MY.UAНовини
Про космічні перспективи України та життя на Марсі. Ексклюзивне інтерв’ю Роберта Зубріна
Про космічні перспективи України та життя на Марсі. Ексклюзивне інтерв’ю Роберта Зубріна

Про космічні перспективи України та життя на Марсі. Ексклюзивне інтерв’ю Роберта Зубріна

Технології у космосі вже сьогодні ефективно наближають перемогу України, але потрібно їх розвивати якомога інтенсивніше, вважає американський науковець у сфері аерокосмічних досліджень та засновник Марсіанського товариства США . Днями він приїхав до Києва зі спеціальним візитом для участі у міжнародній науково-популярній конференції Insсience Conference 2023.

Про космічні перспективи України, підтримку США та майбутнє життя на Марсі – в ексклюзивному інтерв’ю вченого для Фактів ICTV.

— Роберте, ви — науковець у сфері аерокосмічних досліджень. З якою метою приїхали розповісти про свій досвід Україні? Чому це зараз важливо?

– Я приїхав сюди, щоб передусім висловити свою солідарність з Україною в цій війні і так дати українцям зрозуміти, що є люди по всьому світу, які їх підтримують. Я також приїхав, щоб поділитися деякими ідеями про те, як Україна може зробити себе сильнішою: як у цій війні, так і в подальшому мирному житті.

– У минулому ви співпрацювали зі Збройними силами США як фахівець у своїй галузі. Чим такі спеціалісти були корисні для армії тоді і зараз?

– Те, що було колись – це зовсім інша ситуація. Коли ми маємо справу з американськими військовими, вони, звичайно, не займаються екзистенційною боротьбою за національне виживання, як зараз це роблять ЗСУ. Американські військові роблять все з довгостроковим плануванням, не в умовах, коли на їхню країну хтось повномасштабно напав. Крім того, ми маємо дуже добре розвинену космічну програму, дуже розвинену військову програму. Це зовсім інша ситуація.

Знаєте, ця війна РФ проти України дійсно, в певному сенсі, є першою космічною війною. Зараз це може здаватися не так, тому що всі реальні бойові дії відбуваються на землі. Але багато з того, що визначає, хто переможе в цій боротьбі, відбувається у космосі.

Й Україна змогла вистояти проти набагато сильнішого супротивника лише завдяки використанню космічних технологій, зокрема космічного зв’язку, космічних супутників. США мали такі можливості, наприклад, у війні з Іраком. Але вони не відіграли вирішального значення. Ми б перемогли Саддама Хусейна і без них. Тож вони були просто додатковою перевагою. Водночас тут вони є тим, що забезпечує баланс.

Зараз я дуже пишаюся тим, що Сполучені Штати активізувалися і надають необхідну підтримку Україні.  Я хотів би, щоб ми робили більше. Я писав статті, в яких закликав надати Україні більше , більше танків тощо. І ми досягли в цьому змішаного успіху. Не так багато і не так швидко, як того вимагала ситуація. Але ми досягли певного прогресу. І я маю сказати, що президент Байден надав космічні розвіддані заздалегідь про напад РФ, що було дуже корисно.

Прикро згадувати про 2014 рік, коли ми мали супутникову розвідку про російську армію навколо Донецька, яка оточила українські війська. Й Обама вирішив не надавати її. І це дорого коштувало Україні.

– Ви, мабуть, чули, що минулого року за кошти, зібрані пересічними українцями, . Наскільки такі супутники ефективні у США?

– Ну, так. Я не дуже добре знайомий з цим супутником, але Україні потрібна можливість мати такі супутники, незалежно від того, чи вважають інші країни, що вона повинна їх мати, чи ні. Вони представляють абсолютно життєво важливий оборонний потенціал. І, знаєте, вони мають вирішальне значення.

Є американські комерційні супутники дистанційного зондування, і деякі з них продають фотографії місць і так далі. Але мати таку інформацію вчасно — надзвичайно важливо. Особливо для такої країни, як Україна.

Бо, думаю, ваш народ зараз відбиває цю навалу, але вони, російські окупанти, повернуться. І вам потрібно бути готовими і мати можливості космічної розвідки.

