Гостросюжетний серіал про пригоди екс-судді Миколи Чауса наближається до фіналу. Залишилося дочекатися рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, куди Чаус має намір подати скаргу на вирок 10 років позбавлення волі з конфіскацією.
Ця історія, що комічно почалася зі скляних банок з доларами, отримала такий несподіваний розвиток, що всі очікували на політичні наслідки. І ось – просто вирок, якось обірвано. Хочеться другого сезону.
Торг довгою у півроку
За вироки автомайданівцям суддя Дніпровського районного суду Києва підлягав люстрації, але мантію вдалося зберегти. Існує думка, що індульгенцію дарували суддям, які натомість обіцяли виносити потрібні впливовим особам рішення. Власне, так і сталося.
Наприкінці грудня 2015 року суддя Чаус вийшов із лікарняного, щоб запроторити до СІЗО Геннадія Корбана, який до цього був під домашнім арештом і переніс операцію на серці. У квітні 2016-го зняв із міжнародного розшуку колишнього регіонала Юрія Іванющенка, який після перемоги Майдану втік до Росії.
А ось справа, завдяки якій пересічний суддя районного суду став героєм крутого детектива, ніяк із політикою не пов'язана. Серпень 2016 року. За версією слідства, 150 000 доларів Чаус вимагав за свободу 74-річної жінки – колишнього медпрацівника, яку звинуватили в торгівлі препаратами, що містять наркотичні речовини. Щойно колишній зять пенсіонерки, він же колишній працівник прокуратури та колишній знайомий Чауса – Поліщук передав йому гроші, суддя виніс дамі умовний вирок. А раніше довго торгувався, підвищуючи ціну послуги.
Сам Чаус, виступаючи обвинуваченим у суді, казав, що гроші у Поліщука позичав, щоб віддати інший борг, і що голова НАБУ Артем Ситник навмисно відкрив на нього полювання, щоб помститися за особистий конфлікт ще 2008 року.
– В апеляції у Миколи Чауса є шанс оскаржити вирок ВАКС, оскільки хабар був провокацією, а інших методів наше НАБУ не знає, – каже адвокат Ростислав Кравець, який представляв інтереси судді при обранні йому запобіжного заходу. – Є кілька відео, які свідчать, що за Чаусом півроку ходили та вмовляли його взяти гроші.
14 червня 2023 року суд виніс вирок суду Чаусу. Фото: Влада Призова, suspilne.media
Підступна жуйка
Якщо голову Верховного суду Всеволода Князєва затримали та відправили до ізолятора тимчасового тримання до отримання дозволу на арешт, то у випадку з Чаусом спрацювала суддівська недоторканність. Правоохоронці вийняли з машини судді одну банку з доларами та викопали другу під парканом дачі та… підозрюваного відпустили. Рада зняла з нього імунітет лише за місяць, коли самого Чауса вже слід застудив.
У суді він заперечував, що втік з власної волі. Показав, що хтось умовили його взяти відпустку та наполегливо просили виїхати на південь країни. Чаус нібито чинив опір, маючи намір захищати в результаті своє чесне ім'я. 10 серпня адвокати виманили його з дому, посадили в таксі і в підземному паркінгу передали якимось чоловікам, а ті почали возити по орендованих квартирах. (У матеріалах справи є документ, який свідчить, що Чауса передали заступником начальника служби безпеки президента – Ред.).
На одній із квартир піклувальники пригостили Чауса жувальною гумкою, від неї він впав у сплячку і схаменувся вже в Республіці Молдова. Політичного притулку просити не хотів, але знову ж таки - змусили. Аж до загроз розправою.
У політичному притулку для колишнього судді Молдова відмовила, але суддя подав апеляцію. Питання з екстрадицією затягувалося. Так минуло кілька років, поки 3 квітня 2021 року втікача, що нудьгував по батьківщині, не викрали серед білого дня з центру Кишинева.
- Комусь не хотілося після п'ятирічної брудної інформаційної кампанії проти мене, щоб Україна дізналася про фальсифікацію кримінального провадження… Політичний мотив мого переслідування мав на меті взяти реванш над політичними силами, які спричинили занепад політичного об'єднання «Укроп», повного мого знищення як фахівця, як людини, знищення моєї родини, а наприкінці – мого фізичного знищення, – передає слова Чауса « Судовий репортер ».
За версією слідства, Чаус залишив Україну добровільно за підробленими документами за сприяння тодішнього народного депутата Олександра Грановського, співробітників СБУ, охорони президента та ГУ Міноборони. У липні 2019 року Держбюро розслідувань порушило кримінальну справу за фактом можливої причетності до втечі судді Петра Порошенка. У травні 2020-го виробництво було передано до НАБУ.
