MY.UAНовини
Скандал з Угорщиною та полоненими бійцями ЗСУ: все, що відомо про історію
Скандал з Угорщиною та полоненими бійцями ЗСУ: все, що відомо про історію

Скандал з Угорщиною та полоненими бійцями ЗСУ: все, що відомо про історію

Звільнені з російського полону українські бійці досі не повернулися додому.

РПЦ на початку червня заявила про передавання до Угорщини групи українських військовополонених. Відбулося це без жодного відома української сторони і Будапешт довго не надавав Києву інформацію про експолонених. Історія триває досі.

ТСН.ua зібрав усе, що відомо про українських військовополонених в Угорщині.

8 червня Російська православна церква оголосила, що нібито за її посередництва Угорщині було передано групу українських військовополонених із Закарпаття. Процес відбувся "в межах міжцерковної співпраці на прохання угорської сторони".

За даними ЗМІ, йдеться про військових, які потрапили до російського полону поблизу Куп'янська на Харківщині, і всі з них мають угорські імена.

Ще перед заявою РПЦ у ЗМІ з’явилася інформація про можливе передавання українських полонених Угорщині.

"Передавання військовополонених жодним чином не узгоджене з Україною, а її доцільність пояснюється "закарпатським походженням" військових", – сказало виданню "РБК-Україна" його джерело.

Співрозмовник також інформував, що очільник РПЦ Кирило замислив таку акцію, що повернути втрачену легітимність своєї церкви, щодо якої діють міжнародні санкції. Окрім того, РФ хоче розіграти "угорську карту" та актуалізувати вигадані проблеми начебто "закарпатського сепаратизму".

Що знали про полонених у ГУР

Наступного дня після появи цієї інформації представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов повідомив про відсутність у розвідки офіційного підтвердження даних щодо військовополонених. Юсов сказав, українське МЗС не отримало підтвердження ні від угорських колег, ні від тамтешнього віцепрем'єра у церковних справах Жолта Шем'єна, ні від угорського уряду.

Того ж дня Шем'єн несподівано в коментарі угорським ЗМІ сказав, що РПЦ передала Будапешту 11 українських військовополонених із Закарпаття, які начебто є угорцями за національністю. Віцепрем’єр сказав, що особисто координував цей процес і зазначив: "Це мій людський і патріотичний обов'язок".

Однак вже навіть після заяви Шем’яєна Угорщина не надала Україні жодної інформаціїпро передавання полонених.

"Оскільки Україна – це цивілізована держава, то для нас головне – людина та життя. Сподіваємось, що в результаті цих маніпуляцій з боку держави-агресора частина українців опиниться на свободі", – сказав 11 червня Юсов, додавши, що Україна вестиме перемовини з усіма учасниками процесу та з'ясовуватиме деталі.

Заява МЗС України про полонених

Речник українського МЗС Олег Ніколенко заявляв, що держава дізналася про передавання військовополонених із публічних заяв віцепрем’єра Угорщини.

"Українська сторона передала звернення надати детальну інформацію про наших громадян та невідкладно забезпечити до них доступ для українського консула, аби ознайомитися із їхнім станом здоров’я та надати їм консульську допомогу", – інформував Ніколенко.

Джерела в українських спецслужбах попереджали, що Угорщина планує провести зі звільненими з полону українськими громадянами пресконференцію, на якій ті мали б критикувати Україну та дякувати РПЦ. Однак поки що такого заходу не відбулося.

В уряді Угорщини відхрестились від передавання полонених

Видання "Радіо Свобода" з посиланням на свої джерела повідомило 15 червня, що звільнення військовополонених здійснювалося під одноосібним керівництвом Шем’єна.

"Про це не знали ні МЗС, ні канцелярія прем'єр-міністра, а в уряді існує серйозне обурення щодо цієї акції", – стверджували джерела видання.

