб незаконного привласнення культурних цінностей України. Але всі три судові інстанції Нідерландів, зокрема й Верховний суд, відкинули будь-які зазіхання “кримських музеїв” на скіфське золото та ухвалили рішення на користь України, – зазначили в ОПУ.

В Офісі президента вважають судове рішення додатковим свідченням підтримки з боку Європи територіальної цілісності нашої держави.

На Банковій подякували Нідерландам за забезпечення неупередженого й об’єктивного судочинства, із дотриманням норм міжнародного права та справедливості. В ОПУ також висловили вдячність всім залученим держорганам,, команді нідерландських та українських адвокатів, дипломатам, експертам за допомогу.

, , , , ,

Фото:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Після звільнення Волца Трамп, ймовірно, готує велику "чистку" Білому домі, – Politio
24tv
2025-05-02T10:24:49Z
Партію «Альтернатива для Німеччини» визнано правоекстремістською: наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T10:24:48Z
Кульмінаційний пункт позаду. Росія втратила останній шанс закінчити війну внічию
Лига
2025-05-02T10:24:31Z
На що Україна не піде заради миру: Сибіга окреслив "червоні лінії"
24tv
2025-05-02T10:24:26Z
Один з кандидатів у президенти Румунії подав до суду проти суперниці
Европейская правда
2025-05-02T10:22:49Z
Ексглава українського уряду оцінив угоду про надра з США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T10:21:54Z
Перемир'я Путіна на 9 Травня: Сибіга назвав справжній намір диктатора
TSN
2025-05-02T10:18:33Z
На президентських виборах в Румунії почалось голосування за кордоном
Европейская правда
2025-05-02T10:15:04Z
Тренд на стекінг: як носити годинник поруч з іншим аксесуаром
24tv
2025-05-02T10:24:53Z
"Дуже обмежуємося": вартість участі гурту Ziferblat у Євробаченні-2025
GlavRed
2025-05-02T10:21:13Z
На фронті загинув актор Дніпровського молодіжного театру Максим Ковтун
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T10:18:55Z
Найцікавіші нові серіали травня 2025 року
ITC
2025-05-02T10:03:40Z
Відомий гуморист Жогло шокував методом схуднення на 54 кіло за пів року: "Прибрали 80% шлунку"
TSN
2025-05-02T09:54:33Z
Євробачення-2025: від України їде гурт Ziferblat з піснею Bird of Pray, деталі
Фокус
2025-05-02T09:46:17Z
Прем’єра другого сезон проєкту «Міста» відбудеться 3 травня на каналі «Дім»
Детектор М
2025-05-02T09:46:12Z
Відомий гуморист Жогло відверто розповів про виховання сина з аутизмом: "Чудес не існує"
TSN
2025-05-02T09:39:02Z
Історії, які пробирають до мурах: 3 найновіші трилери, які можна подивитись на Netflix
24tv
2025-05-02T09:36:21Z
Експорт української агропродукції обвалився – УКАБ
ZN UA
2025-05-02T10:22:48Z
Пенсіонери від 65 років мають отримати доплати, якщо їх виплати менше 3200 грн
Telegraf
2025-05-02T10:06:48Z
Сонячні панелі стануть обовʼязковими для всіх новобудов в Англії з 2027 року
InternetUA
2025-05-02T10:01:23Z
Ринок здивував несподіваною тенденцією: в Україні зафіксовано валютний рекорд
GlavRed
2025-05-02T09:58:20Z
Кукурудза на українському експортному ринку ще додала в ціні
Agravery
2025-05-02T09:46:13Z
Кафе та ресторани порушують антитютюнові правила
360ua.news
2025-05-02T09:30:14Z
Укрзалізниця отримала першу партію австрійських рейок
УкраинФорм
2025-05-02T09:28:23Z
В Україні можуть ввести пеню за затримки зарплати: деталі
Фокус
2025-05-02T09:27:25Z
Курс долара зріс: українці дізналися про зміни на міжбанку та в обмінниках
GlavRed
2025-05-02T09:27:00Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
День Європи: дата у 2025 році та що означає це свято
Лига
2025-05-02T10:24:16Z
Українцям можуть скасувати автоматичне нарахування субсидій: хто в зоні ризику
