MY.UAНовини
ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь
ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь

ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь

ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь

Практично зруйнований росіянами Маріуполь уже рік перебуває в окупації. До українського інформаційного простору потрапляє небагато інформації про життя його мешканців та функціонування інфраструктури. Втім, помітно, що Росія намагається створити картинку «відбудови» міста. На кістках.

Як живе й чим дихає Маріуполь, і навіщо окупанти вкладають кошти у відбудову зруйнованого міста та створюють умови, аби росіяни переїжджали на окуповану територію, — на ці запитання шукала відповідей Громадянська мережа ОПОРА.

Скільки людей загинуло і залишилося в Маріуполі

Маріуполь — українське місто, яке зазнало чи не найбільших руйнувань на самому початку російської агресії. Для його штурму протягом лютого—травня 2022 року окупанти застосували, як і у випадку з Ізюмом, Сєвєродонецьком, Бахмутом та іншими містами, свою улюблену «тактику випаленої землі». Її суть — захоплення населеного пункту будь-якою ціною, навіть через свідоме знищення критичної інфраструктури та житлових будинків.

Зрештою місто, яке протягом останніх восьми років до повномасштабної війни активно розвивалося і стало «вітриною відновлення Донбасу», було практично знищено.

Зараз важко сказати точно, скільки людей залишається в Маріуполі. До початку російського повномасштабного вторгнення тут мешкало майже 430 тисяч людей. Тепер, за оцінками радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, в місті залишилося близько 90 тисяч мешканців, 65 тисяч із яких — пенсіонери. Інші або стали біженцями (а це близько 350 тисяч людей), або загинули.

Мариуполь сейчас/Telegram

Петро Андрющенко розповідає, що точної кількості загиблих під час російського штурму не знає ніхто. За даними маріупольської міської ради, від початку окупації на відомих кладовищах і в братських могилах поховали не менш як 25 тисяч людей.

Раніше журналістка Наталія Дєдова — дружина Віктора Дєдова, який загинув у Маріуполі в березні 2022 року — розповіла, що в тимчасово окупованому Маріуполі станом на серпень 2022 року були дані про 87 тисяч загиблих, у яких на момент смерті був паспорт або якесь посвідчення.

Утім, за словами Андрющенка, реальну кількість жертв можна буде з'ясувати лише після деокупації міста. Масштаб катастрофи, що сталася в місті, ще неможливо усвідомити повністю. Наразі ми перебуваємо в травмі й продовжуємо зазнавати нелюдських ударів агресора.

Скільки житла вціліло й де зараз живуть люди в Маріуполі

За інформацією міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, з початку повномасштабного вторгнення російські окупанти пошкодили 2208 багатоквартирних будинків. Із них 50% (а це більш як 1100 будинків) — знищено. «Зараз вони їх зносять, залишаючи котловани та купи каміння. 282 багатоповерхівки вже демонтовано, ще в планах окупантів — знести близько 700 будинків», — коментує міський голова.

Петро Андрющенко каже, що окупанти створили спеціальний реєстр будинків, які підлягають знесенню, та внесли туди 956 будівель. Це приблизно 43% квартирного фонду. «Але росіяни зараз глобально зупинили демонтаж, порівняно з тим, як було раніше. Спершу вони зносили приблизно по одній багатоповерхівці за день, а зараз темпи сповільнилися. Наразі зносять один будинок на тиждень», — каже Андрющенко.

Петро Андрющенко пояснює: житло, яке мали демонтувати, нині переводять у статус такого, що підлягає ремонту. На його думку, це пов'язано з тим, що кошти з федерального бюджету Росії, виділені на зведення нових будинків, просто розкрадають, а якийсь результат потрібно показувати.

«Окупанти розпочали свої дивні «ремонти». Вони можуть вирізати один під'їзд посередині будинку і сказати, що так і було. Але ми розуміємо, що з погляду збереження міцності конструкції це недобре. Або вирізають шматок квартири в панельному будинку та добудовують її цеглою», — розповів радник міського голови.

