MY.UAНовини
Місія самогубців: історія безглуздої загибелі "Титану", який повторив долю "Титаніка"
Місія самогубців: історія безглуздої загибелі "Титану", який повторив долю "Титаніка"

Місія самогубців: історія безглуздої загибелі "Титану", який повторив долю "Титаніка"

22 червня після кількаденних пошуків, що тривали майже 80 годин, були виявлені уламки батискафу "Титан", який 18 червня відправився у рокову подорож до затонулого "Титаніку" і, як і сумнозвісний корабель, знайшов свою могилу на дні океану. Пасажири підводного апарату заплатили по 250 тисяч доларів аби побачити легендарні рештки корабля, а натомість самі стали частиною його вічного ландшафту.

OBOZREVATEL розповідає історію "Титану" компанії OceanGate, яка, за іронією долі, через понад 100 років після трагедії з "Титаніком", не винесла жодних уроків і прирекла людей на смерть.

Катастрофа, яку всі знають

Приватна компанія OceanGate була заснована 2009 року Стоктоном Рашем та Гільєрмо Зонлейном. Підводними прогулянками компанія почала займатися 2010 року, але чогось бракувало. Тож 2016 року Раш загорівся вигідною ідеєю: варто не просто проводити підводні прогулянки, а показувати людям те, чого майже ніхто на Землі не бачив – місця легендарних корабельних аварій. Бінго!

Тоді компанія почала розважати туристів видами місця аварії італійського пасажирського лайнера "Андреа Доріа", який затонув біля узбережжя Нантакета в 1956 році, вбивши 46 людей. Це, звісно, сприяло тому, що компанія стала популярною у медіа.

Але Раш розумів, що є лише один корабель, уламки якого бажають побачити люди.

"Є лише одна катастрофа, яку всі знають. Якщо ви попросите людей назвати щось підводне, вони назвуть акул, китів, "Титанік", – сказав він 2019 року.

Легендарний "Титанік" затонув 1912 року, а був знайдений лише 1985 року. І до того часу, як Раш загорівся ідеєю туристичних подорожей до нього, лише близько 200 людей бачили корабель наживо.

Цікаво, що дружина Раша – Емма є праонукою Джона та Елізабет Ендрюс. Її прадідусь свого часу був відомим суднобудівником та відігравав ключову роль у будівництві "Титаніка". І Джон, і Елізабет були на фатальному рейсі 1912 року та загинули під час катастрофи.

Для подорожей до "Титаніку" було збудовано "Титан". Це п'ятимісне підводне судно довжиною 6,7 метра та вагою 10 432 кг. І це був перший підводний апарат, який було побудовано з вуглецевого волокна та закріплено титаном. Не найкраща ідея, як виявиться згодом.

Внутрішній діаметр батискафу – лише 142 см, а довжина – 2,4 метри. Тож, просто уявіть собі, що вас опускають на глибину 3,8 км під воду у такі собі титановій бочці із один невеликим вікном. У 2020 році корпус "Титана" зазнав циклічної втоми, тож глибину на яку він міг опускатися знизили до 3 км, але згодом, в 2020 і 2021 році, батискаф було відновлено.

Для управління "Титаном" використовувався бездротовий ігровий контролер Logitech F710 (вартістю близько 2 тисяч гривень!) зі злегка модифікованими аналоговими джойстиками. Батискаф рухався за допомогою чотирьох електричних двигунів, два з яких були розташовані горизонтально, а ще два – вертикально. Ці двигуни дозволяли "Титану" розвивати швидкість до 5,6 км на годину.

За даними компанії, судно містило системи моніторингу для постійного контролю міцності корпусу, а також мало життєзабезпечення для п'яти членів екіпажу протягом 96 годин.

Цікаво, що на борту були відсутні будь-які навігаційні системи, а "керував" батискафом корабель підтримки, який надсилав текстові повідомлення на "Титан" із зазначенням відстаней та напрямків.

За даними OceanGate, "Титан" мав сім резервних систем, призначених для повернення судна на поверхню в разі надзвичайної ситуації. Деякі з них навіть повинні були спрацювати автоматично після певного часу, якби всі на борту раптово втратили свідомість.

