MY.UAНовини
Головне – максимально озеленюватися: як зміна клімату впливає на житя і здоров'я львів'ян
Головне – максимально озеленюватися: як зміна клімату впливає на житя і здоров'я львів'ян

Головне – максимально озеленюватися: як зміна клімату впливає на житя і здоров'я львів'ян

Одним з головних проявів кліматичних змін на Львівщині і у Львові – є істотне підвищення температури повітря, зміна режиму випадіння опадів, виникнення небезпечних метеорологічних явищ. Як зміна клімату проявляється в містах, впливає на якість нашого життя і як нам адаптуватися до нових умов – читайте далі.

Що таке кліматична зміна

Погода – це те, що ми бачимо за вікном в певний час: дощ, сонце, вітер тощо. Клімат – сукупність погодних умов, середній показник того, що ми бачимо за вікном упродовж року або кількох.

Науковці на основі статистичних даних майже одноголосно говорять про досить різку зміну клімату. І більшість з них вважає, що це відбувається через вплив людини. Якщо по-простому, то 300 років тому сталася технічна революція, унаслідок якої ми стали понад міру використовувати корисні копалини: спалювати нафту, газ, вугілля. А це впливає на атмосферу,
– говорить координатор проектів ГО "Плато" Микола Рябика.

Він додає, що глобальне потепління, що зумовлює зміну клімату, не тотожне підвищенню температури повітря на всій планеті. Ідеться про зростання температури на 1,5-2 градуси в атмосфері, що пересічна людина не бачить і не розуміє. Але для атмосфери ці пару градусів є каталізатором великих змін. На одному континенті справді стає спекотніше, зими теплішають, а десь, навпаки, стає холодніше, випадає більше снігу. Одним словом, ми помічаємо, що стало не так, як було, умовно, в дитинстві. І це не спотворення пам’яті.

Щоліта ми чуємо про нові температурні рекорди, говорить доцент Львівського університету, кандидат географічних наук Анатолій Смалійчук. Це теж ознака того, що ми швидше, ніж будь-коли в історії, рухаємося до зміни клімату.

"Якщо спитаєте у батьків чи дідусів і бабусь, то вони підтвердять, що колись зими, наприклад, були зі снігом, а не з кількома десятками відлиг і зі снігом у квітні. Була весна, потім – літо, а зараз після снігу у квітні за кілька тижнів може прийти спека. Раптові перепади температур стали більш частими, а сезони – розмились", – говорить Анатолій Смалійчук.

Як змінюється клімат у Львові

У Львові одна зима може бути надзвичайно холодною зі сніговими заметами до 2 м, а інша може бути такою теплою, що на деревах з’являються бруньки. Також спостерігаємо стихійні метеорологічні явища. Наприклад, коли місяць чи два зовсім не було дощу, а потім чверть норми випадає за пару годин і нас підтоплює. Люди бідкаються і нарікають на забиті колектори, але насправді жодні колектори в жодному місті не готові до такого потоку води,
– говорить Микола Рябика.

Його слова підтверджує і синоптикиня Львівського регіонального гідрометцентру Олена Смалюх. Одним з головних проявів кліматичних змін на Львівщині і у Львові, за її словами, є істотне підвищення температури повітря, зміна режиму випадіння опадів, виникнення небезпечних метеорологічних явищ.

"У зимовий період середньосезонні температури повітря у нас вищі на 3-5°С від кліматичної норми. Значення середньосезонної літньої температури також зростає, а з 2015 року спостерігається її стабільний ріст. У період 2018-2019 років досягнуто аномальних відміток, що перевищили кліматичну норму літнього сезону (15,8°С) на 3-3,6°С. Хвилі тепла у Львові почастішали у літні місяці з 2007 року, однак не щорічно і по одному-два випадки на рік", – наводить дані за результатами синоптичних спостережень Олена Смалюх.

Зміна температурного режиму на Львівщині супроводжується зміною режиму випадіння опадів. Річна сума опадів в області змінилась не суттєво, але відбувся її перерозподіл між сезонами та місяцями, говорить Олена Смалюх. Також збільшилась їхня інтенсивність і локальність випадіння, тобто "то пусто, то густо". Наприклад, лише у 2019 році спостерігалось сім випадків значних та сильних дощів.