– Чого Україні досі не вистачає у космосі для перемоги над російськими окупантами?

– В українських реаліях потрібні певні, так би мовити, імпровізаційні технології, в яких Україна навіть вже досягла значних успіхів. Але їх має бути більше.

І, крім того, існують передумови для цього. Я маю на увазі, що Україна має космічне агентство і космічну спадщину. Є кілька десятків космічних компаній, але космічної програми насправді немає. Вона потрібна як для військових, так і для цивільних цілей.

Особисто я вважаю, що Україна повинна створити протисупутниковий потенціал. Над вами літають російські розвідувальні супутники, які дивляться, де ваші війська. Над вами літають російські радарні супутники. Є російські так звані топографічні супутники, які використовуються для нанесення на карту контурів місцевості, необхідних для прокладання маршрутів атаки крилатих ракет. Ви повинні мати можливість знищити ці супутники. А вони на висоті 500 км. Вони вразливі, якщо у вас є відповідні можливості.

Я думаю, що у вас має бути своя зброя відповідного масштабу. Я маю на увазі, що в цій війні зараз американці досить добре підтримують вас розвідувальними можливостями і речами такого роду. Але що якби Трамп виграв наступні вибори? Ви знаєте, ви можете не отримати цієї допомоги в майбутньому. Тож вам потрібно підготуватися до такої можливості і самостійно розвиватися у цьому напрямі. Так, добре мати друзів, але добре мати можливість подбати про себе.

– В української аерокосмічної галузі є потенціал у глобальній перспективі?

– Ну, дивіться, якщо ви створюєте розвідувальні супутники, ви можете створити це як комерційну можливість і продавати дані людям для різних цілей. І це комерційне підприємство. І ви можете використовувати їх для дослідження планет. Послати апарат на Марс і скласти його карту за допомогою нових інструментів з космосу.

Існує безліч речей, які можна зробити з цими можливостями. Ви хочете мати власні ракети-носії, щоб, якщо ви захочете запустити власні супутники, ви могли це зробити. Я думаю, що якби у вас було повноцінне космічне агентство, яке б підтримувало певні види проєктів і було готове сказати, що для цього буде ринок, то деякі космічні компанії-початківці могли б залучити гроші від інвесторів, щоб розвивати галузь в цілому. Я вважаю, що зараз, у нинішніх умовах, є всі можливості отримати технічну консультацію про те, як це зробити, від Сполучених Штатів, а можливо, й від інших країн.

Значна частина радянської космічної промисловості була фактично в Україні. І немає жодної причини, чому Україна не могла б бути провідною космічною державою і брати важливу участь у дослідженні космосу. Великі нації роблять великі речі.

– Ви особисто керували будівництвом експериментальної станції для дослідження Марса в канадській Арктиці. Чим Марс цікавий для людства сьогодні?

– Марс – дуже цікавий з наукової точки зору. Це планета, яка дозволяє нам дізнатися правду про потенційну поширеність і різноманітність життя у Всесвіті. Ранній Марс і рання Земля були багато в чому схожі: це були теплі, вологі планети з атмосферою, що складалася переважно з вуглекислого газу.

Ми знаємо, що на Землі розвинулося життя, але чи розвинулося воно на Марсі? Якщо так, то це доводить, що розвиток життя з хімії є ймовірним явищем і, ймовірно, життя є скрізь у Всесвіті. З іншого боку, якщо ми полетимо на Марс і з’ясуємо, що фізично і хімічно він був схожий на ранню Землю, але життя на ньому ніколи не розвивалося, це може означати, що ми самотні у Всесвіті, що Земля – продукт вільного випадку.

Марс – це більше ніж просто об’єкт наукового дослідження, це цілий світ, це планета, площа якої дорівнює площі всіх континентів Землі разом узятих. І на ній є всі матеріали, необхідні для підтримки життя і технологічної цивілізації. І якщо ми зможемо розробити технології, які дозволять нам перетворити ці матеріали на ресурси, тоді Марс стане місцем, де ми зможемо оселитися і розвивати нові гілки людської цивілізації.

