MY.UAНовини
Місія самогубців: історія безглуздої загибелі "Титану", який повторив долю "Титаніка"
Місія самогубців: історія безглуздої загибелі "Титану", який повторив долю "Титаніка"

Місія самогубців: історія безглуздої загибелі "Титану", який повторив долю "Титаніка"

22 червня після кількаденних пошуків, що тривали майже 80 годин, були виявлені уламки батискафу "Титан", який 18 червня відправився у рокову подорож до затонулого "Титаніку" і, як і сумнозвісний корабель, знайшов свою могилу на дні океану. Пасажири підводного апарату заплатили по 250 тисяч доларів аби побачити легендарні рештки корабля, а натомість самі стали частиною його вічного ландшафту.

OBOZREVATEL розповідає історію "Титану" компанії OceanGate, яка, за іронією долі, через понад 100 років після трагедії з "Титаніком", не винесла жодних уроків і прирекла людей на смерть.

Катастрофа, яку всі знають

Приватна компанія OceanGate була заснована 2009 року Стоктоном Рашем та Гільєрмо Зонлейном. Підводними прогулянками компанія почала займатися 2010 року, але чогось бракувало. Тож 2016 року Раш загорівся вигідною ідеєю: варто не просто проводити підводні прогулянки, а показувати людям те, чого майже ніхто на Землі не бачив – місця легендарних корабельних аварій. Бінго!

Тоді компанія почала розважати туристів видами місця аварії італійського пасажирського лайнера "Андреа Доріа", який затонув біля узбережжя Нантакета в 1956 році, вбивши 46 людей. Це, звісно, сприяло тому, що компанія стала популярною у медіа.

Але Раш розумів, що є лише один корабель, уламки якого бажають побачити люди.

"Є лише одна катастрофа, яку всі знають. Якщо ви попросите людей назвати щось підводне, вони назвуть акул, китів, "Титанік", – сказав він 2019 року.

Легендарний "Титанік" затонув 1912 року, а був знайдений лише 1985 року. І до того часу, як Раш загорівся ідеєю туристичних подорожей до нього, лише близько 200 людей бачили корабель наживо.

Цікаво, що дружина Раша – Емма є праонукою Джона та Елізабет Ендрюс. Її прадідусь свого часу був відомим суднобудівником та відігравав ключову роль у будівництві "Титаніка". І Джон, і Елізабет були на фатальному рейсі 1912 року та загинули під час катастрофи.

Для подорожей до "Титаніку" було збудовано "Титан". Це п'ятимісне підводне судно довжиною 6,7 метра та вагою 10 432 кг. І це був перший підводний апарат, який було побудовано з вуглецевого волокна та закріплено титаном. Не найкраща ідея, як виявиться згодом.

Внутрішній діаметр батискафу – лише 142 см, а довжина – 2,4 метри. Тож, просто уявіть собі, що вас опускають на глибину 3,8 км під воду у такі собі титановій бочці із один невеликим вікном. У 2020 році корпус "Титана" зазнав циклічної втоми, тож глибину на яку він міг опускатися знизили до 3 км, але згодом, в 2020 і 2021 році, батискаф було відновлено.

Для управління "Титаном" використовувався бездротовий ігровий контролер Logitech F710 (вартістю близько 2 тисяч гривень!) зі злегка модифікованими аналоговими джойстиками. Батискаф рухався за допомогою чотирьох електричних двигунів, два з яких були розташовані горизонтально, а ще два – вертикально. Ці двигуни дозволяли "Титану" розвивати швидкість до 5,6 км на годину.

За даними компанії, судно містило системи моніторингу для постійного контролю міцності корпусу, а також мало життєзабезпечення для п'яти членів екіпажу протягом 96 годин.

Цікаво, що на борту були відсутні будь-які навігаційні системи, а "керував" батискафом корабель підтримки, який надсилав текстові повідомлення на "Титан" із зазначенням відстаней та напрямків.

За даними OceanGate, "Титан" мав сім резервних систем, призначених для повернення судна на поверхню в разі надзвичайної ситуації. Деякі з них навіть повинні були спрацювати автоматично після певного часу, якби всі на борту раптово втратили свідомість.

OceanGate стверджувала, що батискаф проєктували у співпраці з експертами з NASA, Boeing та Лабораторії прикладної фізики Вашингтонського університету. Однак, коли батискаф зник, виявилося, що жодні експерти не брали участь в "проєктуванні, конструюванні або випробуваннях підводного апарату".

