MY.UAНовини
Чи дійсно наша армія готова вступити в НАТО?
Чи дійсно наша армія готова вступити в НАТО?

Чи дійсно наша армія готова вступити в НАТО?

З наближенням липневого саміту Альянсу у Вільнюсі збільшується кількість заяв щодо перспектив євроатлантичної інтеграції України. Якщо підсумувати, то існує публічний консенсус навколо двох тез:

  • До закінчення війни України в НАТО не буде, хоча приєднання нашої країни розглядається як посилення;
  • Українська армія готова до інтеграції в НАТО, але українська держава в цілому – ні, бо є невідповідність важливим політичним критеріям щодо демократії, правосуддя, боротьби з корупцією тощо.

Водночас і українські, і західні експерти непублічно вказують, що і з сектором оборони в цілому, і з самою армією не все так просто. Війна це наочно показала.

Мужність українських захисників і захисниць викликає захоплення скрізь. Проте фахівці зазначають системну ваду: багато всього у секторі оборони залежить від якості керівників і міжособистісних зав’язків, а не від інституцій і процедур. Багато успіхів пов’язані саме з якістю постатей, які вдало виконують свої функції. А не з якістю структур. А це - ризики для колективної оборони.

Зараз відповідні питання не на часі. Але цей час варто використати, щоб підготувати адекватні відповіді.

(Не)розмежування повноважень

Внаслідок реформування сектору оборони України у загальних рисах відбувся поділ сфер відповідальності між цивільним органом виконавчої влади – Міністерством оборони – який виконує політичні функції, здійснює політико-адміністративне управління ЗСУ і ДССТ, та Генеральним штабом – суто військовою організацією.

При цьому всередині військової організації також відбулися зміни.

По-перше, було відокремлено посаду головнокомандувача ЗСУ від посади Начальника Генерального штабу.

По-друге, у Генштабі впроваджено так звану J-структуру за натівським стандартом та створено низку сил – Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили тощо з відповідними командуваннями.

Крім цього створено Командування Об’єднаних сил, введено посаду командувача.

Це був очевидний крок вперед. Водночас процес наштовхнувся на прогнозований опір зсередини, оскільки зачіпав інтереси впливових у військовому середовищі людей. Успіху цього спротиву сприяло недосконале регулювання, дублювання функцій тощо. Внаслідок чого поряд з реформованими структурами лишилася такі анахронізми, як, наприклад, величезне Головне управління морально-психологічного забезпечення.

За принципами НАТО, функції МПЗ мають бути розподілені між іншими структурами, а ця – ліквідована. Проте колишні «замполіти» виявилися напрочуд живучими і намагаються зберегти недоторканість.

Отже, реформа незавершена.

Станом на зараз між Міноборони та Генштабом запрограмований конфлікт, який не розгорається тільки тому, що між міністром оборони Олексієм Резніковим та головнокомандувачем ЗСУ генералом Валерієм Залужним склалися добрі робочі стосунки. Міноборони і Резніков часто терпляче приймають на себе критику, яка насправді мала б бути спрямована у бік Генштабу.

Така взаємодія під час війни виглядає як добра новина. Але варто згадати часи, коли міністром був Андрій Таран, а очільником Генерального штабу Руслан Хомчак. Інституційний конфлікт було підсилено особистими суперечками. У результаті постраждали інтереси оборони.

Що буде, якщо зміниться керівник оборонного відомства чи главком? Чи обидва?

Розв’язати значну частину проблем інституційного характеру мав би законопроект №4210, але його відклали до кращих часів.

Хто має воювати

Ще один аспект, на який непублічно вказують міжнародні фахівці – системне порушення функціоналу керівним складом ЗСУ і значний відхід від передбаченої нашим же законодавством і нормативною базою моделі управління військом.

Стандарти, які ми самі вже формально впровадили, передбачають розмежування завдань і функцій.

Функція генерування військ, їх підготовки – це місія командувань видів, родів та сил ЗСУ (Сухопутних військ, ВМСУ, Повітряних сил, ДШВ, ССО, ТРО тощо).

