MY.UAНовини
Зеленський vs Кличко: як мер Києва став заручником власної недалекоглядності
Зеленський vs Кличко: як мер Києва став заручником власної недалекоглядності

Зеленський vs Кличко: як мер Києва став заручником власної недалекоглядності

Зеленський vs Кличко: як мер Києва став заручником власної недалекоглядності

У ніч на 1 червня в Києві через зачинене укриття загинули жінка з дитиною. Ця трагедія не лише порушила проблеми готовності укриттів, меж відповідальності центральної та місцевої влади, а й поставила руба питання системи організації влади в столиці. Одразу після трагедії Володимир Зеленський натяком звинуватив місцеву владу в недбалості, а на сайті президента з’явилася петиція з проханням відсторонити Кличка з посади голови КМДА.

«Відповідатимуть усі, реакція буде тверда… Нам Росії, цих ворогів мало, у нас є, бачите, ще й внутрішні… Сказав би так: може бути нокаут», — заявив президент, який на той час перебував у відрядженні в Молдові. Водночас він жодним словом не згадав голову Київської міської військової адміністрації Сергія Попка, який, згідно з законом про обов'язкові бомбосховища, нарівні з мером несе частину відповідальності за укриття й напряму підпорядковується президенту.

Очільник Києва Віталій Кличко, зі свого боку, не забарився з відповіддю й, забувши про Кодекс цивільного захисту та повноваження органів місцевого самоврядування (ОМС), звинуватив у недбалості районні державні адміністрації (РДА), яким на облаштування укриттів із бюджету міста виділили 1,2 млрд грн.

Голови столичних районів під проводом очільника Деснянської РДА Дмитра Ратнікова (саме в його районі сталася трагедія із зачиненим укриттям) записали відео, в якому поскаржилися на «багато завдань і мало повноважень». На додачу ще й зажадали, аби Кличко відмовився від поєднання посад голови КМДА та міського голови. Що виглядає з їхнього боку маніпуляцією, адже призначенці з Банкової фактично вимагають від мера скласти повноваження голови виконавчого комітету столиці, створеного при КМДА, яким Кличко керує як голова КМДА.

Але, на жаль, основу для дискредитації Банковою Кличка, що відбувається нині на тлі смерті людей, було закладено значно раніше. Причому значну роль тут відіграв і сам Кличко. Спочатку мер Києва блокував повернення до столиці районних рад, які було ліквідовано за Януковича. А потім стабільно виступав проти нового закону про столицю, яким у межах децентралізації влади в країні давно мали бути розведені повноваження мера столиці та голови КМДА.

Тож хоч би скільки скарг писав Кличко до СБУ, нині хід — за президентом. Але перш ніж прогнозувати можливий сценарій розвитку подій, варто згадати перебіг усієї багаторічної шахової партії за владу в столиці.

Чому Банкова завжди шукала важелі впливу на Київ?

«Контролюєш Київ — контролюєш Україну», — це гасло в усі часи було провідним для будь-якої влади. Його підтвердили й перші демократичні вибори Київради 1990 року, за результатами яких столиця отримала по суті перший справжній орган місцевого самоврядування. Доти влада в місті була продовженням радянського держапарату.

Не випадково, що саме над Київрадою за рік до проголошення незалежності вперше офіційно підняли український прапор, а місто стало в опозицію до комуністичного режиму та зробилося одним із осередків руху за незалежність України.

У незалежній Україні ситуація не надто змінилась, адже президенти України воліли б мати лояльного мера й готові були заради цього ламати самоврядування. Так сталося 1994 року з першим мером Києва Леонідом Косаківським, якого обрали головою міста завдяки підтримці тодішнього президента Леоніда Кравчука.

Майже одночасно з виборами в Києві тривала й президентська виборча кампанія, за результатами якої крісло президента посів головний конкурент Кравчука — Леонід Кучма, а Косаківський опинився в опалі, на додачу отримавши опозиційну більшість у Київраді.

Після серії конфліктів Косаківського з Банковою через майнові та земельні питання Леонід Кучма створив прецедент, який до сьогодні залишає місцеве самоврядування у столиці України під постійним знаком питання. Косаківського звільнили з посади голови КМДА (водночас він залишився мером), а на його місце призначили лояльного до Кучми Олександра Омельченка.