Щодо цілого житла, то, за словами Петра Андрющенка, в місті залишилося близько 10% непошкодженого житлового фонду. «Найменше в Маріуполі зазнали руйнувань 17-й та 23-й райони. Це околиці міста. Окупанти заходили туди з боку селищ Нікольське та Старий Крим (північно-західна частина міста. — А.Б.). Там вони швидко просунулися, тому руйнування були незначні. Принаймні в цих районах залишилися вцілілі багатоповерхівки, і їх багато, порівняно з іншими частинами міста», каже Андрющенко.

Саме в цих будинках живуть ті, хто нині залишається в Маріуполі. Петро Андрющенко пояснює, що багато власників квартир виїхали, а частина загинула. «Залишилися квартири, і в них почали заселятися люди. Це відбувалося по-різному. Були й випадки самозахоплення, й ситуації, коли родичі чи знайомі, які виїхали, дозволяли жити у своїх квартирах. Тому люди розселялися по вцілілих квартирах здебільшого самостійно, без участі окупаційної влади», коментує він.

За словами Петра Андрющенка, деякі люди живуть у зруйнованих будинках. Переважно це пенсіонери, яких важко переконати залишити житло, адже ті хочуть зберегти вцілілі матеріальні цінності, а також маргінальні групи населення, яких таке життя влаштовує.

Чиїми руками Росія планує «відбудову» Маріуполя

Нині ж кількість населення міста постійно зростає. Є випадки, коли маріупольці повертаються до міста після того, як виїхали під час бойових дій. Причини різні: у когось вціліло житло, а хтось не зміг знайти себе на вільній території України чи за кордоном.

Утім, основна група людей, які зараз переїжджають до Маріуполя, це робітники, вихідці з країн Центральної Азії (Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан, Казахстан, Киргизстан). У самій Росії цих людей часто називають «новими росіянами», бо за певний час після переїзду вони отримують громадянство країни-агресора. Також росіяни закріпили за ними зневажливе кліше «гастарбайтерів», оскільки багато з таких іммігрантів працюють на будівництві.

За оцінками Петра Андрющенка, на початок травня до Маріуполя переїхали жити й працювати 40–50 тисяч «нових росіян». Також вони перевозять свої сім'ї. Загалом, на думку нашого співрозмовника, найближчим часом ця цифра може зрости — щонайменше до 80 тисяч. Таку тенденцію можна пояснити тим, що Росія, аби закріпитися на окупованих територіях та приховати власні воєнні злочини, хоче перетворити зруйноване місто на «російську вітрину» Донбасу, асимілювати його. Для цього в Москві вже розіграли 40 підрядів на велику забудову в місті та визначили місця, де вона відбуватиметься. «Підряди отримали фірми, які належать наближеним до Кремля людям. Вони планують зводити житлові будинки коштом федерального бюджету. Тому кількість робітників із Росії збільшуватиметься», — каже Андрющенко.

Радник міського голови додає, що, крім Маріуполя, який росіяни бачать центром Приазовської агломерації, окупанти не планують вкладати кошти в інші міста Донеччини, захоплені ще 2014 року, — Донецьк, Горлівку чи Макіївку. На їхню думку, ці міста не мають інфраструктурного й економічного потенціалу, тому вкладати в них кошти недоречно. Якщо їхні мешканці прагнутимуть кращого життя, вони зможуть переїхати — зокрема до Маріуполя. А наразі вцілілі цехи металургійного комбінату в тій-таки Макіївці день і ніч відливають арматуру для нових висоток у Маріуполі.

Однак це — питання більш довгострокових російських планів. Наразі ж Росія створює сприятливі умови, аби її громадяни, передусім вихідці з країн Центральної Азії, їхали жити й працювати до Маріуполя — практично зруйнованого міста, розташованого не так далеко від лінії фронту, куди періодично щось «прилітає». То по складах із боєприпасами, то по розташуванню та скупченню окупаційних військ.

Так, Росія пропонує високі заробітні плати. За словами Петра Андрющенка, мінімальна зарплата для росіян у Маріуполі становить 150 тисяч рублів (68 тисяч гривень), а середня — 230 тисяч рублів (105 тисяч гривень). Це значно більше, ніж вони можуть заробити в Росії. Крім того, за словами нашого співрозмовника, ці кошти є просто космічними на фоні 30 тисяч рублів (майже 14 тисяч гривень) заробітної плати, на яку сьогодні можуть розраховувати маріупольці.

