MY.UAНовини
Ірина Славінська: «Культура — це те, що нас захищає та що маємо захищати ми». Частина 1
Ірина Славінська: «Культура — це те, що нас захищає та що маємо захищати ми». Частина 1

Ірина Славінська: «Культура — це те, що нас захищає та що маємо захищати ми». Частина 1

«Детектор медіа» поспілкувався з виконавчою продюсеркою суспільного радіо «Культура» Іриною Славінською – про літературну програму «Книжкового арсеналу», її власні книжки, улюблену літературу, Шевченківський комітет і значення культури в умовах повномасштабного вторгнення.

Письменниця та перекладачка, виконавча продюсерка радіо «Культура» Ірина Славінська під час цьогорічного міжнародного фестивалю «Книжковий арсенал» стала кураторкою його літературної програми. Вона має назву «Перенести досвід у пам'ять», бо митці продовжують писати твори, які відображають воєнний час, щоб зберегти цей досвід за допомогою друкованого слова. Серед подій «Книжкового арсеналу» — поетичні читання «Поезія в пікселі» та дискусія «Наш Крим: на сторінках книжок». У першій частині інтерв'ю з Іриною Славінською говоримо про цей фестиваль.

— З 22 по 25 червня проходитиме 11-й міжнародний фестиваль «Книжковий арсенал». На вашу думку, наскільки важливо його проводити саме зараз під час війни?

— Я впевнена, що проводити «Книжковий арсенал» і загалом такі події в культурній царині необхідно. Великою мірою я бачу це як жест незламності. Такі заходи та відважні команди їхніх організаторів засвідчують, що у нас є сили працювати далі. Я щаслива, що «Книжковий арсенал» цього року відбудеться.

— Ірино, цьогоріч ви є кураторкою основної літературної програми фестивалю, яка має назву «Перенести досвід у пам'ять». Про що вона? Який її основний сенс?

— Я виходила з того, що ця літературна програма має вмістити те, що ми проживаємо з 24 лютого 2022 року в літературному контексті. Але, вочевидь, ми не можемо говорити про літературу саму по собі: книжки ми читаємо або не читаємо в тій реальності, яка у нас є. Я довго думала про те, який досвід для нас усіх є спільним — і це досвід проживання війни. В кожного та кожної свій. Цей досвід насамперед існує як усний — у запитаннях «чи було у вас гучно?», в спогадах, хто як виїжджав з окупації. Але на якомусь етапі він перетвориться на пам’ять, тобто на те, що можна передати далі — наступним поколінням, в інші країни, глобальній аудиторії, щоб із цим можна було працювати. Я почала цікавитися та більше думати про те, як це функціонує. І відповідь полягає  в тому, що це робота, яка триває — на жаль, уже десятий рік.

      Читайте також: «Попри воєнний стан». Фестиваль «Книжковий Арсенал» проходитиме з 22 до 25 червня

Цьогорічна літературна програма «Книжкового Арсеналу» досліджує цей процес. У центрі уваги — множинність тих досвідів, з якими ми зустрічаємося в часи війни і як автори й авторки, і як читачі та читачки. Саме тому в цій програмі дуже легко можна буде знайти і письменників чи письменниць, які вже давно працюють і мають довгу бібліографію, і доволі багато дебютантів і дебютанток, які почали створювати свої перші тексти тільки після початку повномасштабного вторгнення. Так само ми артикулюємо приклад, досвід, книжки тих, хто почав писати в контексті початку війни 2014 року. Ці всі перспективи, ці всі досвіди під час фестивалю між собою зустрінуться та будуть у діалозі. Як кураторка я їх не розмежовую на окремі кластери. Це нагода письменникам і письменницям із різними досвідами побути разом і поговорити про те, з чим вони живуть і з чим вони працюють, створюючи тексти.

