MY.UAНовини
200 сталевих рук і ніг: як наші воїни отримують безкоштовне протезування та реабілітацію у Сваляві
200 сталевих рук і ніг: як наші воїни отримують безкоштовне протезування та реабілітацію у Сваляві

200 сталевих рук і ніг: як наші воїни отримують безкоштовне протезування та реабілітацію у Сваляві

У 25-річного військового Володимира Лученка – один протез. Торік, 16 липня, на херсонському напрямку, у свій день народження він дістав важку мінно-вибухову травму.

– Став на “пелюстку” і мені відірвало стопу. Але відрізали, на жаль, вище. Тому що була довга евакуація, під обстрілами. Вона тривала чотири години. І за цей час почали відмирати тканини. Але нічого, залишився живий, – говорить Володимир.

Позаду у нього – місяці лікувань, різні госпіталі та дві складні операції. На інформацію про благодійників з Америки та безкоштовне протезування й реабілітацію натрапив у соцмережах.

 – Я залишив заявку. Міністерство оборони дало дозвіл на виїзд за кордон. І так я полетів в Америку на протезування. Зараз протез потребує сервісного обслуговування. Налаштовуємо його під нову куксу. Бачите, як я ходжу, все нормально. Я ожив зразу, – каже Володимир Лученко.

На Закарпатті у невеликому містечку місті Свалява працює клініка, що допомагає повернутися до повноцінного життя дорослим і малим українцям, які втратили руки й ноги під час війни. Відкрили її неймовірні люди – вихідці з України, які живуть, працюють і ведуть свій бізнес у Америці.

Юрій Арошидзе – бізнесмен і Яків Градинар – сертифікований протезист і ортезист. Після початку повномасштабної війни вони заснували в американському Міннеаполісі благодійний фонд, об’єднали сотні людей. Відкрили дві клініки – в Америці та на Закарпатті.

І вже другий рік поспіль роблять велику благородну справу для наших незламних Героїв – безкоштовно виготовляють і встановлюють на їхні пошматовані кінцівки якісні та сучасні протези, організовують реабілітацію.

Сталеві руки й ноги потім обслуговують. А ще – дбають про фізичне здоров’я та психологічний стан наших поранених бійців.

– Ми думали, як можемо допомогти Україні. І зрозуміли, що це буде протезування.  Так ми почали цю справу. За рік роботи об’єдналося понад 150 людей. Це вихідці з України, які живуть в Америці. І ми відкрили дві клініки, – розказав в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV президент американського БФ Protez Foundation, Юрій Арошидзе.

Одна в Америці – для українских військових та цивільних, постраждалих від вінйи. Та тут, у Сваляві – для реабілітації та сервісного обслуговування протезів. У планах – відкрити третю клініку у Києві. Бо кількість пацієнтів постійно зростає.

До повномасштабної війни в Україні Юрій Арошидзе займався в Америці бізнесом. Тепер чимало часу проводить у обох клініках. Наразі, за гроші фонду, протези отримало вже 76 пацієнтів з України. Із них – лише четверо цивільних. Це один дорослий і троє дітей.

Всім цим людям встановлено понад 200 сталевих рук і ніг. Бо в когось ампутовані обидві ноги. Є такі, що втратили ще й руку. Фонд вже витратив на протезування і реабілітацію постраждалих від війни українців майже $1,8 млн. Гроші дають американці.

– Ми даємо військовим ще й бігові протези. А також домашні. Якщо ампутована верхня кінцівка – даємо біонічну руку, електричний гачок і механічний. Наші пацієнти активні, спортивні. Але крім протезування, важлива моральна реабілітація. У нас ком’юніті дуже тепле. Як сім’я, – каже Юрій.

Коли бійці приїжджають до Америки на три з половиною тижні, вони цілком змінюють своє ставлення до навколишнього світу. І повертаються додому трошечки іншими.

За словами Юрія, у них таке правило – кожну наступну групу військових везуть в інший штат, щоб побачили всю Америку. Там велика українська діаспора.

Наші незламні герої можуть безкоштовно отримати протезування за допомогою платформи Protez Foundation. Достатньо заповнити електронну форму на , вказати свої контактні дані й описати проблему. І чекати на зворотній зв’язок.

В Америку на протезування військових везуть невеликим групами. Наразі там 11 наших бійців. Інша група – ще 11 хлопців, уже сформована і невдовзі відправиться до США. Виготовленням усіх необхідних документів займаються волонтери.

Для пацієнтів геть усе безкоштовно – віза, переліт, екскурсії, лікування, реабілітація і сервісне обслуговування протезів. А його треба робити по кілька разів на рік. Щоб щоразу не літати до Америки, бо це складно й дорого, для цього й відкрили клініку й сервісний центр в Україні.

