MY.UAНовини
Як Росія обходить санкції: чому "Ростех", "Роскосмос", "Росатом" працюють попри війну
Як Росія обходить санкції: чому "Ростех", "Роскосмос", "Росатом" працюють попри війну

Як Росія обходить санкції: чому "Ростех", "Роскосмос", "Росатом" працюють попри війну

Росія намагається обійти європейські та американські санкції не лише у нафтовій, газовій, банківській сферах, їй вдається отримати й товари для оборонної галузі. В нових ракетах, якими зараз атакують Україну, виявлено десятки західних компонентів. Фокус дізнавався, що намагається дістати Кремль, якими шляхами обходить санкції та як йому перешкодити.

"Різні країни, різні компанії, без яких Росія не змогла б виробляти засоби терору, зокрема ракети. Державі-терористу вдається використовувати технології світу через мережу постачальників, вдається обходити міжнародні санкційні режими", — нещодавно зазначив президент Володимир Зеленський після спеціальної наради про те, як Росія обходить американські та європейські санкції.

Туреччина, Казахстан, Об’єднані Арабські Емірати, Грузія, Вірменія — за допомогою низки компаній у цих країнах, формально не причетних до оборонної промисловості, Росія продовжує отримувати навіть електронні компоненти для ракет.

Масштаби санкцій: які втрати та здобутки

Нині щодо Росії — її окремих громадян та підприємств застосовано близько 11 тисяч різних санкційних обмежень. Це більше, аніж до Ірану — країни, яка вважається державою — спонсором тероризму. Більшість санкцій щодо РФ запровадив Європейський Союз. І все заради однієї спільної мети: за допомогою санкцій змусити Росію припинити війну.

І, як кажуть експерти, ефект є. І не лише, тому що спостерігається масовий вихід іноземних компаній з російського ринку. За оцінками Світового банку рівень російської економіки скорочується: з 3,4-5,5% у 2022 році до 2,3-4,5% у 2023-му. Економісти говорять, що зрештою ефект санкцій призведе до значного падіння ВВП, що можна буде порівняти з дефолтом 1998 року.

Перші пакети санкцій Росія не відчула, адже її економіка мала певний запас міцності
Фото: З відкритих джерел

"Санкції вже дають результат. Через санкції надходження до державного бюджету в енергетиці скоротились практично на 50% порівняно з минулим роком, — говорить Фокусу директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. — І той плановий дефіцит, який передбачався на 2023 рік, був перекритий за три місяці. Тож може виникнути втричі більший дефіцит, ніж планувалося: не 2%, а 5-6%. Для Росії це неприємно, але не смертельно. Треба, щоб міжнародні партнери займали більш жорстку позицію — по "Росатому", по фінансовому сектору. Важливо перекрити SWIFT та електронні розрахунки для російських банків, торговельні операції, крім гуманітарних. Але на жаль поки що не всі у світі готові втратити свої прибутки, щоб змусити Росію дотримуватися міжнародних правил силою".

Перші пакети санкцій Росія не відчула, адже її економіка мала певний запас міцності, який було використано для пом’якшення інфляції та падіння імпорту. Згодом почала користуватися схемами для обходу накладених на неї санкцій, з огляду вже на набутий з 2014 року досвід.

Нафтовий і газовий ринок: по морю у треті країни

Як відомо, донедавна Росія була одним з найбільших постачальників нафти та газу у світі. У 2021 році на нафту та газ припадало 49% всіх експортних надходжень країни. І половину росіяни постачали європейцям.

Після початку повномасштабного вторгнення на Росію були накладені значні міжнародні санкції. Наприклад, у шостому пакеті санкцій ЄС запровадив ембарго проти російської нафти. Щоправда, з кількома застереженнями та процедурою поступового впровадження.

Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Михайло Драпак нагадує, що Європейський Союз поставив собі за мету до 2030 року повністю звільнитися залежності від російських енергоносіїв. Тоді ж багато країн пришвидшили цей перехід, зокрема Німеччина. "Але загально ЄС не поспішає. Наприклад, Угорщині дозволено її отримувати з Росії, бо іншого шляху доставки поки не має — країна не має портів, привезти її складно. Також така можливість була збережена і для Словаччини, і для Чехії, які залежні від російської нафти", — пояснює він.

