MY.UAНовини
Звільнення від мобілізації. Як визнати особу недієздатною та оформити опіку
Звільнення від мобілізації. Як визнати особу недієздатною та оформити опіку

Звільнення від мобілізації. Як визнати особу недієздатною та оформити опіку

"Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Опікунство є підставою для звільнення від мобілізації". Думка

Останнім часом до юристів все частіше звертаються чоловіки із запитом з питань юридичного супроводження судового процесу щодо встановлення опіки над недієздатною особою, оскільки це може бути підставою звільнення від мобілізації. Дійсно, відповідно до статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", однією з підстав звільнення з військової служби під час воєнного стану є опіка над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною.

Перш за все потрібно розібратись, що таке цивільна дієздатність та яка процедура визнання фізичної особи недієздатною?

Цивільна дієздатність дозволяє особі виступати учасником цивільних відносин у повній мірі та своїми діями набувати цивільних прав і обов’язків. У разі, якщо людина позбавлена дієздатності у судовому порядку, їй призначають опікуна.

Згідно ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та або керувати ними. Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано:членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування,закладом з надання психіатричної допомоги.

Заява про визнання особи недієздатною подається до суду за місцем проживання особи, щодо якої розглядатиметься справа про недієздатність, а у випадку, якщо особа така перебуває на лікуванні – за місцем знаходження психіатричного закладу. У заяві мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад.

Такі справи розглядаються судом за участю заявника та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров’я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу. Питання про виклик цієї особи вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров’я. Для визначення фактичної можливості такої особи з’явитися до суду чи особисто дати пояснення, суд може призначити експертизу. На практиці, якщо до заяви додана достатня кількість доказів та підтверджуючих документів, суддя може і не викликати цю особу.

Як адвокат, я рекомендую підготувати максимально повний комплект документів та долучити їх до заяви про визнання фізичної особи недієздатною,встановлення опіки і призначення опікуна.

Рекомендації щодо тексту заяви та збору необхідних документів

Оскільки заявником може бути член сім’ї або близький родич, незалежно від їх спільного проживання, потрібно довести родинний зв'язок між майбутнім опікуном та недієздатною особою, зазначити ступінь спорідненості. До заяви потрібно додати свідоцтво про народження, шлюб, смерть, якщо найближчий родич, який міг би опікуватись недієздатною особою, вже помер.

Окрім цього, в заяві важливо зазначити інформацію та долучити відповідні документи щодо психічного розладу та стану підопічного. Це може бути довідка про стан здоров’я, виписка з історії хвороби, виписка з медичної карти амбулаторного хворого, довідка щодо інвалідності, видана медико-соціальною експертною комісією, посвідчення щодо отримання пенсії, документи, що підтверджують перебування на обліку та стаціонарному лікуванні в психіатричному закладі.

Важливо Доведіть свій діагноз. Чи підлягають мобілізації чоловіки, рідні яких мають групу інвалідності

Також треба описати стан особи, щодо якої розглядається справа, зазначити приклади того, що така особа не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує як медичного нагляду та лікування, так і постійної сторонньої допомоги і контролю. Важливо зазначити відомості щодо відносин між майбутнім опікуном та недієздатною особою, особливо, якщо мало місце допомоги та підтримки в минулому. Необхідно зазначити дані щодо фінансового стану опікуна та готовності взяти на себе відповідальність дбати про свого підопічного.

Проведення судово-психіатричної експертизи

Як правило, якщо заявники подають заяви без допомоги юристів та адвокатів, то не знають, що такі справи можуть розглядатись досить довго, інколи роками, оскільки для підтвердження недієздатності необхідно підтвердження судово-психіатричного експерта.

Найчастіше суд окремо призначає проведення судово-психіатричної експертизи. На практиці призначення та проведення такої експертизи може затягнутись на деякий час, тому я рекомендую звертатись в експертні установи безпосередньо до подання заяви в суд та самостійно, без призначення суду, проводити таку експертизу в порядку ст. 106 ЦПК України (учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення). При наявності висновку, справи про визнання особи недієздатною,встановлення опіки і призначення опікуна розглядаються швидше.