Побачити "Титанік" та померти

"Титан" здійснив перше занурення до "Титанік" у липні 2021 року. Під час таких подорожей на борту перебували пілот, гід та три пасажири, які платили по 250 тисяч доларів за приблизно 8-годинну прогулянку (хоча вся експедиція тривала вісім днів). Протягом усієї подорожі підводний апарат повинен був кожні 15 хвилин посилати сигнал безпеки, який відстежувався надводною командою.

OceanGate мала намір провести кілька експедицій на "Титанік" у 2023 році, але …

18 червня на борту батискафу опинилися п'ятеро людей:

  • Стоктон Раш – виконував роль пілота, 2019 року Смітсонівський журнал назвав його "винахідником-відчайдухом";
  • Шахзада Давуд – пакистансько-британський мільярдер;
  • Сулеман Давуд – 19-річний син мільярдера;
  • Геміш Гардінг – британський бізнесмен, авіатор та один з перших космічних туристів, який раніше спускався в Маріанську западину на глибину 11 км;
  • Поль-Анрі Наржоле – колишній командувач ВМС Франції, водолаз, пілот підводних апаратів, член Французького інституту досліджень та експлуатації моря (IFREMER), та директор з підводних досліджень E/M Group та RMS Titanic, Inc, яка володіє правами на підйом уламків. Він очолював понад 35 експедицій до місця катастрофи.

Занурення до "Титаніку" почалося 18 червня о 9:30 ранку за місцевим часом (15:00 за Києвом). Перші півтори години усе йшло за планом і корабель-спостерігач отримував сигнал з батискафу кожні 15 хвилин. Однак об 11:15 сигнал на поверхню не надійшов.Усы на поверхні зберігали спокій.

З якихось причин здіймати паніку не стали й тоді, коли наступні сигнали також не надійшли, очікуючи, що батискаф спливе на поверхню о 16:30. Коли цього не сталося, команда знову зберігала спокій і лише о 19:10 про ситуацію було сповіщено Берегову охорону США.

Підводний човен мав до 96 годин запасу повітря, тож були надії на те, що все закінчиться добре. Але марні.

Після довготривалих пошуків на допомогу прийшли ВМС США. Виявилося, що їхня Система акустичного виявлення зафіксувала акустичну сигнатуру, схожу на вибух, через кілька годин після занурення "Титану". Згодом учасники рятувальної операції використали ці дані та знайшли рештки батискафу приблизно в 500 метрах від "Титаніку".

"Ці люди були справжніми дослідниками, які поділяли особливий дух пригод і глибоку пристрасть до вивчення та захисту світового океану", – йдеться в заяві, оприлюдненій OceanGate Expeditions.

Наразі невідомо, чи були виявлені тіла загиблих, але уже звучать пропозиції облишити їх "у спокої" там, де вони є – поряд із іншими пасажирами з "Титаніку".

Що якби …

Трагедія із "Титаном" підняла на поверхню дуже багато питань до не надто безпечних розваг Стоктона Раша.

"Титан" плавав у міжнародних водах, тож обходив будь-які правила безпеки. Судно не було сертифіковане як придатне до плавання жодним регуляторним органом.

За даними CBS, пасажири, які підіймалися на борт "Титану", підписували документ, в якому йшлося про відмову від претензій і про усвідомлення того, що це "експериментальне" судно. Один із попередніх учасників подорожі на "Титані" – телевізійний продюсер Майк Рейсс стверджував, що в цьому документі "смерть згадується тричі на першій сторінці".

Сам Раш в інтерв'ю 2022 року сказав CBS News: "У певний момент безпека – це просто марнотратство. Я маю на увазі, якщо ви просто хочете бути в безпеці, не вставайте з ліжка. Не сідайте в машину. Нічого не робіть".

Експерти також нарікали, що пошуки "Титану" тривали б значно менше, якби він був оснащений досить простою і примітивною системою визначення місцезнаходження, яка 2021 року допомогла віднайти дистанційно керований апарат "Геркулес", який загубився в морі.

Про небезпечність "Титану" ще у 2018 році говорив директор з морських операцій OceanGate Девід Локрідж, який стверджував, що закликав провести сертифікацію "Титану", але компанія не хотіла витрачати на це гроші. Окрім того, він заявляв, що прозорий оглядовий ілюмінатор у передній частині батискафу був сертифікований лише на глибину 1,3 км, що становить лише третину від глибини на якій лежить "Титанік".