У серпні 2016 року у дворі будинку Миколи Чауса детективи НАБУ виявили закопану банку із грошима. Фото: nabu.gov.ua
Поплив, а бандити кричали: ловіть його!
До суду Микола Чаус приніс чорний мішок, який волею викрадачів нібито носив на голові майже чотири місяці. Одна розповідь судді про його поневіряння може потягнути на пару серій.
Викрадачі заштовхали Чауса до мікроавтобуса, потім перетягували з авто в авто. У нього сиділи на голові, щоб не смикався, били, зв'язували, кололи сонними препаратами. Кудись привезли, а потім вивезли. Заточили у темний підвал, одягли на голову мішок, тримали прикутим до ліжка, обмежували в їжі та воді, лякали автоматними чергами і, зрозуміло, випитували – подробиці втечі, справи Корбана, справи Іванющенка тощо.
Окрім батога застосовували пряник – пропонували 500 000 – 800 000 доларів за компромат та за те, щоб не повертався до України. Хоча мова тюремників переконувала суддю, що він уже на своїй землі. Тоді ж і записували відео, що наробило шуму, яке виклали на спеціально створеному Телеграм-каналі.
На 126-й день полону судді дозволили помитися, поголитися, перевдягнули в чисте. Знову довго везли з мішком на голові, доки не прибули до озера. Там Чауса передали двом типам, яких за лексикою він прийняв за бандитів – один набільший, інший менший. Ті посадили неприватного у човен. На землю вже спустилася ніч.
- Коли менший бандит перестав веслувати веслом, я зрозумів, що зараз зі мною щось станеться. Якщо не зараз, то кінець. Я взяв за одяг бандита, що сидів переді мною, і швидко потяг на себе і випав разом із бандитом із човна у воду, - розповідав Чаус.
На щастя, бандит, що викупався, плавати не вмів. Суддя вдарив його ногою і рвонув уперед, залишивши в руках потенційного ката футболку. Бандити кричали: ловіть його, берегом бігали люди з ліхтариками, зло гавкали собаки. Стояла непроглядна темрява... Допливши до заростей очерету на іншому березі озера, суддя причаївся і знепритомнів.
Прокинувшись вранці, як був – в одних трусах та з мішком, що зачепився за шию, дістав до відділення поліції у селі Мазурівка, звідки його забрали співробітники СБУ. До обурення працівників НАБУ, які вели слідство.
Наприкінці липня 2021 року нібито викраденого екс-суддю Чауса виявили у селі на Вінниччині. Він сам здався правоохоронцям. Фото: censor.net
Далі – тиша
Цю драматичну розповідь можна було б сприйняти за літературну вигадку, якби не міжнародний скандал, який спалахнув після викрадення Чауса. Молдавська поліція на підставі зібраних доказів встановила, що вивіз судді, який перебуває в розшуку, здійснювався на машині військового аташе України в Молдові. Було затримано громадянина Молдови, якого підозрювали у сприянні викрадачам (до моменту закінчення суду над Чаусом йому вже ухвалили вирок – Ред.) І навіть після демонстрації відео, де Чаус каже, що його ніхто не викрадав, правоохоронці Молдови не призупинили слідство.
У середині серпня 2021 року генпрокурор Молдови Олександр Стояногло повідомив, що до викрадення Чауса причетні державні установи України. Президент Республіки Молдова Майя Санду заявила про участь у цьому незаконному дійстві українських спецслужб. Журналісти-розслідувачі встановили закордонні паспорти десяти учасників операції. Фігурували представники різних силових установ.
У травні 2021 року Служба безпеки України підтвердила, що відкрито кримінальне провадження за двома статтями – незаконне викрадення та незаконне переправлення через кордон. Далі – тиша.
- Хабар – хабар, а всі незаконні дії щодо судді Чауса мають бути об'єктивно розслідовані, і суспільство необхідно інформувати про поточні та остаточні результати, - упевнений екс-заступник генерального прокурора, адвокат Олексій Баганець.
Поки тривав процес, Микола Чаус перебував під домашнім арештом. У залі суду його взяли під варту. Якщо апеляція підтвердить рішення ВАКС, колишнього служителя Феміди доправлять до Мінської виправної колонії №91, де раніше відбував покарання екс-глава Львівського апеляційного адміністративного суду Ігор Зварич.
Коментар політолога
Ці «консерви» колись розкриють
Олексій Якубін, політолог
– Усі події, які відбувалися навколо « справи Чауса », безумовно мали політичний підтекст та політичний резонанс. Але втрутився чинник війни. Крім того, зараз ми маємо свіжіші скандали, пов'язані із судовою системою, тому інтерес до теми Чауса дещо впав.
Але я не виключаю, що в контексті подальших подій ці «консерви» колись будуть розкриті та використані. Можливо, це буде пов'язано із аналізом судової реформи, а ймовірно, що з виборами.