Функція планування військових операцій – це Генеральний штаб.

А безпосереднє застосування військ – це функція Командування об’єднаних сил ЗСУ. Власне для цього воно і створене.

Головнокомандувач координує ці процеси.

Тобто, якщо спрощувати, то начальник Генштабу генерал Сергій Шаптала має спланувати операцію, командувач Сухопутних військ генерал Олександр Сирський (генерал Микола Олещук у ПС та віце-адмірал Олексій Неїжпапа у ВМСУ тощо) має підготувати певну кількість військ і передати їх командувачу об’єднаних сил генералу Сергію Наєву для безпосереднього застосування на полі бою. Під загальним керівництвом главкома Залужного, який відповідає за усі компоненти (генерування, планування, застосування).

Що відбувається у нас? У нас здійснюють командування не ті, хто повинен за посадою, а ті, хто вміє.

Зокрема, найскладніші ділянки з лютого 2022 року доручають генералу Сирському. Саме він проводив низку оборонних операцій і найбільш ефектну наступальну – у Харківській області. Хоча формально він мав би відповідати за створення нових бригад, навчання, озброєння.

Саме тому російська пропаганда намагається спровокувати конфлікт між Залужним і Сирським. Бо це буде прямий удар по ефективності армії.

Оскільки Сирський безпосередньо керує обороною на сході, у його основному «господарстві» є сфери, які вимагають посилення. Наприклад, щоб підвищити якість підготовки військ буквально пару місяців тому на цей напрям призначили генерала Віктора Ніколюка.

Так само у зоні відповідальності Сирського формально знаходяться ТЦК та СП – колишні військкомати. Проте фактичний відбір і призначення «воєнкомів» - це прерогатива не Сухопутних військ, а Генштабу. Тобто стріли критики за одеського «воєнкома» та інших формально мають летіти у Сирського, а реально – у Шапталу.

Генерал Наєв, який мав би керувати застосуванням об’єднаних сил проти росіян, керує обороною північного напряму – уздовж кордону з Білоруссю, плюс Чернігівська та Сумська області…

Західні партнери ставляться до цього з розумінням, але підкреслюють, що сприймають це як тимчасове вимушене рішення, що не має стати правилом.

Управлінська структура

Повномасштабне вторгнення Росії спричинило збільшення чисельності ЗСУ у кілька разів. Водночас почався звичний для усіх армій процес – різке збільшення військової бюрократії та управлінських структур. В деяких аспектах це набуло загрозливих форм.

Зокрема, поряд з Генштабом, який є структурою з прозорим і більш-менш зрозумілим функціоналом, активно розвивається така структура як Апарат Головнокомандувача ЗСУ. Правова природа цього органу під питанням. Будь яка аналогія шкутильгає, але це як РНБО та Офіс Президента.

Відбулося значне збільшення чисельності Апарату ГК, постійно створюються нові управління. На нього де-факто переводяться функції Генштабу, хоча згідно з нормативною базою це мав би бути суто технічний орган, патронатна служба главкома. Бо для всього іншого є Генштаб і Командування видів/родів/сил.

Натомість зараз у Залужного вже три заступники – генерал Євген Мойсюк, генерал Микола Балан та генерал Михайло Забродський. І навіть окремий радник з політичних питань – генерал Віктор Назаров.

За «вагою» ці генерали складають значну конкуренцію для керівництва Генштабу. Апарат ГК на рівні з Генштабом починають згадувати у керівних документах Президента України. Тобто ця структура набуває окремої суб’єктності від Генштабу. Відбувається навіть не подвоєння, а як мінімум потроєння функцій, адже є ще командування видів, родів, сил.

У підсумку питаннями військових кадрів займаються дві структури, кіберпезпекою та зв’язком – три структури, які між собою сперечаються, тощо.