Адвокат радить звертатись в експертні установи безпосередньо до подання заяви в суд та самостійно, без призначення суду, проводити експертизу в порядку ст. 106 ЦПК України

Статтею 7 Закону України "Про судову експертизу" визначено вичерпний перелік суб’єктів судово-експертної діяльності. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов’язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

До державних спеціалізованих установ належать:

  • науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України;
  • науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров’я України;
  • експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.

Участь Опікунської ради

Згідно ЦК України, опіка встановлюється з метою сприяння у забезпеченні особистих немайнових і майнових прав та інтересів недієздатної особи. Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Опікунами не можуть бути особи, які:

  • не досягли 18 років;
  • визнані недієздатними або обмежено дієздатними;
  • перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах;
  • раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено;
  • позбавлені батьківських прав;
  • інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню;
  • засуджені за скоєння тяжкого злочину.

Для того, щоб орган опіки та піклування затвердив особу, яка потенційно хоче бути опікуном, необхідно пройти певну процедуру "відбору", а саме надати документи:

  • довідка про можливість за станом здоров’я бути опікуном;
  • довідка про відсутність судимості;
  • характеристика з місця роботи;
  • довідка про доходи;
  • згода неповнолітніх членів сім’ї щодо призначення опікуна;
  • акт обстеження умов проживання потенційного опікуна;
  • документи, що підтверджують спорідненість між потенційним опікуном та підопічною;
  • документи що підтверджують право власності на нерухомість, де проживає потенційний опікун.

Після розгляду документів та обстеження побутових умов потенційного опікуна, орган опіки та піклування надає до суду висновок, чи відповідає опікун всім необхідним вимогам.

Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування
Фото: УНІАН

Строк дії рішення про визнання недієздатності визначається судом, але не може перевищувати двох років. За заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування або самої особи визнаної недієздатною суд, знову ж таки, може скасувати рішення щодо недієздатності в разі її видужання або значного поліпшення психічного стану. Такий стан обов’язково має бути підтверджений висновком нової судово-психіатричної експертизи. Опікун має право самостійно відмовитися від здійснення своїх повноважень.

Звільнення від мобілізації у разі призначення військовозобов’язаного опікуном

Насамперед військовослужбовець подає командиру відповідний рапорт та документи, що підтверджують підстави звільнення. В даному випадку – це рішення суду про визнання особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, яке вступило в законну силу, тобто через 30 днів після його проголошення.

Строки розгляду рапорту, який подається на звільнення, не передбачені чинним законодавством, але на практиці такий строк може складати від 1-го тижня до 2-х місяців. При цьому, під час дії воєнного стану в Україні військовослужбовець зобов’язаний з’являтись до військкомату кожні 6 місяців та надавати довідку, видану органом опіки та піклування, про те, що він дійсно є опікуном, як було зазначено у відповідному рішенні суду.