Про читацьку перспективу я так само запропоную говорити з різних аспектів, працюючи, наприклад, з контекстом того, що багатьом людям сьогодні важко читати. Тобто, ймовірно, на «Книжковий арсенал» цього року можуть прийти люди, які за 15 місяців від початку вторгнення не прочитали жодної книжки. Або, можливо, прочитали якусь одну, чи почали щось читати, але не змогли закінчити. Також мені цікаво поговорити про книжку як про те, що нас єднає. Нас єднає читання, водночас інформаційний простір пропонує багато різних варіантів буття з книжками. Це може бути щось таке, що робить радіо «Культура», створюючи аудіолітературний контент — наші радіодрами, радіодокументалки, програми «Аудіокнижка» та «Радіодетектив». З цієї ж причини все більш популярними стають подкасти, присвячені літературі — це засвідчує і успіх нашого подкасту «Книгосховище», який готує Олена Гусейнова. Так само промовиста мода на книжкові клуби, що збирають людей разом із нагоди певної книжки — але не так для читання, як для бесіди. І саме такі різні способи бути з книжкою, єднатися навколо книжки, бути усамітненими із книжкою — це те, з чим мені цікаво працювати.

        Читайте також: Кураторкою основної літературної програми «Книжкового Арсеналу» буде Ірина Славінська

Третя важлива сюжетна лінія цьогорічної літературної програми — поезія. Ви могли помітити, що сьогодні саме поезія на вістрі, в авангарді говоріння про досвіди війни. Поезія оперативно реагує, вона не потребує багато часу на написання, як би грубо це не звучало. І — що важливо нині — нею дуже легко ділитися, адаптувавши під формат будь-яких соцмереж. Поетичні тексти про війну, які сьогодні з'являються, усім нам дають мову, якою ми можемо говорити про неї. Зокрема поезія вбирає в слова те, що ми всі пережили. Саме тому кожного дня в літературній програмі ввечері будуть доволі об'ємні поетичні читання, які разом збирають дуже різних поетів і поеток, з дебютантами й дебютантками включно.

— Програма «Книжкового арсеналу» вражає насиченістю та різноманітністю. Які заходи ви порадили б відвідати?

Я б радила тим, хто буде в Києві в день відкриття «Книжкового арсеналу» 22 червня,  завітати на дві події. Вони будуть проходити одна за одною, тобто на них реально встигнути. О 19:00 22 червня — поетичні читання, які називаються «Поезія в пікселі». Назва вказує на те, що це поетичні читання, до яких долучаться поети та поетки-військовослужбовці. І ми там зможемо почути голоси багатьох дуже важливих авторів. Я всіх назву, щоб нікого не образити: Ярина Чорногуз, Олена Герасим’юк, Павло Вишебаба, Максим Кривцов, Артур Дронь, Ліза Жарікова, Анатолій Дністровий. Це поезія, яка твориться там, де сьогодні твориться історія України. Модераторка — моя колега з Радіо Культура Олена Гусейнова.

По тому, 22 червня о 20-й годині розпочнеться дуже дорога моєму серцю дискусія, яка називається «Наш Крим: на сторінках книжок». Ми поговоримо про новинки, які зараз у всіх на вустах: «Дім солі» Світлани Тараторіної, «За Перекопом є земля» Анастасії Левкової, збірку «Кримський інжир», яку упорядковує Алім Алієв… Ще один цікавий аспект нам відкриє роман «Часу немає» Рустема Халіла, де не йдеться про Крим, тож можемо поміркувати, що кримські автори можуть писати не тільки про Крим, а й пропонувати нам інші візії, інші світи, інші перспективи. Модераторка Вікторія Наріжна, відома колумністка й організаторка «Book Space» із Дніпра, я впевнена, дозволить якомога краще розкрити цю розмову.

— Як цього року співпрацює з «Книжковим арсеналом» радіо «Культура» і загалом Суспільне?