OceanGate стверджувала, що батискаф проєктували у співпраці з експертами з NASA, Boeing та Лабораторії прикладної фізики Вашингтонського університету. Однак, коли батискаф зник, виявилося, що жодні експерти не брали участь в "проєктуванні, конструюванні або випробуваннях підводного апарату".

Побачити "Титанік" та померти

"Титан" здійснив перше занурення до "Титанік" у липні 2021 року. Під час таких подорожей на борту перебували пілот, гід та три пасажири, які платили по 250 тисяч доларів за приблизно 8-годинну прогулянку (хоча вся експедиція тривала вісім днів). Протягом усієї подорожі підводний апарат повинен був кожні 15 хвилин посилати сигнал безпеки, який відстежувався надводною командою.

OceanGate мала намір провести кілька експедицій на "Титанік" у 2023 році, але …

18 червня на борту батискафу опинилися п'ятеро людей:

  • Стоктон Раш – виконував роль пілота, 2019 року Смітсонівський журнал назвав його "винахідником-відчайдухом";
  • Шахзада Давуд – пакистансько-британський мільярдер;
  • Сулеман Давуд – 19-річний син мільярдера;
  • Геміш Гардінг – британський бізнесмен, авіатор та один з перших космічних туристів, який раніше спускався в Маріанську западину на глибину 11 км;
  • Поль-Анрі Наржоле – колишній командувач ВМС Франції, водолаз, пілот підводних апаратів, член Французького інституту досліджень та експлуатації моря (IFREMER), та директор з підводних досліджень E/M Group та RMS Titanic, Inc, яка володіє правами на підйом уламків. Він очолював понад 35 експедицій до місця катастрофи.

Занурення до "Титаніку" почалося 18 червня о 9:30 ранку за місцевим часом (15:00 за Києвом). Перші півтори години усе йшло за планом і корабель-спостерігач отримував сигнал з батискафу кожні 15 хвилин. Однак об 11:15 сигнал на поверхню не надійшов.Усы на поверхні зберігали спокій.

З якихось причин здіймати паніку не стали й тоді, коли наступні сигнали також не надійшли, очікуючи, що батискаф спливе на поверхню о 16:30. Коли цього не сталося, команда знову зберігала спокій і лише о 19:10 про ситуацію було сповіщено Берегову охорону США.

Підводний човен мав до 96 годин запасу повітря, тож були надії на те, що все закінчиться добре. Але марні.

Після довготривалих пошуків на допомогу прийшли ВМС США. Виявилося, що їхня Система акустичного виявлення зафіксувала акустичну сигнатуру, схожу на вибух, через кілька годин після занурення "Титану". Згодом учасники рятувальної операції використали ці дані та знайшли рештки батискафу приблизно в 500 метрах від "Титаніку".

"Ці люди були справжніми дослідниками, які поділяли особливий дух пригод і глибоку пристрасть до вивчення та захисту світового океану", – йдеться в заяві, оприлюдненій OceanGate Expeditions.

Наразі невідомо, чи були виявлені тіла загиблих, але уже звучать пропозиції облишити їх "у спокої" там, де вони є – поряд із іншими пасажирами з "Титаніку".

Що якби …

Трагедія із "Титаном" підняла на поверхню дуже багато питань до не надто безпечних розваг Стоктона Раша.

"Титан" плавав у міжнародних водах, тож обходив будь-які правила безпеки. Судно не було сертифіковане як придатне до плавання жодним регуляторним органом.

За даними CBS, пасажири, які підіймалися на борт "Титану", підписували документ, в якому йшлося про відмову від претензій і про усвідомлення того, що це "експериментальне" судно. Один із попередніх учасників подорожі на "Титані" – телевізійний продюсер Майк Рейсс стверджував, що в цьому документі "смерть згадується тричі на першій сторінці".

Сам Раш в інтерв'ю 2022 року сказав CBS News: "У певний момент безпека – це просто марнотратство. Я маю на увазі, якщо ви просто хочете бути в безпеці, не вставайте з ліжка. Не сідайте в машину. Нічого не робіть".