Теги за темою
Закон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Користувачів Outlook атакують хакери: як працює схема?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T19:42:13Z
Ядерні реактори зариють під землю, щоб отримувати "вічну" і дешеву енергію
InternetUA
2025-02-18T19:28:05Z
SSD-диски можуть суттєво подорожчати у другій половині року і ось чому
24tv
2025-02-18T19:03:37Z
У Viber назвали сім правил захисту від шахраїв під час онлайн-покупок
InternetUA
2025-02-18T18:58:29Z
Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii отримала 83/100 на OpenCritic, «абсурдний піратський Лас-Вегас» сподобався критикам
ITC
2025-02-18T18:51:03Z
Дожилися: на кабелі відеокарт NVIDIA RTX 5090 пропонують встановити автомати на 10 А
ITC
2025-02-18T18:43:23Z
Більше не генерують енергію: старим сонячним панелям знайшли нове застосування
InternetUA
2025-02-18T18:28:21Z
Де захований кіт: лише люди з високим IQ розгадають загадку
GlavRed
2025-02-18T18:27:21Z
Lifecell закриває популярні тарифи: що зміниться для абонентів
Знай
2025-02-18T18:06:04Z
Експерти радять не забувати ставити миску з сіллю вдома у лютому: яка причина
GlavRed
2025-02-18T19:27:18Z
Левам — емоційне піднесення, Скорпіонам — жадібність: гороскоп Таро на 19 лютого 2025 року
Telegraf
2025-02-18T19:06:29Z
Смачна ностальгія: смажені пиріжки від Ярославського
24tv
2025-02-18T19:00:21Z
Ці три маленькі предмети миттєво покращать інтер'єр кухні
24tv
2025-02-18T18:15:27Z
Ніколи не пийте з чужої чашки: ось які є прикмети про це
24tv
2025-02-18T18:00:37Z
Як правильно підібрати помаду: візажистка поділилася секретами
TSN
2025-02-18T17:36:14Z
Чи можна дмухати собаці в морду: що це означає для тварини
GlavRed
2025-02-18T17:27:04Z
Sushi Master Київ – огляд найсмачніших страв з меню для справжніх фанатів японської кухні
Фокус
2025-02-18T17:27:02Z
Які сорти помідорів краще садити
AgroNews
2025-02-18T17:22:23Z
Взяв канцелярський ніж: стали відомі нові деталі самогубства в ТЦК Хмельницького
24tv
2025-02-18T19:36:13Z
"Хотів побитися з працівником ТЦК": суд визначив покарання протестувальнику
Telegraf
2025-02-18T19:30:07Z
Шахраї за різними схемами ошукали трьох українців на понад 174 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-18T19:22:40Z
ДСНС розгорнула по всій Україні понад 800 пунктів незламності
Взгляд
2025-02-18T18:48:32Z
У поліції назвали сім місць на дорозі, де взимку найчастіше стаються ДТП
Хвиля
2025-02-18T18:45:42Z
Європол допоміг викрити наркокартель у Гданській затоці
360ua.news
2025-02-18T18:42:02Z
ЗМІ показали нові кадри аварії пасажирського літака в Торонто
УкраинФорм
2025-02-18T18:33:49Z
На Одещині псевдоспівробітники банку обдурили матір героя
InternetUA
2025-02-18T18:31:51Z
З’явилося відео аварії літака в аеропорту Канади
1News
2025-02-18T18:03:52Z
Сина Буффона викликали до збірної Чехії U-18
Football.ua
2025-02-18T19:52:06Z
"Мілан" у меншості втратив перемогу над "Феєнордом" і вилетів з Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-18T19:48:17Z
Магучіх з найкращим результатом сезону у світі тріумфувала на турнірі у Словаччині
TSN
2025-02-18T19:45:40Z
Баскетболіст Конєв приєднається до збірної України після проблем з ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T19:42:33Z
Джошуа готується до повернення у ринг: з ким битиметься британець
24tv
2025-02-18T19:12:19Z
Гнабрі, Станішич та Кім — у стартовому складі Баварії на матч-відповідь проти Селтіка
Football.ua
2025-02-18T19:06:59Z