Така фінансова нерівність, за словами іншого нашого співрозмовника, президента «Маріупольського телебачення» Миколи Осиченка, провокує зверхнє ставлення вихідців із Центральної Азії до маріупольців — як до людей другого чи третього сорту. Адже більшість їх перебуває на межі виживання: у місті шалений рівень безробіття, а з соціальними виплатами не так все добре, як розповідає російська пропаганда. Наприклад, так звані пенсії, які по суті є соціальними виплатами, становлять від 10 до 12 тисяч рублів (4600–5500 гривень), і навіть із ними є значні перебої. Але й на ці кошти нормально прожити дуже важко. Ціна в магазинах високі, оскільки більше орієнтовані на приїжджих росіян.

Водночас російська пропаганда поширює дезінформацію про Україну, розпалює ненависть, страх, недовіру та соціальну напругу між українцями, які залишилися жити в Маріуполі. За словами Миколи Осиченка, її суть зводиться до таких тез: люди, котрі виїхали з міста, — «зрадники» та «гастарбайтери», а ті, хто залишився, — справжні «патріоти», які не кинули своє місто.

Це робиться для того, щоб люди прийняли нові реалії, подобаються вони їм чи ні, та раділи стабілізації ситуації й нормальному життю. Водночас точкою відліку «нормальності» береться не те, що було в місті до 24 лютого, а ситуація, яка була в лютому—травні 2022 року, коли російська армія влаштувала в місті справжнє пекло: руйнувала ракетними ударами інфраструктуру та житлові будинки, спричинила голод, займалася мародерством, влаштовувала терор і репресії проти тих, хто не підтримує окупацію. І хоч як боляче, треба визнати, що такий масований потік пропаганди приносить свої результати.

Щодо російських громадян, Росія зацікавлена в тому, щоб вони не лише їздили на роботу до Маріуполя, а й залишалися там. Тому, як ми вже писали раніше, Росія пропонує приїжджим пільгову (під 2%) іпотеку на придбання житла на захоплених українських землях. Як розповів радник міського голови, поки це житло ще не збудовано, окупаційна влада міста ухвалила рішення заселити їх у квартири маріупольців, які перебувають в евакуації. Для цього напередодні такі квартири визнали «безхазяйними». Також є інформація, що у вціліле житло також селять російських військових, які знищували місто.

За словами Петра Андрющенка, ще один аргумент, який використовує Росія, щоб переконати своїх громадян їхати жити та працювати до Маріуполя, — море й теплий клімат, набагато привабливіший, ніж на переважній більшості території Росії.

Зрештою, переселенням до Маріуполя громадян РФ країна-агресор прагне розв’язати ще два завдання. По-перше, так змінюється етнічний склад окупованих територій, аби там переважали не українці, а росіяни. Ця технологія не нова: Москва вже робила так після Голодомору та Другої світової війни (в Криму й на Донбасі). По-друге, так у Росії розв’язують проблеми з мігрантами — вихідцями з Центральної Азії, яких через свої ксенофобські погляди не надто люблять росіяни. Логіка Кремля приблизно така: що більше «нових росіян» приїде до Маріуполя, то менше їх залишиться в Росії.

