MY.UAНовини
Від меморіалів скорботи до “воїнів-визволителів”: як у різних країнах вшановують загиблих у війнах
Від меморіалів скорботи до “воїнів-визволителів”: як у різних країнах вшановують загиблих у війнах

Від меморіалів скорботи до “воїнів-визволителів”: як у різних країнах вшановують загиблих у війнах

В Україні 22 червня відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Саме цього дня 82 роки тому розпочалася німецько-радянська війна, яка забрала життя від 8 до 10 млн українців. Це майже чверть усього тогочасного населення нашої країни, яке становило близько 40 млн.

У багатьох країнах у День пам’яті вшановують жертв не лише Другої світової війни, а й Першої, а також локальних війн. Приміром, у США вшановують пам’ять загиблих у воєнних конфліктах ще з часів Громадянської війни, яка залишається найкривавішим етапом в історії країни. А в Південній Кореї вшановують загиблих у війні на півострові у 1950-х.

Перша світова війна, яка розпочалася у 1914 році, стала одним із найсмертоносніших конфліктів в історії. За чотири роки, за приблизними підрахунками, вона забрала життя понад 10 млн військовиків і понад 10 млн мирних жителів, а ще більше людей були поранені й зазнали каліцтв.

У Великій Британії у найближчу до 11 листопада неділю відзначають Неділю пам’яті. Сама дата приурочена до підписання Версальського договору між державами-переможцями з одного боку та переможеною Німеччиною – з іншого.

Пізніше цього дня в Британії почали вшановувати пам’ять загиблих британських солдатів у всіх конфліктах із часів Першої світової війни хвилиною мовчання. Також у країні носять Маки пам’яті символ пам’яті жертв усіх збройних конфліктів із 1914 року.

Використання квіток маку як символу було натхненне віршем канадського поета Джона МакКрея У полях Фландрії. Він написав його після загибелі свого близького друга.

В полях фламандських квітне мак

Поміж хрестів — скорботний знак

По нас; а жайвір серед хмар

Нам шле свій спів — останній дар,

Ледь чутний тут крізь грім атак.

У Франції День перемир’я відзначають урочисто з церемоніями також 11 листопада. По країні проводять спеціальні церковні служби, а люди надівають символи маку. В останні роки цього дня вшановують всіх загиблих у війнах, починаючи з Першої світової війни, в якій загинуло 1,8 млн французів. За кількістю людських втрат Франція у тій війні поступилася лише Росії та Німеччині.

11 листопада у Польщі відзначають День незалежності. Він вшановує відновлення самостійності країни після розділу 1918 року та водночас припинення вогню в Першій світовій війні на західному фронті. Це державне свято з церемоніями, церковними службами та парадами.

В Австралії та Новій Зеландії 25 квітня відзначають національний день пам’яті – День АНЗАК. Спочатку це був день пам’яті австралійців та новозеландців, загиблих у Першій світовій війні. Після Другої світової війни у цих двох країнах  згадують своїх громадян, загиблих у всіх війнах і військових конфліктах.

Цього дня проводяться церковні служби та зустрічі ветеранів. Крім того, тільки цього дня дозволяється грати у національну гру з підкиданням монет ту-ап, якою захоплювалися солдати Першої світової війни.

У Туреччині вшанування загиблих воїнів відбувається у День мучеників 18 березня. Тоді вшановують пам’ять всіх, хто загинув під час служби за країну. Ця дата приурочена до перемоги у Першій світовій війні під час Галліпольської кампанії. По всій країні проходять церемонії вшанування пам’яті загиблих турецьких солдатів.

Італійці вшановують полеглих солдатів, проводячи пам’ятні церемонії 4 листопада у День національної єдності та збройних сил. Дата приурочена до річниці капітуляції Австро-Угорщини перед Італією у 1918 році.

Статуя братів – скульптура на Військовому меморіалі в Сеулі, Південна Корея. Фото: Depositphotos

6 червня у Південній Кореї відзначають День пам’яті. У цей день вшановують цивільних і військовослужбовців, які загинули у війні між Північною та Південною Кореєю в 1950-х роках. Вшанування розпочинається із ранкової хвилини мовчання.

Невідомого солдата поховали серед королів

У більшості країн Заходу,  щоб вшанувати пам’ять воїнів, які віддали своє життя, були зведені меморіальні плити та кенотафи. В багатьох країнах Європи та світу є пам’ятники невідомому солдату, присвячені пам’яті всіх воїнів, полеглих у війні.