Щодо стихійних явищ, то у Львові з 2002 року спостерігалось вісім випадків сильного дощу та три випадки сильного снігу, сильний вітер спостерігався чотири рази.

Окрім підвищення температури і затоплень, кліматична зміна проявляється й у зміні міського біорізноманіття – можуть з’являтися нові види рослин, тварин, комах або якийсь вид стає почувати себе краще на території, де приживався погано, і починає впливати на довкілля. Погано, коли це інвазійні види, що негативно впливають на біорізноманіття і мікроклімат в місті.

Як зміна клімату впливає на якість життя львів’я

Мабуть, найбільше, на якість життя львів’ян впливає утворення теплових островів і теплових хвиль.

Міський тепловий острів – це коли ділянки на деяких територіях стають надзвичайно розпеченими і перегрітими. Зазвичай це відкриті площі, де немає озеленення. І це впливає на виникнення затоплень під час сильних опадів. Ці площі треба адаптувати до зміни клімату в першу чергу,
– говорить Микола Рябика.

Окрім того, під час тривалого періоду високої температури можуть утворюватися так звані теплові хвилі. Якщо острови – це локальне явище, то теплові хвилі повністю накривають місто. Як їх розпізнати? Це коли навіть вночі неможливо впоратися із задухою без кондиціонера чи максимального провітрювання. Такі хвилі надзвичайно погано впливають на здоров’я містян – можуть виникати проблеми із серцево-судинною, дихальною системою, загострення хронічних захворювань тощо.

Коли немає плавного переходу між сезонами, додає Анатолій Смалійчук, організм отримує стрес від різкої зміни.

"Це погіршує якість нашого життя і скорочує його тривалість. Зміна клімату – це не стільки про збереження планети, скільки про продовження життя на ній людей, про те, що адаптація допоможе нам жити краще, – це інвестиція в себе", – говорить Анатолій Смалійчук.

Проблеми екологічної безпеки, що настільки загострились у наш час, мають свої передумови, і їх можна узагальнити висновками вчених:

Ми руйнуємо основи своєї економіки, засобів до існування, продовольчої безпеки, здоров’я і якості життя по всьому світу,
– додає Олена Смалюх.

Що впливає на клімат у місті

За словами Миколи Рябики, є дві реакції на кліматичну зміну. Перша – пом’якшення впливу. Ідеться про зменшення використання викопного палива, раціональне ставлення до ресурсів, перехід до більш екологічного виробництва тощо.

"Але ми той момент, коли треба було трохи більше економити, свого часу пропустили. Тому нам потрібно звертатися і до другої реакції – адаптації до зміни клімату. Це означає – усвідомити, що зміна не буде колись там, а вже відбулась і триває деякий час, а громади мають до цього пристосуватися", – говорить Микола Рябика.

Місто – це особливий тип екосистеми, на яку впливає все, що роблять люди, додає Анатолій Смалійчук. Передусім ідеться про вплив на природний наземний покрив. Рослини відбивають велику кількість сонячного випромінювання, затримують багато води з опадів. Коли ми замінюємо покрив на бруківку, асфальт, бетон – вода не відводиться природними шляхами. Основний вплив на зміну природного покриву, говорить Микола Рябика, чинить будівництво – саме від нього багато в чому залежить температура повітря, надлишок води, самопочуття містян.

Заміна природного покриву штучним також впливає на можливість знижувати ефект теплових островів, додає Анатолій Смалійчук, тому в місті має бути баланс забудови і зелених просторів. Де це збалансовано – там краща адаптація до зміни клімату.

При підвищенні температури з’являється більше водяної пари, і рано чи пізно вона перетворюється у раптову велику зливу. А штучні поверхні в місті не можуть вбирати цю вологу – як наслідок, маємо підтоплення будівель, втрату автомобілів тощо,
– говорить Анатолій Смалійчук.

Це все місто і бізнес, скажете ви. Але будь-хто з мешканців впливає на ситуацію. Наприклад, говорить Микола Рябика, варто переглянути свої споживчі звички. Якщо ви купуєте напій із собою у пластиковому горнятку із пластиковою соломинкою – долучаєтесь до кліматичних змін. Адже, окрім відходів, виробництво такого посуду – енергоємне і впливає на атмосферу. Або ви викликаєте таксі, що використовує викопне паливо, навіть тоді, коли можна проїхати трамваєм або пройти кілька зупинок пішки. І це лише маленький приклад непомітної звички зі щоденного життя тисяч містян. Утім, це безпосередньо впливає на здоров’я і якість життя суспільства в перспективі.