Здається, Росія вигадала ідеальний план, але він не враховує одного важливого моменту — Збройні сили України мають геть інше бачення Маріуполя та всіх окупованих Росією українських територій.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Российская певица двухтысячных впала в кому после попытки суицида
Comments UA
2024-10-02T20:15:54Z
Брак певицы с Украины и российского стриптизера трещит по швам
Comments UA
2024-09-29T20:15:32Z
Аль Пачино пережил клиническую смерть: он рассказал, что видел по ту сторону
Comments UA
2024-10-07T10:51:49Z
"Каза! Хоть бы сказала" Даша Астафьева набросилась на "почти замужнюю" Лесю Никитюк/Украинские звезды бурно отреагировали на романтические отношения телеведущей
Апостроф
2024-10-07T16:00:28Z
Лиззо показала похудевшую фигуру в нижнем белье
Фокус
2024-10-10T09:00:30Z
Гипноз, йога, таблетки, обжорство: какие методы используют звезды, чтобы бросить курить
Фокус
2024-10-10T08:42:47Z
Украинская певица впервые откровенно рассказала, сколько "пластик" сделала
Comments UA
2024-10-03T19:51:13Z
"До конца моей жизни": дизайнер Алексей Залевский раскрыл подробности своей неизлечимой болезни
Апостроф
2024-10-03T17:36:05Z
"Кто бы мог подумать": Вакарчук признался в новой любви
Апостроф
2024-10-04T19:03:17Z
"Только чудо может спасти": генерал предсказывает катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-08T21:18:32Z
Король Чарльз ІІІ приостановит лечение рака: в чем причина
Фокус
2024-10-08T10:27:13Z
«С трепетом произношу впервые это слово с большой буквы»: дочь Фарион показала невероятные слова матери о зяте
Апостроф
2024-10-06T13:36:40Z
Обучение в школах на грани коллапса: молодежь не хочет учить детей
Знай
2024-10-06T06:21:13Z
Подъезд к одному из пограничных КПП может быть затруднен: причина пробок
Comments UA
2024-10-10T09:18:03Z
После Польши, жаль украинских учителей: украинка поражена подходом к педагогам
Знай
2024-10-10T09:13:29Z
В Польше призвали вернуть украинских мужчин домой, и отправить на фронт
Знай
2024-09-29T20:12:36Z
Средиземноморская сказка: самая красивая принцесса Греции выходит замуж — первые фото
Marie Claire
2024-09-28T09:36:23Z
Армия РФ ударила по Конотопу: что известно
TSN
2024-10-06T20:21:34Z
Скандал вокруг смерти комбата Игоря Гриба: выяснились жуткие подробности
Апостроф
2024-10-06T14:06:33Z
Дроны атаковали военный аэродром в Адыгее
Хвиля
2024-10-10T08:07:43Z
Кабмин приостановил процедуру бронирования работников: что произошло
Comments UA
2024-10-09T19:36:39Z
Венгрия озвучила, почему боится членства Украины в НАТО
Comments UA
2024-10-09T18:39:21Z
Депутатов Дмитрука и Одарченко, сбежавших из Украины, исключили из комитетов ВРУ
ZN UA
2024-10-10T09:24:38Z
Кадыров решил отправлять воевать в Украину "правонарушителей"
Апостроф
2024-10-10T09:24:17Z
Под Москвой застрелили бывшего "министра" "ЛНР": интересные подробности
Comments UA
2024-10-01T21:45:57Z
В Кремле отреагировали на желание Шольца поговорит с Путиным
Comments UA
2024-10-02T14:12:49Z
Что пошло не так: решающий "Рамштайн" по Украине могут отсрочить
Comments UA
2024-10-09T04:21:56Z
Россияне атаковали энергообъекты в трех областях
Корреспондент
2024-10-10T08:55:20Z
Цены заоблачные: почему зимой картофель подорожает до 55 грн за килограмм
Comments UA
2024-10-08T16:27:57Z
У украинцев хотят отобрать льготы, придумали новую причину: появился законопроект
Политека
2024-09-26T18:04:35Z
Пенсионерам старше 70 лет увеличат выплаты: условия и суммы
Знай
2024-10-06T13:36:26Z
Энергобезопасность под угрозой: Минэнерго просит дополнительные средства ПВО
Хвиля
2024-10-10T09:21:05Z
Вступление в ЕС создаст проблемы украинским аграриям: эксперт рассказал, как смягчить удар для АПК