Експерти також нарікали, що пошуки "Титану" тривали б значно менше, якби він був оснащений досить простою і примітивною системою визначення місцезнаходження, яка 2021 року допомогла віднайти дистанційно керований апарат "Геркулес", який загубився в морі.

Про небезпечність "Титану" ще у 2018 році говорив директор з морських операцій OceanGate Девід Локрідж, який стверджував, що закликав провести сертифікацію "Титану", але компанія не хотіла витрачати на це гроші. Окрім того, він заявляв, що прозорий оглядовий ілюмінатор у передній частині батискафу був сертифікований лише на глибину 1,3 км, що становить лише третину від глибини на якій лежить "Титанік".

Щоб зрозуміти, наскільки глибоко лежить "Титанік" – перегляньте це відео:

Режисер Джеймс Кемерон, який особисто 33 рази занурювався до місця катастрофи "Титаніка" та брав участь в розробці підводних апаратів, зокрема й того, в якому опустився на глибину майже 11 км у марсіанській западині, також вважав, що "Титан" – не найкращий з батискафів.

Коли він почув, що OceanGate створює глибоководний підводний апарат з композитним корпусом з вуглецевого волокна і титану, Кемерон сказав, що був налаштований скептично.

"Я думав, що це жахлива ідея. Я шкодую, що не висловився, але я припустив, що хтось був розумніший за мене, тому що я ніколи не експериментував з цією технологією", – сказав він.

Він також заявив, що одразу зрозумів, що сталося невідворотне.

"Я відчував кістками, що сталося. Відмовила електроніка підводного човна, вийшла з ладу система зв'язку, одночасно відмовив транспондер стеження – підводного човна більше немає. Я миттєво сказав, що ви не можете втратити зв'язок і навігацію разом без екстремальної катастрофічної події або високоенергетичної катастрофічної події. І перше, що спало мені на думку – це вибух", – зізнався режисер.

Кемерон також відзначив "жахливу іронію" у загибелі "Титану" і його екіпажу, порівнявши її із загибеллю "Титаніка" в 1912 році.

"Зараз ми маємо ще одну катастрофу, яка базується, на жаль, на тих же принципах ігнорування попереджень", – сказав він, зазначивши, що OceanGate неодноразово попереджали про небезпеку використання батискафу.

Не перший інцидент

До катастрофи у червні 2023 року "Титан" здійснив три експедиції до "Титаніка". Учасником однієї з них був репортер Девід Поуг, який був на батискафі, коли той загубився і так не знайшов "Титанік". Після занурення він висловив занепокоєння щодо безпеки "Титану" та зазначив, що для керування та нахилу субмарини використовується контролер Logitech F710, а в якості баласту – будівельні труби.

Ще один інцидент трапився в 2022 році, коли виявилося, що один з двигунів батискафу було встановлено задом наперед, і підводний апарат просто обертався колами при спробі просунутися вперед біля морського дна.

Що сталося на "Титані"

Говорити про те, що батискаф вибухнув – не зовсім правильно, адже те, що там відбулося – називається імплозія. Фактично, це вибух, але який відбувається не назовні, а всередину. На якій саме глибині він стався – наразі невідомо. Але можна припустити, що неподалік від "Титаніку", адже зазвичай спуск до нього триває 2 години, а батискаф залишався на зв'язку щонайменше 90 хвилин.

Експерти вважають, що батискаф фактично розчавило зовнішнім тиском, внаслідок чого і відбулася імплозія.