Що робити зі зміною клімату у Львові

Якщо говорити про пом’якшення впливу на кліматичні зміни, то це можуть бути, наприклад, заходи з енергозбереження, модернізації енергетичної інфраструктури, збільшення частки альтернативної енергетики, розвиток громадського транспорту, мережі пішохідних і велодоріжок тощо. Все це прописано у міському Плані дій сталого енергетичного розвитку і клімату Львівської МТГ до 2030 року.

Та, говорить Анатолій Смалійчук, навіть якщо зараз повністю припинити вплив людини на кліматичну систему, глобальні зміни продовжуватимуться за інерцією ще кілька десятків років. Тож нам лишається адаптуватися. Найкраще це робити із використанням того, що дає природа. Такі підходи, зрештою, менш затратні у довгостроковій перспективі. А ще вони виконують супутні важливі для людей функції.

Погляньмо, наприклад, на берегоукріплення для уникнення підтоплення. Можна просто загородити берег. А можна дати річці вийти на заплаву і розглядати цю територію ще й як рекреаційну, таку, де розвивається біорізноманіття, рослинність якої поглинає вуглець і очищує воду. Такий підхід в перспективі дасть більше користі і бонусів,
– пояснює науковець.

Він додає, що часто монофункціональна інфраструктура має значний вуглецевий слід і, відповідно, негативний вплив на клімат. Тому в містах бажано використовувати принаймні комбіновані рішення із зеленими елементами: зелені дахи і фасади, більше зелених зон і будь-яких водних об’єктів, навіть якщо це невеликий ставок уздовж дороги, що може вбирати надлишкову воду і не навантажувати очисні споруди ще й дощовою водою.

"Потрібно максимально розбруковуватися, максимально озеленюватися. Ідеться не лише про ґрунт, а й про дахи і стіни будівель, що поглинають багато тепла. Маємо створювати кишенькові парки, дощові сади, сквери. А ще – правильно налаштувати транспортні потоки і прагнути до зменшення приватного транспорту на користь громадського", – говорить Микола Рябика.

Він також, як і Анатолій Смалійчук, говорить про окрему дощову каналізацію, де дощова вода збиратиметься і використовуватиметься для потреб міста. Зараз вона потрапляє в загальні колектори і прямує на очисні споруди – тобто місто витрачає додатковий ресурс (у вигляді грошей і зношення обладнання) на очищення і без того чистої води.

Ми не використовуємо цінний ресурс. Ми не поливаємо дощовою водою дерева, кущі, чагарники, газони. Ми просто зливаємо цю воду в трубу. Можна говорити, що дощова каналізація чи дощові ставки – це дорого, але ж Львів здатен залучати кошти і втілювати інноваційні проекти. Тим більше, це окупиться. Варто подумати, наскільки комфортним місто буде через 10, 20 і 50 років, хто в ньому житиме, і планувати кроки на майбутнє зараз,
– каже Микола Рябика.

У міському плані дій також ідеться про:

  • модернізацію житлового фонду;
  • озеленення міських будівель;
  • встановлення системи затінення вікон;
  • покращення стану зливової системи;
  • запровадження сталого управління дорогами;
  • удосконалення системи поводження з відходами;
  • створення політики міського садівництва і городництва;
  • розвиток міських парків і збільшення зеленого фонду міста тощо.

Окрім того, план передбачає проведення досліджень впливу зміни клімату на здоров’я львів’ян і розробку системи реагування на стихійні метеорологічні явища.

Ще за пару років до повномасштабної війни ГО "Плато" пропонувало створити у Львові "Кліматичний офіс" – структуру, що моніторила би і координувала всі кліматичні заходи у місті.

У нас досить багато виконавчих органів, комунальних підприємств, управлінь, що у своєму напрямку втілюють різні кліматичні заходи. Але часто вони не знають, що в кабінеті на сусідньому поверсі інше управління займається чимось схожим. Кліматичний офіс – хай це буде кілька людей, а не цілий відділ – міг би координувати цю роботу, щоб вона була комплексною і синхронізованою,
– коментує Микола Рябика.