З одного боку, у військових «на землі» виникає занадто багато керівників, які не завжди діють узгоджено. А якщо замість неузгодженості між структурами виникне конфлікт – взагалі буде невідомо, хто і за що відповідає.

З іншого – іноземні партнери, які підтримують нашу боротьбу ресурсами, теж це бачать.

Поки все тримається купи на особистому лідерстві Залужного. Якщо б ЗСУ очолював менш популярний генерал, ця ситуація викликала би гостру критику, яка наразі відкладена. Але потрясіння запрограмовані і колись вибухнуть.

(Не)прозорість і (Без)відповідальність

На відміну від Міноборони, яке є досить відкритою для оборонного відомства структурою і піддається критиці, Апарат ГК і Генштаб – це дуже закриті структури.

З огляду на війну цьому є пояснення. І ця ситуація була б нормальною, якщо б існував потужний і фаховий цивільний демократичний контроль, насамперед – з боку парламенту.

Проте авторитет Верховної Ради загалом і профільного Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки є очевидно недостатнім. Це не Конгрес США, комітети якого викликають на килим міністрів та керівників силових відомств і влаштовують їм екзекуції.

Тому проблеми у Міноборони можуть бути обговорені і вирішені, у тому числі – шляхом громадського тиску. А у військовому секторі закритість блокує значну кількість корисних ініціатив і не дозволяє вчасно відповідати на виклики.

Зокрема, за наявною інформацією, зовсім нещодавно раптово і майже миттєво «пішли» на пенсію командувача військ зв’язку та кібербезпеки генерала Євгена Степаненка. Формальна причина – начебто за станом здоров’я.

Це важлива фігура і неодинарне рішення. Бо під час війни навіть якщо до керівників такого рівня були претензії, вони зазвичай переміщувалися на інший напрям і продовжували службу. На тлі проблем із зв’язком в ЗСУ, про які давно говориться у голос, звільнення генерала Степаненка на рівні чуток почали пояснювати наявністю серйозних зловживань. І бажанням головнокомандувача відмежуватись від такого підлеглого. Якщо тепер він і з’явиться у новинах з негативом, то вже з приставкою «екс».

Ця історія мала б стати предметом дослідження парламентського комітету. Проте наразі про якісь рухи у цьому плані невідомо.

Таким чином у секторі оборони де-факто відсутній ще один елемент балансу, який дуже зрозумілий нашим союзникам – парламентський контроль.

Відомо, що міністр Олексій Резніков налагодив робочі стосунки з комітетом, які під час керівництва Тарана-Хомчака були зруйновані. Але комітет не є суб’єктним, поставити Генштабу якісь серйозні запитання він нездатний.

Зверніть увагу – ми навіть не торкнулися безлічі процесів всередині війська, впровадження стандартів на оперативному та тактичному рівні.

Війна істотно коригує пріоритети, здоровий глузд ніхто не відміняв. Але описана вище ситуація робить Україну вразливою: коли ми будемо щось вимагати від партнерів стосовно інтеграції, нам будуть ввічливо вказувати на реальні перекоси і пропонуватимуть дочекатися мирного часу. А вже тоді щось вирішувати.

Уявіть, що ми зустріли б повномасштабну війну не з тандемом Резніков-Залужний, а, скажімо, Ірина Верещук-Залужний (відомо, що цей варіант був дуже близький до втілення восени 2021 року). Ми не можемо стверджувати, це було б на краще чи на гірше, але очевидно, що все було б зовсім по-іншому. І така залежність від суб’єктивних чинників – це ризик, навіть, у мирний час.

