MY.UAНовини
ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь
ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь

ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь

ОКУПОВАНІ. Як і для чого Росія «відбудовує» Маріуполь

Практично зруйнований росіянами Маріуполь уже рік перебуває в окупації. До українського інформаційного простору потрапляє небагато інформації про життя його мешканців та функціонування інфраструктури. Втім, помітно, що Росія намагається створити картинку «відбудови» міста. На кістках.

Як живе й чим дихає Маріуполь, і навіщо окупанти вкладають кошти у відбудову зруйнованого міста та створюють умови, аби росіяни переїжджали на окуповану територію, — на ці запитання шукала відповідей Громадянська мережа ОПОРА.

Скільки людей загинуло і залишилося в Маріуполі

Маріуполь — українське місто, яке зазнало чи не найбільших руйнувань на самому початку російської агресії. Для його штурму протягом лютого—травня 2022 року окупанти застосували, як і у випадку з Ізюмом, Сєвєродонецьком, Бахмутом та іншими містами, свою улюблену «тактику випаленої землі». Її суть — захоплення населеного пункту будь-якою ціною, навіть через свідоме знищення критичної інфраструктури та житлових будинків.

Зрештою місто, яке протягом останніх восьми років до повномасштабної війни активно розвивалося і стало «вітриною відновлення Донбасу», було практично знищено.

Зараз важко сказати точно, скільки людей залишається в Маріуполі. До початку російського повномасштабного вторгнення тут мешкало майже 430 тисяч людей. Тепер, за оцінками радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, в місті залишилося близько 90 тисяч мешканців, 65 тисяч із яких — пенсіонери. Інші або стали біженцями (а це близько 350 тисяч людей), або загинули.

Мариуполь сейчас/Telegram

Петро Андрющенко розповідає, що точної кількості загиблих під час російського штурму не знає ніхто. За даними маріупольської міської ради, від початку окупації на відомих кладовищах і в братських могилах поховали не менш як 25 тисяч людей.

Раніше журналістка Наталія Дєдова — дружина Віктора Дєдова, який загинув у Маріуполі в березні 2022 року — розповіла, що в тимчасово окупованому Маріуполі станом на серпень 2022 року були дані про 87 тисяч загиблих, у яких на момент смерті був паспорт або якесь посвідчення.

Утім, за словами Андрющенка, реальну кількість жертв можна буде з'ясувати лише після деокупації міста. Масштаб катастрофи, що сталася в місті, ще неможливо усвідомити повністю. Наразі ми перебуваємо в травмі й продовжуємо зазнавати нелюдських ударів агресора.

Скільки житла вціліло й де зараз живуть люди в Маріуполі

За інформацією міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, з початку повномасштабного вторгнення російські окупанти пошкодили 2208 багатоквартирних будинків. Із них 50% (а це більш як 1100 будинків) — знищено. «Зараз вони їх зносять, залишаючи котловани та купи каміння. 282 багатоповерхівки вже демонтовано, ще в планах окупантів — знести близько 700 будинків», — коментує міський голова.

Петро Андрющенко каже, що окупанти створили спеціальний реєстр будинків, які підлягають знесенню, та внесли туди 956 будівель. Це приблизно 43% квартирного фонду. «Але росіяни зараз глобально зупинили демонтаж, порівняно з тим, як було раніше. Спершу вони зносили приблизно по одній багатоповерхівці за день, а зараз темпи сповільнилися. Наразі зносять один будинок на тиждень», — каже Андрющенко.

Петро Андрющенко пояснює: житло, яке мали демонтувати, нині переводять у статус такого, що підлягає ремонту. На його думку, це пов'язано з тим, що кошти з федерального бюджету Росії, виділені на зведення нових будинків, просто розкрадають, а якийсь результат потрібно показувати.

«Окупанти розпочали свої дивні «ремонти». Вони можуть вирізати один під'їзд посередині будинку і сказати, що так і було. Але ми розуміємо, що з погляду збереження міцності конструкції це недобре. Або вирізають шматок квартири в панельному будинку та добудовують її цеглою», — розповів радник міського голови.