Тут ми починаємо з чистого аркуша. Ми вирушаємо туди, де правила ще не написані. Я думаю, що багато різних людей вирушать на Марс і заснують різні міста-держави на Марсі. Отже, ми говоримо про створення нових, дуже винахідливих, креативних гілок людської цивілізації, креативних у технологічній сфері, креативних у соціальній сфері. І це щось надзвичайне, і Марс відкриває нам таку перспективу.

– А якщо судити зараз, то подорожі на Марс колись стануть реальними і безпечними для людини?

– Думаю, що, безумовно, можливо подорожувати на Марс. Наші зонди, які подорожують від Землі до Марса, роблять це за пів року. Тож, безумовно, люди можуть подорожувати на Марс. Я вірю, що люди полетять на Марс ще за нашого життя, за нинішнього покоління. А от подорожувати в інші сонячні системи набагато складніше.

Вони набагато далі, ніж Марс. Нам доведеться розробляти більш досконалі види рушійних систем. Замість хімічних ракет нам знадобляться ракети на основі термоядерного синтезу, щоб подорожувати до інших зірок. І ми не зможемо здійснити таку подорож за пів року.

Щоб долетіти, наприклад, від Землі до найближчої сонячної системи, знадобиться кілька десятиліть. Але я думаю, що врешті-решт ми розвинемо ці можливості. Люди захочуть подорожувати так далеко за шість тижнів і, зрештою, за шість днів. І коли вони матимуть такі рушійні системи, то зможуть подорожувати до зірок.

Це здається чимось надзвичайним, чимось фантастичним. Але в попередні епохи люди не вірили в можливість подорожувати на Місяць, наприклад. Усе може стати реальністю.

– Якщо не Марс, чи існує ще якась планета, на якій в теорії було би безпечно жити людям? І за яких умов?

– Я вважаю, що закони науки діють на інших планетах так само, як і на Землі. І я особисто вірю, що ми знайдемо життя на Марсі. Зараз ми знаємо, що більшість зірок мають планети і що кожна п’ята зірка в галактиці Чумацький Шлях має планету розміром із Землю у своїй зоні, придатній для життя. Саме в цій зоні є температура, придатна для життя, і рідка вода.

Отже, в галактиці Чумацький Шлях є 400 млрд зірок. Кожна п’ята з них – це 80 млрд зірок із планетами розміром із Землю у придатній для життя зоні. А ще є мільярди інших галактик. Тож я думаю, що життя у Всесвіті досить багато, але воно, ймовірно, досить різноманітне.

– Ви як науковець вірите в існування позаземних цивілізацій?

– Думаю, що позаземні цивілізації існують. Якщо життя є скрізь, то воно повинно було б у багатьох місцях розвинутися до цивілізацій. Вся історія життя на Землі – це історія розвитку від простих форм до більш складних, з більшою здатністю до активності та інтелекту і все більш швидкою еволюцією.

Отже, якщо життя є скрізь, це означає, що цивілізація є скрізь.

Чи вірю я, що так звані НЛО, які бачили люди, є доказом існування інопланетян? Ні, не вірю. Я вважаю, що деякі з них є природними явищами, деякі – ілюзіями, деякі – військовими машинами. Тож ні, я не думаю, що нас відвідують розумні інопланетяни, але вірю, що вони існують, так.

