MY.UAНовини
Нова гонка озброєнь: Війна в Україні «зламала» стандарти
Нова гонка озброєнь: Війна в Україні «зламала» стандарти

Нова гонка озброєнь: Війна в Україні «зламала» стандарти

Війна в Україні спровокувала кардинальну розбудову ринку озброєнь у світі. Усі держави посиленими темпами збільшують військові потужності. Причому одні, такі як Росія, стрімко втрачають у цьому сегменті світової економіки, інші – навпаки, набирають обертів. KP.UA розбиралася у цьому питанні.

Ринок озброєнь стрімко трансформується

За даними аналітичного центру Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), минулого року витрати на оборону в усьому світі зросли майже на 4% у реальному вираженні та перевищили 2 трлн доларів.

Як повідомляє видання The Economist, кількість країн НАТО, які досягли мети у фінансуванні «оборонки» у 2% від ВВП, зросла з трьох у 2014 році до дев'яти у 2022 році. Тепер заговорили про те, що і 2% - це ще не все. Наприклад, Польща намітила цього року 4% і планує подвоїти чисельність своєї армії. Франція говорить про перехід до «воєнної економіки».

Промовисті приклади: в рамках блоку AUCUS США та Великобританія допоможуть постачати Австралії атомні підводні човни. За останні десятиліття оборонний бюджет Індії зріс приблизно на 50% у реальному вираженні, як і бюджет Пакистану. На Близькому Сході країни Перської затоки знову активно закуповуються на базі зброї.

Китай також виковує свою «оборонку» в усіх напрямках. У реальному вираженні за останні десять років оборонний бюджет Китаю зріс приблизно на 75%, лише торік його витрати зросли на 4,2%. Китай хоче «в основному завершити модернізацію» своїх збройних сил до 2035 року та стати військовою державою «світового класу» до 2049 року.

Багато країн або вже збільшили витрати на оборону, або планують зробити це найближчим часом. Загалом це понад 200 млрд доларів додаткових витрат на оборону в усьому світі щороку.

Так, наприклад, у першому кварталі поточного року уряд ФРН видав дозволи на експорт німецьких озброєнь та військового спорядження на загальну суму 2,4 млрд євро. Левова частка німецького військового експорту (2,18 млрд з 2,4 млрд) у першому кварталі, за даними Мінекономіки ФРН, припала на поставки країнам-партнерам та Україні для "її самооборони від російської агресивної війни, що суперечить міжнародному праву".

До країн-партнерів, за прийнятою в Німеччині класифікацією, належать усі держави-члени ЄС і НАТО, а також прирівняні до них Японія, Швейцарія, Австралія та Нова Зеландія. Але до десятки найбільших імпортерів німецьких озброєнь та військового спорядження, крім них та України, також входять Південна Корея, Нігер та Об'єднані Арабські Емірати, які належать до категорії "третіх країн".

За останні десятиліття оборонний бюджет Індії зріс на 50%. Фото: https://bmpd.livejournal.com/3915402.html

Україні це на користь

Через війну в Україні експорт зброї лише Південної Кореї зріс на 140%. І це історичний рекорд. А сама Україна стала третім у світі імпортером зброї. "В результаті військової допомоги з боку США та багатьох європейських держав Україна стала 3-м найбільшим імпортером озброєнь протягом 2022 року (після Катару та Індії)", - йдеться у дослідженні Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Найбільшими постачальниками зброї для України стали США (34%), Польща (17%) та Німеччина (11%).

Військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=100003098255842

- Війна в Україні призвела до того, що зараз ринок озброєнь у світі радикально змінюється та трансформується. Бойові дії у нас показали, по-перше, що до загального світу далеко і порох країнам потрібно тримати постійно сухим і не знижувати витрати на оборону та озброєння. Окрім цього, війна в Україні показала переваги одних видів озброєнь та недоліки інших. А це також дало поштовх новим розробкам усілякої зброї, - розповів військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

І такі зміни на ринку озброєнь, на його думку, є лише на користь Україні.

- По-перше, що менше росіяни продають зброї, то менше доходів від неї йде на війну в Україні. А крім цього, наша країна може отримувати від ринку озброєння, що стрімко змінюється, нові сучасні зразки зброї та техніки, - пояснює експерт.