Косаківський був змушений доводити своє право керувати містом у судах, водночас Омельченко отримав реальну владу над містом і вже 1998 року зумів обратися мером, перемігши у другому турі Григорія Суркіса.

2003 року Конституційний суд України, здавалося б, поставив крапку в питанні голови КМДА, роз’яснивши, що цю посаду не можна розводити з повноваженнями мера. На той момент Україна була ще досить далека від децентралізації влади, що передбачає неминучу зміну системи влади в усій країні, включно зі столицею, коли чітко розведені повноваження органів місцевого самоврядування та центральної влади.

Проте 2010 року, щоб узяти владу в столиці, президент-утікач Віктор Янукович провів власну «реформу». Парламент вніс зміни до закону про столицю і головою КМДА було призначено Олександра Попова. Оскільки ж виконавчий комітет було створено при КМДА, то Попов без виборів фактично на три роки став головним у місті. А Черновецький пішов у тривалу відпустку з кінцями.

Пізніше команда Януковича скасувала районні ради, а бюджетом міста майже у 60 млрд грн розпоряджався призначенець Банкової Попов і його господарі. Місцеве самоврядування в столиці практично було згорнуто.

Частково відновити самоврядування Києва вдалося після Революції Гідності та місцевих виборів 2014 року, коли мером обрали Віталія Кличка. Утім, районні ради так і не було відновлено. Кличко, як і ставленик Януковича Попов, теж не схотів втрачати контроль над розподілом бюджету міста. Бо в разі повернення районних рад ресурси ділилися б пропорційно і бюджетами районів розпоряджалися б районні депутати.

Такий підхід дуже дорого коштував і киянам, і команді Кличка, оскільки «зручні» для команди мера за Петра Порошенка РДА згодом перетворилися на важіль впливу Банкової каденції Зеленського.

Кличко проти Банкової та відновлення райрад

2019 року новий конфлікт між Банковою та мерією Києва розгорівся після президентських виборів, на яких переміг Володимир Зеленський. Майже відразу з’явилися розмови про відсторонення Кличка з посади голови КМДА, а Кабмін Олексія Гончарука навіть погодив таке рішення.

Зрештою Банкова так і не наважилася піти на порушення Конституції та зняти Кличка, якому вдалося на деякий час досягти компромісу з новопризначеним 2020 року керівником офісу президента Андрієм Єрмаком.

Хитка рівновага протрималася недовго: вже наступного року в КМДА та її структурних підрозділах правоохоронці провели безпрецедентну кількість обшуків, які в публічному просторі супроводжувалися бурхливими обговореннями закону про столицю та подальшими погрозами позбавити обраного мера виконавчих повноважень.

Закон про столицю відіграє в цій історії чи не найбільшу роль, адже цей документ фактично в деталях установлює політичний і самоврядний статус Києва. Саме зі змін до цього закону стартувала ліквідація райрад, коли 2010 року президент-утікач дозволив Київраді розпустити їх. На основі їхніх виконкомів було створено РДА, які по суті стали державними, а не самоврядними структурами й напряму звітують перед Кабміном.

Відповідно РДА, як і КМДА, опинились у пастці подвійного підпорядкування. З одного боку, вони мають виконувати вказівки Київради та мерії, з іншого — є залежними від Кабміну та Банкової через звітність і необхідність призначати голів указом президента.

Тут важливо розуміти, що ще до приходу до влади Януковича експерти, які розробляли децентралізацію (вона стартувала 2015 року), вже написали й навіть зареєстрували у парламенті закон про столицю, в якому розводилися повноваження мера та голови КМДА. Мер як представник місцевого самоврядування при цьому керував Київрадою і виконавчим комітетом, голова КМДА — наглядав від імені держави за законністю актів Київради. Крапка.

Однак прихід команди Зеленського виявився для столиці турбулентним. З'явились активні депутати (Олександр Ткаченко, Дмитро Гурін), які перейнялися проблемами столиці настільки, що вирішили винайти велосипед. Уже готовий законопроєкт про столицю поклали в стіл, а замість нього написали геть інший. Із акцентом на будівництво та креативні ноу-хау.