Вважається, що першою могилою невідомого солдата була святиня в корейському місті Чінджу. Там вшановували пам’ять усіх, хто загинув, захищаючи Корею під час Японського вторгнення 1592 року, а також загиблих у війні цивільних.

А першим відомим пам’ятником невідомому солдату в Європі є статуя Landsoldaten (Доблесний рядовий солдат) у данському місті Фредерісія. Це пам’ятник 1849 року часів Першої Шлезвіської війни.

Найбільш знаною у світі могилою невідомого солдата є поховання у Вестмінстерському абатстві. Його ідея виникла у капелана Девіда Рейлтона, коли він помітив у 1916 році на задньому дворі в Арментьєрі могилу з грубим хрестом, на якому були написані олівцем слова Невідомий британський солдат.

Меморіал невідомого солдата у Вестмінстерському абатстві. Фото: Depositphotos

У серпні 1920 року він написав декану Вестмінстера Герберту Райлу, який разом із прем’єр-міністром Девідом Ллойдом Джорджем підтримав цю ідею. Останки були ексгумовані з чотирьох місць битв – Енни, Сомми, Арраса та Іпра. Чотирьох солдатів (за деякими даними, шістьох) було поховано в абатстві 11 листопада 1920 року.

— Під цим каменем лежить тіло британського воїна. Невідомого ні за ім’ям, ні за званням. Привезене з Франції, щоб спочивати серед найславетніших земляків… Поховали його серед королів, бо він робив добро для Бога і для свого дому, – йдеться в епітафії.

Королева-мати Єлизавета Боуз-Лайон започаткувала традицію залишати весільний букет на могилі у Вестмінстерському абатстві в 1923 році після її весілля з герцогом Йоркським. Цю традицію продовжують і зараз, зокрема квіти на могилу поклали принцеса Уельська Кетрін та герцогиня Сассекська Меган.

Аналогічна могила з похованням невідомого французького солдата є у Парижі під Тріумфальною аркою. На епітафії написано: Тут спочиває французький солдат, який віддав життя за батьківщину 1914-1918.

У США могила невідомому солдатові розміщена на Арлінгтонському національному кладовищі. Меморіал присвячений загиблим військовослужбовцям Сполучених Штатів, останки яких не були впізнані. Тіло невідомого солдата, знайденого у Франції, було урочисто поховано під мармуровим надгробком 11 листопада 1921 року.

Могила невідомого солдата на Арлінгтонському національному цвинтарі у США. Фото: Depositphotos

В Україні найвідомішою могилою невідомому солдату вважається пам’ятник у Києві у Парку вічної слави. У центрі меморіалу – 27-метровий обеліск, а біля підніжжя – вічний вогонь, обрамлений бронзовим вінком. Також в Одесі є пам’ятник невідомому матросові, який увіковічує пам’ять моряків, полеглих під час захисту та визволення Одеси в роки німецько-радянської війни.

Пам’ятники “солдатам-визволителям”

Поряд з могилами невідомих солдатів у часи СРСР зводили пам’ятники так званим визволителям. Такими монументами були всіяні міста країн, що перебували під окупацією Москви. Коли Росія окупувала український півострів Крим, вона повторила свою маніакальну ідею з цими статуями, встановивши скульптуру “зеленим чоловічкам” у Сімферополі.

Здебільшого подібні пам’ятники після Другої світової війни, встановлені СРСР, були присвячені визволенню від німецької окупації. Але сама ідея з “визволителями” є дещо абсурдною, адже, по суті, країни, звільнившись від окупації одного режиму, опинилися під окупацією іншого. За мірками здорового глузду це повинно було б мати такий вигляд: допомогли звільнити територію і забралися звідти геть. А монументи зводять вже самі ті країни на знак вдячності.

Водночас на монументі “воїнам-визволителям” у словацькому місті Кошице, спорудженому на честь Червоної армії, яка визволила місто від німецької окупації, є таке речення російською: Пролетарии всех стран, объединяйтесь.

Нині танки, статуї, скульптури, які нагадують про комуністичний період, майже зникли у багатьох країнах Східної Європи. Через повномасштабний напад Росії на Україну в деяких країнах почали дискутувати щодо подальшого збереження пам’ятників на честь радянських солдатів.

У листопаді 2022 року в Ризі було демонтовано величезний пам’ятник радянським “визволителям”. У Литві було демонтовано меморіальний об’єкт на місці поховання радянських солдатів. Єдине, що залишилося від скульптурної групи, – імена полеглих радянських солдатів.