Щоб зрозуміти, наскільки глибоко лежить "Титанік" – перегляньте це відео:

Режисер Джеймс Кемерон, який особисто 33 рази занурювався до місця катастрофи "Титаніка" та брав участь в розробці підводних апаратів, зокрема й того, в якому опустився на глибину майже 11 км у марсіанській западині, також вважав, що "Титан" – не найкращий з батискафів.

Коли він почув, що OceanGate створює глибоководний підводний апарат з композитним корпусом з вуглецевого волокна і титану, Кемерон сказав, що був налаштований скептично.

"Я думав, що це жахлива ідея. Я шкодую, що не висловився, але я припустив, що хтось був розумніший за мене, тому що я ніколи не експериментував з цією технологією", – сказав він.

Він також заявив, що одразу зрозумів, що сталося невідворотне.

"Я відчував кістками, що сталося. Відмовила електроніка підводного човна, вийшла з ладу система зв'язку, одночасно відмовив транспондер стеження – підводного човна більше немає. Я миттєво сказав, що ви не можете втратити зв'язок і навігацію разом без екстремальної катастрофічної події або високоенергетичної катастрофічної події. І перше, що спало мені на думку – це вибух", – зізнався режисер.

Кемерон також відзначив "жахливу іронію" у загибелі "Титану" і його екіпажу, порівнявши її із загибеллю "Титаніка" в 1912 році.

"Зараз ми маємо ще одну катастрофу, яка базується, на жаль, на тих же принципах ігнорування попереджень", – сказав він, зазначивши, що OceanGate неодноразово попереджали про небезпеку використання батискафу.

Не перший інцидент

До катастрофи у червні 2023 року "Титан" здійснив три експедиції до "Титаніка". Учасником однієї з них був репортер Девід Поуг, який був на батискафі, коли той загубився і так не знайшов "Титанік". Після занурення він висловив занепокоєння щодо безпеки "Титану" та зазначив, що для керування та нахилу субмарини використовується контролер Logitech F710, а в якості баласту – будівельні труби.

Ще один інцидент трапився в 2022 році, коли виявилося, що один з двигунів батискафу було встановлено задом наперед, і підводний апарат просто обертався колами при спробі просунутися вперед біля морського дна.

Що сталося на "Титані"

Говорити про те, що батискаф вибухнув – не зовсім правильно, адже те, що там відбулося – називається імплозія. Фактично, це вибух, але який відбувається не назовні, а всередину. На якій саме глибині він стався – наразі невідомо. Але можна припустити, що неподалік від "Титаніку", адже зазвичай спуск до нього триває 2 години, а батискаф залишався на зв'язку щонайменше 90 хвилин.

Експерти вважають, що батискаф фактично розчавило зовнішнім тиском, внаслідок чого і відбулася імплозія.