Политека
2024-10-10T09:16:41Z
Тарифы на электроэнергию вырастут: какие квитанции украинцам ждать с 1 ноября
Знай
2024-10-01T19:42:53Z
Треть украинцев оценили действия власти для восстановления энергетики как неэффективные – опрос
ZN UA
2024-10-02T12:53:11Z
Подсолнечное и сливочное масло: цены в супермаркетах бьют рекорды
Знай
2024-09-29T16:06:42Z
"Это караул", — предатель Царев подсчитал, сколько времени понадобится армии РФ на захват Донбасса. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-09T18:54:17Z
Солнца не ждать? Синоптики дали прогноз на новую рабочую неделю в Украине
UAToday
2024-10-06T20:30:20Z
Ситуация очень печальная: синоптик рассказала, когда в Украине ждать дождей
Апостроф
2024-09-29T09:03:41Z
Стали известны последствия авиаудара по Харькову
Корреспондент
2024-10-08T17:24:27Z
Военный-предатель корректировал удары россиян по учебным центрам и ПВО
Апостроф
2024-10-10T08:54:44Z
Сентябрь 2024 года назвали самым смертоносным для российских оккупантов
Апостроф
2024-10-10T08:45:28Z
"Все в русском стиле": в ВСУ рассказали, как ВС РФ брали и не взяли Каменское на Запорожье
Фокус
2024-10-08T18:45:52Z
В Украине фиксируют движение беспилотников: где опасность
TSN
2024-10-06T20:21:11Z
В Запорожье заявили, что оккупанты готовят штурмы, а не наступление
Comments UA
2024-09-30T19:51:18Z
Наращивают мышцы и клетки мозга: ученые раскрыли новую пользу физических упражнений
Фокус
2024-09-29T19:06:53Z
Простой тест, который поможет определить деменцию на ранней стадии
Marie Claire
2024-09-28T00:00:50Z
В Минздраве рассказали, когда в аптеках можно будет приобрести лекарства с медицинским каннабисом
Фокус
2024-10-02T05:13:18Z
6 признаков того, что ваш антивозрастной крем вреден для кожи
Marie Claire
2024-09-28T03:00:49Z
Только три ингредиента: как сделать самую вкусную квашеную капусту/Пользу квашеной капусты трудно переоценить
Апостроф
2024-10-10T09:00:55Z
Большие деньги могут все испортить: ученые рассказали, как корпорации влияют на испытания лекарств
Фокус
2024-10-10T08:51:05Z
Как сохранить урожай свежих помидоров к зиме: основные правила
Политека
2024-09-28T03:22:28Z
Как сохранить урожай овощей без холодильника: полезные советы для украинцев
Политека
2024-09-27T19:31:53Z
Астрологический прогноз на октябрь 2024 по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-29T22:51:19Z
Под Кривым Рогом произошло землетрясение магнитудой 3,3 балла: подробности
Фокус
2024-10-08T22:06:27Z
В Тель-Авиве произошел теракт - людей расстреляли из автоматов на трамвайной остановке
Комсомольская правда
2024-10-01T17:10:25Z
Дрон атаковал военное училище в Москве: подробности с ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-06T14:13:58Z
В Сумах произошли взрывы
TSN
2024-10-06T20:21:01Z
В Харьковской области обезвредили 500-килограммовую бомбу, упавшую во двор
Корреспондент
2024-10-10T09:07:36Z
На Харьковщине во двор упала 500-килограммовая авиабомба
Comments UA
2024-10-10T09:03:07Z
В Киеве похитили и пытали гражданина Турции
Апостроф
2024-09-26T17:12:43Z
В Нежине полицейский на авто сбил насмерть военного
Корреспондент
2024-09-27T15:27:55Z
Атака шахедов на Одессу привела к пожарам и разрушениям - в МВД также рассказали о пострадавших
ZN UA
2024-10-06T06:33:56Z
Вкуснее магазинного: бюджетный рецепт сырника "Сникерс" с домашней карамелью
Политека
2024-09-28T23:01:58Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 7 по 13 октября 2024 года
Фокус
2024-10-06T19:15:34Z
Прямо как в Италии: оригинальный рецепт хлебного супа с капустой и сыром
Политека
2024-10-01T11:01:44Z