Тому в секторі оборони необхідно дати низку чітких сигналів, що влада зорієнтована на зміцнення інституцій, а не на черговий пошук балансу персоналій, які будують структури «під себе».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Поблизу Вугледара окупанти розстріляли п’ятьох полонених захисників
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T18:30:49Z
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження
GlavRed
2024-11-22T18:27:43Z
Росіян заманили в пастку: у Малі розгромили колону бойовиків із ПВК Вагнера
GlavRed
2024-11-22T18:27:33Z
Переселенці з Донеччини відкрили реабілітаційний центр та допомагають військовим
24tv
2024-11-22T18:15:16Z
Негода накриє Київ та області: коли й чого саме чекати
24tv
2024-11-22T18:06:58Z
Майор ЗСУ сказав, чи зможуть росіяни захопити три важливі міста на Донеччині до кінця року
24tv
2024-11-22T17:57:51Z
Погода в Одесі 23 листопада зміниться: синоптики дали свіжий прогноз на суботу
Политека
2024-11-22T17:28:37Z
На Донеччині жителям Новодмитрівки відновили газопостачання, яке було припинено через обстріли
УкраинФорм
2024-11-22T17:24:39Z
Ворог за день 10 разів атакував Нікопольський район - пошкоджені будинки
УкраинФорм
2024-11-22T17:07:59Z
Сійярто лютує через санкції США проти Газпромбанку: Атака на наш суверенітет
Европейская правда
2024-11-22T18:31:28Z
Зеленський уже шукає чим збивати "Орешник" Путіна: президент розкрив подробиці
GlavRed
2024-11-22T18:27:37Z
РФ та Україна можуть припинити вогонь: експерт розкрив важливй прогноз
GlavRed
2024-11-22T18:27:30Z
Скасування засідання Верховної Ради: Зеленський дорікнув нардепам за «вихідний»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T18:24:17Z
Запущено серійне виробництво: Путін заявив, що продовжить атаки "Орешником"
Фокус
2024-11-22T18:21:32Z
"Каральний удар по РФ": Захід може повернути Україні ядерну зброю – ЗМІ
GlavRed
2024-11-22T18:18:01Z
Путін прямо пригрозив Заходу: чи зважиться диктатор на справжній удар
24tv
2024-11-22T18:12:42Z
СБУ готує новий список на позбавлення зрадників держнагород - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-22T18:07:28Z
Ганьба найвищої відзнаки: як зрадників позбавляють нагород і хто досі має звання "Героя України"
24tv
2024-11-22T18:06:54Z
Володимир Остапчук подарував 24-річній дружині розкішне елітне авто
TSN
2024-11-22T17:36:06Z
Роббі Вільямс представив саундтрек до фільму про себе «Роббі Вільямс: Better Man»
Вива
2024-11-22T17:27:20Z
Без них не обійтися: 5 трендових пар взуття на зимовий сезон
24tv
2024-11-22T17:27:00Z
«Обличчя сміливості»: фотовиставка, яка відкрила історії жінок-захисниць і волонтерок
Вива
2024-11-22T17:21:39Z
Ірина Білик розповіла, який вчинок у 16 років змінив її життя
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:21:12Z
Katya Chilly коротко підстриглася і порушила табу, якого дотримувалася 22 роки: "У мене була криза"
TSN
2024-11-22T17:06:36Z
Уперше з початку великої війни: конкурс "Міс Україна-2024" проведуть наживо
24tv
2024-11-22T16:52:11Z
Відома українська акторка чесно зізналась, що довело її до сліз: "Дуже розчулила мене"
24tv
2024-11-22T16:30:23Z
"Я більше нікого не зустріну": Віра Брежнєва вперше розповіла про розлучення з Меладзе
GlavRed
2024-11-22T16:27:11Z
Пневмонія стане невиліковною за 10 років? Ляшко пояснив, як запобігти цьому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T15:51:10Z
Що з чинними документами по МСЕК: у МОЗ пояснили, кому і коли треба йти на повторний огляд
Украина Криминальная