— У програмі «Книжкового арсеналу» цього року заплановано декілька подій, які водночас є радіоефірами. Вони відбуватимуться 23, 24, 25 червня і на сцені фестивалю, і в ефірі радіо «Культура» щоразу о 13:00. Це серія публічних інтерв'ю: з Анатолієм Дністровим і Остапом Сливинським про щоденники війни, з Тетяною  Огарковою та Володимиром Єрмоленком.

Загалом у Суспільного є добра традиція інституційної взаємодії з «Мистецьким арсеналом». 2018 року радіо «Культура» вперше працювало з виїзною студією на «Книжковому арсеналі». І відтоді щоразу сюди повертаємось.

Тож радіо «Культура» цього року так само братиме участь у «Книжковому арсеналі», з виїзною студією, але без звичних 35+ годин мовлення, про які можна прочитати в старих новинах на «Детекторі медіа». Цього разу ми підготували всього сім подій — але всі вони є частиною офіційної програми фестивалю, а також надзвичайно продумані, є фактично рефлексією про найважливіші феномени сучасної літератури. Це дозволило нам зосередитися на дуже особливих і виняткових подіях.

Тож цього року на «Книжковому арсеналі» радіо «Культура» матиме серію публічних інтерв'ю, про які я вже говорила, — щоденники, родина, масова література та читацький досвід часів війни. І, по-друге, ми будемо мати на сцені «Книжкового арсеналу» чотири вечори поетичних читань. Це «Поезія в пікселі» 22 червня, вірші про нас, вірші іноземних поетів-поеток про Україну в перекладах  сучасних поетів 23 червня. Ввечері 24 червня — поетичне читання «Війна говорить жіночими голосами», де ми почуємо голоси насамперед українських поеток із різним досвідом — і військовослужбовиць, і волонтерок, й інших, кого ми тільки можемо собі уявити. 25 червня відбудуться поетичні читання поезії, створеної після 24 лютого, де ми почуємо і дебютантів-дебютанток, які тільки-тільки почали писати свої перші тексти, і тих, хто працює в поезії давно. Вочевидь, ця дата і цей досвід є важливим порогом, це не могло не вплинути на поетику. Отже, ці публічні дискусії та ці поетичні читання можна буде почути в ефірі радіо «Культура». Це те, що відбуватиметься одночасно і як подія в програмі «Арсеналу», і як ефір на радіо «Культура». Це дещо вплине на те, що можна буде побачити на сцені, тобто в час цих подій на сцені ви побачите, наприклад, що модератор або модераторка і гостя, співрозмовники публічних інтерв'ю матимуть не звичайні мікрофони, а гарнітури з навушниками, радійними мікрофонами. Це прямі трансляції, і мені видається дуже важливим, що ми можемо дати можливість побувати на «Книжковому арсеналі» навіть тим, хто не зможе зробити цього фізично з різних причин. Хтось не доїде, хтось живе в іншій країні. Ми на радіо «Культура» робимо все, щоб такі великі культурні події були доступні для українців та українок у будь-якому куточку світу.

      Читайте також: Журналістка Наталя Гуменюк куруватиме фокус-тему цьогорічного «Книжкового арсеналу»

— «Письмо, творення текстів, робота літератури — це те, що перетворює досвід на пам’ять, яку можна передати далі, за межі особистого сприйняття, за межі усної творчості й оповідок, скажімо про війну. Та як писати, коли нормальне — звичне в довоєнних декораціях — функціонування мови не є можливим», — написали ви у своїй кураторській промові. Яка вона, сучасна українська література в часи війни? Чи змінилися, на вашу думку, твори українських письменників, написані після повномасштабного вторгнення?