— Можливо, це неприємно чути, але в нашій свідомості цей солдат уособлює депортації та вбивства, руйнування країни, а не визволення, – сказав ще у 2007 році експрезидент Естонії Томас-Гендрик Ільвес в інтерв’ю російській службі BBC щодо пам’ятника Воїну-визволителю.

Після здобуття Естонією незалежності біля пам’ятника Бронзовому солдату згасили вічний вогонь та прибрали таблички з іменами загиблих. Натомість там з’явився напис: Полеглим у Другій світовій війні. Біля пам’ятника часто були сутички. У 2007 році уряд ухвалив рішення перенести монумент з центра Таллінна на військове кладовище.

У Болгарії найвідоміша скульптура Альоша радянському “солдату-визволителю” стоїть у місті Пловдив. Це майже 12-метрова скульптура, яка дивиться на схід. У 1989 році відбулася перша спроба знесення пам’ятника як символа радянської окупації, але жителі міста влаштували цілодобову варту під монументом.

Пам’ятник радянському “солдату-визволителю” Альоша у Пловдиві, Болгарія. Фото: Depositphotos

Коли його намагалися знести у 1993 році, то група російських ветеранів у Болгарії пригрозила актом громадського самоспалення. Ще через три роки рішення громадської ради Пловдива про знесення скасував окружний суд, а Верховний суд визнав його пам’яткою Другої світової війни.

Як меморіали використовували з метою реваншизму

У серпні 1914 року відбулася битва під Танненбергом, у якій зійшлися російська імператорська армія та імперська армія Німеччини. Вона тривала п’ять днів та завершилася поразкою росіян. В тодішній ідеології Німецької імперії вона вважалася своєрідним реваншем за поразку аж 1410 року Німецького ордену від польсько-литовського війська у Грюнвальдській битві.

Після неї начальник німецького Генштабу Пауль фон Гінденбург повідомив імператору Вільгельму II таке: Пляму ганьби ми ґрунтовно стерли по широкому колу навколо старого місця битви.

У десяті роковини битви було відкрито монументальний комплекс, схожий на Стоунхендж. Пізніше Адольф Гітлер використав його як символ влади у Третьому Рейху, скориставшись міфом про Гінденбурга після його смерті. З 1933 року відбувалися щорічні святкування із залученням дітей перемоги у битві. Це символізувало, що Німеччина до останньої людини та дитини стоїть на сторожі країни.

Танненберзький меморіал. Фото: Bundesarchiv

Тодішні німецькі націонал-радикали називали Танненберзький меморіал символом звитяжності Німеччини та заявляли, що Танненберг є символом вічної боротьби німецької землі, сутності та культури. Але у січні 1945 року під час відступу німецьких військ Гітлер наказав підірвати меморіал.

Після Другої світової війни ключовими стовпами повоєнного суспільства Німеччини стала політика пам’яті поряд із демократією та антифашизмом. Країна була поділена навпіл між переможцями на ФРН та НДР.

Відбувався процес денацифікації, хоча в НДР він був дещо жорстокішим. Там діяли концентраційні табори, де тримали колишніх активних учасників націонал-соціалістичного руху.

— У 2015 році один із фондів, який займається політикою пам’яті, провів опитування, і 69% німців заявили, що їхні предки не брали участі у Другій світовій війні. Це попри те, що існує величезна мережа установ, які займаються збереженням політики пам’яті, – зазначив в інтерв’ю Локальній історії головний науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Сергій Стельмах.

Після закінчення Другої світової війни СРСР звів  у Німеччині багато пам’ятників, які мали нагадувати про полеглих у війні радянських солдатів. Окрім доцільності радянських меморіалів у Берліні, точаться дискусії і щодо пам’ятника червоноармійцю у Дрездені, який перенесли і поставили неподалік Воєнно-історичного музею Бундесверу.

Наприкінці березня 2022 року дрезденський політик з Вільної демократичної партії Штефан Шарф написав у Twitter: Ні, залишати у Дрездені радянський пам’ятник не можна. Не через 1945-й, а через 1953-й, 1958-й та 2022 роки.

Річ у тім, що перша гвардійська танкова армія СРСР, яка дислокувалась у Дрездені до 1993 року, брала участь у протидії народному повстанню у НДР у 1953 році та придушенні Празької весни у 1968-му. Сьогодні ж російська 1 гвардійська танкова армія орудує в Україні. На думку Шарфа, це надає червоноармійцю більш ніж гіркого присмаку.