2024-11-22T15:48:23Z
Дослідження показало, що аспірин та інші ліки можуть підвищувати ризик розвитку деменції
Portaltele
2024-11-22T14:34:02Z
Навіть ТЦК не зацікавлять: з якими проблемами не мобілізують
Знай
2024-11-22T14:30:24Z
Чи потрібно чистити печериці перед приготуванням: господині будуть здивовані
GlavRed
2024-11-22T12:25:33Z
Чому лікарі кажуть, що настільний теніс зменшує стрес, ба й загалом корисний для здоров'я
24tv
2024-11-22T12:14:26Z
Пошкоджений "Охматдит" відновлює прийом маленьких пацієнтів
Khreschatyk
2024-11-22T12:09:47Z
Що таке стокгольмський синдром та як він проявляється
24tv
2024-11-22T12:04:22Z
Для здорового кишечника: 5 речей, які потрібно робити щоранку
Фокус
2024-11-22T11:45:47Z
«Карпати» обіграли «Колос» на старті 14-го туру футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-11-22T18:03:31Z
Гол-красень Бруніньйо допоміг Карпатам здобути важливу перемогу над Колосом
24tv
2024-11-22T17:57:17Z
Карпати мінімально обіграли Колос
Football.ua
2024-11-22T17:55:25Z
АПЛ: розклад і результати матчів 12-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-11-22T17:36:19Z
Полтавський клуб пояснив, що один із волейболістів втік з України, бо йому тут холодно
Комсомольская правда
2024-11-22T17:08:55Z
Гранд італійського футболу зацікавився Луніним: що відомо
24tv
2024-11-22T17:00:42Z
Український тенісист не вийшов на матч, бо на нього впала суддівська вишка: моторошне відео
24tv
2024-11-22T15:48:57Z
Мессі: Я сумую за Барселоною
Football.ua
2024-11-22T15:48:33Z
Алефіренко гратиме з перших хвилин проти Карпат
Football.ua
2024-11-22T15:01:47Z
Штрафи в Резерв+, трекінг повістки і е-бронювання: що буде з військовим обліком в Україні
24tv
2024-11-22T18:33:23Z
Частину північнокорейських військових перекинули у прикордоння Бєлгородської області - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-22T18:33:01Z
Розділяються на підрозділи і накопичуються: солдатів КНДР вже помітили на Харківщині
Фокус
2024-11-22T18:30:58Z
Чоловік не захотів мобілізуватися, "бо буде тягарем для армії": суд прийняв рішення
Политека
2024-11-22T18:28:45Z
В російському Іжевську атаковано оборонний завод, є поранений – ЗМІ
1News
2024-11-22T18:24:22Z
Найщасливіша країна світу платить тим, хто переїде туди: на яких умовах
24tv
2024-11-22T18:21:49Z
Система ППО NASAMS від Канади вже в Україні - міністр оборони
УкраинФорм
2024-11-22T18:21:47Z
Україна відстежувала щонайменше 3 випробування системи "Орешник" у Росії, – ГУР
24tv
2024-11-22T18:15:41Z
Школа покарала учня, який використовував ШІ для домашнього завдання: батьки звернулися до суду
Фокус
2024-11-22T18:12:06Z
Бюджет-2025: скільки грошей витратять на оборону, пенсії та зарплати
TSN
2024-11-22T18:33:52Z
Санкції працюють: У Росії зупинився єдиний завод з виробництва обладнання для LNG-фабрик
InternetUA
2024-11-22T18:31:47Z
Як українцям самостійно розрахувати субсидії на дрова
Знай
2024-11-22T18:21:53Z
Що буде з відключенням світла в Україні: яка ситуація на Південноукраїнській АЕС
TSN
2024-11-22T18:21:12Z
Польські фермери блокують кордон з Україною
360ua.news
2024-11-22T18:12:17Z
ПФУ показав несподівану динаміку зарплат для розрахунку пенсій у 2024 році
Хвиля
2024-11-22T18:03:35Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 23 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T18:00:13Z
Великий власник криптовалюти заробив $3,56 млн на маловідомому цифровому токені
InternetUA
2024-11-22T17:43:13Z
Мінекономіки роз'яснило умови отримання 1000 гривень «Зимової єПідтримки»