Експерти зазначають, попри втрати, прибутки Росії від нафтогазової галузі залишаються достатньо високими. І все тому, що Росія знаходить ті самі шпаринки, які може безкарно використовувати. Наприклад, вона нелегально постачає за низькими цінами нафту в окремі крани, такі як Китай, Індію, Туніс, Марокко, Індонезію або Саудівську Аравію. Після чого нафта йде не як російська, змінюється її країна походження.

Схема, коли нафта переробляється в третіх країнах, а потім повертається, як нафтопродукти, не заборонена санкціями
Фото: Sputnik

Про це Фокусу говорить Володимир Омельченко. Він звертає увагу, що Саудівська Аравія, яка сама виробляє дуже багато нафти й нафтопродуктів, купує російські. І все для того, аби потім перепродати на світових ринках значно дорожче.

"Така нафта повертається після переробки на різні ринки, зокрема і на європейський, — розповідає експерт. — В принципі це легальний обхід санкцій. Схема, коли нафта переробляється в третіх країнах, а потім повертається, як нафтопродукти, не заборонена санкціями. Інші схеми, що діють, відіграють не значну роль. Наприклад, перевантаження нафти в різних портах біля Греції, Болгарії та Туреччини з російських танкерів в танкери під іншими прапорами".

Він також нагадує, що у газовій сфері санкцій проти Росії не впроваджували, але Росія сама на себе наклала санкції, зобов’язавши всі країни-партнери, контрагенти "Газпрому", переукладати контракти в рублях, що порушує договірні зобов’язання.

"Тому більшість країн ЄС відмовились від російського трубопровідного газу. Крім того, були підірвані три нитки газопроводів — "Північний потік" та "Північний потік-2". Але при цьому, хоча Росія і зменшує поставки трубопровідного газу в Європу, збільшуються поставки LNG, скрапленого природного газу. Особливо російська газова компанія "Новатек", яка поставляє газ на європейський ринок та в Японію, Корею, Китай та інші країни азіатсько-тихоокеанського регіону", — додає Володимир Омельченко.

Чому "Росатом" досі не під санкціями

Основні галузі, які постраждали, — металообробка, деревообробка та машинобудування. Але це не так страшно у порівнянні з тим, що величезні підприємства, такі як "Норильський нікель" і "Русал" і далі продають свою продукцію по всьому світу. Також санкції не накладені на "Росатом", державну корпорацію з атомної енергії, як об’єднує понад 300 підприємств.

"Це відбувається тому, що відіграє велику роль бізнес та комерційні інтереси. Вони переважають безпекові інтереси, — говорить Омельченко, відповідаючи на запитання, чому санкції не накладені на російське підприємство "Росатом" та його дочірні компанії. — Вони сьогодні контролюють близько 40% збагачення урану. А значить і замістити послуги збагаченого урану сьогодні практично неможливо. Для цього потрібно п’ять років, а, можливо, й більше. Якщо будуть накладені санкції, то у багатьох країн, зокрема, США, реактори залишились би без ядерного пального, тому що не можна було би його збагатити. А без процедури збагачення не можливо було би отримати саме паливо для реакторів".

Також Росія будує та проєктує багато реакторів по всьому світу. Вона сильно інтегрована в атомну галузь, її важко відразу відділити та відмовитись від їх послуг. А ще саме Росія контролює значні поклади урану, не тільки в своїй країні, але й Казахстані.

"Росатом" та його дочірні компанії контролюють близько 40% світового ринку збагачення урану
Фото: Відкриті джерела

"Тому ми бачимо, що наші міжнародні партнери, країни заходу сьогодні не здатні відмовитись від комерційних інтересів, які йдуть з боку "Росатома". Хоча зрозуміло, що ця компанія перетворилась на компанію-терориста після захоплення та замінування ЗАЕС. Але на жаль цінності людські та безпекові не завжди перемагають, а частіше перемагають цінності пов’язані з фінансами та комерцією", — додає експерт директор енергетичних програм Центру Разумкова.

І завдяки тому що, подібним підприємствам вдається уникнути санкцій, адже вони мають "цивільний" статус підприємств, їм вдається закуповувати товари подвійного призначення, які використовуються деякими підприємствами оборонної промисловості. Крім того, є докази, що "Росатом" напряму причетний до постачань товарів російському оборонно-промисловому комплексу.