В чем встречать Новый 2025 год Зеленой Деревянной Змеи: рекомендации по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-26T18:00:52Z
Тест: выберите цитату из «Мастера и Маргариты» и узнайте, что ждет вас в 2025 году
Marie Claire
2024-10-10T09:13:23Z
Этот вкус никогда не надоест: рецепт шарлотки от мамы Лилии Цвит/В ней очень много яблок и мало теста
Апостроф
2024-10-10T07:12:14Z
Игра для двоих: 7 домашних обязанностей, которые можно делить поровну с мужчиной
Marie Claire
2024-10-10T07:01:11Z
Гороскоп на неделю с 14 по 20 октября: кого ждет головокружительный роман, а кого — новая работа
Marie Claire
2024-10-10T04:15:29Z
Новый маршрут: 6 малоизвестных, но очень красивых мест для прогулок по Москве
Marie Claire
2024-10-10T03:30:54Z
Укрпочта кардинально изменит функционал мобильного приложения
Хвиля
2024-10-09T15:39:36Z
Официально: Роскомнадзор приступил к блокировке Discord в России
GameMag
2024-10-08T19:46:10Z
Послушайте русскую озвучку хоррора Alone in the Dark от Cool-Games
GameMag
2024-09-30T20:31:32Z
Эксперт рассказал, какие преимущества может дать Украине налаживание сотрудничества с учеными, выехавшими за границу
ZN UA
2024-10-05T07:22:19Z
Ветрогенераторы станут эффективнее за счет особых лопастей: чем они лучше обычных
Фокус
2024-10-10T09:21:26Z
На Netflix вышел аниме-сериал «Расхитительница гробниц: Легенда о Ларе Крофт» — сиквел к трилогии игр Tomb Raider
ITC
2024-10-10T09:16:01Z
Крупнейший шторм в Солнечной системе: таким Большое красное пятно на Юпитере еще не видели
Фокус
2024-10-04T07:45:54Z
"Погружает с первых минут": Ремейк Silent Hill 2 получает восторженные отзывы от первых покупателей, рейтинг в Steam — 95%
GameMag
2024-10-06T19:58:38Z
Digital Foundry: От выпуска мощной консоли PlayStation 5 Pro выиграют даже те, кто не собирается ее покупать
GameMag
2024-09-29T21:16:06Z
Реализм еще выше: Представлен первый трейлер гоночного симулятора Assetto Corsa EVO — выходит в январе в Steam
GameMag
2024-10-01T06:33:07Z
Беженцам нужно немедленно перерегистрировать авто: с 1 октября задействует новый запрет
Знай
2024-09-26T18:21:57Z
Придется привыкать: водителям приготовили много сюрпризов в страховании авто
Знай
2024-10-05T02:51:43Z
В Норвегии установлен новый мировой рекорд по объемам продажи электромобилей
Известия Киев
2024-09-27T15:29:42Z
Lexus показал мощный премиальный внедорожник с малым расходом топлива
Фокус
2024-10-10T07:43:45Z
Планшеты, 650 "лошадок" и 7 пассажиров: производитель iPhone собирает мощный электрокар
Знай
2024-10-10T06:51:36Z
На украинский рынок выходит новая Toyota Camry 2025: комплектации и цены
Фокус
2024-10-09T15:21:38Z
Мужчина потратил год и 50 тысяч долларов, чтобы собрать танк в своем гараже
Фокус
2024-10-09T14:36:34Z
Старший брат Tiguan: презентован новый семейный кроссовер Volkswagen Tayron
Фокус
2024-10-09T13:36:56Z
Украинский чемпион мира Беринчик будет защищать титул в андеркарде реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-10-05T08:55:06Z
Чжилэй рассказал, за счет чего Усик снова победит Фьюри
Корреспондент
2024-10-10T08:21:56Z
Капитана сборной Украины прооперировали после травмы на ЧМ
Корреспондент
2024-10-10T07:36:57Z
НХЛ: Рейнджерс и Виннипег разбили соперников
Корреспондент
2024-10-10T06:54:12Z
Больше не тренер: Юрген Клопп получил новую работу
Comments UA
2024-10-10T05:36:26Z
Месси выругался на ПСЖ за отношение к себе
Корреспондент
2024-10-09T14:24:47Z
Владимир Кличко впервые за долгое время появился на публике
Фокус
2024-10-09T14:06:22Z
IBF назначила бой для определения претендента на титул Дюбуа
Корреспондент
2024-10-09T13:30:16Z
Промоутер жестко раскритиковал бой Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-10-09T13:00:57Z