MY.UAНовини
Країни Європи масово тестують чотириденний робочий тиждень: де вже є і навіщо потрібний
Країни Європи масово тестують чотириденний робочий тиждень: де вже є і навіщо потрібний

Країни Європи масово тестують чотириденний робочий тиждень: де вже є і навіщо потрібний

Португалія у червні 2023 року приєдналася до країн, які тестують запровадження чотириденного робочого тижня. Прихильники ідеї припускають, що за її впровадженні задоволеність працівників підвищується, а разом з нею зростає і продуктивність.

По всій Європі профспілки закликають уряди запровадити такий формат роботи на постійній основі. У Euronews розібралися, як відбуваються такі експерименти, а OBOZREVATEL вибрав головне.

Загалом ідея "чотирьохденки" проста: співробітники працюють чотири дні на тиждень, отримуючи свою колишню зарплату. Однак у різних проєктах по-різному розподіляється кількість робочих годин: одні пропонують залишити стандартний робочий день, інші – зробити роботу протягом 4 днів довшою, щоби компенсувати втрату одного дня.

Португалія – проба пера

Після успіху інших пробних програм на континенті Португалія приєдналася до списку країн, що тестують концепцію чотириденного тижня. У рамках пілотного проєкту 39 приватних компаній підписалися на участь у державній ініціативі в партнерстві з некомерційною правозахисною групою 4 Day Week Global.

Очікується, що компанії-учасниці слідуватимуть "моделі 100:80:100". Мається на увазі: 100% оплати за 80% робочого часу в обмін на зобов'язання підтримувати щонайменше 100% продуктивність.

Португалія нині посідає третє місце за тривалістю робочого тижня у країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). У країні 72% людей працюють понад 40 годин на тиждень.

Ісландія – першопрохідник та лідер

У період з 2015 по 2019 рік Ісландія провела найбільший у світі пілотний проєкт. У його ході тестував робочий тиждень тривалістю 35-36 замість традиційних 40 годин без жодних скорочень заробітної плати.

У тестовому етапі взяло участь близько 2500 осіб. Експеримент був визнаний дослідниками успішним, й ісландські профспілки домовилися про скорочення робочого часу.

Дослідження також спричинило значні зміни в Ісландії. Так, майже 90% працюючого населення тепер мають скорочений робочий день чи інші пільги.

Дослідники виявили, що стрес та вигоряння у працівників зменшилися. При цьому баланс між роботою та особистим життям покращився.

Бельгія – все за бажанням

Бельгія стала першою країною в Європі, яка офіційно ухвалила закон про чотириденний робочий тиждень. Він набув чинності ще у листопаді 2022 року.

Закон передбачає, що працівники отримують право відпрацьовувати повний робочий тиждень за чотири дні замість звичайних п'яти. Тобто кількість робочих годин у кожний конкретний день для них збільшується.

"Метою є дати людям і компаніям більше свободи в організації свого робочого часу. Якщо ви порівняєте нашу країну з іншими, ви часто побачите, що ми набагато менш динамічні", – заявляв прем'єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо.

Однак перспектива чотириденного робочого тижня подобається не всім у цій країні. Критики ідеї зазначають: багато співробітників, що мають повний робочий день, працюватимуть дуже багато годин на день, щоб отримати "додатковий вихідний". А у багатьох інших, таких як позмінні робітники, взагалі немає можливості скористатися гнучким графіком.

Велика Британія – експеримент визнано "надзвичайно успішним"

Низка британських компаній провела шестимісячний тест чотириденного робочого тижня. Тепер вони планують зробити більш короткий робочий тиждень постійним і називають свій експеримент "надзвичайно успішним".

Пілотну програму "чотирьохденки" було запущено в Британії в червні 2022 року. У ході тесту було вивчено вплив скорочення робочого дня на продуктивність підприємств та благополуччя їхніх працівників, а також вплив на навколишнє середовище та гендерну рівність.

Близько 60 британської компанії та понад 3300 співробітників підписалися на участь у програмі. Експеримент курирували дослідники з Кембриджського та Оксфордського університетів та Бостонського коледжу, а також 4 Day Week Global та інших правозахисних груп.

У результаті переважна більшість – близько 92% – компаній, які взяли участь у тесті, вирішили зберегти політику чотириденного тижня після випробувального періоду. Як і у випадку з експериментом у Португалії, співробітники мали слідувати "моделі 100:80:100", і їм це вдалося.

Крім того, урядовий експеримент із "чотирьохденкою" вже запланований у Шотландії (на 2023 рік). Уряд Уельсу розглядає можливість проведення власного тесту.

"Це смілива пропозиція, але не більш смілива, ніж боротьба за п'ятиденний робочий тиждень, оплачувану відпустку та оплату лікарняних, які ми тепер приймаємо як належне", – зазначив член Senedd Джек Сарджент, коментуючи можливість проведення експерименту в Уельсі.

Іспанія – пробна фаза

Пілотний проєкт у цій країні запустили у грудні 2022 року. Ініціатором стала невелика ліва партія Más País, якій вдалося отримати схвалення уряду.