Але й у цьому законі «слуги народу» пропонували розв’язувати проблему управління Києвом, створивши у столиці новий виконавчий орган — магістрат, який є аналогією виконкому в інших містах, а КМДА мала залишитись як наглядовий орган, голова якого міг би оскаржувати в суді рішення Київради. Згідно з законом, у Києві мали відновити й райради, кількість яких мала б визначити Київрада. (До речі, слід розуміти, що для повернення райрад у систему влади столиці й нині, згідно з чинним законом про столицю, навіть не потрібне рішення Верховної Ради. Все в руках Кличка та Київради. Точно не СБУ.)

Дискусії щодо горе-закону про столицю припинилися 2021 року, хоча документ пройшов перше читання у Верховній Раді й навіть отримав близько тисячі поправок.

Отже, низька якість версії закону від «слуг» не дала змоги на той момент узагалі говорити про можливість упорядкування системи влади у столиці. Ба більше, впроваджувати державний нагляд у столиці можна було виключно синхронно з ухваленням закону про місцеві державні адміністрації, що поставило б управління столиці в один ряд із іншими громадами. До цього влада ще не була готова об’єктивно: реформа перебувала на етапі формування об’єднаних територіальних громад і нових районів.

Однак і до приходу команди Зеленського і після, команда Кличка всупереч політиці децентралізації не хотіла розділяти повноваження мера міста та голови КМДА, доводячи, що це антиконституційно. Наразі це справді антиконституційно, оскільки головою КМДА має бути мер. Але реформа від самого початку відбувалася паралельно, а не в межах Конституції, оскільки парламенту за будь-якої влади бракувало голосів для внесення необхідних змін до Основного закону. Децентралізацію підтримують наші міжнародні партнери, імплементація цієї реформи є однією з ключових умов вступу до ЄС. Тому зміна положень Конституції, які закріплять реформу, є питанням часу.

Окрім міжнародних партнерів, децентралізацію підтримує й Асоціація міст України, яку очолює Кличко. Тому цілком логічно було б, якби він стояв на боці реформи, а не плив проти течії.

Але не все залежить від Кличка. Важливу роль відіграє й Банкова, яка контролює роботу Верховної Ради. Зеленський, так само як і Янукович, періодично був на межі рішення призначити свого голову КМДА поза межами децентралізації та ухвалення нового закону про столицю. У пресі навіть з’являлися прізвища потенційних призначенців. Кличко, зі свого боку, пішов ва-банк, і Київрада проголосувала за створення виконкому при Київраді, що могло породити хаос і двовладдя в столиці. Але тоді до цього не дійшло. А зараз може?

Що далі?

По-перше, щодо винних у смерті людей під дверима бомбосховища. Як зазначено вище, йдеться про два закони, які чітко вказують на відповідальність як мера столиці Віталія Кличка, так і голови КМВА Сергія Попка. Але точно не лише сторожа, який розплачується за всіх. І не лише запасливих голів РДА, котрі, як виявилося, закуповували диво-сковорідки по 720 тис. грн (!) за штуку. Нещодавно оприлюднили кошториси з інформацією, куди пішов мільярд, виділений Київрадою РДА на організацію укриттів.

Як ділитимуть відповідальність місцева влада й призначенці Банкової? Хто це вирішуватиме: суд чи президент, який публічно попередив мера про «нокаут»?

По-друге, очевидно, або Кличка можуть покарати (звісно, якщо Банкова забажає розкручувати тему відповідальності, що без Попка зробити буде досить проблематично), або мер Києва стане свідком краху своєї теорії про драконову владу в столиці. Адже в парламенті у профільному комітеті на підході не лише експертний закон про столицю, а й закон про місцеві державні адміністрації. Після того як центральна влада передала повноваження та фінанси на місця, об'єднала громади та створила нові райони, залишився завершальний етап реформи — включення механізму державного нагляду за актами ОМС. У кожній громаді країни, зокрема й у столиці.