У Росії на ринку озброєнь справи погані

Як повідомляє «Голос Америки», війна в Україні може серйозно перекроїти світовий ринок зброї та негативно вплинути на експорт російських озброєнь. Росія останніми роками стрімко втрачає тут позиції. Її головними партнерами протягом останніх десяти років були Індія, Китай та Єгипет.

Але тепер Індія (найбільший у світі імпортер зброї з часткою ринку 11%) знизила обсяг російських поставок на 37%. Китай також став скорочувати збройовий імпорт із Росії, намагаючись нарощувати виробництво власних сучасних озброєнь. Єгипет у 2022 році під тиском США був змушений скасувати велике російське постачання бойових літаків, тим самим повністю призупинивши відвантаження озброєнь із Росії. Інші сім із десяти найбільших імпортерів (Саудівська Аравія, Катар, Австралія, Південна Корея, Пакистан, Японія та США) за останні роки скоротили постачання російського озброєння в середньому на 59%.

Старший науковий співробітник шведської дослідницької організації "Стокгольмський Форум Вільного Світу" Андерс Ослунд пояснив, що російську бойову техніку не хочуть закуповувати у світі, бо вона погано себе зарекомендувала в Україні.

Крім цього, російській оборонці буде не під силу забезпечити запасними частинами вже реалізовані комплекси зброї. Так зване імпортозаміщення в цій сфері насправді виявилося порожнім звуком. Без західної мікроелектроніки російська зброя за якістю відповідає минулому століттю, але аж ніяк не нинішньому. Вона здатне бити по майданах, сіючи жах і руйнування навколо, проте до точкової стрільби має дуже приблизне відношення.

Раніше аналогічні висновки зробила британська військова розвідка. За її даними, західні санкції мають все більший вплив на російський військово-промисловий комплекс (ВПК), який вже має проблеми з виробництвом бронемашин навіть для своїх військ, що діють в Україні.

Але незважаючи на це, Росія все ж таки намагається продавати третьому світу ту зброю, яку ці країни захочуть купити. Переважно це радянське озброєння, тією чи іншою мірою модифіковане. РФ має довоєнні контракти на постачання зброї різним країнам, і вона тримається за них.

- Росія зі своїм пострадянським озброєнням та інші країни, які ще мають пострадянське озброєння, може просто випасти з цієї гонки через війну в Україні. Вже зараз Індія відмовляється від купівлі російських гелікоптерів, бо це неефективно. Країни Південно-Східної Азії, які раніше купували російську техніку масово, також переглянуть своє ставлення. Їхня логіка - навіщо купувати російський танк за 4-5 млн дол., коли його можна знищити “трубою" (протитанковим ракетним комплексом «Джавелін») вартістю 170 тис. доларів?» – пояснює Іван Ступак.

Найбільшу частку світового експорту зброї займають США. Фото: REUTERS

США лідирують в експорті зброї

Найбільшу частку у світовому експорті зброї займають США, у 2018-2022 роках на них припадало 40% всього експорту. Найбільше зброї Штати продавали Саудівській Аравії, Японії та Австралії.

Другим найбільшим експортером до війни в Україні була Росія – її частка становила 16%, але тепер цей показник значно впав. Франція наростила експорт озброєння, її у світі становить 11%. Серед основних одержувачів зброї від Франції – Індія, Катар та Єгипет. Також до п'ятірки найбільших експортерів входять Китай (5,2%) та Німеччина (4,2%). КНР найбільше зброї продає до Пакистану, Бангладеш та Сербії, а Німеччина – до Єгипту, Південної Кореї та Ізраїлю.

- Ринок озброєнь змінюватиметься на користь американських та європейських виробників. "Американці" – це широко відомі "Хаймарси", гаубиці 777, системи «Патріот», "європейці" – британські нові танки «Челенджер» та інша зброя. І, звичайно, нові високоточні снаряди, ракети та бомби. Коли побачили, як вони працюють, це було шоком не лише для українців, а й самих американців. Їм просто до цього не було де випробувати цю систему. Тут же вони працюють за умов максимальної війни XXI століття, – пояснив Іван Ступак.