Водночас наукова керівниця воєнно-історичного музею у Дрездені Крістіане Янеке не вважає ідею знесення пам’ятника хорошою. За її словами, історію не можна переписувати, а пам’ятники є нагадуванням про те, що відбувалося.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Енергетики відновили електропостачання на Київщині
1News
2024-11-27T11:41:13Z
У ЗСУ розповіли про нову штурмову тактику росіян: спершу просочуються, потім накопичуються
ZN UA
2024-11-27T11:29:01Z
Окупанти не обмежаться Донбасом: в ЗСУ розкрили цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-27T11:27:59Z
Армія РФ готується до наступу на Дніпропетровщину: подробиці від ISW
TSN
2024-11-27T11:27:48Z
Європу чекає найхолодніша зима з часів початку війни в Україні — Bloomberg
ZN UA
2024-11-27T11:18:13Z
Ненависть іде від тих, хто не хоче помічати війни, – у Полтавському ТЦК зробили різку заяву
24tv
2024-11-27T11:12:26Z
На сході росіяни намагаються взяти під вогневий контроль логістичні шляхи - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-27T11:12:11Z
15 років за ґратами отримав житель Харківщини, який працював в окупаційній «народній міліції»
Украина Криминальная
2024-11-27T10:54:44Z
Ворог обстріляв Дніпровський район Херсона, важко поранена жінка
УкраинФорм
2024-11-27T10:52:23Z
Глава МЗС Німеччини вимагає від прем’єра Бранденбургу дати чітке зобов’язання щодо України
Европейская правда
2024-11-27T11:42:39Z
Дружить з Іванкою і рекламує Tesla: Кім Кардаш'ян непублічно може підтримувати Трампа, — NYT
Фокус
2024-11-27T11:42:39Z
У Британії затримали шістьох підозрюваних у зв’язках з курдськими бойовиками
Европейская правда
2024-11-27T11:42:10Z
США після підписання угоди між Ізраїлем та Ліваном більше уваги сконцентрують на Україні - експерт
УкраинФорм
2024-11-27T11:42:06Z
ЄС виділить €1 мільярд від заморожених активів Росії на українську "оборонку"
Хвиля
2024-11-27T11:36:06Z
Прем'єр Словаччини поїде до Москви на святкування 9 травня
Европейская правда
2024-11-27T11:33:57Z
Австрія пропонує нейтральний майданчик для переговорів між Україною та Росією
360ua.news
2024-11-27T11:33:19Z
Головним завданням Каллас у новій Єврокомісії буде безпека та захист інтересів Європи - фон дер Ляєн
УкраинФорм
2024-11-27T11:29:44Z
Делегація на чолі з Умєровим прибула до Південної Кореї - Yonhap
УкраинФорм
2024-11-27T11:29:26Z
"Я здивувався": Потап звернувся до Позитива вперше з 2022 року - причина
GlavRed
2024-11-27T11:42:01Z
Популярні плаття на зимовий сезон: ці моделі мають бути у вашому гардеробі
24tv
2024-11-27T11:36:13Z
Відома українська акторка вперше заговорила про свого коханого: "Непублічна людина"
TSN
2024-11-27T11:33:51Z
"Мене там більше не буде": Ксенія Мішина звільнилася відразу з двох телеканалів
GlavRed
2024-11-27T11:27:37Z
"Пошкодив нерв": популярний шоумен потрапив до лікарні після нещасного випадку
GlavRed
2024-11-27T11:27:34Z
Анджеліна Джолі у ролі Марії Каллас: як пройшла київська прем’єра фільму «Марія»
Вива
2024-11-27T11:21:22Z
Режисер «Чужий: Ромул» вважає свій фільм «великим хітом» і шукає гідну історію для продовження
ITC
2024-11-27T11:07:56Z
Яку сукню одягнути на Андрія? Дивіться наші пропозиції!
TSN
2024-11-27T10:51:57Z
Алан Бадоєв вперше за довгий час зустрівся з батьком і показав його рідкісне фото
24tv
2024-11-27T10:30:13Z
Neuralink працює над створенням роботизованої руки, яка керується думкою
InternetUA
2024-11-27T11:01:31Z
Веде брудну гру і перемагає: вчені розкрили незвичайний нюанс бактерії туберкульозу
Фокус
2024-11-27T11:00:20Z
Як друзі можуть друзі вплинути на ваші хвороби
Знай
2024-11-27T10:51:13Z
Компанія Neuralink випробує мозкові імплантати для керування роботизованою рукою силою думки
УкраинФорм
2024-11-27T10:48:58Z
Електронна ВЛК: як працюватиме нова система медичних оглядів