Щодо цілого житла, то, за словами Петра Андрющенка, в місті залишилося близько 10% непошкодженого житлового фонду. «Найменше в Маріуполі зазнали руйнувань 17-й та 23-й райони. Це околиці міста. Окупанти заходили туди з боку селищ Нікольське та Старий Крим (північно-західна частина міста. — А.Б.). Там вони швидко просунулися, тому руйнування були незначні. Принаймні в цих районах залишилися вцілілі багатоповерхівки, і їх багато, порівняно з іншими частинами міста», каже Андрющенко.

Саме в цих будинках живуть ті, хто нині залишається в Маріуполі. Петро Андрющенко пояснює, що багато власників квартир виїхали, а частина загинула. «Залишилися квартири, і в них почали заселятися люди. Це відбувалося по-різному. Були й випадки самозахоплення, й ситуації, коли родичі чи знайомі, які виїхали, дозволяли жити у своїх квартирах. Тому люди розселялися по вцілілих квартирах здебільшого самостійно, без участі окупаційної влади», коментує він.

За словами Петра Андрющенка, деякі люди живуть у зруйнованих будинках. Переважно це пенсіонери, яких важко переконати залишити житло, адже ті хочуть зберегти вцілілі матеріальні цінності, а також маргінальні групи населення, яких таке життя влаштовує.

Чиїми руками Росія планує «відбудову» Маріуполя

Нині ж кількість населення міста постійно зростає. Є випадки, коли маріупольці повертаються до міста після того, як виїхали під час бойових дій. Причини різні: у когось вціліло житло, а хтось не зміг знайти себе на вільній території України чи за кордоном.

Утім, основна група людей, які зараз переїжджають до Маріуполя, це робітники, вихідці з країн Центральної Азії (Узбекистан, Таджикистан, Туркменістан, Казахстан, Киргизстан). У самій Росії цих людей часто називають «новими росіянами», бо за певний час після переїзду вони отримують громадянство країни-агресора. Також росіяни закріпили за ними зневажливе кліше «гастарбайтерів», оскільки багато з таких іммігрантів працюють на будівництві.

За оцінками Петра Андрющенка, на початок травня до Маріуполя переїхали жити й працювати 40–50 тисяч «нових росіян». Також вони перевозять свої сім'ї. Загалом, на думку нашого співрозмовника, найближчим часом ця цифра може зрости — щонайменше до 80 тисяч. Таку тенденцію можна пояснити тим, що Росія, аби закріпитися на окупованих територіях та приховати власні воєнні злочини, хоче перетворити зруйноване місто на «російську вітрину» Донбасу, асимілювати його. Для цього в Москві вже розіграли 40 підрядів на велику забудову в місті та визначили місця, де вона відбуватиметься. «Підряди отримали фірми, які належать наближеним до Кремля людям. Вони планують зводити житлові будинки коштом федерального бюджету. Тому кількість робітників із Росії збільшуватиметься», — каже Андрющенко.

Радник міського голови додає, що, крім Маріуполя, який росіяни бачать центром Приазовської агломерації, окупанти не планують вкладати кошти в інші міста Донеччини, захоплені ще 2014 року, — Донецьк, Горлівку чи Макіївку. На їхню думку, ці міста не мають інфраструктурного й економічного потенціалу, тому вкладати в них кошти недоречно. Якщо їхні мешканці прагнутимуть кращого життя, вони зможуть переїхати — зокрема до Маріуполя. А наразі вцілілі цехи металургійного комбінату в тій-таки Макіївці день і ніч відливають арматуру для нових висоток у Маріуполі.

Однак це — питання більш довгострокових російських планів. Наразі ж Росія створює сприятливі умови, аби її громадяни, передусім вихідці з країн Центральної Азії, їхали жити й працювати до Маріуполя — практично зруйнованого міста, розташованого не так далеко від лінії фронту, куди періодично щось «прилітає». То по складах із боєприпасами, то по розташуванню та скупченню окупаційних військ.