Україна знайшла полонених і дізналася їхні імена

16 червня уповноважений з питань осіб зниклих безвісти Олег Котенко повідомив, що Україні вдалося встановити місце перебування 11 експолонених в Угорщині та дізнатися їхні прізвища. Також було з’ясовано маршрут переміщення звільнених із полону українців до Угорщини. Про це одразу поінформували їхніх родичів відповіді правоохоронні органи.

Після цього в МЗС України почали вимагати від Угорщини надати консулу доступ до звільнених з полону бійців, щоб той міг оцінити їхній фізичний та психологічний стан, розповісти про їхні права і надати термінову консульську допомогу. За словами Ніколенка, експолонені перебувають в Угорщині у повній ізоляції та не мають доступу до відкритих джерел інформації. З рідними їм дозволяють спілкуватися виключно у присутності третіх осіб.

В МЗС наголосили, що усі спроби українських дипломатів встановити прямий контакт із громадянами не мали успіху.

"Це, а також інформація, отримана від родичів деяких із них, свідчить про те, що запевнення угорської влади про нібито вільний статус українських захисників в Угорщині не відповідають дійсності", – заявив Ніколенко.

Він додав, що такі дії Будапешта можуть кваліфікуватися як порушення положень Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Як на ситуацію з полоненими відреагували в ЄС

19 червня прессекретар Єврокомісії із закордонних справ та безпекової політики Петер Стано заявив Угорщині про вимогу надати пояснення, як українські військовополонені опинилися в цій державі, та на яких підставах їх там утримують.

Стано також наголосив, що Росія повинна дотримуватися зобов'язань з міжнародного гуманітарного права і забезпечити гуманне поводження з військовополоненими за будь-яких обставин відповідно до Женевських конвенцій, і не наражати їх життя на небезпеку.

В Угорщині заявили, що відпустили полонених

Речник уряду Угорщини Золтан Ковач заявив 19 червня, що колишні полонені українці "тепер є вільними особами, які можуть залишитися в Угорщині або покинути Угорщину в будь-який час за власним бажанням". Ковач зазначав, що угорський уряд більше не стежить за переміщеннями експолонених.

Речник уряду також уточнив, що військовополонені були звільнені в межах співпраці РПЦ та Угорської благодійної служби Мальтійського ордену. Більшість військових начебто мали угорське громадянство, а решта "отримали статус біженця в Угорщині".

Голова МЗС Угорщини Петер Сійярто 20 червня заявив, що передавання полонених до його країни відбулося після "консультацій між церковними та релігійними організаціями, де Угорська держава абсолютно не була залучена".

"На підставі цієї угоди ці люди були звільнені. І вони вільні люди, вони можуть вільно пересуватися Угорщиною, вони можуть робити, що хочуть. Якщо вони хочуть зв’язатися з українською владою, вони можуть це робити вільно, я можу вам це гарантувати", – запевнив угорський міністр.