Якби це був вибух – батискаф розірвало б із середини так само, як повітряну кульку, яка не витримала тиску повітря.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Бєдняков висловився про стосунки з ексдружиною після її повернення із США з дітьми: "Ми бачимося"
TSN
2025-07-28T11:36:59Z
Анна Трінчер показала свою нову квартиру: фото оселі від передпокою до ванни
24tv
2025-07-28T11:30:16Z
"Була сама не своя": Альона Омаргалієва розкрила деталі весілля з Тамерланом
GlavRed
2025-07-28T11:27:48Z
Зібрав і поцілував синьо-жовті прапори: фронтмен Imagine Dragons підтримав Україну в Лондоні
24tv
2025-07-28T11:21:34Z
Зіркові голоси для «Поганців 2»: Педан, Пивоваров, Ребрик і Кравченко долучились до дубляжу
Вива
2025-07-28T11:18:26Z
Про Віслюка зі "Шрека" знімуть окремий мультфільм: Едді Мерфі поділився подробицями
24tv
2025-07-28T10:45:24Z
Літній вайб з Adidas: 5 крутих моделей кросівок для спекотного літа
24tv
2025-07-28T10:33:55Z
Павло Зібров запросив Білик у гості на дачу та показав, як вони разом час проводять: "Сімейний день"
TSN
2025-07-28T10:33:38Z
Онкологія – не вирок: 39-річна танцівниця повернулася на сцену після лікування раку
Фокус
2025-07-28T10:21:41Z
Хіт у спекотні дні: готуємо кавуновий салат від зіркового Джеймі Олівера
24tv
2025-07-28T11:33:32Z
Павуки знають ваш розклад? Експертка розповіла, у кого вдома вони точно є та чому
Telegraf
2025-07-28T11:33:01Z
Які рослини сарана з’їсть в першу чергу: спосіб боротьби та страхи шкідника
GlavRed
2025-07-28T11:27:35Z
Пральний порошок "вбиває" рушники: копійчаний засіб поверне колишню м'якість
GlavRed
2025-07-28T11:27:05Z
Випускатимуть нові квіти весь серпень: додайте під троянди ці обрізки
24tv
2025-07-28T11:09:40Z
Це село на Закарпатті відоме неймовірним водоспадом і гірськолижним курортом
24tv
2025-07-28T11:03:42Z
5 "найогидніших" страв світу: показали, який вони мають вигляд
24tv
2025-07-28T10:42:56Z
Серпень принесе великі гроші трьом знакам зодіаку: хто ці щасливчики
GlavRed
2025-07-28T10:27:16Z
Чому сирники не виходять: ці проблемні інгредієнти додає кожна господиня
24tv
2025-07-28T09:57:23Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
Як скористатися програмою "Доступні ліки": поради від "Аптека 9-1-1"
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:23Z
Експерт назвав найбрудніше місце в готельному номері: це не туалет чи дверна ручка
24tv
2025-07-28T10:06:53Z
Чого виробникам і споживачам очікувати від євроінтеграційної реформи фармгалузі
ZN UA
2025-07-28T10:04:32Z
Дешево й ефективно: вірус, знайдений у рослині, стане зброєю у боротьбі з раком
Фокус
2025-07-28T09:00:42Z
Кияни з агресивним раком без допомоги. Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів звернулася до Кличка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T08:42:06Z
Синдром Аспергера: що це, чому виникає та чи можна вилікувати
24tv
2025-07-28T08:18:59Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Схвалювала гареми і думала про самогубство: як виглядає дружина турецького президента Ердогана і що про неї відомо
Telegraf
2025-07-28T11:39:58Z
Пентагон витратить понад $900 млн з ядерної програми на "засекречений проєкт" Трампа, — NYT
Фокус
2025-07-28T11:36:46Z
Громадськість та медіа перед відновленням незалежності НАБУ та САП закликали ВРУ відновити трансляції засідань
ZN UA
2025-07-28T11:33:41Z
Україна та США обговорили розвиток спільного виробництва дронів - Шмигаль
УкраинФорм
2025-07-28T11:33:03Z
У Росії черговий колапс в аеропортах: хакери заявили про атаку на найбільшу авіакомпанію
Украина Криминальная
2025-07-28T11:27:12Z
Трамп пропонував Путіну Україну "на блюдечку" в обмін на мир, - глава МЗС Австрії
Хвиля