Як Таджикистан, Узбекистан та Киргизія стали російськими донорами сучасних технологій

У березні 2023 року видання Bloomberg повідомило, що Росія обходить санкції, щоб отримувати сучасні технології для війни. Згідно з аналізом даних про торгівлю, сучасні чипи та мікросхеми, виготовлені в ЄС та інших державах, також доставляються до Росії через треті країни, такі як Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати і Казахстан, вважає дипломат, ім’я якого видання не називає. Журналісти зазначили, що імпорт чипів із Туреччини та ОАЕ різко зріс після вторгнення РФ в Україну. А приклад Казахстану взагалі унікальний: у 2022 році ця країна експортувала до Росії сучасних напівпровідників на $3,7 мільйона, хоча за рік до того — лише на $12 тисяч.

Що ж стосується ЄС, США, Японії та Великобританії, то до 2022 року Росія купувала у них сучасних чипів і мікросхем на суму в середньому $163 мільйони. Нині майже втричі менше. Проте дефіцит допомагає компенсувати інші країни — серед них Сербія, Туреччина та Об’єднані Арабські Емірати, а також деякі країни Східної Європи та Центральної Азії. Постачання до них компонентів та товарів подвійного призначення значно зросли. Росіяни використовують комерційну електроніку в оборонці.

Виживати Росії допомагає і той факт, що великі компанії потрапили під санкції, але їх дочірні компанії — ні, через них вони і працюють.

Чіпи та мікросхеми, виготовлені в ЄС та інших державах, доставляються до Росії через треті країни, такі як Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати і Казахстан
Фото: Getty Images

"Наприклад, теж обладнання, не тільки військове, але й цивільне, яке є під санкціями, поставляється в Таджикистан, Узбекистан чи Киргизію, а звідти вже в Росію, — додає Володимир Омельченко. — Країни ЄС та США дають на це згоду, хоча й розуміють, що немає в Таджикистані промисловості по чипах, чи немає таких заводів, які можуть застосовувати чипи. Але все одно надають дозволи і ліцензії на постачання. Це означає, що комерційні інтереси мають серйозну вагу в цьому питанні. На мій погляд, потрібні серйозні дії,ввести Росію в чорний список FATF і виключити її з цієї організації, перекрити всі рахунки. Це було би правильне поводження з країною-терористом".

Який є вихід — посилення санкцій та відповідальності за їх невиконання

"Для Росії санкції дискомфортні, але не фатальні, — говорить й експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар. — Для західних країн вони достатньо комфортні. Так, вони приносять їм певні збитки, але в межах припустимої плати за демократію. І така ситуація в принципі тішить Москву, і залишає простір для шантажу Москвою Заходу".

Експерти зазначають, що у справі санкцій важливий не лише процес накладання, а й моніторинг обмежень. І якщо у США є досить ефективний апарат для забезпечення виконання санкцій — існує спеціальний моніторинговий орган, який збирає інформацію, є відповідне законодавство та інструменти дотримання виконання рішення, то у ЄС все складно. Європа покладає відповідальність на моніторинг на кожну окрему державу, також відсутній механізм примусового виконання. Окрім ганьби нічого не діє. Можна згадатиісторію з постачаннями турбін Siemens в окупований Крим — коли німецька компанія ще до повномасштабного вторгнення виконувала замовлення, розумівши про те, що продають підсанкційний товар Росії.

Наразі експерти також наголошують, що важливо накладати санкції на інші галузі та окремі підприємства. Зокрема, нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. Заборонити компаніям з ЄС мати комерційні операції з російськими нафтовими підприємствами.

Михайло Гончар зауважує, що важливо створювати тиск на країни через вторинні санкції на країни, які свідомо чи несвідомо, але допомагають Росії обходити санкційні режими. Та у цьому питання єдності у країн-партнерів України немає, бо у разі накладання таких страждатиме бізнес. "Тому Італія, Франція і Німеччина застерегли, що не погодять такі санкційні режими щодо Китаю, хоча на цьому й наполягали Сполучені штати", — зазначає він.