Що робити мешканцям для адаптації до зміни клімату

Поки влада має свій план і свої пріоритети та темпи його виконання, мешканці міста також можуть пропонувати і реалізовувати невеликі, але важливі проекти. Як приклад низових ініціатив, що можуть допомогти нам адаптуватися до зміни клімату, Анатолій Смалійчук наводить проект із перетворення паркувального майданчика на території школи в "зелену парковку" – там просто замінили асфальт на зелену бруківку. Вона має проміжки, в які можна засипати грунт і посіяти траву. Таке рішення запобігає перегріванню поверхні і допомагає вбирати воду.

Ще один приклад – залишати частину мертвої деревини на вирубаній ділянці. Така біомаса вбиратиме воду, вуглець і буде осередком для життя комах та інших живих організмів, що збагачуватимуть біорізноманіття. Інша ідея – посадити замість вилучених хвойних дерев широколистяні, більш адаптовані до сучасних кліматичних умов.

Також може ітися про лучні газони і різнотрав’я, дощові садки, так звані кліматичні дерева і подібні ініціативи, що львів’яни можуть втілювати локально невеликими групами без значних затрат.

Втілення практик з адаптації до кліматичних змін, готова міська програма для цього допоможуть у зеленій відбудові міст після нашої перемоги. У зоні бойових дій і в окупованих містах знищено десятки тисяч гектарів зелених насаджень. А це не лише про поглинання вуглецю, а й про життєздатність міст, містечок і селищ. Без парків, скверів і садів це будуть просто непривабливі для людей бетонні гетто, де не буде розвиватися життя. Анатолій Смалійчук додає, що перегони із кліматичними катаклізмами ми ніколи не виграємо, якщо міста будуть сірими пустелями.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗСУ просунулися в районі Торецька, ворог має успіх на Курщині – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T03:24:04Z
На Херсонщині оголосили підозру у колабораціонізмі професорці місцевого вишу
УкраинФорм
2024-11-28T03:15:16Z
Тумани, морози та дощі: синоптики назвала області, яким найбільше не пощастить з погодою
Политека
2024-11-28T03:00:19Z
Ростовську область та Краснодарський край атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T02:21:12Z
У Миколаєві відкрили новий безпечний простір для жінок та дівчат
УкраинФорм
2024-11-28T02:09:29Z
Нацгвардійці показали, як спинили спробу наступу росіян на Запорізькому напрямку
УкраинФорм
2024-11-28T01:54:06Z
Росія у Торецьку використовує тактику "закидування мʼясом" - речниця ОТУ Луганськ
TSN
2024-11-28T01:36:53Z
Росіяни наступають на Курщині, а у Кураховому тяжка ситуація: огляд фронту й карти ISW
24tv
2024-11-28T01:00:27Z
У захопленому росіянами Сіверськодонецьку на Луганщині значна частина будинків без опалення
УкраинФорм
2024-11-28T00:51:34Z
Кислиця назвав, скільки зброї КНДР передала Росії для війни проти України
TSN
2024-11-28T03:36:41Z
Китаю вигідна війна в Україні: лише один крок Росії може усе змінити
24tv
2024-11-28T03:24:13Z
Мир можливий лише за участі України - канцлер Австрії
УкраинФорм
2024-11-28T03:21:16Z
Франція наближається до відставки уряду меншості
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T02:51:12Z
У Байдена готують новий пакет зброї Україні на $725 мільйонів
ZN UA
2024-11-28T02:48:26Z
Сценарій Третьої світової: що станеться, якщо Росія використає ядерну зброю
24tv
2024-11-28T02:39:10Z
В Україні заочно оголосили підозру російському командувачу за наказ ударити ракетами по Києву
УкраинФорм
2024-11-28T02:33:36Z
Зізнання Путіна щодо удару по Дніпру буде використано на трибуналі - Україна в ОБСЄ
УкраинФорм
2024-11-28T02:15:51Z
Тиск на Росію буде дуже серйозним, – Світан припустив, коли на ворога очікують нові проблеми
24tv
2024-11-28T01:45:46Z