2025-07-28T11:21:34Z
Президент Світового єврейського конгресу вимагає від банків Швейцарії нові копенсації для жертв Голокосту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:18:46Z
Ердоган прагне організувати зустріч Трампа та Путіна в Туреччині: як реагують у Кремлі
24tv
2025-07-28T11:18:38Z
Розікрадання близько півмільйона гривень на облаштуванні модульних будинків на Київщині — повідомлено про підозру підряднику
Украина Криминальная
2025-07-28T11:34:43Z
Школярку взяли під варту за підозрою у підготовці теракту на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2025-07-28T11:25:32Z
У Києві водій маршрутки облаяв пасажирів за українську: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-28T11:24:30Z
Частину України накрила потужна негода: що відомо про наслідки
24tv
2025-07-28T11:18:16Z
У Харкові трьох лікарів звинувачують у смерті ненародженої двійні
24tv
2025-07-28T11:18:11Z
В Астрахані без жодних вибухів завалилася багатоповерхівка: будинок мали знести ще 1 квітня
Фокус
2025-07-28T11:15:44Z
Протягом тижня сапери ДСНС знешкодили на Харківщині понад 550 вибухонебезпечних предметів
Мій Харків
2025-07-28T11:13:16Z
На Харківщині розшукують неповнолітню
Мій Харків
2025-07-28T11:07:47Z
У Бангкоку чоловік розстріляв людей на ринку: багато жертв
Фокус
2025-07-28T11:06:52Z
ChatGPT прославляв Сатану і надав користувачці інструкції з «самокаліцтва» для язичницьких ритуалів
ITC
2025-07-28T11:39:29Z
У Житомирі вшанували пам’ять страчених, закатованих та загиблих у полоні
УкраинФорм
2025-07-28T11:33:19Z
Пошкоджене житло внаслідок війни: чи можуть спадкоємці отримати компенсацію
Фокус
2025-07-28T11:30:50Z
Армія РФ під час мотоштурмів почала використовувати танки — Бунятов
ZN UA
2025-07-28T11:30:16Z
На фоні військових навчань та другого за місяць дрона на своїй території: Литва хоче посилити ППО на кордоні з Білоруссю
ZN UA
2025-07-28T11:27:46Z
Більш ніж половина переможців олімпіад виїжджає за кордон, – МОН
24tv
2025-07-28T11:24:49Z
Будинок за 1 євро: у Франції запустили ініціативу для охочих переїхати
Фокус
2025-07-28T11:21:20Z
На яку допомогу мають право українці старше 65 років
24tv
2025-07-28T11:21:16Z
Посол у Німеччині розповів, скільки ще систем ППО IRIS-T SLM має отримати Україна
Европейская правда
2025-07-28T11:15:57Z
Покровський напрямок знов став найгарячішою ділянкою фронту - ворог намагається розвинути наступ
Известия Киев
2025-07-28T11:39:01Z
В Києві блискавка влучила у сосну в парку Пртизанської слави, рятувальники гасять пожежу
Комсомольская правда
2025-07-28T11:37:48Z
На Київщині понад 30 тисяч споживачів залишилися без світла через негоду
24tv
2025-07-28T11:30:33Z
Обмеження руху транспорту в Харкові: скільки протримаються незручності в місті, українців попередили
Политека
2025-07-28T11:30:19Z
Прокляття Керченського мосту — міф, символ чи історичний вирок
GlavRed
2025-07-28T11:30:01Z
Грози, град, шквали і температура +16: коли в Україні різко похолодає – точна дата
GlavRed
2025-07-28T11:27:35Z
Подекуди град та шквали, в низці областей сильна спека до +38: прогноз погоди на 29 липня
24tv
2025-07-28T11:24:00Z
Ворог активізувався на Придніпровському напрямку, кількість штурмів зросла на 55% - військові
УкраинФорм
2025-07-28T11:09:23Z
Детонувало добу, – Андрющенко поділився деталями потужних вибухів в окупованому Мелітополі
24tv
2025-07-28T11:03:52Z
К’єза налаштований залишити Ліверпуль
Football.ua
2025-07-28T11:25:15Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на четвертий етап Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:24:36Z
Муза за плечами чемпіона світу: що відомо про Катерину Усик, яку боксер кохає зі школи
Фокус
2025-07-28T11:06:53Z
