MY.UAНовини
"Людина живе, доки живе пам'ять про неї": спогади друзів у роковини загибелі Павла "Історика"
"Людина живе, доки живе пам'ять про неї": спогади друзів у роковини загибелі Павла "Історика"

"Людина живе, доки живе пам'ять про неї": спогади друзів у роковини загибелі Павла "Історика"

До створення організації та проведення таборів Павло підходив дуже наполегливо та серйозно, враховуючи найменші деталі. Все почалося зі старого будинку в Мельниках та великої території, на яку Павло з батьком одразу звернули увагу. Згодом будинок придбали, почали наводити лад на території, щоб надалі проводити там літні табори.

Поки більшість українців сиділи вдома під час карантину у 2020 році, Павло вирушав на вихідні в Холодний Яр, щоб будувати свою мрію. Хлопець мав свою традицію там – зустрічати світанок. Згодом ця традиція відобразилася у гаслі організації: "Ми – схід сонця нашої Держави".


Холодноярський світанок / Скриншот з фейсбук-сторінки Павла

Цілу весну 2020 року "Історик" з друзями проводили толоки на території: власноруч будували навіс, паркани, проводили електрику. Вже після першого таборового літа про Поклик Яру знало все село. Місцеві мешканці розповідали: "Коли ви приїжджаєте – село оживає".

Та тепер повномасштабна війна внесла свої корективи в роботу організації. Частина команди долучилися до війська, а решта – вирішили проводити кількаденні тренінги з домедичної допомоги. Місце заходів незмінне – Холодний Яр, оскільки він розташований за містом, подалі від стратегічних об’єктів і є більш безпечним.

"Історик" був воїном по життю і згуртував навколо себе команду

Ярослав Корнієнко – один з членів організації. Він розповів, що познайомився з Павлом ще тоді, коли в Холодному Яру проводили табори. Вже потім з'явився "Поклик Яру". Для "Історика" виховання молоді було мрією та справою життя. Тож він згуртував команду навколо ідеї. Був людиною, яка завжди надихала та мотивувала.

На жаль, 18 червня 2022 року Павло загинув на фронті. Попри складнощі, друзі і команда продовжують його справу та пам'ятають всі напутні слова.

"Історик" загинув з честю. Він був воїном по життю і завжди говорив: "Не ний". Ми не ниємо, зараз продовжуємо його справу. Нам за честь рівнятися на таку людину, як "Історик",
– наголошує Ярослав.


Ярослав Корнієнко – бунчужний у таборі / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

Сам Павло, вже будучи на фронті, часто писав про "Поклик Яру" і національне виховання молоді. Так, за кілька днів до своєї смерті у фейсбуці він залишив пост, в якому згадував літній вишкіл в Холодному Яру і пишався командою – людьми, яких він довго і наполегливо збирав, які переступали свої слабкості і розбудовували ідейну організацію.

Я щасливий. Бо можу спостерігати, як ці люди готуються працювати влітку, навчаючи молодь рятувати життя. Без мене і ще 4 членів команди, які взяли в руки зброю. Це доводить, що почата мною справа стала нашою. Що це рух, який неможливо зупинити і який буде рости і живити себе новими Людьми,
– писав він.

Також "Історик" розповів про мрію, що в "Поклику Яру" буде більше людей, а команда зросте. Хотів бачити, як молодь "формує генерацію з зовсім іншим підходом до життя". І додав, що через роки йому буде приємно знати, що саме Він стояв біля витоків цього нестримного руху.


Павло "Історик" на вишколі з дітьми в Холодному Яру кілька років тому / Фото з фейсбука хлопця

На жаль, Павло так і не встиг вживу побачити, як минув вишкіл минулого літа, як десятки дітей приїхали у Холодний Яр. Однак команда "Поклику Яру" продовжула і буде продовжувати його справу.