Лікування безпліддя в Україні: де та як отримати послугу безкоштовно
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T01:54:45Z
5 продуктів, які треба їсти людям після 50 років: вони покращать здоров'я
24tv
2024-11-27T23:09:27Z
Ось як часто потрібно прати бюстгальтер: несподівана відповідь
24tv
2024-11-27T20:36:07Z
«Статистика – то вершина айсберга». Названо найбільш розповсюджені в Україні венеричні хвороби
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:12:50Z
Що робити, щоб уникнути застуди
24tv
2024-11-27T20:06:39Z
Українська асоціація канабісу закликала припинити медійний тиск на депутата Володимира Горковенка
Bagnet
2024-11-27T18:31:32Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Названо ім’я найкращого співака усіх часів
1News
2024-11-28T02:30:35Z
В США продали звичайний банан за рекордні 6,2 мільйони доларів: в чому причина
GlavRed
2024-11-28T01:42:30Z
Віталій Козловський похвалився моложавою тещею
GlavRed
2024-11-28T01:27:10Z
Останній акорд: Шер готується до відходу зі сцени
GlavRed
2024-11-28T00:27:56Z
Юну українську співачку затримала поліція
GlavRed
2024-11-27T23:27:38Z
Степан Гіга знову у тренді: співак запалив мережу піснею про кохання
24tv
2024-11-27T22:03:10Z
Василіса Фролова в шикарній сукні вийшла заміж за батька свого єдиного сина
GlavRed
2024-11-27T21:27:09Z
Українські військові отримали «гострі картузи» з автографом Кілліана Мерфі
ITC
2024-11-27T21:17:52Z
Фаворити тижня: 10 найкращих серіалів на Netflix в Україні, які варто подивитися
24tv
2024-11-27T20:51:57Z
Інвестори підштовхують Трампа створити національний запас криптовалюти - WP
УкраинФорм
2024-11-28T01:15:42Z
Вклади українців у банках зросли майже на 6 млрд грн
Хвиля
2024-11-28T01:12:33Z
Україна приєдналася до Європейського альянсу стартап-асоціацій
InternetUA
2024-11-28T01:04:51Z
Зарплати заморожені, але податки зросли: хто найбільше серед громадян відчує удар
Знай
2024-11-27T21:30:27Z
Рубль стрімко падає, російська військова економіка зазнає великого навантаження, – Politico
24tv
2024-11-27T21:15:06Z
ЄБРР може надати Укрзалізниці кредит на малу газову генерацію
Хвиля
2024-11-27T21:03:03Z
Ашан, Метро та Варус оновили ціни на овочі: скільки коштують картопля, капуста, цибуля та морква
Хвиля
2024-11-27T20:45:28Z
З початку року виробництво сталі в Росії впало на 7%
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:53Z
Європу очікує найхолодніша зима за останні роки
360ua.news
2024-11-27T20:12:40Z
Відбулися пуски ракет, по всій країні оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2024-11-28T03:27:47Z
У Росії в небо піднялась стратегічна авіація: прямує на пускові рубежі
TSN
2024-11-28T03:06:39Z
Яке сьогодні свято 28 листопада 2024 року: цього дня не можна віддавати речі із дому
GlavRed
2024-11-28T03:03:40Z
Росіяни підняли у повітря стратегічні бомбардувальники
УкраинФорм
2024-11-28T02:54:53Z
Послугою «муніципальна няня» в Україні користуються майже 1900 родин
УкраинФорм
2024-11-28T02:45:42Z
Митрополит Епіфаній освятив переданий розвідникам автомобіль медичної евакуації
УкраинФорм
2024-11-28T01:42:08Z
Проїзд на жовтий сигнал світлофору: водіїв чекають серйозні покарання
GlavRed
2024-11-28T01:33:59Z
Нідерланди приєдналися до ініціативи розробки далекобійних ракет
УкраинФорм
2024-11-28T00:54:33Z
Канадські військові показали, як навчають українських захисників навичкам сучасного бою
УкраинФорм
2024-11-28T00:39:40Z
Катерина Садурська встановила черговий світовий рекорд у фрідайвінгу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T23:27:43Z
Онлайн-трансляція матчу Динамо – Вікторія в Лізі Європи 2024-2025
24tv
2024-11-27T23:12:40Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T23:06:56Z