По-третє, запровадження інституту державного нагляду може статися не скоро, оскільки на Банковій є проблеми. Закон про місцеві державні адміністрації, ухвалений у першому читанні в експертному варіанті, практично переписаний до другого — на користь офісу президента. Основне питання — статус глави адміністрації/префекта в обласному центрі, районі, Києві. Хто це буде? Держслужбовець, якого призначає прем’єр-міністр із кадрового резерву, чи політичний призначенець президента, повністю йому підконтрольний? Під вибори парламенту та президента другий варіант є цементною основою для адмінресурсу. Міжнародних партнерів це точно не влаштує, як і громаду столиці.

Який хід зробить Зеленський? І як виходитиме з побудованого власними руками лабіринту Кличко? Питання залишаються відкритими.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Asia Today: NCSoft, Nexon, Netmarble и Krafton сражаются за права на StarCraft
GameMag
2025-03-31T15:19:17Z
Отколовшийся от Антарктиды айсберг обнажил целую неизвестную экосистему
ZN UA
2025-03-31T15:07:57Z
«‎Вы сделали невероятное»‎: 20 миллионов человек сыграли в Death Stranding
GameMag
2025-03-31T14:54:23Z
Инсайдер: Владельцы PlayStation 5 и Nintendo Switch 2 могут не получить весь сборник Halo: The Master Chief Collection сразу
GameMag
2025-03-31T14:48:24Z
Capcom раскрыла продолжительность Onimusha: Way of the Sword — новая игра не имеет связи с прошлыми частями
GameMag
2025-03-31T14:19:00Z
Похоже, релиз The Elder Scrolls VI от Тодда Говарда состоится очень нескоро
GameMag
2025-03-31T13:52:42Z
"Почему так?": ПК-геймеры из стран без PSN не понимают, почему Sony не хочет продавать им The Last of Us Part II в Steam
GameMag
2025-03-31T13:52:00Z
Миллионы Android-смартфонов поддерживают "секретные" функции: как ими воспользоваться
Фокус
2025-03-31T13:22:35Z
На Тернопільщині фермер веде блог про техніку і польові роботи
AgroNews
2025-03-31T13:22:26Z
Очень красивые и яркие пасхальные яйца без капли химии: натуральный способ
Telegraf
2025-03-31T14:45:30Z
Секрет красивых пасхальных яиц: как сочетать луковую шелуху и парафин
Gazeta UA
2025-03-31T14:36:21Z
10 нелепых вещей, в которые мы верили в детстве
Comments UA
2025-03-31T14:36:02Z
Как правильно измерить размер бюстгальтера и как его стирать
Знай
2025-03-31T13:51:20Z
Гороскоп на 1 апреля: общение с близкими друзьями поможет снять напряжение
Новости Украины
2025-03-31T13:39:32Z
Самые раздражительные привычки туристов: что не нравится персоналу отелей
Comments UA
2025-03-31T13:33:26Z
Легкий и необычный рецепт домашнего попкорна из гречки
Знай
2025-03-31T12:51:52Z
Зачем сажать бархатцы возле помидоров: польза, о которой знают не все
Gazeta UA
2025-03-31T12:42:41Z
Проверьте наблюдательность за секунды: найдите замаскированный крендель в комнате
Gazeta UA
2025-03-31T11:24:21Z
В Мьянме количество жертв землетрясения превысило две тысячи человек
Gazeta UA
2025-03-31T15:15:45Z
КАБ попал в пятиэтажку в Купянске: что известно?
Новости Украины
2025-03-31T14:57:42Z
Правоохранители раскрыли 72 убийства, совершенных россиянами в Буче
Лига
2025-03-31T14:42:14Z
Разорвало пополам: Tesla Cybertruck уничтожена в ДТП с "Гелендвагеном"
Фокус
2025-03-31T14:27:45Z
Число погибших в результате землетрясения в Мьянме возросло до более 2 тысяч человек
Комсомольская правда
2025-03-31T14:07:45Z
Чудо в Андах: умер один из 16-ти спасшихся, которые были вынуждены стать каннибалами