Знай
2024-11-27T10:12:37Z
За хабар у ₴300 тис. посадовиця Інституту громадського здоров’я НАМНУ прискорила проведення досліджень нового дезінфікуючого засобу
Украина Криминальная
2024-11-27T10:03:50Z
Переконували у вагітності і давали чужих немовлят: у Нігерії викрили шахрайську схему лікування безпліддя
Фокус
2024-11-27T09:45:21Z
Теорія брехні: чи можна розпізнати обман за поведінкою людини
24tv
2024-11-27T09:24:21Z
Виявили ділянку мозку, яка відповідає за якість сну: яке це має значення
24tv
2024-11-27T08:30:56Z
Стрімкий обвал рубля триває: долар та євро злетіли до нових максимумів у Росії
24tv
2024-11-27T11:42:47Z
В Укрсадпром змінилося керівництво
AgroPortal
2024-11-27T11:30:17Z
В Україні пенсії ставлять на "паузу": у ПФУ відповіли, чому люди залишаються без грошей
Знай
2024-11-27T11:30:00Z
Українські фермери змогли покращити врожаї застосувавши препарат від компанії Elicit Plant
AgroNews
2024-11-27T11:29:43Z
США виділяють компанії Intel $7,86 мільярда на виробництво чипів
УкраинФорм
2024-11-27T11:27:39Z
G7 завершує роботу над виділенням Україні 50 млрд доларів із використанням доходів від російських активів
iPress
2024-11-27T11:18:42Z
Гроші від міжнародних партнерів: в 2025 році підтримка буде, а далі почнуться труднощі
ZN UA
2024-11-27T11:16:34Z
Україна отримала $4,8 мільярда від Світового банку - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-27T11:15:47Z
ЄБРР підтримав ідею створення Фонду, який прискорить будівництво зеленої енергетики в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T11:06:38Z
Понад 46% учасників національного теста з медіаграмотності продемонстрували високий результат
Детектор М
2024-11-27T11:37:28Z
Українські учні перемогли у світовому конкурсі молодіжного підприємництва
24tv
2024-11-27T11:36:38Z
Ще три дні: коли кінцева дата для подання документів на субсидію
24tv
2024-11-27T11:36:09Z
В Україні запровадять незвичні світлофори нового стандарту
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T11:35:38Z
Саджатимуть ректорів, як голів МСЕК: нардеп відреагував на ухилянтів в університетах
Фокус
2024-11-27T11:27:21Z
Творець "капсули самогубця" порушив мовчання про те, що сталося під час першої смерті у пристрої
TSN
2024-11-27T11:21:45Z
Календар свят і вихідних на грудень 2024: чи будуть українці відпочивати на Різдво
24tv
2024-11-27T11:21:42Z
ЗСУ підмінюють координати у "шахедах" та шлють до Білорусі: оглядач пояснив, як це можливо
Фокус
2024-11-27T11:21:26Z
Діяльність Залужного, Буданова й Зеленського українці схвалюють найбільше, – опитування
24tv
2024-11-27T11:21:13Z
Колишній одноклубник Мессі став його новим тренером в "Інтер" Маямі
TSN
2024-11-27T11:33:22Z
Джорджина не оцінила: Роналду постане перед судом через збільшення пеніса
24tv
2024-11-27T11:21:47Z
Беллінгем: Мій перехід до Ліверпуля не був таким близьким, як про це писали ЗМІ. Реал Мадрид — це інший рівень
Football.ua
2024-11-27T11:16:39Z
Відомі найкращі футболіст та тренер 14 туру української Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-27T11:15:10Z
Новий світовий рекорд: Садурська стала першою жінкою у світі, яка досягла глибини 82 метри
24tv
2024-11-27T11:12:45Z
Манчестер Сіті розглядає підписання сина легендарного футболіста
360ua.news
2024-11-27T11:00:44Z
Відомий тренер дав нестандартну пораду Ф'юрі перед реваншем з Усиком
24tv
2024-11-27T11:00:36Z
Українська арбітриня Грушко судитиме матч плей-офф відбору Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-27T10:45:46Z
Тренери зі спортивної гімнастики пішли проти Стелли Захарової відкритими листами
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T10:36:09Z
Агент рашистів намагався спалити електропідстанцію, що живить військовий аеродром на Кіровоградщині