  • У Росії провели судилище над 22 військовополоненими "азовцями" – AP
  • "Скелети після концтабору і тортур": Подоляк показав фото судилища в Росії над захисниками "Азовсталі"
  • Полонених медиків не мають права утримувати: родичі вимагають звернути на них увагу
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Раде набросились на Зеленского: что требуют от президента
Comments UA
2025-06-12T09:54:21Z
«Срочно покидать города»: что известно о предполагаемой мести России за «Паутину»
Comments UA
2025-06-04T12:09:24Z
Часики тикают: почему у Украины осталось времени всего до конца июня
Comments UA
2025-06-04T12:42:14Z
Австрия поможет вернуть похищенных Россией детей
Корреспондент
2025-06-16T18:03:00Z
Украина сделала первый шаг к выполнению соглашения о недрах с США
Корреспондент
2025-06-17T00:12:16Z
Трамп сказал, почему не вводит против РФ новые санкции
Корреспондент
2025-06-16T23:30:09Z
Отец Илона Маска приехал в Москву и сделал заявление о Путине
Comments UA
2025-06-09T13:12:21Z
В партии Трампа в очередной раз поступили подло Украины: детали громкого решения
Comments UA
2025-06-13T18:54:48Z
"Целых двое суток", - Путин "поддал" и проговорился о проблемах со здоровьем. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-15T15:36:59Z
4 категории мужчин исключат из воинского учета: их не мобилизуют
UAToday
2025-06-04T13:03:41Z
RMF 24: в Польше на границе с Украиной нашли брошенные системы ЗРК, предназначенные Киеву
Лига
2025-06-04T12:21:34Z
Почему нельзя шуметь 16 июня и зачем трусить постель сегодня: приметы и запреты на Тихона
Знай
2025-06-15T11:33:05Z
Бесплатные продукты для ВПЛ: украинцам раздают пищу, что важно знать о такой помощи
Политека
2025-06-05T13:31:59Z
Систему штрафов от ТЦК пересмотрят: уклонистам придумали новые наказания
Знай
2025-06-17T02:30:52Z
Зачем стричь волосы 17 июня и почему нужно быть сегодня дома: приметы и запреты на Савела, Исмаила и Мануила
Знай
2025-06-17T02:03:44Z
Что нельзя делать на Троицу 2025: полный список запретов
Факти ICTV
2025-06-08T04:42:04Z
Конец европейского гостеприимства: мигрантов за границей начнут фильтровать по новым правилам – кого развернут домой
Знай
2025-06-15T16:06:20Z
Женщины массово получают повестки в ТЦК: адвокат объяснил, что происходит
Знай
2025-06-13T02:30:52Z
Не хватит ни техники, ни людей: Коваленко оценил "размах" российского наступления
Новости Украины
2025-06-15T17:33:39Z
Фермери запроваджують технологію, яка дозволяє заощадити чимало води для поливу
AgroNews
2025-06-16T12:13:09Z
Эвакуация из города Сумы: что известно
Comments UA
2025-06-08T20:39:14Z
От боевиков освободили украинский город
Gazeta UA
2025-06-13T02:39:05Z
Российские дроны повредили общежитие Киевского авиационного института
Корреспондент
2025-06-17T02:30:50Z
В Одессе прогремели взрывы, город атакуют российские ударные дроны
ZN UA
2025-06-17T02:12:21Z
Зашли ли оккупанты на Днепропетровщину: в Генштабе объяснили
Gazeta UA
2025-06-13T17:54:31Z
Срыв обмена пленными и телами погибших: что заявили в РФ
Comments UA
2025-06-07T18:15:21Z
В плену украинцу оккупанты отрубили палец: как изверги объяснили преступление. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-15T12:51:01Z
Как прогнать всех насекомых из дома без "химии": один запах заставит их сбежать навсегда
UAToday
2025-06-03T14:15:46Z
Салат "Летний Оливье": хрустящий, свежий и очень вкусный
TSN
2025-06-04T12:36:31Z
Россия уничтожает уникальное "розовое" озеро в Украине: его называют аналогом Мертвого моря
Telegraf
2025-06-07T15:33:19Z