— Під час війни, якщо ми говоримо про рубіж після 24 лютого 2022-го року, тексти створюють — їх ніби й багато, а ніби й ні. Це не дивно, тому що мистецьке середовище зайняте багатьма різними речами. Хтось волонтерить, хтось воює, хтось залишається у своїх містах, хтось мусив поїхати в інші міста або країни. Якщо ми говоримо про книжки, то сюди треба додати ще один контекст — виробництво книжок і те, що обстрілюваний Харків — це великий книговидавничий центр. Саме в Харкові розташовано чимало офісів великих видавців, тут є великі друкарні з потрібними потужностями, потрібною якістю. Те, що Харків досі регулярно перебуває під російським вогнем, звичайно, дуже впливає на те, хто, як і де, друкує книжки.

      Читайте також: Брак паперу, знищені друкарні та «ренесанс» української книжки. Як війна вплинула на видавців

Якщо відповідати на запитання про те, як змінилися твори українських авторів і авторок, то коротко про це не розкажеш. Наприклад, частина текстів мусить проходити випробування можливою втратою актуальності — я про рукописи, створені до 24 лютого 2022-го. Я знаю від колег письменників і письменниць, що є книжки, які вони поставили на паузу, тому що в нинішній реальності їх можна опублікувати й пізніше. І поруч із цим існують тексти «гарячі», просто з горнила, з епіцентру повномасштабного вторгнення. Тут співіснують різні жанри, які фіксують реальний досвід у щоденниках, есеях, поезії. Дуже цікаво, що авторок (насамперед авторок!) актуальної поезії ми можемо оперативно читати в соцмережах, навіть не чекаючи на вихід нової збірки. Хоча особисто я прихильниця видання нових книжок.

      Читайте також: Книжки незламності. Двадцять видань, присвячених війні в Україні

— Ірино, нещодавно у Львові та Києві ви презентували свою книжку «Невже доросла: книжка для дівчат, які вже (майже) виросли». Кому буде цікаво та корисно її прочитати?

— Фактично її можна розглядати в парі з книжкою «Майже доросла», яку я писала для підлітків 12+. Тож «Невже доросла» — це для дівчат, перефразовуючи Івана Малковича, від 2 до 102. Я її писала з думкою про старшокласницю чи першокурсницю, але так, аби цю книжку з цікавістю могла прочитати й 16-літня, і 18-літня, і така, як я, 35-літня, або й старша.

Звідки є така думка? Вона, власне, виникла з досвіду читацьких відгуків на «Майже дорослу», яку я писала для підліткової аудиторії. Виявилися, що цю книжку часто читає вся родина. Як? Або мама, бабуся чи старша сестра купують цю книжку для молодшої дівчинки та спершу самі читають, щоб перевірити, чи там немає нічого такого, що б суперечило цінностям родини. Потім вони перебувають у діалозі про цей текст. Та доволі часто я отримувала відгуки про те, що донька в родині читала цю книжку, а потім радила прочитати бабусі чи мамі. Я виявила, що книжка, яку писала для молодшої аудиторії, насправді має ширший спектр різних читачок, які можуть між собою поговорити про дорослішання, про виклики, з якими стикаються. Стало ясно, що є сенс написати «Невже дорослу», яка теж присвячена дорослішанню. Але ці книжки, попри те, що  мають між собою певні спільні резонанси, — це два різні тексти для різного віку, з різною перспективою, з різною глибиною різкості. «Невже доросла» для мене дуже дорога книжка, зокрема, тим, що цей твір мусив пережити рубіж початку повномасштабного вторгнення. Ця книжка мала бути закінчена першого березня 2022 року. Увечері 23 лютого 2022 року, як і кожного вечора, я працювала над нею, і саме почала писати останній розділ. Вочевидь, що 24 лютого я вже нічого не писала, книжка лежала. Ми з видавництвом швидко списались і зрозуміли, що тут «ні обіцянок, ні пробачень», бо почалося вторгнення, а видавництво «Vivat» — із Харкова. Тому текст я здала торік улітку, він зазнав суттєвих допрацювань. Останній розділ писався вже в часи повномасштабного вторгнення, і розділи, які були до того написані, довелося перечитати вже, так би мовити, повномасштабними очима, подивившись, що там працює, а що — ні. В розділі з’явилися пізніше додані окремі врізи, які апелюють до реальності та зауважують, що працює в умовах мирного життя, а що варто відкласти на повоєнні часи. Зараз ця книжка продовжує рухатися до читачів і читачок, а я отримую фідбеки, які допомагають бачити, що вона читається та продовжує бути місцем для діалогу і зустрічі. Хтось цей діалог веде у соцмережах, у сторіс і дописах, хтось у безпосередній розмові зі своїми рідними, друзями та подругами. І я думаю, що це безцінно.