Очікується, що експеримент допоможе малим та середнім підприємствам скоротити робочий тиждень як мінімум на півдня без зниження заробітної плати. По суті ведеться перевірка можливості підвищення продуктивності.

Компанії, які приєдналися до програми, також можуть отримати допомогу з державного фонду у розмірі 10 млн євро. Для цього вони повинні розробити засоби підвищення продуктивності, які компенсують перехід на роботу протягом чотирьох, а не п'яти днів.

Такі покращення мають бути реалізовані протягом року, при цьому кожна компанія має залишатися у програмі не менше двох років. Протягом першого року пілотного проекту уряд частково фінансуватиме витрати на заробітну плату та допоможе фінансувати навчання для підвищення ефективності.

Швеція – неоднозначна реакція

У Швеції скорочення часу роботи із збереженням повної оплати праці було випробувано ще у 2015 році зі змішаними результатами. Пропозиція полягала в тому, щоб спробувати шестигодинний робочий день замість восьмигодинної без втрати заробітної плати, але не всім сподобалася ідея витрачати гроші на експеримент. Навіть ліві партії вважали, що реалізувати це у великих масштабах буде надто дорого.

Одним із прикладів стало відділення ортопедії університетської лікарні, яке перевело 80 медсестер та лікарів на шестигодинний робочий день і найняло новий персонал, щоб надолужити втрачене. Реакція медперсоналу була позитивною, проте експеримент також викликав багато критики і його не було поновлено.

Фінляндія – планували, але не запровадили

Країна не стала впроваджувати чотириденний робочий тиждень, незважаючи на неодноразові спекуляції у ЗМІ на цю тему. Так, у 2023 році уряд Фінляндії нібито хотів запровадити чотириденний робочий тиждень або також шестигодинний робочий день.

Але потім виявилося, що це була фейкова новина, яку уряду довелося спростовувати. Як з'ясувалося, прем'єр-міністерка Санна Марін робила таку пропозицію у серпні 2019 року, але ідея не була включена до порядку денного уряду.

Німеччина – у лідерах і без реформ

У Німеччині – один із найкоротших середніх робочих тижнів у Європі. За даними Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), середня тривалість робочого тижня становить лише 34,2 години.

Проте профспілки закликають до подальшого скорочення робочого дня. IG Metall, найбільша профспілка країни, також закликала до скорочення робочого тижня, стверджуючи, що це допоможе зберегти робочі місця.

Згідно з опитуванням Forsa, 71% працюючих у Німеччині хотіли б мати можливість працювати лише чотири дні на тиждень. При цьому більшість (59%) вважає, що це має бути досяжним і для роботодавців. Серед останніх в успіх "чотирьохденки" вірять лише 46%.

Поки невідомо, чи буде такий захід реалізований. Поки що експерименти з робочим часом у Німеччині проводять здебільшого невеликі стартапи. Вони запевняють, що за впровадження чотириденного робочого тижня підвищується задоволеність працівників, а разом з ними і продуктивність.