Украина Криминальная
2024-11-27T11:42:42Z
У Павлограді поліцейські затримали підозрюваного у вбивстві брата
Украина Криминальная
2024-11-27T11:24:52Z
За напад на поліцейських двоє киян отримали реальні терміни ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-27T11:03:53Z
Удар блискавки серйозно порушив залізничне сполучення у Німеччині
Европейская правда
2024-11-27T11:01:37Z
На Одещині затримали трьох паліїв адмінбудівель, двоє з них – підлітки
Украина Криминальная
2024-11-27T10:54:23Z
На Закарпатті затримали чергового зловмисника, який організував переправлення ухилянтів через кордон
Украина Криминальная
2024-11-27T10:48:44Z
Росіяни вдарили з дрона по Станіславу на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2024-11-27T10:36:47Z
“Знімала порчу” через Instagram за півмільйона гривень: у Вінниці затримали шахрайку
InternetUA
2024-11-27T10:28:38Z
У Запорізькій області ворог атакував автомобіль, який розвозив хліб
УкраинФорм
2024-11-27T10:28:00Z
Запобігти вторгненню кухонних загарбників: експерт розповіла, як захистити оселю від тарганів
Фокус
2024-11-27T11:36:56Z
Село в Україні стало одним із найкращих у світі: який вигляд воно має і що там унікального
TSN
2024-11-27T11:33:34Z
Як створити вдома ідеальний простір для спілкування: поради дизайнерів
24tv
2024-11-27T11:27:21Z
Ще 5 хвилин: 4 знаки зодіаку, які завжди хочуть спати
GlavRed
2024-11-27T11:27:06Z
Найрозкішніший "МакДональдз" у світі: ресторан у маєтку, де подають ролами з лобстера
24tv
2024-11-27T11:21:53Z
Що робити, якщо фарш на котлети вийшов рідким
TSN
2024-11-27T11:21:28Z
Всього за 10 хвилин і з найпростіших продуктів: намазка для бутербродів, яка стане улюбленою
24tv
2024-11-27T10:36:43Z
Пральна машина засяє чистотою: найпростіший спосіб почистити барабан від запаху
24tv
2024-11-27T10:12:51Z
Китайський гороскоп на завтра 28 листопада: Коням - хвороба, Собакам - драма
GlavRed
2024-11-27T09:27:21Z
Камера Apple iPhone 16 помітно відстає від якості Pro Max — 20 місце в DxoMark порівняно з четвертим
ITC
2024-11-27T11:31:47Z
Наступна частина гри «Відьмак» перейшла до активної розробки
InternetUA
2024-11-27T11:31:42Z
Шукати стане простіше: iOS-застосунок Google отримав нову фічу — деталі
InternetUA
2024-11-27T11:16:59Z
"Місто під льодом": покинута військова база США в Гренландії загрожує катастрофою
Фокус
2024-11-27T11:12:59Z
Які катаклізми очікуються в новому році - астрологічний прогноз на 2025 рік
Фокус
2024-11-27T11:12:46Z
7 речей, якими не варто ділитися у Facebook задля вашої приватності та безпеки
24tv
2024-11-27T11:06:35Z
В інстаграмі додали можливість ділитися геолокацією у повідомленнях та давати друзям нікнейми
Детектор М
2024-11-27T11:03:14Z
TikTok обмежить використання фільтрів для певних користувачів: кому заборонять використання
InternetUA
2024-11-27T10:46:58Z
Сюхей Йосіда покине Sony після 31 року роботи
InternetUA
2024-11-27T10:46:32Z
В Україні офіційно презентували новий Дастер і назвали ціни
Топ Жир
2024-11-27T11:41:46Z
Найдорожчий Chevrolet Corvette виставили на продаж за $7 мільйонів
Фокус
2024-11-27T11:00:53Z
Volkswagen продав свій завод у Китаї
УкраинФорм
2024-11-27T10:24:54Z
На батьківщині Зеленського помітили ультра ексклюзивний позашляховик Rolls-Royce
Топ Жир
2024-11-27T10:18:41Z
Колекцію ексклюзивних автомобілів султана Брунея показали на фото
AutoCentre
2024-11-27T10:12:26Z
BYD може порушувати права людини: дослідження
AutoGeek
2024-11-27T09:45:25Z
Німецький автопром не може продати нові машини – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T09:30:25Z
Від $30 000: електричний кросовер Kia EV5 отримав найшвидшу версію GT Line
AutoGeek
2024-11-27T09:03:18Z
Porsche продовжить виробництво моделей з ДВЗ – електромобілі не надто популярні
ITC
2024-11-27T08:47:15Z