Оккупанты превратили его в грязную лужу: в Украине исчезает уникальное Чистое озеро
Telegraf
2025-06-04T13:03:16Z
Остались только фотографии: как выглядел один из первых отелей в Одессе
Telegraf
2025-06-17T02:06:19Z
7 смертных грехов огородника: за эти ошибки огурцы мстят жёлтыми листьями и пустыми плетями
Знай
2025-06-16T20:51:26Z
Песчаные скалы и вода цвета неба: в Украине есть экзотический уголок, о котором мало кто знает
Telegraf
2025-06-13T17:42:45Z
Не сажайте огурцы на этих местах, потому что урожая не дождетесь
Telegraf
2025-06-15T06:24:27Z
От тли, от клещей и для энергии: как подкормить деревья на даче апельсиновыми корками
Знай
2025-06-13T16:51:10Z
Не будет ни света, ни газа: украинцы могут остаться без благ цивилизации
Знай
2025-06-15T15:36:16Z
Готовьте до 2000 грн: "Нафтогаз" призвал украинцев установить важный прибор
Знай
2025-06-15T16:21:57Z
Тарифы выросли на 50% за выходные: Попенко объяснил, кто завышает цены на свет для украинцев
Хвиля
2025-06-08T12:15:11Z
Цены приятно удивляют: сколько стоят фрукты на рынке в Одессе
Telegraf
2025-06-14T12:54:59Z
Льготы на коммуналку: кто может получить скидку 50%
ZN UA
2025-06-17T02:21:18Z
Если пенсия приходит на карточку: "Ощадбанк" предупредил пенсионеров о важной процедуре
Знай
2025-06-17T02:12:19Z
Дадут на газ, отопление и услуги ЖКХ: украинцы могут получить помощь на оплату коммуналки
Знай
2025-06-14T17:21:45Z
В Украине подорожали базовые продукты: сколько стоят хлеб, подсолнечное и сливочное масло
Хвиля
2025-06-13T19:21:28Z
Европейцы учат Украину, как спасать леса: в Полесской экоинспекции делились опытом контроля вырубок
Знай
2025-06-12T09:42:37Z
MELOVIN рассказал о перенесённой операции
Корреспондент
2025-06-12T16:27:50Z
54-летняя Наоми Кэмпбелл снялась для глянца в откровенных образах
Gazeta UA
2025-06-04T12:03:15Z
Лилия Ребрик восхитила романтикой с мужем на вокзале и показалась сразу с тремя дочерьми
TSN
2025-06-04T12:36:19Z
"Я сразу озвучила свою позицию": Рамина Эсхакзай объяснила, почему не афиширует отношения с военным
Апостроф
2025-06-12T09:54:17Z
Кендалл Дженнер показала фигуру в откровенном бикини на фоне живописного пейзажа
Gazeta UA
2025-06-17T01:15:05Z
Лиам Нисон и Памела Андерсон в трейлере комедии "Голый пистолет"
GameMag
2025-06-16T19:21:44Z
Анастасия Приходько показала кадры крестин 15-летней дочери
Комсомольская правда
2025-06-13T15:24:35Z
Украинский трейлер фильма «Долгая прогулка»
Кино-Театр
2025-06-11T16:18:47Z
Рада стать бабушкой: Волочкова заговорила о пополнении
GlavRed
2025-06-04T11:51:55Z
Делает пищу смертельно опасной: врачи назвали частую ошибку при употреблении популярного продукта
Знай
2025-06-07T10:51:21Z
Что происходит с давлением, когда вы пьете чай с шоколадом
UAToday
2025-06-07T09:03:19Z
Шесть продуктов, которые уберегут от обезвоживания летом
Gazeta UA
2025-06-08T16:00:43Z
Чем подкармливать огурцы: советы огородникам
Gazeta UA
2025-06-15T03:39:22Z
Государство профинансирует военным сохранение репродуктивных клеток
Gazeta UA
2025-06-17T00:00:59Z
Смертельная угроза: как уберечься от столбняка
ZN UA
2025-06-16T22:21:01Z
Влияет на щитовидку и вызывает аллергию: врачи назвали самый вредный для здоровья чай
Знай
2025-06-07T16:51:36Z
То, что ты ешь, может сделать тебя несчастным: учёные бьют тревогу
Знай
2025-06-04T12:51:48Z
МОЗ обновило данные по разрушенным РФ больницам
Корреспондент
2025-06-16T22:12:01Z
Последствия сильных взрывов в Киеве: куда попали россияне
Comments UA
2025-06-06T03:45:35Z
Прокуратура разоблачила преступную группу из экс-правохранителей, пытавших проукраинских жителей Херсонщины