Якби це був вибух – батискаф розірвало б із середини так само, як повітряну кульку, яка не витримала тиску повітря.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Фон дер Ляєн прокоментувала газовий шантаж Росії: Ми готові до цього
УкраинФорм
2024-11-16T15:39:07Z
За Трампа війна в Україні може посилитися: Кулеба назвав неочікуваний сценарій
GlavRed
2024-11-16T15:36:55Z
Європа на низькому старті: від Трампа очікують найагресивнішої політики в США з часів Рузвельта
24tv
2024-11-16T15:33:12Z
"Адміністрація Байдена розгублена": чи отримає Україна всю допомогу до приходу Трампа
24tv
2024-11-16T15:33:12Z
Рютте хоче згуртувати НАТО та США, передаючи Європі послання Трампа–Business Insider
iPress
2024-11-16T15:31:52Z
Сибіга пояснив, що КНДР хоче отримати від Росії в обмін на участь у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T15:31:34Z
Шольц узгодив дзвінок Путіну з Байденом, Макроном і Стармером – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T15:31:25Z
Прокурорам хочуть припинити виплату пенсій по інвалідності
24tv
2024-11-16T15:24:16Z
Італія відправила понад 15 тонн гуманітарної допомоги в Газу
Европейская правда
2024-11-16T15:22:13Z
"Це буде страшне місце": Єва Лонгорія вирішила покинути США
GlavRed
2024-11-16T15:27:20Z
Команду відомої української співачки мобілізували просто перед концертом
TSN
2024-11-16T15:27:11Z
Колишня учасниця "Холостяка-13" зробила відверту заяву про виліт з шоу
24tv
2024-11-16T15:09:44Z
"Дуже важко": Маша Єфросиніна розповіла про розлуку з чоловіком-військовим
Фокус
2024-11-16T15:00:55Z
"Гаррі Поттер і філософський камінь": 7 чарівних фактів, які варто знати про цей фільм
24tv
2024-11-16T14:18:22Z
Вагітна вчетверте Меган Фокс знялася в мереживі
Фокус
2024-11-16T14:12:10Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T14:10:46Z
Дуже доречно: Андре Тан розповів, куди найкраще вдягати білі речі
Фокус
2024-11-16T14:00:40Z
Магучіх у витонченій сукні знялася у ніжній фотосесії: розкішні фото дівчини
24tv
2024-11-16T13:48:59Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:03:46Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
Учасниця "Холостяка-13" зізналась, що має інвалідність: "Це смертельна хвороба"
24tv
2024-11-16T10:45:26Z
Чоловік випивав щодня 4,5 л. газованих напоїв: що з ним сталося через 10 років
Фокус
2024-11-16T09:00:50Z
На виробництво дронів у бюджеті на 2025 рік передбачено 775 мільярдів гривень, – Зеленський
24tv
2024-11-16T15:39:25Z
Місто в Британії пропонує 600 фунтів новим родинам за прихисток українських біженців
Европейская правда
2024-11-16T15:37:24Z
Чехія передасть Україні протитанкові гранатомети на 765 000 євро
iPress
2024-11-16T15:31:33Z
"Туди завітали "бойові комарі": Братчук розповів про атаку по російських військових базах
24tv
2024-11-16T15:27:22Z
Для ветеранів стартує навчання в агробізнесі
AgroNews
2024-11-16T15:22:26Z
WSJ: Україна починає масове виробництво дронів, на які не можуть впливати російські РЕБи
УкраинФорм
2024-11-16T15:21:28Z
Міноборони вдосконалило забезпечення оборонців під час реабілітації
1News
2024-11-16T15:15:39Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T14:51:42Z
Пільги для водіїв: хто може їздити без автоцивілки
Знай
2024-11-16T14:51:04Z
З ремонтом чи без: яку квартиру зараз вигідніше купувати
24tv
2024-11-16T15:33:15Z
У Британії оборонна компанія вироблятиме гаубиці для України
УкраинФорм
2024-11-16T15:31:16Z
Ціна на золото та причини падіння цін і поради для інвесторів
360ua.news
2024-11-16T15:30:34Z
Судді двох інстанцій легалізували вексельну схему, яка може знищити бізнес в Україні, – ЗМІ
24tv
2024-11-16T15:09:55Z
Ціни на товари та послуги можуть знову зрости: в Україні збираються збільшити тариф на передачу електроенергії, названо суму
Политека
2024-11-16T15:01:57Z
Ключовий акціонер Trump Media майже повністю продав свою частку
Детектор М
2024-11-16T14:45:14Z
Уряд запускає реєстр е-рослинництво
AgroNews
2024-11-16T14:36:30Z
Пільги на проїзд для дітей: що пропонує "Укрзалізниця"
ZN UA
2024-11-16T14:28:12Z
Чи буде світло взимку: експерт розповів на скільки будуть вимикати електроенергію українцям
TSN
2024-11-16T14:21:25Z
Оточення їх уникає – 3 знаки зодіаку, які постійно мають поганий настрій
24tv
2024-11-16T15:33:14Z
Більшість не помічає: для чого потрібна "прихована" кнопка на сидінні унітазу
GlavRed
2024-11-16T15:27:06Z
Жінка не полетіла у відпустку своєї мрії через "несправедливе" правило аеропорту