Теги за темою
КитайІндія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Про Віслюка зі "Шрека" знімуть окремий мультфільм: Едді Мерфі поділився подробицями
24tv
2025-07-28T12:06:14Z
Хотів зробити добро: відомий ведучий переплутав заклопотану жінку з бездомною
Фокус
2025-07-28T12:06:10Z
"Була сама не своя": Альона Омаргалієва розкрила деталі весілля з Тамерланом
GlavRed
2025-07-28T12:00:09Z
Даніель Салем висловився про знімання у шоу під час служби в ЗСУ та як це йому вдається: "Дивно було"
TSN
2025-07-28T11:48:50Z
Телеканал УНІАН оновлює своє позиціонування й стартує в ефірі під брендом УНІАН. Серіал
TSN
2025-07-28T11:48:12Z
"Я завалила": Лідія Таран зізналася, які в неї проблеми
GlavRed
2025-07-28T11:45:51Z
Бєдняков висловився про стосунки з ексдружиною після її повернення із США з дітьми: "Ми бачимося"
TSN
2025-07-28T11:36:59Z
Анна Трінчер показала свою нову квартиру: фото оселі від передпокою до ванни
24tv
2025-07-28T11:30:16Z
Зібрав і поцілував синьо-жовті прапори: фронтмен Imagine Dragons підтримав Україну в Лондоні
24tv
2025-07-28T11:21:34Z
Яка робота принесе вам успіх: відповідь ховається у даті народження
GlavRed
2025-07-28T12:06:06Z
Не тільки курагою. Чим можна замінити чорнослив
Telegraf
2025-07-28T11:57:30Z
Яку рослину треба посадити на своїй ділянці, щоб захиститися від навали сарани
TSN
2025-07-28T11:48:50Z
Місячний календар стрижок на серпень 2025 року: які дні сприятливі для зміни іміджу
TSN
2025-07-28T11:48:27Z
5 чоловічих парфумів, які закохують в себе з перших нот: жінки від них в захваті
24tv
2025-07-28T11:42:31Z
Хіт у спекотні дні: готуємо кавуновий салат від зіркового Джеймі Олівера
24tv
2025-07-28T11:33:32Z
Павуки знають ваш розклад? Експертка розповіла, у кого вдома вони точно є та чому
Telegraf
2025-07-28T11:33:01Z
Які рослини сарана з’їсть в першу чергу: спосіб боротьби та страхи шкідника
GlavRed
2025-07-28T11:27:35Z
Пральний порошок "вбиває" рушники: копійчаний засіб поверне колишню м'якість
GlavRed
2025-07-28T11:27:05Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
Як скористатися програмою "Доступні ліки": поради від "Аптека 9-1-1"
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:23Z
Експерт назвав найбрудніше місце в готельному номері: це не туалет чи дверна ручка
24tv
2025-07-28T10:06:53Z
Чого виробникам і споживачам очікувати від євроінтеграційної реформи фармгалузі
ZN UA
2025-07-28T10:04:32Z
Дешево й ефективно: вірус, знайдений у рослині, стане зброєю у боротьбі з раком
Фокус
2025-07-28T09:00:42Z
Кияни з агресивним раком без допомоги. Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів звернулася до Кличка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T08:42:06Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Пентагон витратить понад $900 млн з ядерної програми на "засекречений проєкт" Трампа, — NYT
Фокус
2025-07-28T12:15:08Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:15:08Z
"Крута г*вновозка": вулицями Полтави їздить авто для викачування відходів із зображенням Путіна
24tv
2025-07-28T12:12:42Z
Силовики, які втекли від режиму Лукашенка, вважають, що він і КДБ причетні до вбивста Шеремета
Украина Криминальная
2025-07-28T12:12:12Z
Єлизавета ІІ розізлилась би: Кейт Міддлтон та принц Вільям регулярно порушують протокол
Фокус
2025-07-28T12:12:06Z
Фон дер Ляєн і Трамп говорили про безпеку та Україну під час торговельних перемовин
УкраинФорм
2025-07-28T12:12:00Z
КНДР передала Росії 6,5 млн боєприпасів та понад 600 артсистем – зовнішня розвідка