Апостроф
2025-06-12T10:03:43Z
На борту самолета в Индии никто не выжил - СМИ
Корреспондент
2025-06-12T15:07:47Z
Трагический инцидент на отдыхе: девушка погибла во время полета на парасейлинге
Comments UA
2025-06-04T12:27:23Z
Екатерине Гандзюк должно было исполниться 40: чем закончилось дело смертельного нападения на активистку
Gazeta UA
2025-06-17T02:39:26Z
В Запорожской области раздались взрывы
Корреспондент
2025-06-17T01:27:07Z
Супруги из Украины хотели перевезти в Румынию 1,4 миллиона долларов США
Апостроф
2025-06-15T17:48:37Z
В Иране зафиксировали утечку радиации - СМИ
Корреспондент
2025-06-13T21:51:56Z
На Сумщине осудили мужчину, который насиловал падчерицу и ее подругу
Корреспондент
2025-06-13T12:51:57Z
Штрафуют даже за листик из дерева: водителям нужно внимательнее присмотреться к номерам
Знай
2025-06-14T18:51:46Z
Фигурка рыбки на автомобиле - что означает и зачем наклеивают - Главред
Gazeta UA
2025-06-15T04:18:53Z
Volkswagen представил Polo Edition 50 в честь 50-летия модели
Корреспондент
2025-06-13T19:57:45Z
"Яичная атака" на водителей: украинцам объяснили, как не стать жертвой автоворов
Хвиля
2025-06-16T19:03:00Z
Сегодня каждый третий новый автомобиль в мире произведен в Китае
Известия Киев
2025-06-16T11:40:17Z
Новое поколение легенды: в Киеве появился знаменитый спортивный Subaru
Фокус
2025-06-16T11:06:58Z
Не обязательно ехать в мойку: как и чем отмыть салон авто
Gazeta UA
2025-06-15T07:42:13Z
Китайцы разработали электромотоцикл, способный передвигаться водой, воздухом и сушей
Gazeta UA
2025-06-14T01:45:49Z
Рынок электромобилей в Украине: рейтинг самых популярных марок
Хвиля
2025-06-14T01:12:17Z
Паркер прокомментировал спорный удар Дюбуа, нанесенный Усику в их поединке
Корреспондент
2025-06-14T10:33:36Z
Внимание к Симеоне: новый клуб Серии А присматривает игрока атаки
Корреспондент
2025-06-15T17:42:27Z
Впервые за 28 лет: украинка стала чемпионкой Европы по художественной гимнастике
Апостроф
2025-06-08T13:43:28Z
Обновленный рейтинг P4P от The Ring: Усик лидирует, топ-3 - без изменений
Корреспондент
2025-06-12T14:51:18Z
Челсі з дебютним асистом Делапа обіграв Лос-Анджелес
Football.ua
2025-06-16T21:06:51Z
Россию официально заменили на хоккейном турнире Олимпиады-2026
ZN UA
2025-06-16T21:03:47Z
Главный тренер львовского Руха уходит с должности досрочно
Корреспондент
2025-06-04T14:03:40Z
Языковой скандал в медиафутболе: выгнали того, кто напомнил о государственной
Comments UA
2025-06-16T20:09:15Z
Зинченко может уже летом сменить клуб
Корреспондент
2025-06-16T18:27:53Z
Лицензия на азартные игры от Мальты: преимущества и недостатки
Comments UA
2025-06-15T15:30:27Z
Клиенты "Киевстар" возмущены: вместо обещанной скидки сняли полную плату
Знай
2025-06-15T03:21:22Z
Названо найкраще натуральне добриво для плодоношення огірків та помідорів
AgroNews
2025-06-12T16:21:20Z
Связь будет даже при блэкаутах: как продлить заряд батареи на смартфоне
Знай
2025-06-04T18:51:04Z
Инсайдер: Дэн Хаузер предлагал три версии сценария для Grand Theft Auto VI — их отклонили, и он решил покинуть Rockstar Games
GameMag
2025-06-16T21:18:34Z
Инсайдер раскрыл важную деталь консоли Xbox следующего поколения — фанаты будут довольны
GameMag
2025-06-16T20:27:23Z
ГУР "выключил" сервисы российской железной дороги
Корреспондент
2025-06-08T15:36:08Z
Pornhub остановил показ порно в одной из стран Европы: какая причина
Comments UA
2025-06-04T12:57:24Z
В Украине могут начаться отключение мобильной связи: причины и продолжительность
Знай
2025-06-06T04:36:53Z