— Я знаю, що нині під час війни є дві читацькі крайності: люди або читають дуже багато, або не можуть читати взагалі, особливо великі твори, бо важко зосередитися. Що б ви порадили робити у другому випадку?

— На мою думку, тут не може бути жодних порад, тому що ми всі у різний спосіб переживаємо той екстремальний досвід, із якими зіткнулися. Я абсолютно не та людина, яка буде говорити, що у воєнних реаліях нормально читати чи не читати. Нормально те, що допомагає конкретній людині дати раду з конкретними обставинами у її житті. Саме тому хтось читає, а хтось — не читає. Я знаю суто з «польових» розмов, що одна зі стратегій — це поринання в тексти, такий собі ескапізм. Часто це може бути жанрова література — детективи чи фентзезі, тому що вони пропонують якийсь інший світ, в якому можна побути. Інша стратегія — це неможливість читати через неможливість сконцентруватися. У цій реакції впізнаю себе. І в перші тижні після початку вторгнення я навіть твіт не з першого разу могла прочитати, та й написати його могла не з першого дня. Дуже важко було створювати тексти та їх зчитувати, сприймати. Мені здається, що правильний спосіб дій — це відчепитися від себе, дати собі час. Але я не психологиня, навряд чи можу про це якось адекватно говорити. Знаю, що є люди, які знайшли порятунок в аудіокнижках. І тут можна сказати окремо про велику соціальну місію, яку виконує радіо «Культура». Ми єдині з усіх українських мовників, які створюють чималі обсяги літературного контенту. Кожен день у нашому ефірі можна щонайменше протягом години слухати радіолітературні передачі, створені зірковими голосами класних українських акторів. Це завжди дуже якісна література, і мені видається, що це можливий вихід чи порада, про яку ви запитували. Якщо дуже важко читати, то можна взаємодіяти з літературою, слухаючи її. І чому б це не була якась вечірня година з радіо «Культура»?

— Попит в Україні на своє за час повномасштабної війни дуже виріс. Це стосується і літератури, і музики, інших видів мистецтва. Які книжки ви останнім часом читали? Що б могли порекомендувати читачам?

— З цікавого того, що я називаю читанням по роботі, прочитала чудові есеї Зебальда «Повітряна війна і література». Він мені був потрібен, щоб подумати про літературну програму «Книжкового арсеналу». Це один із прикладів текстів, які апелюють до досвіду Другої світової війни та можуть допомогти знайти якісь цікаві перспективи для рефлексій про наш нинішній воєнний досвід. Ця книжка відповідей не дала, але думання про ті речі, які описує Зебальд, дало якусь цікаву точку, з якої можна було подумати про український контекст.

З нашої літератури — «Найдовша подорож» Оксани Забужко. Есей, писаний за кордоном у момент масштабного вторгнення. Це дуже цікавий забутий досвід, коли книжку я прочитала за один вечір. Мені здається, що і книжка гарна, і дуже цікаві наративи у ній можна собі підчепити, щоб далі з ними працювати. Це вже я як медійниця говорю. Загалом добре мати такі дзеркала, у які можна подивитись і звірити свої відчуття з чиїмось іншими відчуттями.

Але на поличці біля ліжка у мене буде лежати одна книжка, яку я читаю по пів сторіночки не кожного вечора — це «Одіссея» Гомера. Фактично з літа, коли знову почала регулярніше читати, читаю античну літературу. Це можливість трохи побути у знайомому світі, бо ці книжки десятки разів перечитувала.