Фокус
2025-03-31T13:57:12Z
В Почаеве собака покусала 11-летнюю девочку: ребенок в больнице с переломом челюсти
Новости Украины
2025-03-31T13:48:15Z
Лесные пожары в Южной Корее мог вызвать огненный ритуал местного жителя – Yonhap
Лига
2025-03-31T13:09:03Z
Погибло больше полторы тысячи людей: что известно о крушении знаменитого "Титаника" и как он выглядит сейчас
Telegraf
2025-03-31T12:33:49Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T13:28:04Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
После громкого дебюта на тренерском поприще Филипе Луис отказался возглавить сборную Бразилии
Известия Киев
2025-03-31T08:34:19Z
Чисора: Не могу дальше боксировать, у меня остались силы только на один бой
Корреспондент
2025-03-31T08:21:27Z
НБА: Первый номер драфта уничтожил Милуоки
Корреспондент
2025-03-31T06:15:37Z
Графики отключения света на апрель в Одессе: почему и где могут ввести ограничения
Политека
2025-03-31T15:19:53Z
В СНБО заявили о попытках россиян дискредитировать программу для добровольцев "Контракт 18-24"
Апостроф
2025-03-31T15:18:49Z
​В Ровно воду будут давать почасово: какие причины
Апостроф
2025-03-31T15:04:27Z
Лягушки, ласточки, гром и комары: как в древности предсказывали погоду
Апостроф
2025-03-31T15:03:14Z
"Я даже не могу посидеть у его могилы": Рефат Чубаров рассказал пронзительную историю своего отца
Апостроф
2025-03-31T14:57:35Z
Дроны охотятся на гражданских: Россия ударила по Херсонщине - много раненых
Новости Украины
2025-03-31T14:42:44Z
Ад на передовой: оккупанты бьют с неба, земли и штурмуют без остановки
Новости Украины
2025-03-31T14:12:10Z
"Все, навоевался?": хейтеры набросились на Даниэля Салема, который стал ведущим шоу "Зважені та щасливі"/Новый сезон будет вести военнослужащий ВСУ
Апостроф
2025-03-31T14:03:17Z
Сухостой, огонь и штрафы: в Житомирской области развернули борьбу с весенними поджогами
Знай
2025-03-31T14:03:11Z
Украинский трейлер мелодрамы «Материалисты»
Кино-Театр
2025-03-31T14:21:53Z
59-летняя Синди Кроуфорд похвасталась роскошной фигурой в новой фотосессии
Фокус
2025-03-31T14:06:46Z
"Я никогда не врала": экс-помощница Дэвида Бекхэма снова рассказала об их романе
Фокус
2025-03-31T13:48:52Z
Актриса Леся Самаева рассказала о домогательствах преподавателя в школьные годы
Апостроф
2025-03-31T13:21:26Z
Мадонна удивила записав видео на унитазе с бриллиантовыми зубами
Comments UA
2025-03-31T13:06:11Z
Инна Мирошниченко устроила эмоциональную фотосессию с сыновьями в пижамах
Gazeta UA
2025-03-31T12:25:44Z
Аллу Пугачеву "стерли" с экранов в рф: теперь официалтно отказались от нее
Знай
2025-03-31T11:51:39Z
Как изменилась звезда "Поймать Кайдаша" Антонина Хижняк за 10 лет
Gazeta UA
2025-03-31T11:06:49Z
Диван подождет: куда пойти в Киеве на этой неделе, 31 марта – 4 апреля
VGorode
2025-03-31T10:24:43Z
Будут судить военнослужащего, который присвоил приборы ночного видения
Корреспондент
2025-03-31T15:12:22Z
Талоны за деньги и откаты за скидку: эксперт рассказал, как работает коррупция в сервисных центрах МВД
Telegraf
2025-03-31T15:09:24Z
Сколько человек зарегистрировались на НМТ-2025: статистика УЦОКО
Факти ICTV
2025-03-31T14:42:12Z
Уклонистам сделали важное предупреждение: без визита в ТЦК не обойтись
Знай
2025-03-31T14:30:56Z
Даниил Гетманцев прикупил землю и начал ездить на Land Cruiser своей матери
Апостроф
2025-03-31T14:30:08Z