Провал Шахтаря та Циганкова, Трубін перемагає росіянина: результати Ліги чемпіонів за 27 вересня
24tv
2024-11-27T22:33:08Z
«Шахтар» зазнав поразки від ПСВ в Лізі чемпіонів, пропустивши три голи після 87-ї хвилини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T22:12:48Z
Ліверпуль перемагає знекровлений травмами Реал, повернувши собі лідерство в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-27T21:57:47Z
«Шахтар» у меншості програв ПСВ в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T21:54:12Z
Ван Ністелрой стане головним тренером Лестера – Романо
Football.ua
2024-11-27T21:36:13Z
ПСВ U-19 — Шахтар U-19 1:1 Відео голів та огляд матчу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T20:37:07Z
До 10 років за ґратами засудили оперативника СБУ, викритого в одержанні 60 тисяч доларів хабаря
УкраинФорм
2024-11-28T03:03:50Z
Росію атакували дрони вночі: де лунали вибухи та що відомо про наслідки
24tv
2024-11-28T02:54:09Z
На Сумщині пролунав 23 вибухи
TSN
2024-11-28T02:21:07Z
Випав із кишені: в Дніпрі у супермаркеті в містянина вкрали телефон
InternetUA
2024-11-28T01:25:24Z
У Жовтих Водах затримали підозрювану у вбивстві чоловіка
Украина Криминальная
2024-11-28T00:36:34Z
У Сеулі стався найсильніший за 117 років снігопад
УкраинФорм
2024-11-28T00:09:07Z
3 роки ув’язнення отримав киянин за завдані тілесні ушкодження патрульному
Украина Криминальная
2024-11-27T23:45:27Z
Невдалий обгін призвів до смертельної ДТП: на Київщині зіткнулись 5 машин
Фокус
2024-11-27T22:27:28Z
У Києві чоловік у формі поліцейського погрожував пістолетом у кафе: що відомо
TSN
2024-11-27T22:09:35Z
Стрільцям слід довіритись інтуїції: гороскоп на 28 листопада
24tv
2024-11-28T03:06:16Z
Секрет ідеальної моркви по-корейськи: кулінар поділилася простим рецептом
Политека
2024-11-28T02:01:04Z
Гороскоп на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: для кого це буде насичений день
Политека
2024-11-28T01:03:27Z
Соковите куряче філе з яблуками: фіналістка "Мастер Шеф" дала простий рецепт
Политека
2024-11-27T23:30:40Z
Швидко й без сантехніка: пробити засмічення у ванній можна за 20 хвилин
24tv
2024-11-27T22:27:30Z
Щодня, щотижня чи щомісяця: експерт розповів, як часто потрібно голити лобок
24tv
2024-11-27T21:36:31Z
Як менше пити на свята: 5 порад експертів, щоб обмежити споживання алкоголю
24tv
2024-11-27T21:00:00Z
Що категорично не можна сушити на батареї: це треба запам'ятати
24tv
2024-11-27T19:42:51Z
Що подарувати татові на Новий рік: варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-27T19:27:31Z
One UI 7.0 може з’явитися на смартфонах раніше, ніж очікувалось
InternetUA
2024-11-28T03:04:08Z
Впораються лише 5% людей: потрібно за 7 секунд знайти білого ведмедя
GlavRed
2024-11-28T02:36:07Z
Може вплинути на самопочуття: на Україну налетіла сильна магнітна буря
GlavRed
2024-11-28T00:27:01Z
Samsung може припинити розробку і випуск процесорів Exynos
InternetUA
2024-11-28T00:01:27Z
Бюджетні Android-пристрої відновили позитивну динаміку ринку
InternetUA
2024-11-27T21:34:36Z
Археологи виявили найстарішу у США вогнепальну зброю
УкраинФорм
2024-11-27T21:18:18Z
Скам’янілості амфібій, знайдені в норах, розкривають давні стратегії виживання
Portaltele
2024-11-27T21:07:47Z
Землю накриє магнітна буря
УкраинФорм
2024-11-27T21:03:59Z
Як ваші звички у соцмережах впливають на психіку
Знай
2024-11-27T20:51:57Z
Канадським автобусам Prevost виповнилося 100 років
AutoCentre
2024-11-27T19:24:23Z
Водії спантеличені через новий дорожній знак: до чого тут хом’яки
GlavRed
2024-11-27T18:27:40Z
На шасі Ford Trucks в Україні виготовили спеціалізований автомобіль для водоканалів
AutoCentre
2024-11-27T18:25:22Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z