Окрім того, важливо посилити контроль та розширити перелік товарів подвійного призначення, накладаючи санкції на військові або військово-цивільні підприємства, що входять до складу "Ростеху", "Роскосмосу", "Росатому", "Алмаз Антей".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ілон Маск видалив акаунт USAID з мільйоном підписників із соцмережі X
InternetUA
2025-02-03T04:33:59Z
У WhatsApp з’явиться функція планування заходів у приватних чатах
InternetUA
2025-02-03T04:01:49Z
Що робити, якщо смартфон не реагує на увімкнення: як швидко вирішити проблему
Политека
2025-02-03T04:00:23Z
Нідерланди розпочали розслідування щодо збору даних чат-ботом DeepSeek
InternetUA
2025-02-03T02:01:41Z
Лише одна така родина на острові: полярники показали рідкісне сімейство пінгвінів
Фокус
2025-02-03T01:57:26Z
У квітні Apple Intelligence отримає підтримку дев'яти мов
InternetUA
2025-02-03T01:01:47Z
Телефон почав сильно грітися: основні причини та способи вирішення проблеми
Политека
2025-02-03T00:00:11Z
Археологи знайшли поховання вампіра
Gazeta UA
2025-02-02T23:36:18Z
На честь 25 років The Sims EA та Maxis перевипустили перші дві гри — вони отримали технічні проблеми
ITC
2025-02-02T22:40:34Z
Леви – ні на чому не зациклюйтеся, Скорпіони – шукайте іншу роботу: чоловічий тижневий гороскоп
24tv
2025-02-03T04:42:48Z
Олія не бризкатиме на всі сторони: який простий інгредієнт це гарантує
24tv
2025-02-03T04:09:38Z
Як дитячі травми можуть зробити з вас "інтроверта"
Знай
2025-02-03T00:30:27Z
Ніколи не робіть цього з шкарпетками: принесете бідність в дім
24tv
2025-02-02T19:54:15Z
Вони смачніші за звичайні котлети: готуємо знамениті гречаники по-харківськи
24tv
2025-02-02T19:21:56Z
Дівам – сюрпризи, Овнам – неприємні новини: гороскоп Таро на 3 лютого 2025 року
Telegraf
2025-02-02T18:48:33Z
Безсоння на 60 років: в'єтнамський фермер розповів, як живе без сну
TSN
2025-02-02T18:36:42Z
Гороскоп на тиждень з 3 до 9 лютого: Близнюкам - важкий вибір, Ракам - перемога
GlavRed
2025-02-02T18:06:05Z
Ці речі після покупки треба обов'язково дезінфікувати: повний список
24tv
2025-02-02T17:45:04Z
Масована атака дронів: палає Астраханський нафтопереробний завод
Vlasti
2025-02-03T04:54:39Z
Одеська поліція розшукує зниклу неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-02-03T03:30:57Z
В Астраханській області дрони налетіли на газопереробний завод, почалася пожежа
24tv
2025-02-03T02:48:38Z
На Полтавщині засуджено військового, який заступився за дружину
Украина Криминальная
2025-02-03T01:45:32Z
Біля будівлі ТЦК у Павлограді стався вибух
Украина Криминальная
2025-02-03T01:24:36Z
У Волгограді сталися вибухи на НПЗ: у місті перебої зі світлом ‒ росЗМІ
ZN UA
2025-02-03T01:00:03Z
У Волгограді дрони атакували нафтопереробний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T00:30:13Z
Нічний привіт від "добрих" дронів: Волгоград атакували БпЛА, є перебої зі світлом та зв'язком
24tv
2025-02-02T23:30:44Z
Удар РФ по Полтаві: ще одна родина з двома малими дітьми загинула під завалами
TSN
2025-02-02T23:21:59Z
Перша Олімпійська чемпіонка України Оксана Баюл поспівчувала росіянам і спровокувала хейт у мережі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T04:57:19Z
Перша Олімпійська чемпіонка України Оксана Баюл поспівчувала росіянам і спровокувала хейт у мережі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T01:09:28Z
"Рома" з Довбиком на останніх хвилинах уникла поразки від лідера чемпіонату Італії
TSN
2025-02-02T22:06:25Z
"Арсенал" без Зінченка знищив "Манчестер Сіті" в центральному матчі 24-го туру АПЛ
TSN
2025-02-02T21:33:40Z
Воїни ЗСУ ліквідували зрадника з Криму, який був чемпіоном України з карате