Теги за темою
КосмосТехнологии
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Демоверсия Chernobylite 2: Exclusion Zone доступна для всех на Steam: первые впечатления от демки
Знай
2025-02-25T03:51:22Z
Самые большие загадки в мире, которые так и не раскрыли люди
Comments UA
2025-02-25T01:06:59Z
Официально: Revenge of the Savage Planet выходит 8 мая — сразу в Game Pass
GameMag
2025-02-24T22:42:46Z
The Talos Principle: Reawakened выпустят 10 апреля — демоверсия уже доступна
GameMag
2025-02-24T22:31:52Z
Зажигательный ритм: На ID@Xbox Showcase 2025 показали новый геймплей Ratatan
GameMag
2025-02-24T22:25:49Z
Увертюра: Вышел сюжетный трейлер дополнения к хердкорной игре Lies of P
GameMag
2025-02-24T22:25:04Z
Ремейк «Готики» получил демоверсию с русской озвучкой — только на ПК
GameMag
2025-02-24T22:12:36Z
Сыгравший Питера Паркера актер высказался о роли своего персонажа в Marvel's Spider-Man 3
GameMag
2025-02-24T22:06:34Z
Арт-директор Game Science: Около 7,5 млн копий Black Myth: Wukong купили игроки не из Китая
GameMag
2025-02-24T21:54:41Z
С куриной печенью: рецепт вкусного салата
Фокус
2025-02-25T05:06:11Z
Бьюти-находки дня: двухцветный стик для скульптурирования лица Ninelle, матирующая пудра Essence и сатиновый блеск-глазурь Thim
Marie Claire
2025-02-25T04:15:00Z
Не сравнить с магазинным: рецепт невероятно паштета, который будет таять во рту
GlavRed
2025-02-25T01:27:56Z
Знаки зодиака, которые любят долго спать: кто рекордсмен
Comments UA
2025-02-25T00:30:48Z
Рецепт салата из пекинской капусты от звезды "Мастер Шеф": весь секрет в заправке
Политека
2025-02-25T00:00:54Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:27:53Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Муж отомстил бывшей, слив интимные фото: еще и привлек несовершеннолетнюю дочь
Знай
2025-02-25T05:51:28Z
Ночной удар по Киевской области: появились первые подробности
TSN
2025-02-25T05:33:10Z
В Мадриде спасатели приехали на вызов: их удивило, кого пришлось снимать с высоты
Фокус
2025-02-25T03:12:40Z
В Сумах произошло попадание "шахеда", известно об одном пострадавшем - мэрия
ZN UA
2025-02-25T02:57:10Z
В России произошел взлет бортов Ту-95МС
Корреспондент
2025-02-25T00:24:37Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Накатани нокаутом защитил титул WBC в легчайшем весе
Корреспондент
2025-02-25T04:57:42Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Сын Виталия Кличко результативно дебютировал за сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2025-02-24T23:18:07Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T22:57:47Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
ВСУ отработали по мотоциклам и авто с новыми российскими штурмовиками
Лига
2025-02-25T07:06:42Z
Жители прифронтовых территорий могут остаться без доступа к необходимым лекарствам: в чем причина
Апостроф
2025-02-25T06:45:12Z
Оккупанты заявили о продвижении на Запорожье
Comments UA
2025-02-25T06:39:11Z
Россия совершает массированную атаку по Украине: где произошли попадания
Comments UA
2025-02-25T05:36:18Z
Оккупанты атакуют у границы с Сумщиной и продвигаются в Курской области
Comments UA
2025-02-25T05:33:21Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 25 февраля в Украине
UAToday
2025-02-25T05:30:42Z
В Черкассах раздались взрывы, россияне атакуют город ракетами из "тушек"
ZN UA
2025-02-25T04:19:28Z
Гороскоп на вторник, 25 февраля: лучший день для новых проектов и новые вызовы
Знай
2025-02-25T02:33:01Z
Захватчики перемещают силы с Покровского на Константиновское направление - Мирошников
TSN
2025-02-25T01:33:18Z
Финалистке «Холостяка» удалось снять уникальный украинский самолет за несколько дней до его уничтожения
Апостроф
2025-02-25T06:42:17Z
Умерла исполнительница песни Killing Me Softly
Корреспондент
2025-02-25T01:18:29Z
Ушла из жизни Роберта Флэк - ее хит Killing Me Softly знает весь мир
ZN UA
2025-02-24T23:42:08Z
Погиб украинский актер и защитник Алексей Самойленко
ZN UA
2025-02-24T22:37:26Z