Так, Росія пропонує високі заробітні плати. За словами Петра Андрющенка, мінімальна зарплата для росіян у Маріуполі становить 150 тисяч рублів (68 тисяч гривень), а середня — 230 тисяч рублів (105 тисяч гривень). Це значно більше, ніж вони можуть заробити в Росії. Крім того, за словами нашого співрозмовника, ці кошти є просто космічними на фоні 30 тисяч рублів (майже 14 тисяч гривень) заробітної плати, на яку сьогодні можуть розраховувати маріупольці.

Така фінансова нерівність, за словами іншого нашого співрозмовника, президента «Маріупольського телебачення» Миколи Осиченка, провокує зверхнє ставлення вихідців із Центральної Азії до маріупольців — як до людей другого чи третього сорту. Адже більшість їх перебуває на межі виживання: у місті шалений рівень безробіття, а з соціальними виплатами не так все добре, як розповідає російська пропаганда. Наприклад, так звані пенсії, які по суті є соціальними виплатами, становлять від 10 до 12 тисяч рублів (4600–5500 гривень), і навіть із ними є значні перебої. Але й на ці кошти нормально прожити дуже важко. Ціна в магазинах високі, оскільки більше орієнтовані на приїжджих росіян.

Водночас російська пропаганда поширює дезінформацію про Україну, розпалює ненависть, страх, недовіру та соціальну напругу між українцями, які залишилися жити в Маріуполі. За словами Миколи Осиченка, її суть зводиться до таких тез: люди, котрі виїхали з міста, — «зрадники» та «гастарбайтери», а ті, хто залишився, — справжні «патріоти», які не кинули своє місто.

Це робиться для того, щоб люди прийняли нові реалії, подобаються вони їм чи ні, та раділи стабілізації ситуації й нормальному життю. Водночас точкою відліку «нормальності» береться не те, що було в місті до 24 лютого, а ситуація, яка була в лютому—травні 2022 року, коли російська армія влаштувала в місті справжнє пекло: руйнувала ракетними ударами інфраструктуру та житлові будинки, спричинила голод, займалася мародерством, влаштовувала терор і репресії проти тих, хто не підтримує окупацію. І хоч як боляче, треба визнати, що такий масований потік пропаганди приносить свої результати.

Щодо російських громадян, Росія зацікавлена в тому, щоб вони не лише їздили на роботу до Маріуполя, а й залишалися там. Тому, як ми вже писали раніше, Росія пропонує приїжджим пільгову (під 2%) іпотеку на придбання житла на захоплених українських землях. Як розповів радник міського голови, поки це житло ще не збудовано, окупаційна влада міста ухвалила рішення заселити їх у квартири маріупольців, які перебувають в евакуації. Для цього напередодні такі квартири визнали «безхазяйними». Також є інформація, що у вціліле житло також селять російських військових, які знищували місто.

За словами Петра Андрющенка, ще один аргумент, який використовує Росія, щоб переконати своїх громадян їхати жити та працювати до Маріуполя, — море й теплий клімат, набагато привабливіший, ніж на переважній більшості території Росії.

Зрештою, переселенням до Маріуполя громадян РФ країна-агресор прагне розв’язати ще два завдання. По-перше, так змінюється етнічний склад окупованих територій, аби там переважали не українці, а росіяни. Ця технологія не нова: Москва вже робила так після Голодомору та Другої світової війни (в Криму й на Донбасі). По-друге, так у Росії розв’язують проблеми з мігрантами — вихідцями з Центральної Азії, яких через свої ксенофобські погляди не надто люблять росіяни. Логіка Кремля приблизно така: що більше «нових росіян» приїде до Маріуполя, то менше їх залишиться в Росії.