GlavRed
2025-05-02T10:18:34Z
Для переваги над РФ: у Британії знайшли заміну "проблемним" безпілотникам
Фокус
2025-05-02T10:15:12Z
У Литви планують вкласти близько 110 млн євро у 20 проєктів військової інфраструктури
Европейская правда
2025-05-02T10:10:51Z
Зривав мобілізацію: судитимуть начальника Черкаського ТЦК
1News
2025-05-02T10:06:01Z
З Днем міста: найяскравіші листівки-привітання зі святом
24tv
2025-05-02T10:03:48Z
Агрокебети влаштовують День відкритих дверей для вступників до магістратури
AgroPortal
2025-05-02T10:00:02Z
Мер Покровська тепер підробляє механіком у Мадриді
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T09:57:55Z
Як захистити рослини від екстремальної спеки: корисні поради садівникам
TSN
2025-05-02T10:09:27Z
В Україні провели понад 400 тисяч досліджень новонароджених
УкраинФорм
2025-05-02T09:15:38Z
Медикам готуватись до повісток: кого терміново мобілізують попри бронь
Знай
2025-05-02T08:30:26Z
Скільки полуниці можна з’їсти без шкоди здоров’ю
TSN
2025-05-02T08:21:23Z
11 продуктів, від яких варто відмовитись, щоб схуднути до літа
24tv
2025-05-02T08:06:20Z
Справжній вік серця оцінює МРТ: вчені розробили новий спосіб діагностики
Факти ICTV
2025-05-02T07:54:15Z
Ще корисніший, ніж вважалося: популярний горіх захищає від раку
24tv
2025-05-02T07:21:59Z
Пластик у побутових предметах є причиною 10% смертей від хвороб серця — дослідження
Факти ICTV
2025-05-02T06:09:29Z
Усвідомлені сновидіння – окремий стан свідомості: нове дослідження шокує
TSN
2025-05-02T05:55:05Z
На Харківщини затримали чоловіка, який через ревнощі жбурнув гранату
Мій Харків
2025-05-02T10:24:43Z
За підпал 4-х автомобілів судитимуть жителя Хмельниччини
Украина Криминальная
2025-05-02T10:15:19Z
На Вінниччині членам ОЗГ повідомили про підозру в незаконному видобутку корисних копалин загальнодержавного значення
Украина Криминальная
2025-05-02T09:48:31Z
У Києві до довічного засудили громадянина Узбекистану, який вбив 11 людей
УкраинФорм
2025-05-02T09:27:54Z
За зґвалтування малолітньої дитини з інвалідністю «на камеру» покидьок отримав 13 років увʼязнення
Украина Криминальная
2025-05-02T09:24:22Z
Сумського двірника, який за гроші фотографував для рашистів локації військових, посадили на 15 років
Украина Криминальная
2025-05-02T08:57:18Z
Співучасник групи, яка виманила в утікачів за кордон $50 тисяч, пішов на угоду
Украина Криминальная
2025-05-02T08:42:35Z
Пожежа на Вокзальній площі у Києві: вогонь знищив кіоски, виявлено загиблого
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T08:42:14Z
У Харкові затримала чоловіка, який підпалив автомобіль військового
Мій Харків
2025-05-02T08:37:56Z
Севастополь вночі потрапив під «наймасовішу комбіновану атаку». Судячи з відео, вона була успішною
ZN UA
2025-05-02T10:13:44Z
У Силах оборони розкрили провал російської стратегії на Донеччині
Хвиля
2025-05-02T10:12:53Z
Дівам варто перевірити партнера, а Стрільцям можуть розбити серце: гороскоп за картами Таро на 2 травня 2025 року
TSN
2025-05-02T10:09:59Z
Три області накриють заморозки: синоптикиня попередила про небезпечну погоду
GlavRed
2025-05-02T10:09:30Z
Залишили без "очей": дрони "Примар" знищили російські засоби ППО в Криму
Фокус
2025-05-02T10:06:10Z
Віросповідання не звільняє від мобілізації під час війни
360ua.news
2025-05-02T10:00:50Z
Археологи б'ють на сполох після моторошної знахідки на Подолі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T09:54:26Z
Чи буде припинення вогню до літа — прогноз екстрасенса
TSN
2025-05-02T09:51:26Z
Скорпіонів очікує застій, а Водоліям слід чітко висловлюватися: астрологічний прогноз на рунах на 2 травня 2025 року
TSN
2025-05-02T09:51:11Z