Лига
2025-07-28T12:06:57Z
Україна не погодиться на окупацію: експерт про істерику РФ після слів Алієва
GlavRed
2025-07-28T12:06:27Z
Пішла на зупинку, бо по авто прилетів FPV: очевидиця розповіла про удар по автобусу на Сумщині
24tv
2025-07-28T12:09:56Z
Львів прощається з нардепом Рущишиним, який загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:06:09Z
Негода на Буковині: шквальний вітер зривав дахи та валив дерева
TSN
2025-07-28T11:48:50Z
На Львівщині чоловік загинув через наїзд власного автомобіля: поліція розповіла деталі трагедії
24tv
2025-07-28T11:48:46Z
На Волині СБУ викрила шпигуна білоруських спецслужб
TSN
2025-07-28T11:48:17Z
Вибито скління та понівечений фасад: який вигляд має пошкоджена багатоповерхівка в Києві
24tv
2025-07-28T11:48:04Z
Розікрадання близько півмільйона гривень на облаштуванні модульних будинків на Київщині — повідомлено про підозру підряднику
Украина Криминальная
2025-07-28T11:34:43Z
Школярку взяли під варту за підозрою у підготовці теракту на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2025-07-28T11:25:32Z
У Києві водій маршрутки облаяв пасажирів за українську: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-28T11:24:30Z
Адвокатка розповіла, чи можлива мобілізація чоловіків 50 – 60 років на війну
24tv
2025-07-28T12:12:54Z
Українські біженці: як змінилася підтримка у трьох країнах ЄС
Хвиля
2025-07-28T12:12:42Z
Фабрика смерті в Татарстані: як Росія перетворює "Шахеди" на зброю для всього світу
Фокус
2025-07-28T12:12:25Z
Міша Крупін зізнався, як його змінила служба в ЗСУ та як до цього ставляться діти
TSN
2025-07-28T12:06:41Z
Телеведучий Геннадій Попенко став новим речником Міністерства у справах ветеранів
Детектор М
2025-07-28T12:04:19Z
Судитимуть підлітка, який за допомогою ШІ генерував оголені фото однокласниць
Украина Криминальная
2025-07-28T12:03:19Z
Чоловік пішов від жінки, яка не могла мати дітей, до її рідної сестри: але це ще не найгірше
Фокус
2025-07-28T12:00:59Z
Посол у Німеччині розповів, скільки ще систем ППО IRIS-T SLM має отримати Україна
Европейская правда
2025-07-28T12:00:51Z
Селище у Норвегії платить 8400 євро за народження дитини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:00:42Z
Битва за Покровськ. Огляд фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T12:12:18Z
День пам'яті загиблих у полоні: історія
ZN UA
2025-07-28T12:09:55Z
ЗСУ відбили Кіндратівку, російська ДРГ зайшла у Покровськ: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2025-07-28T12:03:46Z
Росіяни поширюють фейкове відео про «розстріл командира українським військовим» - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-28T12:03:32Z
У Києві затримали ще шістьох посадовців, які фігурують у схемах з розкрадання понад ₴2,5 млн бюджетних коштів
Украина Криминальная
2025-07-28T11:51:21Z
Україна вшановує пам'ять закатованих і загиблих у російському полоні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:51:13Z
Венера в Раку 2025: гороскоп любові та стосунків з 31 липня по 25 серпня
TSN
2025-07-28T11:48:59Z
Енергетики за тиждень відновили світло у 21 населеному пункті Донеччини
УкраинФорм
2025-07-28T11:48:56Z
Звільнення Кіндратівки: у ДПСУ назвали наслідки для фронту
24tv
2025-07-28T11:48:53Z
Ньюкасл зміцнює фокус на Шешко
Football.ua
2025-07-28T12:13:50Z
Колишній чемпіон світу назвав місце Усика в історії боксу
24tv
2025-07-28T12:06:50Z
Експерша ракетка світу народила третю дитину за чотири роки: чарівне фото
24tv
2025-07-28T12:00:28Z