24tv
2025-02-02T20:57:52Z
Баскетбол. «Запоріжжя» постулося БК «Рівне», «Дніпро» та «Старий Луцьк» - не дограли
УкраинФорм
2025-02-02T20:33:00Z
Шевченко отримав нагороду члена Залу слави Мілана: як "Сан-Сіро" вітав легенду
24tv
2025-02-02T20:30:14Z
Дружина футболіста збірної України повторила пікантний кадр із "Основного інстинкту"
Telegraf
2025-02-02T20:09:10Z
Промоутер Джошуа назвав головну ціль британського супертяжа
24tv
2025-02-02T19:00:38Z
Самотужки виховував шістьох дітей: на Курщині загинув кулеметник Микола Костянецький
24tv
2025-02-03T05:00:52Z
Український LEVITATION: військовий розповів про унікальну розробку, яка рятує життя та економить гроші на фронті
Telegraf
2025-02-03T04:57:25Z
Синоптики зробили прогноз на лютий: в яких областях буде найтепліша погода
Политека
2025-02-03T04:30:24Z
Україна під атакою затяжної магнітної бурі: коли увірветься новий шторм
GlavRed
2025-02-03T04:27:46Z
Дрони атакували Астраханський газопереробний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T04:18:44Z
2 лютого росіяни більше ніж вдвічі посилили інтенсивність ударів по Сумщині – били з артилерії, авіаракетами та дронами
ZN UA
2025-02-03T04:09:53Z
Хмарно, місцями мокрий сніг: прогноз погоди на 3 лютого
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T04:00:15Z
Підриви ТЦК в Україні: у РНБО відреагували на події
24tv
2025-02-03T03:45:15Z
Ріелтор дала підказку Кличку: У довгобудах столиці близько 50 тис. квартир, на яких буде попит
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T03:36:58Z
Юний і привабливий: який вигляд має єдиний син Клаудії Шиффер
GlavRed
2025-02-03T00:27:35Z
"Показати, а не розповісти": король Чарльз III зніметься в кіно
GlavRed
2025-02-03T00:27:17Z
"Я просто втратив все": шоумен-воїн Салем розповів про долю свого бізнесу
GlavRed
2025-02-02T22:27:59Z
Сумська розповіла, як цілувалася з Козловським "по-справжньому": "Було приємно"
GlavRed
2025-02-02T21:27:27Z
"Біль не стане менше": донька Скрябіна відвідала могилу батька у 10-ті роковини його загибелі
24tv
2025-02-02T21:24:33Z
Жадан презентував альбом «Семафори» на станції харківського метро
УкраинФорм
2025-02-02T20:48:54Z
3 останні українські фільми, які можна подивитися на Netflix просто зараз
24tv
2025-02-02T20:48:23Z
Klavdia Petrivna показала пісню, з якою хотіла піти на Євробачення-2025
24tv
2025-02-02T20:12:18Z
Померла зірка серіалу "Гра в кальмара" Лі Джу-Сіль: відома причина
TSN
2025-02-02T19:06:28Z
Полк безпілотних систем «Ахіллес» за місяць знищив понад 400 ворожих цілей
УкраинФорм
2025-02-03T04:54:27Z
Драпатий заборонив переводити у піхоту ще одну категорію військовослужбовців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T04:39:38Z
Прийдуть неприємності та безгрошів'я: що не можна робити 3 лютого
GlavRed
2025-02-03T04:27:27Z
Яке сьогодні свято 3 лютого 2025 року: чому сьогодні не можна одягати чорні речі
GlavRed
2025-02-03T04:27:00Z
У межах Коаліції девайсів ЄБРР передав українським освітянам 600 ноутбуків
УкраинФорм
2025-02-03T04:24:27Z
Вітання з днем ​​народження свекрухи: найкрасивіші та зворушливі побажання
Telegraf
2025-02-03T04:15:08Z
Як пройти ВЛК за електронним направленням? Пояснення Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T04:03:42Z
У школах і дитсадках Кривого Рогу з початку війни облаштували понад 200 укриттів
УкраинФорм
2025-02-03T03:57:07Z
Охорона НАУ не пустила жінку з дитиною в укриття під час ракетної атаки: "Дадуть команду – запустимо"
Знай
2025-02-03T03:54:15Z
Заварку чи кип'яток: що першим потрібно класти до чашки - остаточна відповідь
GlavRed
2025-02-03T04:27:12Z
Українці в Польщі можуть втратити безкоштовну медицину: що готують для біженців