Як повідомляв OBOZREVATEL, більшість українців хотіли б працювати 4 дні на тиждень – такий режим підтримує 71% учасників опитування кадрових аналітиків. При цьому майже чверть опитаних – 23% – мають намір витратити "зайвий" вихідний на навчання.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:58Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:54Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:53Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:45Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:31Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:22Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:20Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:20Z
Арсанал вигризає перемогу у вовків
Football.ua
2025-12-13T22:03:16Z
Новая проблема Москвы: танкер "теневого флота" внезапно отказался от загрузки СПГ
UAToday
2025-12-15T13:09:42Z
Владельцам двухзонных счетчиков сообщили, что будет с ночным тарифом на электроэнергию с 1 января
UAToday
2025-12-14T19:09:54Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:54Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:37Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:27Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:26Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:24Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:23Z
Рождественский стол в 2025 году: за что придется заплатить 1 374 гривны
Знай
2025-12-13T20:12:21Z
Правительство Румынии пережило вотум недоверия
Европейская правда
2025-12-15T20:00:01Z
Зеленский о переговорах с США: думаю, у нас разные позиции по территориям
Европейская правда
2025-12-15T19:07:58Z
Премьер Испании преуменьшил проблемы своей партии и исключил возможность досрочных выборов
Европейская правда
2025-12-15T18:54:57Z
Новая глава британской разведки: Путин затягивает мирные переговоры по Украине
Европейская правда
2025-12-15T18:33:17Z
Премьер Эстонии: вопрос с замороженными россактивами нужно решить на этой неделе
Европейская правда
2025-12-15T18:18:38Z
Мерц: отказ использовать росактивы для Украины нанесет огромный ущерб ЕС
Европейская правда
2025-12-15T18:03:29Z
Разговор глав МИД ЕС с Уиткоффом и Кушнером был сорван из-за техпроблем
Европейская правда
2025-12-15T17:57:00Z
Зеленский о гарантиях безопасности для Украины: первые наработки выглядят неплохо
Европейская правда
2025-12-15T17:48:22Z
Беспилотники СБУ в третий раз ударили по нефтедобыче РФ на Каспии, - источники
UAToday
2025-12-15T17:27:04Z
Под Москвой слышны взрывы: россияне жалуются на атаку неизвестных дронов
UAToday
2025-12-14T20:33:12Z
В польском Жешуве в аварию попал автобус с туристами, есть пострадавшие
Европейская правда
2025-12-14T09:30:43Z
Россия под ударами дронов: в Урюпинске эвакуируют жителей из района нефтезавода – видео
Лига
2025-12-14T05:57:34Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-14T00:00:16Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:56Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:51Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:41Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:37Z
В ВМС рассказали, о последствиях атаки российского дрона на турецкий танкер
Лига
2025-12-13T21:48:04Z
Украина запустит в Германии производство ударных дронов
Европейская правда
2025-12-15T17:15:05Z
Генштаб: по состоянию на 15 декабря общие потери вражеской армии в личном составе составили 1 189 470 солдат
UAToday
2025-12-15T13:09:22Z
Новая волна мобилизации в Украине: кто попадет в списки уже в январе 2026 года
UAToday
2025-12-14T19:09:41Z
Ванга и Нострадамус сделали много предсказаний на 2025 год: какие пророчества сбылись
UAToday
2025-12-14T19:09:09Z
В Польше обнаружили остатки "объекта, напоминающего дрон"
Европейская правда
2025-12-14T15:13:15Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:49Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:38Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:34Z
Военные в шоке с дронов от государства
Comments UA
2025-12-14T03:00:33Z
Вредно ли сладкое на ночь: диетологи объяснили, как сахар влияет на сон
UAToday
2025-12-15T15:03:24Z
Повышенное давление: Признаки того, что вам не хватает магния
UAToday
2025-12-15T13:09:22Z
С возрастом люди начинают просыпаться раньше: врачи рассказали, как это остановить
UAToday
2025-12-15T13:09:16Z
Как распознать отравление угарным газом и что делать дальше
UAToday
2025-12-14T19:09:14Z
Гвоздика: ее польза для вашего здоровья
UAToday
2025-12-14T19:09:12Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:57Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:53Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:37Z
От 3 до 50 тысяч: украинцам приготовили новую помощь – кто получит
Знай
2025-12-13T23:33:34Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:44Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:36Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:11Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:02Z
Кондиционер в автомобиле зимой: эксперты рассказали, почему стоит время от времени его включать, а не ждать весны
Знай
2025-12-13T17:51:00Z
Пассажиры электромобилей массово жалуются на тошноту и головокружение: в чём причина
UAToday
2025-12-13T11:03:35Z
Ключи от автомобиля в холодильнике: зачем водители так делают и какие более удобные и надежные методы
Знай
2025-12-12T17:51:10Z
Почему даже новая батарея не спасает зимой: главная причина, о которой не догадываются водители
Comments UA
2025-12-12T14:45:45Z
Чтобы лобовое стекло не треснуло на морозе: эксперт рассказал об основных правилах
Знай
2025-12-12T11:51:02Z
Гороскоп на 16 декабря 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-12-15T16:27:05Z
Ситуация на фронте на утро 15 декабря 2025 года
UAToday
2025-12-15T13:09:42Z
"Шахеды" атаковали Днепропетровскую область: раненые люди, разрушенные здания и транспорт
UAToday
2025-12-15T13:09:02Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:38Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:36Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:35Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:35Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:32Z
Россия атакует Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-12-14T00:48:22Z
Гороскоп на понедельник 15 декабря 2025 года
UAToday
2025-12-14T19:09:31Z
Как уберечь полотенца и коврики в ванной от неприятного запаха – несколько советов
UAToday
2025-12-14T19:09:25Z
Рецепт праздничных икорных шапочек: маленькая роскошь на вашем новогоднем столе для встречи 2026
Знай
2025-12-14T03:51:24Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:59Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:57Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:48Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:36Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:27Z
Как нельзя выходить из дома 14 ноября и зачем убирать квартиру сегодня: приметы и запреты на Филимонов день
Знай
2025-12-14T02:51:18Z
Из-за жёстких лимитов в лицензированных онлайн-казино бюджет Украины может терять до 4 млрд грн в год — FAVBET
MY.UA
2025-12-17T15:46:21Z
Компания SpaceX анонсировала обновление Starlink: что изменится в характеристиках уже в 2026 году
UAToday
2025-12-15T14:00:15Z
В Турции массово появляются гигантские провалы грунта, напоминающие библейские пророчества
UAToday
2025-12-15T13:09:10Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:48Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:28Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:20Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:15Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:51:02Z
На Солнце появилось гигантское пятно, которое может привести к катастрофе на Земле
TSN
2025-12-14T02:48:52Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:50Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:45Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:34Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:27Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:19Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:17Z
Конор Макгрегор женился: церемонию провели в старейшей церкви Ватикана
Фокус
2025-12-13T15:00:05Z
Тяжелоатлет Даниил Чиняков - о трех золотых медалях чемпионата Европы, Rammstein и пельменях
Комсомольская правда
2025-12-13T12:06:43Z
Рэпер Snoop Dogg станет тренером сборной США на Олимпиаде
Фокус
2025-12-12T12:45:47Z