Здається, Росія вигадала ідеальний план, але він не враховує одного важливого моменту — Збройні сили України мають геть інше бачення Маріуполя та всіх окупованих Росією українських територій.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
51-летняя Руслана рассказала о потере ребенка и о неудачных попытках забеременеть с помощью ЭКО
TSN
2024-12-16T16:09:29Z
Алина Гросу намекнула на беременность от мужа – известного российского актера
TSN
2024-12-12T12:09:54Z
Полный Короткий
Кино-Театр
2024-12-06T11:09:54Z
Сын Таисии Повалий публично назвал маму "предательницей" после того, как недавно поддержал ее
TSN
2024-12-10T20:15:22Z
В команде Данилко объяснили, почему его нет среди претендентов на кресло жюри в нацотборе
TSN
2024-12-16T20:54:22Z
"Евровидение-2025": кто претендует стать членом жюри нацотбора
TSN
2024-12-16T15:18:24Z
Михаил Поплавский впервые за долгое время показал своего подросшего внука
Фокус
2024-12-07T20:51:29Z
Популярный украинский певец рассказал об измене с шестью партнерами одновременно
Comments UA
2024-12-10T15:45:57Z
Сын Таисии Повалий пытается оспорить конфискацию имущества
Корреспондент
2024-12-12T16:21:27Z
"Что теперь, что ты инвалид? А что, ты человек?": под Киевом ветерана войны без ног не пускали на паркоместо
TSN
2024-12-16T14:06:36Z
Российский "самолет смерти" Ил-62 долетел до Днепра: что известно о его полете
Comments UA
2024-12-03T18:57:59Z
"Удар по самолюбию": мужчина рассмеялся, внимательно просмотрев свой чек в магазине
Фокус
2024-12-11T08:39:37Z
Две области Украины удержали уровень бедности на довоенном уровне
TSN
2024-12-12T07:54:49Z
День ангела 17 декабря: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-12-16T22:24:33Z
США снарядили Тайваню десятки танков Abrams
Корреспондент
2024-12-16T17:12:03Z
14 декабря: церковный праздник сегодня, почему день считают недобрым, приметы
UAToday
2024-12-14T05:00:02Z
В ВСУ заявили о наличии лазерного оружия
Корреспондент
2024-12-16T16:45:59Z
Во Львове умер отец Евгении Базилевич, которая вместе с дочками погибла в сентябре в результате российского удара
Комсомольская правда
2024-12-05T21:36:32Z
Когда Украину пригласят в НАТО?: громкое заявление Дмитрия Кулебы
TSN
2024-12-16T17:09:27Z
Трамп может принять неожиданное решение: США, Китай и Европа разделят территорию РФ
Comments UA
2024-12-11T05:00:46Z
Трамп не пригласил Зеленского на свою инаугурацию
Корреспондент
2024-12-16T18:09:00Z
"Путин не хочет окончания войны, но готовится к этому": дипломат о ситуации в РФ
TSN
2024-12-16T21:27:36Z
ФРГ может присоединиться к соглашению о прекращении огня
Корреспондент
2024-12-17T02:21:03Z
Соединенные Штаты ударили по йеменским хуситам
Корреспондент
2024-12-17T01:21:02Z
У Зеленского среагировали на заявление Бойко о "радикалах" в Украине
Корреспондент
2024-12-15T20:39:07Z
Нидерланды обещают блокировать продолжение переговоров о вступлении Сербии в ЕС
Европейская правда
2024-12-16T20:39:47Z
"Цифры пусть нигде не фигурируют", - племянница Путина слила данные о потерях ВС РФ и напугала Госдуму. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-03T19:21:23Z
Как сделать, чтобы любое мясо стало мягким и нежным: два ингредиента – и оно будет таять во рту
TSN
2024-12-11T16:21:44Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
Чизкейк из творога без выпечки: победительница "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-12-10T23:30:34Z