Хвиля
2025-02-03T02:00:51Z
Припиніть думати про те, як швидко заснути: як це все працює
24tv
2025-02-02T19:42:27Z
Який колір освітлення кімнати найгірше впливає на сон
Gazeta UA
2025-02-02T19:21:28Z
Людське тіло оновлюється кожні 7 років – чи так це
24tv
2025-02-02T17:06:08Z
Витікатимуть гроші з гаманця й покидатиме здоров’я: чому ще не можна носити діряві шкарпетки
TSN
2025-02-02T16:06:37Z
Які пільги отримають ветерани праці у 2025 році
24tv
2025-02-02T16:03:43Z
Що відбувається з організмом після 40
360ua.news
2025-02-02T16:00:52Z
Виявили рак порожнини рота заздалегідь: учені відкрили ранні сигнали організму про хворобу
Фокус
2025-02-02T15:12:15Z
Феноменальний гібрид кукурудзи генетики Артезіан™ СИ Феномен
AgroPortal
2025-02-03T05:00:31Z
Відразу на 70 гривень: як змінилися тарифи операторів Київстар, Vodafone та lifecell у 2025 році
Хвиля
2025-02-03T04:15:08Z
Курс валют в Україні: долар стрімко летить донизу – так дешево давно не було, купувати чи продавати
TSN
2025-02-03T04:06:04Z
Соєвих рекордів не буде: чому культура розчарувала аграріїв
AgroPortal
2025-02-03T04:00:56Z
Безпілотники атакують РФ: під ударом газо- і нафтопереробні заводи
Gazeta UA
2025-02-03T03:57:48Z
Реальні витрати на навчання DeepSeek у 400 разів вищі за заявлені
InternetUA
2025-02-03T03:03:19Z
В київських супермаркетах знайшли помідори майже за 700 гривень
Telegraf
2025-02-03T02:27:07Z
У оновленому Інфляційному звіті Нацбанку окреслено стриманий, але не песимістичний сценарій
ZN UA
2025-02-02T21:24:42Z
Відмова відкрити рахунок у банку: чому установа може не захотіти з вами співпрацювати
Политека
2025-02-02T20:27:37Z
Його помічають не всі водії: що означає дорожній знак із "зеленою квіткою"
GlavRed
2025-02-03T04:27:45Z
Вдвічі збільшить ресурс двигуна: механік назвав секретну кнопку в автомобілі
GlavRed
2025-02-03T01:27:30Z
Мали тільки обрані? В Україні продають раритетну педальну машинку з СРСР за 150 тис. грн
Telegraf
2025-02-02T20:57:38Z
Ремінь чи подушка безпеки: поліція розвінчала популярний серед водіїв міф
Хвиля
2025-02-02T20:30:33Z
Новий електрокросовер Xiaomi YU7 з потужністю до 680 кінських сил
360ua.news
2025-02-02T19:39:33Z
Lincoln Continental 1989 року: реставрація розкішного седана після 10 років на вулиці
360ua.news
2025-02-02T17:03:07Z
7 ознак, що пралка віджила свій термін і скоро зламається
24tv
2025-02-02T16:27:42Z
Як легендарні вантажівки Mercedes-Benz підкорили «Дакар»
AutoCentre
2025-02-02T13:51:08Z
Чи припинить Jeep використання назви Cherokee?
360ua.news
2025-02-02T11:03:26Z
Змінюється дедлайн проходження ВЛК для обмежено придатних: що передбачає новий законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T05:00:52Z
Трамп анонсував зустрічі та переговори з Україною і Росією
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T04:57:55Z
Трамп припиняє фінансову допомогу Південно-Африканській Республіці
УкраинФорм
2025-02-03T04:51:31Z
Що вважати перемогою України у війні
GlavRed
2025-02-03T04:36:11Z
Міносвіти США відправило у відпустку працівників, які відвідували курси інклюзивності - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-03T04:21:38Z
Колосальна різниця: американський доброволець порівняв війну в Україні та в Афганістані
Telegraf
2025-02-03T04:03:18Z
Президент Панами заявив про вихід країни з китайської ініціативи «Один пояс, один шлях»
УкраинФорм
2025-02-03T03:51:55Z
Протести із побиттям у Грузії, дрони атакували НПЗ у Волгограді: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T03:51:32Z
Хоче допомогти "боротися з Путіним": британський ексдепутат служить у лавах ЗСУ
Фокус
2025-02-03T03:36:52Z