Ястремська знищила нейтралку та вийшла у наступне коло "тисячника" у Дубаї
24tv
2025-02-18T19:03:02Z
MEGOGO транслюватиме матчі української Прем'єр-Ліги
24tv
2025-02-18T19:00:00Z
Верес уникнув трансферного бану
Football.ua
2025-02-18T18:49:08Z
У Києві та областях лунає повітряна тривога: що загрожує
TSN
2025-02-18T19:48:58Z
Вдарить різке потепління і розтане сніг: синоптикиня назвала дату
GlavRed
2025-02-18T19:39:35Z
У Києві та низці регіонів - тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2025-02-18T19:36:09Z
"Летять КАБи, працює арта і починається хаос": морпіхи 38 ОБрМП розповіли, як виживали в Кринках
24tv
2025-02-18T19:33:12Z
Графіки відключення світла 19 лютого: хто залишиться без електрики
Политека
2025-02-18T19:27:53Z
Крихітні кімнати та туалет на кухні: в Одесі недорого здають запущену квартиру
Telegraf
2025-02-18T19:15:45Z
Прогноз на березень: 4 знакам зодіаку треба приготуватись до змін
24tv
2025-02-18T19:06:28Z
В Україні вдарять морози до -20 градусів: де і коли їх чекати
24tv
2025-02-18T19:06:08Z
В Києві відбулася панахида та Хода пам’яті на честь Героїв небесної сотні
УкраинФорм
2025-02-18T18:46:17Z
Абракадабра по-українськи: Леді Гага виділила співочий талант маленької українки
GlavRed
2025-02-18T19:27:49Z
33-річна Валерія Гузема вагітна втретє й показала свій помітно округлий животик
TSN
2025-02-18T18:36:41Z
До останнього приховувала живіт: як під час вагітності виглядала телеведуча Наталія Мосейчук
Telegraf
2025-02-18T18:03:09Z
У російському полоні перебувають 60 українських музикантів і медійників
УкраинФорм
2025-02-18T18:00:47Z
«То були найважчі зйомки у моєму житті». Олександр Рудинський – про фільм, що виборов премію BAFTA
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T18:00:07Z
Автори фільму «Яремчук: Незрівнянний світ краси» запустять курс зі створення попдокументалістики
Детектор М
2025-02-18T17:36:08Z
Топ-10 фільмів Джейка Джилленгола. Які з них — шедеври, а які — провал?
Вива
2025-02-18T17:15:36Z
Дизайнерка Валерія Гузема втретє стане мамою
Комсомольская правда
2025-02-18T17:10:37Z
Маша Єфросиніна закрила свій бізнес з партнеркою та назвала причину: "Важко та боляче"
TSN
2025-02-18T17:06:48Z
На Вінниччині для поранених військових відкрили вже п'ятий в Україні кінопростір
УкраинФорм
2025-02-18T19:40:47Z
Сили оборони вперше уразили північнокорейську САУ Koksan – відео
Лига
2025-02-18T19:36:29Z
У тизері нового сезону "Бріджертонів" помітили кокошник: українці пояснили, чому це "крінж"
24tv
2025-02-18T19:33:30Z
Попри переговори, краще не стає: у Покровську закривають останнє відділення "Нової пошти"
TSN
2025-02-18T19:33:30Z
У віці 95 років помер зв’язковий УПА Микола Негрич
УкраинФорм
2025-02-18T19:30:51Z
Politico: у ЄС готують пакет військової допомоги Україні на мінімум 6 млрд євро
Европейская правда
2025-02-18T19:27:01Z
Навесні в Україні відбудеться пілотна ДПА
24tv
2025-02-18T19:00:17Z
До експерименту щодо програми «Контракт 18-24» залучені шість бригад - Паліса
УкраинФорм
2025-02-18T18:51:04Z
Як відновити номер Київстар: українцям назвали декілька простих способів
Политека
2025-02-18T18:42:14Z
Тренування на прес для тих, хто втомився від старих вправ
24tv
2025-02-18T19:48:35Z
Для чого насправді бризкати парфуми на волосся: оточуючі будуть здивовані
GlavRed
2025-02-18T19:27:43Z
Як проростити авокадо із кісточки: практичні поради, як виростити корисний фрукт
24tv
2025-02-18T18:51:38Z
Простий рецепт буряка по-корейськи: неймовірна закуска готується за 10 хвилин