Какие имена для детей самые популярные и редкие на Прикарпатье
Comments UA
2025-03-31T14:03:44Z
Лучшая точность и дальность: для ВСУ создали новый гранатомет AGL-53
Факти ICTV
2025-03-31T14:03:01Z
Молодых влюбленных выбрасывают из страны из-за циничного закона
Comments UA
2025-03-31T13:30:20Z
400 тысяч долларов, жилье и машина: на какую работу заманивают такими "сладкими" условиями
Фокус
2025-03-31T13:06:15Z
Меню по знаку Зодиака: кому звезды не советуют употреблять мясо
Comments UA
2025-03-31T15:15:42Z
3 убийцы памяти: продукты, которые вредят вашему мозгу
Знай
2025-03-31T14:51:16Z
Об этом следует знать каждому: целесообразно ли жарить яйца на сливочном масле
Comments UA
2025-03-31T13:09:16Z
Опасные свойства морепродуктов: кому не стоит их употреблять
Comments UA
2025-03-31T13:06:18Z
Против деменции: Великобритания выделяет £2 млн на цифровые тесты
Факти ICTV
2025-03-31T12:57:46Z
Ученые выяснили симптомы плохо диагностируемой, но опасной болезни сердца
Факти ICTV
2025-03-31T12:36:15Z
Этой ошибки допускают все: чего точно нельзя делать при бессоннице
Comments UA
2025-03-31T12:27:33Z
Россиян атакует вирус, вызывающий кашель с кровью: им советуют носить маски
Фокус
2025-03-31T12:12:10Z
Какой хлеб лучше покупать: диетологи назвали 6 самых полезных сортов
UAToday
2025-03-31T12:03:18Z
В Белом доме назвали невероятную сумму, которую получат США от введения новых пошлин
Comments UA
2025-03-31T15:18:25Z
Перемирие "ударило" по стоимости украинских облигаций: как изменились цены
Telegraf
2025-03-31T15:15:31Z
Как купить билет на поезд: доступные способы
Факти ICTV
2025-03-31T15:09:51Z
Пенсия в Украине: что изменится в выплатах с 1 апреля
Фокус
2025-03-31T15:06:46Z
Внимание на OLX и другие площадки: в Украине с 2025 меняют правила налогов с продаж через интернет
Знай
2025-03-31T15:06:22Z
Цены на топливо снижаются: сколько теперь стоит бензин, дизель и автогаз
Gazeta UA
2025-03-31T14:54:54Z
Американцы включили режим экономии: в чем уже отказывают себе
Comments UA
2025-03-31T14:54:14Z
Франция оштрафовала Apple на €150 млн
Корреспондент
2025-03-31T14:24:12Z
Могут ли пенсионеры не платить за доставку газа
Знай
2025-03-31T14:12:14Z
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент
2025-03-31T15:03:58Z
BYD строит мегафабрику размером с город
Корреспондент
2025-03-31T14:42:49Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Не битый и с кожаным салоном: на Днепропетровщине продают танк, доставшийся от деда
Comments UA
2025-03-29T15:36:56Z
Бойкот Канади проти алкоголю зі США вилазить боком
AgroNews
2025-03-31T15:19:56Z
Экс-главком ВСУ Залужный сделал заявление о своем участии в выборах
Новости Украины
2025-03-31T15:18:19Z
У Зеленского отрицают подготовку к выборам — СМИ
ZN UA
2025-03-31T15:18:10Z
Внешнее управление ООН: впереди кого Путин лезет в пекло
Корреспондент
2025-03-31T15:12:00Z
Панама дополнительно отменяет регистрацию для 18 судов, связанных с РФ
Корреспондент
2025-03-31T15:09:00Z
Телефон пропавшей оппозиционерки Мельниковой, проживавшей в Польше, обнаружили в Беларуси
ZN UA
2025-03-31T14:58:43Z
США подтвердили гибель трех своих военных в Литве, четвертого ищут
Европейская правда
2025-03-31T14:58:40Z
В США разозлились из-за действий Украины: что известно
Comments UA
2025-03-31T14:57:38Z
Маск анонсировал свое увольнение с должности в правительстве Трампа: когда это произойдет
Comments UA
2025-03-31T14:51:01Z