Фокус
2024-11-16T15:15:18Z
"Ми не Діснейленд": у Римі обурені гладіаторськими боями туристів у Колізеї
Фокус
2024-11-16T14:51:52Z
Здивуєтеся ніжності: який інгредієнт обов'язково додавати в картопляне пюре – це не про молоко
24tv
2024-11-16T14:33:50Z
Флоренція збільшила заборони для туристів
360ua.news
2024-11-16T14:03:37Z
Ізумруд, брильянт і янтарь: як назвати коштовне каміння українською правильно
24tv
2024-11-16T14:03:29Z
Ніколи не купуйте такі горщики: вони шкодять вашим рослинам
24tv
2024-11-16T13:33:02Z
Зацвіте точно на Різдво: що потрібно для цвітіння зигокактуса Шлюмбергера
GlavRed
2024-11-16T13:27:24Z
Поєдинок Ліги націй Грузія – Україна під загрозою зриву
24tv
2024-11-16T15:15:34Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T15:06:44Z
Матч Грузія – Україна перебуває під загрозою перенесення через сильний дощ у Батумі - ЗМІ
ZN UA
2024-11-16T15:04:46Z
Збірна України розгромила футболісток Мальти у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-16T14:51:11Z
Всупереч прогнозам скептиків: бій Тайсон – Пол побив рекорд з продажу квитків
24tv
2024-11-16T14:45:11Z
Гераскевич увірвався у топ-10 на першому етапі Кубка світу зі скелетону
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:27:00Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T13:48:35Z
Матч Ліги націй Румунія – Косово не дограли через політичний скандал: що трапилося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Пляжний футбол: українки посіли третє місце на Neom Beach Soccer Cup 2024
УкраинФорм
2024-11-16T13:15:11Z
Бійці Нацгвардії знищили російський ракетний комплекс БУК-М1
iPress
2024-11-16T15:31:25Z
Поля всіяні технікою: сапери ЗСУ завдали колосальних втрат РФ у штурмі на Курщині
GlavRed
2024-11-16T15:27:39Z
Вночі зимовий мороз, а вдень — комфортна осінь: прогноз погоди в Україні на неділю
Фокус
2024-11-16T15:15:51Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-11-16T15:15:11Z
Вперше за 50 років: на Закарпатті зацвіла чайна плантація
Комсомольская правда
2024-11-16T15:04:38Z
Уже вирує справжня зима: у Карпатах на кордоні з Румунією по коліна засипало снігом
24tv
2024-11-16T15:03:05Z
Мінлива хмарність та потепління: прогноз погоди в Україні на 17 листопада
24tv
2024-11-16T14:30:42Z
Хочуть встигнути до холодів, – військовий розповів, як зміняться бої взимку
24tv
2024-11-16T14:24:53Z
Хочуть дійти до дамби й полюють на пілотів: де просуваються ЗС РФ на Донеччині
Фокус
2024-11-16T14:21:39Z
У передмісті Парижа захоплено заручників: син ресторатора забарикадувався у закладі батька
TSN
2024-11-16T15:36:50Z
Рятувальники евакуювали 11 людей із прифронтових населених пунктів Харківщини
УкраинФорм
2024-11-16T15:31:25Z
Робив трепанацію і діставав ліки: суд виправдав "доктора Пі" за усіма статтями
Фокус
2024-11-16T15:12:11Z
Поліція розслідує обставини смертельної ДТП з трьома авто в Чернігівському районі
Украина Криминальная
2024-11-16T14:09:53Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Скандал зі "стріляниною працівника ТЦК" по чоловікові під Києвом: всі подробиці інциденту
Хвиля
2024-11-16T13:30:17Z
Водій вантажівки насмерть збив пішохода на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:09:31Z
Судитимуть винуватця ДТП, з провини якого загинула малолітня буковинка та ще один чоловік травмувався
Украина Криминальная
2024-11-16T13:00:53Z
Харків’янин повідомив про «замінування» метро, щоб помститися працівникам, які не пустили його у нетверезому стані
Мій Харків
2024-11-16T12:57:43Z
Смартфони iPhone почали самостійно перезавантажуватись: що це означає
InternetUA
2024-11-16T15:31:19Z
Чому Плутон більше не вважають планетою?
24tv
2024-11-16T15:03:36Z
Системні вимоги S.T.A.L.K.E.R 2 виявилися не зовсім правдивими
InternetUA
2024-11-16T15:01:39Z
Вчені знайшли доказ існування води на Марсі завдяки загубленому камінчику
TSN
2024-11-16T14:54:48Z
Вчені переосмислюють елементарний план Сонця
Portaltele
2024-11-16T14:51:35Z
Motorola розробляє новий складаний смартфон Razr 50s
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:42:45Z
Як увімкнути геолокацію на iPhone і поділитися нею з друзями: корисні поради
InternetUA
2024-11-16T14:33:53Z
Аферисти обікрали жінку через фейковий сайт
InternetUA
2024-11-16T14:28:40Z
Найледачіша черепаха у світі: 95% свого часу вона проводить абсолютно нерухомо
Фокус
2024-11-16T13:57:57Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z