Військові традиції і виховання молоді: друзі продовжують справу Павла

Чому для організації обрали назву "Поклик Яру"? Ярослав пояснює, що слово "поклик" співзвучне зі словом "склик". Колись на території Холодного Яру стояв великий казан, в який били, щоб зробити потужний дзвін. "Склик" виконував функцію оповіщення, яке було знаком для козаків, що час рушати до бою.

Холодний Яр має велике історичне минуле. Тож для друзів Павла за честь виховувати молоде покоління саме тут.

"Моє псевдо у таборі – "Стрикущ", а посада – бунчужний. Я слідкую за дітьми та завжди з перебуваю з ними. Стежу, щоб програма йшла по плану, якісно та вчасно", – каже Ярослав.

І додає, що кожен член організації та діти, які приїхали на вишкіл, обирають для себе псевдо, за яким їх будуть кликати. Його простіше запам’ятати, оскільки в табір часто приїжджають діти з однаковими іменами. До слова, вихованці обирають собі доволі цікаві та незвичні псевда: Астра, Лінгвіст, Тінь, Грань, Чучупак, Катана тощо.

Однак найголовніше, що роблять це для продовження військової традиції. Більше 100 років тому повстанці Холодного Яру обирали собі псевдо, щоб не наражати сім’ї на небезпеку, адже червоноармійці постійно за ними слідкували. Знаючи прізвище повстанця, могли легко знайти його сім’ю та вбити, взяти в полон чи зґвалтувати.

Як бачимо, методи росіян незмінні й досьогодні.

"Україні завжди бракувало таких людей": спогади про "Історика"

Подруга "Історика" Марія Гусєва згадує про нього з посмішкою на обличчі та розповідає, що Павло був дуже різностороннім і водночас ідейним.

"Роль "Історика" в організації безцінна. По-суті, він її і створив. Він горів цією ідеєю – ідеєю виховання відповідальної молоді. Завдяки досвіду знав, як зробити найкраще, та враховував усі деталі. Це дуже різностороння, найкраща людина в моєму житті", – наголошує Марія.


Марія Гусєва завдячує "Історику" тим, що почала змінюватися на краще / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

Марія пригадує, що познайомилась з Павлом 5 років тому. Вона з друзями поїхала у табір, де "Історик" був бунчужним. Згодом вони разом кілька років працювали над створенням "Поклику Яру".

"Завдяки "Історику" я повірила в себе і почала змінюватись. Для мене Павло є прикладом всього: системності, відповідальності, побратимства, перфекціонізму, чудовим прикладом націоналіста. Україні завжди бракувало таких людей. Та завдяки "Історику" таких людей більшає", – додає вона.

Зараз команді "Історика" важко, адже він був взірцем для усіх. Однак заради пам'яті про нього команда має триматися разом, продовжувати нести його ідею. Так організація житиме далі.

Марія розповідає, що діти дуже любили Павла. Попри завантаженість під час змін, він завжди знаходив час, щоб поговорити з ними, підбадьорити. Завжди жартував так, що уже ніхто з дітей не хотів покидати табір, попри складність програми. Можливо, його талант – це щось від батьківського виховання. Часто були ситуації, коли діти телефонували батькам і просили, щоб їх забрали додому. Але достатньо було однієї розмови з Павлом, щоб вони змінили свою думку і залишилися до кінця.

"Вчимо рятувати життя – своє і рідних": як тепер змінився формат навчання дітей "Покликом Яру"

До початку повномасштабної війни команда "Поклику Яру" проводила дитячі табори. У Холодний Яр приїжджали діти, де не лише відпочивали, а й навчалися історії, психології та навіть надання домедичної допомоги. Проходили тактику та смугу перешкод. Команда максимально наповнювала програму, щоб діти не тільки відпочивали від школи, а й отримували дійсно важливі знання.


Провід ГО "Поклик Яру" / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

Ірина Жирна – подруга "Історика" та членкиня команди розповідає, що програма в таборі була спрямована саме на ті знання, які діти не отримають в школі.