200 сталевих рук і ніг: як наші воїни отримують безкоштовне протезування та реабілітацію у Сваляві / 3 зображення

У клініці в Сваляві є кілька техніків, що лагодять і налаштовують протези. Кукса змінюється. Під неї щоразу роблять новий куксоприймач, підганяють його під форму кукси.

– Кукса формується упродовж 1,5-2 років. Відповідно, щоразу, коли ми виготовляємо новий куксоприймач, ми знімаємо розмір кукси. Новий куксоприймач людина одягає, ходить з ним годину-півгодини. І каже нам – тут мене давить, тут підшліфуйте трошки. Зменшіть мені висоту, щоб я міг присідати. І ми це все робимо. Після цього бійці можуть повноцінно ходити, – пояснює лікар-травматолог, ортопед Петро Градинар.

У Сваляві із бійцями працюють фізіотерапевти. Вчать правильно ходити на протезах. Це непросто, бо потрібно докладати чимало зусиль. Військові тренують свої м’язи, щоб рух був рівномірним і на обидві ноги йшло однакове навантаження.

Реабілітація триває тут два тижні. Займаються упродовж усього дня, вправи виконують різні. Військові навіть бігають на бігових доріжках.

– Це вправи для відновлення навиків правильної ходьби. Ставиться протез. І, відповідно, пацієнт мусить рівномірно розподіляти навантаження на обидві ноги, тримати баланс. Ми вчимо бійців правильно ходити без опори, – розповідає фізіотерапевтка Тетяна Прожегач.

Застосовуються тренажери, силові вправи, вправи для балансу. Всі працюють в команді, спілкуються між собою, підбадьорюють. І це їх об’єднує.

В Америці бійці перебувають майже місяць. Там дбають про їхнє здоров’я та психологічний стан. Організовують різні екскурсії. На Закарпаття приїжджають із дружинами та дітьми. Безкоштовно перебувають і харчуються. А головне – разом вчаться повноцінно жити.

– Мета нашої роботи – допомогти українським цивільним та військовим, які втратили кінцівки внаслідок війни, безкоштовно отримати протезування. Це нелегкий період життя цих людей. І вони дуже потребують нашої підтримки, – каже українець з Америки, співзасновник фонду, протезист і ортезист Яків Градинар.

Та ще однією важливою метою є ментальне здоров’я бійців. Сюди, на Закарпаття, вони приїжджають із рідними. Ми бачимо, як це об’єднує сім’ю дуже сильно. Тому підтримка і ментальна реабілітація вкрай важлива. Ми маємо бути вдячними цим військовим, які боронять Україну.

До клініки у Сваляві приїхав на сервісне обслуговування протеза 30-річний вінничанин Сергій Лукащук. Він учасник АТО, у 2014-2015-х роках служив у закарпатській 128 бригаді.

А з початку повномасштабної війни боронив кордони України у Запорізькій області. Торік там підірвався на ворожій міні. Повністю втратив ліву ступню. Пошматовану праву ногу лікарі ампутували нижче коліна. Військовий пережив кілька операцій. І тепер має два протези – на обох ногах. Їх йому встановили безкоштовно в Америці першого січня цього року.

– Саме тоді у нас із хлопцями, з якими ми разом поїхали до Америки, почалися наші найфеєричніші моменти життя. Тому що після 6-7 місяців на ліжку,  стати на свої ноги – це неймовірні відчуття. Лікарі в США зробити все, що могли, максимально. І ми поїхали додому – далі працювати над собою. Відновлюватися, – каже незламний герой.

У черзі на безкоштовне протезування – понад 800 заявників. Щодня через війну кількість військових і цивільних із ампутованими кінцівками зростає. Ці люди мріють повернутися до повноцінного життя. Українці з Америки обіцяють допомагати нам і надалі. І організовують безкоштовне навчання в США для 20 наших лікарів-протезистів, щоб протезування в Україні було на високому рівні, доступним і якісним.

– Для нас важливо, щоб Україна мала сучасне протезування. І ми з різних флангів працюємо, щоб допомогти у цьому, – каже Яків Градинар.