Вещи, которые лучше выбросить к Новому году: что мешает счастью в доме
TSN
2024-12-16T21:54:38Z
Чем вывести устаревшие желтые пятна на белом: неожиданный лайфхак
TSN
2024-12-16T17:09:54Z
Это принесет неудачу в 2025 году: от чего нужно отказаться в новогоднюю ночь
Comments UA
2024-12-03T03:33:59Z
Сколько градусов мороза выдерживает кот: почему не стоит выпускать любимца зимой на улицу
TSN
2024-12-13T13:39:17Z
Подарок Стрельцу на День рождения: идеи, которые точно поразят и запомнятся
TSN
2024-12-13T16:33:50Z
Герой Украины рассказал, как "минуснул" одноклассника-изменника во время зачистки села
TSN
2024-12-16T22:24:27Z
Командир «Азова» прокомментировал убийство начальника колонии «Оленивка»
Comments UA
2024-12-09T17:54:16Z
Ситуация на фронте на вечер 15 декабря
UAToday
2024-12-15T19:42:03Z
"Оккупанты бросают все силы": Сырский оценил оборону на Покровском направлении
TSN
2024-12-12T07:54:11Z
Враг оккупировал новый населенный пункт – Deep State
TSN
2024-12-17T01:18:50Z
Forbes назвал вероятные потери северокорейцев на Курщине
Корреспондент
2024-12-17T00:24:55Z
Дезертирство становится массовым явлением: сколько бойцов ВСУ сбежали с фронта
Comments UA
2024-12-06T19:51:22Z
Авария российских танкеров возле Керчи: "Небрежность и разгильдяйство" виноваты, а не шторм
TSN
2024-12-15T19:54:52Z
“Я говорю – нас всех рас***рило! Дайте откат!”: ГУР перехватило разговор о потерях у россиян
TSN
2024-12-16T17:27:31Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
Смертельное ДТП в Днепре: последним за рулем BMW находился совершеннолетний фигурант
TSN
2024-12-04T01:12:53Z
В Запорожской области объявили принудительную эвакуацию
Корреспондент
2024-12-12T15:36:59Z
Мошенница требовала 1 млн гривен у жены пленного защитника Азовстали
Корреспондент
2024-12-12T15:06:08Z
Аферист нажился на 4 млн гривен на "помощи" конному спорту
Корреспондент
2024-12-16T21:03:42Z
Свиньи заставили самолет KLM экстренно сесть на Бермудских островах
Корреспондент
2024-12-16T19:30:55Z
Во Франции мужчина убил пять человек и сдался полиции
Корреспондент
2024-12-15T04:30:38Z
В российском Сочи прогремела серия взрывов
Корреспондент
2024-12-14T20:39:33Z
Гибель Лиама Пейна: суд допросит работников отеля
Корреспондент
2024-12-12T16:12:24Z
Доллар установил новый рекорд в Украине
Корреспондент
2024-12-16T17:00:29Z
Принадлежат двум известным олигархам: Украина арестовала семь пассажирских авиалайнеров
Апостроф
2024-12-10T19:46:21Z
ПФУ разъяснил правила зачисления двойного пенсионного стажа для медработников
Хвиля
2024-12-07T06:30:09Z
Пенсионеров, рабочих и бюджетников переведут на электронную гривну: что готовит Нацбанк
Хвиля
2024-12-03T19:24:24Z
Шмыгаль напомнил о завершении транзита российского газа через Украину
Корреспондент
2024-12-16T21:57:09Z
Индия импортировала рекордные объемы золота
Корреспондент
2024-12-16T20:36:03Z
Продукты подорожают, а налоги вырастут: чего ждать украинцам в декабре 2024 года
Фокус
2024-12-05T14:03:20Z
Банки хотят ввести новые правила: кто попадет под усиленный контроль
Знай
2024-12-05T16:36:55Z
Украина конфисковала активы российского предприятия
Корреспондент
2024-12-12T15:24:54Z
Назван самый популярный автомобиль на мировом рынке
Корреспондент
2024-12-12T15:57:18Z
Аккумуляторы электромобилей могут прослужить на 40% дольше: что выявили ученые