Перестрелки, взрывы и танцы в динамичном трейлере второго сезона сериала "Андор"
GameMag
2025-02-24T22:12:46Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Все о дне 26 февраля: какой завтра праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-02-25T07:06:27Z
"Меня зовут Джеймс Бонд": почему имя легендарного шпиона является проблемой в реальной жизни
Фокус
2025-02-25T06:42:42Z
Папе Римскому осталось менее 72 часов – СМИ
TSN
2025-02-25T06:36:49Z
Украинцам в Германии сделали строгое предупреждение: можно получить штраф в 100 тысяч
Знай
2025-02-25T06:12:34Z
В США в возрасте 113 лет умерла старейшая еврейка из Украины, пережившая Холокост
Фокус
2025-02-25T06:00:12Z
Почему украинские документы за границей нужно подтвердить и как это сделать
Знай
2025-02-25T05:12:58Z
25 февраля - какой сегодня праздник, что нельзя делать, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-02-25T05:06:15Z
Помощь на погребение пенсионера: в каком размере она назначается
ZN UA
2025-02-25T05:04:58Z
25 февраля: церковный праздник сегодня по старому и новому стилю, особая примета дня
UAToday
2025-02-25T05:00:05Z
Новые правила фармрынка ударили по пациентам с заболеванием печени: в Украине приостановили программу «Разом»
Апостроф
2025-02-25T07:12:55Z
Ежедневно этим пользуемся: что может вызвать головную боль
Comments UA
2025-02-25T06:51:21Z
Новые правила мобилизации в Украине: что изменится с 1 марта и к чему следует готовиться
Знай
2025-02-25T06:30:15Z
Сонник: к чему снится алкоголь
Comments UA
2025-02-25T06:09:33Z
Почему собака отказывается гулять: ветеринар назвал причины и рассказал, как помочь
TSN
2025-02-25T05:06:20Z
Свежесть и польза в одной чашке: чем хорош мятный чай и почему его нужно пить всем
Знай
2025-02-25T04:51:56Z
Виды спорта, которые помогают улучшить потенцию
Comments UA
2025-02-25T04:30:46Z
Распространенные продукты, которые спасут колени
Comments UA
2025-02-25T03:30:43Z
Проблемы с протезированием: какой протез выбрать
Comments UA
2025-02-25T02:30:54Z
Подорожание хлеба: может ли это произойти в марте
ZN UA
2025-02-25T07:04:04Z
Украинцы принимают больше кредитов, чем до войны. Их доля может расти и дальше
Лига
2025-02-25T07:00:29Z
Доплаты и повышения в 2025 году: на что могут рассчитывать пенсионеры кроме индексации
Знай
2025-02-25T05:30:52Z
Ощадбанк заблокировал карту военного: стала известна причина
Политека
2025-02-25T05:30:18Z
Частичное открытие воздушного пространства: что говорят в правительстве об аэропорте "Борисполь"
TSN
2025-02-25T04:03:30Z
Украина восстанавливает потерянную энергомощность в 2024 году - Галущенко
Корреспондент
2025-02-25T03:45:32Z
Цены на картофель, чеснок и капусту нестабильны: что происходит в феврале
Хвиля
2025-02-25T03:06:24Z
Безопасно и вкусно: какие права имеют посетители в кафе и ресторане
ZN UA
2025-02-25T02:03:51Z
Литва начала демонтаж линий электропередачи с Россией
Корреспондент
2025-02-25T01:45:09Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Если не будет помощи США: сколько Украина продержится в войне
Comments UA
2025-02-25T07:21:48Z
Столько Путин тратит на войну за месяц: военный аналитик оценил рынок редкоземельных металлов
Апостроф
2025-02-25T07:21:24Z
Украина работает над законом о зеленом восстановлении: Светлана Гринчук сообщила об экологическом ущербе от войны
Знай
2025-02-25T07:21:24Z
ЕС предложил Украине свое соглашение по критическим материалам – еврокомиссар
Европейская правда
2025-02-25T07:16:18Z
В США умер телохранитель, не спасший Кеннеди от пули
Фокус
2025-02-25T07:12:42Z
Администрация Трампа разрешила федеральным ведомствам игнорировать "директиву" Маска для госслужащих — WP
ZN UA
2025-02-25T07:09:11Z
"Украина не второстепенный вопрос": британский политик предостерег США от стратегической ошибки
TSN
2025-02-25T07:06:19Z
Макрон дал свой прогноз срока достижения перемирия в Украине
Апостроф
2025-02-25T07:00:13Z
«Рассуждает человек, у которого последние реальные выборы состоялись в 2000 году»: эксперта рассмешили слова Путина о рейтинге Зеленского
Апостроф
2025-02-25T07:00:03Z