Зараз ми дещо змінили формат під нинішні реалії – вчимо рятувати своє життя та життя рідних. Окрім того, частина нашої команди зараз на фронті. Тож наші воїни захищають наші життя, а ми вчимо ці життя рятувати,
– каже дівчина.

Ірина поянює, що в стресових умовах людина не піднімається до рівня своїх знань, а опускається до рівня своїх навичок. Тому на вишколі учасники часто отримують завдання максимально схожі до реальних подій. Наприклад, імітовані випадки прильоту ракети чи вибухів, де завжди можуть бути потенційні поранені.

Наприклад: 3 година ночі, бунчужний свистить у свисток, учасники вишколу прокидаються, вибігають зі своїх наметів та збігаються на одне місце, щоб отримати завдання. Таке заняття проводиться вночі, щоб виховати стресостійкість. Завдяки таким ситуаціям діти вчаться та практикуються, вибудовують той алгоритм дій, за яким вони діятимуть.

Ірина розповідає, що таку вправу часто повторюють для випробування. Адже навіть військові після тренінгів дуже стресують в надзвичайних ситуаціях, тож це людський фактор.


Учасники вишколу отримують завдання максимально наближені до реальних подій / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

Серед учасників минулорічного вишколу – Назар та Остап, вимушені переселенці з Луганщини. Хлопці розповіди, що ставали свідками випадків, коли знання домедичної допомоги були дуже потрібні. Тому й шукали такі тренінги, щоб навчитися рятувати життя, коли це стане необхідним. А зараз – завдячують вишколу за те, що тепер ці знання у них є, а також з гордістю розповідають, що стали більш дисциплінованими та відповідальними.


Остап та Назар в Холодному Яру / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

Людина живе доти, доки живе пам'ять про неї

Попри зміну формату щорічних заходів, команда все ж вирішила залишити традиції літніх таборів, які заснував Павло. Тож тепер, як і всі попередні роки, учасники прокидаються о 7 ранку, щоб зробити ранкову руханку та зарядитися енергією на день.

Далі відбувається традиційна збірка, де обговорюють плани на день, а в кінці дня – роблять підсумки, висновки, діляться враженнями. Незмінний атрибут таких збірок – Молитва українського націоналіста.

Також у таборі є поштова скринька, в яку вихованці кладуть листи, які пишуть один одному. А в кінці дня під час вечірньої збірки обмінюються ними. Команда розповідає, що в цьому є своя атмосфера та романтика, оскільки сучасна молодь спілкується у месенджерах. А тут є можливість написати свої думки на папері, це зовсім інші враження.

В останній день вишколу ввечері усі учасники збираються на останню ватру. Обмінюються враженнями, співають пісні, милуються холодноярським зоряним небом.


Ранкова фотосесія учасників на сході сонця / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

Ключова традиція останнього дня вишколу – фотосесія на сході сонця. Літо, 4:45 ранку, сонні учасники вишколу зібралися на пагорбі, де відкривається фантастичник краєвид на Холодний Яр.

Цю особливу традицію започаткував "Історик", а команда, в свою чергу, зобов'язалася її продовжити.

Людина живе доти – доки живе пам'ять про неї.