— Культура під час війни. Наскільки важливою є культура в умовах повномасштабного вторгнення?

— Культура під час війни надзвичайно важлива, тому що саме в контексті повномасштабного вторгнення багато людей повноцінно зрозуміли, за що ми воюємо. Виявилося, що ми воюємо і за наші всі квадратні кілометри соборної української території, і за українську мову, за право вчитися в українських школах українською мовою, не бути вбитими за будь-які прояви української ідентичності. І також виявилося, що культура може працювати як наш захист зокрема, коли все сиплеться навколо. Раптом виявилося, що саме література або музика, театр або живопис можуть тобі дати якусь зачіпку, яка дозволить протриматися. Тому я впевнена, що культура — це те, що нас захищає та що ми маємо захищати від агресивних дій російського противника. І це вже не абстрактні слова, бо ми тут говоримо про конкретну спадщину, яка знищується країною-агресором, яку ми маємо зберігати, якщо можемо, яку ми можемо знати, щоб краще пам’ятати. А також культура — це точка опори.

— Чи не шкодуєте, що пішли з Шевченківського комітету? Чи відбудеться цього року нагородження лауреатів Шевченківської премії?

- Абсолютно ні, не шкодую. Для мене було важливо, що це рішення відбулося в рамках абсолютно відкритої та легітимної розмови всередині Шевченківського комітету з іншими моїми колегами. Плюс хочу нагадати, що наша каденція насправді закінчилася рік тому, але в умовах воєнного стану було запропоновано продовжити роботу поточному складу комітету. Ми погодилися та цей рік продовжили працювати. Але загалом Шевченківський комітет працює на засадах ротації, кожні три роки склад оновлюється. Тому глобально я не бачу великої драми у тому, що склад комітету поміняється, він мав помінятись і так.

Водночас я бачу проблему в тому, що відбувалося до нашої заяви про складення повноважень. Непрозорі рішення про впровадження нових номінацій премії в поточному році — неприпустимі. Сподіваюся, нові колеги продовжать нашу практику прозорості, відкритості, діалогу з мистецьким середовищем і з широкою публікою  про те, чим нині є сучасна українська культура.

Про те, чи буде вручення, запитання потрібно ставити Офісу Президента України, який опікується премією. І, до речі, ми ще досі не бачили список членів Шевченківського комітету, знаємо поки, хто голова комітету. Але я хочу вірити, що, як і передбачають відповідні установчі документи, премія буде вручена у поточному році. Я абсолютно впевнена, що всі відзначені нашим складом комітету лауреати й лауреатки мають отримати свої нагороди.