GlavRed
2025-02-18T18:27:18Z
Новий удар магнітних бур: українцям слід підготуватися
Политека
2025-02-18T17:27:56Z
Нігті можуть вказувати на тривалість життя: на що слід звернути увагу
GlavRed
2025-02-18T17:27:55Z
Які продукти найкраще впливають на роботу мозку
24tv
2025-02-18T17:24:03Z
Заломи на взутті : чому виникають і як їх швидко прибрати
GlavRed
2025-02-18T17:15:45Z
Що краще для сирників: мука чи манка
24tv
2025-02-18T15:33:48Z
На 100 гривень більше: абонентів Vodafone чекає суттєве подорожчання
Хвиля
2025-02-18T19:39:35Z
Aperam збільшив поставки нержавіючої сталі у 2024 р на 4,9% р./р
AgroNews
2025-02-18T19:12:37Z
Розпочинаємо підготовку до наступного осінньо-зимового періоду вже зараз - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-18T19:00:38Z
«Метінвест» у 2025 р планує інвестувати в розвиток ГЗК 5,7 млрд грн
AgroNews
2025-02-18T18:24:49Z
Через "Нафтогаз" українці потраплять у боргову яму: як у 2025 році зміняться платіжки за тепло та газ
Знай
2025-02-18T18:21:32Z
У березні Україну відвідає турецька делегація з питань відбудови - Свириденко
УкраинФорм
2025-02-18T18:18:28Z
Долар в Росії обвалився до мінімуму за декілька місяців
24tv
2025-02-18T17:30:43Z
Відома українська мережа аптек визнала «ДНР» на своєму сайті
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T17:27:33Z
Добудова Хмельницької АЕС буде дорожчою, ніж вважали раніше
Gazeta UA
2025-02-18T17:27:27Z
Новий Duster отримав "спортивну" версію без суттєвих покращень
Gazeta UA
2025-02-18T18:18:22Z
Українські енергетики отримали бригадні автомобілі на шасі IVECO Eurocargo 4×4
AutoCentre
2025-02-18T17:22:44Z
Xiaomi SU7 врізалася в Tesla Model Y ─ одне авто розбилося вщент, інше майже ціле
ITC
2025-02-18T16:55:11Z
Новий електрокар Rolls-Royce став найпотужнішим і найшвидшим авто в історії марки
Фокус
2025-02-18T16:21:20Z
BMW X3 вперше отримав довгобазну версію
AutoCentre
2025-02-18T16:10:19Z
Mercedes-Benz Trucks покаже світову прем’єру на Bauma 2025
AutoCentre
2025-02-18T15:09:21Z
Суперсучасна автівка Tesla Cybertruck не витримала снігу у Канаді
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T14:30:46Z
Вікна в автівці більше не будуть запотівати: простий лайфхак
24tv
2025-02-18T14:30:14Z
Один з найбільших автоконцернів світу відкликає понад 40 тис. готових машин — причина
ТСН
2025-02-18T14:18:20Z
РФ почала масову депортацію українських дітей за шість днів до повномасштабної війни - Єрмак
УкраинФорм
2025-02-18T19:51:53Z
На перемовинах РФ і США засвітився олігарх, який купував у Трампа маєток. Що відомо про Риболовлєва
ГЛАВКОМ NET
2025-02-18T19:51:16Z
NBC News: Західні спецслужби оцінили, чи Путін готовий до реального світу
Хвиля
2025-02-18T19:49:58Z
США запевнили Дуду у збереженні військової присутності у Східній Європі
Европейская правда
2025-02-18T19:48:22Z
У російському полоні перебувало 112 українських журналістів, 30 з них залишаються там досі – Мінкульт
ZN UA
2025-02-18T19:43:18Z
Відмова підписання угоди щодо передачі українських надр для США: експерт пояснив, чому це правильний крок
Политека
2025-02-18T19:43:16Z
Умєров в ОАЕ взяв участь в обговоренні питань повернення українських полонених
УкраинФорм
2025-02-18T19:42:00Z
Первые переговоры США и РФ, 700 млрд на оружие в Европе, новый саммит об Украине: новости дня
Европейская правда
2025-02-18T19:37:46Z
Миротворці ЄС в Україні: парламент Нідерландів ухвалив рішення щодо місії
TSN
2025-02-18T19:36:40Z