Навчання у Холодному Яру / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Розкриті технічні характеристики нових американських розвідувальних дронів K1000 Ultra-Long Endurance
InternetUA
2025-04-28T08:16:44Z
Для водіїв вигадали новий штраф: за що доведеться заплатити 34 тисяч гривень
Telegraf
2025-04-28T08:12:44Z
Дихає вогнем: вчителька зі США випадково встановила світовий рекорд
24tv
2025-04-28T08:03:10Z
Розкриті технічні характеристики китайського зенітно-ракетного комплексу FK-2000
InternetUA
2025-04-28T08:01:42Z
Робота для пенсіонерів в Запоріжжі: людей поважного віку терміново кличуть працювати, готові платити від 20 тисяч в місяць
Политека
2025-04-28T08:00:21Z
У польському підручнику для школярів виявлено проросійську риторику щодо України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T07:51:53Z
В Литві не бачать необхідності впроваджувати військовий призов для жінок
Европейская правда
2025-04-28T07:49:44Z
Розкриті технічні характеристики британських винищувачів морського базування F-35B
InternetUA
2025-04-28T07:46:30Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
СБУ затримала подружжя зрадників, які на замовлення рашистів готували теракти у Дніпрі
Украина Криминальная
2025-04-28T08:21:45Z
Кремль пообіцяв військову підтримку КНДР
1News
2025-04-28T08:21:19Z
У Німеччині оголосили імена перших міністрів у новому уряді
Европейская правда
2025-04-28T08:21:05Z
Трамп заявив, що судна США мають безплатно проходити через Панамський та Суецький канали
24tv
2025-04-28T08:18:12Z
Кремль чекає від України сигнал про відновлення прямих перемовин
ZN UA
2025-04-28T08:16:58Z
У Франції затримали близько 20 підозрюваних у нападах на в’язниці
Европейская правда
2025-04-28T08:15:30Z
SIPRI: на членів НАТО торік припадало 55% глобальних військових витрат
Европейская правда
2025-04-28T08:12:23Z
"Час боротися в ім'я світла", – головний Рабин України звернувся до Трампа у пісні
24tv
2025-04-28T08:12:02Z
Дохід ресторанів та готелів зріс за рік: хто став лідером на ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:15:55Z
Реєстр для шахраїв від НБУ: хто ризикує потрапити у список
24tv
2025-04-28T08:07:41Z
Саудівська Аравія і Катар профінансують виплату боргу Сирії Світовому банку
Хвиля
2025-04-28T08:06:15Z
Нацбанк створить чорний список шахраїв у банківській системі
360ua.news
2025-04-28T08:03:07Z
Посівна у Агро-Регіон пройшла екватор
AgroPortal
2025-04-28T08:00:33Z
Популярний мобільний оператор пропонує зекономити на оплаті тарифів щомісяця
Telegraf
2025-04-28T07:48:59Z
Компанії з КНР вигадали варіант, як уникнути захмарних мит США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T07:42:53Z
Тримаємо руку на пульсі як змінився курс злотого після вихідних
24tv
2025-04-28T07:42:20Z
Як 100 доларів можуть принести майже 1700 гривень доходу
Telegraf
2025-04-28T07:33:58Z
Сотні тисяч квітів в одному місці: куди поїхати в Україні, щоб побачити поля тюльпанів
24tv
2025-04-28T08:12:02Z
Ліззо розповіла, що допомогло втратити їй понад 50 кг ваги
Фокус
2025-04-28T07:51:31Z
5 культових польських фільмів про Україну, які має побачити кожен
24tv
2025-04-28T07:36:42Z
Вітальня Сари Джесіки Паркер — найсміливіший тренд 2025 року
24tv
2025-04-28T07:30:38Z
Це хіт 2025: як виглядає трендова стрижка, яку зовсім непотрібно укладати
24tv
2025-04-28T07:12:37Z
Зірка Гаррі Поттера Руперт Грінт став батьком вдруге – фото та ім’я малюка
Факти ICTV
2025-04-28T07:06:39Z