Фото: Максим Поліщук

Читайте також
Кураторкою основної літературної програми «Книжкового Арсеналу» буде Ірина Славінська
Виконавча продюсерка «Радіо Культура» Ірина Славінська стала членкинею Радіокомітету Європейської мовної спілки
Ірина Славінська, радіо «Культура»: «Ми готові експериментувати»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
"Дело было к вечеру, выпить было нечего": Волочкову высмеяли за меха в жару
GlavRed
2024-09-21T17:27:01Z
Хочет за него замуж: на что пошла девушка Брэда Питта ради актера
Фокус
2024-09-21T15:45:47Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Свитолина досрочно завершила теннисный сезон
ZN UA
2024-09-11T16:27:06Z
Карпати в меншості здолали Чорноморець
Football.ua
2024-09-21T11:58:10Z
Украинский боксер Чухаджян проведет бой за титул чемпиона мира
ZN UA
2024-09-21T11:09:56Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Рейчел Барбер и чужая зависть: как безумное стремление к счастью разрушило жизни целой семьи
Marie Claire
2024-09-21T16:27:44Z
Финансовый гороскоп на неделю: кого из знаков Зодиака ждет прибыль с 23 по 29 сентября
UAToday
2024-09-21T16:06:09Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
США ознакомлены с планом Зеленского про конец войны
ZN UA
2024-09-17T21:34:38Z
Харрис приняла приглашение CNN на дебаты 23 октября
Европейская правда
2024-09-21T17:39:04Z
"Четко дала понять": у Харрис сделали важное заявление насчет поддержки Украины
GlavRed
2024-09-21T17:34:08Z
РФ хочет нанести максимальное огневое поражение по Украине до выборов в США, — комбат ВСУ
Фокус
2024-09-08T16:51:40Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Турист выжил после падения со скалы: камера запечатлела драматичные кадры
Фокус
2024-09-21T16:00:17Z
В Сербии военная машина столкнулась с гражданским авто, есть погибшие и раненые
Европейская правда
2024-09-21T15:55:56Z
На складе в Воронежской области двое суток детонируют боеприпасы после попадания БПЛА
ZN UA
2024-09-09T01:50:11Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Мабон или осенне равноденствие-2024: что нужно обязательно сделать 22 сентября
Знай
2024-09-21T17:51:19Z
Даже не шум: владелец особняка за €4 млн назвал, что мешает жить рядом с аэропортом
Фокус
2024-09-21T16:42:28Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
День ангела 10 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-09-09T21:24:50Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
После варки риса не сливай воду, оставь ее для оздоровления прически: как это правильно сделать
Знай
2024-09-21T13:51:50Z
В аптеках Украины появится новая французская вакцина: врачи призывают украинцев ею воспользоваться
Знай
2024-09-21T12:12:45Z
Довести уход за собой до идеала: врач рассказала об основных нюансах комплексного душа
Фокус
2024-09-21T12:12:26Z
Липосомы в косметике: как «доставить» крем в самые глубокие слои кожи
Marie Claire
2024-09-21T11:00:25Z
В США одобрена первая назальная вакцина против гриппа: детали
Comments UA
2024-09-21T10:15:55Z
Ученые спустя 5 лет нашли эпицентр распространения COVID-19: названы все "подозреваемые"
UAToday
2024-09-21T09:06:27Z
Посланник с небес: хирург увидел рай во время клинической смерти
Фокус
2024-09-21T08:45:59Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
На фоне успешных попаданий: Z-военкоры боятся, что в РФ скоро закончатся склады БК
Апостроф
2024-09-21T17:39:43Z
В Крыму прогремела серия взрывов - что сейчас известно
Апостроф
2024-09-21T17:24:46Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Устали от неудач и пошли в обход: как ВС РФ продвигаются к Курахово, — DeepState
Фокус
2024-09-20T15:43:18Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Крупы, молоко и мясо: цены на базовые продукты в Одессе бьют рекорды
Политека
2024-09-21T16:51:40Z
Индексация пенсий для работающих пенсионеров: появилось объяснение по перечислению
Политека
2024-09-21T16:42:18Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Инсайдеры: Final Fantasy XVI скоро выйдет на Xbox Series X|S, некоторые анонсы по серии ожидаются на TGS 2024
GameMag
2024-09-21T16:03:51Z
BioWare может позволить фанатам создать персонажа для Dragon Age: The Veilguard до релиза игры — идея ей нравится
GameMag
2024-09-21T15:15:27Z
На YouTube появился новый вид рекламы - в момент, когда пользователь ставит видео на паузу
ZN UA
2024-09-21T15:09:09Z
Инсайдер: AMD хотела производить чипы для Nintendo Switch 2, но не смогла выполнить требования по энергопотреблению
GameMag
2024-09-21T14:49:30Z
Kingdom Hearts 4 перезапустит историю серии, Тецуя Номура задумывается об уходе на пенсию
GameMag
2024-09-21T14:37:16Z
Слух: Assassin's Creed Shadows будет работать в 60 FPS на всех платформах
GameMag
2024-09-21T14:18:00Z