Фокус
2024-12-10T14:00:42Z
Названы самые популярные модели авто у частных и корпоративных покупателей
Корреспондент
2024-12-16T15:18:57Z
Свечи зажигания для авто на ГБО: есть ли разница в выборе
Корреспондент
2024-12-12T07:06:42Z
Мощный и недорогой электрокроссовер Honda рассекретили до премьеры
Фокус
2024-12-11T08:06:32Z
Недорогая альтернатива Prado: в продажу поступает новый рамный внедорожник Toyota
Фокус
2024-12-10T15:12:25Z
Три самых популярных модели автомобилей в Украине
Знай
2024-12-10T12:51:54Z
BYD выведет на мировой рынок мощный электрифицированный кроссовер для семьи
Фокус
2024-12-10T10:57:12Z
Их выпустили всего 24: на продажу выставили редкий спорткар 90-х за $300 000
Фокус
2024-12-10T10:00:13Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
Лидер Челси начал встречаться с известной блогершей после развода с женой
Корреспондент
2024-12-16T17:00:21Z
Усик завершил тренировочный лагерь перед реваншем с Фьюри
Корреспондент
2024-12-12T15:09:13Z
Тоттенгем — Челсі 3:4 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-12-08T20:19:56Z
Умер легендарный футболист и тренер "Шахтера"
TSN
2024-12-16T16:54:58Z
88-летний пенсионер пробежал 42-километровый марафон и побил свой рекорд
TSN
2024-12-16T13:51:01Z
Украинская Премьер-лига: результаты всех матчей 16-го тура, видео голов
ZN UA
2024-12-05T12:21:24Z
Экс-футболист Арсенала - о Забарном: Игрок топ-уровня
Корреспондент
2024-12-16T11:18:56Z
"Челси" без Мудрика обыграл "Брентфорд" с Ярмолюком и закрепился на второй строчке АПЛ
TSN
2024-12-16T09:24:17Z
На Россию упал астероид: подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-03T19:12:49Z
На 50% эффективнее обычных: новый датчик улучшит работу ветряных турбин
Фокус
2024-12-08T09:00:13Z
В Facebook, Instagram и WhatsApp произошел масштабный сбой
TSN
2024-12-11T21:00:23Z
На Юпитере появились бури больше Земли: из-за них может исчезнуть особенность планеты
Фокус
2024-12-11T08:39:30Z
Хакеры атаковали государственные организации в Украине
Корреспондент
2024-12-16T19:36:54Z
В США определили для Google и Apple срок удаления TikTok
Корреспондент
2024-12-16T11:48:36Z
Пилот самолета объяснил, что произойдет, если пассажиры не включат режим полета на смартфоне
TSN
2024-12-09T19:27:36Z
Астрономы нашли редкую группу карликовых галактик, которые "общаются" между собой
TSN
2024-12-05T08:24:59Z
В Камбодже поймали редких сомов Меконгу
Корреспондент
2024-12-16T08:27:46Z
Известно, когда на украинский рынок выйдет первый препарат медканнабиса
Корреспондент
2024-12-11T12:57:41Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее на выходных 7-8 декабря 2024 года
Фокус
2024-12-06T18:12:48Z
Лунный гороскоп на 9 декабря, понедельник
Marie Claire
2024-12-08T21:06:43Z
В Германии зафиксировали вспышку оспы обезьян
Корреспондент
2024-12-16T18:42:23Z
Сохранение репродуктивного здоровья в условиях гуманитарного кризиса: медики прифронтовых областей прошли обучение и получили оборудование
TSN
2024-12-16T16:21:13Z
Можно ли пить какао каждый день: раскрыты все свойства этого напитка для нашего здоровья
TSN
2024-12-16T15:39:30Z
Неожиданный фрукт назван "природной виагрой": исследование ученых
TSN
2024-12-16T14:54:53Z
Кому нельзя есть авокадо: будет только хуже
TSN
2024-12-16T13:06:29Z
Заливное из хребта красной рыбы: как приготовить
TSN
2024-12-16T12:51:51Z