Всього 2 інгредієнти: домашні цукерки зі смаком дитинства
24tv
2025-05-02T09:36:47Z
Зовсім не ківі: як популярний зелений фрукт називався раніше і чому його перейменували
ТСН
2025-05-02T09:33:11Z
7 речей, які приваблюють шкідників у дім
24tv
2025-05-02T09:30:09Z
Це неочікувано: турист об'їздив весь світ і назвав найгостиннішу країну
24tv
2025-05-02T09:15:53Z
Шерсть домашніх тварин зникне з дивана назавжди: ось елементарний спосіб
24tv
2025-05-02T09:03:25Z
Бур’янів і моху на подвір’ї більше не буде: чим знищити траву між тротуарною плиткою
TSN
2025-05-02T08:21:37Z
Містичний прогноз на травень 2025 року: що руни нам віщують
TSN
2025-05-02T08:21:09Z
Він буде у вашому холодильнику постійно: йоркширський мʼясний паштет – найкраще для перекусу
24tv
2025-05-02T07:51:47Z
Популярний регіон Іспанії відклав збільшення туристичного податку: коли все ж почне діяти
24tv
2025-05-02T07:27:52Z
Рома зіграє з Фіорентиною в боротьбі за місце в Лізі чемпіонів: чого чекати від команди Довбика
24tv
2025-05-02T10:24:50Z
Промоутер Усика оцінив шанси на повернення Кличка у ринг заради рекорду Формана
24tv
2025-05-02T10:18:31Z
Українець Радченко програв "історичний" бій за звання чемпіона у бріджервейті
Комсомольская правда
2025-05-02T10:16:44Z
Емоційний старт: Дюбуа штовхнув Усика перед реваншем
Gazeta UA
2025-05-02T10:09:17Z
Замінить найкращого голкіпера світу: іменитий англійський клуб планує підписати Луніна
24tv
2025-05-02T10:03:04Z
Магвайр: У нас були шанси забити четвертий м'яч Атлетіку
Football.ua
2025-05-02T09:46:05Z
Зінченко на роздоріжжі: хто претендує на українця і чому його кар'єра в Арсеналі пішла на спад
24tv
2025-05-02T09:45:14Z
Український голкіпер через місяць повернувся до складу саудівської команди та пропустив два голи за чотири хвилини
ZN UA
2025-05-02T09:43:51Z
Фернандеш: Тиск – це і є перевага футболу, адже це те, чим ми маємо насолоджуватися
Football.ua
2025-05-02T09:40:18Z
У Чехії показали новітнє спортивне купе Jawa 750 в ретростилі
Фокус
2025-05-02T10:15:07Z
Mattel Brick Shop складе конкуренцію Lego
AutoCentre
2025-05-02T10:13:57Z
Нова спецверсія Genesis G70 для треку може скласти конкуренцію BMW M3 CS
Топ Жир
2025-05-02T09:45:30Z
Нічна тінь: Toyota Camry оновилася та отримала цікаву версію
ЗаРулем
2025-05-02T09:24:28Z
Класика на новий лад: культовий британський позашляховик перетворили на електрокар
Фокус
2025-05-02T09:07:40Z
Тюнери з ABT Sportsline відродили легендарний спорткар Audi
AutoCentre
2025-05-02T09:01:17Z
Суперкар у формі кросовера від Aston Martin
360ua.news
2025-05-02T08:51:29Z
Ford відмовляється від розробки нової електричної платформи
Топ Жир
2025-05-02T08:45:18Z
Німецька олива EMKA: новий онлайн підбір
AutoCentre
2025-05-02T08:42:36Z
Apple надіслала сповіщення про шпигунські атаки цільовим користувачам
Детектор М
2025-05-02T10:22:18Z
Microsoft підвищила ціни на всі свої консолі, аксесуари та навіть ігри
InternetUA
2025-05-02T10:16:21Z
Apple Watch розпізнав інсульт на тренуванні й викликав допомогу․ Камера зафіксувала момент
24tv
2025-05-02T10:03:51Z
Apple попередила користувачів iPhone у 100 країнах про шпигунські атаки
AIN
2025-05-02T09:46:54Z
Крихітні токсичні частинки неможливо прибрати з питної води: очищення не справляється
Фокус
2025-05-02T09:46:21Z
Хакери ГУР «поклали» сервери російських провайдерів - джерело
УкраинФорм
2025-05-02T09:46:15Z
Писати від руки чи друкувати на клавіатурі: що корисніше для мозку
Gazeta UA
2025-05-02T09:42:52Z
Українська розвідка зламала інтернет у Росії: атака на провайдера залишила міста без зв’язку
24tv
2025-05-02T09:42:10Z
Кидає виклик теоріям: фізики вперше отримали дуже важку версію водню особливим способом
Фокус
2025-05-02T09:30:56Z