У Києві показали документальний фільм про операцію нацгвардійців на Харківщині
Детектор М
2025-04-28T07:01:26Z
"Ще покаже всім": Корольову попередили про небезпеку з боку невістки
GlavRed
2025-04-28T06:27:22Z
Moby виклав у мережу 500 нових безкоштовних треків
Подробности
2025-04-28T06:21:20Z
Увага, розшукується 12-річна Ульяна Мамонова!
Украина Криминальная
2025-04-28T08:15:51Z
Аварія у США: через потужний торнадо 130 вагонів поїзда зійшли з рейок
Факти ICTV
2025-04-28T08:13:57Z
В горах Румунії врятували чотирьох українців
Европейская правда
2025-04-28T08:13:45Z
Рятувальники виявили тіло чоловіка під час ліквідації загоряння трави на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T07:42:19Z
На 60 діб взято під варту рівнянина, який до смерті забив знайомого
Украина Криминальная
2025-04-28T07:12:57Z
Увага розшук! Поліція Чернігівщини розшукує зниклу безвісти 17-річну дівчину
Украина Криминальная
2025-04-28T07:10:28Z
Кількість жертв вибуху у порту Ірану вже 40 загиблих, ще 1200 людей поранено
Комсомольская правда
2025-04-28T07:03:16Z
Брянськ атакували БпЛА: могло прилетіти по заводу "Кремній-Ел"
24tv
2025-04-28T06:45:36Z
У мережі пишуть про збій у роботі ТЦ "Епіцентр": не працюють деякі магазини
24tv
2025-04-28T06:36:31Z
Як втрата емпатії може свідчити про лобово-скроневу деменцію
24tv
2025-04-28T08:18:42Z
Встановлення інвалідності: що змінилося для пацієнтів
Украина Криминальная
2025-04-28T08:12:09Z
Чому у людей з віком зʼявляється живіт: вчені пояснили складний механізм
24tv
2025-04-28T07:48:55Z
Урожаю заздритимуть усі сусіди: елементарне підживлення для полуниці
24tv
2025-04-28T07:30:47Z
До 20 годин поза тілом: новий метод зберігання донорських легень перед пересадкою
Факти ICTV
2025-04-28T06:03:01Z
Моніторинговий візит до Івано-Франківської установи виконання покарань №12: неналежні умови утримання, недоступність медичної допомоги, зловживання у сфері праці засуджених
Украина Криминальная
2025-04-28T06:01:35Z
Мʼясо птиці виявилось небезпечнішим, ніж вважалось
24tv
2025-04-28T05:33:22Z
В Україні стартував сезон кліщів: вчені дізналися, яка група крові їх приваблює
Хвиля
2025-04-28T03:31:28Z
Мало хто знає: чим небезпечна куркума для організму
GlavRed
2025-04-28T03:25:22Z
Унікальна операція. Оператори БпЛА звільнили українських бійців з полону
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:21:58Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:18:37Z
Росіяни лишилися в землі: у ЗСУ розповіли про потужну атаку ворога на Костянтинопіль
24tv
2025-04-28T08:06:49Z
Боєзіткнення і спроби прорвати оборону: DeepState розповів про ситуацію на Покровському напрямку
24tv
2025-04-28T08:03:59Z
Пам'ятник корупції та тупізму міста Києва — нардеп каже, що під час будівництва Подільського мосту вкрали значно більше
Khreschatyk
2025-04-28T08:03:29Z
У Запоріжжі, Миколаєві, Харкові, Чернігові — ледь більше 10 градусів: прогноз на 28 квітня
Фокус
2025-04-28T07:51:02Z
У Маріуполі фіксують мор дельфінів і птахів
1News
2025-04-28T07:45:29Z
Китайський гороскоп на завтра 29 квітня: Зміям - проблеми зі здоров'ям, Коням - стрес
GlavRed
2025-04-28T07:42:28Z
Подорожчання бензину у Києві: ситуація кардинально змінилася на АЗС
Политека
2025-04-28T07:31:30Z
Як зберігати полуницю, щоб вона залишалася свіжою довше: лайфхак від фермерів
GlavRed
2025-04-28T08:09:44Z
Король салатів: готуємо класичний "Цезар" – він підкорює усіх
24tv