Фото: Вадим Шишканич

Теги за темою
Закарпаття
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни придумали пастку на Харківщині й швидко наступають на Торецьк: огляд фронту й карти ISW
24tv
2024-11-26T02:36:00Z
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці
Знай
2024-11-26T02:30:09Z
На Сумщині пролунав 258 вибухів
TSN
2024-11-26T02:21:12Z
Росіяни не змоги форсувати річку на Донеччині – чи пригальмує це їхнє просування
ZN UA
2024-11-26T02:19:46Z
Новий абсолютний рекорд: військовий експерт розповів про успіхи ЗСУ на фронті
Политека
2024-11-26T02:01:42Z
Росіяни за добу 80 разів обстріляли Сумщину, поранена цивільна особа
УкраинФорм
2024-11-26T01:58:38Z
Гороскоп на 26 листопада для всіх знаків Зодіаку: Рибам потрібен відпочинок, Водоліям важливо виплеснути емоції
Политека
2024-11-26T01:06:52Z
На вокзалі у Львові встановили орган з фрагментами збитих російських ракет
УкраинФорм
2024-11-26T01:06:35Z
Українські захисники завершили зачистку Куп’янська від росіян – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T00:12:31Z
З погляду Кремля Європа не перебуває у стані миру з Росією німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-26T02:36:11Z
В Україні підрахували, скільки Росія витратила на ракетно-дронові атаки з початку вторгнення
Хвиля
2024-11-26T02:09:03Z
Сьогодні ми концентруємося на найчіткіших обіцянках Трампа щодо завершення війни в Україні – Стефанішина
ZN UA
2024-11-26T02:07:12Z
Німеччина допоможе розслідувати авіатрощу в Вільнюсі
УкраинФорм
2024-11-26T02:04:56Z
Обнадіюватися не варто: експерт прямо сказав, чи зміниться ситуація після ударів по РФ
GlavRed
2024-11-26T01:54:22Z
Не чекати, а бити першими: НАТО обговорює превентивні удари по Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:33:35Z
Трамп обіцяє в перший день президентства підняти тарифи на товари з Китаю, Мексики й Канади
УкраинФорм
2024-11-26T01:31:17Z
Зеленський оголосив про виробництво "довгих" Нептунів: що відомо про нові ракети
GlavRed
2024-11-26T01:27:45Z
Залежить від одного: чи має Україна шанс отримати ППО проти нових ракет, що вдарили по Дніпру
24tv
2024-11-26T01:24:37Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
Як можна використовувати аспірин під час прання: три способи
TSN
2024-11-26T02:36:55Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
Росіянин зарізав власну доньку, але замість в′язниці поїхав на «СВО»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T02:09:45Z
Ростовську область атакували дрони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:00:01Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
Хвиля
2024-11-26T00:12:17Z
В Україні запускають Єдиний державний реєстр домашніх тварин
Детектор М
2024-11-25T23:13:46Z
Демократії важко перевести економіку на воєнні рейки - німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-25T22:51:07Z
Стефанішина: Приїзд європейських інструкторів в Україну для навчання бійців ЗСУ - питання часу
УкраинФорм
2024-11-25T22:23:04Z
26 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:06:40Z
Вся правда про короля Британії Чарльза III: проблеми зі шлунком, статеві зв'язки та загальний розбір матриці долі
Знай
2024-11-25T21:51:49Z
Пентагон відкрив тендери для роботи американських військових підрядників в Україні
УкраинФорм
2024-11-25T21:49:45Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
У Тернополі втретє за ніч пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-11-26T01:39:56Z
У Хмельницькому судитимуть неповнолітнього, який побив 15-річного студента у гуртожитку
Украина Криминальная
2024-11-26T00:34:24Z
Вибухи пролунали у Харкові та Києві — ЗМІ
TSN
2024-11-25T23:39:17Z
Суд відправив до тюрми на 15 років жителя Харківщини, який передавав ворогу дані про ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T23:21:15Z
На Тернопільщині померла 13-річна дитина. Це – четверта жертва отруєння цілої родини грибами
Украина Криминальная
2024-11-25T22:57:35Z
Стрілянина у готелі Києва: стрільцю повідомили про підозру та відправили під варту
ZN UA
2024-11-25T22:36:19Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
У Тернополі чоловік написав на фасадах церков «число звіра»: йому загрожує п’ять років ув’язнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:42:10Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T01:34:29Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Що не так на зображенні: треба знайти помилку за 4 секунди
GlavRed
2024-11-26T02:33:41Z
OpenAI сплачуватиме в Україні «податок на Google»
InternetUA
2024-11-26T02:01:32Z
Ще один великий виробник смартфонів може інтегрувати штучний інтелект від OpenAI
InternetUA
2024-11-26T01:01:39Z
Вчені з Китаю представили інноваційний штучний інтелект, що перевершить ChatPT
InternetUA
2024-11-26T00:01:26Z
Росіяни намагаються впровадити штучний інтелект у "шахеди" - ЗМІ
Хвиля
2024-11-25T23:12:31Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T23:10:43Z
До Землі несеться астероїд розміром з футбольне поле: чи є загроза для планети
TSN
2024-11-25T22:39:49Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Криптовалютні шахраї викрали криптовалюту у 42 тисяч користувачів Bluesky
InternetUA
2024-11-25T21:51:12Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z