УкраинФорм
2024-11-22T17:39:36Z
Автентичний рецепт для домашнього затишку: готуємо тисменицьку начинку
24tv
2024-11-22T18:15:14Z
Як повторно використовувати картонні коробки, щоб захистити свої рослини взимку
24tv
2024-11-22T17:51:37Z
Ідеальне місце для грошового дерева: тільки тут принесе успіх та багатство
24tv
2024-11-22T17:42:23Z
10 цікавих ідей подарунків на Новий рік 2025: підійдуть для батьків та друзів
GlavRed
2024-11-22T17:27:39Z
Є речі, які взагалі не варто там класти: що можна поставити на журнальний столик у вітальні
24tv
2024-11-22T16:54:16Z
Чому не варто ділитися своїми проблемами із друзями: мудрець все пояснив
TSN
2024-11-22T16:06:06Z
Не впізнаєте свій чайник: як його очистити лимонною кислотою
24tv
2024-11-22T15:39:48Z
Що покласти у ящик з буряком: коренеплід пролежить всю зиму і буде смачним до весни
TSN
2024-11-22T15:36:27Z
Не сира і не розвалюється: скільки варити цвітну капусту для ідеальної текстури
24tv
2024-11-22T14:54:35Z
Засуджено киянку, яка вбила кота, викинувши його з 8-го поверху
Украина Криминальная
2024-11-22T18:21:03Z
У Сербії заарештували 11 осіб, причетних до обвалення даху на вокзалі
УкраинФорм
2024-11-22T18:15:52Z
У Дніпровському районі столиці прогримів вибух, загинув чоловік
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T18:15:49Z
Південь Туреччини накрили зливи - із затопленого готелю врятували понад 400 туристів
УкраинФорм
2024-11-22T17:57:22Z
У Франції пограбували музей на 7 млн євро
Европейская правда
2024-11-22T17:36:58Z
За чоловіка голови МСЕК Хмельниччини, який позував із горою доларів, взялася поліція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:36:53Z
Жінка стала жертвою інтернет-шахраїв, втративши понад 100 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-22T17:28:13Z
Аль-Каїда в Малі заявила про напад на вагнерівців
1News
2024-11-22T17:18:40Z
Атака російських дронів на Київщину: в ОВА повідомили про наслідки
TSN
2024-11-22T17:18:24Z
Apple починає продавати оновлений iPad 10
Portaltele
2024-11-22T18:34:28Z
Чому не варто користуватися сушаркою для рук: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-22T18:27:24Z
1 рік та 1000 кілометрів: канадець створив мультик з чоловічком за допомогою GPS-трекера
Фокус
2024-11-22T18:15:03Z
TSMC почне випускати 1,6-нм чіпи через два роки
Portaltele
2024-11-22T17:34:01Z
Квантова технологія перетворює тепло на електрику за допомогою світла: ефективність 60%
Фокус
2024-11-22T17:22:47Z
Google вирішить найбільш дратівливу проблему Android під час перенесення даних між пристроями
24tv
2024-11-22T17:06:44Z
Представлено конкурента iPhone 16 і Samsung S25: у цього смартфона буде камера-"невидимка"
InternetUA
2024-11-22T17:01:29Z
Анекдоти та меми тижня: шумів «Рубіж», «Орєшнік» гнувся
Комсомольская правда
2024-11-22T17:01:02Z
Оновлені характеристики відеокарт NVIDIA RTX 50xx та графік виходу від інсайдерів
ITC
2024-11-22T16:51:59Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T18:22:34Z
Ford подав до суду за модернізацію нових Bronco
AutoCentre
2024-11-22T18:03:04Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z
Hyundai та GM налагодять спільний випуск пікапів
AutoCentre
2024-11-22T16:37:56Z
В Україні виготовили партію сміттєвозів на шасі JAC N120
AutoCentre
2024-11-22T16:37:51Z
Що означають кольорові крапки та лінії на шинах: водіям назвали важливий нюанс
GlavRed
2024-11-22T16:27:22Z
Volkswagen передумав і не припинятиме виробництво найменшої моделі
Фокус
2024-11-22T15:27:13Z