2025-04-28T07:51:40Z
Які дивовижні автобуси працювали донедавна на Мальті
AutoCentre
2025-04-28T07:34:44Z
Гороскоп на завтра 29 квітня: Близнюкам - хороші події, Левам - подарунок
GlavRed
2025-04-28T07:27:30Z
Що не можна робити в понеділок, щоб не притягнути негаразди
24tv
2025-04-28T07:12:59Z
Не підлетять на кілометр: як захистити дім від молі
24tv
2025-04-28T06:36:56Z
Від такої рибки неможливо відірватися: як її приготувати у томатному соусі
Telegraf
2025-04-28T06:12:16Z
На море, шопінг чи в пустелю: коли найкраще летіти в ОАЕ
24tv
2025-04-28T06:00:19Z
Солодка магія на кожен день: готуємо тістечка за лічені хвилини – вам не повірять, що це реально
24tv
2025-04-28T05:27:32Z
Отримає 100 тисяч фунтів. Трампу підкорилося унікальне досягнення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T08:06:52Z
Усик і Дюбуа висловилися про свій майбутній бій
Gazeta UA
2025-04-28T08:00:27Z
Салах: Слот зробив мене краще як гравця
Football.ua
2025-04-28T07:58:44Z
Збірна України з самбо здобула 43 нагороди на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T07:57:31Z
Волинець: Завжди приємно повертатись до Ковалівки
Football.ua
2025-04-28T07:54:29Z
Лунін та Зінченко можуть розпочати новий сезон в одному клубі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T07:42:49Z
Усик одіозно звернувся до Дюбуа після офіційного оголошення про реванш
24tv
2025-04-28T07:42:03Z
Колос — Полісся 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-28T07:40:55Z
Велике літо Ліверпуля: що потрібно чемпіонам, щоб залишитись на вершині?
Football.ua
2025-04-28T07:40:30Z
На продаж виставили п’ять Dodge Demon із нульовим пробігом
AutoCentre
2025-04-28T08:13:02Z
З дроном у кузові: гібридний пікап Geely Radar показали офіційно
AutoGeek
2025-04-28T07:36:36Z
Mercedes презентував подовжений CLA
AutoCentre
2025-04-28T07:16:30Z
Представлено нестандартний корейський фургон-позашляховик із багатим оснащенням
Фокус
2025-04-28T07:12:28Z
Стартують продажі старшого брата Дастера: може отримати 200-сильний двигун
ЗаРулем
2025-04-28T07:03:12Z
З надшвидкою зарядкою: електромобіль Range Rover EV розкрив ключові характеристики
AutoGeek
2025-04-28T06:43:01Z
Alfa Romeo готує новий 1000-сильний Stelvio: у мережу злили фото моделі
AutoCentre
2025-04-28T06:24:40Z
Без біганини та МВС: уживані авто можна буде оформляти прямо в автосалоні
Знай
2025-04-28T05:52:13Z
Новий рейтинг продажів авто: електромобілі значно програють бензиновим легковикам
ЗаРулем
2025-04-28T04:29:57Z
Вчені знайшли причину, чому вулкан Єллоустоун досі не вибухнув
360ua.news
2025-04-28T08:21:03Z
Китай обіцяє обійти США у розробці нових надпотужних чипів: що про це відомо
Фокус
2025-04-28T08:15:30Z
Збій в Епіцентрі 28 квітня: як ситуацію пояснили в компанії
Факти ICTV
2025-04-28T08:00:08Z
Китайська Huawei розробляє новий ШІ-чип як альтернативу процесорам Nvidia
AIN
2025-04-28T07:51:08Z
Чекліст для бізнесу: чи пройдете ви аудит без SIEM
Корреспондент
2025-04-28T07:36:49Z
Шутер La Quimera від творців Metro відклали в день релізу — перші відгуки катастрофічні
ITC
2025-04-28T07:31:36Z
Instagram Edits перегнав за популярністю CapCut здобувши понад 7 мільйонів завантажень на старті
24tv
2025-04-28T07:30:23Z
Масштабний збій в "Епіцентрі". Каси та застосунок не працюють: що каже компанія
InternetUA
2025-04-28T07:28:27Z
Південна Корея стверджує, що DeepSeek без згоди користувачів передав їх дані до Китаю
InternetUA
2025-04-28T07:16:20Z