Україна здобула сім нагород на чемпіонаті світу з веслування на байдарках і каное U23
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:00:20Z
"Шахтар" —"Бешикташ": букмекери назвали фаворита матчу-відповіді Ліги Європи
ZN UA
2025-07-28T11:00:00Z
Волейболістка Дар'я Шаргородська: Бути мозком команди – це складно
Комсомольская правда
2025-07-28T10:58:41Z
Де продовжить кар'єру Ісак?
Football.ua
2025-07-28T10:54:29Z
Колишній чемпіон світу назвав місце Усика в історії боксу
24tv
2025-07-28T10:51:31Z
Штутгарт спробує піти за Глухом, якщо ПАОК і надалі блокуватиме трансфер свого таланта
Football.ua
2025-07-28T10:51:15Z
Ігнорування інтересів споживачів електроенергії з боку НКРЕКП призведе до стрибка інфляції, — експерт
Telegraf
2025-07-28T11:36:13Z
Скільки українцям доведеться платити за овочі борщового набору восени і взимку: є 2 варіанти
GlavRed
2025-07-28T11:33:32Z
Бізнес оцінив втрати бюджету у 400 млн на день через неготовність системи еАкцизу і наполягає на відтермінуванні її впровадження
Telegraf
2025-07-28T11:33:29Z
Сарана може літати Україною до осені
AgroPortal
2025-07-28T11:30:14Z
Не тільки Росія: економіка Білорусі теж перебуває у стагнації
24tv
2025-07-28T11:21:19Z
Запровадження екологічного мита СВАМ буде коштувати Україні мінімум 4 млрд євро
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:18:58Z
Експрезиденту української авіакомпанії оголосили підозру в ухиленні від податків
УкраинФорм
2025-07-28T11:18:33Z
Кавуни, баклажани та часник у лідерах ринку: як змінились ціни на овочі та фрукти за тиждень
24tv
2025-07-28T11:06:50Z
Ціни на літій зростають, а постачання скорочуються: до чого тут Китай
24tv
2025-07-28T11:03:22Z
Перший тест Samsung Exynos 2600 — на 18% швидший за Snapdragon 8 Elite
ITC
2025-07-28T11:39:53Z
Юні геймери «зламують» систему перевірки віку обличчям Сема із Death Stranding
ITC
2025-07-28T11:39:51Z
Хакери зламали додаток, у якому жінки скаржились на чоловіків: злито дані 13 000 учасниць
InternetUA
2025-07-28T11:31:40Z
Хакери знищили 7000 серверів російського «Аерофлоту» і викрали 20 Тб даних, в «Шереметьєво» - колапс
InternetUA
2025-07-28T11:31:32Z
Вимикайте цю техніку, коли не використовуєте: як просто заощадити на електриці
Фокус
2025-07-28T11:21:57Z
8 функцій бети iOS 26, які варто спробувати просто зараз
InternetUA
2025-07-28T11:18:49Z
На дні океану стародавні черви пожирають кістки морських гігантів: роблять це вже сотні мільйонів років
Фокус
2025-07-28T11:15:18Z
Американська реперка поглузувала з українського воїна, який пройшов полон: реакція соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:10:40Z
Комп’ютерний зір, обробка документів та автоматизація звернень: як Metinvest Digital використовує ШІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T11:09:26Z
На шасі MAN TGS в Україні почали встановлювати крани-маніпулятори вантажопідйомністю до 11,5 т
AutoCentre
2025-07-28T11:24:05Z
Honda представить свій найдешевший електрокар у вересні
360ua.news
2025-07-28T11:21:39Z
Активно проходить випробування: електричний мінівен Mercedes-Benz VLE показали на нових фото
AutoGeek
2025-07-28T10:48:07Z
Найменший електромобіль Honda може живити ваш будинок та не тільки
Топ Жир
2025-07-28T10:36:28Z
Класичний Honda NSX перетворили на сучасний суперкар
AutoCentre
2025-07-28T10:03:02Z
900 сил і 2,5 с до сотні: у Києві помітили унікальний Porsche Brabus за $500 000
Фокус
2025-07-28T10:00:03Z
Новий електромобіль MG4 розкрив свій інтер’єр
AutoGeek
2025-07-28T09:54:39Z
Jeep отримав рекордні 200 тисяч замовлень на новий Avenger
AutoCentre
2025-07-28T09:45:28Z
Продавався в Україні: Chevrolet відродив популярний бюджетний автомобіль
ЗаРулем
2025-07-28T09:21:48Z