Президент України Володимир Зеленський провів 9 червня телефонну розмову з прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте. Глава держави подякував нідерландському урядові за гуманітарну допомогу для ліквідації наслідків російського теракту на Каховській дамбі, а також проінформував Рютте про ситуацію у зоні техногенної катастрофи та на полі бою.
У ході розмови Зеленський та Рютте скоординували позиції перед черговим "Рамштайном". Подробиці перемовин повідомив президент України.
"Провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте. Дякую за гуманітарну допомогу для ліквідації наслідків російського теракту на Каховській дамбі. Розповів про поточну ситуацію в регіоні техногенної катастрофи, а також на полі бою", – зазначив Зеленський.
Так, зокрема, Нідерланди передали Україні після російського теракту на Каховській ГЕС рятувальні човни, насоси, фільтри для води, польові шпиталі та інше обладнання.
Також сторони обговорили актуальні оборонні потреби України.
"Обговорили продовження безпекової співпраці, зокрема щодо підготовки українських пілотів та посилення повітряного щита України. Скоординували позиції перед черговою зустріччю у форматі "Рамштайн", – зазначив Зеленський.
Наступне засідання у форматі "Рамштайн" відбудеться у столиці Бельгії Брюсселі 15 червня. Очільники міністерств оборони країн-союзників нашої держави збираються обговорити створення коаліції бойових літаків "Небесний щит України".
Не могла ця розмова обійтися і без згадки про повернення до України "скіфського золота" з Криму: Верховний Суд Нідерландів сьогодні, 9 червня, ухвалив остаточне рішення про про передачу Україні музейних експонатів із виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі", які на момент початку окупації та анексії Криму Росією перебували у Нідерландах.
"Відзначив остаточне рішення нідерландського Верховного Суду передати "скіфське золото" Україні. Нідерланди підтвердили своє лідерство у захисті міжнародного права. Дякую за підтримку!" – наголосив Зеленський.
Нагадаємо, 9 червня Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі "скіфського золота" і постановив, що артефакти мають бути повернуті Україні.
Колекцію з 565 музейних предметів із Криму було привезено для експонування в археологічному музі Алларда Пірсона в Амстердамі 6 лютого 2014 року. Експонати надали Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник Херсонес Таврійський та Бахчисарайський історико-культурний заповідник.
Після того, як у березні Росія окупувала Крим, нідерландський музей вирішив не передавати експонати ні півострову, ні Україні до рішення суду. Засідання у цій справі тривали до 2023 року.
Увесь цей час Росія намагалася досягти через суди, щоб передали цінності "кримським музеям". Обґрунтувати свої претензії окупанти не змогли і 27 вересня 2022 року Верховний суд Нідерландів відмовив Росії у справі вкраденого в Україні "скіфського золота".
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!