Едерсон готовий перейти в Галатасарай
Football.ua
2025-07-28T11:54:29Z
ЧС-2025: Болюх та Оліферчик стали четвертими у стрибках із 3-метрового трампліна
УкраинФорм
2025-07-28T11:45:15Z
К’єза налаштований залишити Ліверпуль
Football.ua
2025-07-28T11:25:15Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на четвертий етап Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:24:36Z
Муза за плечами чемпіона світу: що відомо про Катерину Усик, яку боксер кохає зі школи
Фокус
2025-07-28T11:06:53Z
Україна здобула сім нагород на чемпіонаті світу з веслування на байдарках і каное U23
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:00:20Z
У серпні тарифи на газ та світло можуть зрости: кому доведеться платити більше
GlavRed
2025-07-28T12:12:47Z
В Луцьку чи Рівному: де купувати квартиру буде дешевше
24tv
2025-07-28T12:12:33Z
Попит на нові авто в Україні зріс: які марки у лідерах
24tv
2025-07-28T12:09:57Z
Бізнес, парламент й уряд погодилися продовжити тестувати систему еАкциз та відтермінувати запуск
24tv
2025-07-28T12:09:27Z
Угода про торгівлю між США та ЄС «підняла» європейські акції до 4-місячного максимуму
УкраинФорм
2025-07-28T12:06:23Z
Пенсійний фонд назвав суму виплачених українцями коштів за липень
Gazeta UA
2025-07-28T12:06:20Z
Яка буде пенсія, якщо мав 41 рік стажу
24tv
2025-07-28T12:03:51Z
Елеватор як окремий вид бізнесу невигідний
AgroPortal
2025-07-28T12:00:53Z
Експрезиденту української авіакомпанії оголосили підозру в ухиленні від податків
УкраинФорм
2025-07-28T12:00:52Z
Штучний інтелект у маркетингу: практичні поради
Лига
2025-07-28T12:12:11Z
Повернення до витоків? Наступний патч S.T.A.L.K.E.R. 2 додасть прилад нічного бачення
ITC
2025-07-28T12:10:20Z
Білл Гейтс оголосив про кінець ери смартфонів і представив нову інноваційну технологію
InternetUA
2025-07-28T12:04:30Z
Хакери заявили про атаку на "Аерофлот", через що в "Шереметьєво" скасувала десятки рейсів
Комсомольская правда
2025-07-28T12:03:53Z
Таємниця наскельних малюнків: чому давні люди зображували лосів як монстрів
TSN
2025-07-28T12:03:36Z
Чи справді від динозаврів: вчені нарешті розшифрували, звідки береться нафта
GlavRed
2025-07-28T11:57:36Z
Одні з найкращих у світі: нові двосторонні сонячні панелі вразили своєю ефективністю
Фокус
2025-07-28T11:51:17Z
Комп’ютерний зір, обробка документів та автоматизація звернень: як Metinvest Digital використовує ШІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:48:39Z
«Гданський Ланселот»: у Польщі виявили скелет середньовічного лицаря
УкраинФорм
2025-07-28T11:48:35Z
Hyundai готує стильного суперника Volkswagen ID.2
AutoCentre
2025-07-28T12:12:57Z
Легендарний рожевий Cadillac від Mary Kay став електричним — модель OPTIQ отримають найуспішніші продавчині
ITC
2025-07-28T12:04:28Z
Tesla підписала багатомільярдну угоду із Samsung на виробництво “мозку” для свого авто
ZN UA
2025-07-28T12:00:16Z
Сталі відомі найпопулярніші легковики в Україні
AutoCentre
2025-07-28T11:57:52Z
Плагін-гібридний кросовер Volvo XC70 показали на офіційних фото
AutoGeek
2025-07-28T11:51:58Z
Легенда за $23 мільйони: на продаж виставили найшвидший суперкар 90-х у новому стані
Фокус
2025-07-28T11:45:45Z
На шасі MAN TGS в Україні почали встановлювати крани-маніпулятори вантажопідйомністю до 11,5 т
AutoCentre
2025-07-28T11:24:05Z
Honda представить свій найдешевший електрокар у вересні
360ua.news
2025-07-28T11:21:39Z
Активно проходить випробування: електричний мінівен Mercedes-Benz VLE показали на нових фото
AutoGeek
2025-07-28T10:48:07Z